• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות לגבי ראיון עבודה - החזר נסיעות

Chase

משתמש סולידי
דירוג
15
שלום לכולם,

לאחרונה התחלתי לחפש מקום עבודה חדש. במקום עבודה הנוכחי שלי סה"כ לא רע לי, קרוב מאוד למגורים (פחות מרבע שעה נסיעה). תפקיד סבבה. אבל האנשים שם לא להיט. והשכר סביר מינוס.

זומנתי לראיון בחברה שממוקמת במרחק של בין 45 דקות לשעה נסיעה מהבית שלי (כ - 50 ק"מ ממקום מגוריי). תפקיד נשמע טוב. יש החזר נסיעות. כשהמנהלת משאבי אנוש שאלה אותי מה ציפיות השכר שלה נתתי לה תשובה.

בדיעבד, כשחזרתי הביתה חשבתי על זה, ושיחקתי עם מחשבוני השכר. הבנתי שכנראה אמרתי ציפיות שכר נמוכות יותר ממה שאני רוצה באמת. הסיבה לכך היא העניין של הנסיעות - אם הייתי עובר למקום עבודה אחר שקרוב למקום המגורים שלי (כמו מקום העבודה הנוכחי), מה שאמרתי היה סבבה. אבל בגלל שמדובר במקום עבודה מרוחק, יהיו לי הרבה הוצאות על דלק ועל בלאי של הרכב (בכל זאת, נסיעה של כ - 100 ק"מ ביום). ולכן, אני מצפה לשכר גבוה יותר.

שתי שאלות:

1. מנהלת משאבי אנוש אמרה "החזר נסיעות". אני מניח (ומקווה) שהיא לא מדברת על החזר של "חופשי-חודשי", אלא סכום של החזר על דלק. האם למישהו כאן יש מושג מה יכול להיות החזר נסיעות במקרה כזה? האם לגיטימי לדרוש ממקום עבודה החזר נסיעות של 3000-3500 ש"ח? למישהו יש היכרות עם סוג כזה של החזר?

2. איך הייתם יוצאים הכי טוב מהסיטואציה הזו?

חברה שממוקמת במרחק של בין 45 דקות לשעה נסיעה מהבית שלי
תשקול את זה שוב.
אני עברתי מעבודה במרחק של 10 דקות לעבודה במרחק שעה, לא הבנתי כמה זה גרוע לאבד שעתיים כל יום. צריכה להיות סיבה ממש טובה לשינוי כזה. מציע לך להתנסות בנסיעה הזו פעמיים-שלוש לפני שאתה חותם על החוזה.

2. איך הייתם יוצאים הכי טוב מהסיטואציה הזו?
אומר בדיוק את מה שכתבת פה. נשמע לי הוגן.

פחות מרבע שעה נסיעה
זומנתי לראיון בחברה שממוקמת במרחק של בין 45 דקות לשעה נסיעה מהבית שלי (כ - 50 ק"מ ממקום מגוריי)
תשקול את זה שוב.
מחזק מאוד את דבריו של חתולילה...
גם אני עברתי ממקום עבודה שהיה ממוקם 25 ק"מ ממקום מגוריי (נסיעה של 30 דקות, מדלת לדלת נסיעה של 45 דקות), למקום עבודה שממוקם 45 ק"מ ממקום מגוריי החדש (נסיעה של 50 דקות, מדלת לדת נסיעה של שעה ורבע).
תשמע, אי אפשר להתחיל לתאר מה זה נסיעה של 2.5 שעות ביום לעומת 1-1.5 שעות (עזוב שאני בתח"צ, ועדיין...).
אם ברכב - זמן מבוזבז. אולי פודקאסטים. אבל בעיקר עצבים.
אם ברכבת - אז אחלה כי לפחות אפשר לקרוא ספר ונוהגים בשבילך.
בכל מקרה, להרחיק ככה ממקום המגורים, מחצי שעה נסיעה הלוך ושוב לשעה וחצי הלוך ושוב, דורש משקל הרבה יותר גדול לשיפור בשכר וגם משקל הרבה יותר ניכר לפוטנציאל שיפור השכר בעתיד הנראה לעין (פוטנציאל = העלאת השכר לאחר שנתיים נניח של צבירת נסיון).
תחשוב על זה שוב. אל תמהר.

