• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

מה צפוי לקרות לקרן מחקה אג"ח ממשלת ישראל במקרה של העלאת ריבית?

stamEhad

משתמש ותיק
דירוג
73
שלום

יש לי תיק השקעות שמורכב מ80% מניות מחקי מדדים עולמיים ו-20% קרן מחקה אג"ח ממשלתי כללי. ניתן לראות באתר פאנדר שהמח"מ הממוצע עומד על 6.9 שנים.

למיטב ידיעתי, ביום (אם יבוא וכשיבוא) שממשלת ישראל תעלה את הריבית, האג"חים צפויים לרדת (וגם המניות צפויות לרדת, אבל זה כבר דיון אחר). כמה שהאג"ח עם מח"מ ארוך יותר, כך צפוי לרדת יותר. האם זו אמירה נכונה תמיד? [בקרן שציינתי יש אג"ח עם מח"מים מגוונים - קצרים בינוניים וארוכים]
בנוסף, ידוע גם שבסביבת הריבית הנוכחית, אחזקת אג"ח תיתן כנראה תשואה אפסית שדי דומה לתשואה עבור אחזקת מזומן. עם זאת, אני מבין שלקרן אג"ח שציינתי יש יתרון כי היא מחזיקה גם אג"חים צמודי מדד ואם תהיה אינפלציה גבוהה במשך שנים אז זה יגן בצורה מסויימת.

מחשבה:
אני מבין לגמרי שזה תזמון שוק לכל דבר ועניין.
ועדיין. חשבתי שאם נניח ב-5 שנים הקרובות הריבית כן תעלה (לא יודע אם כן או לא, לא יודע בכמה, רק רוצה להבין מה קורה במקרה וכן), וכרגע גם ככה אחזקת מזומן ואחזקת אג"ח נותנים תשואה דומה מאד.
האם כדאי באיזשהו מקרה נניח למכור את כל האחזקה שלי בקרן מחקה אג"ח, להחזיק מזומן, ואם הריבית תעלה נניח כמה בעוד שנים מהיום - לרכוש את הקרן בחזרה.

אני מבין גם שזה בעייתי כי יש פה הרבה פרמטרים מלבד אם תהיה העלאת ריבית או לא, בעיקר שקשה להגיד מתי "העלו מספיק". האם בהעלאה הראשונה (לא משנה בכמה) - לרכוש את הכל בחזרה? האם לחלק את זה ל2 או 3 "נאגלות" של העלאה? אם כן - מי יודע בכלל שהם יקרו ?

סיכונים:
- שהריבית לא תעלה בשנים הקרובות ותהיה אינפלציה גבוהה
- סיכון של אפשרות לתזמן "מתי כדאי להיכנס בחזרה"
- שהריבית תרד בשנים הקרובות
[סיכונים נוספים?]

(יש גם עמלות קניה ומכירה בדרך אבל הן זניחות בעיני)

מה דעתכם?

נערך לאחרונה ב:

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
8,870
הריבית תעלה לאט ובזהירות, כך שההשפעה על האג"ח תהיה קטנה.

וכמו ש @כימאי אוהב להזכיר, בטווח הארוך ריבית גבוהה היא אינטרס שלך.

אם זה מדאיג אותך אתה יכול לקצר את המח"מ. זה מה שאני עושה.

stamEhad

משתמש ותיק
דירוג
73
הריבית תעלה לאט ובזהירות, כך שההשפעה על האג"ח תהיה קטנה.

וכמו ש @כימאי אוהב להזכיר, בטווח הארוך ריבית גבוהה היא אינטרס שלך.

אם זה מדאיג אותך אתה יכול לקצר את המח"מ. זה מה שאני עושה.
תודה.

לקצר את המח"מ לדוגמא יכול להיות למכור (את הכל או רק חלק) את האחזקות בקרן הנוכחית ולקנות קרן עם מח"מ של לדוגמא 2-5 שנים?

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
8,870
לקצר את המח"מ לדוגמא יכול להיות למכור, את הכל או רק חלק מהאחזקות בקרן הנוכחית ולקנות קרן עם מח"מ של לדוגמא 2-5 שנים?
כן, זה יקצר את המח"מ.

