• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות לגבי מיחזור משכנתא

אם אתה מגדיל מ-40% ל-70% ואז מאריך מ-10 שנים ל-30 שנה אתה עדיין לא הולך להגדיל את ההחזר החודשי שלך
זה ברור וכפי שאמרתי זאת הייתה נקודת המוצא להשוואות שלי.
עניתי כבר ללירן שאורי אמר תזרים שלילי כי מדבר מנקודת מבט של פורש ולא של צובר.
בתזרים המזומנים החודשי זה לא הולך לפגוע לך, זה רק יאריך את התקופה שהתזרים השלילי הזה הולך לצאת.
למעשה כן תהיה בעיה תזרימית בטווח הארוך, אנחנו מדברים על משכנתא ל 30 שנים כך שיש סיכוי טוב שבעוד 15-20 שנים אפרוש לגמרי/חלקית ואפסיק להזרים לתיק, אתה עצמך התייחסת לזה:
בהנחה ולוקח המשכנתא מסוגל לעמוד בהחזרים החודשיים אין פה סיכון משמעותי, כי החזרי המשכנתא לא נשענים על תיק ההשקעות. מחזירים את המשכנתא מהכנסה שוטפת עד כמה שאני מבין, אלא אם תיק ההשקעות מפציץ ופורשים מוקדם

למעשה כן תהיה בעיה תזרימית בטווח הארוך, אנחנו מדברים על משכנתא ל 30 שנים כך שיש סיכוי טוב שבעוד 15-20 שנים אפרוש לגמרי/חלקית ואפסיק להזרים לתיק, אתה עצמך התייחסת לזה:
לא צפויה בעיה תזרימית בטווח הארוך בגלל שהפלוס מהתיק המוגדל יהיה כנראה הרבה יותר דרמטי מהתזרים השלילי. כלומר אם הכל עבד כשורה ואכן השגת תשואה גבוהה מריבית המשכנתא, אתה בעמדה להמשיך לשלם או לסגור לחלוטין את המשכנתא בכל נקודת זמן, ועדיין מצבך יהיה טוב יותר מהמצב של החזר ב-10 שנים. אז אין עם זה שום בעיה.

נערך לאחרונה ב:
@Edward בדקתי כעת בהסכם המשכנתא ויש התחייבות לווה להעמיד בטחונות נוספים במידה ויירדו בערכם על פי שיקול דעת הבנק, בהפרה של כל התחייבות הבנק רשאי לממש את הבטחונות.
מדובר על 26 עמודים ולסרוק אותם בטלפון זה לא טריווטלי, אוכל לצלם עמוד שניים אם זה מעניין אותך, לא יודע מה התכוונת כשאמרת "פרשנויות"
תצטט גם את החלקים הרלוונטיים מהחלק של הפרשנות, כדי שנדע מה הפירוש של הביטוי המשפטי "בטחונות" בחוזה למשל.

לגבי סיכון, בהנחה ולוקח המשכנתא מסוגל לעמוד בהחזרים החודשיים אין פה סיכון משמעותי, כי החזרי המשכנתא לא נשענים על תיק ההשקעות. מחזירים את המשכנתא מהכנסה שוטפת עד כמה שאני מבין,
ומה יקרה אם בעקבות המיתון גם יפטרו אותך? ולא תוכל לשלם את המשכנתא? אז גם הלך לך הבית (וסביר להניח שגם אשתך...).
אני נוטה להסכים עם @אורי ג. בהקשר הזה, אם אני מסוגל לחסל משכנתא תוך 10 שנים זה לכאורה עדיף מאשר למרוח אותה על פני 3 עשורים ולמנף את התיק. בתקופה כה ארוכה ישנם הרבה נעלמים לא רק בבורסה אלא בעיקר שינויים בחיים האישיים.
במשכנתא על נדלן להשקעה זה כבר סיפור אחר, שם בהחלט יש מקום לשקול להתמנף לטובת מניות, מן הסתם בזה גם @אורי ג. יהיה פחות נחרץ בסלידתו מהמינוף.

