• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

העלאת מס רווחי הון

במידה וזה יקרה מה לדעתכם תהיה התגובה של שוק הנדל"ן למהלך? עליה במחירי השכירות? ירידה במחירי הדירות? גם וגם?

היי

מאחר ומשקיעי נדל"ן רוכשים נכסים עם משכנתאות, על פי שיטת חישוב המס השולי הם לא ישלמו מס על ההכנסה משכירות,
לכן לדעתי זה ישפיע על מחירי הנכסים בטווח הבינוני ארוך.

לגבי מחירי השכירות, הם ימשיכו להיקבע על פי היצע הנכסים להשכרה ורמת השכר במשק.

כיום במדינת ישראל ישנם זוגות צעירים שהפכו למשקיעים בעל כורחם, מאחר ואינם יכולים לרכוש דירות מגורים היכן
שהם מתגוררים, הם בוחרים ברכישה של דירה להשקעה שתגדר חלק מעלויות הדיור שלהם כאשר יסיימו לשלם משכנתא,
אני לא רואה סיבה להכביד עליהם בתשלום מס על הכנסה משכירות, בעיקר כשמקבלי ההחלטות לא מצליחים לתת מענה לעליית מחירי הדיור.
מה עם צעירים שלא יכולים לקנות דירה למגורים ומשקיעים את כספם בשוק ההון? למה אותם צריך למסות ואת הצעירים שמשקיעים בנדלן לא?
אין לי טענה לגבי הפטור, יש לי טענה לגבי אי השוייון.
בלי קשר, לדעתי כולם צריכים לקבל פטור ממיסוי על השקעות (נדלן, הון דיבידנד) עד תקרה מסויימת, כדי לעודד אנשים לחסוך ולהשקיע.

מתוך מוסף "ממון" של היום:

במסגרת "פרוייקט מאה הימים" במוסד שמואל נאמן בטכניון הכינו ממש עכשיו פרופ' טרכטנברג וצוותו "אג'נדה כלכלית-חברתית לממשלה הבאה" : הצעות מעשיות לצעדי מדיניות תקציבית וחברתית בשלושת חודשי כהונתה הראשונים.
...
בין ההמלצות:
- העלאת מס על הכנסות מהון ורכוש, כלומר מרווחים בבורסה, מדיבידנדים ומשכר דירה (תוך עשור) לשיעור אחיד של 31%
... (עוד סעיפים הזויים)
- ביטול הפטור ממס על הפקדות המעסיקים לקרנות השתלמות של עובדיהם.
... (עוד סעיפים הזויים)

שמישהו יסביר לפרופסור שהוא כבר עשה מספיק נזקים וזה הזמן לשבת בשקט בפינה.

לא מפתיע שיש חבורה של אנשים שלצערי לא מבינים את הנזק שהם עושים, לרוב התערבויות ממשלתיות רק גורמות לנזק יותר גדול בלי שאותם אנשים מודעים לכך.... כל חוק דבילי שהם יעבירו עכשיו סיכוי נמוך שיבטלו אותו \ יתקנו אותו. דוגמא חיה לכך דמי מפתח. עד היום יש את זה ואף אחד לא ייגע בזה בחיים, או דוגמא עוד יותר טובה לכך בן-גוריון עם הקצבאות לחרדים.

אני ראיתי שחלק מההצעות האידיוטיות שלו זה מס רכוש על נדל"ן מעל 20 מיליון שקל, אוי ואבוי איזה טמטום. וכל אלה שחושבים שזה "לא נוגע לי", ובכלל לא מתקרבים לזה. אז תקחו דוגמא את חוק מס הכנסה שהיה בארצות הברית בשנת 1913 שהיה מכוון בהתחלה רק ל"עשירים", בסוף ב"מפתיע" זה הגיע לכולם.

ואני מצטט מויקיפדיה:

In 1913, the top tax rate was 7% on incomes above $500,000 (equivalent to $12.9 million[81] in 2019 dollars) and a total of $28.3 million was collected.

