• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הנהירה של כל צעירי ישראל ללימודי מדעי המחשב

אבל כבר הסכמנו שאי אפשר לחזות את פני את השוק,
ושוב אתה מבסס את דבריך על ההנחה שגם בעתיד 80% (מספר שאני מניח שאינו מגובה בנתונים) מבוגרי מדמ"ח ימצאו עבודה.
אתה מוזמן לחזור אחורה ולהתנגד לטענה שלי ששוק התארים אינו ניתן לתזמון אם אינך מסכים איתה.
אי אפשר לחזות בוודאות שום דבר, בטח שלא לטווח ארוך (כולל את זה שהמדינה, או אפילו כדור הארץ ימשיכו להתקיים).
בהחלט אפשר לחזות ברמת סבירות טובה את העתיד הקרוב.

אתה עושה את זה כל יום כשאתה בוחר לצאת מהבית (בלי לדעת אם במקרה כשתהיה בדרך תתחיל מלחמה ותצטער שלא היית במקלט),
כשאתה מחליט להשקיע בשוק ההון (בלי לדעת אם העולם כולו יהפוך למרקסיסטי, וכך היה עדיף לך להשקיע בדירה שאותה לא מחרימים לעומת אמצעי ייצור שאותם כן מחרימים),
ובעוד מיליון ואחת פעולות אחרות שאתה עושה באופן יומיומי.

וצורך שלך בכסף הוא שמכריע מתי תתחיל לעבוד, ואין לזה שום קשר מתי סיימת ללמוד (כי כאמור אתה אף פעם לא אמור לסיים ללמוד)
משום מה אני מרגיש שההודעות נכתבות כאן לשם הפלפול.

אשאל תכל'ס -
אם אדם שסיים תואר במדמ"ח אינו "צריך" כרגע כסף כי הוא עובד נניח במלצרות ויש לו מספיק כדי לשרוד כי הוא עדיין רווק,
לדעתך כדאי לו ללמוד "מגוון רחב ככל האפשר של תחומים שונים, כי לך תדע האם ומתי אחד מהם יהיה שימושי",
או שכדאי לו ללכת לעבוד במקצוע שרכש, גם אם האינטנסיביות של המקצוע אינה מאפשר לו לימוד של מקצועות אחרים כרגע?

אבל כבר הסכמנו שאי אפשר לחזות את פני את השוק,
ושוב אתה מבסס את דבריך על ההנחה שגם בעתיד 80% מבוגרי מדמ"ח ימצאו עבודה.
אתה מוזמן לחזור אחורה ולהתנגד לטענה שלי ששוק התארים אינו ניתן לתזמון אם אינך מסכים איתה.

לא...
כי יש דבר כזה שנקרא כסף.
ובד"כ לאנשים יש כמות מוגבלת ממנו. ובד"כ עבודה היא הכלי לייצר עוד ממנו.
וצורך שלך בכסף הוא שמכריע מתי תתחיל לעבוד, ואין לזה שום קשר מתי סיימת ללמוד (כי כאמור אתה אף פעם לא אמור לסיים ללמוד)

וכן, אם יש לך הורים מליאנים או שקיבלת ירושה או לא יודע מה, אז בהחלט דחה את מועד תחילת העבודה כמה שאתה יכול כדי להתרכז בלימודים.
אני מנסה להבין מה המסקנה האופרטיבית מהטענה שלך.
נניח אני מתלבט בין שני מקצועות בלבד, מדמ"ח ופסיכולוגיה וחושש שבסבירות לא מבוטלת בחירה בכל אחד מהם עלולה להוביל אותה לאבטלה, האם עלי ללמוד את שניהם ולהשקיע בכך 10 שנים מחיי?

כמות האנשים שלומדים תארים ריאליים היא עדיין רק איזה 25% מכלל הסטודנטים. חוש העכביש שלי אומר שהמערכת מייצרת הרבה יותר בוגרות פסיכולוגיה, סוציולוגיה, תקשורת, מגדר וכד׳ מאשר מהנדסי תוכנה. פי כמה וכמה.
גם אל תשכח שהיום נשים הן הרוב באקדמיה אבל הן המיעוט בתארים ריאליים. זה לבד אומר לך שכמות הבוגרים לא כזו גדולה כמו שאתה חושב. מיעוט שבמיעוט…

