• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קבלת אופציות בחברת סטארט אפ

vigaror

משתמש רגיל
דירוג
366
היי,
יש לי הצעת עבודה מחברת סטארט אפ שכוללת גם אופציות,
כחלק מהמשא ומתן על השכר הם הציאו לי להחליף חלק מהשכר ביותר אופציות של הסטארט אפ.

וזה העלה לי כמה שאלות:
  1. כדי להמיר שכר באופציות? ואם כן כמה?
  2. כמה אופציות סביר לקבל/לבקש לתפקיד מתכנת בחברה קטנה(פחות מ15 איש) שקיימת כשנה?
  3. איך אני יכול לבדוק מה השווי הכספי המשואר של האופציות? - אפשר לגלות את זה לפי כמות הכספים שהם גייסו?
  4. יש משהו שווה לי לשאול על האופציות במהלך המשא ומתן? - לדוגמה אם הם מתכננים סבב גיוס נוסף(סכנת דילול)?
  5. חוץ מהסיכון הסטארט אפ לא יונפק/ימכר יש עוד סיכון על האופציות?

תשובות שקיבלתי/אספתי עד עכשיו:
1. לא נראה שיש מסקנה ברורה בנושא
2. כנראה איפה שהוא מתחת ל1% , אבל עדיין אין לי טווח יותר מדיוק
3. מישהו הציע לי לקחת את סכום הגיוסים ולכפול ב4 כדי לקבל את השווי המוערך של החברה ומזה לבצע את החישוב(אופציה אחרת היא לנסות ולראות בכמה חברות דומות נמכרו(אם יש כאלה)), כלומר:
((סכום גיוס)*4*(אחוז אופציות) - (עלות אופציות))(עלות מס : בדרך כלל 25%) = שווי מוערך
5.עוד לא יודע

חברה עם 15 עובדים לא תציע לך בד״כ קרוב ל-%1. אלו מספרים ששמורים לעובד ראשון-שני פלוס מינוס. מנגד חברה עם 15 יש לה כנראה יותר סיכויי הצלחה מאשר חברה שרק קמה ואתה עובד ראשון, ככה שלא ברור איפה התוחלת טובה יותר.
לדעתי כדאי לקחת את השכר המינימלי שאתה מרגיש מספיק נח איתו ואת השאר באופציות. חלק מהעניין של סטארטאפ זה התשלום במקרה של אקזיט. אתה תאכל את עצמך על זה שלא לקחת יותר אופציות אם יהיה אקזיט, אתה לא ממש תזכור שיכלת להוסיף עוד כמה אלפים לשכר (יותר הכנסה גם ככה לרוב גוררת יותר הוצאות) אם לא.

לדעתי כדאי לקחת את השכר המינימלי שאתה מרגיש מספיק נח איתו ואת השאר באופציות. חלק מהעניין של סטארטאפ זה התשלום במקרה של אקזיט. אתה תאכל את עצמך על זה שלא לקחת יותר אופציות אם יהיה אקזיט, אתה לא ממש תזכור שיכלת להוסיף עוד כמה אלפים לשכר (יותר הכנסה גם ככה לרוב גוררת יותר הוצאות) אם לא.
דעתי הפוכה.

@vigaror בתור מישהו שכן זכה להיות במצב בו נהניתי מקבלת אופציות בתור עובד מוקדם יחסית בחברה שעשתה בהמשך אקזיט (סביר, לא מעבר) וזה הניב סכום נחמד (לא משנה חיים, אבל כן קיצר את הזמן לפרישה בכמה שנים) - היחס שלי לנושא הוא סקפטי דווקא.

