רמת החיים, משהו לא מסתדר לי. המצב הכלכלי קשה ורמת החיים עולה?

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י תמיר80, ‏29/9/19.

1. בת העמק

בת העמק מודרטור

בסביבה שלי בהחלט! המשכורת הממוצעת כאן היא 6K-7K ובתי הקפה די מלאים.
    מצד שני, זה קצת טריקי. ראשית, זה לא אותם אנשים כל פעם (אין כאן תרבות של יציאה יומיומית למסעדה/בית קפה) ושנית יש כאן די מעט מקומות מוצלחים אז הם מלאים והשאר פחות. שלישית, כאן נהוג לבשל אוכל בבית רוב הזמן (משפחות. הרווקים אוכלים אצל ההורים כנראה).
    בעיניי רמת חיים גבוהה היא שאיפה די טיפשית ביחס לחלופות (רמת ידע/רמת השתכרות/רמת עניין/רמת השקט הנפשי/רמת קשר בינאישי...) אז ברור לי שלהעלות אותה דרך אשראי זה טפשי בריבוע. אבל זה רק אני :)

סולידי ו-ביולוג ירושלמי אוהבים את זה.
  2. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

חברים, די לסיסמאות, זה הרבה יותר עמוק מזה.
    מחר בבוקר מישהו יעמוד בגשר מעל איילון ויגיד שיש "מלא מכוניות" אז הציבור הישראלי מפונק, לא נוסע בתחבורה ציבורית, והדור של פעם מוצלח יותר.

המציאות מורכבת יותר,
    יש כאלו שנוסעים בשעות מסוימות, אין להם רכבת ליד הבית, צריכים לשים ילדים בגנים, גרים במקום בלי אוטובוס ליד הבית, אין להם תחבורה לציבורית לק"מ האחרון ועוד שאר מרעין בישין.

כמה זה "בית קפה מפוצץ" ?
    האם אתם יודעים כמה האנשים שיושבים שמה מרוויחים?
    האם ההורים של פות"ש לא אמרו על ההורים שלו שהדיסקוטקים מלאים וחוף הים "מפוצץ" בביטניקים/רוקדי הבלוז-רוק שניתן מהשטן?

מדובר בהטייה קוגניטיבית במקרה הטוב וסיסמאות בשקל במקרה הרע.
    המציאות הישראלית מורכבת הרבה יותר,
    יש כאלו שהם באמת פרזיטים, יש כאלו שאין להם שום סיכוי לקנות בית או לצאת מהלופ של העבודה
    [צר לי, מחירי הדיור עלו וקשה לחיות פה עם שכר חציוני יותר מבעבר] אז, נאכל ונשתה כי מחר נמות.
    הישראלי הממוצע לא עובד בהייטק, עושה 10K במקרה הטוב ונשאר לו אחרי הוצאות סכום שגם אם יחסוך אותו יביא אותו למחיר למשתכן בזימבבואה.
    אז דיי להטפה, שיישב בבית קפה עד מוות. עדיף מאשר שיהיה בדיכאון שהוא טוחן מילואים והוא חייב שהסבתא תמות בשביל שייכנס איזה 100K.

מקווה שהרעיון בהיר מספיק, אין צורך להביא את הסיפורים על החבר עם הג'יפ בהלוואה וכו' וכו'. ברור שיש אנשים על כל המנעד.
    תזכורת מזעזעת מן העבר

HHH ו-ביולוג ירושלמי אוהבים את זה.
  3. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

אין איתך... אבל:
    1. רכב זה גם כלי עבודה לאנשים מסויימים.
    2. לא כולם חושבים ככה... יש אנשים שמוכנים למשכן חלק מהעתיד שלהם, עבור רכב חדש. וכשהשתלום על זה הוא כל כך נמוך (ריבית)......

אני איתך, אבל לא כולם חושבים ככה... וכל עוד אדם חיי במסגרת האמצעים שלו.......

4. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

ייתכן, לא מכיר את המקום בו את גרה, כנראה די זול שם אם אנשים מצליחים להחזיק משפחה ולשבת בבתי קפה מ-6k.

בכל מקרה, הנקודה המרכזית של דברי היא שאי אפשר לקחת נתונים כלליים על כלל האוכלוסיה (שכר ממוצע) ולהשליך מהם על דגימה מאוד מוטה (biased) של האוכלוסיה - האנשים בבתי הקפה.

