• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרנות ריט ישראליות

• פותח הנושא Lio
  • פורסם בתאריך

Lio

משתמש סולידי
דירוג
13
שלום חברים,
בארץ יש שתי קרנות ריט: סלע קפיטל וריט1 ולשתיהן תשואת דיבידנד שנתי ממוצעת של 5%.
שתי שאלות:
  1. האם מניית קרן ריט יכולה להיות תחליף לאג"ח במידה ומדובר בפרק זמן של 10 שנים ומעלה?
    כמובן שלא מדובר על המלצה לקנייה אלא על הבנה של מנגנון מניית הריט שעושה רושם שנמצא תחת רגולציה מוקפדת ולכאורה נראה שקרן הריט מספקת גם דיבידנד ביציבות מאז הקמתה.
  2. מה בד"כ קורה למניית קרן ריט כאשר הריבית מתחילה להיות במגמת עלייה?
תודה רבה!
ליאור

התשובות הן על סמך דעתי האישית בלבד.
חשוב לזכור שהדיבידנדים של קרנות ריט תלויים בהכנסות של הקרנות הללו וההכנסות הן לא בהכרח יציבות.

1. בהחלט שלא.
קרנות ריט הן לרוב מתנהגות יפה כאשר השוק מתפקד טוב אבל הן מאוד לא צפויות במהלך משברים.
הקרנות הללו מרויחות מתזרים מזומנים שמקורו בצד ג' שמשלם שכירות ועמידתו של צד ג' במהלך משבר לא ידועה.
עקב כך לא ברור אם אותו צד ג' ימשיך לעמוד בהתחייבותו לשכירות ולכן ההכנסות של הקרן יכולות להיפגע משמעותית.

2. זה כבר תלוי בקרן עצמה ומכיוון שאני לא חקרתי את הקרנות הללו אז אני אענה באופן כללי.
רוב קרנות הריט ממונפות ע"י הלוואות לטווח רחוק (כגון משכנתאות) ולא תמיד המינוף הנ"ל הוא בריבית קבועה לא צמוד.
עקב כך במקרה של עליית ריבית הרווחים של הקרנות הללו נמצאים בסכנה ובמקרה של עודף מינוף זה יכול למוטט את הקרנות.

בנימה יותר אישית כמשקיע דיבידנדים אני לא סומך על הדיבידנדים של אף חברה ישראלית.
אין אפילו חברה ישראלית אחת שהראתה יכולת להמשיך ולשלם דיבידנדים גם במהלך משברים לאורך עשרות שנים ובחלק האג"חי של התיק העקביות הזו מאוד חשובה ושומרת על תנודתיות נמוכה יחסית.

לעומת זאת ישנם המון חברות הנסחרות בבורסה האמריקאית עם עבר מרשים של הגדלת דיבידנדים גם במהלך משברים (הנתונים נכונים לסוף אפריל):
* 493 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במהלך ה-6 שנים האחרונות - כולל משבר הנדל"ן בשנת 2008.
* 189 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במהלך ה-16 שנים האחרונות - כולל משבר ההיטק בשנת 2000 ומשבר הנדל"ן בשנת 2008.
* 93 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במהלך ה-29 שנים האחרונות - כולל המשבר בשנת 1987, (מלחמת המפרץ בשנת 1991,) משבר ההיטק בשנת 2000 ומשבר הנדל"ן בשנת 2008.
* 16 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במהלך יותר מיובל - אני לא הולך למנות כאן את כל המשברים של ה-50 שנים האחרונות...

אלו חברות שמאפשרות לי לישון טוב בלילה עם 100% מניות ו-0% אג"ח.
עקב העובדה שמבחינה היסטורית הדיבידנדים של חברות אמריקאיות הם תזרים שגודל עם השנים (עד שהוא מפסיק) אז היצמדות לחברות שהראו יכולת להמשיך ולהגדיל אותו במהלך משברים חריפים בכלכלה לרוב מפצה גם על פגיעה חלקית מחברה ספציפית שלא מצליחה לשמר את הדיבידנדים.