אופציות זה הימור עם סיכוי הצלחה נמוך יחסית ולכן בעיני זה לא השיקול המהותי בהערכה לגבי מקום עבודה מסוים ותנאי השכר בו:
* לכל הפחות הייתי מתחיל מכך שאתה צריך להיות מרוצה יחסית מהשכר בפני עצמו. ברור שעבור תפקידים מקבילים סטארטאפ צעיר ישלם בד"כ שכר נמוך יותר מחברות גדולות ומבוססות (ואופציות זה אחד הפיצויים על כך), אבל היות ואתה לא יכול לבנות על האופציות, חשוב שהשכר עצמו יהיה כזה שתהיה שלם איתו.
* הצלחה "בן לילה" לוקחת לא מעט שנים - גם במקרה האידיאלי, לא סביר שהאופציות יהפכו למזומן אצלך בכיס בפחות מחמש שנים עבור חברה צעירה כל כך, ולרוב גם יותר זמן. ככה שלכל הפחות זה דורש התחייבות ארוכת טווח כלפי החברה הזאת.
* וזה, בין השאר, אחת הסיבות לכך שהשיקול העיקרי שלך צריך להיות - האם אתה רואה עצמך מתמיד בחברה הזאת לתקופה ארוכה? האם אתה מסתדר עם חזון שלה, המייסדים שלה והאנשים שסביבך? עבורי הערך של הסטארטאפ שהייתי בו הוא שזכיתי לעבוד עם אנשים מדהימים ומוכשרים סביבי, שמכל אחד מהם למדתי משהו אחר, ושבתור עובד מוקדם קיבלתי הרבה מאוד אחריות (כי אין מישהו אחר שיעשה את הדברים עבורך) ובהתאם גם הזדמנות להשפיע ולבנות חלקים משמעותיים מהמערכות של החברה. הייתי צריך לגדול המון מבחינה מקצועית לתוך התפקיד שהייתי בו רק כמה שנים מאוחר יותר. ככה שבין אם הסטארטאפ ייכשל (התרחיש הנפוץ) או יצליח - הפיתוח האישי והמקצועי בו קידם אותי משמעותית בשנים הללו.
* אני כן חושב שלאופציות יש חשיבות מסוימת שהיא לא רק כלכלית - אלא כי בעיני לפחות זה משנה את ההסתכלות ביחס לזו של סתם עובד שכיר. בכל מיני נקודות החלטה מקצועיות, או בשלב ראיונות וגיוס עובדים - אתה חושב על זה גם מנקודת מבט של "האם זו החלטה נכונה עבור חברה שהיא (קצת) שלי?".

* בהיבט הטכני יותר, השווי הכלכלי הפוטנציאלי של אופציות הוא סוגיה מספיק מורכבת שבגדול זה דורש ממך בעיקר הרבה אמון במנהלים/מייסדים. ברמה הכי בסיסית - חשוב לדעת איזו אחוז מהאופציות המונפקות מהווה המענק שלך (כי במובן אבסולוטי - אלף אופציות יכול להיות הרבה או כלום). אבל יש עוד הרבה דברים שיכולים לפגוע בשווי שלהן, כיום או בסבבי השקעות עתידיים - בין אם זה דילולים, או סעיפים ספציפיים בחוזי ההשקעות בחברה (כמו liquidation preference, שזה סעיף שקודם כל מבטיח למשקיעים מכפלת רווח מסוימת על ההשקעה לפני שכספי האקזיט מכלל מחולקים בין בעלי האופציות) שאתה לא תהיה מודע להם לרוב. בהחלט יש סיטואציות בהן חברות עושות אקזיט מרשים על הנייר, אבל כלום מזה לא מגיע בסוף לעובדים עם האופציות.

נערך לאחרונה ב:
סתם מתוך עניין ...כמה אופציות אחוזים יש למייסדים?
וכמה למשקיעים ?

תשובות שקיבלתי/אספתי עד עכשיו:
1. לא נראה שיש מסקנה ברורה בנושא
2. כנראה איפה שהוא מתחת ל1% , אבל עדיין אין לי טווח יותר מדיוק
3. מישהו הציע לי לקחת את סכום הגיוסים ולכפול ב4 כדי לקבל את השווי המוערך של החברה ומזה לבצע את החישוב(אופציה אחרת היא לנסות ולראות בכמה חברות דומות נמכרו(אם יש כאלה)), כלומר:
((סכום גיוס)*4*(אחוז אופציות) - (עלות אופציות))(עלות מס : בדרך כלל 25%) = שווי מוערך
5.עוד לא יודע
תתחיל לדבר עם מחלקת הכספים בחברה, אני הייתי בודקת דוחות כספיים. לא הכל בנוי על רעיונות מבריקים וחיבה. חברה שלא מתנהלת כלכלית נכון, יכולה למצוא את עצמה על סף פשיטת רגל, וראה לדוגמה את טסלה שמדממת חשבונאית

