• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סיכום בחירת אג"ח בתיק פסיבי

Liron2035

משתמש רגיל
דירוג
152
בנוגע להשקע פסיבית שמחולקת מניות/אג"ח - יש פה הסכמה די מובהקת שבצד המנייתי, מדד שעוקב אחרי כל העולם (למשל אמריקאי כמו VT למי שלא חושש ממס ירושה..אירי למי שכן).
מחפירה ארוכה בפורום ובפוסטים אני מרגיש שבצד האגח"י יש המון מידע אך פחות הסכמה.
<לא מבקש ייעוץ אלא מנסה לזקק את הפוסטים והשרשורים הרבים>

מתייחס לאג"ח ממשלתי בלבד - אתחיל ב4 נקודות שחזרו על עצמן הרבה פעמים:
1) אג"ח אינה השקעה טובה שהרי בסבירות גבוהה הריבית תעלה ותגרור ירידת האג"חים
2) אגח ישראלי פחות משרת את המטרה של להוות קורלציה הפוכה למניות בעת משבר (לעומת אג"ח ארה"ב)
3) אג"ח ישראלי טוב לשימור כח קניה בשקלים (לעומת אג"ח ארה"ב בדולרים)
4)אג"ח מרסן את תנודתיות החלק המנייתי

-> מכאן אני מנסה להתאים את סוג האג"ח למטרה שאותה הוא יכול לשרת
זמן האג"ח:
* ארוך, יתרון: בעל פוטנציאל לקורלציה הפוכה למניות - כי בעבר (למרות מה שהיה לא מה שיהיה..) בעיתות משבר עלה כשהשוק ירד.
חסרון: יכול להיות תנודתי ומסוכן
* קצר - מתאים ל??
יתרון: הכי פחות רגיש לשינויי ריבית,
חסרון: תשואה אפסית
-> האם המסכנה היא שאג"ח בינוני הוא המועדף לתפקיד ריסון התנודתיות של החלק המניב (מניות)? ובהתחשב בעליית הריבית שצפויה להתרחש בשנים הקרובות, האם זה עדיין הגינוי להעדיפו על פני קצר.

-> האם המסכנה אג"ח בינוני? ובהתחשב בעליית הריבית שצפויה להתחרש בשנים הקרובות, האם זה הגינוי להעדיפו? או שעדיף קצר.

סוג הריבית:
את החלק האג"חי לפצל ל 50% רבית צמודה ו50% ריבית משתנה

ארה"ב - הסטורית באג"ח ארוך נתן את הקונטרה למניות נופלות. אך מכיוון שהמסכנה מהסעיף הקודם היא אג"ח קצר/בינוני, יתרון זה יורד.
ישראל - אמונה שהממשלה פה מספיק יציבה ותוכל לעמוד בהחזרים בעתיד כמו שעמדה עד היום. והורדת סיכון מט"ח מהחלק הדיפנסיבי כאשר החלק המנייתי כולו בדולרים.

אז אם הסיכום נכון, האם אפשר להבין ששילוב כל המידע מצייר תמונה שלפיה אג"ח בינוני ישראלי הוא האג"ח המתאים ביותר להוות כהגנה בתיק סולידי?

את החלק האג"חי לפצל ל 50% רבית צמודה ו50% ריבית משתנה
התכוונת לצמוד ושקלי, אני מניח. יש גם אג"ח בריבית משתנה שנידון בשרשור אחר, המסקנה שם שהוא לא להיט.

אני אישית מחזיק אג"ח קצר וצמוד, אשר מתחייב לשמור על ערך הכסף במקרה של אינפלציה, ולא חשוף לסיכון ריבית. אבל זה בגלל שאצלי בתיק תפקיד האג"ח הוא "לשמור על הקיים" ולגדר את ההפסד המקסימלי.
בתיקים אחרים יש לו מטרות שונות.

נערך לאחרונה ב:
1) אג"ח אינה השקעה טובה (<--לא נכון) שהרי בסבירות גבוהה הריבית תעלה (<-- לא נכון) ותגרור ירידת האג"חים (<-- כנראה שנכון, אבל כאן הנקודה המהותית - רק בטווח הקצר. בטווח הארוך ערך הנכס יישמר ואף יעלה).
מצרף את דעתי.

אג"ח בינוני ישראלי הוא האג"ח המתאים ביותר להוות כהגנה בתיק סולידי?
הגעתי למסקנה דומה פחות או יותר. לא ממליץ להקשיב לדעתי.

התכוונת לצמוד ושקלי, אני מניח. יש גם אג"ח בריבית משתנה שנידון בשרשור אחר, המסקנה שם שהוא לא להיט.