אם תעבור על האשכול שבו אני מספק מידע על השקעות דיבידנדים אתה תראה שמתוך 115 חברות עם היסטוריה של 25 שנה של הגדלות דיבידנדים ושחילקו פחות מ-5% דיבידנדים לפני 2008 רק 2 הקטינו/הפסיקו את הדיבידנדים מתחילת המשבר.
זה מסתכם בסיכון של 1.7% לפגיעה בדיבידנד - סיכון שמכוסה בהגדלת הדיבידנדים בקצב של בין 6% ל-12% בשנה (כולל במהלך המשבר).

זו כמובן דעתי וזה מה שאני עושה, אתה יכול לא להסכים ולעשות כראות עיניך.

תודה רבה על התשובה המפורטת!
מאוד עזר לי לטובת הבנת הנושא.

יש לי ריט1 שעלה כמעט ב60% מאז שקניתי אותו (הידד לירידת הריבית!) ונותן תשואות מעולות על הנייר.
למה אני אומר על הנייר?
כי המיסוי על ריטים בישראל מטופש לחלוטין - את רווחי הקרן מחלקים לשלוש על פי מקורות הרווח.
חלק לא ממוסה (אך אל דאגה, החלק הזה כמעט ולא בא לידי ביטוי), חלק ממוסה ברווחי הון (למיטב זכרוני - הרווח של הקרן ממכירת נכסים) והשאר (רווחי שכירות) ממוסה במס שולי של 48%.
מכיוון שהשיטה כל כך מסורבלת, המס משתנה משנה לשנה ויכול לנוע על כל מספר בין 25% ל48%!
עכשיו, טכנית אמורה להיות שיטה לקבל החזר מס על החלק של המס השולי ואני מנסה לגלות מה היא (כי לצערי, אני לא משתכר מספיק כדי להיות מחוייב ב48% מס) אבל לא מידע זמין על זה ברשת כמעט ולא תמצא :(.
ההימור שלי הוא שהגשת טופס 1301 (דו"ח שנתי) אמור לעשות את העבודה, אבל עוד לא בדקתי.

בקיצור - מה שאני מנסה לומר הוא שהריטים אולי נותנים 5% מוצהר, אבל מתוך זה רק 3% יגיעו לכיס שלך.

ועוד דבר בנוגע לריטים: התוכנית העסקית שלהם מיועדת לעשות 8% רווח בשנה(שכירות לעסקים וחניונים בלבד). אם ניקח את ריט1 כדוגמא, בשנה שעברה הם חילקו דיבידנד של 50 אגורות למניה - דבר שאמור לתת למניות שלהם ערך משוער של 625 אגורות למניה. במקום זה, המניות שלהם עולות מעל ל1100 אגורות - כלומר, הם מתומחרים בכמעט פי שניים מהמחיר הראוי להם. קח את זה לתשומת ליבך - גם מדובר כאן על כאב ראש לא קטן מול מס הכנסה וגם על פוטנציאל קריסה אדיר.

רוב קרנות הריט ממונפות ע"י הלוואות לטווח רחוק (כגון משכנתאות) ולא תמיד המינוף הנ"ל הוא בריבית קבועה לא צמוד.
עקב כך במקרה של עליית ריבית הרווחים של הקרנות הללו נמצאים בסכנה ובמקרה של עודף מינוף זה יכול למוטט את הקרנות.
אני חושב שזה נכון לחו"ל. בישראל לקרנות הריט יש אג"חים סחירים
לעומת זאת ישנם המון חברות הנסחרות בבורסה האמריקאית עם עבר מרשים של הגדלת דיבידנדים גם במהלך משברים (הנתונים נכונים לסוף אפריל):
* 493 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במהלך ה-6 שנים האחרונות - כולל משבר הנדל"ן בשנת 2008.
* 189 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במהלך ה-16 שנים האחרונות - כולל משבר ההיטק בשנת 2000 ומשבר הנדל"ן בשנת 2008.
* 93 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במהלך ה-29 שנים האחרונות - כולל המשבר בשנת 1987, (מלחמת המפרץ בשנת 1991,) משבר ההיטק בשנת 2000 ומשבר הנדל"ן בשנת 2008.
* 16 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במהלך יותר מיובל - אני לא הולך למנות כאן את כל המשברים של ה-50 שנים האחרונות...
אני מניח שיש גם הרבה חברות שחשבו שהן יכולות להמשיך לחלק דיבידנדים במהלך המשברים הללו ולכן אינן קיימות יותר בבורסה...