תתחיל לדבר עם מחלקת הכספים בחברה, אני הייתי בודקת דוחות כספיים. לא הכל בנוי על רעיונות מבריקים וחיבה. חברה שלא מתנהלת כלכלית נכון, יכולה למצוא את עצמה על סף פשיטת רגל, וראה לדוגמה את טסלה שמדממת חשבונאית
מחלקת כספים? דוחות כספיים?
סטארטאפ יכול להיות גם שני חברה שעובדים בסלון.
רוב הסטראטאפים זה שני חברה וכמה מהנדסים שהם שכרו בכסף של מישהו אחר שעובדים במשרד של מישהו אחר.

מחלקת כספים? דוחות כספיים?
סטארטאפ יכול להיות גם שני חברה שעובדים בסלון.
רוב הסטראטאפים זה שני חברה וכמה מהנדסים שהם שכרו בכסף של מישהו אחר שעובדים במשרד של מישהו אחר.
ויש גם הרבה מקרים שזה לא. אולי הניסיון שלי הוא ייחודי של עבודה בשנות ה2000 כשהיו חברות סטרט אפ שישבו על מיליונים של משקיעים. אני יודעת שדווקא חברות הזנק שמבקשות מענקים מהמדען צריכות למלא דרישות חמורות לניהול כספים, כך שגם אם החברה קטנה ואולי אין לה עדיין מכירות, אפשר ללמוד הרבה עליה דרך ההתנהלות הכספית. איך היא מנהלת את חובותיה, האם החברה מנהלת מו"מ עם ספקים/קבלני משנה לטובתה. אם יש לה מכירות/שירותים מה תנאי התשלום, כמה אפקטיבית הגבייה, כמה מבוזבז על אותו סעיף בעייתי של הנהלה וכלליות -שכר מנהלים וכ"ו. השאלה איך מתנהלים עם הכספים הללו. במצב שהוא מתאר, הוא מקבל שכר מחברה שמציעה לו אופציות. זה לא נשמע סוג החברה שאתה מתאר.

ויש גם הרבה מקרים שזה לא. אולי הניסיון שלי הוא ייחודי של עבודה בשנות ה2000 כשהיו חברות סטרט אפ שישבו על מיליונים של משקיעים. אני יודעת שדווקא חברות הזנק שמבקשות מענקים מהמדען צריכות למלא דרישות חמורות לניהול כספים, כך שגם אם החברה קטנה ואולי אין לה עדיין מכירות, אפשר ללמוד הרבה עליה דרך ההתנהלות הכספית. איך היא מנהלת את חובותיה, האם החברה מנהלת מו"מ עם ספקים/קבלני משנה לטובתה. אם יש לה מכירות/שירותים מה תנאי התשלום, כמה אפקטיבית הגבייה, כמה מבוזבז על אותו סעיף בעייתי של הנהלה וכלליות -שכר מנהלים וכ"ו. השאלה איך מתנהלים עם הכספים הללו. במצב שהוא מתאר, הוא מקבל שכר מחברה שמציעה לו אופציות. זה לא נשמע סוג החברה שאתה מתאר.
מה שאת מתארת לא נשמע כמו שום סטארטאפ שעבדתי בו או הכרתי.

