• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דירה נורמלית או תמ"א?

מיקי

משתמש רגיל
דירוג
182
שלום :)
אני וזוגתי גרים ביום בשכירות בתמ"א 38 כבר שנתיים
השכירות שאנחנו שילמנו עד היום היא דבר שאי אפשר להשיג אפילו במדבר (1700 ש"ח)
זה היה נסבל בהתחלה אבל כבר הגענו לשלב שאי אפשר יותר לגור בתוך אתר בניה זה קשה...
ובנוסף לכך בעל הדירה רוצה לעלות את השכירות לשנה הבאה בעוד 400 ש"ח
עדיין מדובר בדירה 3 חדרים בערך 70 מ"ר
עוד נתון נוסף החוזה החדש הוא עד יוני 2020 ואחר כך כבר נצטרך לעזוב כי הוא רוצה לשפץ את הדירה ויש לנו אפשרות לחזור אבל כמובן שהמחיר יעלה משמעותית
בסוף לקחנו החלטה שלהתחיל לחפש דירה ולעזוב
מצאנו דירה ממש פנינה 3.5 חדרים שזה מה שאנחנו צריכים כולל חדר עבודה משופצת בצורה מדהימה 100 מ"ר אבל המחיר משאיר אותנו עם 10-15% חיסכון בשוטף שהיום אנחנו עומדים על למעלה מ30%
מצ"ב טבלה לשנה הקרובה מחודש ספטמבר
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1D9yrkub666vz8wldmxZrbRhTdcqA4GE1B4HRIhowTsQ/edit?usp=sharing
בסוף החלטנו לנסות עם הדירה הזאת שממש רציתי אותה הדירה הזאת היית יכולה לרומם את רוחי מאוד בואו נגיד ככה...
דיברנו עם בעל הדירה והוא שלח לנו חוזה
יום לפני שסגרנו את החוזה לא ישנתי כל הלילה ורק מחשבות עם זה באמת מעשה נכון לעשות
התחלתי לפרק את כל הסיבות ולשים הכל על כף המאוזנים והגעתי להחלטה שנישאר איפה שאנחנו עם כל הסבל
כי יש לנו עוד הרבה עניינים לסגור בשנה הזאת לזוגתי יש הלוואה שלפי החישוב שלי אם נעמוד ביעדים שלנו אנחנו סוגרים אותה השנה וגם אני עם כמה עיניים לא פתורים שרבים מכם כבר יודעים שהצפי שלי הסגרו גם השנה
אבל עדיין מרגיש לי שאני מוותר על הזדמנות לעזוב את החור ואת תנאי המחייה הקשים והם באמת קשים
ולהתחיל לחיות חיים נומאליים כשאנחנו יכולים
מה אתם הייתם עושים?

הקושי שאתה מתאר במחיה במקום שהוא אתר בניה הוא סובייקטיבי ( רק אתה יכול לדעת עד כמה זה באמת גרוע) לכן קשה לייעץ מה לעשות במקרה הזה- אבל אולי לפשט את ההחלטה לתמורה ותשלום יעזור. אז אם תעבור :
אתה משלם: 15% מההכנסה הפנויה שלך, (שזה באמת לא מעט) לא פירטת לכמה זמן החוזה שכירות בדירה שאליה תעברו.
אתה מקבל: לא לחיות בסמוך לאתר בניה, פחות סכנה באיזור המחיה שלכם ( בכל זאת אתרי בניה הם לא מקום בטוח במיוחד), האפשרות להרגיש טוב יותר עם החיים שלך, שיש שיגידו שזה שווה יותר מכל דבר אחר כאן ולבד שווה את הכסף. אתה מקבל וודאות לגבי השכד, שכן בדירה הישנה היתה צפוייה עליה - לכן אולי אפשר להגיד שאתה גם משלם פחות מ 15% כי צריך לחשב עם השכד החדש בדירה הישנה.

חיסכון זה חשוב אבל לדעתי צריך לשמור על רמת חיים שמאפשרת לך לשמר את החיסכון הזה, יציבות זה הבסיס של חיים סולידיים, ואם אתה חושב שמעבר לדירה החדשה יהווה עבורך שיפור ביציבות ובתפקוד היום יומי שלך, אז לך על זה.