@Edward בדקתי כעת בהסכם המשכנתא ויש התחייבות לווה להעמיד בטחונות נוספים במידה ויירדו בערכם על פי שיקול דעת הבנק, בהפרה של כל התחייבות הבנק רשאי לממש את הבטחונות.
מדובר על 26 עמודים ולסרוק אותם בטלפון זה לא טריווטלי, אוכל לצלם עמוד שניים אם זה מעניין אותך, לא יודע מה התכוונת כשאמרת "פרשנויות"
הפרשנויות זה פרק המושגים שמופיע בתחילת כל חוזה. זה מסביר למשל מה זה "בטחונות" או מה זה "שיקול דעת הבנק" וכו'. צריך לקרוא בזהירות כדי להבין באיזה תנאי מותר לבקש בטחונות נוספים וכן מה הסנקציה, האם לבנק מותר לדרוש פרעון מיידי.

לא משנה, זה לא כל כך מעניין אותי כי מדובר בבעיה תיאורטית בלבד בשלב זה שלא באה לידי ביטוי מעולם למיטב ידיעתי. לעומת זאת בעיית הבטחונות בברוקרים היא מאוד פרקטית.

@Edward
העליתי כמה עמודים רלוונטיים לנושא שלנו (כל היתר זה התחייבויות לרכישת ביטוח חיים/מבנה ועוד כל מיני שטויות)
אני לא משפטן אבל לדעתי יש להם שיניים לממש את הבטחונות אם הנכס ירד בערכו והלווה לא יספק בטחונות נוספים
תקרא ותשפוט בעצמך.
לעומת זאת בעיית הבטחונות בברוקרים היא מאוד פרקטית.
ברור.
אם כי כתבת שאתה מצפה ל 50% MAX DOWN בתיק מנייתי, כמה אתה מניח ירידה מקסימלית לדירת מגורים בתרחיש של משבר נדלני? ההערכה הזו משפיע על השאלה הקודמת כי בירידה של 10-20% הבנק לא יתלכלך אבל ירידה של 50% זה סיפור אחר שבו בהחלט יתכן תקדים של בקשת בטחונות.

בהחלט יתכן תקדים של בקשת בטחונות.
איזה בטחונות הוא יבקש? להעלות את הריבית אף אחד לא יתן לו, ובטח שהוא לא יקח מאנשים את הדירה כדי למכור (גם לא ירצה להתעסק בזה וגם אני בספק אם המפקח יתן לו)

בטח שהוא לא יקח מאנשים את הדירה כדי למכור
למה לא? יש לו זכות חוקית לכך. חוץ מזה הוא יכול להגיד " תהפוך את קרן הפנסיה ותיק ההשקעות לביטחונות או שאני מעקל את כל הנכסים שלך" ולא תוכל לעשות דבר כדי למנוע זאת. אני מעדיף תמיד להתייחס לתרחיש הפסימי ביותר ולפי דעתי זה התרחיש הפסימי ביותר (התרחיש הזה גם כולל פיטורים ואי יכולת למצוא עבודה למשך לפחות 5 שנים).

כי אם בזמן משבר הוא יקח את הדירה לאנשים שעומדים בהחזרי משכנתא שלהם, על סמך סעיף עמום שמעולם לא הופעל, הם יקימו עליהם את כל העולם ואחותו והרגולטור לא יתן לזה לקרות. אני חושב שהסיכוי שזה יקרה זניח עד לא שווה התייחסות

כי אם בזמן משבר הוא יקח את הדירה לאנשים שעומדים בהחזרי משכנתא שלהם, על סמך סעיף עמום שמעולם לא הופעל, הם יקימו עליהם את כל העולם ואחותו והרגולטור לא יתן לזה לקרות. אני חושב שהסיכוי שזה יקרה זניח עד לא שווה התייחסות
עיקול דירות חייבים אינו ארוע חריג
http://www.kolzchut.org.il/he/מכירת_דירת_מגורים_במסגרת_מימוש_משכנתא_בהוצאה_לפועל

פספסת את הקונטקסט של הדיון, מדובר על לווה שמשלם כרגיל ללא כל בעיות אך התרחש משבר נדלני וערך הדריה שלו צנח ב 50% כך שכעת הבטחונות אינם מספיקים, הבנק רשאי לפי הסכם המשכנתא לדרוש ממנו לספק בטחונות או לפרוע א ההלוואה ולהגיע למשקל הבטחונות הרצוי, היות ולא ידוע על תקדים כזה השאלה כעת מה יקרה? האם הבנק יעקל את הדירה במידה והלווה לא יספק בטחונות?