גרהם ו-Shlomi Z אוהבים את זה.
  5. גרהם

גרהם משתמש בכיר

אגב בתי קפה, לא בטוח שהם דוגמה טובה לעליה ברמת חיים.
    חלק יושבים בהם מטעמי עבודה. משקף גם שינוי תרבותי אבל גם משמש אנשים שאין להם כסף לשכור משרד.
    חלק יושבים בהם כתחליף לבילויים אחרים, כאלו שירדה קרנם (קולנוע) או כאלו יקרים יותר (מסעדות).

6. amit

amit משתמש בכיר

אותם אנשים הם בעלי עסקים , הרכב הוא בבחינת השקעה בעסק ובכל מקרה הםמפחיתים אותו לצרכי מס.

אני מסתכל על סתם אנשים שקונים רכב חדש.
    ברגע שאתה מרוויח 10,000 לחודש ובוחר ברכב שגורם לך לירידת ערך של 3000 בחודש -ברור שלא תתקדם לשום מקום.

7. בת העמק

בת העמק מודרטור

הם מחזיקים משפחה ב- 12K-14K נטו. אני מניחה שהם יושבים לעיתים רחוקות יותר מרווק תל-אביבי בבתי קפה. החיים בעפולה יחסית זולים באמת. יש כאן תחרות ענקית של תחנות הדלק והסופרמרקטים ומחירי השכירות בשפל.
    מחירי המסעדות ובתי הקפה מאד דומים אבל אני מסכימה שהיום להיפגש עם חברים שם זה נורמטיבי לגמרי (מודה ומתוודה שהתחלתי בנוהג הזה לפני פחות מעשור ועדיין מעדיפה לארח אצלי בזולה). ועוד יותר מסכימה לדברי אחרים כאן למעלה שמי שפוקד בתי קפה/מסעדות/שדות תעופה בתדירות כזאת או אחרת זה ה-80% שחיים בסדר מבחינת ההכנסות וההוצאות שלהם. הבעיה העיקרית היא עם העוני הקיצוני אבל הם לא נמצאים במרחב שלנו כמעט ואם כן- הם די שקופים לנו לצערי.
    אז מה? קניית בית זה לא מצרך חובה. יותר חשוב לשמור את הכסף כדי לרפד את שלב הזיקנה ואת תקופות האבטלה.

סולידי, Benjamin Willard ו-sogi אוהבים את זה.
  8. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

נכון, אבל בישראל 2019, פוסט-השואה ותוצרי היידישע-מאמא, אנחנו מתוכנתים לשאוף לשמה, לטוב ולרע.
    א. בהינתן משאלת הלב של רוב ההורים באוכלוסיה שלילדים יהיה תואר ו-4 קירות + אין פנסיה תקציבית כמו פעם + תיקון שקרכלשהו שהפך את הגמל מהוני לתקציבי + ריביות אפס נוצר מצב שיותר קשה לאזרח החציוני לקנות בית מבעבר.
    ב. את חדה כתער, רבת ניסיון ואני יכול רק להיעמד על כתפייך בכל נושא, אבל קשה לי להאמין שכאשר את מסתכלת על הבתי קפה בעפולה את יכולה לדעת מבעוד מועד מי קונה איזה קפה ומה הערך שלו מסך ההכנסות.
    בתור זאת שיודעת שהפחתת טרסט יותר חשוב ממוצר זה או אחר, ניתן להגיד בביטחון חלקי שאולי היושבים בבית קפה מונעים מאסקפיזם? הם מבינים שלא משנה אם יעבדו ב100 עבודות, הפנסיה שלהם לא תספיק והם לעד יגורו בשכירות בעפולה [לא, הם לא רוצים לגור בעפולה בשכירות].
    ג. לדעתי. והיא ענייה מאד. הדור הזה יושב בבית קפה והוא מפונק ועצלן לא שונה מאד מהערבים נוהרים [=נעים בהמוניהם לקלפיות], כל המרוקאים ערסים אתיופים עצלנים וכו' וכו'. זה סיסמאות בגרוש, חוטאות ושמות ללעג ולקלס אוכלוסיה שלמה שהיא לא הומוגנית בשום צורה.
    ד. איזה זולה? ומתי עושים חנוכה לכבודה

בת העמק, HHH ו-גרהם אוהבים את זה.
  9. גרהם

גרהם משתמש בכיר

אני לא מחנך את ילדיי לשאוף לדירה ומשכנתה כמה שיותר מהר. אבל, עניין הביטחון לא תלוש מהמציאות. ראשית, כי דירה בבעלות מגנה מעליית מחירי הדיור (כולל שכירות כמובן). שנית וחשוב יותר בעיני, לא בכל גיל קל לעבור דירה רק כי לבעל הבית מתחשק.