• אהבתי
Reactions: HHH
מחזק ומכפיל את קודמי. תוספת שעה נסיעה ביום זה תוספת שעת עבודה (כלומר 12% יותר עבודה). החיים קצרים, הדבר הכי יקר זה זמן.

דרך אגב, החזר הוצאות נסיעה בישראל מוסדר בחוק, ומוגבל למקסימום של כ- 20 ש"ח ליום, שזה יוצא ~460 ש"ח לחודש. אבל המעביד יכול לתת תשלום נוסף ולקרוא לזה איך שהוא רוצה ("הוצאות רכב").

ומוגבל למינימום של כ- 20 ש"ח ליום,
תיקנתי לך.
אין למס הכנסה שום עניין להגביל את המקסימום. זה משכורת לכל דבר, לא איכפת להם אם זה יכנס תחת "שכר בסיס", "החזר נסיעות" או כל סעיף אחר בתלוש.
לגבי המינימום קבעו בחוק כי זה כאילו עוזר לחלשים שלא יודעים לעשות משא ומתן.

ואם לא אמרו דבר מפורש זה בדרך כלל אומר עלות תחב"צ מהבית וחזרה ולא בהכרח באופן היעיל או הקצר ביותר.

מחזק מאוד את קודמיי.
אני עברתי מנסיעה של שעה ורבע-וחצי לכל צד (בהתחלה ברכב ואחר-כך בתחב"צ - בגלל הפקקים זה לוקח אותו זמן) ועכשיו עובד במקום שהנסיעה אליו לוקחת לי 20-25 דק' לכל צד

הרווחתי לפחות שעתיים ביום. אני מגיע הביתה כל יום בשעה מוקדמת, מספיק לאכול ארוחת ערב עם הילדים שלי, לדבר איתם, להשכיב אותם לישון.
פעם הייתי מגיע בשעה 20:00. היום 17:30-18:00. החיים נראים אחרת לגמרי.

ולגבי השכר - בעיניי, החיים זה לא רק כסף.
אם אני הייתי מוכרח לעשות את הדרך ההפוכה (כמו שאתה חושב) השכר היה צריך לעלות באלפים רבים נוספים בשביל שזה יצדיק לי את העייפות ואת ההפסד של שעות הערב המוקדמות עם המשפחה.

בוקר טוב,

תודה רבה לכל העונים.
@ביולוג ירושלמי @nick @יוסי מערוף @RustyJ @FIYaacov @השמח בחלקו @חתול לילה

השעות עבודה שם הם נורמליות 8:00-17:00, עם גמישות להגיע יותר מוקדם ולצאת יותר מוקדם (בהנחה שמסיימים את כל המשימות). כמובן שאם יש תקופה לחוצה של פרוייקט חשוב, צריך להישאר עוד. אבל בהשוואה למקום עבודה הנוכחי, מדובר על באמת תוספת של שעה וחצי-שעתיים על הכביש. כך שאני באמת חושב שמעבר כזה מצריך תוספת משמעותית.

למישהו יש ניסיון עם החזר נסיעות במקרה כזה? איזה גובה החזר זה לגיטימי לצפות ממעסיק? (כמובן שתשלום של "חופשי-חודשי" לא בא בחשבון מבחינתי).