אני חושב שהתחושה שכולם לומדים מדעי המחשב נבעה מכמות האנשים שחיפשו קיצורי דרך לתעשייה שהם לא תואר ראשון. חלקם הצליחו, אבל הרבה מבוגרי ה-Bootcamps למיניהם לא… בפעם האחרונה שחיפשתי עבודה, לפני המשבר המשפטי והמלחמה, מראיין אחד אמר לי שזה מרענן לראות מישהו עם תואר לשם שינוי. :lol:
אבל זו בדיוק האוכלוסיה שמפסיקים לגייס כשיש משבר. קודם פוגעים בהם ואחר כך מבין בוגרי התואר מתחילים לדרוש יותר ציונים…

אני כבר שנים אמרתי בפורום גם בתקופות הטובות שהדרך היותר טובה להיכנס לתעשייה היא דרך האקדמיה בכל זאת. אם זה נכון ללכת דווקא לתעשיית ההייטק קשה לי לומר. אני פחות אופטימי על תעשיית ההייטק בשנים הקרובות. לא הייתי ממליץ לצעיר בן 25 ללמוד דווקא מדעי המחשב כי אף פעם אין לך ביטחון אם תתברג בתעשייה.
אני מניח שהייתי מציע למישהו ללמוד את זה כי זה עדיין ה-מקצוע המוביל ויש סיכוי שהתעשייה תתאושש עד שאותו צעיר יסיים את התואר.

כן הייתי שולח צעיר ללמוד מדעי המחשב כי זה בכל זאת תואר גמיש שמאפשר לך לעשות הרבה דברים שהם לא רק להיות מתכנת. אם ממילא תעשה תואר, שלפחות יהיה תואר מועיל.
והתואר הזה ספציפית פותח בפניך גם אפשרויות בחו״ל - שזו היתה המטרה העיקרית שלי כשהתחלתי ללמוד, גילוי נאות. כשאתה מקבל בלינקדאין הצעת עבודה בחו״ל, לא בכל המדינות אבל ברוב המדינות יש דרישה שכדי להביא על ויזה מהנדס אתה צריך להיות… מהנדס. :roll: שוקינג…

אי אפשר לחזות בוודאות שום דבר, בטח שלא לטווח ארוך (כולל את זה שהמדינה, או אפילו כדור הארץ ימשיכו להתקיים).
בהחלט אפשר לחזות ברמת סבירות טובה את העתיד הקרוב.

אתה עושה את זה כל יום כשאתה בוחר לצאת מהבית (בלי לדעת אם במקרה כשתהיה בדרך תתחיל מלחמה ותצטער שלא היית במקלט),
כשאתה מחליט להשקיע בשוק ההון (בלי לדעת אם העולם כולו יהפוך למרקסיסטי, וכך היה עדיף לך להשקיע בדירה שאותה לא מחרימים לעומת אמצעי ייצור שאותם כן מחרימים),
ובעוד מיליון ואחת פעולות אחרות שאתה עושה באופן יומיומי.
אבל לא דירנו על העתיד הקרוב.
אתה צריך את ה 15-20 שנה לחסוך לפרישה מבלי שהמקצוע שלך יתפרק בדרך וישאיר אותך בלי הכנסה.

אם אדם שסיים תואר במדמ"ח אינו "צריך" כרגע כסף כי הוא עובד נניח במלצרות ויש לו מספיק כדי לשרוד כי הוא עדיין רווק,
לדעתך כדאי לו ללמוד "מגוון רחב ככל האפשר של תחומים שונים, כי לך תדע האם ומתי אחד מהם יהיה שימושי",
או שכדאי לו ללכת לעבוד במקצוע שרכש, גם אם האינטנסיביות של המקצוע אינה מאפשר לו לימוד של מקצועות אחרים כרגע?
אדם שאינו צריך כרגע כסף שלא ילך לעבוד.
אם נורא מדגדג לו באצבעות לתכנת משהו, אז שירים איזה פרוייקט אופן סורס בשביל הכיף.

אני מנסה להבין מה המסקנה האופרטיבית מהטענה שלך.
נניח אני מתלבט בין שני מקצועות בלבד, מדמ"ח ופסיכולוגיה וחושש שבסבירות לא מבוטלת בחירה בכל אחד מהם עלולה להוביל אותה לאבטלה, האם עלי ללמוד את שניהם ולהשקיע בכך 10 שנים מחיי?
לא, הפוך.
אל תשקיע באף אחד מהם ולך ללשכת האבטלה כבר היום בלי לבזבז 10 שנים מחייך.