ג.נ. : מחזיק בעיקר אג"ח צמוד 2-5.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א מה צפוי בתקופה הקרובה? שוק ההון 6
I כלכליסט: בלקרוק: "לא צפוי עשור נוסף של עליות במניות" פוסטים מאיכות נמוכה 17
הנודדת אירו-דולר - מה משפיע על השער והאם הוא צפוי להשתפר? צרכנות פיננסית 13
Z עד איזה גובה צפוי להיות הפטור לפנסיה מקיפה בעוד כ25 שנה? שוק ההון 2
ט החזרי מס? מתי צפוי התשלום? צרכנות פיננסית 2
V מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות? שוק ההון 69
ח לגרום לדברים לקרות - אפליקציה לניהול משימות? התפתחות אישית 8
ברק א. ריבית של 40% - זה משהו שיכול לקרות בישראל? שוק ההון 26
א מה צריך לקרות כדי שתירצו לעבוד עד גיל פרישה? אוף טופיק 16
מ קופת גמל לקרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 21
B הפקדות של שכיר שהוא גם עוסק פטור לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
C ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה משלימה ללא תקופת אכשרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
נגב הפקדות לקרן השתלמות כעצמאי - האם אני מפספס משהו? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
א הפקדת כספי בונוס לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B הפקדת רטרו לקרן השתלמות עבור שנה שעברה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ח מס על הפקדה לקרן השתלמות (לא) מעבר לתקרה מיסים 16
שם משתמש בעייתי האם יש מינימום שמתחתיו המעסיק לא חייב להפקיד לקרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
E הפקדה לקרן השתלמות שלא במסגרת חודשית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
י האם זה אפשרי להגדיל הפרשת מעסיק לקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
B הפרשה לקרן השתלמות מפנסיה מוקדמת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
C המלצה לקרן מחקה S&P 500 שוק ההון 7
פ דמי ניהול זולים לקרן השתלמות דרך העבודה ,האם כדאי לעבור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M קופת גמל ותיקה - ג'וקר שמאפשר לעקוף את תקרת ההפקדה לקרן פנסיה מקיפה ולהצטייד במלא אגח מיועדות ופנסיה פטורה ממס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
G הפקדות קריטיות לקרן ההשתלמות שוק ההון 34
C עיכוב הפקדה לקרן השתלמות ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A הפקדה לקרן ההשתלמות מעל התקרה השנתית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 56
A יתרון בהפרשת חלק מהמשכורת לקרן התשלמות בנוסף למינימום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
O העברת פוליסה הפרשית לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ה טירון. מנסה להבין דברים בסיסיים בקשר לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
M הפקדות לקרן ההשתלמות, מהברוטו או מהנטו? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
זריקת תבונה האם עצמאי פטור עם הכנסות מעטות יכול להפריש את המקסימום לקרן השתלמות (18,400 ש"ח) מבלי שירימו גבה שם למעלה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 25
V האם אני משלם דמי ניהול מוגזמים לקרן סל עוקבת S&P 500? שוק ההון 4
ש המלצה על חברה ומסלול לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
deussex פלונטר עם א.כ.ע מהעבודה, בעקבות מעבר של ביטוח מנהלים לקרן פנסיה משלימה, ממגדל למיטב דש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
R תקנות ניוד לקרן השתלמות בניהול אישי IRA - ניוד פנימי אל חשבון העמית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M IRA לקרן השתלמות במגדל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
מ ניוד כספים מקופ"ג לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ס הפקדה לקרן פנסיה מחקה sp מעבר לתקרה והקצאת נכסים בתיק פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
deussex ביטוח מנהלים עם מקדם מובטח מול הצעה אטרקטיבית לקרן פנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 53
maverick שיעור התביעות שאושרו כמדד לכדאיות ההצטרפות לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ל העברת קופות פנסיה פעילות לקרן עם דמי ניהול נמוכים מצבירה, ולהעביר הפקדות לקרן חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
כ הפקדה עודפת לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 21
ה ניוד תקופתי מקופת גמל לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T הפרשה לקרן השתלמות עד התקרה אצל מעסיק חדש. איך זה עובד ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
N מה ההבדל בין קרן סל לקרן נאמנות שוק ההון 8
Y עליית שכר משמעותית - איך לשנות הפקדות לקרן השתלמות ופנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ולנטין יש איזושהי דרך להגדיל את ההפקדות לקרן השתלמות כשכיר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
י צריך כמה חידודים לגבי ההבדלים בין קרן סל לקרן נאמנות, ופקודות קנייה. שוק ההון 40
A אלטרנטיבה לקרן מחקה s&p500 שוק ההון 12
א האם יש מקום לקרן הסינית של בלאקרוק בתיק ההשקעות? שוק ההון 4

נושאים דומים

למעלה