1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

קרנות פקטורים?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י YossiN, ‏27/11/16.

 1. Yevgeny

  Yevgeny משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏4/2/15
  הודעות:
  3,098
  לייקים שהתקבלו:
  6,623
  לא משהו קונקרטי, אבל כן דברים שלדעתי כדאי לחשוב עליהם לפני שמתעמקים בשיטות השקעה / מוצרים ספציפים:

  * בתור אחד שמאמין שהשווקים יעילים מספיק/לרוב אך עדיין יש לו פלח אקטיבי בתיק, ממליץ לך לקרוא את הפוסט הבא (קצת ארוך...) שנותן מסגרת מחשבתית מאוד מועילה בעיני איך שתי התפיסות הללו יכולות להתיישב ביחד:
  The Sustainable Active Investing Framework: Simple, But Not Easy

  * לגבי כל השקעה אקטיבית שהיא, הדבר הכי חשוב בעיני הוא ההיבט הפסיכולוגי של "טעות העקיבה" של אותה השקעה. כל אסטרטגיה שלא תבחר, יהיו בה תקופות ארוכות שהיא תפגר אחרי מדד הייחוס שלה - שיטות שונות של השקעת מומנטום או ערך למשל ידועות בכך שהיו תקופות שהן פיגרו אחרי מדדי הייחוס שלהן במשך שנים ארוכות, יותר מעשור לפעמים.
  אז זו החלטה חשובה לעצמך, לפני שתשקיע - איך תתמודד עם תקופות ארוכות של פיגור כזה, מתי ועל בסיס מה תשפוט את הביצועים ותחליט אם להמשיך את ההשקעה או לא. אם תעשה את ההחלטות הללו "תוך כדי", סביר שתיפול לסיטואציה הנפוצה של לרדוף אחרי ביצועים היסטוריים טובים ולברוח מההשקעה ברגע שהיא יורדת.

  * לגבי לימוד והשכלה כללית על נושא הפקטורים השונים ושיטות השקעה בהם - ממליץ בחום על קריאה היסטורית בבלוג של alphaarchitect, יש להם היסטוריית פרסומים מאוד מקיפה ויסודית בנושא, עם כמה סייגים חשובים:
  ** תצוגת היסטוריית הפוסטים באתר הבלוג שלהם נראית לי זוועה שלא מהעולם הזה. נראה לי שהדרך היותר נוחה לעבור על ההיסטוריה זה להירשם לבלוג דרך קורא RSS כלשהו (אני משתמש ב-feedly) והשירותים הללו מראים לך היסטוריה של הפוסטים מהאתר הזה גם מהזמן שלפני שנרשמת (כי הם שומרים cache בהנחה שמישהו אחר מתישהו נרשם לזה).
  ** לא כל הפוסטים שלהם בבלוג מאוד קלים לקריאה. אפשר לחלק אותם לכמה סוגים (לפי רמת מורכבות עולה):
  - פוסטים לקהל המשקיעים הרחב (כמו שקישרתי בהתחלה) שכתובים בשפה פשוטה יחסית
  - פוסטים טכניים שמתמקדים באסטרטגיית השקעה מסוימת עם הרבה ניתוחים סטטיסטיים והיסטוריים של הביצועים שלה
  - סקירה של פרסומים של ספרות פיננסית אקדמית. מציגים את המסקנות והתובנות העיקריות ממחקרים אקדמיים עדכניים בתחום.

  בהתאם לרמת העניין - תדלג על פוסטים שנכנסים עמוק מידי לפרטים שלא מעניינים אותך.

  * עריכה: עוד מקור קריאה ולימוד שהייתי שוקל זה פרסומים של עוד חברת ניהול השקעות - AQR ובפרט Cliff Asness. היו להם לא מעט פרסומים ומחקרים ובפרט בנושא השקעות הפקטורים למיניהן. בד"כ קראתי אותם דרך קישורים ממקומות אחרים, אבל משער שאפשר להגיע לכל זה גם דרך האתר שלהם (יש כמה קטגוריות תחת Education).
   
  נערך לאחרונה ב: ‏7/11/18
  לעניות דעתי, DorA ו-מתכנת אוהבים את זה.
 2. דור דורים

  דור דורים משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏3/1/18
  הודעות:
  1,586
  לייקים שהתקבלו:
  1,272
  כן, אבל הן בהכרח עוברות דרך ה2000 הקטנות?

  חברה שהייתה של שווי שוק גדול מאוד תצא ממסחר ותתפרק גם לפני שהיא תהפוך לחברה קטנה, ואז תישחק עד 0.
  אל תשכח שהמדד בד"כ מעודכן פעם ברבעון או משהו כזה.

  השאלה אם בתוחלת יש משמעותית יותר חברות שמתאפסות בשווי שוק קטן מאשר בבינוני או בגדול?

  אני באמת לא יודע, וגם לא כמה זה משפיע על המדד. אני שואל. אין לי סטטיסטיקות בנושא....
   
 3. DorA

  DorA משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏1/1/17
  הודעות:
  674
  לייקים שהתקבלו:
  406
  תשאל את ג'רמי סיגל מה הוא חושב על חברות שיצאו ממדד ה-SP500.
   