לא, הפוך.
תופס ל-3 ~ 6 חודשים. תלוי גיל, מספר ילדים + עבדת 12 חודש ב-18 חודשים האחרונים.

לא, הפוך.
אל תשקיע באף אחד מהם ולך ללשכת האבטלה כבר היום בלי לבזבז 10 שנים מחייך
תופס ל-3 ~ 6 חודשים. תלוי גיל, מספר ילדים + עבדת 12 חודש ב-18 חודשים האחרונים.
וגם אם מסתכלים 15-20 שנה קדימה לא בטוח שישראל ולשכת האבטלה יהיו קיימות. אז אולי צריך לפזר בין מדינות? לחתום בלשכה של 5 מדינות שונות…

(מקווה שהסרקזם עובד בהודעה)

לא, הפוך.
(אני מניח שכתבת ברצינות)
אז בעצם אתה ממליץ לי להמליץ לילדיי שיכולים להתקבל לכל פקולטה בארץ ללכת לעבוד כשומרים בסופר או כל עבודה דומה בה אין הכשרה ארוכה?

לא בכל המדינות אבל ברוב המדינות יש דרישה שכדי להביא על ויזה מהנדס אתה צריך להיות… מהנדס. :roll: שוקינג…
עזוב שאני לא מסכים. ושמדובר בוזית "skilled worker" ולא engineer אבל אתה בוודאי יודע שאפילו הטכניון לא מוציא מהנדסי תוכנה... אלא בוגר מדעי המחשב שהם בהגדרה לא מהנדסים.

(אני מניח שכתבת ברצינות)
אז בעצם אתה ממליץ לי להמליץ לילדיי שיכולים להתקבל לכל פקולטה בארץ ללכת לעבוד כשומרים בסופר או כל עבודה דומה בה אין הכשרה ארוכה?
חזור לתגובתי שהחלה את הדיון הזה.
האם כתבתי שם שאני ממליץ לצעירים ללכת לעבוד כשומרים בסופר?

עזוב שאני לא מסכים. ושמדובר בוזית "skilled worker" ולא engineer אבל אתה בוודאי יודע שאפילו הטכניון לא מוציא מהנדסי תוכנה... אלא בוגר מדעי המחשב שהם בהגדרה לא מהנדסים.
את רוב המדינות זה מספק אם אתה ״רק״ בוגר מדעי המחשב לצורכי ויזת עבודה. זה אולי בעיה אם אתה רוצה להמשיך שם לתואר מתקדם ואז הם יגידו לך: ״אבל אתה לא Engineer אז תשלם לנו עוד כסף על השלמת קורסים.״
הדרישה לאקדמאים היא כן די קשיחה, אבל. בכל ראיונות העבודה הזרים שעשיתי זה תמיד נשאל וזה תמיד בגלל שזה חלק מתנאי הויזה.

אבל כן, לצורכי ויזה זה הרבה יותר פעמים מאשר לא בעיה אם אתה לא אקדמאי בכלל. אנשים שמשלימים תואר באמצע הקריירה שלהם - כזה בני 30 שכבר עובדים בתחום הרבה שנים - זה הרבה פעמים בשביל לפתוח אפשרויות בחו״ל או להתקדם להנהלה בכירה כמו C-Level ושטויות (צעד בדרך לתואר MBA)

חזור לתגובתי שהחלה את הדיון הזה.
האם כתבתי שם שאני ממליץ לצעירים ללכת לעבוד כשומרים בסופר?
אז כנראה לא הבנתי את כוונתך.
איך אפשר להתמקצע במספר רב של תחומים שדורשים הכשרה ארוכה בלי "לבזבז" 10 שנים מהחיים?

אחת התופעות של המשבר הנוכחי והמתמשך בתעשיית ההייטק היא הצפה של פוסטים של ג׳וניורים תלמידי/בוגרי מדעי המחשב / הנדסת תוכנה המתחננים לעבודה ללא כל מענה מצד השוק (ולעומת הקונספציה הרווחת , גם הציונים המעולים של הרבה מהם לא תורמים, הרבה טוענים שגם הרחיבו אופקים בטכנולוגיות נוספות ופרויקטים).
ובכלל, נשים בצד את המצב בשוק והקושי של ג׳וניורים , נראה שכמעט כל צעיר במדינה לומד מדעי המחשב , ומי שלא מוצא עבודה הולך לתואר שני בתקווה שזה מה שידחוף אותו קדימה(זה השיח גם בסביבה הקרובה שלי האמת).
רציתי לפתוח דיון לגבי האם יש בכלל פרופורציה בין כמות לומדי מדעי המחשב לבין הביקוש תכלס בשוק.
יש לי הרגשה שאנחנו באינפלציה מטורפת של התואר הזה ובכלל נהירה אדירה של צעירים בעוד שתהליכים שדווקא מקצצים בעובדים ישראלים (ע״י מיקור חוץ זול, משבר כלכלי, בינה מלאכותית )מתקדמים במקביל ולא הולכים לעצור בקרוב , למעט אולי המשבר כמובן.

