• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התנהלות פיננסית ברילוקיישן לארה"ב

אלונה

משתמש סולידי
דירוג
12
לקראת רילוקיישן לארה"ב זוג + 3 ילדים בקיץ הקרוב, ל3 שנים. אני אזרחית אמריקאית ואנחנו בתהליך מזורז של הוצאת גרין קארד לבן הזוג והילדים. בן הזוג יקבל מלגת חוקר ואני אעבוד בסניף האמריקאי של אותה חברה בה אני עובדת בארץ (סטארטאפ). משאירים בארץ שתי דירות שיהיו מושכרות (היום גרים באחת מהן). יש לנו חסכונות משמעותיים בכמה תיקי השקעות, אחד בו שנינו רשומים והשאר רק על שם בן הזוג שלי (שעדיין לא נחשב US Person עד קבלת הגרין קארד). ככל הנראה נעשה ניתוק תושבות החל מה2025 מסיבות מיסוי (יש לנו רו"ח שתעזור בזה).

יש לי כמה שאלות שעוד לא הצלחתי למצוא להן תשובה ברורה, אולי מישהו כאן יודע?
1. האם כדאי למכור קרן השתלמות של בן הזוג שלי (שעדיין ללא גרין קארד)? בהנחה שלא נפדה את הקרן בשנים הקרובות וסביר שנחזור לארץ אחרי 3 שנים. גם לי יש קרן השתלמות אבל מאחר ואני אזרחית אמריקאית אני מניחה שהרילוקיישן לא משנה כאן.
2. מה בעצם עושים עם קרנות הפנסיה בארץ? שמעתי כל מיני המלצות של להמשיך להפקיד עצמאית, לשלם ריסק זמני, להעביר למסלול ברירת מחדל כי אז דמי הניהול מובטחים ל10 שנים (האם זה נכון?) - המטרה היא כמובן להימנע מקפיצה של דמי ניהול, לשמר ביטוחים כמה שאפשר ולהימנע מחיתום מחדש אם אפשרי.
3. יש לנו משכנתא - יש משהו מיוחד שצריך לעשות לגביה מעבר ללהמשיך לשלם?
4. האם צריך/רצוי להעביר את חשבון הבנק להיות של "תושב חוץ"?
5. יש ערך בלהמשיך לשלם ביטוח בריאות פרטי בארץ? הבנתי שאולי הוא לא תקף אחרי X ימים אבל אולי עדיין כדאי לשלם מסלול בסיסי כדי להימנע מחיתום מחדש בחזרה?
6. האם יש איזושהי דרך לשמר ביטוח בריאות בארץ (קופת חולים) למרות ניתוק התושבות? לתקופה מסוימת? בתשלום? איך עושים את זה?
7. הבנתי ששכר הדירה בארץ ממוסה בארה"ב אבל יש איזשהו עניין של "פחת" שאפשר לקזז איתו את תשלום המס, מה זה אומר?
8. האם כדאי לעשות משהו עם תיקי ההשקעות שרק על שם בן הזוג שלי לפני קבלת הגרין קארד? נמצאים בברוקר ישראלי.

תודה לעונים!

נערך לאחרונה ב:
אין לי תשובות לשאלות שלך, אני רק אאיר את עינייך שככל הנראה ניתוק תושבות לא יעזור לך כ"כ עם ענייני המיסוי.
מס הכנסה וביטוח לאומי בוחנים את עניין ניתוק התושבות גם בדיעבד, ואם תחזרו לארץ אחרי 3 שנים, הם ככל הנראה יטענו שלא באמת ניתקתם תושבות ולכן כן תצטרכו לשלם מס הכנסה וביטוח לאומי. בנוסף, כל העניין של שימור הביטוחים וקרנות הפנסיה בהחלט לא יעזור לקייס שלכם (זה בעצם מראה שלאורך כל התקופה התכוונתם לחזור ולא לנתק תושבות).

קודם כל בשעה טובה ובהצלחה.

