רמת החיים, משהו לא מסתדר לי. המצב הכלכלי קשה ורמת החיים עולה?

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י תמיר80, ‏29/9/19.

1. nturtle

nturtle משתמש ותיק

מה מצב האבטלה בעפולה ? אם אני מהנדס חשמל מהמרחק בשעות נסיעה בתחבורה ציבורית למרכז ההיטק הקרוב לעפולה ?

2. nturtle

nturtle משתמש ותיק

@Shlomi Z
    אני מסכים איתך שהמציאות מורכבת, ושהרבה משפחות זקוקות לרכב , וקשה להגיע לדירה ללא סיוע משפחתי ומשכנתא גדולה
    אבל - חסכון(השקעה) לטווח ארוך משתלם יותר מאשר הוצאה "מנחמת",
    כמו שעדיף להימנע לרדת על דלי האגן דאס כל ערב לטווח ארוך למרות ההשפעה המנחמת של גלידה על מצב הרוח בטווח הקצר ...
    לגבי דירות - יש מצב שעדיף שכירות על רכישה, כמו היום, כשהתהליך יתהפך מי שיחסוך יגלה שקל לו לרכוש דירה בין אם במזומן ובין אם במינוף.
    יש גם נטיה לזוגות צעירים לרכוש דירת 5 חדרים מקבלן, ולשכוח שעד שיהיו 2 ילדים בני 15 אפשר לרכוש 3 חדרים יד שניה ומימנה לזנק ל 4 או 5.

בת העמק אוהב/ת את זה.
  3. sogi

sogi משתמש בכיר

4. בת העמק

בת העמק מודרטור

רכבת לחוף הכרמל (מת"מ) בערך 40 דקות. יש גם אוטובוסים ליקנעם (קו 156 של סופרבוס או 56) בערך אותו זמן. מגדל העמק במרחק רבע שעה באוטובוס.
    עפולה עניה מאד בתעשיה, היא נוטה בקיצוניות למסחר, אבל יש באזור גם תעשיות בקיבוצים שאולי זקוקים למהנדסי חשמל.
    לגבי אבטלה, אתה יכול לבדוק בעצמך בלמ"ס אבל מניחה שכמה אחוזי בודדים.

passive income אוהב/ת את זה.
  5. בת העמק

בת העמק מודרטור

אני מסכימה איתך אבל כל מה שכתבתי הוא יותר כוללני מאשר פרטני. אני לא רוצה להסיט את הדיון לזה אז רק אומר בקצרה שרואים על אנשים עניים את עוניים אבל יש עניים שבמבט ראשוני אי אפשר לזהות. וגם יש שאלה האם כל אדם ששקוע עד הצוואר בחובות נחשב עני או לא (אני חושבת שתלוי).

6. marmita

marmita משתמש ותיק

אולי זאת התשובה:

https://www.themarker.com/opinion/1.1865184

"פרסומי בנק ישראל מצביעים על עלייה ריאלית מתמדת בהיקפי החוב הממוצעים למשק לבית. עלייה זו, ושיווק אגרסיבי של הלוואות, מעודדים את האזרחים ליטול עוד ועוד אשראי מבלי להביא בחשבון את נטל ההחזר. משקי הבית שממחזרים את מסגרת האשראי שנפרצה בהלוואה נוספת, נוסעים לחו"ל ומפיקים אירועים משפחתיים בהתאם לגובה ההלוואה שהם יכולים לקבל, ולא בהתאם לכושר השתכרותם, לא יעמדו בנטל. בטווח הארוך יהיו לכך השלכות קשות על היצע האשראי ועל יציבות הבנקים."

7. בת העמק

בת העמק מודרטור

אבל כשבודקים כמה בקשות לפשיטת רגל יש בשנה אז זה נראה שאין בעיה גדולה מדי, לא כך?

8. nomad

nomad משתמש ותיק

באמת חששת שלא נבין מה זה מוטה בעברית? סקרן מה ניסית להראות פה כי ודאי לא באת להתפלצן

9. marmita

marmita משתמש ותיק

בינתיים, כי הריביות נמוכות, המוסדות הפיננסיים רק מחפשים בנרות כל מי שמוכן לקחת הלוואות, ואחוזי האבטלה בשפל היסטורי.

היום כל אחד בלי גרוש בצד אבל עם היסטוריה טובה של החזר (או גלגול) הלוואות הוא מלך, אבל כמאמר בני דודינו כול כאלב ביג'י יומו.

בואו נשמור קישור לדיון ונבדוק שוב כשיהיה מיתון בארץ, פיטורים, ועליית ריבית.

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  10. בת העמק

בת העמק מודרטור

אני יכולה לקוות שכאשר המצב ישתנה, תשתנה גם התנהלות רוב משקי הבית וזה גם די הגיוני למען האמת.

