• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרנות Ark Invest

• פותח הנושא Oraz
  • פורסם בתאריך
אכן, היא מאוד יציבה סביב 70% מתחת לשיא שלה.
יציבה יחסית לארק עצמה אולי, בחודש האחרון היא עלתה ב13% ואז צנחה ב18%, סה"כ מינוס 7.2% מתחילת החודש.

כן לגבי Roku אחת ההחזקות הגדולות של ARKK -
Roku היא אחת מהשחקנים היותר משמעותיים בתחום הסטרימינג שהולך וצומח באופן אקספוננציאלי בארה"ב (וגם בעולם). היתרון הגדול של רוקו זה העובדה שהם שחקן נייטרלי שלא מייצר תוכן בעצמו. אחת מכל שלוש טלוויזיות בארה"ב כוללת את מערכת ההפעלה וממשק המשתמש של רוקו שנותן לך גישה לכמעט כל שירותי הסטרימינג שקיימים. המודל העסקי הוא :רוקו מוכרת את החומרה שלה למשתמש קצה בלי רווח ובנוסף מייצרת שיתופי פעולה עם יצרני טלוויזיות שמטמיעים את מערכת ההפעלה שלה בטלוויוות החכמות שלהם (כמו שאנרואיד זה דה פקטו המערכת ההפעלה עבור המון יצרני סלולריים). באמצעות הפעולות הללו רוקו הצליחה לייצר קהל משתמשים מאוד מאוד נאמן של עשרות מיליוני בתי אב בארה"ב, ואז הם עושים כסף בכך שכל שירות סטירימנג שפועל בפלטפורמה שלהם משלם להם סכום מסויים על כל פעולה שמתרחשת באקו סיסטם הזה. ה"סוד" הגדול הוא שפרסום סטרימינג הולך לגדול בצורה משמעותית מאוד בשנים הקרובות מכיוון שפירסום ברשתות החברתיות ודרך שירותי כבלים מסורתיים יורד מאוד ותקציבי פרסום עוברים לסטרימינג. ROKU נמצאת בפוזיציה מעולה להפוך להיות שחקנית משמעותית מאוד בתחום. עוד משהו מעניין מאוד זה שהפרסום בסטרימיניג הוא הרבה יותר ממוקד מאשר בפרסום בטלוויזיה (ממוקד כמעט כמו פרסום בפייסבוק וכדומה) ולכן זה מאוד משתלם למפרסמים להשתמש בפלטפורמה כמו רוקו בשביל להגיע ללקוחות פוטנציאלים שהם לא יכולים להגיע דרך פרסום בכבלים וכדומה. לדעתי תוך 5-10 שנים הם הולכים לצמוח לשווי שוק של מאות מיליארדים (אין המלצה!). מחיר המניה משקף את זה כפי שניתן לראות והמחיר קפץ כמעט פי 20 מהנפקה לפני 4 שנים בערך. האם מדובר בבועה? אני לא חושב. אשמח אם מי שטוען שARKK היא בועה אחת גדולה יוכל להסביר לי מה בדיוק בועתי ברוקו מעבר לזה שהמחיר עלה משמעותית. האם מדובר בחברה שלא נותנת ערך משמעותי ללקוחות שלה?
דוגמא מעניינת לשינוי שקורה בשוק זה שחברת וורנר ברוס הודיעה שאת כל הסרטים החדשים שלהם ב2021 הם הולכים להפיץ ישירות בסטרימינג ולא רק באולמות קולנוע. סטרימינג זה העתיד, ובארה"ב זה מאוד ברור. בישראל זה יקח עוד כמה שנים.
גילוי נאות - אני משקיע בROKU ישירות וגם דרך ARKW. כמובן לא ממליץ לאף אחד להשקיע ישירות בחברה מכיוון שהשקעה בחברות ספציפיות יכול להיות יותר תנודתי ומסוכן מלהשקיע בממדדים כמו VTI
מאז ההמלצה שלך ROKU ירדה פי 8

כדי שמישהו ימכור, מישהו צריך לקנות
אם "כולם מוכרים" אז גם "כולם קונים"
השאלה בכמה. אם כולם רוצים למכור אז כנראה שגם לא יהיהו מספיק קונים (במחיר המבוקש) וכך המחיר יצנח. ואז לצורך העניין יכול להיות פשוט מישהו שמסכים לרכוש את כל מניות ארקק בסנט.

