• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ואם אני לא רוצה קופת פנסיה

• פותח הנושא aeh
  • פורסם בתאריך

aeh

משתמש רגיל
דירוג
95
שלום

במסגרת שיחה עם נציג חברת הביטוח אודות תנאי קרן הפנסיה אליה הוא מציע לנו להצטרף (לשכיר), הוא ציין כי מכיוון שהמעסיק משלם (מפריש) את ההפרשות לפנסיה והן כוללות את רכיב הריסק לאכ"ע וביטוח שארים, אזיי אין אפשרות שנצטרף לקופת גמל אליה יפריש המעסיק את ההפרשות חובה.

לשאלתי עבור מה מיועדת קופת גמל אז הוא עונה שזה למי שכבר יש לו ביטוח והוא מעונין לחסוך בנפרד.

נשמע לי כמן ערימה של שטויות, אבל אני מבקש את עזרתכם לעשות סדר.

1) האם שכיר יכול להחליט שהוא מוותר על רכיב הריסק הביטוחי ומבקש שכל ההפרשות יכנסו לקופת גמל.
(נכון שלא מומלץ ולא כדאי שלא יהיה כיסוי ביטוחי אבל בואו נשאיר את זה בצד)
2) האם המעסיק מפריש בנפרד עבור רכיב הריסק או שהוא מפריש באופן כללי ההפרשה מתחלקת חלק לריסק וחלק לחיסכון ?
3) בהנחה והמעסיק מפריש בנפרד עבור הריסק, האם אפשר לדרוש שיפריש גם חלק זה לחיסכון (בקופ"ג).

נ.ב. ההצעה שלו היתה 3% מהפקדה ו0.25% מהצבירה - יקר נכון ?

1) האם שכיר יכול להחליט שהוא מוותר על רכיב הריסק הביטוחי ומבקש שכל ההפרשות יכנסו לקופת גמל.
שאלה טובה שהתשובה עליה לא ממש ברורה.
מצד אחד יש למעסיק חובה לדאוג לך לביטוח. מצד שני לך יש את הזכות לבחור מוצר.
הבנתי שהייתה פסיקת בית משפט אחת שקבעה שזכות העובד לבחור גוברת על חובת המעסיק לבטח, אבל מצד שני שמעתי שבמקרים אחרים המסקנה הייתה אחרת.
אבל השאלה הפשוטה - למה לא לעשות ביטוח על הכספים שמופרשים לגמל ולפתור את הבעיה?
2) האם המעסיק מפריש בנפרד עבור רכיב הריסק או שהוא מפריש באופן כללי ההפרשה מתחלקת חלק לריסק וחלק לחיסכון ?
כן.
כלומר זה תלוי לאן מפרישים.
בפנסיה הוא מפריש על הכל ביחד ועלות הביטוח יורדת מהצבירה.
בביטוח מנהלים ובגמל ההפרשה נפרדת - חלק הולך לביטוח וחלק לחסכון.
3) בהנחה והמעסיק מפריש בנפרד עבור הריסק, האם אפשר לדרוש שיפריש גם חלק זה לחיסכון (בקופ"ג).
ראה תשובה לשאלה 1.
מאוד

שלום

במסגרת שיחה עם נציג חברת הביטוח אודות תנאי קרן הפנסיה אליה הוא מציע לנו להצטרף (לשכיר), הוא ציין כי מכיוון שהמעסיק משלם (מפריש) את ההפרשות לפנסיה והן כוללות את רכיב הריסק לאכ"ע וביטוח שארים, אזיי אין אפשרות שנצטרף לקופת גמל אליה יפריש המעסיק את ההפרשות חובה.

לשאלתי עבור מה מיועדת קופת גמל אז הוא עונה שזה למי שכבר יש לו ביטוח והוא מעונין לחסוך בנפרד.

נשמע לי כמן ערימה של שטויות, אבל אני מבקש את עזרתכם לעשות סדר.

0. אני לא מקור מוסמך לתשובות.
1. למיטב ידיעתי - כן.
2. אם המעסיק אינו מחויב להפרשות לביטוח חיים או אכ"ע מתוקף חוזה העבודה איתך - אין חובה כזו.
3. לא רלוונטי.