1. אנחנו לא פדינו את הקרן מתוך מחשבה שאנחנו עתידים לחזור לארץ, בינתיים לא מוסינו עליה

2. אנחנו שילמנו ריסק זמני לשנתיים עד שנגמר. הפקדה עצמאית אומרת שאם קורה משהו, ה"ביטוח" של קרן הפנסיה הוא לפי ההפקדה העצמאית כך שאם הפקדת 100 שקל, זה הביטוח שתקבלי. בעיניי לא משתלם. אנחנו העברנו למסלול ברירת מחדל.

3. לא למיטב ידיעתי או שנתקלתי

4. למיטב הבנתי חובה עלייך לדווח על כך. אנחנו עשינו את זה מראש והעבירו אותנו לסניף שמטפל בתושבי חוץ. משהו שעדיף לעשות כשאתם עוד בארץ.
5. אנחנו החלטנו שלא כי למיטב הבנתי תנאי לביטוח הוא להיות תושב ישראל אז הוא לא שווה יותר מדי.

5. לא, אבל כמו שכתבתי אצלי: אחרי חזרה לארץ אתם צריכים להמתין חודש על כל שנה שהייתם תושבי חוץ לפני שאתם זכאים שוב.
במקרה הכי גרוע משלמים "כופר" (רק למבוגרים מעל גיל 18, חינם לילדים) ומקבלים את הביטוח מיידית.

7. כשתגישו את הדו"ח השנתי שלכם תוכלו לקזז חלק מהשכ"ד עם "פחת טבעי" של הדירה, זה משהו שהרו"ח שלכם יוכל לענות עליו

8. נקודה חשובה שלא עשיתי וקריטי לעשות - תיק השקעות ממוסה שיהיה או בבנק או ב-IBKR העולמי.
לא ניתן להעביר תיק מברוקר ישראלי (אקסלנס ושות') לIBKR או לבנק ישראלי ברגע שאתה מצהיר שאתה תושב חוץ. כמו כן, אסור לך (בעיקרון) גם להחזיק את התיק בברוקר ישראלי

וגם - עשיתי את המעבר לא מזמן, פתחתי ת'רד על המעבר וצ'קליסט

@Harpagon נתן תשובות די מדויקות.

אוסיף ואומר שעדיף לכם להעמיק במשמעות של ניתוק תושבות ב 2025 וחזרה ב 2026 לעומת ניתוק תושבות ב 2024. גם חשוב להבין מה זה אומר (במיסוי) לא לנתק תושבות מיידית, בהיבט מס הכנסה ישראלי וביטוח לאומי. רו״ח זו התחלה טובה אבל אני התייעצתי עם יועצת מס לקבל החלטה בנוגע לזה.

8. נקודה חשובה שלא עשיתי וקריטי לעשות - תיק השקעות ממוסה שיהיה או בבנק או ב-IBKR העולמי.
לא ניתן להעביר תיק מברוקר ישראלי (אקסלנס ושות') לIBKR או לבנק ישראלי ברגע שאתה מצהיר שאתה תושב חוץ. כמו כן, אסור לך (בעיקרון) גם להחזיק את התיק בברוקר ישראלי
ראשית תודה רבה על התשובה המפורטת! יש לך איזשהו קישור לגבי האיסור הזה להחזיק תיק בברוקר ישראלי כתושב חוץ? מה המשמעות של זה? זה עניין מול רשות המס הישראלית או האמריקאית?

ראשית תודה רבה על התשובה המפורטת! יש לך איזשהו קישור לגבי האיסור הזה להחזיק תיק בברוקר ישראלי כתושב חוץ? מה המשמעות של זה? זה עניין מול רשות המס הישראלית או האמריקאית?
אין לי קישור, אני רק יודע שהברוקרים בארץ בוחרים שלא להתעסק עם זה מפחד מהדוד סם.
אם אני לא טועה היה ברוקר אחד שאמר שהוא מוכן אבל לא התקדם לשום מקום.
הבעיה היא שברוקרים בינ"ל לא יכולים טכנית לקבל את תיק ההשקעות אם רוצים להעביר אותו מברוקר ישראלי, רק מבנקים (במקרה שלי IBKR, אם מישהו מכיר ברוקר אחר שכן ממש אשמח לדעת).
הבנק לעומת זאת, לא יסכים להחזיק תיק השקעות לתושב חוץ בארה"ב (שום, פחד מהדוד סם, העלמת מס וכו'), אז לא ניתן להעביר אליו את התיק מהברוקר הישראלי.
אז בגדול התיק שלנו תקוע בברוקר ישראלי (איפה שהוא לא אמור להיות ותיאורטית יכולים להקפיא לנו אותו או להכריח מכירה או משהו).