• אהבתי
Reactions: Roi
ומה שמעניין זה שרוקו עדיין יקרה. חברה שנמצאת קבוע בהפסד תפעולי. הסיפור שלה יפה והניתוח מאוד מלמד, וירדה בשנה וחצי משווי של 65 מיליארד בערך ל-8 מיליארד. חברה שמוכרת ב-3 מיליארד בשנה, לא מרוויחה, צמיחה דו ספרתית קדימה נמוכה (ועדיין לא בטוח שתרוויח גם אחרי הצמיחה), שווה 8 מיליארד? למה? הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לה זה שתתחיל להרוויח באופן יציב ואז ברווח נקי של 200 מיליון (נגיד) ב-2025 (במקרה הטוב) שצומח ב-10%-15% בשנה, תקבל מכפיל 20 (מכפיל די גבוה), תהיה שווה 4 מיליארד, ותרד בעוד 50% מפה.

קודם כל זו ממש לא הייתה המלצה. דבר שני הרוב המכריע של מניות הצמיחה ירדו ב-70%-80% אחוז בשנה האחרונה אז לא ממש ייחודי לרוקו מה שקרה.
אני בכל מקרה מכרתי מזמן ברווח יפה

קודם כל זו ממש לא הייתה המלצה. דבר שני הרוב המכריע של מניות הצמיחה ירדו ב-70%-80% אחוז בשנה האחרונה אז לא ממש ייחודי לרוקו מה שקרה.
אני בכל מקרה מכרתי מזמן ברווח יפה
למה מכרת? אתה כבר לא מאמין בחברה? או שעברת לחברה אחרת שלדעתך מתומחרת עוד יותר נמוך מפי 8 פחות מהשווי האמיתי שלה?

למה מכרת? אתה כבר לא מאמין בחברה? או שעברת לחברה אחרת שלדעתך מתומחרת עוד יותר נמוך מפי 8 פחות מהשווי האמיתי שלה?
מכרתי כי ברגע שהפד התחיל להעלות ריבית בצורה משמעותית אז כל הסיטואציה עבור מניות צמיחה השתנתה בצורה שאף אחד לא ציפה ועשיתי התאמות בהתאם. אין לזה קשר לחברה באופן ספציפי. החברות הכי גדולות בעולם כמו פייסבוק ואנבידיה ירדו ב-מעל 60 אחוז בשנה האחרונה אז רוקו ממש ממש לא דוגמא לשום דבר.

מכרתי כי ברגע שהפד התחיל להעלות ריבית בצורה משמעותית אז כל הסיטואציה עבור מניות צמיחה השתנתה בצורה שאף אחד לא ציפה ועשיתי התאמות בהתאם. אין לזה קשר לחברה באופן ספציפי. החברות הכי גדולות בעולם כמו פייסבוק ואנבידיה ירדו ב-מעל 60 אחוז בשנה האחרונה אז רוקו ממש ממש לא דוגמא לשום דבר.
כתבת לפני שנה ניתוח מאוד מפורט של המצב העסקי של החברה שאומר שתוך 5-10 הם הולכים לצמוח לשווי של מאות מיליארדים. וכתבת שלא מדובר בבועה.
עליית הריבית אמורה לגרום להיוון תזרים המזומנים העתידי של החברה בריבית קצת יותר גבוהה - אז במקום 200 מיליאדד (המינימום של "מאות מיליארדים", לא?), בעקבות ההיוון החדש השווי נניח אמור לרדת לרק 100 מיליארד. ונניח שב-5-10 שנים התכוונת ל-10 שנים. אז זה פי 12 על הכסף ב-8.5 השנים שנותרו לנו מאז הפוסט. בהנחות השמרניות האלו (1. מאות מיליארדים - התכוונת ל-200. 2. 5-10 שנים - התכוונת ל-10, נשארו עוד 8.5. 3. ריבית עלתה? שיקללתי את זה בחישוב, הורדתי חצי מהשווי העתידי בגלל ההיוון), אנחנו מגיעים לריבית שנתית של 35%! מטורף.

יודע מה, נניח שהריבית אמורה לגלם 75% ירידה בשווי - כלומר 50 מיליארד ולא 200 מיליארד בעוד 8.5 שנים - זה ריבית שנתית של 24% מכאן קדימה. גם לא רע.

אם הסיפור העסקי של החברה לא נשבר לחלוטין בשנה וחצי האחרונות, והמחיר ירד ב-87% - עליית הריבית מפצה על זה ויותר. הריבית כולה עלתה ל-3.25%, לא ל-10%..
יותר מזה, בטווח שדיברת עליו, 5-10 שנים, היה אפשר להניח שהריבית מתישהו תעלה לאזור ה-2%-3% לפחות, ככה שהתרחיש שכתבת היה אמור לקחת בחשבון אפשרות סבירה שכזו.