נערך לאחרונה ב: ‏30/9/19
  10. תמיר80

תמיר80 משתמש רשום

אני חושב, שעבור שלומי, מוטב יהיה לנעול את הנושא הזה. אם המנהלים יחפצו בכך אין לי כל התנגדות.

חג שמח.

11. HHH

HHH משתמש ותיק

לפחות לגבי מכוניות נראה לי שפעם אנשים היו צריכים לשלם עשרות/מאות אלפי שקלים בתשלום אחד על רכב חדש והיום ניתן לשלם 1000-2000 ש"ח בחודש ולקבל רכב נוצץ מהניילונים בעסקה ל-3 שנים (שאחריה מחזירים את האוטו ולוקחים מודל משודרג בעסקה נוספת). זו למעשה שכירות לטווח ארוך ולא קנייה ממש. התוצאה היא שרוב האנשים שקונים רכב בשיטה הזו לא מרגישים שהם מוציאים כל כך הרבה כסף על קניית פאקינג אוטו אלא מבסוטים מזה שהם לא צריכים לחפש מכוניות משומשות בג'ונגל שוק הרכב ומבסוטים שיש להם אוטו מפנק להיתקע אתו בפקקים (סליחה, מחלפים).

12. Gentlemen

Gentlemen משתמש ותיק

מעולה.
    שימשיכו לנסוע עם הטיוטה, לגהץ את הויזה ולקנות קוקה-קולה. כולם נמצאים בVT.

שנה טובה ומלאת דיבידנדים לכולם.

13. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

?

14. האחד

האחד משתמש ותיק

Passive aggressive

תמיר80 אוהב/ת את זה.
  15. בת העמק

בת העמק מודרטור

לא באופן פרטני אבל יש סטטיסטיקות על המשכורות גם בעפולה. יש מעט מאד אנשים אמידים באזור. אפשר לראות שזה לא אנשים עניים מאד ומעט מאד חרדים (במקומות כשרים, ויש קהילה חרדית לא קטנה בעיר ודי עניה). מה שכן, הרבה מהיושבים הם תושבי המושבים והקיבוצים שדומים יותר לתל-אביבים בבילויים שלהם. הם גם אלה שממלאים את אולמות ההצגות, סרטי האיכות והקונצרטים. גם הם שייכים ברובם למעמד בינוני מינוס בהשוואה למרכז.
    רוב האנשים גרים בבעלות. איך? אין לי מושג. המחירים יחסית זולים, דירת 4 חדרים בת 20 שנה במרכז העיר תעלה בסביבות 800K ואולי פחות. דירות חדשות כבר יורדות ממיליון עקב הצפה. זאת ההזדמנות שלך @Shlomi Z לעבור לעיר מגניבה בנוף משגע, לקנות דירה ולשמח את אבא שלך ולבקר בזולה שלי במושב :)

16. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

אם הבדיחה על חשבוני לא הבנתי ...
    חג שמח.

17. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

ברצינות, איני מבין, יש לך משקפיים כשאת מסתכלת על בית הקפה את יכולה לדעת מי אמיד ומי עני ומי הוא קיבוצי שדומה לתל אביבי ?
    אני הרבה בקיבוץ גזית.
    אני בהחלט אגיע לזולה!!! יש שעות פתיחה או שזה כמו בית כנסת ? :)

18. בת העמק

בת העמק מודרטור

קיבוצניקים ומושבניקים מההתיישבות הותיקה אני מזהה בשניה, כולל דתיים מהקיבוצים בעמק בית שאן. אל תשכח שזה כור מחצבתי.
    אני יודעת פחות או יותר את מצבם הממוצע.
    עניים בעפולה קל מאד לזהות לפי הביגוד, השקיות, ההליכה. אם יש אנשים עם חוב היסטרי שיושבים בבתי קפה עם בגדים ממותגים, את זה אני לא יודעת בוודאות. אני מדברת באופן כללי, לא זיהוי פרטני.
    כל עוד אני בבית, אני חיה בזולה. זה המשרד והסלון שלי.

19. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

יקירה, זה קצת מכליל, אבל אני זורם איתך.
    קניתי, נסיעה הבאה אני מגיע לזולה.

20. nturtle

nturtle משתמש ותיק

נכון אבל זה הופך את ההשתכרות לנמוכה יותר
    מה שאומר שחלק ניכר מבתי הקפה מאוכלס על ידי עשירונים גבוהים וילדיהם (אמא נתנה כרטיס אשראי ...)
    ו/אן בעלי חובות זולים (בינתיים) לחברות האשראי

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.