אציע גם אפשרות שלא העלת, במידה שאתה באמת שוקל מה לעשות ולא מצליח- תוסיף את האפשרות ללכת לבעל בית הנוכחי ולהגיד לו שלא תהיה מוכן לעלות בשכד ב 400 ש"ח ולמעשה אתה דורש הורדה בשכד כי התנאים באמת מחפירים וכו', אם יסרב- תעבור- ושיחפש שוכר אחר שמוכן לחיות בתנאים האלה.

מה אתם הייתם עושים?

היי
אני בעד ההחלטה שקיבלת, זה החלטה לטווח הקרוב, שניתן לשנות מאוחר יותר,
כבעלי משפחה אנחנו מקבלים החלטות לפי סדר עדיפויות שונה, פעמים רבות אנו נאלצים להקריב בהווה.

בעבר הייתי בעל עסק, עבדתי במשך 27.5 שנים לילות, שבתות וחגים, כל זה מתוך שיקול כלכלי,
וסדרי עדיפויות ששמו את המשפחה במקום הראשון.

אני במצב דומה לשלך, אני גר עכשיו בשיכון עמידר במקום שמיועד לפינוי בינוי.
בניין רכבת של פעם, 4 חדרים לזוג, שכר זנות דומה לשלך.
למרות שהכירה והבניין ישן, הצלחתי להסתגל אליו ולשפץ כל מני דברים.
אצלי הבעיה זו האוכלוסיה הקשה באיזור, הדבר מתבטא ברעש, בלכלוך ובחוזר הרצון לתחזק או לשמור דברים.
אני אישית יודע שאני נמצא שם לתקופה מסויימת כדי לחסוך כסף, לדעתי אם אתה מגיע למסקנה שאתה לא יכול עוד לסבול את המקום אז תעבור, שום חיסכון לא שווה את הירידה באיכות החיים שאתה לא יכול לקבל.

שלום :)
זה היה נסבל בהתחלה אבל כבר הגענו לשלב שאי אפשר יותר לגור בתוך אתר בניה זה קשה...

וואי, לגור בתוך אתר בנייה, לא חושב שהייתי מסוגל.
מה עם לעבור לאיזור פחות יקר, אני מניח שזה יוסיף נסיעות אבל זה יהיה שיפור משמעותי ברמת החיים.
לגבי ביטול החוזה לילה לפני החתימה, כל הכבוד שלא נכנעת ללהט הרגעי לקנות דירה!

מצאנו דירה ממש פנינה 3.5 חדרים שזה מה שאנחנו צריכים כולל חדר עבודה משופצת בצורה מדהימה 100 מ"ר אבל המחיר משאיר אותנו עם 10-15% חיסכון בשוטף שהיום אנחנו עומדים על למעלה מ30%
שמע אני אחד מהיותר מפונקים בפורום ועד לפני חודשיים גרתי בדירת 2 חדרים 65 מ"ר משופצת חלקית בלבד ואנחנו זוג+1.
לדעתי תוכל להתפשר בהרבה על תנאי המחייה (דווקא על לחיות באתר בנייה לא הייתי מתפשר) ולשלם פחות שכ"ד, אתה לא באמת צריך 3.5 חדרים ולא 100 מ"ר.
השמחה הזאת בלב שאתה מרגיש בגלל הדירה הטובה תחלוף מהר מאד, השמחה בגלל סגירת החובות וחיסכון בצד תשאר איתך הרבה יותר.

תעבור. תעבור בלי לחשוב פעמיים. הייתי במצב כמעט זהה לחלוטין לפני כמה שנים - עברתי ולא התחרטתי לרגע.
על הדרך תראה אם אתה יכול לעבור לדירה קצת יותר זולה, כי כמו שאמרו אין לכם צורך כזוג ב100 מ"ר.
ותנסה גם להעלות את ההכנסות בעבודה, אצלי זה היה פשוט לתת יותר שעות אז זה היה קל ובסוף יצאתי מזה מרווח.

כי כמו שאמרו אין לכם צורך כזוג ב100 מ"ר.
מי שנכנס ללינק של התקציב רואה שיש ילד קטן בתמונה.
אני סבורה שעם ילד קטן עדיף להיות הרחק מאתר בניה ולגבי הקטנת החיסכון- אפשר בקלות להחזיר את זה לרמת ה-30% אם מוותרים על חלק מהלייפסטייל.
בתקציב החודשי יש 1000 ש"ח לפנאי+1000 ש"ח לביגוד וקוסמטיקה+2500 ש"ח משק בית (מה זה? קניות מזון וטואלט?)+1700 לדלק. בכל הדברים האלה ניתן להצטמצם זמנית עד שסוגרים את החזרי ההלוואות.