מה שאת מתארת לא נשמע כמו שום סטארטאפ שעבדתי בו או הכרתי.
טוב, נסיון שונה. לי יש ניסיון בחברות הזנק באישור המדען וגם למעשה בחברות שהתפתחו מאיזה וילה מושכרת עם הון עצמי.
גם במקרים כאלה, הם צריכים לנהל ספרים. יכול להיות שזה לא במיקום של החברה ומבוצע OUTSOURCING .
בכללי כל חברהשנרשמת בישראל צריכה לנהל ספרים. מה שאומר שגם את ההוצאות וההפסדים שהיא צוברת-עליה לדווח. אולי בצד שלך, יצא לך לחוות קבוצה של אנשים מסתובבים בפיג'מות ומתכנתים לתוך הלילה, אבל חובה חוקית לנהל רישומים וספרים חשבונאיים. יש שיטות להעריך חברה בהפסדים למשל EBDITA או באמצעות תזרים מזומנים צפוי והשוואה לחברה בענף. אינדיקטור טוב הוא לבדוק מה קצב צמצום ההפסד וגידול המחזור. דברים שונים כמו הערכת הביקוש למוצר בשוק ועוד.
מאד ממליצה לך להכיר למכריך את אפשרות של מענקים מהמדען, לאנשים שאין להם הון מהבית או אנשים שמרגישים שחותמת של המדען תעזור להם בגיוס כספים
מצב קישור
https://innovationisrael.org.il/startup/programsrnd/earlystage

הנסיון שלי עם חברות סטארט אפ הוא לא חיובי מבחינה כספית. בדרך כלל היחידים שעושים שם כסף אם החברה מצליחה הם המשקיעים והיזמים.
עובד מן המנין, אם הוא ישוה תגמול בחברה גדולה ומבוססת לתגמול בסטארט אפ, הרי שבחברה מבוססת הוא יתוגמל הרבה יותר טוב. במידה והסטארט אפ יצליח ויעשה אקזיט, התגמול אולי ישתוה לחברה גדולה. אבל כמעט אף פעם לא יהיה גבוה יותר.
לכן לא הייתי מחליף שכר באופציות.

הנסיון שלי עם חברות סטארט אפ הוא לא חיובי מבחינה כספית. בדרך כלל היחידים שעושים שם כסף אם החברה מצליחה הם המשקיעים והיזמים.
עובד מן המנין, אם הוא ישוה תגמול בחברה גדולה ומבוססת לתגמול בסטארט אפ, הרי שבחברה מבוססת הוא יתוגמל הרבה יותר טוב. במידה והסטארט אפ יצליח ויעשה אקזיט, התגמול אולי ישתוה לחברה גדולה. אבל כמעט אף פעם לא יהיה גבוה יותר.
לכן לא הייתי מחליף שכר באופציות.
מי שרוצה תנאים ותגמול גבוה צריך ללכת לעבוד בחברה גדולה, מסכים לחלוטין.
יש סיבות אחרות לעבוד בסטארטאפ - עניין, יכולת השפעה רחבה על המוצר והפיתוח, אנשים, תחום חדשני וגם הפוטנציאל לעשות כסף, נכון שזה רק פוטנציאל, אבל עדיין אם אתה מאמין בחברה ומחזיק כמות מכובדת באופציות זה יכול להיות שווה ערך לכמה שנות שכר אם לא יותר.

יש סיבות אחרות לעבוד בסטארטאפ - עניין, יכולת השפעה רחבה על המוצר והפיתוח, אנשים, תחום חדשני וגם הפוטנציאל לעשות כסף, נכון שזה רק פוטנציאל, אבל עדיין אם אתה מאמין בחברה ומחזיק כמות מכובדת באופציות זה יכול להיות שווה ערך לכמה שנות שכר אם לא יותר.
כצופה מהצד (במצליחים, למפסידים לא מוציאים שומות) אתה צודק לגמרי. גם עובדים שאינם מייסדים יכולים לצאת עם כמה מיליוני שח באקזיט מוצלח.

לפי התחושה שלי החברה יותר דומה למה ש adamshalev תיאר - כלומר 2 יזמים שמצאו משקיע ושכרו מספר מתכנתים, אין HR,כספים וכדומה.
החברה עצמה די צעירה קיימת בערך שנה, אולי שנתיים במקסימום ויש בערך 20 עובדים.

ניסיתי להשיג עוד מידע כלכלי על החברה אבל הם לא ממש הסכימו לשתף, מה שהם כן גילו זה:
שהם עשו גיוס של 4.5 מליון דולר והם מערכים שבלי גיוס נוסף יש להם בערך שנתיים לחיות.

