• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחשבות על אוניברסיטה

אנא-אל

משתמש בכיר
דירוג
2,522
יש פה אנשים מאד מכובדים, בעלי מקצועות ותארים מגוונים יחד עם ידע פיננסי רחב. הערכתי אליכם רבה.

אני בת 24, בלי תואר ובלי בגרות. לפי האבחונים התעסוקתיים האינטליגנציה שלי מעל הממוצע, ובצעד אמיץ/טיפשי אחרי התלבטות ארוכה החלטתי בשלב זה לא ללכת לאוניברסיטה.

הסיבות שהחלטתי לוותר על תואר הן:
1. יותר חשוב לי להגיע קודם לעצמאות כלכלית הכי בסיסית, כלומר להסתדר במגורים לבד בשכר מינימום.
בנקודה הזאת-
* יש לי ביטחון שאני לא תלויה בתואר כדי לשרוד.
* אלמד בפחות לחץ להצליח (וכמובן סיכויי ההצלחה שלי יעלו).
* אדע לכמה כסף אני זקוקה באמת.
אולי אני לא צריכה משכורת של הייטק. אולי אלמד הנדסה לא כי אני צריכה אלא רוצה.

2. הפרדה בין עבודה לתחביבים.
עבודה = להרוויח כסף.
תחביבים = כיף.
*אפשר, רצוי, אבל לא חובה, שבעבודה יהיה בונוס של פיתוח מיומנויות שאני מעוניינת בהן (כמו יחסים בין אישיים, אסרטיביות וכד').
* זה שאני אוהבת בלט לא אומר שאני צריכה להיות מורה לריקוד. זה שאני רגישה לא אומר שאני צריכה לעבוד עם אנשים שמצריכים סבלנות ואמפתיה.
* זה אומר שלא אכפת לי לעבוד בעבודות שחורות (מיינדלס), משעממות, פיזיות ובלי יוקרה.

3. המטרה בתואר- הגדלת הכנסה בצורה משמעותית.
* החוויה. זו בטח חוויה מיוחדת ללא ספק, אבל לא סיבה מספיק טובה מבחינתי.
* תחומי עניין אפשר ללמוד לבד.
אם תואר בתחום עניין יכול להגדיל את ההכנסה אז כדאי. לי אין תחום עניין כזה.

4. אני לא יכולה ללמוד דברים שאני לא רוצה לדעת.
גם אם קיבלתי תוצאות גבוהות יחסית ביכולות שכליות - אם אני לא רוצה לדעת את זה, זה נידון לכישלון מראש.

5. תחום עניין - השקעות.
לא הצלחתי להתמיד בהרבה דברים (בגרויות, רשיון נהיגה וכו')
אבל המאמץ העיקש שלי בניסיון להבין את הנושא של השקעות, מוכיח לי שאם אני רוצה משהו באמת אני לא מוותרת, וגם שיש לי יכולת אוטודידקטית.

6. בדיעבד - השקעה בהשקעות היתה השקעה טובה?
אחרי שהתחלתי סוף סוף להשקיע ואני יכולה קצת (קצת..) לנוח, אני מבינה בדיעבד שמבחינתי ללמוד להשקיע בשוק ההון היה שווה ערך, אם לא יותר, מלעשות תואר ממוצע. (נעזוב את זה שזה גם לקח זמן כמו תואר ממוצע).
מבחינה תעסוקתית - תיק השקעות יכול להוסיף לשכר המינימום הבסיסי, כמו שתואר לא ריאלי יכול להוסיף למשכורת. מי יודע אולי אף יותר עם אפקט הריבית דריבית.

7. לא מתחשבת בעתיד, רק בהווה.
אין לי מושג אם אתחתן או יהיו לי ילדים. כרגע אין לי את הצורך ולכן לא מתחשבת בזה.
יכול מאד להיות שבמידה ובעתיד זה יתחיל לבעור בי, זה מה שיתן לי את הפוש האותנטי ללכת ולממש את הפוטנציאל שלי בתואר בהנדסה.

8. אז מה אני עושה עכשיו?
אז אם אמרתי שהמטרה העיקרית שלי היא להצליח להסתדר בשכר מינימום, למה אני לא עושה את זה?
כי יש לי פריווילגיה של משפחה מדהימה, ממעמד סוציואקונומי גבוהה, שלא לוחצים עלי ללמוד ומאפשרים לי לחיות בבית.
בגלל שהמשכורת שלי נמוכה, אך מנגד אין לי הרבה הוצאות אז אני חוסכת הרבה (למרות שהפוסט מפת חום נתן לי פרופורציה), וכרגע הכי נכון זה להמשיך להגדיל את תיק ההשקעות, ו..להשקיע בעצמי:)

**
בסופו של דבר הייתי רוצה לעשות תואר בחיים שלי.
פשוט זה לא חייב להיות עכשיו, יש לי עוד 50 שנה וכנראה (אפילו בתקווה) מתישהו זה יתאים.

