• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התיק של MR-Y + שאלות

• פותח הנושא MR-Y
  • פורסם בתאריך
בדיוק הסיבה שבחרתי הממשלתי כללי...
אני לא מבין את הסיבה הזו כל כך... על אותו משקל אתה גם אמור להשקיע בזהב, נפט וביטקוין ״עד שתבין יותר טוב״, לא?

האמת שזה לא כזה מורכב... מה שחשוב הוא שתגדיר מדוע אתה צריך אג״ח בתיק ומה מטרתן. אחר כך כבר לא בעיה להתאים את הנייר למטרה.

אני לא מבין את הסיבה הזו כל כך... על אותו משקל אתה גם אמור להשקיע בזהב, נפט וביטקוין ״עד שתבין יותר טוב״, לא?
נחשפתי לסולידית ושוק ההון בפעם הראשונה לפני כ9 חודשים, אחרי חודשיים מאוד מאוד אינטסיביים של קריאה (ורק להתעסק בזה) הגעתי לשלב שאני רוצה אתה חיים שלי בחזרה אבל לא נסגרתי על החלק הסולידי בתיק. לכן הייתה לי דילמה, או שאני מפסיק וממשיך בעתיד ללמוד או שאני קופץ למים עם הבחירה שתיהיה הכי פחות סבירה להיות טעות בדיעבד. אג"ח ממשלתי כללי הרגיש לי כבחירה הנכונה.

מה שחשוב הוא שתגדיר מדוע אתה צריך אג״ח בתיק ומה מטרתן
השאלה השנואה עלי (כי אני לא יודע לענות... :lol:).

מתנצל בפני פתו"ש על המיני חטיפה

זה לא רק פסיכולוגי,.
זה רק פסיכולוגי.
למה אתם מתכוונים ב- "פסיכולוגי"?
להשקעה במדורג יש אפקט מתימטי של הקטנת השונות (בלי השפעה על התוחלת).
מה פסיכולוגי באפקט הזה? הוא אמיתי לגמרי.

השאלה השנואה עלי (כי אני לא יודע לענות... :lol:).
אז אציק לך עם זה עוד טיפה :)

אבל לא נסגרתי על החלק הסולידי בתיק
למה אתה צריך חלק סולידי בתיק? (אני לא רומז שאתה לא אלא מנסה לגרום לך להבין מה מטרתו בשבילך)
לרכוש חלק סולידי כי זה כתוב בבלוג זו לא סיבה...

תוכל להסביר?
בודאי.
מכיוון שתוחלת התשואה של שוק המניות היא חיובית אז כאשר אתה מכניס כספים בפעימות אתה פוגע בתוחלת התשואה (מכיוון שחלק מהכסף שלך לא מושקע בשוק המניות).
לאיזה תיק יש תוחלת תשואה גבוהה יותר - 100% מניות או 50-50 (מניות - מזומן)?
כשאתה מכניס כסף בפעימות אתה בעצם מחזיק תיק של מניות ומזומן.

יש מאמר מצויין של ואנגארד על זה:
https://static.twentyoverten.com/59...ing-Just-Means-Taking-Risk-Later-Vanguard.pdf

וגם ממליץ בחום על הסרטון של בן פליקס:

אוסיף משהו גם בנוגע לזה:
להשקעה במדורג יש אפקט מתימטי של הקטנת השונות
שים לב שזה רלבנטי רק לתקופה בה אתה מכניס את הכספים במדורג. כלומר, ברגע שסיימת להכניס את הכל זה כבר לא משנה ואף אחד לא מבטיח לך שהקריסה הגדולה לא תגיע ביום (או בשנה שאחרי) שהפקדת את הפעימה האחרונה וככה גם הפסדת תשואה וגם חטפת את הנפילה.

אם אתה רוצה להקטין שונות אז תקטין את אחוז המניות בתיק שלך.

תודה על ההפניה. לא הכרתי את המאמר. קראתי בעניין אבל עדיין אני לא רואה זאת כשחור ולבן.

עיקר הטיעון של המאמר הוא שמאחר ולא כל הכסף נכנס לשוק מייד אז לא כל הכסף "עובד" מיד ועל החלק שלא עובד אין תשואה. החלק הזה מובן מאליו אבל במתאר שבו תקופת הכניסה היא קצרה (נניח מספר חודשים) ביחס לתקופת האחזקה (נניח עשרות שנים) האפקט הזה הוא קטן.