אני מניח שיש גם הרבה חברות שחשבו שהן יכולות להמשיך לחלק דיבידנדים במהלך המשברים הללו ולכן אינן קיימות יותר בבורסה...
2 חברות מתוך 115 הפסיקו/הקטינו את הדיבידנדים שלהם במהלך המשבר של 2008.
אני משער שאתה מגדיר 1.7% כהמון...

2 חברות מתוך 115 הפסיקו/הקטינו את הדיבידנדים שלהם במהלך המשבר של 2008.
אני משער שאתה מגדיר 1.7% כהמון...
לא הבנת אותי.
אני בטוח לחלוטין שבזמן שהחברות הללו שרדו את המשבר, חברות אחרות שחילקו דיבידנדים בתקופת משבר קרסו כתוצאה מצמצום במשאבי המזומן הזמינים להם.
כמו שאומרים, ההסיטוריה נכתבת על ידי המנצחים וכנראה שבתחילת 2008 היו יותר מ493 חברות שחילקו יותר דיבידנדים כל שנה...

לא הבנת אותי.
אני בטוח לחלוטין שבזמן שהחברות הללו שרדו את המשבר, חברות אחרות שחילקו דיבידנדים בתקופת משבר קרסו כתוצאה מצמצום במשאבי המזומן הזמינים להם.
כמו שאומרים, ההסיטוריה נכתבת על ידי המנצחים וכנראה שבתחילת 2008 היו יותר מ493 חברות שחילקו יותר דיבידנדים כל שנה...
בתחילת 2008 היו 115 חברות בדיוק עם עבר יציב בחלוקת דיבידנדים ותשואה של פחות מ-5%.
במהלך 2008 רק 2 מהן הקטינו/הפסיקו את הדיבידנדים.
2 מתוך 115, לא מתוך 493...

יש לי ריט1 שעלה כמעט ב60% מאז שקניתי אותו (הידד לירידת הריבית!) ונותן תשואות מעולות על הנייר.
למה אני אומר על הנייר?
כי המיסוי על ריטים בישראל מטופש לחלוטין - את רווחי הקרן מחלקים לשלוש על פי מקורות הרווח.
חלק לא ממוסה (אך אל דאגה, החלק הזה כמעט ולא בא לידי ביטוי), חלק ממוסה ברווחי הון (למיטב זכרוני - הרווח של הקרן ממכירת נכסים) והשאר (רווחי שכירות) ממוסה במס שולי של 48%.
מכיוון שהשיטה כל כך מסורבלת, המס משתנה משנה לשנה ויכול לנוע על כל מספר בין 25% ל48%!
עכשיו, טכנית אמורה להיות שיטה לקבל החזר מס על החלק של המס השולי ואני מנסה לגלות מה היא (כי לצערי, אני לא משתכר מספיק כדי להיות מחוייב ב48% מס) אבל לא מידע זמין על זה ברשת כמעט ולא תמצא :(.
ההימור שלי הוא שהגשת טופס 1301 (דו"ח שנתי) אמור לעשות את העבודה, אבל עוד לא בדקתי.

בקיצור - מה שאני מנסה לומר הוא שהריטים אולי נותנים 5% מוצהר, אבל מתוך זה רק 3% יגיעו לכיס שלך.

ועוד דבר בנוגע לריטים: התוכנית העסקית שלהם מיועדת לעשות 8% רווח בשנה(שכירות לעסקים וחניונים בלבד). אם ניקח את ריט1 כדוגמא, בשנה שעברה הם חילקו דיבידנד של 50 אגורות למניה - דבר שאמור לתת למניות שלהם ערך משוער של 625 אגורות למניה. במקום זה, המניות שלהם עולות מעל ל1100 אגורות - כלומר, הם מתומחרים בכמעט פי שניים מהמחיר הראוי להם. קח את זה לתשומת ליבך - גם מדובר כאן על כאב ראש לא קטן מול מס הכנסה וגם על פוטנציאל קריסה אדיר.
אני מושקע בריט 1 גם .
הצלחת לברר איך מקבלים החזר מס על הדיבידנים?
מה קורה עם דמי הניהול של הקרן? הבנתי שהם יחסית גבוהים

אני מושקע בריט 1 גם .
הצלחת לברר איך מקבלים החזר מס על הדיבידנים?
גם אני מושקע בקטנה בריט 1 בחשבון IRA.
אם תשקיע בריט ישראלי בחשבון IRA תקבל את הדיבידנדים פטורים ממס.