 4. מתכנת

  מתכנת מודרטור

  הצטרף ב:
  ‏10/2/16
  הודעות:
  7,521
  לייקים שהתקבלו:
  6,161
  בעיני זו הנקודה החשובה ביותר. (החלק של לימוד והשכלה הוא קל יחסית)
  תוכל להרחיב על זה קצת יותר? מה עזר לך למשל לגבש תוכנית?
   
  DorA אוהב/ת את זה.
 5. Yevgeny

  Yevgeny משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏4/2/15
  הודעות:
  3,098
  לייקים שהתקבלו:
  6,623
  בסופו של דבר, אחרי תקופה של לימוד וקריאה, החלטתי על איזה שתי קרנות סל אקטיביות שהן תחת הקטגוריה של השקעות ערך.

  * מן הסתם - כי השתכנעתי שאלגוריתם ההשקעה יש הסתברות סבירה ללתת תשואה עודפת לאורך הטווח הארוך, על בסיס המחקרים/סימולציית ביצועים היסטורית שהציגו יוצרי אותן הקרנות, וכי אני מוכן לאבד את עלות דמי הניהול הגבוההים יותר (ביחס למוצר מחקה זול) בהנחה שזה לא יקרה.

  * נקודה חשובה מבחינתי הייתה שאמנם זו השקעה אקטיבית, אבל המוצרים פועלים באופן מכאני על פי גישת השקעה מוגדרת מסוימת - בניגוד לקרנות מנוהלות או קרנות גידור שבהן יש אדם מאחורי כל פעולת השקעה. בעיני זה אומר שאת השיפוט שלי לגבי שיטת ההשקעה הספציפית אני צריך לעשות פעם אחת בתחילת הדרך - והיא תמשיך להתנהל באותו אופן בעתיד, בלי שאני אצטרך לתהות כל פעם עד כמה אני סומך של שיקול הדעת של אותם אנשים (שגם אינו שקוף לי כלל), במיוחד אם וכאשר יהיו תקופות ארוכות של ביצועי חסר יחסיים.

  * נתתי לעצמי פרק זמן של חמש שנים עד שאני בכלל אתחיל להסתכל על הביצועים בפועל של הקרן ביחס למדד הייחוס - עד אז אני רוכש/מאזן את הקרנות הללו בדיוק כמו כל שאר חלקי התיק, בלי לבדוק "מה הן עשו בשבילי היום". מאז עברו שלוש ומשהו שנים, כך שעוד יש זמן - ואני אכן אפילו לא סגור מה הביצועים שלהן ביחס למדדי הייחוס כיום. זה ימשיך כל עוד אין איזו התנהגות חריגה שמעידה על בעיה עקרונית או שינוי מדיניות השקעה.

  * גם אחרי שיעבור אותו פרק זמן ראשוני - ההשוואה למדדי הייחוס לא תהיה מאוד קריטית בעיני אם השוק ימשיך כל התקופה במגמה של עליות (הקפיצות למטה של ה-10% או כמה שזה לא היה עכשיו זניחות לגמרי בעיני). עבורי יותר חשובה ההצלחה של גישת ההשקעה במהלך ובעיקר אחרי תקופה ממושכת של ירידות, לכשתגיע.

  * יש עוד היבט פסיכולוגי שמועיל בעיני - עכשיו שיש לי את הפלח האקטיבי הזה בתיק, זה עוזר לי "לא לגעת" בשאר התיק למרות שאני עדיין מתעניין וקורא הרבה ספרות/מחקרים פיננסיים ותמיד צצים הרבה רעיונות של מה אפשר אולי לעשות. אני יכול לספר לעצמי שכבר יש לי חלק בתיק שאמור להתחשב בתמחור של המניות בשוק, ושבתקווה יתנהג טוב יותר ממדד המניות הרחב בתקופות של נפילות, וזה עוזר לי לא לשחק עם הקצאת המניות/אגח בכלל התיק ולהיות עם הקצאה מנייתית גבוהה יחסית. אם הסיפור הזה נכון או לא אגלה מתישהו בהמשך, אבל הוא מועיל כבר עכשיו.

  * מה שכן - יש גם למשל עדויות מחקריות/היסטוריות שלפקטורים ממשפחת המומנטום יש גם פוטנציאל משמעותי, בין אם בפני עצמם או בתיק שמשולב עם value (כי הביצועים הטובים/רעים שלהם מתרחשים בתקופות שונות). אבל לעצמי החלטתי לא להתעסק עם מוצרים כאלו, כי ההתנהגות שלהם מספיק לא אינטואיטיבית עבורי כדי שאוכל להתמיד עם השקעה בהם לאורך תקופות ממושכות של ביצועי חסר - ולכן אין טעם להיכנס לזה בכלל.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏11/11/18
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
קרנות מחקות פינת המשקיעים ‏היום ב- 14:40
מכירה של קרנות הסל לטובת בלאק רוק + תזמון קנייה פינת המשקיעים ‏אתמול ב- 21:35
שאלת מיסוי על קרנות ריט אירופאיות פינת המשקיעים ‏30/11/19
שאלה בנוגע לקרנות פנסיה והשתלמות מחקות S&P500 פינת המשקיעים ‏22/11/19
קרנות סל זרות ברוקר ישראלי פינת המשקיעים ‏21/11/19
 1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.