• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התנהלות מול בעל דירה

bengi

משתמש רגיל
דירוג
1,000
אני שוכר דירה ישנה שמיועדת לפינוי בינוי בפ"ת ב3250 ש"ח. המחיר הוא די סבבה, במיוחד לאחר עליית המחירים בשנה האחרונה, וזה למרות שמדובר בקומה רביעית ללא מעלית.
אציין גם שאני משכיר דירה בבת ים, וכנראה שאמכור אותה בשנה/שנתיים הקרובות כי אחוז המשכנתא עליה הוא נמוך מאוד כ10%, וכנראה שאחפש דירה למגורים.

יש לי בעל דירה די שמוק, אני מנסה לצמצם את החיכוך שלי איתו למינימום. כבר ברגע חתימת החוזה הבנתי שמדובר בטיפוס, אבל הדירה נראתה לי ורציתי לעבור אז זרמתי.
השבוע הבחור התקשר אלי בצעד די מוזר ואמר "היי X אנחנו מאוד מרוצים ממך ונשמח שתמשיך אבל אתה יודע שאוטוטו החוזה נגמר ואני מעלה לך את השכר דירה".
עניתי לו "או קיי.... בכמה אתה רוצה לעלות לי" והוא השיב "אמממ אמממ ב10%". השיחה נגמרה בזה שהוא לא מקבל ממני תשובה.
הסיפור הוא מוזר כי החוזה נגמר רק בעוד 4 חודשים, וזה קצת תמוה מבחינתי שהוא פונה אליי כבר עכשיו. בנוסף יש לי אופציה בחוזה שמנוסחת כך "לשוכר ניתנת אופציה להשכרת המושכר לשנה נוספת מתום תקופת החוזה בתנאים שנקבעו בחוזה". לא יודע, זה מרגיש לי שהוא פועל בשיטת מצליח.

בכל אופן אני מרוצה מהדירה עצמה, מהשכונה, מהמיקום. אני ממש לא מרוצה מהשכנים בדירה ליד שעושים מלא מלא רעש וזו חתיכת פגיעה באיכות החיים. ומבעל הדירה שאין לי חיכוך איתו ביום יום, אבל עצם הידיעה שזה הטיפוס לא מוסיפה.
במחיר הנוכחי הייתי מעדיף להישאר, לסחוב עוד שנה, לחסוך מעבר, וזה למרות שהמצב לא מושלם. עליה של 10% בשכ"ד ואני לחלוטין לא מעוניין להישאר, זה לחלוטין לא שווה כשזה מגיע בעיסקת חבילה עם שכנים כאלה ובעל דירה כזה. עליה שהיא איפשהו באמצע תגרום לי ממש להתלבט. בכל אופן אני לא רואה את עצמי ממשיך כאן מעבר לעוד שנה נוספת, אציין רק שדירות דומות באזור מושכרות ככה בגדול ב3800 ש"ח.

לאנשים עם רקע משפטי, האם הניסוח של האופציה מאפשר לי להתעקש ולעמוד על זה ששכר הדירה ישאר עוד שנה כפי שהוא או שהניסוח רך מדי? כל הארה/הערה מצד החברים פה תתקבל בברכה, מה אתם הייתם עושים במקומי? הייתם מתפשרים על עליה של 5% רק כדי לשמור על יחסים תקינים ומעבירים את השנה הזאת?

ניסית לומר לבעל הדירה שבהתאם לחוזה יש לך אופציה לשנה נוספת באותו שכ"ד?

ניסית לומר לבעל הדירה שבהתאם לחוזה יש לך אופציה לשנה נוספת באותו שכ"ד?
לא, הוא תפס אותי באמצע העבודה וקצת לא כל כך הבנתי על מה הוא מדבר כי אני יודע שנשארו עוד ארבעה חודשים, ושיש אופציה. זו היתה כל השיחה בנינו, שיחה של 30 שניות.
מישהו פעם אמר לי שבאופציה צריך להיות מצויין מחיר השכ"ד לשנה הבאה, אני פשוט חושש שהניסוח שלה לא מספיק חותך.