כתבת יפה את המחשבות שלך בנושא. הלוואי שהיה לי עומק הבנה דומה בגיל הזה.
ולא מוכרחים לעבור לגור בדירה לבד בשביל לפתח עצמאות. וללמוד את הגבולות שלך. אפשר לעשות רשימת כישורים ואת חלקם, בתיאום עם המשפחה, ללמוד תוך כדי החים איתם באותו בית.
לדעתי להצליח לתאם עם המשפחה את נושא הרחבת הכישורים שלך, באופן שגם הם חיים עם זה בשלום - זה בפני עצמו skill יקר ערך שתקחי איתך לכל מקום שתלכי ואף אוניברבסיטה לא מלמדת אותו.
אפשר גם לעשות מה ש- Tim Ferriss עושה: שבוע אחד (בשנה נדמה לי) הוא חי ברמת חיים מינימלית: לובש בגדים פשוטים, אוכל רק אוכל פשוט וכד'. זה יכול לתת מושג איך אנחנו מגיבים לאיכות חיים ירודה ומה הגבולות שלנו.

מודה שלא כ"כ הבנתי מה שאת שואלת? :)
או שאת פשוט מעוניינת לשמוע דעות?
יש כמה דברים שהזדהיתי אתם לגמרי, וכמה שלא כ"כ.
הסיבות שהחלטתי לוותר על תואר הן:
1. יותר חשוב לי להגיע קודם לעצמאות כלכלית הכי בסיסית, כלומר להסתדר במגורים לבד בשכר מינימום.
להגיע לעצמאות כלכלית זה מסע ארוך שנים לרוב האנשים, בעוד שתואר הוא לרוב כמה שנים בודדות. חוץ מזה תואר אמור לעזור להגיע לעצמאות כלכלית כי אנשים עם תואר משתכרים (בממוצע) יותר מאנשים בלי תואר.

2. הפרדה בין עבודה לתחביבים.
מסכים. לא חייבים להפוך תחביב לעבודה. אם כי מי שמצליח לעשות זאת הוא לדעתי אדם מאושר יותר.

5. תחום עניין - השקעות.
יש כמה תארים שמאוד רלוונטיים לתחום העניין הזה (הכי בנאלי, כלכלה/חשבונאות - פותח לא מעט דלתות לעולם ההשקעות).

לא מתחשבת בעתיד, רק בהווה.
אם את עוסקת בהשקעות אז את לגמרי בנאדם שחושב על העתיד :)

דעתי האישית (דעתי כמובן התגבשה על סמך ניסיון החיים האישי שלי בלבד) - אם אין משהו עצמאי שאת מעוניינת לעשות אני חושב שכן הייתי ממליץ לעשות תואר. פשוט כי באלטרנטיבה של לא לעשות תואר טמונים חסרונות רבים יותר בזמננו. אגב תואר ראשון לא חייב לעצור דברים אחרים שאת עושה בחיים. אני למשל עבדתי 3-4 ימים בשבוע במהלך התואר הראשון כך שלא הרגשתי שזה עוצר אותי.
עוד נקודה לקחת בחשבון - אמצע העשור השלישי הוא שלב יחסית נוח (לרוב האנשים) לעשות בו תואר.
יכול להעיד על עצמי שאני במהלך הסיבוב השלישי שלי באקדמיה ואני ממש נהנה, אפילו יותר מהעבודה. להבדיל, בתואר הראשון והשני ממש לא נהניתי. גם לא סבלתי, סתם העברתי את הזמן.

בהצלחה.

לא כתבת במה את עובדת וכמה זמן.
הרצון שלך לעבוד בעבודות פיזיות חסרות עניין ויוקרה עשוי להשחק אחרי מספר שנים בעבודות האלה.

דעתי: תואר משפר את הסיכוי שלך למצוא עבודה שאת אוהבת. זה מאוד חשוב.
למשל, כתבת שאת מתעניינת בהשקעות - למה שלא תהיי יועצת השקעות? אבל בשביל זה צריך תואר...

מבחינה תעסוקתית - תיק השקעות יכול להוסיף לשכר המינימום הבסיסי, כמו שתואר לא ריאלי יכול להוסיף למשכורת. מי יודע אולי אף יותר עם אפקט הריבית דריבית.