תיקנתי לך.
תיקנת לא נכון.
החובה של המעסיק היא לשלם עלות הגעה בתחבצ עד מקסימום של 22.6 ש"ח ביום.
נכון שמותר לו לשלם יותר מהחובה, זה עדיין לא הופך את ה 22.6 ש"ח למינימום.
למשל אם עלות הגעה לעבודה היא רק 10 ש"ח ליום המעסיק מחוייב לשלם לפחות 10 ש"ח, אבל אם עלות הנסיעה היא 50 ש"ח ליום המעסיק לא מחוייב לשלם יותר מ 22.6 ש"ח
https://www.kolzchut.org.il/he/החזר_הוצאות_נסיעה

לגבי השאלה המקורית - גם אני עבדתי תקופה במקום שדרש נסיעה של שעה+ לכל כיוון, וזה לא היה כזה נורא.
נכון שהרבה יותר כיף היה לעבור אח"כ למקום שדורש רק 15 דקות לכיוון כדי להגיע אליו, אבל אם התפקיד מהווה הזדמנות משמעותית לא הייתי ממהר לוותר עליו. במיוחד אם אין לך משפחה שמחכה בבית ואתה יכול להרשות לעצמך לעבוד קצת יותר.
מבחינת החזר נסיעות - אני לא מאמין שחברה תיתן לך 3000 ש"ח החזר נסיעות. ברוב החברות נותנים פשוט 500 ש"ח גנרי וזהו.
וכמו שאמרו - אתה יכול לדבר עם המקום ולספר את מה שסיפרת פה, שחשבת על זה ובעצם בהינתן המרחק והנסיעה ציפיות השכר שלך גבוהות יותר.

איזה גובה החזר זה לגיטימי לצפות ממעסיק?
למעסיק לא איכפת אם קוראים לזה החזר נסיעות או משכורת. מבחינתו, דרישת העלאה ברכיב כזה שקול להעלאה במשכורת.
אז בגדול, כל סכום שמוסכם ביניכם ושניכם מרגישים בנוח איתו, הוא לגיטימי. כמובן שכחלק מהמשא ומתן אתה יכול להגיד לו מה הקו האדום מבחינתך.

למישהו יש ניסיון עם החזר נסיעות במקרה כזה? איזה גובה החזר זה לגיטימי לצפות ממעסיק? (כמובן שתשלום של "חופשי-חודשי" לא בא בחשבון מבחינתי).
כמו שאמרתי בהודעה הקודמת - משהו בין עלות חופשי חודשי לבין 500₪ בחודש. אל תצפה ליותר מזה

תיקנת לא נכון.
החובה של המעסיק היא לשלם עלות הגעה בתחבצ עד מקסימום של 22.6 ש"ח ביום.
נכון שמותר לו לשלם יותר מהחובה, זה עדיין לא הופך את ה 22.6 ש"ח למינימום.
למשל אם עלות הגעה לעבודה היא רק 10 ש"ח ליום המעסיק מחוייב לשלם לפחות 10 ש"ח, אבל אם עלות הנסיעה היא 50 ש"ח ליום המעסיק לא מחוייב לשלם יותר מ 22.6 ש"ח
https://www.kolzchut.org.il/he/החזר_הוצאות_נסיעה
אוקיי, פשוט השתמע מההודעה המקורית שלמעסיק אסור בשום אופן לשלם יותר.

בגדול כל מה שהחוק הזה עושה, הוא לעזור למעסיקים במשא ומתן מול העובדים שלהם. "מצטער הייתי רוצה לתת לך יותר, אני מוגבל במקסימום לפי החוק" (ברור לי שמעסיק טוב לא יעשה זאת, ופשוט יסתכל על החבילה הכוללת, אבל החוק הזה בכל מקרה לא נועד כדי לטפל במעסיקים הוגנים).

בעיני החוק דווקא עוזר לעובדים החלשים.
חוק יעיל כלכלית לא היה קובע בכלל חובת תשלום דמי נסיעה והחוק הנוכחי מסייע לעובדים החלשים שגרים רחוק ממקום העבודה.
וכמובן הויכוח הרגיל כמו לגבי שכר מינימום אם החוק לא פוגע בפועל במי שהוא בא להגן עליו, כי מעסיקים יפלו אותו לרעה בקבלה לעבודה.

נערך לאחרונה ב:
אוקיי, פשוט השתמע מההודעה המקורית שלמעסיק אסור בשום אופן לשלם יותר.
נכון להיום אין מגבלת שכר. (למרות שכמה ח"כים כבר העלו הצעות בסגנון)...

