• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

צריך עיצה- עצמאי מבולבל :)

efishamir

משתמש רשום
דירוג
0
אני בן 40, עצמאי מזה כ-5 שנים.
כשהתחלתי להיות עצמאי עשיתי ביטוח מנהלים שעד כה צברתי שם כ- 60K שקל. בזמנו הידע הפיננסי שלי היה ברמה אפסית ובעצם הבנתי שביטוח המנהלים הזה שוחט אותי בדמי הניהול.
לפי מיטב הבנתי אם אנייד את ביטוח המנהלים בשלב זה אאבד את מקדם ההמרה המובטח (מדובר על רפורמה שצריכה להיות בקרוב, אבל לא קורה כלום בינתיים).
מעבר לזה יש לי קרן השתלמות של 15K שקל בIBI מחקה S&P (דמי ניהול חצי אחוז) .
לאחרונה קיבלתי מאבי 40K שקלים ואני שוקל להעביר את הסכום הזה עם מה שיש לי ב- IBI לקרן ההשתלמות לניהול עצמאי IRA.
השאלה שלי היא בעיקר לגבי ביטוח המנהלים שכואב לי הלב על כל הכסף שהם גוזלים ממני...האם לדעתכם כדאי להעביר את הכסף לקרן פנסיה ולאבד את המקדם המובטח? או אולי לסגור את הקרן, ופשוט לחסוך במסגרת ה- IRA ? אין לי ילדים, ואוכל אולי לעשות אובדן כושר עבודה בנפרד?
זה ריאלי בעצם להיות בלי קרן פנסיה ולחסוך הכול דרך IRA? (בהנחה שעושים אכ"ע בנפרד)

מה המקדם המובטח ומה העמלות בביטוח מנהלים? אני זרקתי את הביטוח מנהלים לפח ועברתי לקופת גמל מחקה סנופי500 של אייביאיי, אבל זה כי יש לי קרן פנסיה עם אובדן כושר עבודה והמקדם והדמי ניהול בביטוח מנהלים שניהם היו גרועים.

שים לב שהחקיקה כל הזמן משתנה בקצב מאד מהיר וכבר בקרוב צפוי להיות חוק פנסיה חובה לעצמאיים.

בכל אופן - יש כל כך הרבה שיקולים לכל כיוון שהשאלה היא לא מה כדאי לך לעשות אלא קודם כל אם אתה מכיר את כל השיקולים? אם עדיין לא עשית זאת, תקרא ברחבי הפורום ואף בבלוג פנסיוני שמדבר לעומק על כל הנושאים הללו.

בקרן השתלמות אתה יכול להפקיד רק עד כ 18400 בשנה בשביל להנות מהטבות המס, מעבר לכל זה בגדול כמו חסכון רגיל רק עם תוספת דמי ניהול, כך שלא ברור לי למה שתרצה לשים שם 40 אלף פלוס עוד.

נערך לאחרונה ב:
בקרן השתלמות אתה יכול להפקיד רק עד כ 18400 בשנה בשביל להנות מהטבות המס, מעבר לכל זה בגדול כמו חסכון רגיל רק עם תוספת דמי ניהול, כך שלא ברור לי למה שתרצה לשים שם 40 אלף פלוס עוד.
+1

יש הטוענים ששווה להפקיד גם מעבר לתקרת הפקדה, על מנת להנות מדחיית המס עד למועד פדיון הכספים בקרן.

יש הטוענים ששווה להפקיד גם מעבר לתקרת הפקדה, על מנת להנות מדחיית המס עד למועד פדיון הכספים בקרן.
נכון אבל זה תלוי בהרבה גורמים מעבר לדחיית המס.
בשביל ליהנות מדחיית המס אז המיסוי על הרווחים הממומשים צריך להיות גבוה יותר מדמי הניהול הקבועים.
כמו כן אין הטבת מס בקבלת דיבידנדים מחברות אמריקאיות (או ETFים אמריקאיים) שזה הכלי הנפוץ להשקעה פסיבית והמיסוי מתבצע במקור גם בתוך קרן ההשתלמות.

בגדול עם דמי ניהול של 0.5% בשנה לאזן בין דמי הניהול לבין הטבת המס צריך רווח ממומש של 2% מהשווי הכולל של התיק בכל שנה!

נניח לדוגמה תיק של 100 אלף שמורכב מ-50 אלף מניות ו-50 אג"ח (נתעלם ממיסוי דיבידנדים כרגע).
בשביל להשיג רווח של 2% משווי התיק (2000 שח) בשנה אנחנו צריכים שהחלק הרווחי מהניירות שאנחנו נמכור יהיה 2000 שח.

נניח והאג"ח לא זז ונשאר על 50 אלף ורק החלק המנייתי עלה.
בשביל למכור ברווח של 2000 שח אנחנו צריכים שהמניות יעלו לסכום כולל של 64.14 אלף שח - רווח מומש של 28.28%!

להלן החישוב:
שווי תיק מנייתי התחלתי 50 אלף, שווי תיק אג"ח התחלתי 50 אלף.
שווי תיק מנייתי בסוף שנה 64.14 אלף, שווי תיק אג"ח בסוף שנה 50 שאף.
בשביל לאזן צריך למכור מניות בשווי 7.07 אלף ולרכוש אג"ח בסכום הזה.
לאחר האיזון כל חלק יגיע לסכום של 57.07 אלף שח.

התיק המנייתי ייצר רווח של 14.14 אלף שח שמייצג 28.28% תשואה.
מכרנו 7.07 אלף שח עם 28.28% תשואה שמייצג רווח הון ממומש של 1999.39 שח (מספיק קרוב ל-2000).
מיסוי של 25% על הרווח הממומש יתורגם ל-500 שח בלבד.
דמי ניהול על שווי התיק המקורי (נניח לטובת קרן ההשתלמות שגובים דמי ניהול על השווי המקורי ולא על שווי משתנה במהלך השנה - מה שלא נכון ומטה את הכף לטובת קרן ההשתלמות) מהווים 0.5% מ-100 אלף שזה 500 שח.

אין לי כוח וסבלנות להסתבך עם חישוב של התשואה הנדרשת לפי חישוב דמי הניהול שמשתנים במהלך השנה (גדלים כי יש לנו רווח) ואני מסתפק בחישוב הזה.

כפי שהראיתי בסיטואציה הזו רק כאשר יש לנו רווח של 28.28% בחלק המנייתי אנחנו מאזנים את הפטור ממס עם דמי הניהול.

בחשבון ההשקעות שלי אין לי דמי ניהול בכלל (בלי עלות מערכת ועם עמלות מסחר יותר נמוכות מאשר בקרן השתלמות) וגם מזה התעלמתי בחישוב.

כמובן שכל מקרה הוא לגופו אבל לפעמים כדאי לוותר על פטור ממס בשביל לא לשלם דמי ניהול.

ג.נ.
אני עדיין מחזיק בקרן ההשתלמות שלי דרך הקבוצה של איליה עם 0.22% דמי ניהול בלבד (שמצריכים תשואה של 18.78% בשנה מהחלק המנייתי בתיק הדמיוני שתואר לעיל).

הקרן שלך חדשה מה שאומר שהמקדם המובטח שלך מאד גבוה ככל הנראה וזה לא שווה הרבה.
דבר ראשון בדוק מה הוא, אני מהמר על 220+. במקדם כזה לא הייתי חושב פעמיים, זורק אותו לכל הרוחות ועובר לקרן פנסיה, או אפילו מוותר על שניהם ועובר לקופת גמל (וזה אכן מה שאני עושה מאז שאני עצמאי).
לגבי קה"ש, המצב האידיאלי זה להפריש לשניהם כמובן.

חשוב גם לזכור ש״מקדם מובטח״ הוא בעירבון מוגבל: אם המפקח/ת על הביטוח ישתכנעו שיציבות החברות בסכנה במקרה שיאלצו לשלם על פי המקדמים המובטחים (נגיד בגלל עליה תלולה בתוחלת החיים), הם יכולים להתיר לחברות לשנות את החוזה בדיעבד. כלומר, נדמה לך שבביטוח מנהלים חתמת על חוזה פרטי ואתה נמנע מאיזון אקטוארי, אבל זה נכון רק עד גבול מסויים.

גם בחשבון השקעות משלמים מס רק כשממשים את הרווח, לא? או "שפדיון כספים בקרן" הכוונה היא אחרת מאשר מימוש רווחים

"שפדיון כספים בקרן" הכוונה היא אחרת מאשר מימוש רווחים
את יכולה לאזן נכסים/להשקיע מחדש דיבידנדים/להשקיע אקטיבית/לשנות הרכב תיק בלי לשלם מס מקומי עד למשיכה של הכספים מקרן ההשתלמות.

למה שלא תפתח גם קופת גמל לעצמאים במסלול מחקה מדד?
כך תוכל להנות מהטבת המס גם בקרן השתלמות עש לסכום של 18400 שח, וגם בק גמל עוד איזה 33000 שח.
לא ממליצה כמובן -ולא מיעצת- רק תוהה בקול...
זה מה שאני עושה כעצמאית,
אני שואפת למלא עד תום את שתיהם כדי להנות ממקסימום הטבות במס שנותנת המדינה (ששוחטת את בעלי העסקים הקטנים במיסים אחרים) ...
כך יש תיק של כ50 אשח בשנה שמרויח הטבות מס רוח הון
רק אחכ אני מפנה כספים לכיווני השקעה אחרים..
יש לי ביטוח אבדן כשר עבודה פרטי.