7. הבנתי ששכר הדירה בארץ ממוסה בארה"ב אבל יש איזשהו עניין של "פחת" שאפשר לקזז איתו את תשלום המס, מה זה אומר?
בדיוק דיברתי עם הרו"ח שלי (זו עונת המיסים).
כשאת משכירה דירה בישראל את מדווחת על השכ"ד כהכנסה וזה מתווסף לחבות המס שלך.
את יכולה לדווח על פחת של X% (משהו סנטדרטי) משווי הדירה וזה מוריד לך מחבות המס.
לדוגמא:
שכ"ד שנתי של 100 אלף ש"ח
שווי דירה של 2 מיליון
פחת של 3% = 60 אלף ש"ח
לכן, חבות המס שלך היא 40 אלף ש"ח

החיסרון היחיד הוא שאם את בעתיד נשארת בארה"ב ומוכרת את הדירה, את תשלמי את המקבילה האמריקאית של "מס שבח" על ההפרש בין המחיר המקורי (שווי הדירה שדווח) למחיר אחרי ההפחתה.
אני מבין שאתם לא מתכננים להישאר ו/או למכור, אז כנראה שזו האופציה שמתאימה לכם.

לא ממליץ, לא מייעץ.

שואלת לגבי זה - העברה של תיק השקעות מברוקר ישראלי (מיטב טרייד, אקסלנס טרייד) ישירות לIB טרייד לא אפשרית, נכון? חייבים לעבור דרך איזשהו בנק? אבל גם במקרה שמניידים לבנק ומשם מניידים לIB טרייד, האם זה לא נחשב אירוע מס?
אגב מן הסתם ניירות ערך ישראלים (קרנות למיניהן) לא באמת ניתנים לניוד, נכון? רק ניירות ערך זרים?

תודה!

שואלת לגבי זה - העברה של תיק השקעות מברוקר ישראלי (מיטב טרייד, אקסלנס טרייד) ישירות לIB טרייד לא אפשרית, נכון? חייבים לעבור דרך איזשהו בנק? אבל גם במקרה שמניידים לבנק ומשם מניידים לIB טרייד, האם זה לא נחשב אירוע מס?
אגב מן הסתם ניירות ערך ישראלים (קרנות למיניהן) לא באמת ניתנים לניוד, נכון? רק ניירות ערך זרים?

תודה!