הקושי שאתה מתאר במחיה במקום שהוא אתר בניה הוא סובייקטיבי ( רק אתה יכול לדעת עד כמה זה באמת גרוע) לכן קשה לייעץ מה לעשות במקרה הזה- אבל אולי לפשט את ההחלטה לתמורה ותשלום יעזור. אז אם תעבור :
אתה משלם: 15% מההכנסה הפנויה שלך, (שזה באמת לא מעט) לא פירטת לכמה זמן החוזה שכירות בדירה שאליה תעברו.
החוזה היה אמור להיות לשנה עם אופציה לעוד שנה
מה עם לעבור לאיזור פחות יקר, אני מניח שזה יוסיף נסיעות אבל זה יהיה שיפור משמעותי ברמת החיים.
האזור שאני גר בו הוא אזור יקר גם ככה ראיתי לפחות 20 דירות באזור שלי וכולם (בסכום שהקצבתי) היו ישנות לא משופצות ועם ליקויים ככה שהדירה שרציתי הייתה מציאה אמתית דירות מהסוג שלה עולות 7,000 ש"ח בכיף אין לי אפשרות לעבור כי זוגתי עובדת באזור ולעבוד אזור זה אומר לוותר על העבודה שלה וחבל על זה היא מרוויחה לא מעט וגם הבית ספר של הילד באזור הזה
לדעתי תוכל להתפשר בהרבה על תנאי המחייה (דווקא על לחיות באתר בנייה לא הייתי מתפשר) ולשלם פחות שכ"ד, אתה לא באמת צריך 3.5 חדרים ולא 100 מ"ר.
חיפשנו גם דירות 3 65-70 מ"ר לא משופצות וההבדל במחיר היה בין 500-700 ש"ח אז ראיתי לנכון לשלם עוד ממש טיפה ולקבל הבדל ענק
ותנסה גם להעלות את ההכנסות בעבודה, אצלי זה היה פשוט לתת יותר שעות אז זה היה קל ובסוף יצאתי מזה מרווח.
אני עובד על זה, כרגע אני קצת מוגבל אז כל התוכניות במגירה לחודשיים-3 הבאים
ולגבי הקטנת החיסכון- אפשר בקלות להחזיר את זה לרמת ה-30% אם מוותרים על חלק מהלייפסטייל.
בתקציב החודשי יש 1000 ש"ח לפנאי+1000 ש"ח לביגוד וקוסמטיקה+2500 ש"ח משק בית (מה זה? קניות מזון וטואלט?)+1700 לדלק. בכל הדברים האלה ניתן להצטמצם זמנית עד שסוגרים את החזרי ההלוואות.
פנאי וביגוד הם דברים המחייבים אי אפשר להמשיך להתנהל לאורך זמן (בהנחה שנחנו עוברים זה לכמה שנים טובות) ללא שתי הנתונים החשובים האלו
אני בטוח שגם אתם וכמעט כולם מקציבים לשתי הנתונים סכום מסויים
2500 משק בית זה אכן הדברים שציינת ל3 נפשות זה סכום ריאלי
ובקשר לדלק,אני עובד במרחק שבערך 40 ק"מ מהבית ככה שיש לי 80 ק"מ ביום רק על עבודה וכן זה צורך דלק ולזוגתי יש גם רכב אומנם אין לה הרבה נסיעות כמוני אבל זה גם דלק ההלוואה שיש שם גם אם תיסגר לא נחזור לרמה של 30% אחרי חוזה חדש בדירה אחרת
ובכללי שאלתי הייתה על האם כדאי להישאר בדירה שאני מתגורר בא עכשיו או בכל זאת לעבור ולא על "לייפסייטייל" שלנו. אבל תודה על ההתעניינות :)
תודה לכולם על התשובות :) אחרי הנתונים החדשים שציינתי אשמח לעוד חוות דעת

נערך לאחרונה ב:
@מיקי מה המחיר של הדירה 3.5 100 מ"ר? אני יכול רק להעריך ש-5000 ש"ח לפי נתוני החיסכון. כלומר בערך 3000 ש"ח שאתה צריך למצוא מהתקציב כדי להשאר על 25-30% חיסכון ולעמוד בהלוואות שלכם.

במקרה הזה אני יודע מה הייתי עושה: עובר לדירה החדשה, לגדל ילד ולחיות באתר בנייה לאורך זמן זה שוחק + עוד שנה בכל מקרה תצטרך לעבור כי בעל הדירה רוצה לשפץ. אבל במקביל מקצץ:
- מוותר על אחד הרכבים (נשמע שזה הרכב של זוגתך)
או
- טיפוח+ביגוד יורד ל-500, פנאי יורד ל-500, משק בית יורד ל-2000 עם ניצול כל טריק אפשרי בספר, אולי אפשר למחזר את ההלוואות ולעבור לבנק בלי עמלות?, טלוויזיה (בסיסית יותר) ואינטרנט יכול לרדת ל-130 ש"ח (סטינגTV/פרטנר/נטפליקס ב-50 ש"ח+אינטרנט ב-80 ש"ח)

אני מבין שלא ביקשת בשרשור עצות על הלייפסטייל, אבל זה הולך יד ביד עם השאלה שביקשת עליה דעות. במיוחד כשצירפת אקסל הכנסות הוצאות.

נערך לאחרונה ב:
ברור שמקציבים אבל כשרוצים להדק חגורה זה המקום הכי קל לצמצם. אני יוצאת מההנחה שיש מספיק בגדים והנעלה לשנה-שנתיים הקרובות (לא כולל הילד, הוא פשוט גדל מהר אבל אפשר לצמצם כמויות/איכויות). 1000 ש"ח בחודש לפנאי זה די הרבה (אצלנו זה 500 למשל) ואפשר להוריד לאיזו תקופה, נניח עד שמסיימים החזר הלוואות. להוריד זה לא אומר לבטל, אגב.
אני מבין שלא ביקשת בשרשור עצות על הלייפסטייל, אבל זה הולך יד ביד עם השאלה שביקשת עליה דעות. במיוחד כשצירפת אקסל הכנסות הוצאות.
+1

חד משמעית לעוף מאתר בנייה ולצמצם בהוצאות אחרות.
הדיון צריך להיות איפה לצמצם, לא האם לעבור.

חיפשנו גם דירות 3 65-70 מ"ר לא משופצות וההבדל במחיר היה בין 500-700 ש"ח אז ראיתי לנכון לשלם עוד ממש טיפה ולקבל הבדל ענק
תוסיף: ארנונה יקרה יותר, הוצאות חשמל גבוהות יותר, ועד בית גבוה יותר ויותר תחזוקה בבית.
פנאי וביגוד הם דברים המחייבים אי אפשר להמשיך להתנהל לאורך זמן (בהנחה שנחנו עוברים זה לכמה שנים טובות) ללא שתי הנתונים החשובים האלו
אני לא חייב דין וחשבון לאדם כלשהו (למעט אישתי), אני יכול לומר לך שהוצאות הביגוד שלי מסתכמות בגג 1000 ש"ח בשנה וגם זה אני מפריז בגדול כלפי מעלה.
אשתי רוכשת באסוס ודווקא דברים מהזולים שלהם.
פנאי זה משהו אחר, שם אני בזבזן כרוני.
זה לא שאי אפשר, זה שלא רוצים זה הכל.

את כן. את בחורה,הוא גבר.. זה "תקין" לגברים.
נשים חייבות להוציא מיליונים על בגדים ותמרוקים אחרת העולם יתמוטט.

גג 500 שח בשנה ,וזה גם רק בגלל שיש דרישה . בקלות הייתי מסתפק ב200 בערך. כל כך הרבה בגדים כמעט חדשים שאנשים זורקים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 0
S קבלת דירה ללא תמורה- האם ניתן למכור כמשפר דיור? נדל"ן 2
ל משנכתא בשותפים שרוכשים דירה נדל"ן 8
ס בין דירה לפרישה- העו"ש מעלה אבק יומני מסע אישיים 12
E בחירת דירה בדירה בהנחה נדל"ן 2
A שיעבוד על דירה עם אפשרות מכירה נדל"ן 8
S דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
R מס דירה שניה פוסטים מאיכות נמוכה 2
T מועד תשלומים עבור דירה יד2 נדל"ן 8
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13