• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עדכון אישי: סיכום שנה סולידית ראשונה, חצי הכוס המלאה

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,697
[ראשית אגיד תודה לאנשים הנהדרים כאן ואציין שהפורום הזה מהווה "קבוצת תמיכה" יוצאת דופן והתרומה שלו עצומה לאנשים שמתמודדים כל אחד ובעיותיו, באופן אישי מצאתי עצמי לא פעם מזדהה עם שאלות שהעלו והתשובות החכימו, הועילו ופתחו כיווני חשיבה חדשים]

- - - מסעו של @מתכנת בדרך לעצמות כלכלית - - -

אסכם את השנה שחלפה, התקדמות, הצלחה, אכזבה, התאוששות - אשמח לקבל פידבקים.

לפני כשנה נחשפתי לבלוג של הסולידית ולאחר מכן גם לפורום.
מעולם לא הייתי צרכניסט בזבזן מהסוג שדורין מתארת, אך כן היה רכב, גאג'טים וכו' מתוך ראייה קצרת טווח, האסימון נפל לי בקול רעש גדול, קיימת אלטרנטיבה הקרויה "עצמאות כלכלית" (מושג ששמעתי לראשונה) ובידי ההחלטה האם לעשות פרסה ולצעוד (תרתי משמע, בלי רכב :)) ליעד הנכסף.
הרעיון, הקונספט המהפכני, האופק וכל החלומות הללו הסתובבו וניקרו לי בראש משך רבעון.
מה אעשה בפרישה? יש לי שלל עיסוקים ותכניות, החל מפיתוח אישי בתחומים שונים וכלה בהתנדבויות וסיוע לאחרים (שכבר היום).

התחלתי עם המשימות שהיו ניתנות לביצוע באופן מידי והמשכתי הלאה:
- הצעד הראשון היה רישום הוצאות מדוקדק.
- הצעד הבא התחלת הפקדות לקרה"ש וניהול רציני של החסכונות הפנסיוניים.
- לאחר מכן פתיחת חשבון השקעות בסכום מינמלי כדי לקפוץ למים ולפחות פסיכולוגית לחוש התקדמות.
- ושלב נוסף מכריע- להיפטר מהרכב.
כל זה קרה תוך פחות מחצי שנה, חתיכת ניעור.
חלפו כמה חודשים, התאוששתי מההוצאה במכירת הרכב (יתרת הלוואת המימון), הצטבר סכום נוסף שיועד להשקעה ואז התרחש שינוי כלשהו או אפשר לומר נסיגה מסוימת, לא מבחינת התנהלות סולידית אלא בהתקדמות התכנית לעצמאות כלכלית.
אשתי הזדהתה עם הצורך להפחית דרסטית את אחוז המשרה, והבינה שבעשור הרביעי קיים סיכון ממשי לפיטורין וסיום הקריירה, היא מטבעה מתנהלת בסולידיות מופתית (תכונה מולדת) וגם לא התנגדה למכירת הרכב אך לא הסכימה / עדיין לא הבשילה למעבר דירה מגוש-דן לפריפריה מסיבות משפחתיות-חברתיות למרות שהמשכנתא היא ההוצאה הכבדה והמשמעותית ביותר.
לא יודע אם ייקח שנה, שנתיים, אולי בכלל לא תסכים לעבור בעשור הקרוב.
היות שהמשכנתא אמורה להסתיים עוד 25Y~ ובהתחשב בשיקולים שפירטתי כבר החלטתי שעדיף למחזר כעת תוך קיצור תקופה ולהגדיל החזר חודשי כך לסיים מהר יותר ולהימנע מהרבה תשלומי ריבית.
כל הסכום שהיה על סף השקעה + הלוואות שלקחתי (0%) גרם לכך שבשנה-שנתיים הקרובות לא אזרים כספים לתיק ההשקעות וכנראה שזה ישפיע וידחה את מועד הפרישה.
איך לומר? אני קצת מאוכזב/מבואס/מתוסכל, התחלתי על רגל ימין ופתאום אאחחח פנצ'ר, נתקע לשנתיים, החלום נדחה.

- - - בכל זאת, חצי הכוס המלאה - - -

- מס שולי לא נמוך :)
- השווי הנקי הכולל לא השתנה פשוט סכום מסוים הוסט מ"שווי נקי לפרישה" אל "שווי נקי כולל"
- המשכנתא תתחסל מהר יותר וזול יותר.
- צבירה בפיצויים נזילים כמה עשרות K.
- צבירה פנסיונית 6 ספרות.
- צבירה בקרה"ש כמה עשרות K.
- נכון שבחשבון הממוסה אין הפקדות חדשות אבל החיסכון בקרה"ש ממשיך כרגיל.
- הניהול אישי בקרה"ש עוזר פסיכולוגית לחוש את החיסכון גדל למרות הקיפאון בחשבון הממוסה.
- בשורה התחתונה גם כעת שאין הפקדות חדשות הטוטל של השווי הנקי לפרישה ממשיך לעלות בעקביות וזה הכי חשוב לכל מי ששואף לעצמאות כלכלית.