גם עובדים שאינם מייסדים יכולים לצאת עם כמה מיליוני שח באקזיט מוצלח
נדיר ביותר. אני יכול להזכר במובילאי מהשנים האחרונות, וכנראה גם בכרומטיקס לפני כ-20 שנה.
באופן כללי, עובד שמגויס בין ה-50 הראשונים יקבל כפרומיל, אולי שניים. אחרי שניים-שלושה גיוסים הוא ידולל לפחות מחצי פרומיל, ואז באקזיט נאה של 200-300 מליון דולר הוא יקבל פחות מ-200 אלף דולר, לפני מיסים. וזה בממוצע אחרי 10 שנות עבודה.

נכון מאוד.

יש סיבות אחרות לעבוד בסטארטאפ - עניין, יכולת השפעה רחבה על המוצר והפיתוח, אנשים, תחום חדשני
בהחלט.

גם הפוטנציאל לעשות כסף, נכון שזה רק פוטנציאל, אבל עדיין אם אתה מאמין בחברה ומחזיק כמות מכובדת באופציות זה יכול להיות שווה ערך לכמה שנות שכר אם לא יותר.
עשיתי לפני 3 פסקאות חשבון כללי. אתה יכול לתקן אותי על מנת שהחשבון יתאים באמת לכמה שנות שכר?

עשיתי לפני 3 פסקאות חשבון כללי. אתה יכול לתקן אותי על מנת שהחשבון יתאים באמת לכמה שנות שכר?
כל אקזיט והסיפור שלו, המכירה של מובילאיי הכניסה סכומים יפים מאד לעובדים לדעתי.

כל אקזיט והסיפור שלו, המכירה של מובילאיי הכניסה סכומים יפים מאד לעובדים לדעתי.
ראוי לציין שגם אחרי הרכישה עובדים יכולים לקבל תנאים טובים מאד מהחברה הרוכשת, לעיתים אפילו מדובר בבונוסים שמגמדים את האקזיט עצמו.

ראוי לציין שגם אחרי הרכישה עובדים יכולים לקבל תנאים טובים מאד מהחברה הרוכשת, לעיתים אפילו מדובר בבונוסים שמגמדים את האקזיט עצמו.
בהמשך להערה של Oringa - אין לי סטטיסטיקה, אבל הייתי מנחש שזה אולי אפילו המקרה היותר נפוץ.

