• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות, תיק התשקעות בבית השקעות

מה החלופה? ניהול תיק השקעות באופן עצמאי?

נכון.
רק חשוב לדעת שלבחור צעיר בתחילת שנות ה-20 אין בהכרח יותר מדי מה "לנהל" בעשורים הקרובים.
הוא יכול לבחור קרן זרה או שתיים וזה יספיק.

זה יותר פשוט ממה שנדמה לך. לא ממליץ ולא מייעץ.

נכון.
רק חשוב לדעת שלבחור צעיר בתחילת שנות ה-20 אין בהכרח יותר מדי מה "לנהל" בעשורים הקרובים.
הוא יכול לבחור קרן זרה או שתיים וזה יספיק.

זה יותר פשוט ממה שנדמה לך. לא ממליץ ולא מייעץ.
תודה רבה.
לבינתיים התמקחתי על הורדת דמי הניהול ל0.8-0.9% במקום 1% אחכה לתשובה מחר.
אתן לתיק ההשקעות להתגלגל שנה שנתיים ובמקביל אני אלמד כל מה שצריך על מנת לעבור טרנספורמציה לניהול עצמאי.
חוץ מההיבט של הפסדים ניכרים לטווח הארוך של דמי ניהול, עמלות, מס' וכו + תיעדוף לניהול תיק באופן עצמאי.
ישנן עוד סוגיות שאצטרך להביא בחשבון?

כמו שכתבו לך, זה מאוד פשוט.
פתחתי לפני כשנתיים, תיק השקעות בבית השקעות מקומי כאשר היה לי 0 ידע וקראתי תוך כדי בבלוג הסולידית והתמונה הגדולה.
המאמץ היחידי היה, שנדרשתי להגיע פיזית לבית ההשקעות ולחתום על מסמכים...

כמו שכתבו לך, זה מאוד פשוט.
פתחתי לפני כשנתיים, תיק השקעות בבית השקעות מקומי כאשר היה לי 0 ידע וקראתי תוך כדי בבלוג הסולידית והתמונה הגדולה.
המאמץ היחידי היה, שנדרשתי להגיע פיזית לבית ההשקעות ולחתום על מסמכים...

לא הבנתי, פתחת לפני כשנתיים תיק השקעות עצמאי בבית השקעות מקומי כאשר היה לך 0 ידע?
או שפתחת תיק השקעות בבית השקעות מקומי שינוהל על ידם?

תיקון:
פתחתי חשבון בברוקר/בית השקעות מקומי. ניהלתי בעצמי חשבון השקעות בבנק, והעברתי אותו (את כל ניירות הערך) לבית השקעות מקומי.

תיקון:
פתחתי חשבון בברוקר/בית השקעות מקומי. ניהלתי בעצמי חשבון השקעות בבנק, והעברתי אותו (את כל ניירות הערך) לבית השקעות מקומי.
והיום אתה מנהל את התיק שלך באופן עצמאי? כיצד אתה מצליח לחשב סיכונים בעצמך ולוקח בחשבון משתנים כאלה ואחרים בעצמך? אתה נעזר ביועץ כלשהו? אינטרנט פורומים וחדשות כלכלה?

לא נעזר באף אחד.
קראתי בבלוג הסולידית (עדיין קורא) ובבלוג התמונה הגדולה.
והחלטתי לעשות את זה ולצאת לדרך...
החלטתי להשקיע השקעה פאסיבית, במוצרים מחקי מדד ומשקיע את הכסף פעם ברבעון.
אני אישית עובד לפי הנוסחה של ג'ון בוגל, ומשאיר לעצמי מספיק מזומן בצד לצורכי מחיה.
אז אפשר להגיד שאת רוב "העזרה" קבלתי מהאינטרנט.

והיום אתה מנהל את התיק שלך באופן עצמאי? כיצד אתה מצליח לחשב סיכונים בעצמך ולוקח בחשבון משתנים כאלה ואחרים בעצמך? אתה נעזר ביועץ כלשהו? אינטרנט פורומים וחדשות כלכלה?

אני מנהל את התיק שלי באופן עצמאי לחלוטין והתחלתי ללמוד על הנושא רק דצמבר-ינואר האחרונים כאשר התיק עצמו כבר קיבל צורה ב24/1/2017 ואני לא מתכוון (אולי רק אחרי גיל 60-70 אם אחיה עד אז) לשנות אותו לעולם. רק להפקיד כספים.