לכן אם יש לך חשבון IRA ואתה מעוניין בקרן ריט, IRA זה המקום.

טכנית אמורה להיות שיטה לקבל החזר מס על החלק של המס השולי
אנחנו עושים את זה כל שנה. זורקים את הניירות שקיבלנו מהבנק בנושא מס במקור על מניות ביחד עם כל תלושי 106 וקבלות על תרומות למס והכנסה והם כבר עושים חישוב. לנו זה עובד כי אנחנו שכירים. אם אתה עצמאי,רו"ח יכניס לדו"ח השנתי.
לא המלצה על ריט כמובן.

מקוה שאפשר לנצל את השירשור בשביל שאלה חצי קשורה...
הדיבידנדים מקרנות ריט ישראליות מגיעים בתאריכים קבועים? והאם הם מנוכים ממס במקור?
לא לגמרי הבנתי את העניין של להזדכות על הדיבידנדים מול מס הכנסה...
תודה

אני הבנתי שדווקא ריט ישראלים בIRA צריך לשלם מס ... בגלל הנושא המסובך בסוגי המיסים שתואר למעלה.
אתה אומר שאצלך לא מורידים לך שום מס בכלל ?

תוכל לפרט עוד דוגמאות של מניות שאתה מחזיק בIRA ?

תודה

גם אני מושקע בקטנה בריט 1 בחשבון IRA.
אם תשקיע בריט ישראלי בחשבון IRA תקבל את הדיבידנדים פטורים ממס.

לכן אם יש לך חשבון IRA ואתה מעוניין בקרן ריט, IRA זה המקום.
תוכל בבקשה לפרט עוד דוגמאות של מניות/ETF שאתה מחזיק בIRA ?

תוכל בבקשה לפרט עוד דוגמאות של מניות/ETF שאתה מחזיק בIRA ?
רק מניות ריט (ריט1 וסלע נדלן).
שאר ההחזקות הן קרנות מחקות ישראליות (מחקות ת"א 125, S&P500 ואירופה).
למעט מניות הריט אני לא מחזיק מניות פרטניות בכלל.

לא לגמרי הבנתי את העניין של להזדכות על הדיבידנדים מול מס הכנסה...
כמו בכל תשלום מס, אתה זכאי להתחשבן מול מס הכנסה בגין מס ששולם בעודף. בריטים, המס הנו לפי המס השולי האישי שלך. בדרך כלל, מנכים מס גבוה יותר (אנחנו לא מגיעים לדרגת מס 48%, הלוואי!) ולכן, במסגרת הגשת דוח שנתי למס הכנסה יחושב גם ההפרש בגין המס ששילמת על הדיבידנדים בעודף לעומת המס המגיע.
אם אתה שכיר ולא עצמאי, אין צורך למלא את הטפסים אלא להגיש את כל המסמכים ולצרף טופס בקשה להחזר מס רק עם הפרטים האישיים ומס הכנסה עושה את זה לבד.
מה שכן, צריך להיזהר. אם יצא שמשום מה שילמת פחות מדי מס, אולי בגלל מקור אחר, יחייבו אותך בתשלום.

כמו בכל תשלום מס, אתה זכאי להתחשבן מול מס הכנסה בגין מס ששולם בעודף. בריטים, המס הנו לפי המס השולי האישי שלך. בדרך כלל, מנכים מס גבוה יותר (אנחנו לא מגיעים לדרגת מס 48%, הלוואי!) ולכן, במסגרת הגשת דוח שנתי למס הכנסה יחושב גם ההפרש בגין המס ששילמת על הדיבידנדים בעודף לעומת המס המגיע.
אם אתה שכיר ולא עצמאי, אין צורך למלא את הטפסים אלא להגיש את כל המסמכים ולצרף טופס בקשה להחזר מס רק עם הפרטים האישיים ומס הכנסה עושה את זה לבד.
מה שכן, צריך להיזהר. אם יצא שמשום מה שילמת פחות מדי מס, אולי בגלל מקור אחר, יחייבו אותך בתשלום.
עשית לי סדר בראש... תודה רבה!