מצטער, אלה חלומות. רובנו מרוויחים הרבה יותר בעבודה השוטפת מאשר מהתיק (אלא אם כן התחלת מכמה מליונים טובים).
אם את משווה לתואר במדעי הדשא אז אולי התיק ייתן יותר.

פשוט זה לא חייב להיות עכשיו, יש לי עוד 50 שנה וכנראה (אפילו בתקווה) מתישהו זה יתאים.

אז לא נעים לי להגיד, אבל החל מגיל מסויים המוח מתחיל לחרוק... עדיף לעשות תואר בהקדם האפשרי.

לפני זמן לא רב הייתי גם אני באותה התלבטות. אנחנו באותו הגיל, וגם אני התלבטתי אם ללכת ללמוד או לא. הייתה לי כבר עבודה שבה עשיתי בדיוק מה שאני אוהב ונהנה ממנו, ומה שאני רוצה גם לעשות בעתיד. הייתי יכול, כמו לא מעט אנשים שאני מכיר באותו המצב, להחליט פשוט לוותר על התואר. או לחלופין, ללכת על איזושהי ווריאציה אחרת של שילוב בין לימודים ועבודה (שברובן קשה מאד להתמיד).
ההחלטה שלי בסוף הייתה ללכת ללמוד, וכיום אני סטודנט. למעשה, בחלק מהדברים ההתלבטות שלנו הייתה חופפת. אבל אחד הדברים שעבורי הכריע את הכף לכיוון של ללכת ללמוד הייתה שאלה ממש פשוטה - האם אני בטוח שאני לא רוצה ללמוד.
את כותבת שאפשר ללכת בכל גיל ללימודים, ובכל גיל אפשר להתחיל לעשות את התואר. זה אולי נכון טכנית - אבל עבור רוב האנשים לדעתי זה נופל במבחן המציאות.
ככל שמתבגרים יש יותר מחוייבויות ש-"מנצחות" לימודים: מקימים משפחה, שיקולים כלכליים, התקדמות בעבודה וכו'. גם מהבחינה החברתית, וגם מבחינת ההתנהלות מסביב - זה שונה לחלוטין לעשות תואר ראשון בגיל שלנו, לעומת להחליט ללכת ללמוד ולעשות תואר ראשון בגיל 40.
כשחשבתי עם עצמי, ושקלתי האם באמת יש סיכוי שאני אחליט בגיל הרבה יותר מאוחר להתחיל ללמוד - הבנתי שהסיכוי שאני אקבל החלטה כזאת אם לא אלמד עכשיו הוא נמוך מאד. וכששקלתי האם אני מוכן לוותר על לימודים אקדמיים לחלוטין, הגעתי למסקנה שלא (שילוב של דברים שאני רוצה ללמוד, חווייה שאני רוצה לחוות, שורה שאני רוצה שתהיה לי ברזומה...) - והלכתי ללמוד.

אין שום הכרח ללכת לאוניברסיטה ואפשר להסתדר בלא מעט תחומים מעולה גם בלי. יש הרבה אנשים שלא מפיקים אף רווח ממשי מללכת לאוניברסיטה (ולעיתים אפילו להיפך). את צריכה לחשוב לעצמך האם זה משהו שאת רוצה לעשות או שלא. אם את מגיעה למסקנה שאת רוצה ללמוד - אז עכשיו זה הזמן. אל תדחי את ההחלטה ותיתלי בזה שאפשר ללכת ללמוד גם אחר כך, זה לא בהכרח יעבוד. תקבלי החלטה - ותלכי לפיה.

בהצלחה!

מודה שלא כ"כ הבנתי מה שאת שואלת? :)
או שאת פשוט מעוניינת לשמוע דעות?
פשוט חלקתי את מחשבותיי בנושא. בכל זאת, נון-קונפורמיזם די מתאים לרוח האתר.

אם את מגיעה למסקנה שאת רוצה ללמוד - אז עכשיו זה הזמן. אל תדחי את ההחלטה ותיתלי בזה שאפשר ללכת ללמוד גם אחר כך, זה לא בהכרח יעבוד
אם אלך ללמוד עכשיו, זה לא יעבוד בהכרח, אבל לגבי העתיד זה לא בהכרח.
נכון שבעתיד יהיו התחייבויות כבדות יותר ושעכשיו זה התזמון הכי טוב. מצד שני יהיו בידיי יותר כלים, מסוגלות ומוכנות להתמודד עם האתגר, אני רואה את זה קורה על סקלת הזמן.