חלק גדול מהאקזיטים הם לא הצלחה מסחררת אלא רכישה שאולי מכסה פחות או יותר את ההשקעות שנעשו בחברה, או פשוט רכישה בסכום "סמלי". מטרתם בעיקר לסיים בצורה סבירה (מצד המייסדים) סטארטאפ שלא הגיע להצלחה עיסקית שמצדיקה את המשך קיומו ומצד החברה הרוכשת - בעיקר לגייס עובדים איכותיים לעבוד על דברים אחרים (וסגירת הפעילות העסקית של הסטארטאפ שרכשו). בגלל שזה נפוץ כ"כ יש לזה גם שם - acquihire. היות ומטרת הרכישה היא בעיקר גיוס של עובדים טובים - העובדים יקבלו מענקי "שימור" לתקופות שונות בהתאם לרמת המקצועיות שלהם / הצורך בהם, בעוד שהאופציות לעובדים יהיו שוות גרושים לרוב.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד קבלת ריבית מאגח שוק ההון 2
S קבלת דירה ללא תמורה- האם ניתן למכור כמשפר דיור? נדל"ן 2
A קבלת תזרים חודשי שוק ההון 48
S האם ניתן להוסיף נתונים לדו"ח לאחר קבלת שומה ? מיסים 16
א דחיית קבלת קצבה מביטול מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ח הכנות לפני קבלת אזרחות אמריקאית - מבחינת מיסים שוק ההון 15
א הצמדה למדד תשומות הבניה לאחר קבלת הדירה נדל"ן 4
L קבלת החזרים במט"ח צרכנות פיננסית 7
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
J קבלת החזר מס על כנס מקצועי בחו"ל לשכיר פוסטים מאיכות נמוכה 13
S האם יש הבדל מיסויי בין קופת גמל (לתגמולים) לקרן פנסיה בעת קבלת קצבת פנסיה? (לשכירים) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A קבלת קצבה מביטוח מנהלים ישן מגיל 60 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
N מעבר בנק - איך מתבצעת בפועל קבלת ההטבות/התמקחות? צרכנות פיננסית 2
D קבלת תלושי שכר ממעסיק קודם מיסים 3
U קבלת שיק במט"ח פוסטים מאיכות נמוכה 3
U קבלת החזרי מס בארה"ב לחשבון ב-Interactive Brokers מיסים 1
M קבלת חלק קטן בדירה במתנה - שיקולים נגד? נדל"ן 7
Myrath קבלת טיפול או שירות מיוחד מבי"ח שאינו בהסדר עם קופת החולים אוף טופיק 4
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
R הלוואת גישור על דירה על הנייר לפני קבלת טופס 4 נדל"ן 6
A אזרח אמריקאי - קבלת נכסי PFIC בירושה ומיסוי מיסים 2
א קבלת שיחות בחול למספר ישראל פוסטים מאיכות נמוכה 2
F קבלת דמי ניהול נמוכים בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Tsachi01 קבלת אזרחות גרמנית לנכד של ילידי גרמניה אוף טופיק 4
נ מכירת דירה מיד אחרי קבלת היתר נדל"ן 4
barad5 קבלת כסף במזומן מקרוב משפחה צרכנות פיננסית 42
B קבלת כרטיס דביט מ-Bank of America לישראל. אוף טופיק 6
stamEhad קבלת כספים בחשבון Wise - מה אני עושה איתם ? צרכנות פיננסית 12
מ קניית דירה מעמידר ללא קבלת הנחה ולחסוך את הערת הזהרה נדל"ן 7
Wonko קבלת מענק פיצויים נמוך מהצפוי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T יוקר המחיה בכלל ומשבר הדיור בפרט והשפעתו על קבלת החלטות של הדור הצעיר ביחס למדינה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 31
D מס על קבלת כספים (ירושה/לא ירושה) מחו״ל מיסים 4
ה קבלת החזר מס מיסים 2
Maureen קבלת תשלומים ביורו ותשלום לספק ביורו - איך עושים את זה היום? צרכנות פיננסית 7
J פטור ממס שבח - שנה וחצי מרגע חוזה, או מרגע קבלת הדירה? (דירה יד 2) נדל"ן 1
נ קבלת היתר לאגף מגורים עם כניסה נפרדת עבור הורה מבוגר נדל"ן 1
הדבורה מיה קבלת תרומה חייבת במס? מיסים 2
The Doctor קבלת הלוואה כנגד מניות בסטארטאפ פרטי השקעות אלטרנטיביות 3
P קבלת הלוואה קצרה תוך כמה שעות? פוסטים מאיכות נמוכה 25
K עמלה של 5% על קבלת מט"ח בהעברה בנקאית מחו"ל לחשבון בנק הפועלים פוסטים מאיכות נמוכה 3
R כפל ביטוח בריאות - בדיקת פוליסות לפני קבלת החלטה על ביטול צרכנות פיננסית 5
כ קבלת מט"ח מהלוואה שוק ההון 1
O משכון נכס של ההורים לצורך קבלת משכנתא נדל"ן 34
always.smile קבלת הצעות מהבנקים עבור הלוואה מול קרן השתלמות צרכנות פיננסית 15
ע המרת דולר לשקל: האם להודיע מראש לבנק על קבלת שקלים מ IB? צרכנות פיננסית 9
ב קבלת משכנתא דרך walty פוסטים מאיכות נמוכה 8
S קבלת תשלום עבור אפליקציה צרכנות פיננסית 3
ע קבלת סכום גבוהה - מה עדיף בדולר או שקל? צרכנות פיננסית 3
א קבלת תשלום מסין צרכנות פיננסית 9
Y מס על קבלת דירה ללא תמורה שנמכרת לאחר מכן + קניית אחוז חלקי מנכס מבן משפחה נדל"ן 14

נושאים דומים

Back
למעלה