• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחשבות על תמהיל משכנתא בזמנים של ריבית נמוכה

עוד לא סולידי

משתמש רשום
דירוג
22
היי כולם,

רציתי לשתף במחשבות שיש לי לגבי תמהיל משכנתא.
הנטיה שלי היתה ללכת על מקסימום פריים, לתקופה כמה שיותר ארוכה (אפילו 30 שנה) - ואת יתר ההכנסה הפנויה לחסוך ולהשקיע.

דיברתי עם יועץ משכנתא (פרטי, לא מטעם הבנק) והוא דוחף חזק דווקא "לקבע את הריבית", כלומר הטענה שלו היא שדווקא בגלל שהריביות כיום נמוכות - עדיף ללכת על מסלול קל"צ שאמנם הריבית בו גבוהה יותר מהפריים, אבל אם הריבית תעלה בעוד 10-20 שנה אני ארוויח מכך שלקחתי בתקופה בה הריבית נמוכה.
בהתאם לזה הוא גם המליץ לסגור אותה כמה שיותר מהר.

זה גרם לי לחשוב. מצד אחד יש משהו במה שהוא אומר, אין לנו דרך לדעת מה יהיה בעתיד וככל הנראה הריביות יעלו בשלב כלשהו.
מצד שני, כיום הריבית נמוכה. ונשמע נכון לנצל את זה כמה שאפשר.

השאלה שלי אליכם - כמובן תאורטית ובלי ייעוץ או משהו בסגנון - מה דעתכם על זה?

אם אני לוקח פריים אני גם יכול תמיד במקרה הגרוע ביותר לפרוע את המשכנתא עם יתרת הכספים שחסכתי בינתיים.

אני בכוונה לא כותב פרטים (גובה משכנתא, מטרת קניית דירה וכו') כי אני רוצה לבודד את הסיפור של התמהיל. אם זה בכל זאת חשוב אז אני אכתוב בהמשך.

שנה טובה חברים! :)

העניין שאתה לא יכול לבודד את עניין התמהיל ממטרת קניית הדירה, זמן החזקה הצפוי בדירה סיבולת סיכון ועוד, לדוגמא אם אתה קונה במטרה למכור בשנים הקרובות אז כנראה שתמהיל עם מקסימום פריים יתאים לך מהסיבה שאין לו עמלת פירעון, מצד שני אם אתה מתכוון להחזיק בדירה שנים רבות מסלול של פריים מקסימלי חושף אותך לתנודות וסיכונים גבוהים יותר ולכן יש להתייחס לתמהיל שבונים בהתאם למטרות ותיכונים עתידיים

העניין שאתה לא יכול לבודד את עניין התמהיל ממטרת קניית הדירה, זמן החזקה הצפוי בדירה סיבולת סיכון ועוד, לדוגמא אם אתה קונה במטרה למכור בשנים הקרובות אז כנראה שתמהיל עם מקסימום פריים יתאים לך מהסיבה שאין לו עמלת פירעון, מצד שני אם אתה מתכוון להחזיק בדירה שנים רבות מסלול של פריים מקסימלי חושף אותך לתנודות וסיכונים גבוהים יותר ולכן יש להתייחס לתמהיל שבונים בהתאם למטרות ותיכונים עתידיים
תודה על התגובה!

המטרה היא בסופו של דבר להחזיק במשכנתא הזו לצורך מגורים, לטווח ארוך. כלומר גם אם הדירה תימכר זה יהיה לצורך קניית דירה אחרת למגורים. אז נשמע שבאמת כדאי לשים לב לחשיפה לסיכון גבוה יותר בפריים לטווח רחוק.

אם מבודדים את השאלה רק לדירה הבודדה אז מדובר בניחושים ועתידות. אף א חד לא יודע אם, מתי וכמה הריבית תעלה או תרד. לא בשנים הקרובות ולא ברחוקות. וזה למרות שמדברים על עליית ריבית בשנים הקרובות בגלל ההורדה האחרונה בעקבות הקורונה.
מה שכן אפשר לעשות זה לחשוב על התיק הכולל. האם אתה חושש מעליית ריבית? אז אולי כדאי להשקיע באגח?
המינוף של המשכנתה לא באמת קשור לנכס של הדירה. כדאי ורצוי להפריד בינהם במידה ויש עוד נכסים בתיק. את המשכנתה ניתן לכסות בכסף של מכירת הדירה אבל גם בכסף שיושב בתיק ההשקעות.

אם מבודדים את השאלה רק לדירה הבודדה אז מדובר בניחושים ועתידות. אף א חד לא יודע אם, מתי וכמה הריבית תעלה או תרד. לא בשנים הקרובות ולא ברחוקות. וזה למרות שמדברים על עליית ריבית בשנים הקרובות בגלל ההורדה האחרונה בעקבות הקורונה.
מה שכן אפשר לעשות זה לחשוב על התיק הכולל. האם אתה חושש מעליית ריבית? אז אולי כדאי להשקיע באגח?
המינוף של המשכנתה לא באמת קשור לנכס של הדירה. כדאי ורצוי להפריד בינהם במידה ויש עוד נכסים בתיק. את המשכנתה ניתן לכסות בכסף של מכירת הדירה אבל גם בכסף שיושב בתיק ההשקעות.
תודה על התשובה.
אני מסים איתך מאוד. בגדול חשבתי שיש עצות קסם - אבל בסוף המצב הוא מה שהוא: אף אחד לא יודע מה יהיה, והשאלה היא כמה אני אוהב סיכון וכמה אני יכול לגדר את עצמי בתוך המגוון הכולל של ההשקעות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R מחשבות על קריירה פחות שגרתית התפתחות אישית 4
littleSeal מחשבות על פרישה מוקדמת: התנסות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
A מחשבות על קניה חודשית IRA בעקבות המלחמה שוק ההון 31
T מחשבות על הפנסיה ואיזה סיכון כדי לקחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
D לימודי רפואה סוף שנה שלישית- מחשבות על העתיד התפתחות אישית 16
de dud מחשבות על הגירה בעקבות המצב פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1208
F מחשבות כפירה על קרנות צוברות שוק ההון 10
H מחשבות ותהיות - השקעה נוספת בנדל"ן נדל"ן 2
G מחשבות על חשבון בנק ייעודי לחיסכונות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
I מחשבות על ביטוח חיים|תאונות אישיות|נכות|שארים|מטריה ביטוחית|מחלות קשות צרכנות פיננסית 33
כ פרה-משכנתה: מחשבות נדל"ן 7
נגב מחשבות על תכנון ארוך טווח - ביטוח חיים צרכנות פיננסית 15
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
מ הייטק - מחשבות על מעבר עבודה התפתחות אישית 5
N מחשבות על גידור בסביבת אינפלציה גבוהה שוק ההון 47
תפוזינה מחשבות נדל"ן 29
E מחשבות והתלבטויות בנוגע לדירה להשקעה נדל"ן 7
I מחשבות על סיכונים שוק ההון 1
E מחשבות מעבר לגשר. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
B מחשבות לגבי IRA שוק ההון 64
A מחשבות על כלל ה4 אחוז ורמת הסיכון שלו פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 45
N מחשבות על עתיד האנושות אוף טופיק 50