לסיכום -

לכל חברה יש פוטנציאל.
גם הפיצרייה השכונתית שלי עושה אחלה פיצות ובתרחיש מסוים יכולה להתפתח להיות דומינוס פיצה. האם זה אפשרי? הכל אפשרי. האם זה סביר? שאלה.
גם מה שכתבת על שווי של מאות מיליארדים תוך 5-10 שנים. האם עדיין אפשרי? בטח. הכל אפשרי.
האם היה סביר שכתבת את זה? כתבת את זה כי אתה מאמין בזה (לא כמו הדוגמה הפיקטבית שלי על הפיצריה, שאני לא מאמין באמת שתהיה דומינוס הבאה).
אם אתה מאמין בזה, והדבר היחיד שהשתנה הוא הריבית, בוא ניתן לזה פקטור של 75% ירידה בשווי + הנחות מחמירות לפי מה שנתת (8.5 שנים + 200 מיליארד) - שזה מקדם ביטחון על מקדם ביטחון - והמסקנה היא שאתה חייב להשקיע בחברה כי התשואה השנתית הצפויה היא לפחות 24% תחת ההנחות האלו.

או שסתם סיפרת סיפור כדי לחפות על זה שהסיפור האמיתי הוא ששיחקת משחק של "החבילה עוברת", או Greater fool theory, ומסתבר שהחזקת את החבילה שהמוזיקה הפסיקה, ולמזלך היית מספיק גמיש כדי למכור אותה בדרך למטה ולשנות את דעתך (בניגוד ל-ARKK או ARKW, שלא שינו את דעתן ונמצאות איפה שנמצאות).

כתבת לפני שנה ניתוח מאוד מפורט של המצב העסקי של החברה שאומר שתוך 5-10 הם הולכים לצמוח לשווי של מאות מיליארדים. וכתבת שלא מדובר בבועה.
עליית הריבית אמורה לגרום להיוון תזרים המזומנים העתידי של החברה בריבית קצת יותר גבוהה - אז במקום 200 מיליאדד (המינימום של "מאות מיליארדים", לא?), בעקבות ההיוון החדש השווי נניח אמור לרדת לרק 100 מיליארד. ונניח שב-5-10 שנים התכוונת ל-10 שנים. אז זה פי 12 על הכסף ב-8.5 השנים שנותרו לנו מאז הפוסט. בהנחות השמרניות האלו (1. מאות מיליארדים - התכוונת ל-200. 2. 5-10 שנים - התכוונת ל-10, נשארו עוד 8.5. 3. ריבית עלתה? שיקללתי את זה בחישוב, הורדתי חצי מהשווי העתידי בגלל ההיוון), אנחנו מגיעים לריבית שנתית של 35%! מטורף.
לא תיכננתי להתחיל להתנצח פה עם אנשים ולהתחיל להגן על רוקו אבל בגלל שכתבת יפה ומכובד אני אענה.
אני מסכים איתך שבמודל באקסל עליית ריבית ל3.5% לא אמורה לגרום לירידת שווי של 80%. אבל החיים זה לא מודל אקסל. כמה דברים משמעותיים מאוד השתנו בשנה האחרונה ומאז שכתבתי את הניתוח.
1) לפני שנה היינו בריבית אפס ו (כמעט) אף אחד לא ציפה לעליית ריבית בארה"ב. בטח לא ברמה של 3.5 אחוז. חוץ מזה אתה אומר 3.5 אחוז כאילו אנחנו בסוף בעוד שיש סיכוי טוב שנגיע ל5%+ בשנה שנתיים הקרובות. האימפקט הפסיכולוגי של עליית הריבית על התמחור שלחברות צמיחה היה משמעותי מאוד, הרבה יותר מהאימפקט המתמטי של כמה ריבית 3.5% או 5% אמורה להשפיע על השווי.
2) זה לא בדיוק נכון מה שאמרתי שלרוקו עצמה אין "אחריות" לגבי הירידה בשווי. כל מניות הצמיחה נפלו חזק אבל מי שבעיקר נפל חזק זה חברות שמתעסקות בפרסום, אם זה בדיגיטל, טלוויזיה או מסורתי. זה בגלל שעוד משהו שלא תומחר ברצינות לפני שנה וכמובן קשור לעליות ריבית וזה העובדה שאנחנו כנראה עומדים להיכנס למיתון יזום על ידי פד כדי להילחם באינפלציה (שגם הפד טען שהיא זמנית לפני שנה). מיתון גורם לזה שהצרכנים הרבה יותר רגישים להוצאה שלהם וסביר שיורידו את הסכום שהם מוציאים על מותרות, זה כמובן פוגע בחברות שמתעסקות בפרסום ולכן אלה חטפו הכי חזק.