רוב המדינות היום בעולם נמצאות בחובות, בגלל ממשלות כושלות שעשו מעשים כושלים. אז אולי שטרכטנברג יפנים שלא משנה כמה מיסים יוסיפו יש לי הרגשה שזה לא יוציא את מדינת ישראל מחוב או ישפר בהרבה את המצב, אולי אפילו להפך.... אולי במקום להתעסק איך לגזול מאנשים פרטיים שעומלים קשה את כוח הקנייה שלהם. שינסה פעם אחת בחיים שלו להקים עסק ולהבין איך כלכלה אמיתית עובדת ולא האגדות שהוא חי בהם.

אני מפציר בכל אחד שיגן על עצמו מהחוקים המטומטמים שהולכים לעשות וכנראה לפגוע בכולם עוד יותר...

נערך לאחרונה ב:
אין לי טענה לגבי הפטור, יש לי טענה לגבי אי השוייון.

שוויון זה נהדר אך זה לא יקרה בטווח הנראה לעין,
באנגליה יש ממשלה מתפקדת, בשבוע שעבר פורסם התקציב של 2021, מס החברות עלה מ 19% ל 25%,
כאשר מתישהו תהיה בישראל ממשלה רגילה, סביר להניח שיעלו את המיסים כדי
כדי לכסות את הגירעון שנוצר במשבר הנוכחי. :)

אינפלציה זה גם מס מרושע שאפשר להטיל על האזרחים, זה גם מס "בלתי נראה". חבל שלא מחשיבים גם את זה כחלק מהמיסים שמטילים גם ככה...

מסכים שיש פה עיוות היסטורי. אבל את העיוות צריך לתקן, לא לבטל את ההטבה.
אפשר להפוך את הקהש פשוט פתוח להפקדות של כולם בלי קשר לשכיר/עצמאי עם הטבת מס זהה לכולם. ככה שלא יהייה הבדל בין מעסיק שמפקיד או לא מפקיד, לא צריך להיות הבדל בין עובד הייטק לעובד שכר מינימום מבחינת היכולת להפקיד לקה״ש.

מבחינת קהש מול פטור עד תקרה מסויימת ממס רווח הון/דיבידנד, זה שאלה מורכבת עם כמה נעלמים.
למשל המאפיין של קהש שמחייב אותך לחכות 6 שנים בשביל להנות ממלוא הטבת המס הוא די טוב לרוב המוחלט של האנשים, הוא מכריח אותם לחכות ואז לראות את הכח של 6 שנים של תשואה, בייחוד אם זה הושקע במניות. אותו כסף בדיוק אם הוא היה פשוט מופקד לחשבון הבנק שלהם, או אם היה ניצן באופן שקול כפטור ממס רווח הון עד תקרה, שזה אותה כמות כסף מבחינת הממשל או הפרט, יוצרים התנהגות שונה לחלוטין באוכלוסיה הרחבה. יש תחום שלם שנקרא nudge theory שמדבר על הברירות מחדל הקטנות שממשלות יכולות לעשות (ולהשאיר את חופש הבחירה לשנות את הבחירה למי שירצה) שיכול לעשות שינויים עצומים באוכלוסיה, שרובה המוחץ אדיש לברירת המחדל. למשל השקעה כברירת מחדל (קה״ש, פנסיה, קופת גמל לילדים - כל אלו דברים נפלאים תחת המטריה של nudge theory כל עוד שומרים על מנגנוני opt out הגיוניים), או מדינות שבהן תרומת איברים זה בהסכמה כברירת מחדל אלא אם כן תגיד אחרת. יש כל כך הרבה בעיות שניתן לפתור אם רק הממשלה מבינה ומיישמת את העקרונות הללו. באנגליה למשל יש גוף ממשלתי יעודי לנושא.

מסכים בגדול, אוסיף שתי נקודות:

1. מה שאתה מציע למעשה שולל חלק מההטבה של עובדים חזקים. למשל במקרה שלי, האוניברסיטה מפרישה הרבה מעל לתקרה, כלומר אני נהנה מדחיית מס רווחי הון על סכום נוסף.