ברור לי שאובייקטיבית זו לא נשמעת החלטה נכונה.
יחד עם זאת זו החלטה בלב שלם, וסיכון שרק בהמשך החיים אדע אם צדקתי או לא.

כתבת שאת מתעניינת בהשקעות - למה שלא תהיי יועצת השקעות?
העניין שלי בזה מתחיל בלהשקיע בשביל עצמי ונגמר בלעזור לאחרים ללמוד להשקיע בעצמם.

לא כתבת במה את עובדת וכמה זמן.
הרצון שלך לעבוד בעבודות פיזיות חסרות עניין ויוקרה עשוי להשחק אחרי מספר שנים בעבודות האלה.
פחות או יותר רצוף מגיל 20 אז ארבע שנים. לא יודעת אם זה מספיק בשביל להישחק.

"המקצוע" היחיד שבאמת הייתי רוצה להצליח בו מכל הלב זה לדעת למכור.

פשוט כי באלטרנטיבה של לא לעשות תואר טמונים חסרונות רבים יותר בזמננו
בעיקר אם רוצים להתברג בעבודות עם סטטוס כלשהו וסיכוי להתקדמות.

להגיע לעצמאות כלכלית זה מסע ארוך שנים לרוב האנשים, בעוד שתואר הוא לרוב כמה שנים בודדות.
זה מעט שנים, אבל כל תואר מצריך מאמץ והשקעה גדולים, ובשביל תוספת קטנה לשכר זה לא שווה מבחינתי כרגע.

לדעתי להצליח לתאם עם המשפחה את נושא הרחבת הכישורים שלך, באופן שגם הם חיים עם זה בשלום - זה בפני עצמו skill יקר ערך
עלית על נקודה קשה ואת צודקת.

@אנא-אל
דעתי בקצרה - לכי לעשות תואר במוסד מכובד ולא במדעי הדשא.
אני כרגע לקראת סוף התואר שלי באוניברסיטה. סובל וסבלתי במשך כל התואר.

למרות זאת, אני חושב שתואר נחשב ממוסד מכובד גורם לאנשים להסתכל עליך אחרת ולהעריך אותך יותר. לי זה חשוב.
זה לא שבלי תואר כזה אי אפשר להצליח. זה פשוט שאיתו יהיה לך כנראה קל יותר.

אני ממש מזדהה עם הרצון שלך לצאת מבית ההורים, להרגיש שאת מתקדמת לחיים בוגרים עצמאיים. נכון שזה לא זול אבל את מוכנה לעבוד כדי לממן את הצעד הזה.
אני גם ממש מזדהה עם זה שלא מתאים לך עכשיו להכנס למסלול מפרך של לימודים אקדמים באוניברסיטה, בייחוד שאת צריכה להשלים בגרויות קודם ובכלל לא נמשכת למאמץ הזה שאולי עלול לדחות את היציאה מהבית כי זה בא על חשבון העבודה.
קחי בחשבון שיש הרבה דרכים ללכת בהם ולא חייבים לתכנן מראש המון קדימה אלא אפשר לעשות כל שנה החלטה קטנה לשנה הקרובה. את יכולה למשל להחליט כי בשנה הקרובה את בוחרת בעבודה X ויוצאת מבית ההורים לדירת שותפים, בקיצור, לוקחת צעד קדימה לחיים עצמאיים. או אולי את יכולה להחליט כי את נשארת בבית ההורים כדי לחסוך כסף ולצאת בסוף השנה לטיול ארוך בחו"ל לראות את העולם. או אולי את מחליטה להתמקד השנה בחיפוש עבודה אחרת שנראת לך יותר מעניינת או בחיפוש עבודה שבה השכר יותר גבוה. או בכלל את יכולה להחליט כי השנה את משקיעה מאמץ להכיר בן זוג שאיתו תצאי מהבית לחיים עצמאיים. בקיצור, תנסי לתכנן בצעדים קטנים, רק שנה קדימה כי התנאים משתנים, ההזדמנויות נפתחות ואת צריכה להיות פנוייה לבחור את מה שמתאים לך בכל נקודת זמן. בהצלחה!

זה פורום אנונימי, לכן ארשה לעצמי לכתוב את דעתי ללא כחל ושרק. להגנתי אומר שיש לי ילדים בגילך, וזה בדיוק מה שהייתי אומר להם אם היו כותבים לי את זה (והם לא היו כותבים ...):

אני בת 24, בלי תואר ובלי בגרות. לפי האבחונים התעסוקתיים האינטליגנציה שלי מעל הממוצע, ובצעד אמיץ/טיפשי אחרי התלבטות ארוכה החלטתי בשלב זה לא ללכת לאוניברסיטה.