מה שהמאמר לא מתייחס אליו בכלל (והאמת זה קצת מוזר שהוא לא מתייחס אליו) זה השונות. בשוק תנודתי כניסה מדורגת יוצרת מיצוע שמצמצם את השונות בעוד שכניסה במכה אחת יוצרת אפקט של צל"ש – טר"ש. הקטנת השונות היא אפקט אמיתי, לא פסיכולוגי, ובד"כ רצוי. אם התנודתיות נמוכה אז כנראה שגם האפקט הזה זניח אבל בשוק תנודתי מאד, כמו שהיה לא מזמן, האפקט הזה לא זניח בכלל.

אם אתה רוצה להקטין שונות אז תקטין את אחוז המניות בתיק שלך.
מה שאני רוצה זה להקטין את השונות בלי לפגוע (כמעט) בתוחלת.

אבל במתאר שבו תקופת הכניסה היא קצרה (נניח מספר חודשים) ביחס לתקופת האחזקה (נניח עשרות שנים) האפקט הזה הוא קטן.
וגם האפקט של הכנסת כסף בפעימות הוא קטן.

ובד"כ רצוי
אז תחזיק תיק 100% אג״ח קצר ממשלתי והשונות שלו תהיה נמוכה מאוד :)

אבל בשוק תנודתי מאד, כמו שהיה לא מזמן, האפקט הזה לא זניח בכלל.
מי מבטיח לך שאתה לא תקנה ביוקר בכל פעימה?

אבל אתה פוגע בתוחלת...

בואו ניקח דוגמא לצורך ההמחשה. נניח שתקופת הכניסה היא שני ימים. משקיעים 100 ₪ ביום הראשון ו- 100 ₪ ביום השני. סה"כ 200 ₪. השער באחד הימים הוא 1 ₪ וביום האחר 2 ₪ (שוק תנודתי). כעבור שנה מוכרים בשער של 3 ₪. בכניסה במכה אחת התשואה היא 200% בהסתברות של 50% ו- 50% בהסתברות של 50%. התוחלת היא 125%. בכניסה מדורגת התשואה היא 125%. כלומר אותה התוחלת (וכן, אני מזניח את היום הבודד שבו חצי מהסכום לא עבד) אך ללא השונות.

בואו ניקח דוגמא לצורך ההמחשה. נניח שתקופת הכניסה היא שני ימים. משקיעים 100 ₪ ביום הראשון ו- 100 ₪ ביום השני. סה"כ 200 ₪. השער באחד הימים הוא 1 ₪ וביום האחר 2 ₪ (שוק תנודתי). כעבור שנה מוכרים בשער של 3 ₪. בכניסה במכה אחת התשואה היא 200% בהסתברות של 50% ו- 50% בהסתברות של 50%. התוחלת היא 125%. בכניסה מדורגת התשואה היא 125%. כלומר אותה התוחלת (וכן, אני מזניח את היום הבודד שבו חצי מהסכום לא עבד) אך ללא השונות.

הכל טוב ויפה בדוגמה, אבל העניין הוא שהמציאות קצת שונה.

במציאות אתה לא יכול להניח שההסתברות שהשוק יעלה בעתיד שווה להסתברות שהשוק ירד.
שוק המניות הוא שוק שעולה בטווח הארוך, ולכן ההסתברות שהוא יעלה בתאריך עתידי יותר גבוהה מאשר שהוא ירד.
אם לא כך היה המצב, אף אחד מאיתנו לא היה משקיע בשוק ההון.

עיקר הטיעון של המאמר הוא שמאחר ולא כל הכסף נכנס לשוק מייד אז לא כל הכסף "עובד" מיד ועל החלק שלא עובד אין תשואה. החלק הזה מובן מאליו אבל במתאר שבו תקופת הכניסה היא קצרה (נניח מספר חודשים) ביחס לתקופת האחזקה (נניח עשרות שנים) האפקט הזה הוא קטן.
נכון. בגלל זה ברוב המקרים מניחים שכניסה לשוק באמצעות DCA צריכה להיות מקסימום במשך 12 חודשים, או פחות.
מכיוון שבתוחלת שוק המניות עולה, ככל שתחכה יותר זמן למעשה תפספס את העלייה.
כמו כן, זו הסיבה שכניסה מלאה לשוק איננה עדיפה ב - 80% או 90% מהמקרים, אלה בשיעור נמוך יותר.
כפי שנאמר למעלה, אין כזה דבר.