2. הרפורמה חייבת לכלול את האפשרות להשקיע במוצרים ״רגילים״, ולא רק יעודיים, שאדם יוכל לפתוח חשבון השקעות ולהגדיר אותו ״חסום למשיכות״, או לפתוח תוכנית חסכון מסומנת (בתקופות שבהן יש ריבית). המצב שבו אדם חייב מסגרת ספציפית ״קרן השתלמות״, גורר זליגה של ההטבה לגופים שמציעים קרן כזו.

1. מה שאתה מציע למעשה שולל חלק מההטבה של עובדים חזקים. למשל במקרה שלי, האוניברסיטה מפרישה הרבה מעל לתקרה, כלומר אני נהנה מדחיית מס רווחי הון על סכום נוסף.
האפשרות להפקיד מעבר לתקרה ולנהל את ההשקעות בחשבון עם דחיית מס זה loophole שנידון פה ארוכות בשרשור נפרד. למעשה במשך משהו כמו שנה+ הפקדתי 90% ממשכורת ההיטק שלי לקה״ש כדי ״להפקיד״ כספים לחשבון עם דחיית מס.
אני לא זוכר אם קופות הגמל החדשות מאפשרות ניהול אישי או לא, אבל בגדול גם משהו כזה צריך להיות או נגיש לכולם או לא נגיש לאף אחד. זה לגמרי loophole כי כשהחוק של קהש נוצר, בכלל לא היה קיים הרעיון של ניהול אישי, ובלעדיו ה-loophole מאבד משמעות.

הרפורמה חייבת לכלול את האפשרות להשקיע במוצרים ״רגילים״, ולא רק יעודיים, שאדם יוכל לפתוח חשבון השקעות ולהגדיר אותו ״חסום למשיכות״, או לפתוח תוכנית חסכון מסומנת (בתקופות שבהן יש ריבית). המצב שבו אדם חייב מסגרת ספציפית ״קרן השתלמות״, גורר זליגה של ההטבה לגופים שמציעים קרן כזו.
זה לא יקרה לעולם בגלל המשפט האחרון שכתבת.
הגופים האלו מעסיקים את בכירי האוצר לשעבר שלעולם לא יוותרו על ההכנסות האדירות מהמוצרים שמקבלים הטבות מהמדינה (מישהו אמר חסכון לכל ילד?). לזכותם ייאמר שחלקם לא רואים בעצמם ככאלו שדואגים לחברים, אלא באמת מאמינים שבלי הפטרנליזם של בוגרי האוצר, הציבור הנבער יבזבז את כספו לדעת.

האפשרות להפקיד מעבר לתקרה ולנהל את ההשקעות בחשבון עם דחיית מס זה loophole שנידון פה ארוכות בשרשור נפרד. למעשה במשך משהו כמו שנה+ הפקדתי 90% ממשכורת ההיטק שלי לקה״ש כדי ״להפקיד״ כספים לחשבון עם דחיית מס.
אני לא זוכר אם קופות הגמל החדשות מאפשרות ניהול אישי או לא, אבל בגדול גם משהו כזה צריך להיות או נגיש לכולם או לא נגיש לאף אחד. זה לגמרי loophole כי כשהחוק של קהש נוצר, בכלל לא היה קיים הרעיון של ניהול אישי, ובלעדיו ה-loophole מאבד משמעות.

גם בלא-מנוהל, אני יכול להעביר את הכסף של 10 פעמים בין מניות לאג״ח ולא לשלם מס. נכון שזה קיים היום כבר במוצרים נוספים.