רק מניות ריט (ריט1 וסלע נדלן).
שאר ההחזקות הן קרנות מחקות ישראליות (מחקות ת"א 125, S&P500 ואירופה).
למעט מניות הריט אני לא מחזיק מניות פרטניות בכלל.
תודה
אפשר לשאול למה רק ריטים ? למה העדפה לסקטור הזה כשאתה בוחר מניות ספציפיות לIRA ?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ב קרנות ריט ב IRA שוק ההון 6
D עזרה- קרנות ריט שוק ההון 17
T קרנות ריט- כן או לא? שוק ההון 22
ד השקעה בETF של קרנות ריט נדל"ן 19
A שאלת מיסוי על קרנות ריט אירופאיות מיסים 0
פסיוני רשימת קרנות ריט שוק ההון 9
D מיסוי - קרנות ריט מיסים 49
A שאלה בעקבות פוסט "קרנות ריט" שוק ההון 0
ל קרנות ריט - USRT vs VNQ שוק ההון 2
א קרנות איריות - ריט ואג"ח שוק ההון 5
ש עזרה בהבנה של תהליך ההקמה של קרנות, קרנות ריט באופן כללי ושל "מגוריט" בפרט. שוק ההון 54
ב קרנות נאמנות ישראליות מחקות בחשבון IRA שוק ההון 7
שושן צחור קרנות ישראליות, עושי שוק ושווי הוגן שוק ההון 8
B ערך קרנות ישראליות מחקות מדדים בינלאומיים בזמן המלחמה שוק ההון 5
י קרנות בארץ/אירלנד שדומות ל VUG, VHT, SOXX, VFH, ITA שוק ההון 11
T קרנות מונטרו השקעות אלטרנטיביות 3
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
Gari קרנות סל על מדדים סקטורים\מדדים דפנסיביים בשלב המשיכה כדי למזער נעילת הפסדים בשוק דובי שוק ההון 34
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
T האם יש קרנות ישראליות בGoogle finance? אוף טופיק 1
N קרנות מומנטום שוק ההון 0
ה מסחר עצמאי - קרנות סל שוק ההון 5
JaywalkerPenguin קרנות מחקות ישראלית למדדי חו"ל שוק ההון 5
D מעקב אחרי קרנות השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
simple בעקבות הורדת הדירוג קרנות כספיות לאן ? שוק ההון 3
I נזילות קרנות ישראליות שוק ההון 1
M מקורות לחיפוש קרנות/ני"ע והשוואה שוק ההון 2
א מס ירושה על קרנות וואנגארד שנקנו בבנק ישראלי שוק ההון 12
מ קנית קרנות סל ביטקיון באינטראקטיב ברוקר השקעות אלטרנטיביות 16
J קרנות ממונפות שוק ההון 100
H קרנות בלאקרוק - נוהל קניה חודשית שוק ההון 1
ס מס עיזבון על קרנות של בלאקרוק מיסים 4
tomchoook איך משווים בין קרנות כספיות? שוק ההון 3
ס קרנות הסל שעוקבות ביטקוין הן בשורה? השקעות אלטרנטיביות 1
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
U קרנות סל/קרנות מחקות אחרי מדדי הבנקים פוסטים מאיכות נמוכה 1
א קרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
B הוצאת קרנות השתלמות לטובת תשלום משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ש קרנות השתלמות של מורים פדיה והעברה למדדי מניות מובילים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
א קרנות סל לבעל אזרחות כפולה אוף טופיק 3
כ הקלות מס רווחי הון מעל גיל 60 - כולל קרנות נאמנות? מיסים 35
א קרנות כספיות דולריות ? שוק ההון 3
N IRA - איחוד קרנות השתלמות וקופות גמל - קושי במעקב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
L קרנות איריות בחשבון IRA שוק ההון 6
א אילו קרנות כספיות כרגע לא "חסומות"? שוק ההון 5
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
F האם קרנות הפנסיה כרגע בירידה בשל המצב? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
stamEhad קרנות פנסיה וקה"ש - האם הן "מנוטרלות מטח"? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11

נושאים דומים

Back
למעלה