פספסת את הקונטקסט של הדיון, מדובר על לווה שמשלם כרגיל ללא כל בעיות אך התרחש משבר נדלני וערך הדריה שלו צנח ב 50% כך שכעת הבטחונות אינם מספיקים, הבנק רשאי לפי הסכם המשכנתא לדרוש ממנו לספק בטחונות או לפרוע א ההלוואה ולהגיע למשקל הבטחונות הרצוי, היות ולא ידוע על תקדים כזה השאלה כעת מה יקרה? האם הבנק יעקל את הדירה במידה והלווה לא יספק בטחונות?
אני זוכר מתוכנית של מיקי יחימוביץ שבנקים הוציאו דירות לעיקול כאשר התברר להם שהלווה ביטל ביטוח חיים (כי התקשה בהחזר)
אני מניח שבמקרה של קריסת שוק הדיור הבנקים יוציאו דרישה לקבל בטחוניות נאותים ואז נראה עיקולים אני מניח שזה יקרה סלקטיבי. כלומר אצל אלו שמתקשים לעמוד בתשלומים ו/או נתפסים כמסוכנים יותר ולא בצורה גורפת הלוואות בארץ הם לא נון-ריקורס ולכן לא סביר שהבנק ידחוף לקוח משלם לפשיטת רגל וקבלת חצי מהחוב בצורה אקטיבית אלא אם כן יש לו סיבה. ברמת המקרו קריסה של שוק הנדלן ב 50% לא תקרה בוואקום סביר שזה יבוא עם מיתון ואבטלה ולכן תהיה עליה בעיקולים עקב בעיות בטחונות .

אני זוכר מתוכנית של מיקי יחימוביץ שבנקים הוציאו דירות לעיקול כאשר התברר להם שהלווה ביטל ביטוח חיים (כי התקשה בהחזר)
לא הגיוני.
מה שהם עושים במקרה כזה וזה גם מופיע בהסכם, מנפיקים לו פוליסת ביטוח חיים בכפיה, ואת עלות הפרמיה מגלגלים עליו (ואם לא משלם אז נצבר חוב)
אלא אם הוא צבר חוב רציני על הפרמיה שזה גם לא הגיוני מתמטית.

לא הגיוני.
מה שהם עושים במקרה כזה וזה גם מופיע בהסכם, מנפיקים לו פוליסת ביטוח חיים בכפיה, ואת עלות הפרמיה מגלגלים עליו (ואם לא משלם אז נצבר חוב)
אלא אם הוא צבר חוב רציני על הפרמיה שזה גם לא הגיוני מתמטית.
אני אחפש לינק לתוכנית

**** עריכה
http://reshet.tv/Shows/The_System/videomarklist,237657/

ביטל ביטוח חיים - חברת הביטוח דווחה לבנק, הבנק שילם והוסיף את החוב וזה יחד עם ההסתבכות הכלכלית שלו מביא אותו למסלול התרסקות ועיקול,
בקיצור, נכון שאין מקרים של לווה רגיל שנפלו הבטחונות שלו, אבל כשזה יקרה אני מניח שמדיניות הערכת הסיכון הכולל של הבנקים תחמיר והרבה רוכשים שהינם על הסף ידרשו לספק בטחונות (שאין להם)

נערך לאחרונה ב:
יחד עם ההסתבכות הכלכלית שלו מביא אותו למסלול התרסקות ועיקול,
אז אני מבין שהאיש גם פיגר בתשלומי המשכנתא, זה לא שעל ביטוח חיים נפל הפור :)

אז אני מבין שהאיש גם פיגר בתשלומי המשכנתא, זה לא שעל ביטוח חיים נפל הפור :)
לא ברור לגמרי, לפי מה שמתואר ביטול ביטוח החיים בצורה חד צדדית התחיל את ההתדרדרות , כפי שכתבתי , זה לא היה הסיבה העיקרית לעיקול אבל הבנק בהחלט לוקח ברצינות בטחונות וביטוח חיים הוא סוג של בטחונות.