אינפלציה זה גם מס מרושע שאפשר להטיל על האזרחים, זה גם מס "בלתי נראה". חבל שלא מחשיבים גם את זה כחלק מהמיסים שמטילים גם ככה...
אם היא בהתאם לתחזיות ולא מתפוצצת באופן פתאומי זה מס ככל המסים ויש לו יתרונות וחסרונות (יחסית רגרסיבי ומוטה נגד חוסכים במזומן AKA מעמד הביניים +- ובעד מלווים, מעודד הפטרות ממזומן לטובת צריכה / השקעות לטוב ולרע).
לזכותם ייאמר שחלקם לא רואים בעצמם ככאלו שדואגים לחברים, אלא באמת מאמינים שבלי הפטרנליזם של בוגרי האוצר, הציבור הנבער יבזבז את כספו לדעת.
הגם שאני מסכים איתם חלקית (אני חושב שצריך לתמרץ כלכלית חסכון ארוך טווח כדי לעזור לשנות הרגלי ציבור ולעודד חסכון ארוך טווח שיועיל גם למשק ובעיקר לרווחה של החוסכים), הדרכים הקיימות לעשות זאת לא עוזרות למי שהן צריכות כמעט ולא מאפשרות גמישות ותחרותיות מספקת בתחום (נראה לי שאתה מסכים לפי התגובה אבל רציתי כבר להביא את עמדתי המלאה בנושא).

בדור של ההורים שלי, יש לא מעט שלקחו משכנתאות לא צמודות שהפכו לבדיחה בגלל האינפלציה.

גם היום אפשר לקחת משכנתה כזו
במקרה של היפר אינפלציה משכנתא לא צמודה למדד תשחק גם היום,או שהבנקים מצאו פתרון כלשהו לתרחיש כזה והם לא יאבדו את הכסף לגמרי כמו שקרה אז?

במקרה של היפר אינפלציה משכנתא לא צמודה למדד תשחק גם היום,או שהבנקים מצאו פתרון כלשהו לתרחיש כזה והם לא יאבדו את הכסף לגמרי כמו שקרה אז?
אני לא מתמצא.
לפי המידע השיווקי (כלומר, בלי לקרוא את החוזה), ריבית קל"צ מגינה עליך מפני הכל.
אבל מאז שנות ה-80 התפתחו מאד השווקים והמוסדות הפיננסיים וגם הפיקוח עליהם, כולל הפיקוח על הבנקים. לא אתפלא אם במסגרת הדאגה ליציבות הבנקים יש התחייבות להתערבות כלשהי מצד בנק ישראל במקרה של היפר אינפלציה. שימי לב שבכל הדיונים על מחירי הנדלן, בנק ישראל תמיד מדגיש את אינטרס יציבות הבנקים שתפגע במקרה של ירידת חדה במחירי הדיור.

בדרך כלל כשעושים דבר כזה נותנים אפשרות ל״מכירה רעיונית״, כלומר: בלי באמת למכור ולקנות, תצהיר כאילו שמכרת ניירות, תשלם מס עד לנקודה הזו לפי שיעור המס הישן, ועכשיו יש לך מחיר בסיס חדש לצורך המס המוגדל
ומה זה אומר למי שזכאי להחזר מס בגלל שהוא מעל גיל 60? (נק' זיכוי לא מנוצלות +מדרגות מיסוי לפי יגיעה אישית על רווחי הון). הרי גם במצב של היום (בלי העלאת מס), כדי להנות מההטבות האלו צריך להגיש דוח שנתי.
אז מה קורה במצב שתיארת? יקחו 25% מס על כל הרווחים כאילו מכרתי עד שאגיש דוח שנתי ואקבל החזר על המכירה הרעיונות הזו?.

ומה זה אומר למי שזכאי להחזר מס בגלל שהוא מעל גיל 60? (נק' זיכוי לא מנוצלות +מדרגות מיסוי לפי יגיעה אישית על רווחי הון). הרי גם במצב של היום (בלי העלאת מס), כדי להנות מההטבות האלו צריך להגיש דוח שנתי.
אז מה קורה במצב שתיארת? יקחו 25% מס על כל הרווחים כאילו מכרתי עד שאגיש דוח שנתי ואקבל החזר על המכירה הרעיונות הזו?.