הרבה מאוד מאותם צעירים כבר מודעים לחשיבות הציונים, למידה של טכנולוגיות עדכניות, עשייה של פרויקטים , ואכן מבצעים את זה , ועדיין מתקשים למצוא משרה ראשונה , או במקרה הטוב מנוצלים בתפקידים שלא יקדמו אותם ובשכר נמוך .

הייתי שמח לשמוע דעות בנושא , האם עדיין הייתם ממליצים לצעירים ללכת וללמוד מדעי המחשב ? אתם לא מרגישים שזה איבד פרופורציה ?
שגם כשהשוק יתאושש ויחזור לקדמותו יש ככ הרבה מחפשי עבודה ובוגרי תארים שעדיין יהיה קרב דמים בחוץ ?
אני ממליץ לאנשים ללכת ללמוד מדעי המחשב רק אם יש להם זיקה מאוד גדולה לתחום, ומטרות די ברורות, אני לא חושב שתואר ראשון היום במדעי המחשב נותן משהו מלבד ״תעודת רצינות״, בניגוד למשל תואר ראשון בעריכת דין או חשבונאות שהוא חובה בשביל להכנס למקצוע.

התחומים היותר מורכבים של מדעי המחשב ככל הנראה ירצו תואר שני לפחות והרף קבלה לתואר שני בארץ הוא מאוד גבוה, וזה למעשה מסע של 5+ שנים.

אני חושב שהעובד הישראלי יהיה דרוש עדיין אבל בתחומי מקצועיות גבוהים, ובמקומות הפחות מקצועיים, לא צריכים ישראלים שעולים בעלות שכר מאוד מאוד גבוה, ומי שלא מתכנן להתמקצע, זה מסע לא פשוט, שדורש שעות עבודה ארוכות, בטחון תעסוקתי נמוך, מי שיסתדר ויתברג יוכל להנות ממשכורת גבוהה, למרות שאחרי מס, בהרבה מאוד מקומות זו כבר לא משכורת מרקיעת שחקים, והעלייה ברמת החיים + שעות העבודה הארוכות לא בהכרח יצדיקו את זה.

אם המטרה היא לעשות תואר שלוש שנים ותוך כמה שנים להרוויח משכורת סופר גבוהה - אני חושב שזה כבר לא המקצוע הזה,

אם יש כוונה כנה לעסוק בזה בתור מקצוע לחיים עם השקעה והכשרה ארוכה, אני חושב שיש מקום עדיין, אבל במוסדות בעלי שם(אוניברסיטאות או מכללות מובילות), והתמחות מאוד גבוהה בענפים מסויימים

אחת התופעות של המשבר הנוכחי והמתמשך בתעשיית ההייטק היא הצפה של פוסטים של ג׳וניורים תלמידי/בוגרי מדעי המחשב / הנדסת תוכנה המתחננים לעבודה ללא כל מענה מצד השוק (ולעומת הקונספציה הרווחת , גם הציונים המעולים של הרבה מהם לא תורמים, הרבה טוענים שגם הרחיבו אופקים בטכנולוגיות נוספות ופרויקטים).
ובכלל, נשים בצד את המצב בשוק והקושי של ג׳וניורים , נראה שכמעט כל צעיר במדינה לומד מדעי המחשב , ומי שלא מוצא עבודה הולך לתואר שני בתקווה שזה מה שידחוף אותו קדימה(זה השיח גם בסביבה הקרובה שלי האמת).
רציתי לפתוח דיון לגבי האם יש בכלל פרופורציה בין כמות לומדי מדעי המחשב לבין הביקוש תכלס בשוק.
יש לי הרגשה שאנחנו באינפלציה מטורפת של התואר הזה ובכלל נהירה אדירה של צעירים בעוד שתהליכים שדווקא מקצצים בעובדים ישראלים (ע״י מיקור חוץ זול, משבר כלכלי, בינה מלאכותית )מתקדמים במקביל ולא הולכים לעצור בקרוב , למעט אולי המשבר כמובן.