לא, הוא תפס אותי באמצע העבודה וקצת לא כל כך הבנתי על מה הוא מדבר כי אני יודע שנשארו עוד ארבעה חודשים, ושיש אופציה. זו היתה כל השיחה בנינו, שיחה של 30 שניות.
מישהו פעם אמר לי שבאופציה צריך להיות מצויין מחיר השכ"ד לשנה הבאה, אני פשוט חושש שהניסוח שלה לא מספיק חותך.
בלי לראות את כל החוזה, גם עו"ד צמרת לא ידע להגיד לך מה טיב הסעיף.
אני הייתי אומר לבעל הדירה שבהתאם לסעיף האופציה אתה יכול להישאר שנה נוספת באותו מחיר. אם הוא יחלוק עליך, יחד עם טיעוניו וסעיפי החוזה תוכל לקבל דעות (ולא ייעוץ משפטי) יותר מושכלות. מדבריך עד כה אפשר רק לנחש.

עניין של "אופציה להארכת חוזה" הוא מקובל ונפוץ מאוד - ו (בלי שתהיה לי מומחיות משפטית) הכוונה בו היא לחידוש באותם תנאים (כמובן שאם שני הצדדים מעוניינים לשנות משהו בהסכם - כולל בעת ההארכה, הם תמיד חופשיים לעשות כל דבר) ---- מן הטעם הפשוט שאחרת לא הייתה שום משמעות ל-"אופציה להארכת חוזה" (כלומר, אם היה צריך לנהל מו"מ מחדש או לעמוד בכל מיני תנאים חדשים שמציב הצד השני, אז זו לא הייתה הארכה אלא סתם חתימת חוזה חדש).

כל התכלית של "אופציה להארכה" היא מצד אחד לאפשר (לשני הצדדים) להמשיך את החוזה לתקופה ארוכה יותר,
ומצד שני, לא ליצור מחוייבות (של אחד הצדדים, ספציפית במקרה הזה, השוכר) לעשות זאת (אבל כן ליצור מחוייבות אצל הצד השני, שכן אחרת אין שום משמעות לסעיף).

זה סעיף שהוא מן הסתם לטובת השוכר כי המשכיר מחוייב לו (מרגע שהסכים לסעיף כזה) - אבל השוכר כמובן יכול לבחור שלא להשתמש באופציה. כשמה כן היא: אופציה.
אתה יכול לחשוב על זה כמו חוזה לשנתיים עם סעיף שאומר שהשוכר יכול לסיים את החוזה אחרי שנה אחת בלבד אם יבחר. זה שקול לחלוטין. סתם עניין של נוהג שמנסחים את זה כך ולא כך.

אופציה לחידוש היא סעיף לכל דבר (בדיוק כמו הסעיף שקובע את שכר הדירה או מי אחראי לתיקון נזקים) - ומרגע שהיא קיימת בחוזה, היא מחייבת (משפטית).
זה משהו שיחסית קל למשכיר להציע לשוכר, תמורת נניח משהו אחר שחשוב לו (לדוגמא תנאי ערבות מסויימים, או כל דבר אחר).

העלאת שכ"ד היא שינוי בתנאי החוזה ולכן לא יכולה להתבצע כל עוד החוזה בתוקף.

כאמור - מסייג בכך שאיני מומחה משפטי (ובמשפט תמיד יש ניואנסים ודקויות ויוצאים מן הכלל וואטאבר) אבל אם עו"ד בתשלום לא יגיד לך בדיוק את מה שכתבתי --- אני צנצנת.

אתה יכול לומר לבחור שיש לך אופציה להארכה ולכן אי אפשר לשנות תנאים באמצע -
אם הוא לא מבין את זה, תיאלץ "לכלכל את צעדיך" מה שנקרא ולהבהיר לו שאתה צודק מבחינה משפטית --- וכאן זה כבר תלוי בכמה אתה רוצה להיאבק בו משפטית או כמה אתה רוצה להשקיע בכך מבחינת זמן וכסף.