אני בהחלט חושב שרוקו חברה מעולה ובתוך התעשייה של הפירסום המודל שלהם חזק מאוד והם משתלטים על עוד ועוד תקציבי פרסום מסורתיים יותר שבעבר הלכו לרשתות Network בארה"ב כמו NBC, CBS וכדומה. יחד עם זה צריך להיות ריאליים ולהבין שדברים כיום, ויותר חשוב הציפייה לעוד 3-5 שנים שונה ממה שדברים היו לפני שנה. באופן אישי אני החלטתי שבעוד שלשים עוד כסף ברוקו כרגע יכול להשתלם מאוד בעתיד אני לא בנקודה שאני רוצה לעשות את זה אלא להתמקד בהשקעות בחברות אחרות. תהיה גם כנה עם עצמך, אתה באמת מבין מה רוקו עושה ואת הנקודה שבה הם נמצאים בתעשייה ואת הפוטנציאל שלהם? אם אתה רוצה לדבר על רוקו ספציפית את צריך להבין לעומק מה הם עושים.

לא יודע למה אתה מתכוון בחבילה עוברת אבל השינויים שהעולם בכלל וארה"ב בפרט עברו בשנה האחרונה זה דבר שלא נצפה על ידי כמעט אף אחד כי זה כבר לא קרה עשרות שנים. שינוי כזה במציאות דורש שינוי בגישה. העובדה שקרנות כמו ARK וגם הפד טעו בהערכות שלהם לגבי אינפציה, מיתון אפשרי וריבית רק מראה כמה זה היה לא צפוי.
כמו כן, עיקרון חשוב מאוד בהשקעות בחברות ספיצפיות זה לא להיקשר אליהן פסיכולוגית. ולכן אם אתה מצפה למניפסט ארוך על למה רוקו עדיין חברה מעולה, למה השקעה פה זה הדבר הכי הגיוני בעולם לא תמצא את זה. שקניתי ההנחה שלי הייתה שבהינתן שהתנאים בהם היינו ב2020-2021 ימשיכו, ריבית אפסית, צמיחה משמעותית של סטרימינג ועוצמה של הצרכן האמריקאי, רוקו הייתה השקעה מצויינת. ברגע שהתנאים השתנו התאמתי את ההשקעות שלי ומכרתי את רוקו. לא נקשרתי להשקעה וזה מה שהגן עליי מהירידות המשמעותיות.

נערך לאחרונה ב:
מה שאני אוהב בפוסטים מהסוג הזה ( שמחזיקים מעמד שנה וחצי) זה שאפשר בדיעבד להסתכל אחורה ולבחון איך הכל התפתח מאז שהפוסט נוצר. בדיעבד זה קצת משעשע לראות איך דיונים על השקעה כמעט תמיד מתחילים בקצוות, וכמעט תמיד לכיוון הלא נכון - "האם לקנות?" בשיא, או "האם למכור" בשפל. לדעתי צריך לנעוץ את הפוסט הזה והדיון שבו.

מה שאני אוהב בפוסטים מהסוג הזה ( שמחזיקים מעמד שנה וחצי) זה שאפשר בדיעבד להסתכל אחורה ולבחון איך הכל התפתח מאז שהפוסט נוצר. בדיעבד זה קצת משעשע לראות איך דיונים על השקעה כמעט תמיד מתחילים בקצוות, וכמעט תמיד לכיוון הלא נכון - "האם לקנות?" בשיא, או "האם למכור" בשפל. לדעתי צריך לנעוץ את הפוסט הזה והדיון שבו.
שיעור מעולה על ענווה ותאוות בצע.

אני מוכן לשים כסף ש 5 שנים מעכשיו ARKK תהיה בתשואת חסר ל SP500TR .

הסתכלתי בימים האחרונים על האחזקות בקרנות שלהם, ועל המחקר שלהם. לדעתי, אחלה רשימת מטרות לשורטים. במשבר הבא, לכשיבוא, החברות האלה... השמדת ערך לפנים....
>:D>:D>:D

נכון להיום - ARKK - תשואה מצטברת של 0% ב-5 השנים האחרונות - שער של 34.78 ב-11/10/2017, שער דומה היום.
התחתית של התחתית בקורונה הייתה בערך 37.

אחזקות עיקריות כרגע -
טסלה (מכפיל 80), זום (במכפיל 22), רוקו (בלי, הפסדית, הייתה פעם באזור ה-100, חזרה להפסיד), ועוד 3 חברות ביו-טק, כל אחת שווה כ-5 מיליארד דולר, כולן בלי מכפיל רווח.