למיטב ידיעתי (כמו שאמרתי, לא הצלחתי באמת לנייד) זה לא נחשב אירוע מס כי העברת מברוקר אחד לברוקר אחר ולא ביצעת שום מכירה.
אני לא יודע מספיק בנוגע למסחר בניירות ערך ישראליים דרך ברוקר זר כי אין לי ניסיון בנושא, מצטער.
אני ספציפית רציתי לנייד iShares שהן קרנות דואליות ונסחרות גם בישראל וגם בלונדון ואיתן ניתן לבצע תהליך של "החלפה" ולהפוך את הקרן הישראלית למקבילה שלה הלונדונית מה שלא נחשב אירוע מס, זה משהו שניתן לבצע דרך בנק/ברוקר ישראלי/ברוקר זר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
האזרח החשדן התנהלות פיננסית משפחתית צרכנות פיננסית 6
פשוט התנהלות פיננסית בעת ירידה מהארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
B התנהלות פיננסית סביב רילוקיישן לבריטניה צרכנות פיננסית 8
F איטליה - התנהלות פיננסית צרכנות פיננסית 18
amidar דוגמא (יפה?) ללימוד התנהלות פיננסית כבר מהבית... צרכנות פיננסית 5
F קורס התנהלות פיננסית אקדמאית צרכנות פיננסית 0
Espresso התנהלות פיננסית בחו"ל צרכנות פיננסית 4
S עצה להמשך התנהלות פיננסית שוק ההון 53
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
ס התנהלות בהחזקת שני חשבונות בנק למסחר שוק ההון 4
S התנהלות הצדדים בשכירות כאשר אין חוזה תקף נדל"ן 23
ר עצה לגבי התנהלות עם כסף בעוש/תיק ניע/משכורת נמוכה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 8
E התנהלות נכונה מבחינת מיסוי לזוג נשוי שאחד מהם אזרח אמריקאי מיסים 7
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
B התנהלות מול בעל דירה אוף טופיק 27
grimble grumble התנהלות עם שני כרטיסי אשראי בנקאיים בשני בנקים שונים צרכנות פיננסית 12
W לבטים לגבי התנהלות עם דיירים שוכרים בדירה שלי נדל"ן 21
A התנהלות מול ספק אוף טופיק 5
א התייעצות לגבי התנהלות מול לקוח אוף טופיק 16
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ס התנהלות בנקאית בסיסית ואבטחה צרכנות פיננסית 1
מתכנת התנהלות עם חשבון LinkedIn התפתחות אישית 6
T התנהלות לפני ואחרי הנפקה מיסים 12
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
yossik עובדת סיעודית - התנהלות כספית, זכויות וחובות אוף טופיק 55
MJJF התנהלות באמצעות סוכן פנסיוני לעומת התנהלות ישירה צרכנות פיננסית 3
I התנהלות בעייתית של סוכנות ביטוח צרכנות פיננסית 4
קירכהוף משבר כלכלי - התנהלות וטיפים בזמן משבר שוק ההון 26
ר התנהלות עם התיק בתקופת הקורונה שוק ההון 15
O התנהלות עצמאית מול רשויות המס צרכנות פיננסית 21
א התנהלות עם כסף בנסיעה ארוכה לחו"ל (אוסטרליה) צרכנות פיננסית 5
מ ריכוז פוסטים בנושא התנהלות נכונה בשוק מתפנצ'ר שוק ההון 5
H התנהלות כלכלית לזוג מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 294
KickR התנהלות כלכלית בטיולים בחו״ל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
Liron2035 שאלת התנהלות לגבי הקצאת נכסים ואיזון חודשי שלא יוצא לפועל שוק ההון 87
A התנהלות גרועה של סוכנות הביטוח- מה לעשות? צרכנות פיננסית 4
ט התנהלות מול השתלמות ira(עצמאי) עם סכום התחלתי. שוק ההון 2
מ התנהלות - תשלומים ועו"ש מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
M התנהלות עם קרנות זרות בבית השקעות/ברוקר מקומי שוק ההון 1
ק חדרי כושר, התנהלות מול מתעניין. אוף טופיק 12
מתכנת עצה לגבי התנהלות עם הזמנה מקוונת שלא סופקה צרכנות פיננסית 12
צ התנהלות עם מטבע זר בחו"ל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 17
D התנהלות עצמית מול מס הכנסה שוק ההון 4
boredwhitecollar התנהלות בתיק השקעות שוק ההון 20
Marinero פעילות חינוכית בנושא שיפור התנהלות כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
ח התנהלות לא ברורה של דרקטוריון הבורסה אוף טופיק 1
R התנהלות כלכלית עצמאית בגיל מבוגר יומני מסע אישיים 23
ר התנהלות ישירות מול קרן הפנסיה צרכנות פיננסית 36
E אופן התנהלות נכון עם תיק השקעות שוק ההון 0
י איך עושים את זה? שינוי תודעה, חשיפת ילדים בגילאי בית ספר לתכני הבלוג ולאוריינות פיננסית אוף טופיק 2

נושאים דומים

Back
למעלה