הרבה מאוד מאותם צעירים כבר מודעים לחשיבות הציונים, למידה של טכנולוגיות עדכניות, עשייה של פרויקטים , ואכן מבצעים את זה , ועדיין מתקשים למצוא משרה ראשונה , או במקרה הטוב מנוצלים בתפקידים שלא יקדמו אותם ובשכר נמוך .

הייתי שמח לשמוע דעות בנושא , האם עדיין הייתם ממליצים לצעירים ללכת וללמוד מדעי המחשב ? אתם לא מרגישים שזה איבד פרופורציה ?
שגם כשהשוק יתאושש ויחזור לקדמותו יש ככ הרבה מחפשי עבודה ובוגרי תארים שעדיין יהיה קרב דמים בחוץ ?
אתה לומד מדעי המחשב, וכל הסביבה שלך. זה הטיית הבייתיות הקלאסית. לא כולם הולכים ללמוד מדעי המחשב.
חלק מהאנשים מוצאים עבודה מהר, חלק לוקח להם גם שנה, וחלק מתפשרים לפעמים על משרות שאינן פיתוח ובהמשך מתברגים במשרות פיתוח, או פשוט הולכים לתחום טכנולוגי אחר.

כן, זה השקעה מאוד גדולה בשביל חברה לקבל ג'וניור שלא יודע לעשות כלום, ותאכלס לא נותן הרבה ערך הרבה מאוד זמן, אז אין הרבה משרות כאלה.
יש תקופות שמגייסים הרבה יותר ממה שיש היצע, ותקופות הפוכות..

בהחלט הייתי ממליץ לצעירים שרוצים לעסוק בתחום ללמוד מדעי המחשב.

ממש לא בהכרח.
היה כאן פוסט מעניין של קרדיולוג בעבר (דומני שהיוזר שלו היה קשור לקבב) שתיאר כיצד ייתור ניתוחי הלב באמצעות צינתורים הביא בהלה על משרותיהם של הקרדיולוגים, אך בפועל הוא דווקא נתן להם יותר עבודה.
הנקודה היא שככל שקל יותר לתת עבודה כלשהי, היא פולשת לתחומי נוספים. נניח ופענוח AI של אולטרה סאונד ייתרו 4/5 מטכנאי האולטרה סאונד. האם 80% מהטכנאים יפוטרו ממשרותיהם? יתכן, אך סביר יותר שכעת כאשר בדיקת אולטרה סאונד זולה משמעותית, ישתמשו בה בקלות ובחופשיות הרבה יותר גם למקרים הרבה פחות חשובים.
דוגמה נוספת, נניח וAI יקצר את משך הטיפול בתביעה משפטית בשני שליש, האם זה יגרום לפיטוריהם של 2/3 מעורכי הדין? יתכן, אך סביר יותר שיהיה כדאי לתבוע גם תביעות שכיום העלות שלהן גבוהה מידי מכדי להתעסק עימן.
זה המצב אגב גם בעבודות מזכירות למשל. כיום, מזכירה אחת מסוגלת לטפל בכמות עבודה גבוהה בהרבה מזו של מזכירה לפני חמישים שנה. האם זה מביא למחסור במזכירות? לא, זה מקל על פתיחת עסקים ויוצר משרות נוספות.
ניתן להביא עוד אינסוף דוגמאות, אך העיקרון אחד - מספר העובדים בתחום מסוים, נגזר באופן ישיר מהעלות של העסקתם. הוזלה של ההעסקה עשויה במקרים רבים לגרור את הגדלת התחום.

עריכה: הפוסט המדובר היה של @AviKababi
אם אתה רואה הודעה זו, אודה להפניה לפוסט הנהדר ההוא.

דעתי היא שהטכנולוגיה ותעשיית ההייטק ימשיכו להוביל את הכלכלה העולמית בעשורים הבאים. כן, הייתי ממליץ לאנשים ללמוד מדעי המחשב ומקצועות טכנולוגיים אחרים.

גם אם אתה צודק, עדיין ללכת ללמוד מדעי המחשב פותח לך אופציות במקומות אחרים.