פוטנציאל ללא מימוש שלו הוא חסר משמעות. סתם אמירה נטולת ערך שאומרת שאין פה בעיה פיזית ("יש לילד פוטנציאל").

יותר חשוב לי להגיע קודם לעצמאות כלכלית הכי בסיסית, כלומר להסתדר במגורים לבד בשכר מינימום.

יהיה לך הרבה יותר קל להגיע לעצמאות עם משכורת של הייטק מאשר משכורת של מוכרת בחנות (רוב האנשים בפורום הם מהייטק ולא מוכרים בחנות).

הפרדה בין עבודה לתחביבים.

למה בעצם? למה לא לאהוב מה שעובדים בו?

אני לא יכולה ללמוד דברים שאני לא רוצה לדעת.
גם אם קיבלתי תוצאות גבוהות יחסית ביכולות שכליות - אם אני לא רוצה לדעת את זה, זה נידון לכישלון מראש.

אל תשלי את עצמך, משמעת עצמית הרבה יותר חשובה מ"תוצאות גבוהות יחסית ביכולות שכליות". את נכשלת בדבר החשוב באמת.

אבל המאמץ העיקש שלי בניסיון להבין את הנושא של השקעות, מוכיח לי שאם אני רוצה משהו באמת אני לא מוותרת, וגם שיש לי יכולת אוטודידקטית.

מה למדת בנושא ההשקעות? אם למדת בפורום הזה אז בגדול אפשר לסכם את ההטפה של הסולידית למשפט אחד: שים בתעודת סל\קרן אינדקס הכי רחבה עם עמלות הכי זולות. מה הלאה? תתבונני בקצת כסף שיש לך צומח? יש פה הרבה אנשים שעובדים במשרה מלאה, עשו תואר, עם משפחה, וגם למדו את זה בלי שום בעיה.

כי יש לי פריווילגיה של משפחה מדהימה, ממעמד סוציואקונומי גבוהה, שלא לוחצים עלי ללמוד ומאפשרים לי לחיות בבית.

אתן לך עצה - אל תשעני על הפריבלגיה הזאת, אחרת תשארי הילדה הקטנה של אבא ואמא עד גיל 50 , ואז פתאום תגלי שהרכבת עזבה את התחנה. ילדים צריכים להפוך עצמאים בגיל 20+ לפרוח כנפיים ולעוף מהקן (וירטואלית אם לא פיזית), ולא להסתמך על אבא ואמא.
עם כל הכבוד להטפות של הסולידית, היא עשתה תארים מתקדמים בכלכלה, עבדה בבנקאות בלונדון, ורק אחרי שלמדה דברים לעומק בצורה פורמלית ועשתה מספיק כסף הפכה ל"סולידית". את מנסה פה דרך קיצור בהנחה שאת יותר אינטילגנטית מכולם?

אם השקעות מעניינות אותך, נסי ללמוד כלכלה או מסלול אחר בהשקעות במוסד מתאים כלשהו, ונסי להתקבל לעבודה (מלמטה) בבית השקעות כלשהו.
נסי לשלב בין הרצונות שלך לבין מסלול לימודי\קריירה כלשהו, ותפתחי קצת משמעת עצמית, חייבים את זה, גם במסלול שהכי אוהבים.

ואסיים בנימה חיובית: יכולת מכירה זה הדבר הכי חשוב בכל מקצוע :) , אבל זה הקצפת של העוגה, אם אין לך את הבסיס של העוגה, זה חסר משמעות. הרי גם כדי למכור, למדת מה הסחורה שיש בחנות, מחירים, ואת אופי הלקוחות, איך הצלחת לעשות את זה? נסי להשליך מהתהליך הנפשי פה, גם למקצועות אחרים שאת פחות אוהבת , קשה לי להאמין ששינון מחירי סחורות ומאפייניהם זה הדבר הכי מעניין בעולם, ועדיין עשית את זה. את חייבת לעבוד על עצמך ולשנות את עצמך בנושא המשמעת העצמית.

נערך לאחרונה ב:
אני אכתוב משהו פרקטי לחלוטין שעבד לי בזמנו (לפני דיי הרבה שנים...). ככל שאת יכולה\רוצה זה יכול להיות מאוד אפקטיבי להתחיל לקחת קורס(ים) באוניברסיטה הפתוחה במסגרת מעט פחות מחייבת. תוכלי לקבל תחושה בזעיר אנפין מה זה אומר ללמוד את התואר שמעניין אותך, במידה ותצליחי תקבלי דחיפה רצינית לבטחון העצמי שתשרת אותך במידה ותחליטי להמשיך וללמוד עוד, וגם במידה ותחליטי לעבור לאוניברסיטה אחרת תוכלי לקבל פטור מהקורסים שעשית וכך הזמן לא הלך לגמרי לאיבוד.
תוך כדי ההתנסות הזאת את יכולה להמשיך ולהוציא את התוכנית שלך לעצמאות כלכלית בגיל צעיר לפועל, לעבוד במשרה מלאה ולהתנסות במה שבא לך.

נתחיל מהסוף להתחלה, את לא חייבת לעשות תואר עכשיו.
איתי בלימודים יושב אדם בן 52, רק לפני 6 שנים הוא התחיל ללמוד (סיים תואר ראשון, ושני תארים שניים) והוא ממשיך ללמוד בשביל הכיף היום לאחר שהוא בנה את עצמו ומשפחתו מבחינה פיננסית.
שימי לב שהוא נחשב יחסית חריג בנופי האקדמיה ובנופי החברה הישראלית (אני מניח שזה די דומה לרבים פה בפורום ברמה מסויימת....כולנו חריגים).
אומנם הוא היוצא מן הכלל אבל הוא דוגמא לכך שאת יכולה להשיג את מה שתרצי אם תשקיעי בכך מספיק מאמץ.
5. תחום עניין - השקעות.
נקודה למחשבה:
באוניברסיטת חיפה אגודת הסטודנטים מסבסדת קורסים לחברי האגודה (פייתון, רישיון ייעוץ\ניהול השקעות, קורס ייעוץ משכנתאות, מכירות, ניהול מו"מ, ועוד...)
הקורסים עצמם הם פעם עד פעמיים בשבוע בשעות הערב, בעלות מוזלת.
הצלחת ללמוד את תחום ההשקעות לבד ופיתחת לבד פלטפורמת לימוד עצמאית, אולי תרצי ללמוד קורס ניהול השקעות? דבר זה יכול לתת פוטניצאל השתכרות גבוה וייאלץ ללמד אותך את תחומי המכירות (כי את צריכה לדעת למכור אם את רוצה לשכנע אנשים לתת לך לנהל את הכסף שלהם).
יתרה מכך זה יוכל לאפשר לך לעבוד גם כעצמאית וגם כשכירה (בנקים\בתי השקעות\ארגונים פרטיים).
במידה ותרצי ללמוד זאת או כל קורס אחר, אני אהיה מוכן לרשום אותך לקורס דרך האגודה.

חוץ מזה תחשבי על כך, רבים מאנשי הפורום באים מעולמות שונים (הייטק, תעשיה מסורתית, מכירות, עצמאיים, פיננסים, ועוד...), כמות הידע שיש לחברי הפורום הינה עצומה. אנחנו נשמח לעזור לך, את תבחרי במסלול ואנחנו ננסה לעזור לך לצלוח אותו בקלות.

1. הדיון הזה לא משווה בין אלטרנטיבות, וככזה - נידון לכישלון.
צריך להשוות בין העבודה שלך כיום, כמה את נהנית ממנה? כמה את משתכרת בה?
לבין העבודה שצפויה לך אחרי שתשלימי תואר, (איזה תואר?). רק כך אפשר לחשוב האם ההשקעה בתואר כדאית.
2. הדיון הוא קצת הכל או לא כלום, יש הרבה קורסים או לימודי תעודה קצרים יחסית שנותנים אפשרויות תעסוקה סבירות, זו יכולה להיות פשרה טובה.
3. מחקרים מראים שתכונת האופי החשובה ביותר להצלחה בחיים (גם כלכלית וגם בכלל בחיים) היא משמעת עצמית. מתוך דברייך משמע שקצת חסר לך את זה, (סליחה על הבוטות, אבל כך הבנתי מדברייך), לדעתי לא כדאי להשלים עם המצב אלא לנסות לשנות אותו. יתכן שדווקא הקשיים של תואר באוניברסיטה יקנו לך הרגלי עקביות ומשמעת עצמית.

תודה על התגובות.
בקשר למשמעת עצמית אתם צודקים במאה אחוז. רק שאני יודעת שלזרוק את עצמי למים לדברים שאני לא מוכנה להם לא עזר לי בעבר ולא עכשיו.
לגבי קורסים, ניסיתי. למעשה את הפוסט הזה כתבתי באוניברסיטה במקום ללמוד את החומר של שי קודס.
ש פה הרבה אנשים שעובדים במשרה מלאה, עשו תואר, עם משפחה, וגם למדו את זה בלי שום בעיה.
בגלל זה פתחתי במשפט הראשון שההערכה שלי לאנשים האלה גדולה.
בסופו של דבר אפשר לסכם את הנושא של השקעות במשפט או שניים. אני יודעת שלי היה מאד קשה להגיע לזה.