נערך לאחרונה ב:
עניין של "אופציה להארכת חוזה" הוא מקובל ונפוץ מאוד - ו (בלי שתהיה לי מומחיות משפטית) הכוונה בו היא לחידוש באותם תנאים (כמובן שאם שני הצדדים מעוניינים לשנות משהו בהסכם - כולל בעת ההארכה, הם תמיד חופשיים לעשות כל דבר) ---- מן הטעם הפשוט שאחרת לא הייתה שום משמעות ל-"אופציה להארכת חוזה" (כלומר, אם היה צריך לנהל מו"מ מחדש או לעמוד בכל מיני תנאים חדשים שמציב הצד השני, אז זו לא הייתה הארכה אלא סתם חתימת חוזה חדש).
לפעמים בסעיף האופציה יש התייחסות לשכר הדירה שיהיה במקרה מימוש - למשל העלאה של 200 ש"ח בשנה השניה, או מנגנון העלאה שמבוסס על מדד המחירים לצרכן וכו'.

לפעמים בסעיף האופציה יש התייחסות לשכר הדירה שיהיה במקרה מימוש - למשל העלאה של 200 ש"ח בשנה השניה, או מנגנון העלאה שמבוסס על מדד המחירים לצרכן וכו'.
אין בעיה, אבל זה צריך להיות כתוב במפורש
אם כתוב "באותם התנאים" או "בתנאים שנקבעו בחוזה" (או כל ניסוח אחר שקול) - אז אין שום העלאה.

אצלי למשל בחוזה כתוב במפורש שבעלת הדירה רשאית לבחור להעלות את השכ"ד ב (עד) 5% אם אבחר לממש את האופציה ---- היא מעולם לא מימשה את הזכות הזו (בתשע השנים שבהן אני שוכר ממנה את הדירה), אבל היא קיימת בחוזה.

היא מעולם לא מימשה את הזכות הזו (בתשע השנים שבהן אני שוכר ממנה את הדירה), אבל היא קיימת בחוזה.
תשע שנים לא העלו לך את שכר הדירה? חתיכת אקזיט מצאת...

תשע שנים לא העלו לך את שכר הדירה? חתיכת אקזיט מצאת...
גם אני לא העלתי שכר דירה בפרק זמן דומה.
ובנתיים גם אין לי כוונה להעלות.

כאשר יתחלפו השוכרים (להערכתי עוד הרבה זמן), אעדכן את שכר הדירה.

צריך כמובן לקרוא את כל החוזה וכו' וכו', ולוודא שאין בהמשך סעיפים שקובעים אחרת -

אבל לפחות מהציטוט שהבאת, נראה שיש לך זכות להחליט על הארכת השכירות, באותם התנאים. כלומר, ללא העלאת מחיר.

ואם יש חוסר בהירות לכוונת הסעיף, היא תפעל לטובתך (בהנחה שבעל הדירה הוא שהביא את החוזה). תגגל "פרשנות חוזה נגד המנסח".

למיטב ידיעתי, כל הפואנטה של סעיף האופציה הוא כדי להמשיך את החוזה באותם התנאים ובאותו מחיר בפרט.

למיטב ידיעתי, כל הפואנטה של סעיף האופציה הוא כדי להמשיך את החוזה באותם התנאים ובאותו מחיר בפרט.
לא, כל הפואנטה בסעיף האופציה היא לקבוע מראש מה יהיו התנאים להארכת החוזה.

השאלה אם ה"תנאים שנקבעו בחוזה" כוללים מנגנוני עדכון/הצמדה מוסכמים. ברוב המקרים יש התייחסות לזה. ואם אין אז אתה רשאי להישאר בסכום הנומינלי.
אבל קח בחשבון שכפי שהזכרת דמי השכירות בארץ עלו בצורה מטורפת בשנה האחרונה, עד כדי 25% ומעבר, והאינפלציה מכה באופן חריג בישראל ובעולם. ככלל, הרצון של משכירים לפצות את עצמם בתרחישים כאלה לגיטימי. זה יכול היה להיות שיקול להתפשר עם המשכיר אף אם אינך מחבב אותו, אבל אם גם ככה לא תמשיך שם לחוזה חדש תעשה מה שתבחר.