אני אישית מחזיק אג"ח קצר וצמוד.
למה לא העדפת אג"ח בינוני עם תשואה גבוה יותר במחיר של חשיפה קצת יותר גדולה לתנודתיות?

למה לא העדפת אג"ח בינוני עם תשואה גבוה יותר במחיר של חשיפה קצת יותר גדולה לתנודתיות?
אני מתכוון להשתמש באג"ח לאיזון התיק במקרה של מפולת. לצורך כך אני מעדיף תנודתיות נמוכה.

אבל כאן הנקודה המהותית - רק בטווח הקצר. בטווח הארוך ערך הנכס יישמר ואף יעלה
.
בטווח הקצר, עליית ריבית מורידה את כדאיות רכישת אג"ח -> מכאן הפוטנציאל לירידה בערכו.
למה בטווח הארוך עליית ריבית לא פוגעת באג"ח?

בטווח הקצר, עליית ריבית מורידה את כדאיות רכישת אג"ח -> מכאן הפוטנציאל לירידה בערכו.

בטווח הארוך עלית הריבית לא תפגע לך בתשואות כי הקרן של האגח תתחיל לרכוש אגח חדשים בריבית יותר גבוה ולכן גם התשואות שלך בטווח הארוך יעלו יותר מהר, כלומר תהיה נפילה בשווי הקרן אבל לאחר הנפילה השיפוע של העליה יהיה חד יותר (התשואות של האגח עלו לאחר עלית הריבית) - ככה אני מבין את זה יכול להיות שאני טועה.

אולי @כימאי התכוון שאם מחזיקים עד לפדיון אז בסוף האג"ח עולה בחזרה.
אבל במקרה הזה יכולנו לרכוש אג"ח בריבית גבוהה יותר, אז יש הפסד אלטרנטיבי.

מנצל את הפוסט לכמה שאלות משלי :)

אם אני מבין נכון, הגורמים החשובים בETF אגחי הם:
סיכון המנפיק (ממשלתי מול קונצרני וכן דירוג המנפיק)
מטבע (עם/בלי חשיפה למטח, ואם כן האם בודד או סל מטבעות)
מח"מ (ארוך יותר = מסוכן יותר?)
תשואה לפדיון (גבוה יותר = טוב יותר)
צוברת/מחלקת

אם כך, מצאתי את הETF האלה:
https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/287340/ (אגח ארה"ב 1-3, צוברת, מח"מ 1.97, תשואה לפדיון 2.66%)
https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/253744/ (אג"ח ארה"ב 3-7, צוברת, מח"מ 4.79, תשואה לפדיון 2.85%)
https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/253745/ (אג"ח ארה"ב 7-10, צוברת, מח"מ 8.42, תשואה לפדיון 2.97%)
https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/297191/ (אג"ח ארה"ב 20+, צוברת, מח"מ 25.93, תשואה לפדיון 3.11%)

כמו שאפשר לראות הן דומות מאוד וההבדל הוא בעיקר במח"מ. אפילו התשואה לא מאוד שונה ביניהן.
יש אזה יתרון בלקנות את המח"מים הארוכים והמסוכנים יותר? האם שינוי ריבית ישפיע על כולם באופן דומה?

נערך לאחרונה ב:
אם אני מבין נכון, הגורמים החשובים בETF אגחי הם:
תוסיף סיכון אינפלציה, ישנם אג"חים צמודים (לא נפוץ בחו"ל)
יש אזה יתרון בלקנות את המח"מים הארוכים והמסוכנים יותר? האם שינוי ריבית ישפיע על כולם באופן דומה?
לא הוא לא. שינוי לא צפוי בריבית ישפיע יותר על הארוכים יותר.
בנוסף בארוכים את הריבית אתה מקבע לזמן ממושך יותר ככה שאם אתה צופה ירידת ריבית זה טוב לך.

אז אם הסיכום נכון, האם אפשר להבין ששילוב כל המידע מצייר תמונה שלפיה אג"ח בינוני ישראלי הוא האג"ח המתאים ביותר להוות כהגנה בתיק סולידי?
עוד אופציה: כמו במניות - להישאר פאסיבי ולקנות קרן על כלל האגח הישראלי.
לא מציע דבר, רק חושב שאולי זה יקל על הדילמה ויביא לתוצאה די דומה- אגח ישראלי עם מחמ בינוני וסך הכל מאוזן בין צמוד לשקלי.

בגלל שתחום האג"ח מורכב (בעיניי לפחות) האם לדעתכם יש מקום לקרן אקטיבית רחבה בתיק ?
לדוגמה BOND,TOTL, FBND.
שלושתן אקטיביות, גדולות ונראה שיש להן חופש פעולה די רחב אך לפי מה שאני מבין מגדרות דולר.

מצרף פוסט רלוונטי מבוגלהדס
The precise numbers are as follows: 65.48% of fixed-income managers outperformed their replication strategies, but only 17.91% of equity managers did.