איפה למשל? אני שואל כמועמד לתואר במדמ"ח

כשאתה מקבל בלינקדאין הצעת עבודה בחו״ל, לא בכל המדינות אבל ברוב המדינות יש דרישה שכדי להביא על ויזה מהנדס אתה צריך להיות… מהנדס. :roll: שוקינג…

זה מכשול אמיתי בפני בוגרי מדמ"ח שרוצים ללכת לעבוד במדינה אחרת? זה נשמע קצת מוזר כי אחרי הכל, רוב האנשים לומדים בעולם מדמ"ח במקום הנדסת תוכנה למשל.

נערך לאחרונה ב:
יש לדעתי הרבה יותר שמנסים "קיצורי דרך" (קרי, מכללות, קורסי "הכנה" למיניהם, בוטקאמפים, וכו') מאשר כאלה שבאמת נרשמים לתואר במדמ"ח באוניברסטאות

אני תופס מעצמי אדם שמאוד אוהב את התחום "לפני שזה היה מגניב" - והייתי מתכנת בתור נער לכיף שלי (ולקחתי המון חוגים בנושא בילדות), וגם אדם עם תפיסה מתמטית לא רעה שמסתדר היטב עם נושאים ריאליים - והתואר במדמ"ח לא היה לי קל בכלל. אז אני יכול רק לדמיין שהאוכלוסיה ה-"כללית" תתקשה בתואר כזה (באוניברסיטה) עוד יותר.

אז אני לא בטוח שאנחנו מדברים על אותה "כמות של לומדי מדעי המחשב" בהכרח.

בכל מקרה - הביקוש הוא כמעט תמיד לסניורים. ג'וניורים יחסית קשה להעריך בדיוק בגלל שאין להם נסיון- והערך שהם מביאים הוא נמוך מאוד בד"כ ולא פרופורציונלי לשכר שלהם (כלומר, זה שהם אולי ישתכרו חצי מסניור לא אומר שהתרומה שלהם בהתחלה תהיה חצי - היא כנראה תהיה נמוכה בהרבה).

לכן מה שנהוג בד"כ בחו"ל (וכנראה רק במידה מצומצמת בארץ) זה קונספט של תקופת "התמחות" שבה אתה מקבל שכר נמוך מאוד (אפילו יותר משל ג'וניור) תמורת ההבטחה העקרונית שאם אתה טוב, תהיה לך עדיפות בקבלה לתפקיד כעובד מן המניין באותה חברה.

זה לא בא ביחד? אם מתכנת אחד מספיק עבודה של שני אנשים, אולי לא צריך את המתכנת השני.

אם לא צריך אותו בחברה א' אז עכשיו הוא "התפנה" כמשאב לחברה ב' שאחרת לא הייתה מצליחה לגייס אותו.
זה אומר שיכולות בכל רגע להיות קיימות יותר חברות מאשר היו אם התפוקה הייתה קטנה יותר.

עצם הגידול בתפוקה של עובד לא אומרת שבהכרח צריך פחות מהם *על פני השוק כולו* --- זה יותר פונקציה של הביקוש הכללי של תוצרת ו/או המשאבים הזמינים בחברה.

צריך להזהר מחשיבה מלתוסיאנית.
כמות אנשי המרקטינג שהיה צריך בשנת 1600 הייתה קטנה מאוד בלי קשר לתפוקה שלהם.
השאלה היא לא כמה מתכנתים כל חברה צריכה, אלא כמה ביקוש באופן כללי יש לתוצרת טכנולוגית, ולא בטוח שהמספר הזה קרוב לרדת.

יעילות כלכלית גורמת (בהכללה גסה) לכך שאנשים צריכים לעבוד פחות זמן כי הם מייצרים יותר באמצעות אותה כמות זמן/השקעה.
לכן אמנם כמות נהגי כרכרות הסוסים שדרושים ירדה מאוד, אבל החליף אותם ביקוש לנהגי מוניות ואוטובוסים, שאחר כך החליף אותו ביקוש למהנדסים, משווקים, אנשי בדיקות וכו' של רכבים אוטונומיים.

בקצה האולטימטיבי לא יהיה צורך בשום עמל אנושי, ורובוטים יעשו את הכל.

הטריק הוא איך בכל זאת להיות רלוונטי בתקופה שבה עמל אנושי עדיין נדרש (ולכן אף אחד לא יתן לך סתם מזון, דיור, אנרגיה וכו' בחינם)

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 15
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 19
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה