קבלת אופציות בחברת סטארט אפ

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י vigaror, ‏8/6/19.

1. Nina T

Nina T משתמש ותיק

kt
    לא נשמע לי מבטיח. גייסו הון שיספיק ל3-4 שנים, זה לא חכם במיוחד. לא מכירה חברות שעברו למכירה בזמן כל כך קצר. אלא אם כן, מצליחים למכור הבטחות שעדיין לא פותחו ועובדים בלחץ מטורף לדד ליינים ומול לקוחות שממתינים למוצר.
    חברה עם הון מועט בשביל 20 עובדים. נשמע כמו דרך לקצץ במשכורות תמורת הענקה של אופציות ולא כדרך לתגמל את העובדים.
    כדאי לך להעריך מה עלות השכר והשכירות בחברה. לי זה נשמע כמו פחות משנתיים.
    בוא נאמר עלות שכר רגילה לשנה היא כחצי מליון לכל מתכנת -כבר מחקת את ה4.5 מיליון גיוס לפני סוף שנה אחת וזה עוד בלי שכירות וקבועות אחרות-חשמל, מים, שרתים,הוצאות אינטרנט, תוכנות...
    נשמע כמו ניהול כושל, אלא אם המשכורות נמוכות בהרבה משהו כמו 100א עלות שזה יוצא בערך 7.5 שכר חודשי לעובד (יש ביטוח לאומי מעסיק שהוא כ5% בשכר זה+פנסיה והשתלמות שמגיעות ל30% נוספים עלות)
    קיצור, נשמע לי בדרך למטה בתקופה הקרובה

2. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

תהליכי גיוס הכספים (השקעות) בסטארטאפים כאלו הוא בד"כ מדורג, בהתאם להתקדמות בנית המוצר ומציאת התאמה לשוק.

בשלב ראשון זה אולי שני חבר'ה עם רעיון מבטיח ומוטיבציה - והם מגייסים סכום ראשוני שכל מטרתו זה לבנות prototype ולהראות פוטנציאל בשוק למוצר/שירות. עם זה הולכים ומגייסים סכום משמעותי יותר שמספיק כדי לגייס עוד עובדים ולבנות שירות שאפשר אולי להשיק בגרסתו הראשונית ולהתחיל באיטרציות של פיתוח/פידבק/התאמות למציאות בשטח. זה אמור להספיק אולי מקסימום לכמה שנים - ואם בסוף התקופה יש מספיק אינדיקציה (צמיחה בעיקר) להצלחה עתידית - הולכים ומגייסים עם זה עוד סכום להרחבת המוצר, השקעה בצמיחה מהירה יותר של השירות וכו'.

אף אחד לא יסכן בהתחלה סכום גדול מדי על רעיון עם יותר מדי סיכון ומעט מדי ביסוס. כל שלב גיוס כזה מאפשר לקדם את החברה צעד קדימה, למצוא את הנישה שלה בשוק ולצמצם סיכונים לפני שלב ההשקעה הבא (או לחתוך הפסדים במקרה הסביר שהרעיון לא משך מספיק לקוחות).

בגדול, סטארטאפ זו לא חברה שמתנהלת ביציבות על בסיס ההכנסות השוטפות שלה עם אולי קצת צמיחה משנה לשנה. זה יותר כמו טיל שכל מטרתו זה להאיץ ולשרוף את הדלק כדי לפגוע ביעד הצמיחה הבא לפני שהכסף נגמר - ואו שזה יספיק לעוד סבב גיוס ועוד דלק עד למשוכה הבא, או שהחברה קורסת בלהבות.

נערך לאחרונה ב: ‏18/6/19
    צדיק נסתר אוהב/ת את זה.
  3. Nina T

Nina T משתמש ותיק

תציע להם לפנות
    ולי זה נשמע כאילו החברה קפצה כמה שלבים, אם בתוך כשנתיים הם מעסיקים 20 עובדים. מהניסיון שלי-זה אפילו 2-3 אנשים שיזמו את הרעיון ועובדים כמעט בלי שכר לפני גיוס. כאן זה נשמע כמו שני יזמים שגייסו אנשים. אם הם מתכנתים בעצמם -היו זקוקים לדעתי לאותה תקופת אינקובציה, כפי שתיארת.
    בתחילת שנות ה2000 הייתי בחברה בוילה באפקה שצמחה כך, לאט, לאט צמחו ובתוך 4 שנים היו 7 עובדים וזה כבר כשלחברה היו הכנסות. הוא מתאר חברה עם 20 מתכנתים וללא הכנסות ועם 4.5 מיליון השקעה. הרעיון לתת הטבה בדמות אופציה, נשמע כמו דרך לקצץ בבונוס או העלאות שכר כדי לחסוך בהוצאות
    ייתכן ואני טועה. אני למדתי את המיסוי בנושא בתקופה שהיה כתוב בחוק שאופצייה לעובד מהווה שכר. הרבה השתנה מאז ויכול להיות שלא מדובר על מסלול של הוזלת עלויות אלא תגמול אמיתי מבחינת החברה

4. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

20 עובדים...
    וגם לא בטוח שאין כאן מכירות (או לפחות חוזים כלשהם)
    בכל מקרה, כל מה שכתבת לא רלוונטי, אין לך שום נתונים וכל מה שאת עושה זה לשפוט על עיוור
    תזרים חיובי בחברות הזנק זאת אגדה, כסף תמיד יישרף עד שייגמר כליל
    חוץ מזה, חברה לא צריכה את כל העובדים לכל השלבים, אפשר להתחיל לפתח מוצר, לפטר את מי שסיים את מה שהוא עבד עליו, להשאיר תחזוקה שוטפת ועידכונים
    כל מה שצריך זה היתכנות כלכלית והכסף הגדול יבוא בשלבים הבאים של הגיוסים

adamshalev אוהב/ת את זה.
  5. מתכנת

מתכנת מודרטור

אני מאמין בחברה אבל מוצלחת ככל שתהיה זה לא אומר שהיא תגיע לאקזיט,
    יש כ"כ הרבה גורמי השפעה לאורך התהליך, כך שמידת ההצלחה תלויה במזל הרבה יותר מאשר בגורמים שבשליטתנו.
    לכן, זה הימור רציני לדעתי, הייתי מעדיף 2 ציפורים ביד מאשר אחת מפוטמת על העץ . . .
    זה נכון אולי לגבי עשירית העובדים הראשונה.
    מעבר לכך, בדרך כלל היזמים רוצים לחלק מה שפחות אופציות והם מאוד מאמינים במיזם, לכן נותנים לאופציות תמחור יתר ביחס לסיכון במהלך המו"מ שכר VS אופציות.
    אתה צופה מהצד גם במצליחים הזעירים ? כי יש כאן אפקט מרפי, אתה תשים לב רק לעובדים שקיבלו מענק חריג.

נערך לאחרונה ב: ‏19/6/19
    Benjamin Willard ו-גרהם אוהבים את זה.
  6. סולידי

סולידי משתמש ותיק

אני חושב שאת מתבלבלת בין סטארט אפ לבין חברות מסורתיות.
    בחברת סטארט אפ המטרה היא להשתמש בכסף של ההשקעה על מנת להגיע כמה שיותר מהר לשוק. לכן, 20 עובדים כעבור שנתיים נשמע לי כמו משהו צולע. הייתי מצפה לפחות ל 40 עובדים, ואולי אפילו 100.
    חוץ מזה עובד בסטארט אפ עולה כ 150 אלף דולר לשנה. לא חצי מליון. יש כמובן עוד הוצאות על משרדים, שיווק ויצירת קשר עם לקוחות ראשונים.

זה שונה ממודל מסורתי שאת מתארת שבו מפתחים מוצר עם השקעה קטנה, ואז מתחילים למכור וגדלים ביחד עם המכירות. בחברות טכנולוגיה מכנים את זה bootstraping. באופן אישי אני מעדיף את המודל הזה.

monkey22 אוהב/ת את זה.
  7. Nina T

Nina T משתמש ותיק

הוא אמר 4.5 מיליון דולר סכום הגיוס? זה נשמע יותר סביר. חצי מיליון שקל שכר ממוצע לא דולר, הייתה כוונתי.

8. vigaror

vigaror משתמש רשום

הסכום גיוס הוא בדולרים,
    ובנוגע ל20 עובדים אני לא יודע עם כולם מתכנתים ואם כולם עובדים במשרה מלאה - אז יכול להיות שהעלות שכר שלהם יותר נמוכה.
    האמת שהעלתם שתי נקודות שבכלל לא חשבתי עליהם:
    1.מה סכום סביר לגיוס בסטארט-אפ?
    2.כמה עובדים צריכים להיות בחברה שקיימת שנתיים?

ניסיתי לענות עליהם על בסיס מידע מcrunchbase:
    1.לקחתי 5 חברות בתחומים דומים(אני יודע שזה מדגם לא כל כך מייצג) וחישבתי ממוצע על סכום הגיוס שלהם בשנתיים הראשונות ויצא לי 5.8 מיליון דולר
    2.לצערי crunchbase נותן רק סדרי גודל לגבי כמות עובדים אז אני לא באמת יכול לדעת

Nina T אוהב/ת את זה.
  9. vigaror

vigaror משתמש רשום

אתם בטוחים שחצי מליון שקל לשנה זה העלות השכר של מתכנת רגיל?
    השתלמות זה 7.5 אחוז על חשבון המעסיק, פנסיה זה 14.83 אחוז על חשבון המעסיק - כלומר 22.33% תוספת על הברוטו של העובד,
    עד פה יוצא לי לפי זה שכר חודשי של 34 אלף שקל בחודש .
    נגיד עלות של מתנות לחג/יום הולדת/מים/חשמל/תן ביס/אוכל במטבח זה בערך עוד 1000 שח עד 1500 שח בחודש על חשבון המעסיק.
    כלומר שכר חודשי 32 אלף שח ברוטו.
    זה נראה לי הרבה מעבר לשכר של מתכנת רגיל.
    פספסתי משהו?

10. דורון

דורון משתמש ותיק

אם זה כולל את המשרד, מחשב, הוצאות, ..., אז כן . אחרת נשמע קצת גבוה.

סולידי אוהב/ת את זה.
  11. Nina T

Nina T משתמש ותיק

אתה מוזמן להסתכל בעלות השכר למעסיק של התחשיב שציינת באשף הנטו. בתחתית מצד ימין רשום עלות למעסיק. 32א ברוטו יוצא למעסיק כ42א שזה כפול 12 שווה לחצי מיליון למעסיק. אפשר לחפש באול-גובס את הטבלאות של סקר השכר לפי תחום. אני עשיתי הערכה גסה מנסיוני כחשבת שכר בחברת היי-טק שזה יוצא חצי מיליון למעסיק לכל מתכנת
    https://www.hilan.co.il/מרכז-ידע/אשפי-חישוב/אשף-נטו/

12. Shaz

Shaz משתמש בכיר

מה זה מתכנת רגיל ומה זה מתכנת לא רגיל? אני מתכנת והשכר שלי לא קרוב בכלל ל 32K
    כל מקרה לגופו.. כל חברה מוציאה באופן שונה על העבודים שלה

13. tdc

tdc משתמש ותיק

השאלה היא מאיזה צד ;)
    יש פה שרשור מקביל שבו מתכנת עם נסיון שנה מתכוון לבקש שכר של 30 :O

adamshalev אוהב/ת את זה.
  14. Shaz

Shaz משתמש בכיר

שיהיה לו בהצחלה, אם הוא שווה 30K אז אולי הוא יקבל את זה..
    הכל יכול להיות.. זה פשוט פחות סביר

15. מתכנת

מתכנת מודרטור

יש כאן ניקים שהגיעו לתקרת הפקדה לפיצויים (32K) ואפילו כאלו שהגיעו למס שולי 47% (42K).
    אני עדיין לא שם לצערי.
    החישוב שלך בגדול נראה הגיוני (מכאן)

16. nick

nick משתמש בכיר

גם שם. מכיר מקרוב עובדים יחסית חדשים, שלא..
    סתם פדיה של rsu שעלו בכמה עשרות אחוזים

17. Nina T

Nina T משתמש ותיק

זה הערכה שזרקתי כדי להסביר שבתוך שנה , מחסלים 4.5מ ש"ח שגויס עבור 20 עובדים. הניסיון שלי בהכנת שכר בהיי-טק היא שהממוצע הוא שעלות לעובד היא חצי מיליון שנתי. ברור שאני לא דוגמא מייצגת. יש סקרים של ALLJOBS מצרפת קישור
    https://www.alljobs.co.il/User/SalaryCompound/?camefrom=salary_table#/

18. Shaz

Shaz משתמש בכיר

ומי שלא הוא כאילו תת מתכנת ולא ומתכנת רגיל?

19. Shaz

Shaz משתמש בכיר

את אולי מדברת על מתכנתים עם לפחות איזה 10 שנות ניסיון

20. Nina T

Nina T משתמש ותיק

כן, מה אני אגיד לך, עובדים שונאים כשאני עובדת בחברת היי-טק. אני קוראת לעובדים-חבורת נסיכות וההתנהלות הכלכלית בכמה מקומות שעבדתי הייתה מסוכנת לדעתי. אני מאד שמרנית בתפיסה הכלכלית שלי. לא יכולה לסבול מינופים ולא יכולה לסבול בזבוז
    ממוצע- לוקחת את כל שכר מחלקת הפיתוח וממוצע לעובד זה הסכום, לפחות מהניסיון שלי, אני כ14 שנה בתחום הכספים וייתכן שהנסיון עם היי-טק נובע מבחירה שלי לעבוד בחברות "טובות" רוב העובדים הם יוצאי אוניברסיטת תל אביב

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
קבלת מכתבים בארה״ב אוף טופיק ‏6/2/19
השוק האפור שולח לי הודעות לקבלת הלוואה אוף טופיק ‏20/1/18
קבלת החלטות אוף טופיק ‏5/5/17
קבלת מספר עמית בקרן הפנסיה/קליטה כעובד מדינה אוף טופיק ‏5/4/17
קבלת תשלום רטרואקטיבי בעבור שרות החובה אוף טופיק ‏30/11/16
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.