אבל אני לא בטוח אם אין מגבלת מקסימום שמותר למעסיק להגדיר כ "החזר נסיעות". אחרת מה ימנע ממעסיק לא הוגן להגדיר חצי מהשכר שלך כ "החזר נסיעות" ואז לא לשלם עליו תנאים סוציאליים?
בגדול כל מה שהחוק הזה עושה, הוא לעזור למעסיקים במשא ומתן מול העובדים שלהם.
לא מסכים.
עובד יכול לדרוש יותר משכורת אם הוא רוצה, וגם עדיף לו שזה יוגדר כמשכורת ולא כ"החזר נסיעות"

אני נוסע כשעה וחצי לכל כיוון, מקבל כ- 700 ש"ח ברוטו לנסיעות.
מנצל את הזמן ברכבת ללמוד דברים חדשים.

אני נוסע כשעה וחצי לכל כיוון, מקבל כ- 700 ש"ח ברוטו לנסיעות.
מנצל את הזמן ברכבת ללמוד דברים חדשים.

מקום העבודה שלך קרוב מרחק הליכה לרכבת? אם לא, יש אנשים שמגיעים אצלכם לעבודה עם רכב? האם גם להם יש את אותו החזר?

במקרה שלי, המקום עבודה הפוטנציאלי הוא במגדל העמק, אני לא חושב שזה במרחק הליכה לרכבת (אגלה בראיון). ולכן, החזר נסיעות בגובה תחבורה ציבורית כלשהי (רכבת/אוטובוסים) לא עוזר לי.

אחרת מה ימנע ממעסיק לא הוגן להגדיר חצי מהשכר שלך כ "החזר נסיעות" ואז לא לשלם עליו תנאים סוציאליים?
אתה תמנע ממנו במשא ומתן שתעשה איתו לפני הסכמה לעבוד אצלו.

עובד יכול לדרוש יותר משכורת אם הוא רוצה, וגם עדיף לו שזה יוגדר כמשכורת ולא כ"החזר נסיעות"
נכון, אבל על ידי הפרדה לקטגוריות זה נותן (לדעתי) יותר כוח למעסיק לשחק אותה מטומטם ולהגיד שהוא מוגבל בכל רכיב שכר בנפרד.

אתה תמנע ממנו במשא ומתן שתעשה איתו לפני הסכמה לעבוד אצלו.
זה בהנחה שהמעסיק הוגן ושיש לך מספיק כוח מיקוח. זה לא תמיד המצב...
נכון, אבל על ידי הפרדה לקטגוריות זה נותן (לדעתי) יותר כוח למעסיק לשחק אותה מטומטם ולהגיד שהוא מוגבל בכל רכיב שכר בנפרד.
הפרדה לקטגוריות והגבלה בכל רכיב בנפרד זה בדיוק הרעיון.
זה נותן יותר כוח לעובד ומונע מהמעביד להגדיר שכר רגיל כ"החזר נסיעות" וע"י כך להתחמק מתשלום תנאים סוציאלים על חלק גדול יותר מהשכר.
מצד שני, אתה יכול במשא ומתן שתעשה איתו לפני הסכמה לעבוד אצלו, לדרוש שכר בסיס יותר גבוהה (ולהתעלם לגמרי מהחזר הוצאות נסיעה).

אני באמת לא מבין מה אתה רוצה. מצד אחד מחייבים את המעסיק לשלם החזר הוצאות נסיעה כדי לעזור לעובדים החלשים להגיע לעבודה (עובדים "חזקים" מקבלים משכורת גבוהה מספיק כדי לכסות עלויות נסיעה). מצד שני מגבילים את ההחזר בגובה הגיוני כדי למנוע:
א. ניצול לרעה מצד המעסיק (אין תנאים סוציאלים על נסיעות, אין נסיעות בימי חופש וכו').
ב. ניצול לרעה מצד העובד ("אהה כן, אני גר באילת. תשלם לי נסיעות משם")
ג. למנוע ממעסיק לפסול מראש עובדים שבאים מרחוק רק כי עלויות הנסיעה גבוהות.