מקרה של משבר בשוק הנדל"ן הבנק יכול לדרוש העמדת בטחונות ו/או צימצום מהיר של החוב ואז כל מי שנמצאים על "גבול העיקול" ואינם מודעים לכך יתדרדרו במהירות למצב של מכירה עצמית או עיקול נכס.

@Edward
העליתי כמה עמודים רלוונטיים לנושא שלנו (כל היתר זה התחייבויות לרכישת ביטוח חיים/מבנה ועוד כל מיני שטויות)
אני לא משפטן אבל לדעתי יש להם שיניים לממש את הבטחונות אם הנכס ירד בערכו והלווה לא יספק בטחונות נוספים
תקרא ותשפוט בעצמך.
קראתי, יש בחוזה חלק שלכאורה מאפשר לבנק לדרוש עוד בטחונות (סעיף 5.3). יש כמה בעיות עם הטיעון שהבנק יכול לדרוש עוד בטחונות ממישהו שמשלם כסדרו:

1. הבנק יצטרך להוכיח באופן פוזיטיבי שהנכס ירד בערכו, כלומר הוא צריך לשלם לשמאי, ולדאוג שאותו שמאי יוכל להיכנס לדירה על מנת להעריכה. אני מניח שהבנק מודע שדרישה כזו להכניס שמאי לביתו של לקוח משלם תייצר אנטגניזם שיוליד מליון תביעות, כך שלא בטוח שמשתם לו לריב עם הלקוחות על זה, ושהוא יצליח בכלל להכניס את אותו שמאי לבית. נשמע לי כמו סידור מאוד לא משתלם, אבל אני מניח שאם הבנק מספיק מטומטם הוא יכול ללכת על זה.

2. חוזה משכנתא נכנס תחת מטריה של חוזים אחידים, שזה אומר שבלי קשר למה שכתוב בחוזה, החוזה רק תופס אם הוא עובר את מבחן ה"אדם הסביר". מכיוון שלא קשה לטעון ששום אדם סביר לא היה מסכים עם הפרקטיקה של דרישת בטחונות בדיעבד על הלוואה שמשולמת כסדרה, בית המשפט ייטה לפרש את הסעיף הזה לרעת הבנק. הבעיה של הבנק היא שהסעיף הזה מנוסח באופן כללי מידי ולכן בית המשפט לא ייקח אותו ברצינות. אם הם היו מנסחים את זה באופן יותר ספציפי (למשל: מותר לבנק לדרוש עוד בטחונות כאשר מחיר הנכס המשוערך נמוך מיתרת ההלוואה, וזאת על מנת לייצר מרווח ביטחון מוסכם של 30% מעל גובה ההלוואה העומדת) אז אולי היה לסעיף יותר "שיניים". כפי שזה כתוב זה סוג של בדיחה כדי להפחיד אנשים.

3. הניסוח בחוזה "ירידה משמעותית בערכו" הוא כל כך מעורפל שזה פותח תיבת פנדורה שלמה של התדיינות משפטית על מה זה משמעותי. לטעמי, הסעיף הזה לא קיים שם כדי "לדפוק" לקוחות משלמים, אלא כל הסעיף מנוסח כך שאם מישהו ינסה לרמות את הבנק, הבנק יוכל לבוא ולהגיד שזה לא בסדר. למשל, אם הבנק נתן 2 מליון שקל משכנתא על דירה שמתברר שהייתה שווה 400 אלף במעמד חתימת המשכנתא אבל שיחדו את מעריך השוי או זייפו מסמכים.

בקיצור, לא נראה לי שללוקח המשכנתא המצוי יש מה להיות מוטרד מהסעיף הזה.

נערך לאחרונה ב:
לא מאמין שעברו 5 שנים.
בסוף מיחזרתי את המשכנתא, פרעתי חלק ממנה במזומן + הלוואה ללא ריבית כדי להוזיל אותה,
אינני מצטער על כך, על אף שבדיעבד נראה שזה היה צעד פחות משתלם כלכלית מאשר להשקיע את הכסף הזה בתעודה העולמית של איישרס שעשתה מאז כ- 85% שקלי שזה קצת החמצה.