צריך כמובן לקרוא את כל החוזה וכו' וכו', ולוודא שאין בהמשך סעיפים שקובעים אחרת -
השאלה אם ה"תנאים שנקבעו בחוזה" כוללים מנגנוני עדכון/הצמדה מוסכמים. ברוב המקרים יש התייחסות לזה. ואם אין אז אתה רשאי להישאר בסכום הנומינלי.
אין שום סעיף שמתייחס לאופציה להוציא את הציטוט שהבאתי. קשה לי להאמין שהבחור לא יודע על השורה הזאת בחוזה, הוא לא סתם התקשר ארבעה חודשים לפני סיום החוזה.

האמת שאני מודע היטב לכך שמחירי השכירויות עלו לא מעט. אני יודע שכלכלית הדבר הנכון הוא לבקש ממנו שיכבד את האופציה ואם הוא מסרב אז לנסות לנהל איתו מו"מ על גובה ההעלאה או על אורך החוזה החדש. אני יודע שדירה אחרת תעלה לי עוד 200-300 שקל לפחות מעל ה10% שהוא מבקש, וזה לפני עלויות מעבר והזמן והאנרגיה שאקדיש לזה(שזה הכי כואב).
למרות כל זה אנינ נוטה לסרב לכל העלאה שהוא יציע, אולי במקום מסוים אני מעדיף שהוא יסרב. לא יודע אם אתבע אותו, אבל ההתנהלות מולו כל כך לא נעימה לי שאין בי שום רצון להתגמש גם אם כלכלית זה נכון.
למדתי את החשיבות של משכיר טוב, גם אם אין מגע איתו ביום יום.

האמת היא שמקריאה של השרשור אני מקבל את הרושם שאתה שוכר בעייתי.
תקרא את השרשור בעיניים של משכיר ותבין למה אני מתכוון.

האמת היא שמקריאה של השרשור אני מקבל את הרושם שאתה שוכר בעייתי.
תקרא את השרשור בעיניים של משכיר ותבין למה אני מתכוון.
אשמח אם תסביר לי?
אגב, אני בעצמי משכיר דירה. החוזה של הדיירת שלי נגמר בסוף החודש והיום דיברתי איתה, היא ביקשה כמה ימים לחשוב כי היא נפרדה מבן הזוג שלה שהיה גר איתה. ברור לי שאם היא עוזבת אני דורש 400 שקל יותר משכר הדירה שלה. כבר שילמו לי מאתיים שקל יותר משכר הדירה שלה והיא פשוט נכנסה באמצע הקורונה. אני מת שהיא תישאר, היא דיירת מעולה והיא שווה לי את הכסף הזה.

אין שום סעיף שמתייחס לאופציה להוציא את הציטוט שהבאתי. קשה לי להאמין שהבחור לא יודע על השורה הזאת בחוזה, הוא לא סתם התקשר ארבעה חודשים לפני סיום החוזה.

האמת שאני מודע היטב לכך שמחירי השכירויות עלו לא מעט. אני יודע שכלכלית הדבר הנכון הוא לבקש ממנו שיכבד את האופציה ואם הוא מסרב אז לנסות לנהל איתו מו"מ על גובה ההעלאה או על אורך החוזה החדש. אני יודע שדירה אחרת תעלה לי עוד 200-300 שקל לפחות מעל ה10% שהוא מבקש, וזה לפני עלויות מעבר והזמן והאנרגיה שאקדיש לזה(שזה הכי כואב).
למרות כל זה אנינ נוטה לסרב לכל העלאה שהוא יציע, אולי במקום מסוים אני מעדיף שהוא יסרב. לא יודע אם אתבע אותו, אבל ההתנהלות מולו כל כך לא נעימה לי שאין בי שום רצון להתגמש גם אם כלכלית זה נכון.
אני לא מבין למה אתה ממשיך להתלבט מעל דפי הפורום (ולשקול תביעה), במקום להרים טלפון לבעל הדירה ולשאול אותו בנימוס האם הסעיף בחוזה לא אומר שיש לך את האפשרות לשכור שנה נוספת באותו המחיר.

אשמח אם תסביר לי?
הרעיון של להיכנס לתביעה משפטית על איזה סעיף שנכתב לפני התפרצות האינפלציה.
בין שוכר למשכיר עדיף שיהיו יחסי אמון.

כמו כן אתה כותב שלא טוב לך שם, נראה שאתה מתעקש להישאר בעיקר כדי לעשות דווקא.