נ.ב. יקר מאוד מאוד, אל תעשה את זה.
יש קרנות ברירת מחדל של משרד האוצר שיקחו ממך סביב 1.5% מהפקדות ו- 0.1% מהצבירה, תסתכל פה:
https://mof.gov.il/hon/Pages/DefaultPensionFund.aspx
חלק מהקרנות יציעו גם דמי ניהול זולים יותר ממה שיש בלינק למעלה.
בנוסף - אם יש לך כושר מיקוח (צבירה גבוהה בפנסיה או הפקדות גבוהות מאוד) - ניתן להוזיל אף יותר.

זכותך לבחור בהסדר פנסיוני שאינו כולל כיסוי ביטוחי זאת היתה גם עמדת היועץ המשפטי לממשלה. באותו משפט מפורסם (רקע https://pensuni.com/?p=4967 )
דרך הגב, יש כיום עתירה של הסתדרות העובדים לבג"ץ כדי למנוע את האפשרות הזאת.

@נדב
שאלה משיקה, אני הרבה זמן שוקל לנייד חלק מהפרמיות לקופת גמל
(בצורה כוללת או פיצויים) אבל הסוכן בעבודה טוען שאף חברת לא תכסה שיחרור פרמיות למוצר שאינו מוצר של חברת הביטוח שלהם, זה נכון מנסיונך ?
כלומר כדי לקבל שיחרור במידה והאכע בהראל עלי לרכוש קופג או ביטוח מנהלים בהראל ?

תודה

@roneng :)
הטענה של ההסתדרות הגיונית. הם טוענים שאם אנחנו מחייבים את העובד לחסוך לפנסיה לפרישה כדי שלא יפול לנטל על המדינה ומשפחתו אנחנו לא יכולים לאפשר לו על אותם הפקדות לוותר על הכיסוי הביטוחי.

מעניין מה יגמר בבית המשפט העליון.

@נדב
שאלה משיקה, אני הרבה זמן שוקל לנייד חלק מהפרמיות לקופת גמל
(בצורה כוללת או פיצויים) אבל הסוכן בעבודה טוען שאף חברת לא תכסה שיחרור פרמיות למוצר שאינו מוצר של חברת הביטוח שלהם, זה נכון מנסיונך ?
כלומר כדי לקבל שיחרור במידה והאכע בהראל עלי לרכוש קופג או ביטוח מנהלים בהראל ?

תודה
זאת נקודה בעייתית. בפוליסות אכע שנפתחו אחרי 9/2017 ישנה התייחסות שאומרת שגם אם ביטוח המנהלים התבטל עדיין ניתן לשמור על האכע. בפוליסות שנפתחו לפני אותה תקופה צריך לראות מה מכסה הפוליסה והאם יש סייג לשחרור מהפקדות.

זכותך לבחור בהסדר פנסיוני שאינו כולל כיסוי ביטוחי זאת היתה גם עמדת היועץ המשפטי לממשלה. באותו משפט מפורסם (רקע https://pensuni.com/?p=4967 )
דרך הגב, יש כיום עתירה של הסתדרות העובדים לבג"ץ כדי למנוע את האפשרות הזאת.

הגיוני
עו"ד בשיעור על בל"ל הראה לנו מקרה בו מעסיק שילם 2.5 מ' ש"ח לאלמנה במקרה בו עובד במפעל מת מתאונה ולא היה מבוטח במוצר פנסיוני (מקרה בו לא הופרש ולא כי בחר אחרת). אני גורס שיש חשיפה למעסיקים גם אם יתבססו על הפסיקה המדוברת. אני חושב שאם יגיע חלילה מקרה בו אלמנה ושארים נותרו ללא הכנסה כי העובד לא היה מבוטח בהסדר הכולל שארים היועמ"ש יתנסח אחרת.

0.