איזה סיכון אתה לא יכול לחשב בעצמך שבית ההשקעות יכול? איזה משתנה הוא יכול לקחת בחשבון שאתה לא? האם יש להם תוכנת פלאים שאומרת להם מה כן מתאים לך כלקוח ומה לא? תצטרך להגדיר לעצמך מה מסוכן עבורך, כמה אתה מוכן להפסיד, מה אתה מוכן לעשות כדי למקסם את התשואה שלך ולכמה זמן אתה רוצה להשקיע. אחרי שתבין את אלה (לא חייב ישר, אפשר לאט לאט) בשילוב הדברים שתקרא בבלוג ובפורום הזה (אחד מיני רבים) יעזרו לך המון (בלי קשר לזה שאף אחד כאן לא מייעץ ולא מומחה ואין להם מושג על מה הם מדברים). אני חשבתי בדיוק כמוך בהתחלה אבל אחרי קריאה אינטנסיבית וניסוי קצרצר בפתיחת חשבון השקעות בבנק כבר הבנתי מה אני צריך ומה מתאים לי, כל זה קרה בזמן של שלושה שבועות +-.

אגב, את התיק השני והיחיד שלי נכון לעכשיו פתחתי בבית השקעות ששלח נציג אליי לאוניברסיטה כדי לפתוח את התיק. לא הייתי צריך להגיע אליהם אפילו. ואני נכנסתי עם כמחצית ממה שיש לך כרגע (אז עם סכום כמו שלך הם בטח יפנקו אותך גם במסאז').

אגב, סחתיין על החיסכון. איפה אתה עובד שאתה מרוויח ככה? יש לי עולה חדשה בבית שצריכה עבודה :lol:

נערך לאחרונה ב:
אני מנהל את התיק שלי באופן עצמאי לחלוטין והתחלתי ללמוד על הנושא רק דצמבר-ינואר האחרונים כאשר התיק עצמו כבר קיבל צורה ב24/1/2017 ואני לא מתכוון (אולי רק אחרי גיל 60-70 אם אחיה עד אז) לשנות אותו לעולם. רק להפקיד כספים.

איזה סיכון אתה לא יכול לחשב בעצמך שבית ההשקעות יכול? איזה משתנה הוא יכול לקחת בחשבון שאתה לא? האם יש להם תוכנת פלאים שאומרת להם מה כן מתאים לך כלקוח ומה לא? תצטרך להגדיר לעצמך מה מסוכן עבורך, כמה אתה מוכן להפסיד, מה אתה מוכן לעשות כדי למקסם את התשואה שלך ולכמה זמן אתה רוצה להשקיע. אחרי שתבין את אלה (לא חייב ישר, אפשר לאט לאט) בשילוב הדברים שתקרא בבלוג ובפורום הזה (אחד מיני רבים) יעזרו לך המון (בלי קשר לזה שאף אחד כאן לא מייעץ ולא מומחה ואין להם מושג על מה הם מדברים). אני חשבתי בדיוק כמוך בהתחלה אבל אחרי קריאה אינטנסיבית וניסוי קצרצר בפתיחת חשבון השקעות בבנק כבר הבנתי מה אני צריך ומה מתאים לי, כל זה קרה בזמן של שלושה שבועות +-.

אגב, את התיק השני והיחיד שלי נכון לעכשיו פתחתי בבית השקעות ששלח נציג אליי לאוניברסיטה כדי לפתוח את התיק. לא הייתי צריך להגיע אליהם אפילו. ואני נכנסתי עם כמחצית ממה שיש לך כרגע (אז עם סכום כמו שלך הם בטח יפנקו אותך גם במסאז').

אגב, סחתיין על החיסכון. איפה אתה עובד שאתה מרוויח ככה? יש לי עולה חדשה בבית שצריכה עבודה :lol:
משתנים בשוק שיכולים להשפיע באופן ישיר על התיק שלי שאפספס? משתנים עתידיים, מידע פנימי שעשויים להשפיע על התיק?
יש המון בניהול תיק באופן עצמאי אני לא פוסל את דעתך פשוט חושב שכרגע אעדיף להמשיך כשבית השקעות מנהל אותו ובמקביל אלמד.
אני עוסק בתחום המכירות, תוכל להגיד לה שתיצור איתי קשר ;)

משתנים בשוק שיכולים להשפיע באופן ישיר על התיק שלי שאפספס?