חבל על זמנך עם כל החישובים האלה.
אם פסיכולוגית למצע עוזר לך, מעולה (למרות שכמו ש @cypriano de rore כתב הנפילה הגדולה יכולה להתרחש למחרת סיום המיצוע)
פיננסית, יש לך כסף א' במניות עם תוחלת תשואה X ושונות (תנודתיות) Y.
וכסף ב' במזומן עם תוחלת תשואה 0 ושונות 0.
השונות של התיק שלך עולה כל יום של מיצוע ויחד איתה התשואה.

הכל טוב ויפה בדוגמה, אבל העניין הוא שהמציאות קצת שונה.
הדוגמא הזו מאד קרובה למציאות של הזמן האחרון (רק תחליף יום בחודש וסע כמה חודשים אחורה).
הטיעון שהועלה פה הוא שהמתאר הזה לא קיים. אם הטענה היא שהוא נדיר זה סיפור אחר לגמרי.

במציאות אתה לא יכול להניח שההסתברות שהשוק יעלה בעתיד שווה להסתברות שהשוק ירד.
לגבי הטווח הארוך אתה צודק אבל לגבי הטווח הקצר (שזה המקרה פה) זו הנחה סבירה מאד.

ע״פ מה חישבת את ההסתברות הזו?
בשביל זה נתתי דוגמא קונקרטית. איך אתה מחשב זאת?

כפי שנאמר למעלה, אין כזה דבר.
נדמה לי שנתתי דוגמא כזו. אשמח להתייחסות קונקרטית.
יכול מאד להיות שאני טועה או מפספס משהו אבל תשובה כזו לא מסייעת לי להבין.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
א התיק של אחד שמבין שוק ההון 19
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
ב הצד הסולידי של התיק פוסטים מאיכות נמוכה 5
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
Y החלק הסולידי של התיק בפקדון ל5 שנים שוק ההון 22
איש ירח התיק של איש ירח שוק ההון 7
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
M התלבטות בנוגע לסידור מחדש של התיק שוק ההון 2
B האם נכון להסתכל על אג”ח מיועדות כחלק ה״סולידי״ של התיק שוק ההון 6
milx אם אני לא מעוניין להשקיע באג"ח - לאיפה אתם מקצים את החלק הסולידי של התיק שוק ההון 121
T התיק של AAA שוק ההון 16
L התיק של Libertad - מוטה ביטקוין שוק ההון 56
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
aeh התיק של aeh שוק ההון 59
S תחליף לאג"ח בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 0
Beigale התיק של בייגלה שוק ההון 9
T התיק של טריגו שוק ההון 43
G לתחום הסולידי של התיק שוק ההון 4
Dinoman חשבון בפפר לטובת החלק הסולידי של התיק שלי, ושאלה בנושא חשבון בנק דולרי בארץ. שוק ההון 3
G החלק הסולידי של התיק רכישת קרן קסם KTF אגח ממשלתי כללי שוק ההון 4
S החלק הסולידי של התיק שוק ההון 1
H מה אתם עושים בחלק הסולידי של התיק שלכם? שוק ההון 16
פשוט התיק של גילגמש שוק ההון 18
ש חשיבות של מכירה ושינוי התיק שוק ההון 4
G עזרה בהרכבה התיק של בוגלהדס שוק ההון 1
Liron2035 דעה מעניינת לגבי אג"ח ממשלתי כללי לחלק הסולידי של התיק שוק ההון 1
Y קניית מניות ספציפיות בIRA - המגבלה של 10% מגודל התיק שוק ההון 24
T השפעה של עליית\ירידת ריבית על התיק התאורתי הבא שוק ההון 4
שמוליק קיפוד התיק של הקיפוד שוק ההון 2
דור דורים טיוטת התיק של דור דורים שוק ההון 48
A הקצאת נכסים בחלק האג"ח של התיק שוק ההון 8