הסכמים צריך לכבד. גם לא קרתה פה "קטסטרופה" כלשהי. מה אם השוכר עובד בשכר מינימום (שלא עלה בקצב האינפלציה)?
המשכיר יכל להוסיף סעיף שזכותו להעלות את דמי השכירות עם עליית המדד או בכל דרך שיחפוץ. בזמנו הסעיף בו יש אופציה ללא העלאה כלל, עזרה לו (אולי) למצוא שוכר מהר יותר.

מסכים בהחלט.
נשמע לי יותר שהמעבר יהיה כאב ראש עבורו והוא ימצא את עצמו עם שכ"ד גבוה יותר.

לא כל כך טוב לי אתה צודק, זה רחוק ממושלם. הסיבה היחידה שאני באמת שוקל להישאר זה מעצלנות של המעבר. אני אומנם לא אובייקטיבי אבל אני באמת חושב שאני דייר בסדר. אני יודע שכל טלפון לבעל הדירה עולה לי כסף ולכן אני נמנע מלנדנד לבעל הדירה בכל מחיר(כי דייר נודניק שווה פחות). סתם לדוגמא בדירה הנוכחית יש נזילה רצינית בקיר בחצי חדר(דירה 2 וחצי חדרים), התקשרתי לבעל הדירה ואמרתי לו "תשמע יש נזילה בקיר, אני רק אומר לך שתדע ושלא תכעס עלי שלא אמרתי לך, תסדר את זה מתי שנוח לך זה לא מפריע לי". עברה חצי שנה מאז, הוא לא שמע ממני על זה וגם לא ישמע בלי קשר לשיחה, כי זה לא אקוטי עבורי, זה בחצי חדר ואני לא מסתכל כל היום על הקיר שם.
בדירה הקודמת גרתי 4 שנים אצל זוג מבוגר, רק בשנה האחרונה העלו לי ב100 שקל, וכשיצאתי(כי צריך להתקדם מסטודיו) הם הקפיצו את המחיר. אני לא חושב שהם השאירו את המחיר(ואותי ביחידת דיור) כ"כ הרבה שנים כי אני דייר כזה גרוע. תיקונים קטנים כמו גומיה בניאגרה, אפילו החלפת ברז דולף(באישור הבעלים כמובן), ניקוי הפילטרים במזגן פעמים בשנה, דברים שלא כל דייר עושה, אני עשיתי בעצמי, העיקר לא להפריע לבעל הבית.
אולי העברתי רושם לא חיובי, אבל אני חושב שאתה קצת קשה איתי.