- עיכובים ושינויים זה חלק מהחיים לא צריך להתבאס אלא להביט בחצי הכוס המלאה!

uc

Big Like!

לא הסכימה / עדיין לא הבשילה למעבר דירה מגוש-דן לפריפריה מסיבות משפחתיות-חברתיות
לא הכל זה כסף. השיקול החברתי-משפחתי הוא חשוב מאד והוא המכריע העיקרי שקבע איפה אנחנו גרים היום ונושא עימו עלות כלכלית.
אתה בר מזל שאישתך חולקת איתך את היעדים הכלכליים וחסכנית מטבעה.
קח את המצב כנתון ותראה איך אפשר לשפר אותו:
- למחזר משכנתא, מצויין
- אולי יש דירה אחרת שאפשר למצוא שהיא יותר טובה ויותר זולה ועדיין בגבולות הגזרה שלכם. תכיר את שוק הנדל״ן שלכם מא׳ ועד ת׳ (זאת גם העצה של מר שפם כסף).
- נסה להבין מהם בדיוק גבולות הגזרה. לפעמים נגישות תחבורתית זה פקטור יותר משפיע מאשר מרחק אווירי כך שתתמקד בדברים כמו עורקי תנועה, רכבת, תכנון עתידי של רכבת קלה וכד.
- אל תשכח שדירה זה נכס, כך שלמרות שאתה מזרים כסף לדירה ולא לתיק השקעות אתה עדיין משקיע בנכס מניב ויש אנשים שזאת הדרך היחידה שבה הם בוחרים להשקיע.

נערך לאחרונה ב:
נכון שמבחינה כלכלית נטו קנית דירה למגורים היא לא ההשקעה שהכי תקרב אותך לעצמאות כלכלית אבל יש לזה יתרונות בתחום הפסיכולוגי ושלום בית.

להגדיל החזר המשכנתא ולקצר את זמן ההחזר זו השקעה מצויינת כי בניגוד להשקעה בשוק ההון אתה מרוויח בוודאות מלאה כבר בטווח הקצר.

כשלוקחים בחשבון ששוק ההון מדשדש, האגחים היום בתשואה אפסית והמניות במכפילים גבוהים היסטוריים, אז זה עוד יותר מחזק את ההיגיון של השקעה בהחזר המשכנתא על פני חיסכון בשוק ההון.

לדעתי זה אפילו יותר שווה מהשקעה בקרן ההשתלמות כי בשוק הון מדשדש אין ערך אמיתי לפטור ממס.

נערך לאחרונה ב:
לגבי משכנתאות, אני חושב שהכל תלוי בגובה ההחזר. אנחנו משלמים p-1%, אני רוצה להאמין שבהשקעות לאורך זמן אפשר להשיג יותר, כך שלא החזרנו את ההלוואה.
אשמח להארות/הערות אם החשיבה נכונה או מוטעת

@MMM נכון, אתה צודק.
@adamshalev תודה. זכור לי שסיפרת על מצב דומה, שעשית איזה שינוי מסלול לא צפוי ורכשת דירה.

- אל תשכח שדירה זה נכס, כך שלמרות שאתה מזרים כסף לדירה ולא לתיק השקעות אתה עדיין משקיע בנכס מניב
נכון שמבחינה כלכלית נטו קנית דירה למגורים היא לא ההשקעה שהכי תקרב אותך לעצמאות כלכלית
השווי של הדירה כ 1.4M שזה בערך חצי מהסכום אליו אני שואף, יש סבירות שכשהמשכנתא תסתיים החסכונות הנזילים יהיו גם שווים כך, אז בהינתן שבעוד 15 שנים השווי של הדירה יישאר זהה ראלית אוכל אז למכור/להשכיר ולעבור לפריפריה (אם כי כמובן לא ידוע מה צופן העתיד בכלל ובשוק הנדל"ן בפרט)

אנחנו משלמים p-1%,
אין חיה כזאת היום ואם התנאים שציינת הם על 100% מההלוואה אז מדובר על הלוואה מלפני 6+ שנים כך שזה לא רלוונטי בעת הזאת.