לדעתי (ויתקנו אותי מומחים כאן אם אני טועה) זו שאלה שנובעת מהעובדה שעדיין לא קראת/חקרת/למדת על שוק ההון. אני חושב שברגע שכן תלמד, תבין שאין משתנים שנסתרים מעיניך ואם הם נסתרים מעיניך אז הם נסתרים מעיני כולם. קרא את מה ש-@OnTheVerge נתן לך. איך לעזאזל מתייגים כאן?

משתנים עתידיים, מידע פנימי שעשויים להשפיע על התיק?

בתי השקעות לא יודעים מה יהיה מחר (או בעוד שעה) ושימוש במידע פנימי הוא אסור לפי חוק.

יש המון בניהול תיק באופן עצמאי אני לא פוסל את דעתך פשוט חושב שכרגע אעדיף להמשיך כשבית השקעות מנהל אותו ובמקביל אלמד.

אני מסכים. אבל אם אני הצלחתי להיות סגור על עצמי לאחר פחות מחודש, אין סיבה שזה לא יעבוד גם אצלך. כמו שאמרו מעליי, זה יותר פשוט ממה שנדמה לך. לא ממליץ ולא מייעץ.

חברים יקרים, היזהרו. סיבולת הסיכון של מי שמוכן למסור 1% מכספו עבור תיק מנוהל כנראה נמוכה. וודאי המידה בה יסמוך על עצמו אם ינטול סיכון.

אפשר להימנע מסיכון לטווח קצר, אבל מי שנמנע מסיכון לטווח ארוך מפסיד בוודאות. אם משווים מניות לאג"ח - ככל שהטווח גדול יותר כך הסבירות שמניות יעשו יותר טוב גדולה יותר וההפרש בין התוחלות של ההשקעות גדול יותר. אותו דבר בהשוואה בין אג"ח למזומן. ההבדלים מתחדדים בסביבת ריבית נמוכה. אנשים חושבים שאם הם ישבו על מזומן או השקיעו סולידית הם נמנעו מסיכון לטווח ארוך, אבל במקום זה הם נכנסו להפסד ודאי. ההמלצה על השקעה ב"מסלול הכללי שמורכב מאגחים, מטח ומניות" למישהו:
בן 24
עם משכורת גבוהה
עם הון נוכחי נמוך ועם צפי לגידול
בלי שימוש בכסף בעתיד הקרוב
- היא לא פחות מהזויה בעיני.

ומה הכוונה במט"ח? האם הכוונה שמישהו שעובד בבית השקעות אפרורי בישראל יודע איזה מטבעות יתחזקו ואיזה יחלשו?

תודה רבה לכולם, מצפה בקוצר רוח לתגובותיכם.
כל הכבוד על הצעד בכיוון הנכון.
יחד עם זאת, נראה שעשית פאוזה בדיוק בנקודה לא נכונה ולפני שלמדת מספיק על השקעות. מניח שאתה בחור חכם אם אתה מרוויח סכומים כאלה ותמורת עוד כמה חודשים של קריאת שניים-שלושה ספרים פלוס בלוג היית יכול להיווכח עד כמה הצעד שעשית שגוי.

קודם כל קשה לתת את הדעת על התיק כי אף אחד לא יודע מה הוא (כולל אתה).
שנית, דמי הניהול של 1% הם פשוט שוד לאור יום לדעתי. כמובן שתשלם אותם גם אם יהיו הפסדים, מקווה שזה ברור לך. לשלם אלפי עד עשרות אלפי שקלים בשנה דמי ניהול זה פשוט בזבוז נוראי בעיניי.
הבעיה מחמירה עוד יותר לאור העובדה שאנחנו צפויים להיות בתקופה של תשואות נמוכות מאלו ההיסטוריות.
אני יודע שהרבה פה לא אוהבים את התחזיות הללו אבל אם נניח תשואה אופטימית של 5% למניות ו2% לאגח, אז תיק כללי של נניח 70-30 ייתן בערך 3%. לתת לחברת הניהול 1% (פורמליים, אני מניח שיש עוד לא מעט עלויות נסתרות) זה לא סביר.

אני מציע שתקרא את כל הבלוג של הסולידית לפחות לפני שתשקיע. זה לא אמור לקחת יותר מחודש (כנראה שהרבה פחות) ותחליט אחרי זה אם אתה עדיין מוכן לשלם סכום כזה של דמי ניהול.