שפל כל הזמנים, בערך 15, בפברואר 2016.
מי שהצליח לרכב על הגל של ARKK, לקנות בזול ולמכור ביוקר - כל הכבוד.

מי שפספס את השפל של השפל של 2020 וחווה FOMO - הנה הזדמנות נוספת במחיר אפילו יותר טוב (עזבו את הפד והאינפלציה, קטי אומרת שזום תעלה פי 20 מהשווי היום, וכל חברת ביו-טק שתצליח תעלה מ-5 מיליארד אולי גם ל-50 מיליארד).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ב קרנות נאמנות ישראליות מחקות בחשבון IRA שוק ההון 10
שושן צחור קרנות ישראליות, עושי שוק ושווי הוגן שוק ההון 8
B ערך קרנות ישראליות מחקות מדדים בינלאומיים בזמן המלחמה שוק ההון 5
י קרנות בארץ/אירלנד שדומות ל VUG, VHT, SOXX, VFH, ITA שוק ההון 11
T קרנות מונטרו השקעות אלטרנטיביות 3
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
Gari קרנות סל על מדדים סקטורים\מדדים דפנסיביים בשלב המשיכה כדי למזער נעילת הפסדים בשוק דובי שוק ההון 34
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
T האם יש קרנות ישראליות בGoogle finance? אוף טופיק 1
N קרנות מומנטום שוק ההון 0
ה מסחר עצמאי - קרנות סל שוק ההון 5
JaywalkerPenguin קרנות מחקות ישראלית למדדי חו"ל שוק ההון 5
D מעקב אחרי קרנות השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
simple בעקבות הורדת הדירוג קרנות כספיות לאן ? שוק ההון 3
I נזילות קרנות ישראליות שוק ההון 1
M מקורות לחיפוש קרנות/ני"ע והשוואה שוק ההון 2
א מס ירושה על קרנות וואנגארד שנקנו בבנק ישראלי שוק ההון 12
מ קנית קרנות סל ביטקיון באינטראקטיב ברוקר השקעות אלטרנטיביות 16
J קרנות ממונפות שוק ההון 100
H קרנות בלאקרוק - נוהל קניה חודשית שוק ההון 1
ס מס עיזבון על קרנות של בלאקרוק מיסים 4
tomchoook איך משווים בין קרנות כספיות? שוק ההון 3
ס קרנות הסל שעוקבות ביטקוין הן בשורה? השקעות אלטרנטיביות 1
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
U קרנות סל/קרנות מחקות אחרי מדדי הבנקים פוסטים מאיכות נמוכה 1
א קרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ב קרנות ריט ב IRA שוק ההון 6
B הוצאת קרנות השתלמות לטובת תשלום משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ש קרנות השתלמות של מורים פדיה והעברה למדדי מניות מובילים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
א קרנות סל לבעל אזרחות כפולה אוף טופיק 3
כ הקלות מס רווחי הון מעל גיל 60 - כולל קרנות נאמנות? מיסים 35
א קרנות כספיות דולריות ? שוק ההון 3
N IRA - איחוד קרנות השתלמות וקופות גמל - קושי במעקב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
L קרנות איריות בחשבון IRA שוק ההון 6
א אילו קרנות כספיות כרגע לא "חסומות"? שוק ההון 5
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
F האם קרנות הפנסיה כרגע בירידה בשל המצב? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
stamEhad קרנות פנסיה וקה"ש - האם הן "מנוטרלות מטח"? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
ק דמי ניהול יקרים כנגד תשלום מס על רווחי הון - קרנות ישראליות אל מול זרות שוק ההון 2
I שאלות בסיסיות על מעבר מקרנות אמריקאיות אל קרנות איריות\ישראליות שוק ההון 6
M מדוע קיים אצלי פער גדול בין קרנות פנסיה והשתלמות בעלות מסלול זהה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A האם ניתן לקנות קרנות נאמנות של וואנגראד דרך ברוקר ישראלי? שוק ההון 4
D קרנות סל שקליות להשקעה בחו״ל שוק ההון 4
Ido42 קרנות אגח שוק ההון 11
Y קרנות איריות שקליות - מיסוי ריאלי או ע״פ מט״ח שוק ההון 3
Y קרנות איריות שקליות - המיסוי הוא ריאלי או צמוד מטח? שוק ההון 0
K להמיר קרנות בלי לייצר אירוע מס שוק ההון 6
Y השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים שוק ההון 265

נושאים דומים

Back
למעלה