• אהבתי
Reactions: Leo
מקום העבודה שלך קרוב מרחק הליכה לרכבת? אם לא, יש אנשים שמגיעים אצלכם לעבודה עם רכב? האם גם להם יש את אותו החזר?

במקרה שלי, המקום עבודה הפוטנציאלי הוא במגדל העמק, אני לא חושב שזה במרחק הליכה לרכבת (אגלה בראיון). ולכן, החזר נסיעות בגובה תחבורה ציבורית כלשהי (רכבת/אוטובוסים) לא עוזר לי.
אלא אם כן המקום נמצא באמת בחור (ברמה שקשה לו לגייס עובדים בגלל המרחק) או שאתה עובד בימים שאין בהם תחב"צ (שבתות/חגים וכו'), רוב מקומות העבודה לא יתנו לך החזר גבוהה יותר מעלות תחב"צ.
וגם במקרים כאלה, לרוב מקום העבודה פשוט מארגן הסעות לעובדים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
T התייעצות לגבי קרן מנוהלת שוק ההון 7
A התייעצות לגבי פנסיה ללא הפקדות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
צ התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 39
וינסנט התייעצות לגבי 2 קרנות נאמנות אג"חיות שוק ההון 9
A התייעצות לגבי חלופות להשקעה ב ETF לאג"ח ארה"ב שוק ההון 6
ש התייעצות לגבי כסף נזיל שוק ההון 7
M התייעצות לגבי לימודי Devops התפתחות אישית 8
O התייעצות לגבי משרת סטודנט ראשונה - מדמ"ח התפתחות אישית 3
hommie התייעצות לגבי שמאות לפני תביעת יזם נדל"ן 2
י התייעצות לגבי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה הפתוחה פוסטים מאיכות נמוכה 1
W התייעצות לגבי הלוואה מעמותת "עוגן" צרכנות פיננסית 24
ש התייעצות לגבי דירה ראשונה מינוף או הון עצמי נדל"ן 2
A התייעצות לגבי מסלול תשלום לקבלן - חלק מההון קיים בנכס אחר שהוא ללא משכון \ הלוואות נדל"ן 8
L התייעצות לגבי דירה 2 חדרים חדשה באשדוד נדל"ן 55
freakazoid התייעצות לגבי קרן סל בנקים ישראל\ארה"ב לקראת עליית המדד שוק ההון 1
A התייעצות לגבי הערכת סיכונים במינוף שוק ההון 12
י התייעצות לגבי הערכת סיכונים/סיכויים שוק ההון 3
ד התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 12
ט התייעצות לגבי מינוף - מקרה ייחודי נדל"ן 30
R התייעצות לגבי חובות דיווח של משקיעים ב- Interactive brokers (ללא מתווך) מיסים 36
A התייעצות לגבי לימודי מקצועות הייטק - גיל 27 התפתחות אישית 34
C התייעצות לגבי לימודי חשמל/אלקטרוניקה התפתחות אישית 5
M התייעצות לגבי חשבון בנק, מינוף וחשבון השקעות צרכנות פיננסית 5
ח התייעצות לגבי אפשרויות תעסוקה עם טווח לימודים קצר התפתחות אישית 3
א התייעצות לגבי התנהלות מול לקוח אוף טופיק 16
ק התייעצות לגבי מכירת דירה ראשונה ויחידה ולהשקיע ולעבור לשכירות. נדל"ן 9
B התייעצות לגבי דמי ניהול שוק ההון 8
A התייעצות לגבי בחירת ברוקר ותמהיל תיק שוק ההון 15
O התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 1
A התייעצות לגבי חיסכון/השקעה שוק ההון 6
amidar התייעצות פיננסית לגבי משכנתא, השקעה והלוואה. צרכנות פיננסית 1
H התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 18