נ.ב. יקר מאוד מאוד, אל תעשה את זה.
יש קרנות ברירת מחדל של משרד האוצר שיקחו ממך סביב 1.5% מהפקדות ו- 0.1% מהצבירה, תסתכל פה:
https://mof.gov.il/hon/Pages/DefaultPensionFund.aspx
חלק מהקרנות יציעו גם דמי ניהול זולים יותר ממה שיש בלינק למעלה.
בנוסף - אם יש לך כושר מיקוח (צבירה גבוהה בפנסיה או הפקדות גבוהות מאוד) - ניתן להוזיל אף יותר.

הסוכן ביטוח התחיל "לאיים" עליי שבקרנות הברירת מחדל יש גרעון אקטוארי שיעלו לי בסוף יותר מהדמי ניהול שהוא מבקש (3% מהפקדה ו0.25% מהצבירה) - הוא צודק ?

תכלס אם אני רוצה לפתוח קופת גמל במקום קרן פנסיה - אני פשוט יכול להודיע למעסיק לאן להפקיד וזהו ?

הסוכן ביטוח התחיל "לאיים" עליי שבקרנות הברירת מחדל יש גרעון אקטוארי שיעלו לי בסוף יותר מהדמי ניהול שהוא מבקש (3% מהפקדה ו0.25% מהצבירה) - הוא צודק ?
לא
תכלס אם אני רוצה לפתוח קופת גמל במקום קרן פנסיה - אני פשוט יכול להודיע למעסיק לאן להפקיד וזהו ?
כן (דרך אותו סוכן, אבל אסור לו למנוע ממך)

ראה את הכתבה הבאה בדהמארקר שעוסקת באיזון האקטוארי https://www.themarker.com/markets/.premium-1.7390981
גילוי נאות, אני עובד באחת מקרנות בררת המחדל ורואיינתי לכתבה.

ועכשיו ברצינות, גם במידה ויהיה גרעון אקטוארי גבוה במיוחד בקרנות בררת המחדל, תמיד תוכל לעבור לקרן פנסיה אחרת (ואפילו חס וחלילה לביטוח מנהלים)

הוא צודק ?
תבקש ממנו את כדור הבדולח לסופ"ש

הנה מה כתבתי בעבר בנושא:
הטענה לא ניתנת להוכחה היום
קרן ברירת מחדל != אנשים חולים (או שנוטים לחלות יותר)
עמיתים בריאים היום != עמיתים חולים מחר
הדבר היחיד שבטוח וניתן להוכחה היום
מי שמשלם פחות דמי ניהול היום משאיר אצלו יותר כסף בכיס למחר