ומוסיפה תובנות משל עצמי -
אני עשיתי תואר ארוך (מאוד), והתקופה הסטודנטיאלית הייתה התקופה היפה בחיי נהניתי, התפתחתי, צמחתי והיה נהדר, ובכל זאת - מה הייתי עושה אחרת:
1. מתעניינת יותר באפשרויות השכר אחרי התואר. יצא שבחרתי בתואר לא מאוד ריווחי. היו בפני הרבה אופציות אחרות שאני בטוחה שהייתי נהנית מהן לא פחות.
2. לא דוחה את הלימודים בשנה כפי שעשיתי. התחלתי בגיל 24, והייתי מבוגרת משאר הסטודנטים (למדתי בחו"ל) וזה יצר תסכול מסויים מבחינתי מבחינה חברתית.
3. מתחילה לבנות תשתיות להכנסה פאסיבית כבר בזמן הלימודים.. הייתי מרוכזת מידי בהשגת ציונים ולא חשבתי בכלל על נושאים כמו הקמת בלוג (משהו שאני מתחילה לעשות עכשיו).
4. מתחילה לעבוד במקצוע בזמן התואר, וצוברת נסיון, ששווה הרבה יותר מעוד 20 נקודות בקורס זניח. הייתי יותר מידי ממוקדת בלקבל מלגות הצטיינות.

אצטט את אחד הבלוגרים האהובים עלי

https://www.scotthyoung.com/blog/2015/05/26/pay-for-info/
בפוסט הכותב מדבר על כך שהרבה פעמיים הבעיה שלנו היא מחסור בידע. לפעמים שווה להשקיע זמן בהתנסות וללמוד על עצמנו האם אנחנו אוהבים את התחום או לא. אם את לא בטוחה האם תואר מתאים לך או לא למה שלא תיקחי שנה ניסיון באוניברסיטה?

אצא נגד ההמלצה ללכת לאוניברסיטה הפתוחה. זה נחמד לקורס או שניים אבל זה דורש משמעת עצמית רצינית.

אישית גם התלבטתי אם ללכת לאוניברסיטה או לא.
בדיעבד אני שמח שהחלטתי ללכת - כיום סטודנט בשנה שנייה - בזכות הרחבת האופקים והאופציות החדשות שנפתחו בפני.

כן, מבחינה כלכלית טהורה יכולתי לעבוד כמנופאי למספר שנים ולצאת לפנסייה אבל אני מעדיף לעבוד יותר שנים בתחום שמעניין אותי ובעל בשפעה חיובית על העולם.

לא קשה להתקיים משכר מינימום (בתור רווק) הנקודה היא שפיתוח אישי ומיתוג בעולם הקריירה הוא תהליך שדורש זמן.

לדעתי שווה להתחיל את המסע הזה בשלב מוקדם יחסית בחיים.

אני כל-כך מזדהה איתך @אנא-אל ,גם כי אני כזאת וגם כי הבת שלי נמצאת במצב דומה לשלך ועם התלבטויות דומות.
אחרי שקראתי את התגובות עד כה, ברור שכל אחד כותב מהפוזיציה שלו (כן לימודים, לא תואר "דשא", כן להשתכר יותר וכו'). אז שני הסנט שלי:
משמעת עצמית היא משהו שעד היום לא הצלחתי להחליט אם זה דבר אמיתי או המצאה (כמו שאני חושבת על חריצות/עצלנות). בכל מקרה, אני לא מחשיבה את עצמי כאחת שמסוגלת להתמיד במשהו שמשעמם אותי, ואני משתעממת מהר, ובכל זאת התמדתי בגידול ילדים ובעל על פני עשרות שנים וזה לא תמיד מעניין.
תואר אמור לעזור להגיע לעצמאות כלכלית כי אנשים עם תואר משתכרים (בממוצע) יותר מאנשים בלי תואר.
אולי בממוצע אנשים בעלי תואר משתכרים יותר אבל זה לא אומר כלום לגבי היכולת להגיע לחוסן או עצמאות כלכלית. חסר הצד השני של המשוואה, היכולת לחסוך שנובעת מהיכולת לחיות ברמות חיים נמוכות יותר מגובה ההכנסה.
פוטנציאל ללא מימוש שלו הוא חסר משמעות.
חחח... משפט חיי! זה מה שחבריי תמיד אמרו. את היכולת שלי ללמוד הפניתי ללימוד עצמאי בתחומים שונים, בכמות ובעומק שרציתי. בסיכומו של דבר, אני יודעת הרבה יותר מחבריי בתחומים רבים והם יודעים הרבה יותר ממני בתחום ספציפי אחד שהתמחו בו. מה עדיף? כל אחד ורצונו הוא.