בהצלחה.

אני מציע לך להקשיב לפודקאסט הבא: the stupidest thing to do with your money (חוץ מלקרוא את שאר הלינקים שכבר נתנו לך)
ואולי זה ישכנע אותך שמהנהלי השקעות, עם כל הפאסון שלהם, בסבירות גבוהה מאוד לא מצליחים לנצח את השוק.

אשמח לשמוע את דעתך.
התשואות הממוצעות של בתי ההשקעות ב"מסלולים" השונים נמצאות בקורלציה מאד גבוהה עם תשואות המדדים הרלוונטיים. אף אחד לא מסתיר את זה - לכן הבנצ'מארק הנו המדד ולא 0%, למשל.

תמדוד את ההצלחות של מנהלי התיקים ביחס לבנצ'מארקים, וגם בתקופות שהבנצ'מארקים חוו ירידות.

אפשר להימנע מסיכון לטווח קצר, אבל מי שנמנע מסיכון לטווח ארוך מפסיד בוודאות. אם משווים מניות לאג"ח - ככל שהטווח גדול יותר כך הסבירות שמניות יעשו יותר טוב גדולה יותר וההפרש בין התוחלות של ההשקעות גדול יותר. אותו דבר בהשוואה בין אג"ח למזומן. ההבדלים מתחדדים בסביבת ריבית נמוכה. אנשים חושבים שאם הם ישבו על מזומן או השקיעו סולידית הם נמנעו מסיכון לטווח ארוך, אבל במקום זה הם נכנסו להפסד ודאי. ההמלצה על השקעה ב"מסלול הכללי שמורכב מאגחים, מטח ומניות" למישהו:
בן 24
עם משכורת גבוהה
עם הון נוכחי נמוך ועם צפי לגידול
בלי שימוש בכסף בעתיד הקרוב
- היא לא פחות מהזויה בעיני.

ומה הכוונה במט"ח? האם הכוונה שמישהו שעובד בבית השקעות אפרורי בישראל יודע איזה מטבעות יתחזקו ואיזה יחלשו?

חלופה?

לפני חודש וחצי הייתי עם 0 ידע. קראתי את כל התמונה המלאה: http://thebigpicture.co.il/blog/portfolio-series/#ht-9
שנותן תמונת רקע מאוד ברורה ובמקביל פוסטים של הסולידית שמדברים יותר תכל'ס לפעמים כהשלמת מידע לדברים לא מובנים (לא הבנתי את כל התמונה המלאה ובשלב מסויים נכנס יותר מדי לעובי הקורה לטעמי).
בסופו של יום, הפורום כאן נתן השלמת מידע סופית לניואנסים לא ברורים והפוסט של תיקים מומלצים יחד עם הפוסט בבלוג על בתי השקעות שונים נתן לי תמונת מצב מאוד ברורה ולפני שבועיים פתחתי חשבון השקעות בעצמי.
בגדול זה הרבה פחות מפחיד ממה שזה נראה ויכול להיות לך שווה הון בטווח הארוך. הזמן שתשקיע באבני הלמידה הבסיסיים האלו יהיה שווה עצמו לאין ערוך במיוחד לאור הריבית דריבית (אני אישית "מתבאס" שגיליתי את כל המידע כאן רק בגיל 28 ולא 5 שנים קודם כאשר החסכונות שלי היו מנוהלים אצל שודדים בבנק עם עמלות רצחניות שגזרו את כל התשואה האפשרית - כאשר מכרתי את כל הניירות ערך המחורבנים שהיו לי שם, על ה-7% תשואה שלהם, עדיין הייתי בהפסד לאור העמלות (שהיו באיזור ה-0.8%).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
A התייעצות פתיחת תיק בבית השקעות, זוג נשוי שוק ההון 12
A פתיחת תיק בבית השקעות זוג נשוי - התייעצות שוק ההון 1
A התייעצות לגבי בחירת ברוקר ותמהיל תיק שוק ההון 15
O התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 1
T דעתכם על תיק השקעה + התייעצות שוק ההון 19
S תיק סולידי ראשון - התייעצות שוק ההון 11
Y פתיחת תיק עצמאי - התייעצות שוק ההון 0
E תיק עצמאי ראשון - התייעצות שוק ההון 9
Y התייעצות בעת בניית תיק השקעות שוק ההון 13
H התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 18