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד האם הגיע הזמן להוציא את ההשקעות מהארץ? ואם כן, אז איך? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 145
א האם זה זמן טוב להתחיל ליצור שכבות מלאכותיות, ואם כן אז איך לעשות את זה? שוק ההון 19
W מבטיח תשואה- האם זו קופת גמל להשקעה ? ואם כן נראה על פניו משתלם 5 אחוז שנתי אחרי דמי ניהול שוק ההון 1
Y האם שווה להחזיק חשבון בחו"ל ואם כן כיצד? מה היתרונות והחיסרונות? פוסטים מאיכות נמוכה 9
E האם אינטראקטיב ברוקרז הוא הברוקר הזר המועדף בקרב חברי הפורום? ואם כן - למה? שוק ההון 4
B האם יש קבוצת מפגשים באזור המרכז ואם כן כיצד אפשר להצטרף? אוף טופיק 21
Arrow האם וועד בית חייב לפרסם דו"ח על מצב הכספים, ואם כן מתי וכמה? אוף טופיק 8
A האם כדאי להזמין "בדק בית" לדירה חדשה? ואם כן איזה? צרכנות פיננסית 10
A השקעה בקרנות ישראליות או זרות, ואם זרות, דרך ברוקר מקומי או זר? שוק ההון 22
I ואם אין לי טווח השקעה של 30 שנים? שוק ההון 57
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
C איך לציין לבנק שאני רוצה להעביר רק *חלק* מהניירות לבית ההשקעות? שוק ההון 11
S החזרי מס, רוצה לדעת שאני מבין נכון.. מיסים 13
א מפתחת Backend - רוצה להתמקצע בבינה מלאכותית התפתחות אישית 5
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
AlexNOSAM רוצה ללמוד פרסום, מכירות ו/או שיווק התפתחות אישית 0
H אשתי רוצה ללמוד קורס בהייטק. התפתחות אישית 24
D רוצה להתגרש אוף טופיק 18
N רוצה להחכים יומני מסע אישיים 8
E אני רוצה לעשות ללוות צלמים באופן עסקי ולא יודע איך לתמחר את זה. אשמח לעזרה אוף טופיק 2
ח רוצה לטוס בפעם הראשונה לחו"ל אוף טופיק 14
c881 סגן שר הבריאות רוצה לראות רופאים חרדים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 48
GeraltOfHaifa אני רוצה להעשיר את העברית שלי - איך עושים זאת? התפתחות אישית 23
הoוליד חייל משוחרר | בן 23 רוצה להבין יותר בכסף יומני מסע אישיים 20
D רוצה ללמוד על עסקים התפתחות אישית 2
ס משרת סטודנט בתוכנה - תחום ממש לא מעניין שאני לא רוצה להמשיך בו. מה עושים? התפתחות אישית 7
גימפל רוצה להשקיע בS&P 500 לעשות את זה דרך קופת גמל להשקעה, או דרך מסחר עצמאי בבורסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
ה רוצה להעביר את הקרן השתלמות, קופת הגמל, והפנסיה מאלטשולר, למקום אחר למסלול עוקב מדד s&p. בסלייס יש מסלול כזה עם דמי ניהול 0.3 אבל הבנתי שלא ככ מומלץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
T אני רוצה ללמוד לצייר התפתחות אישית 1
A אני רוצה לשלם אחת לחודש משכורת לפרילנס בחו"ל. איך הכי כדאי? צרכנות פיננסית 0
YoniLevy הצעד הראשון: בגיל 18 נזכרתי שאני רוצה מלא כסף יומני מסע אישיים 21
YoniLevy בגיל 18 נזכרתי שאני רוצה מלא כסף יומני מסע אישיים 32
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
ע מיסוי על אופציות שהחברה רוצה לרכוש חזרה מהעובד מיסים 3
V רוצה לפתוח חשבון מסחר עצמאי אבל בית ההשקעות דורש ממני לשלוח לו צילום של תעודת זהות כולל תאריך הנפקה דרך האתר שלהם צרכנות פיננסית 8
E לקוח לא רוצה לשלם את מלוא הסכום כי טוען שכמה תמונות לא יצאו טוב. מה לעשות? אוף טופיק 22
M חברה שלי רוצה להשקיע 15 אלף ש"ח לטווח ארןך שוק ההון 10
N מה אתם... הייתם עושים ? - רוצה לעבור מניהול תיק בבנק שוק ההון 0
אני חדש סליחה אם זה שייך לנדלן, רק רוצה להבין. כשאני שוכר דירה, חובה לשלם ארנונה ודמי וועד? אוף טופיק 1
I אלטרנטיבה לכרטיס אשראי ללא עמלות (בדומה ל "כזה אני רוצה") לבעלי דיירקט צרכנות פיננסית 7
G לא רוצה לקחת משכנתא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
E רוצה להעביר 70 אלף שקל לקופות גמל להשקעה. כדאי בתקופה הזו ומה הדמי ניהול? שוק ההון 61
ד בעיית "אני רוצה להביא את המכה" התפתחות אישית 147
ש רוצה להתנתק, מה ההבדל בין הפסקת שירות/ניתוק/סיום? צרכנות פיננסית 11
W שוהה בארה"ב בתפקיד בכיר, רוצה ללמוד ניהול בפתוחה במקביל התפתחות אישית 8
חתול לילה עצרו אותי אני רוצה לתזמן (מניות הבנקים) שוק ההון 35
Godfather הבנק יכול להשוות תנאים (כשהוא רוצה) שוק ההון 15
G איפה כדאי לי לסחור אם אני רוצה להשקיע בעיקר לטווח ארוך? שוק ההון 8
ה רוצה לפתוח עוסק פטור- ולהיעזר באיש משפחה.מותר? צרכנות פיננסית 2
T עזרה- רוצה להתחיל להשקיע וטובע מרוב חומר שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה