• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיקו של לארוצה

למה תוכניות חסכון למיניהן (ליצ'י סברס ודומיהן) לא יכולות להיות תחליף לאג"ח? אני הכנסתי סכום ל15 שנה שנותן ריבית 3.5% נטו . גם לטווחים הקצרים יותר של עד 5 שנים אפשר לדעתי לקבל תשואות עדיפות על אג"ח וכמובן שב 0 דמי ניהול.
הם כן, לא רק זאת פק"מ זה סוג של אג"ח.

אז למה בכל זאת אג"ח הוא בכלל אופציה למי שלא מחפש נזילות ברמה יומית?
את החלק השמרני בתיק שמתי ב3 פקדונות :
1. סברס ל15 שנה. ריבית 4.15%, 500,000 שקלים שצפויים להיות 920,000. הרווח ימוסה ב 15% נומינלי. במקרה שלי אין סיכונים כי עשיתי את ההשקעה אל מול חוב של 500,000 משכנתא בריבית קבועה של 2.7% . מרוויח לא רע מההפרש וללא סיכון. הרי אם הייתי מחזיר את ההלוואה לא היה לי את הכסף להשקיע.
2. ליצ'י ל 5 שנים, תחנת יציאה כל שנה החל משנתיים. ריבית עולה לפי שנים: 1, 1, 1.4, 1.8, 2.1
3. ליצ'י 4 שנים, תחנת יציאה כל שנה ריביות : 0.7, 0.85, 1.05, 1.25

אז נכון שבהפקדות לליצ'י הרווח הריאלי נמוך אם בכלל, אבל עדיין עדיף בהרבה על אג"ח לא צמוד.
את הפיקדונות פתחתי לפני שנה וחצי. ייתכן מאוד שהיום הריביות יותר נמוכות אבל עדיין מעריך שטובות בהרבה מאג"ח לטווח עד 5 שנים, ומי שחושב שריבית נמוכה של פחות מאחוז מצדיקה מעבר לתיק 100% מניות עלול להצטער על כך מאוד כשיגיעו ימים קשים, והם יגיעו.

ומי שחושב שריבית נמוכה של פחות מאחוז מצדיקה מעבר לתיק 100% מניות עלול להצטער על כך מאוד כשיגיעו ימים קשים, והם יגיעו.
זה אמנם נכון, אבל זה נכון לכל נקודת זמן ולכל משטר ריבית.

מפני שאתה נועל את התשואה שלך לטווח ארוך.
מה אם באמצע הטווח הזה תשתנה הסביבה המוניטרית והבנקים יציעו תוכניות דומות ב-8% ריבית?
מה אם תתפתח אינפלציה של 14% בשנה?

חיסרון נוסף שנובע מחוסר בנזילות הוא שלאחר 15 שנה אתה מקבל את מלוא הסכום במכה ומשלם על כך מס, אם תרצה או לא, ובכך מוכר חלק נכבד מתוך התיק שלך.
מה אם תגיע לנקודת הפדיון ופתאום תחליט שאתה מעוניין להמשיך לחסוך?

אם תרצה לאזן את החלק המנייתי עם החלק הסולידי, לא תקבל את התשואה שכתבת כיוון שעל פני 15 שנה יהיו חלקים מהפקדון שמושקעים רק שנים בודדות. חוץ מזה שבסגירת כסף ל15 שנה, לא בטוח שמניות יותר מסוכנות מפקדון

עזבו את המסלול של ה15 שנה. כמו שהסברתי, את הפקדון הזה סגרתי אל מול חוב משכנתא בריבית של 2.7% לא צמוד שאסיים להחזיר עוד 15 שנה. במקום להחזיר את כל סכום החוב היום, פתחתי פקדון בריבית טובה יותר. גם אם הריבית במשק תעלה ל 8%, את הרווח שלי אל מול האלטרנטיבה של להחזיר את כל המשכנתא היום אעשה ובסיכון 0.
תתמקדו בפקדונות קצרי המועד. 4-5 שנים: יש נזילות סבירה, יש תשואה טובה יותר מאג"ח ואין סיכון. גם במקרה של עליית רבית חדה (שלא נראה באופק), אחכה לתחנת יציאה ואפתח פקדון מחודש. הריבית עדיין תהיה עדיפה על מה שאקבל באג"ח לטווח בינוני.

זה התכנון לקרן השתלמות IRA במיטב דש:
אופק השקעה: +20 שנה
60% iShares Core S&P 500 UCITS ETF
15% iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF
25% הראל Htf שקליות ריבית קבועה ממשלתיות 5+ שנים

התכנון הוא לבצע רכישה אחת לרבעון, ואיזון התיק מדי ספטמבר. מדי שנה יקטן החלק המנייתי באחוז.
יתכנו אחזקות חריגות כגון IWMO או מניות ספציפיות בסכום שלא יעלה על 5% משווי התיק, על חשבון החלק המנייתי.

נכסים נוספים שאינם בתיק:
קרן פנסיה הראל במסלול מנייתי
ביטוח מנהלים מגדל במסלול מנייתי
דירה להשקעה

בעוד מספר חודשים אפתח תיק נוסף מחוץ ל-IRA עם אופק קצר יותר.

אשמח לשמוע דעותכם.

1. יש סיבה מיוחדת שדילגת על הקרן שעוקבת אחרי אירופה? זה בערך 30% מהעולם
2. תוודא שביטוח מנהלים זה משהו שהוא משתלם לך לעומת קרן פנסיה ברירת מחדל + מטריה ביטוחית. אלא אם יש לך ביטוח מנהלים ישן מאוד (מקדם ממש נמוך), ברוב המקרים תגלה שזה לא משתלם לך. השוואת העלויות צריכה לכלול את עלות ביטוח החיים ואכ"ע.

הרכב התיק העדכני:
פטור קצבתי כ-43% מהתיק
70% בקרן פנסיה מקיפה מחקת סנופי עם אג״ח מיועדות
30% בקופות גמל מחקות סנופי - שוקל להפוך ל-IRA, פירוט מטה*

דירה במרכז הארץ כ-39% מהתיק
מבוסס על הערכת שווי שמרנית, בניכוי יתרת משכנתה וקנס מכירה מוקדמת לזוכי מחיר למשתכן. זהו מקור ההכנסה האלטרנטיבי היחיד בנוסף לשכר עבודה. בעבר שקלתי למכור, אבל הדייר מצויין ואין ליקויים משמעותיים בדירה, כך שנראה שאמשיך להחזיק בה.

קרן השתלמות בניהול אישי IRA כ-15% מהתיק
57% סנופי (iSFF702)
16% אירופה (iSFF301) - התחלתי והפסקתי לרכוש בשנה שעברה מתוך מחשבה שארכוש בתיק הלא פטור שקצב הגדילה שלו הכי גבוה ובשל התשואה הנמוכה, אבל כשאני רואה מה קורה עם הקורונה שם, אני מעדיף להמר על שווקים אחרים.
10% שווקים מתפתחים (iSFF101)
15% WSML
השאר ״משחקים״.

תיק השקעות ממוסה כ-3% מהתיק
50% סנופי (iSFF702)
50% מזומן

* אני שוקל להמיר חלק מקופות גמל ל-IRA ולרכוש WSML, כך החלוקה ההתחלתית בתיק הפטור הקצבתי תהיה:
26% WSML ללא הפקדות
4% בקופת גמל מחקת סנופי, שאהפוך ל-IRA לכשתגדל, וארכוש בה EIMI (iSFF101)

2. תוודא שביטוח מנהלים זה משהו שהוא משתלם לך לעומת קרן פנסיה ברירת מחדל + מטריה ביטוחית. אלא אם יש לך ביטוח מנהלים ישן מאוד (מקדם ממש נמוך), ברוב המקרים תגלה שזה לא משתלם לך. השוואת העלויות צריכה לכלול את עלות ביטוח החיים ואכ"ע.
העפתי את ביטוח המנהלים, ורכשתי מטריה + המעסיק מבטח אותי באכ״ע.

היי, השם שלך זה בדיוק המילים הראשונות של הבת שלי!

הרכב התיק העדכני:
פטור קצבתי כ-43% מהתיק
מבנה 70+30 או ממונפת? איפה? סתם סקרן

30% בקופות גמל מחקות סנופי - שוקל להפוך ל-IRA, פירוט מטה*
אגיב שם.

יש לך תוכנית להוריד את הסיכון בחלק הקצבתי עם השנים? אתה מתכוון למשוך את כולו כקצבה?

דירה במרכז הארץ כ-39% מהתיק
מבוסס על הערכת שווי שמרנית, בניכוי יתרת משכנתה וקנס מכירה מוקדמת לזוכי מחיר למשתכן. זהו מקור ההכנסה האלטרנטיבי היחיד בנוסף לשכר עבודה. בעבר שקלתי למכור, אבל הדייר מצויין ואין ליקויים משמעותיים בדירה, כך שנראה שאמשיך להחזיק בה.

קרן השתלמות בניהול אישי IRA כ-15% מהתיק
57% סנופי (iSFF702)
16% אירופה (iSFF301) - התחלתי והפסקתי לרכוש בשנה שעברה מתוך מחשבה שארכוש בתיק הלא פטור שקצב הגדילה שלו הכי גבוה ובשל התשואה הנמוכה, אבל כשאני רואה מה קורה עם הקורונה שם, אני מעדיף להמר על שווקים אחרים.
כי אתה חושב שזה ירד עוד? אם לא, האם זה לא הזמן להיכנס? :)
בין כך ובין כך זה נשמע לי כמו תזמון שוק

לי קצת נשמע כאילו התחלת עם 100% S&P500 (שהיא אסטרטגיה מקובלת לגמרי) ואז התחלת להוסיף לו דברים (מתפתחות, WSML, אירופה)
יש כאן סכנה של פסיכולוגית המשקיע: אם אין לך מתודולגיה מסודרת לקבלת ההחלטות האלה, אתה עלול להחליט לפי שיקולים רגשיים. הנזק האפשרי יכול להיות קל (תשואת חסר) או כבד (ספקות, שינויים פזיזים/יקרים/מקבעי הפסד וחרטות)

מסיפורי האישי: לי היו קשיים פסיכולוגיים לתת לארה"ב את המשקל הראוי לה במדד, והתוצאה הייתה תשואת חסר במשך כמה שנים. בסופו של דבר הבנתי שאני לא רוצה לתת לארה"ב משקל של 100% וגם לא משקל של 0%, אז כדי למנוע חרטות וכעס-עצמי אני צריך למצוא מקור טוב להחלטה איזה משקל לתת לה. וכך מצאתי את מדד ACWI

10% שווקים מתפתחים (iSFF101)
15% WSML
השאר ״משחקים״.
2% משחקים? זה מספיק כדי להיות בעל השפעה כלשהי? או שזה באמת רק כדי לשחק עם ני"ע?
(אני קיבלתי המלצה לגדר "הימורים" בסכום קבוע ולא כאחוז מהתיק. עדיין לא החלטתי בנושא אבל זה נשמע רעיון טוב)
(האם זה פרמטר לאיזון? כלומר אם כל ה2% יימחק, תעביר 2% משאר מהתיק ל"משחקים"?)

תיק השקעות ממוסה כ-3% מהתיק
50% סנופי (iSFF702)
50% מזומן
שמת כל תיק בנפרד, עם אחוזים בתוכו. אתה רוצה להסתכל על כמה מ*כל* התיק שלך זה סנופי, כמה מתפתחות, וכו' (ראה: "יש לכם רק תיק השקעות אחד")

* אני שוקל להמיר חלק מקופות גמל ל-IRA ולרכוש WSML, כך החלוקה ההתחלתית בתיק הפטור הקצבתי תהיה:
26% WSML ללא הפקדות
נשמע בסה"כ הרבה WSML - לפי מה אתה קובע את משקל היעד שלו, ומה הרציונל?

4% בקופת גמל מחקת סנופי, שאהפוך ל-IRA לכשתגדל, וארכוש בה EIMI (iSFF101)
אם הקופות שאתה לא ממיר לIRA הן מחקות מדד, נראה לי שזה סתם בזבוז: בדמי ניהול נמוכים יותר אתה יכול לחקות את המדד בעצמך.
(אתה לא צריך שקופה מסוימת תהיה מספיק גדולה כדי להמיר לIRA - סופרים את כל הקופות ביחד כשמשווים מול המינימום - ואז כל הקופות, גם פעילות וגם מוקפאות, מנוהלות ביחד כתיק אחד גדול)

היי, השם שלך זה בדיוק המילים הראשונות של הבת שלי!
מחובר לילד הפנימי כנראה...
מבנה 70+30 או ממונפת? איפה? סתם סקרן
ממונפת, מיטב דש
יש לך תוכנית להוריד את הסיכון בחלק הקצבתי עם השנים? אתה מתכוון למשוך את כולו כקצבה?
אולי כשישאר לי עשור לגיל הקצבה, מה שעוד רחוק.
כי אתה חושב שזה ירד עוד? אם לא, האם זה לא הזמן להיכנס? :)
בין כך ובין כך זה נשמע לי כמו תזמון שוק
לא, כי אין לי אמון בשוק הזה כרגע. האם זה ישתנה בעתיד? לא יודע.
לי קצת נשמע כאילו התחלת עם 100% S&P500 (שהיא אסטרטגיה מקובלת לגמרי) ואז התחלת להוסיף לו דברים (מתפתחות, WSML, אירופה)
יש כאן סכנה של פסיכולוגית המשקיע: אם אין לך מתודולגיה מסודרת לקבלת ההחלטות האלה, אתה עלול להחליט לפי שיקולים רגשיים. הנזק האפשרי יכול להיות קל (תשואת חסר) או כבד (ספקות, שינויים פזיזים/יקרים/מקבעי הפסד וחרטות)
התחלתי עם סנופי ואז למדתי קצת ורציתי פיזור עולמי. כשראיתי את התשואות העלובות של אירופה, החלטתי להשקיע בה רק בחלק הממוסה. לא הספקתי לרכוש הכל עד שהגיעה הקורונה ואפילו מכרתי את המעט שכן רכשתי מאוחר יותר. יש מתודולוגיה, היא פשוט משתנה :) אבל ברצינות, אתה צודק. אני מחזיק את המזומן בתיק הפטור בעיקר מתוך פחד, אפילו שאני לא מאמין בקרן חירום.
2% משחקים? זה מספיק כדי להיות בעל השפעה כלשהי? או שזה באמת רק כדי לשחק עם ני"ע?
(אני קיבלתי המלצה לגדר "הימורים" בסכום קבוע ולא כאחוז מהתיק. עדיין לא החלטתי בנושא אבל זה נשמע רעיון טוב)
(האם זה פרמטר לאיזון? כלומר אם כל ה2% יימחק, תעביר 2% משאר מהתיק ל"משחקים"?)
האמת שזה לא היה כל כך מוגדר והחלטתי להפסיק עם זה, מכרתי את כל מה שהניב תשואה של כ-10% פלוס מינוס. מה שנשאר עכשיו אלה מניות שקשה לי רגשית למכור. יש הוראה עתידית למכור אותן כשיגיעו לתשואה של 10%, אבל אני באמת שוקל פשוט למכור אותן כמו שהן.
שמת כל תיק בנפרד, עם אחוזים בתוכו. אתה רוצה להסתכל על כמה מ*כל* התיק שלך זה סנופי, כמה מתפתחות, וכו' (ראה: "יש לכם רק תיק השקעות אחד")
אני רואה את זה כשני תיקים - קצבתי (פנסיה, גמל לתגמולים) וכל השאר. המטרה היא להגיע לפיזור עולמי בשניהם, ולקראת הפרישה להפחית את נתח המניות. יש עוד הרבה זמן עד אז, אז אין לי כרגע תכנית מסודרת איך לעשות את זה, בינתיים מנסה ללמוד. בגלל שבפנסיה אי אפשר IRA, ואני רוצה להינות מההטבות של קרן הפנסיה, תהיה בתיק הקצבתי הטיה לסנופי אבל אני יכול לחיות עם זה.
נשמע בסה"כ הרבה WSML - לפי מה אתה קובע את משקל היעד שלו, ומה הרציונל?
אז כרגע יש באמת הטיה כי הוא לא נמכר בת"א ואני לא רוצה להתעסק עם ההמרות וכו' יותר מדי. לכן אני גם מעלה את זה לדיון כאן. אני רוצה לקנות כמויות גדולות יחסית מדי כמה שנים. בגלל שיש לי כמה קופות גמל, אני רוצה להקצות עבורו את קופות הגמל שאני כבר לא מפקיד אליהן, לבחור ברוקר אופטימלי עבור הפעולה הזו של ההמרה והרכישה החד פעמיות, ולא לגעת. אופציה נוספת היא לחלק ביחס מסוים בין WSML לשווקים מתפתחים, או רק שווקים מתפתחים. יכול להיות שזה באמת עדיף. קופת הגמל הפעילה כרגע קטנה מדי בשביל IRA, לכשתגדל, אעבור לניהול אישי ואאזן.
(אתה לא צריך שקופה מסוימת תהיה מספיק גדולה כדי להמיר לIRA - סופרים את כל הקופות ביחד כשמשווים מול המינימום - ואז כל הקופות, גם פעילות וגם מוקפאות, מנוהלות ביחד כתיק אחד גדול
מסתבר שלא, לפחות לפי מיטב דש. אולי לאחד המומחים כאן יש מה לחדש. @נדב ?

מסתבר שלא, לפחות לפי מיטב דש. אולי לאחד המומחים כאן יש מה לחדש. @נדב ?
תלוי איפה חשבון המסחר שלך. נניח המינימום הוא 200 אלף - אתה צריך שבכל קופות הגמל שאתה הולך לנהל ב IRA יהיה לך 200 אלף.

בעבר אפשרו הסתכלות כוללת, נניח גמל והשתלמות. היום הבנקים הקשיחו את העמדות שלהם.

תלוי איפה חשבון המסחר שלך. נניח המינימום הוא 200 אלף - אתה צריך שבכל קופות הגמל שאתה הולך לנהל ב IRA יהיה לך 200 אלף.

בעבר אפשרו הסתכלות כוללת, נניח גמל והשתלמות. היום הבנקים הקשיחו את העמדות שלהם.
גם בגמל, מיטב מוכנים להמיר חלק מהקרנות לניהול אישי, אבל דווקא הקרן הפעילה שהיא גם צעירה יחסית, קטנה מדי. זה מה שנאמר לי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O תיקו המגוון של OJD שוק ההון 4
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 15
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33

נושאים דומים

Back
למעלה