מחיפוש בעברית לא מצאתי הרבה אבל ראיתי שהתייחסתם מעט.
@OxoTnicK @adamshalev

האם לדעתכם יש מקום לקרן אקטיבית רחבה בתיק ?
הכניסה למאמר שמקושר שם היא בתשלום.
ממה שאני מתרשם מהכותרת, הם בוחנים תקופות של חצי שנה, ובתקופה האחרונה הלך טוב לקרנות האקטיביות. אם זה נכון אז זו תקופה קצרה מדי לדעתי.

@TunaGolem קישר פעם למחקר שגם באג"ח אין יתרון לקרנות אקטיביות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ איזו קרן פנסיה מחקת סנופי בחרתם ולמה? (יש גם סיכום של תמונת המצב היום) פוסטים מאיכות נמוכה 5
Y סיכום ושאלות - דחיית מכירת RSU לאחר פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
G סיכום פקדונות בנקים שוק ההון 5
S Dividend Accruals מופיע שלילי בדוח סיכום מיסים 13
Koby Paris סיכום תשואות 2020 ותובנות ל 2021 שוק ההון 99
JG1 עדכון סיכום עונת סקי 2020 (Georgia - New Gudauri) נדל"ן 91
ח סיכום 2016 אוף טופיק 3
משה סיכום חוברת מיומנויות למידה התפתחות אישית 71
מתכנת עדכון אישי: סיכום שנה סולידית ראשונה, חצי הכוס המלאה יומני מסע אישיים 6
E בחירת דירה בדירה בהנחה נדל"ן 2
Y בחירת קרן כספית שוק ההון 3
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
ג קנית קרן מחקה מדד סנופי + בחירת פלטפורמה שוק ההון 0
י בחירת האינסטרומנט המתאים לגידור שוק ההון 0
ד בחירת יועץ משכנתא נדל"ן 7
B בחירת מסלול אצל אקסלנס שוק ההון 4
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
T בחירת דרך השקעה מתאימה לשנה בלי משכורת שוק ההון 7
caterpillar בחירת מקבילה דואלית מתאימה לנייר שקלי שוק ההון 0
ס בחירת בורסה לרכישת נייר דולרי שוק ההון 9
T בחירת דירה בפינוי בינוי נדל"ן 32
ס בחירת מסלול מס להשכרה - 10% או פטור חלקי: האם ניתן לקזז הוצאות גדולות של התקנת המזגן / אי השכרה? מיסים 4
S בחירת שכונה למגורים אוף טופיק 16
doc29 בחירת עורך דין מייצג פינוי בינוי נדל"ן 7
ttmoon בחירת דירה ומשכנתא נדל"ן 26
Y בחירת קרן פנסיה ו"אנומליה" פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
L בחירת קרן כספית שוק ההון 9
ד בחירת מסלול לימודים - העברית? רייכמן? התפתחות אישית 5
A תואר שני במדעי המחשב- בחירת תחום התמחות (נושא לתזה) התפתחות אישית 5
M בחירת קרן פנסיה בשלב שבו מתחילים למשוך קצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
Y בחירת מסלול במשכנתא לסילוק נדל"ן 5
ה בחירת בנק וכרטיס אשראי צרכנות פיננסית 2
S התייעצות - בחירת נושא ומנחה לתואר שני/שלישי [מדעי המחשב] התפתחות אישית 4
I בחירת קרנות מתאימות דרך ib לנאסדק100 ו״לכל העולם״ שוק ההון 1
S ייעוץ בנושא מחיר למשתכן -בחירת דירה נדל"ן 24
א בחירת מסלול השקעה לs&p500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
O בחירת סוכן פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ל בחירת דירה בפרוייקט מחיר למשתכן נדל"ן 6
F בחירת קרן עוקבת זרה מגודרת/חשופת מט״ח שוק ההון 2
yanosh34 בחירת קרן כספית\מק"מ לפי רמת סיכון שוק ההון 0
ישראלי מצוי בחירת ביטח בריאות - אחד עם הצרת בריאות והשני ללא הצהרה אוף טופיק 0
א התייעצות בחירת בית השקעות ישיר או דרך יועצים פנסיונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A אופן בחירת גוף מנהל לקופת פנסיה/קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
J בחירת מסלול פאסיבי - קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
M בחירת דירה נדל"ן 28
E התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים התפתחות אישית 13
C בחירת ביטוח בריאות צרכנות פיננסית 6
Lag בחירת כיוון לאחר תואר ראשון התפתחות אישית 14
Y בחירת קרן פנסיה בעניין דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S בחירת קרן פנסיה והשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4

נושאים דומים

Back
למעלה