את יכולה לאזן נכסים/להשקיע מחדש דיבידנדים/להשקיע אקטיבית/לשנות הרכב תיק בלי לשלם מס מקומי עד למשיכה של הכספים מקרן ההשתלמות.

מדובר על הכספים מעל הפטור ממס, אז איך אפשר לאזן בלי מס? או איך מאזנים בלי למכור..?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 159
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
מ איזה טופס אני צריך ממיטב דש? מיסים 8
מ איזה מסמך אני צריך לבקש ממיטב ד"ש שיביאו לי בשביל שאדע מה היה העלות של המניות כשקניתי אותם? שוק ההון 8
י כרגע התחתנתי, מה צריך לעשות? אוף טופיק 13
האזרח החשדן צריך הכוונה ועזרה - נמצא במירוץ העכברים צרכנות פיננסית 47
נ כמה כסף צריך חוסך לפנסיה בהתאם לגילו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
ז מה צריך לדעת לפני ששוכרים דירה? נדל"ן 23
E איך מתמחרים כמה כסף אני צריך לגבות מהלקוח עבור דלק? אוף טופיק 10
Y האם בן 14 צריך לשלם מס \ לדווח למס הכנסה על רווחים מפרסומות ב youtube? מיסים 9
ל איזו משכורת צריך כדי לחיות בצורה צנועה לבד בארה"ב? התפתחות אישית 9
הסולידית האם פורום הסולידית צריך לשמש אכסניה לדיונים פוליטיים? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 159
איש ירח מי צריך ללמד את הילדים שלכם על כסף דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 65
הפרופסור מה צריך לדעת כדי לעבוד כמנתח ניתונים בחברות הייטק? התפתחות אישית 17
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
stamEhad מחיר למשתכן - תוך כמה זמן אני צריך לארגן את הכסף? נדל"ן 4
Regevkr מה אני צריך לדווח ל-IRS ומה למס הכנסה בישראל? מיסים 6
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
O סקר - האם מייק צריך להשקיע בקרן של אינבסקו במקום בזו של בלאקרוק? שוק ההון 310
tomer111 האם צריך לעשות לבצע פעולה אקטיבית בקרן הפנסיה לומר לה שפורש בגיל 60 שמתחיל לקבל פנסיה בגיל 60? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
F האם צריך להשקיע בישראל שוק ההון 6
N צריך מאגר טיפים , להתנהלות עם חברות ההשקעות הישראליות - שרובן ככולן כושלות. ומעלות סיכונים רבים ובעיות פוטנציאליות. פוסטים מאיכות נמוכה 22
L קיבלתי בדואר 1042-S ואני מגיש דוח שנתי עם חישוב ידני של רווח הון ודיבידנדים - אני צריך לעשות עם זה משהו? מיסים 0
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
S מצלמה ׳׳מקצועית׳׳ וסולידית? צריך בכלל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
M תושב חוץ צריך לשלם מסים על מניות שקנה בעודו תושב ארץ ישראל? מיסים 3
Y חדר כושר צריך להחזיר לי כסף בשל ביטול מנוי אבל דורש פרטי חשבון בנק צרכנות פיננסית 4
ה למה צריך לשים לב בביטוחי משכנתא? נדל"ן 2
F צריך קצת סדר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כמעט מוכן לפתוח תיק השקעות. מה עוד צריך לדעת? שוק ההון 10
O למה צריך להגיש תיאום מס? מיסים 7
ח למכירת דירה צריך התייעצות נדל"ן 1
S האם צריך דו"ח שנתי למען דיבידנדים בלבד? מיסים 2
ה צריך עזרה בחיים | 28 יומני מסע אישיים 41
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
ב צריך עזרה בהבנת תיק "מייק", בדולרים, למתחילים שוק ההון 6
ב צריך עזרה לעשות סדר בפנסייה וביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה האם החוב הענקי של ארהב צריך להדאיג אותי? שוק ההון 5
כנשר האם צריך רישיון בכדי למכור (לשווק?) פוליסת ביטוח? צרכנות פיננסית 1
א באסה - צריך משקפיים. לפני שאני ניגש לאופטיקה, מה תמליצו לי ממרכיבי משקפים מנוסים? אוף טופיק 19
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
T לוקח פסק זמן מהעבודה - האם צריך לדאוג באופן מיוחד לקופות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
D למה צריך חשבון ממוסה (תיק פרטי) בנוסף לחשבון פטור (IRA) ? שוק ההון 11

נושאים דומים

Back
למעלה