וכל מה שכתב @MMM

שאלה יפה וחשובה. אני חושבת שאם הייתי היום בגיל שלך, הייתי הולכת ללמוד כלכלה/ חשבונאות, ומתבלת עם הרבה קורסיי בחירה ממדעיי החברה.
אני למדתי יחסים בינלאומיים בירושלים, ומאוד נהנתי כל השנים מהראיה הרחבה שהחוג הזה נתן לי. עם זאת, ברטרופרספקטיבה הייתי לומדת כלכלה ו/חשבונאות, זה היה מקצר לי את הדרך.
לימודיי מנהל עסקים אגב, מאוד מאכזבים, ובעייני מעניקים יוקרה בלי תוכן.

בסופו של דבר אפשר לסכם את הנושא של השקעות במשפט או שניים. אני יודעת שלי היה מאד קשה להגיע לזה.
כיון שאמרת בתחילת הדברים שהאינטליגנציה שלך מעל הממוצע, ועכשיו את אומרת את המשפט הזה, אני רוצה להעלות אפשרות. אין לי מושג האם המצב אכן כך, אני לא מכיר אותך אבל תחשבי בעצמך האם זה נכון.
יתכן מאוד שאת מוכשרת בהרבה דברים אבל לא במקצועות הראליים. לכן היה לך קשה ללמוד על השקעות ולכן השמות שעלו כאן, מדמ"ח, חשבונאות, כל מיני תארים בפתוחה, שהם כולם מקצועות ראליים לא מענינים אותך.

@רובי1 לפי האבחון, המקצוע שהמליצו שהכי מתאים לי זה הנדסת בניין ואחרכ ראיית חשבון ואחרכ מדמ"ח.
הבעיה שלי זה לא עם מקצועות ריאליים בפני עצמם והאמת גם לא עם משמעת עצמית בפני עצמה למרות שזה מה שמשתמע, אלא וויסות רגשי.
כשאמרתי להשקיע בעצמי התכוונתי לעבוד על הקושי הזה ואני עושה את זה פול טיים. זה דורש התמדה וסבלנות של שנים, אבל אני יודעת שזו השתפרות אקספוננציאלית.
מי שמכיר אותי אישית יכול לראות את השינוי הגדול בין היום ללפני ארבע+ שנים. השינוי שיהיה בשנים הקרובות יהיה גדול יותר.
יכול להיות שאלך לאוניברסיטה לפני גיל 30 לא יודעת מה יהיה עוד שנתיים. רק בטוחה שעכשיו לא מתאים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R מחשבות על קריירה פחות שגרתית התפתחות אישית 4
littleSeal מחשבות על פרישה מוקדמת: התנסות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
A מחשבות על קניה חודשית IRA בעקבות המלחמה שוק ההון 31
T מחשבות על הפנסיה ואיזה סיכון כדי לקחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
D לימודי רפואה סוף שנה שלישית- מחשבות על העתיד התפתחות אישית 16
de dud מחשבות על הגירה בעקבות המצב פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1208
F מחשבות כפירה על קרנות צוברות שוק ההון 10
H מחשבות ותהיות - השקעה נוספת בנדל"ן נדל"ן 2
G מחשבות על חשבון בנק ייעודי לחיסכונות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
I מחשבות על ביטוח חיים|תאונות אישיות|נכות|שארים|מטריה ביטוחית|מחלות קשות צרכנות פיננסית 33
כ פרה-משכנתה: מחשבות נדל"ן 7
נגב מחשבות על תכנון ארוך טווח - ביטוח חיים צרכנות פיננסית 15
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
ע מחשבות על תמהיל משכנתא בזמנים של ריבית נמוכה נדל"ן 4
מ הייטק - מחשבות על מעבר עבודה התפתחות אישית 5
N מחשבות על גידור בסביבת אינפלציה גבוהה שוק ההון 47
תפוזינה מחשבות נדל"ן 29
E מחשבות והתלבטויות בנוגע לדירה להשקעה נדל"ן 7
I מחשבות על סיכונים שוק ההון 1
E מחשבות מעבר לגשר. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
B מחשבות לגבי IRA שוק ההון 64
A מחשבות על כלל ה4 אחוז ורמת הסיכון שלו פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 45