11. גרהם

גרהם משתמש בכיר

לא בטוח שזה יתאפשר.
    אם מישהו ממונף עד הצוואר, אז כאשר יגיע המיתון והוא יאבד את מקום העבודה, שווי ביתו ירד בחדות והריבית על ההלוואות תעלה, לא בטוח שיוכל אז לשנות התנהלות ולהחזיר הלוואות כדי להוריד את רמת החוב.

marmita אוהב/ת את זה.
  12. בת העמק

בת העמק מודרטור

אלה תהליכים, הם לא קורים בחדות או יום אחד או כולם בבת אחת. לפחות ממה שאני ראיתי עד היום.

13. דורון

דורון משתמש ותיק

לא הבנתי מה אתה טוען על חרדים וערבים. בכל מדינה יש אוכלוסיות שונות, וגם כאן.

בת העמק אוהב/ת את זה.
  14. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

הרוב המוחץ של העוני בישראל מרוכז באוכלוסיה החרדית והערבית, שתי אוכלוסיות שחיות בספרה נפרדת מהאזרח היהודי הלא חרדי הממוצע.
    לדעתי להרבה אנשים נוצר דיסוננס בין הנתונים הכלליים של ישראל (שכר ממוצע למשל) לבין רמת החיים שהם רואים סביבם, חלק מהפער הזה נובע בעיני מכך שהם אינם נחשפים לחרדים וערבים ביומיום שלהם.

אתה צודק שבמקומות רבים בעולם יש אוכלוסיות שונות אבל לעניות דעתי מצב כמו בישראל של פערים תרבותיים (בעלי השפעה כלכלית) ככ גדולים בין פלחים ככ גדולים באוכלוסיה הוא לא מאוד נפוץ.
    לא לחינם בכל ניתוח שמכבד את עצמו ועוסק בהכנסה ו/או בהשכלה במדינת ישראל בוחנים כל אוכלוסיה בנפרד בגלל הפערים העצומים בין האוכלוסיות.

אורי ג., ogi ו-גרהם אוהבים את זה.
  15. גרהם

גרהם משתמש בכיר

מסכים שהם לא קורים ביום אחד, השאלה היא אם כשאדם מאבד את מקום העבודה שלו (וזה כן יכול לקרות ביום אחד) ומתחיל לחיות מחסכונות, זה הזמן בו הוא יחשוב שכדאי גם להחזיר הלוואות מאותן חסכונות.

16. בת העמק

בת העמק מודרטור

כן, אבל לא כל הערבים או החרדים, נכון? אז אם מדובר על עוני קבוע של 10% מהאוכלוסיה, תמצא לדעתי גם באירופה/ארה"ב/אוסטרליה את השיעור הזה בערך (לא הלכתי לבדוק).
    לא בטוח שיש לו חסכונות אם חי ברמת חיים גבוהה מדי ע"ח הלוואות אבל הוא יש לו כמה חודשי אבטלה. אני מעריכה (גם מניסיוני) שהדבר הראשון שהוא יעשה זה לקצץ את רמת החיים. כשאני התפטרתי מהעבודה, קיצצנו 40% באופן מיידי מרמת חיים די צנועה מלכתחילה.

17. גרהם

גרהם משתמש בכיר

נו, אז זה אומר שכאשר המצב ישתנה, הוא לא יוכל להגיב לו ולסגור את ההלוואות.
    כלומר, אם אדם היום ממונף ולא אכפת לו כי הריבית נמוכה, אם כאשר הריבית תעלה הוא גם יפוטר, אז בלי חסכונות הוא יהיה עסוק בהישרדות וגם אם יצליח להוריד את רמת החיים לרמת דמי האבטלה, הוא בוודאי לא יהיה במצב להחזיר את ההלוואות שעכשיו נושואת ריבית גבוהה מבעבר.

18. בת העמק

בת העמק מודרטור

אני לא חושבת בכלל שהסיבה למינוף זאת הריבית הנמוכה. אנשים התנהלו כך גם כשהריביות היו גבוהות ורוב האנשים בכלל לא מודעים ולא מתעניינים בריבית.
    אני טוענת שהישראלים מנהלים יפה מאד את החוב שלהם בהסתמך על הלינק שהביא שלומי בעמוד הראשון, הרבה יותר ממה שציפיתי ובמיוחד בהשוואה למשקי בית במדינות מפותחות אחרות שחלקן ידועות בהתנהלות מאד סולידית.

אורי ג. אוהב/ת את זה.
  19. גרהם

גרהם משתמש בכיר

אנשים הזויים שלא מבינים שגובה הריבית משפיע ישירות על המחיר שהם משלמים. שיהיה להם בהצלחה כשההחזר יקפוץ במאות שקלים לחודש ולא יהיה להם מאיפה לממן את תוספת ההחזזר החודשי.

נערך לאחרונה ב: ‏5/10/19
  20. סולידי

סולידי משתמש ותיק

grimble grumble אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.