אומר זאת כך, אילו היתה ירידת מחירים והייתי צריך לצאת באמצע החוזה, הוא לא היה מתפשר שהדייר החדש ישלם פחות והוא היה דורש ממני להשלים את השכר דירה.
תראה אולי זה עניין של תפיסות עולם, אבל האיש הוא מאוד קשה. לדוגמא ביום ראשון סגרנו שביום שישי חותמים על חוזה ואני נכנס, אבל הערבים שלי לא יכלו להגיע בשישי אז הוא הציע שניפגש ביום שלישי. כשחתמנו ביום שלישי הוא התעקש שהחוזה יתחיל משלישי וככה לגנוב עוד שלושה ימים למרות שרציתי להיכנס רק בשישי(בדיעבד הדירה עמדה ריקה כמעט חודשיים). זה קרה לי כמשכיר עם דיירים ומעולם לא התחשבנתי איתם על זה, זה נראה לי מטומטם לנסות להרוויח עוד 300 שקל וליצור תחושה לא נעימה כשסוגרים חוזה שכירות בסך 39 אלף שקל.
אני לא באמת אתבע אותו, לא שווה לי את הזמן והאנרגיה, כנראה שאנחנו סתם זוג שלא מתאים ואני קצת פורק(באמת שאין לי כוח למעבר). אני כן יכול לומר שכמשכיר אני מאוד מעריך דיירים טובים ברמה שאני מוכן להפסיד קצת כסף, ובמקרה הזה לראשונה אני נחשף גם לצד ההפוך ולחשיבות של בעל בית "באותו ראש" נקרא לזה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A התנהלות מול ספק אוף טופיק 5
א התייעצות לגבי התנהלות מול לקוח אוף טופיק 16
O התנהלות עצמאית מול רשויות המס צרכנות פיננסית 21
ט התנהלות מול השתלמות ira(עצמאי) עם סכום התחלתי. שוק ההון 2
ק חדרי כושר, התנהלות מול מתעניין. אוף טופיק 12
D התנהלות עצמית מול מס הכנסה שוק ההון 4
ר התנהלות ישירות מול קרן הפנסיה צרכנות פיננסית 36
א התנהלות פיננסית ברילוקיישן לארה"ב צרכנות פיננסית 7
ס התנהלות בהחזקת שני חשבונות בנק למסחר שוק ההון 4
S התנהלות הצדדים בשכירות כאשר אין חוזה תקף נדל"ן 23
ר עצה לגבי התנהלות עם כסף בעוש/תיק ניע/משכורת נמוכה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 8
E התנהלות נכונה מבחינת מיסוי לזוג נשוי שאחד מהם אזרח אמריקאי מיסים 7
האזרח החשדן התנהלות פיננסית משפחתית צרכנות פיננסית 6
פשוט התנהלות פיננסית בעת ירידה מהארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
grimble grumble התנהלות עם שני כרטיסי אשראי בנקאיים בשני בנקים שונים צרכנות פיננסית 12
W לבטים לגבי התנהלות עם דיירים שוכרים בדירה שלי נדל"ן 21
B התנהלות פיננסית סביב רילוקיישן לבריטניה צרכנות פיננסית 8
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ס התנהלות בנקאית בסיסית ואבטחה צרכנות פיננסית 1
מתכנת התנהלות עם חשבון LinkedIn התפתחות אישית 6
T התנהלות לפני ואחרי הנפקה מיסים 12
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
yossik עובדת סיעודית - התנהלות כספית, זכויות וחובות אוף טופיק 55
MJJF התנהלות באמצעות סוכן פנסיוני לעומת התנהלות ישירה צרכנות פיננסית 3
I התנהלות בעייתית של סוכנות ביטוח צרכנות פיננסית 4
קירכהוף משבר כלכלי - התנהלות וטיפים בזמן משבר שוק ההון 26
ר התנהלות עם התיק בתקופת הקורונה שוק ההון 15
א התנהלות עם כסף בנסיעה ארוכה לחו"ל (אוסטרליה) צרכנות פיננסית 5
מ ריכוז פוסטים בנושא התנהלות נכונה בשוק מתפנצ'ר שוק ההון 5
H התנהלות כלכלית לזוג מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 294
KickR התנהלות כלכלית בטיולים בחו״ל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
Liron2035 שאלת התנהלות לגבי הקצאת נכסים ואיזון חודשי שלא יוצא לפועל שוק ההון 87
F איטליה - התנהלות פיננסית צרכנות פיננסית 18
A התנהלות גרועה של סוכנות הביטוח- מה לעשות? צרכנות פיננסית 4
מ התנהלות - תשלומים ועו"ש מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
amidar דוגמא (יפה?) ללימוד התנהלות פיננסית כבר מהבית... צרכנות פיננסית 5
M התנהלות עם קרנות זרות בבית השקעות/ברוקר מקומי שוק ההון 1
F קורס התנהלות פיננסית אקדמאית צרכנות פיננסית 0
Espresso התנהלות פיננסית בחו"ל צרכנות פיננסית 4
מתכנת עצה לגבי התנהלות עם הזמנה מקוונת שלא סופקה צרכנות פיננסית 12
צ התנהלות עם מטבע זר בחו"ל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 17
boredwhitecollar התנהלות בתיק השקעות שוק ההון 20
Marinero פעילות חינוכית בנושא שיפור התנהלות כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
S עצה להמשך התנהלות פיננסית שוק ההון 53
ח התנהלות לא ברורה של דרקטוריון הבורסה אוף טופיק 1
R התנהלות כלכלית עצמאית בגיל מבוגר יומני מסע אישיים 23
E אופן התנהלות נכון עם תיק השקעות שוק ההון 0
א מצליחים להזדהות איתי בהרגשה שלי מול הבנק? צרכנות פיננסית 37
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1

נושאים דומים

Back
למעלה