אני מנחש שכן, תשלם ויחזירו. אבל זה רק ניחוש...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G ביידן מכריז על תכנית הכוללת העלאת מס חברות והמניות/מדדים ממשיכים לעלות פוסטים מאיכות נמוכה 13
מ העלאת מס על אופציות לעובדים שוק ההון 5
פ העלאת מס יסף + הרחבת חובת דיווח למס הכנסה שוק ההון 84
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
doc29 סעיף העלאת מחיר שכ"ד במימוש האופציה נדל"ן 12
G איך לגשת לעניין העלאת שכר בהעברת תפקיד? התפתחות אישית 30
yossik העלאת מחירים סמויה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 123
ה בכוונת משרד האוצר: ביטול העלאת תקרת ההון הפטור פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 58
I העלאת הריבית הקרובה שוק ההון 10
M הודעה מראש על העלאת דמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
doc29 העלאת דמי ניהול בקופת גמל ללא הפקדות ועם הלוואה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Tsachi01 העלאת תמונות לאתר אוף טופיק 26
א העלאת ריבית בארה"ביום רביעי פוסטים מאיכות נמוכה 7
A קרן חירום ומשכנתא - העלאת ריבית צרכנות פיננסית 1
L איך העלאת הריבית תוריד את מחירי הדיור- אם כבר תעלה אותם בסופו של דבר נדל"ן 610
צ האם לקנות אג"ח בתקופה של העלאת ריבית - ועוד שוק ההון 2
ק שער הדולר בעקבות העלאת הריבית בארה"ב שוק ההון 4
ב העלאת הריבית במשק שנת 2022 - איפה זה פוגש כל אחד מאיתנו צרכנות פיננסית 130
F למה העלאת ריבית בארה"ב גורר נפילות בבורסה? שוק ההון 4
R העלאת הריבית לחישוב קצבת הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Yos העלאת דמי ניהול של קרן האג"ח - התלבטות שוק ההון 6
stamEhad מה צפוי לקרות לקרן מחקה אג"ח ממשלת ישראל במקרה של העלאת ריבית? שוק ההון 4
S העלאת הנושא הכלכלי במהלך הקשר אוף טופיק 37
ה איך העלאת ריבית בארהב תשפיע על הכלכלה בישראל? פוסטים מאיכות נמוכה 4
D העלאת שכר בהייטק לאחר שנה התפתחות אישית 8
A העלאת ההון העצמי ע"י השקעה בשוק ההון שוק ההון 34
M העלאת גיל הפרישה - יש לזה בכלל משמעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
R העלאת שכר שנתית בהייטק - מרגיש לא מוערך אוף טופיק 60
O העלאת ברוטו למען הגדלת הפקדה לIRA שוק ההון 12
ס אז איך נכון לבקש מהבוס העלאת שכר ? אשמח לעזרתכם אוף טופיק 18
G העלאת ההפקדה בקרן ההשתלמות והפקדה עצמאית צרכנות פיננסית 10
A העלאת דמי ניהול קרנות נאמנות צרכנות פיננסית 12
ר העלאת דמי ניהול בקרנות ישראליות שוק ההון 8
yanosh34 העלאת דמי ניהול במוצר פנסיוני לפני תום תקופת ההנחה צרכנות פיננסית 3
שיקלר העלאת דמי ניהול ב'פסגות' שוק ההון 2
שלי העלאת מחירים ועמלות המרה -ישראכארט מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 65
P העלאת שכר - כמה נהוג לבקש באחוזים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 61
S לגבי העלאת ריבית שוק ההון 4
Modric19 אג"ח ישראלי לאחר העלאת הריבית שוק ההון 22
A העלאת ריבית: הקשר שבין מח"מ לירידת אג"ח שוק ההון 7
cypriano de rore העלאת הריבית בבנק ישראל שוק ההון 63
א איך להמנע ממלכודת העלאת דמי הניהול? שוק ההון 32
E העלאת דמי ניהול בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 12
י תזמון מניות - העלאת ריבית שוק ההון 9
M איך לבקש העלאת שכר עקב קידום חלקי בתפקיד אוף טופיק 24
מ קרן השתלמות או העלאת שכר? שוק ההון 45
א העלאת שכר בעבודה צרכנות פיננסית 56
מ הודעה על העלאת דמי ניהול שוק ההון 3
R העלאת עמלות בקרנות מחקות אג"ח שוק ההון 15
אל ניניו עכשיו זה רשמי: העלאת המס על הבורסה לא הגדילה ההכנסות ממיסים... שוק ההון 0

נושאים דומים

Back
למעלה