וכעת על הפרק התלבטות נוספת.
חשבתי לקחת הלוואה בנקאית רגילה על סך 100K למשך 5 שנים בריבית 1.8% (P+0.2) פלוס 150K שיש לי זמין - ס״ה 250K
ולפרוע/לקצר חלקים ממשכנתא שהריבית שלהם 3% לתקופה של 5/10 שנים.
המהלך יחסוך 35K שח בהוצאות ריבית, 32K כתוצאה מהפירעון במזומן ועוד 3K כתוצאה מהלוואה בנקאית מוזלת במקום המשכנתא.
כל שאר המשכנתא זה פריים מינוס 0.8 ונותרו 15 שנים, זה כל כך זול חלק שאני מרגיש בנוח להישאר עם החלק הזה.

מה דעתכם ?

מצב נוכחי
חלקסכום הלוואהריביתתקופה (בחודשים)החזר חודשיסה״כ החזרסה״כ ריבית
1199,1933.11%1201,934232,02632,833
2153,5673%602,759165,56411,996
סך הכל350,7604,693397,59044,830

מצב מוצע לאחר פירעון 150K (אופטימלי - קיצור המסלולים לאורך דומה) - חיסכון של 32.5K
182,1933.11%45.11,93487,1955,003
2120,5673%46.32,759127,8347,267
סך הכל202,7594,69312,270

מצב מוצע לאחר פירעון 150K פלוס 100K הלוואה בנקאית - חיסכון נוסף של 3K, בסך הכל 35.5K
חדש100,0001.8%53.91,934104,1704,170
2102,7603%39.12,759107,9975,328
סך הכל202,7594,6939,407

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S התלבטות לגבי רכישת דירת גן מקבלן - עצות? נדל"ן 6
ש התלבטות לגבי דירה יד שנייה בחיפה נדל"ן 2
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
R התלבטות לגבי משיכת משתנה צמודה נדל"ן 4
R התלבטות לגבי אחוזי מימון במשכנתא ומסלול פיתוי נדל"ן 8
B התלבטות לגבי סוג משכנתא לרכישת דירה ראשונה נדל"ן 8
unrealx התלבטות לגבי משכנתא על דירה שנכנס אליה בעוד שנה נדל"ן 11
H התלבטות לגבי הזדמנות שנפתחה בפני. נדל"ן 67
E התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים התפתחות אישית 13
D התלבטות לגבי תיק פסיבי ראשון שוק ההון 11
N התלבטות לגבי לימודים התפתחות אישית 9
klayhamn התלבטות לגבי דירה בת"א נדל"ן 105
ז התלבטות מקצועית לגבי ניסיון התפתחות אישית 1
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
A התלבטות לגבי סגירת משכנתא נדל"ן 3
ד התלבטות לגבי החלק של האג"ח בהנחה שתהיה אינפלציה שוק ההון 8
מ התלבטות לגבי כדאיות חתימת קבע התפתחות אישית 11
I התלבטות לגבי כוון השקעה עם נתונים כפי שמפורטים .... נדל"ן 6
D התלבטות לגבי קניית דירה ליד מסילת רכבת בפרויקט שחלקו מחיר למשתכן נדל"ן 3
ס התלבטות לגבי קניה או השכרה נדל"ן 14
R התלבטות לגבי מעבר להלמן למיטב לאור הרכישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
נמר הכסף התלבטות לגבי תיק מניות עולמי עם מספר ETF, וחוות דעת כללית על התיק שוק ההון 10
S עמלות - התלבטות המשקיע לגבי ברוקרים שוק ההון 5
M התלבטות לגבי תואר התפתחות אישית 7
A התלבטות לגבי פתיחת קופת גמל במקביל ללקיחת משכנתא אוף טופיק 0
P התלבטות לגבי איזור השקעה נדל"ן 0
א התלבטות לגבי דירה להשקעה נדל"ן 28
J התלבטות לגבי רכישת דירה נדל"ן 45
שלי התלבטות לגבי משקפיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
S התלבטות לגבי מכירת דירה והשקעת הכסף שוק ההון 36
שלי התלבטות לגבי איזון שוק ההון 13
N התלבטות לגבי לימודים. אוף טופיק 9
T התלבטות לגבי אלטרנטיבות השקעה נדל"ן 6
unrealx התלבטות לגבי רכישת/השכרת רכב בארץ צרכנות פיננסית 6