אהה, ותודה רבה ל @הסולידית ששינתה את חיי ועשתה לי סוויטצ' בראש.
יש עוד כמה עניינים לא כלכליים פרופר, שאולי אפרט בהזדמנות.

נערך לאחרונה ב:
אכן, המשכנתא נלקחה בדצמבר 2009

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מתכנת עדכון אישי: שלב שני בדרך המובילה לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 34
D עדכון דרכון חדש ב interactive brokers שוק ההון 1
א האם להחליף ת״א 125 בת״א 35 בגלל עדכון המדדים הקרוב? שוק ההון 4
ו עדכון פלח המניות בתיק שלי שוק ההון 40
R קרן נאמנות מחיר קניה וזמן עדכון שוק ההון 0
F עדכון דמי ניהול בקרן כספית שוק ההון 1
הסוליd שעת עדכון תשואה יומית קרן כספית פוסטים מאיכות נמוכה 4
M עדכון מס רכישה מיסים 10
R קרנות ימי עדכון ושיטת עמלות שוק ההון 11
O עדכון משקולות בתיק השקעות שוק ההון 27
M האם קופות גמל והשתלמות חייבות לאפשר עדכון פרטי מעסיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Yos עדכון חשיפה למניות במסלול s&p 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
האזרח החשדן עדכון תיק פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ג תכיפות עדכון יתרה בקופת גמל להשקעה שוק ההון 3
ש [מועד עדכון הנתונים בבורסות חו"ל] שוק ההון 4
לא חשוב שמות טופס עדכון פרטי ביטוח בקרן הפנסיה צרכנות פיננסית 8
adamshalev עדכון רשויות בעת עבודה בגמלאות צרכנות פיננסית 3
JG1 עדכון סיכום עונת סקי 2020 (Georgia - New Gudauri) נדל"ן 91
LenqS עדכון סיסמא בIB - כיצד להתקשר לשירות הלקוחות שוק ההון 2
Yoss חותמי אבטלה חדשים - האם קיבלתם עדכון מביטוח לאומי? אוף טופיק 14
R עדכון אוטומטי של תיק ההשקעות שוק ההון 1
unrealx עדכון של קרן מחקה שוק ההון 4
hommie עדכון החלפת כתובת במשרד הפנים אוף טופיק 17
א עדכון של שער בקרן מחקה מדד בהתאם למסחר במדד שוק ההון 1
א עדכון מדדים ומדדים חדשים שוק ההון 2
ERE בלי ה E מס עיזבון ארה"ב - עדכון מאיביאיי שוק ההון 5
oz1987 עדכון ובנייה של קורות חיים אוף טופיק 4
yossik אגרת טלוויזיה - משלמים או לא? עדכון נושא - דיון כללי בנושא ראשות השידור אוף טופיק 34
c881 עדכון עלויות ב-IRA של מיטב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
ב קרן פנסיה משלימה כאלטרנטיבה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
Z בשעתיים אחרונות לא מצליח לקבל קוד אימות חד פעמי לאיזור אישי במס הכנסה, מישהו עוד נתקל בבעיה כזו? מיסים 0
dorian כניסה לאזור אישי - מחו״ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
פטל ואוכמניות איך לקבל שירות אישי בבנק? צרכנות פיננסית 21
Z ניהול אישי IRA סכומים נמוכים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 32
R ניוד מקרן פנסיה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Z כניסה לאיזור אישי במס הכנסה. האם חוויתם תקלה בימים האחרונים. מיסים 8
Z האם מישהו קיבל אי פעם הודעה כזאת באיזור אישי במס הכנסה מיסים 7
A קרן השתלמות בניהול אישי VS תיק השקעות VS גם וגם פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 50
A קופת גמל להשקעה בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ יומן מסע אישי - גיל 33 יומני מסע אישיים 10
הסולידית הערה כללית על פרסום מידע אישי ופיננסי באינטרנט יומני מסע אישיים 0
Y הפקדות פנסיונר לקרן השתלמות בניהול אישי - האם יש מגבלה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
U קופת גמל בניהול אישי - סכום הפקדה ראשוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M חשבון אישי וחשבון עסקי בבנקים נפרדים ובנק יהב צרכנות פיננסית 8
M משחק החבילה עוברת ממשיך: הפניקס מעבירה את הקופות בניהול אישי לחברת גלובל נט ניהול קופות גמל בע"מ - מי אלו? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 261
S פנסיה בניהול אישי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
R מחפש קואצ'ר לטיפול אישי התפתחות אישית 12
U המלצות על ניהול אישי במגדל או ב- slice פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7

נושאים דומים

Back
למעלה