• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סדר פעולות בקניית דירה

matthias

משתמש רשום
דירוג
6
אנחנו כרגע גרים בשכירות ומחפשים בית לקנייה (לא ברור עדיין אם נקנה בית פרטי או דירה בבניין). אנחנו מנסים להיערך לתהליך שאנחנו עומדים לפניו, הן מבחינה לוגיסטית והן מבחינה פיננסית. עשינו רשימה של פעולות שיש לבצע לפי הסדר, נשמח אם יש לכם הערות או תוספות (במיוחד אם שכחנו דברים שידרשו מאמץ או תשלום כלשהו או היערכות מראש, או שיש דברים ברשימה שצריך לבצע בסדר מסויים או אחרת ממה שכתוב). במיוחד לא ברור לנו סדר הפעולות בין החתימה על חוזה המכר (סעיף 6) לבין קבלת המפתחות (סעיף 16).

1. קבלת אישור עקרוני למשכנתא מכל הבנקים, כדי לדעת מה הסכום המקסימלי שנוכל לקבל ומה הריביות פחות או יותר. לפי זה לחשב תקציב כולל מקסימלי ומחיר מקסימלי לקנייה עצמה.
2. בחירת עו"ד, חתימה על הסכם שכ"ט.
3. חיפוש בית/דירה.
4. לכל בית שנראה לנו מתאים:
4.1. בדיקות משפטיות על-ידי עורך הדין.
4.2. הזמנת שמאי להערכת שווי הבית/דירה. כדאי לבחור שמאי שעובד עם כמה שיותר בנקים, כדי לחסוך הזמנת שמאי נוסף בעת לקיחת המשכנתא.
4.3. הזמנת בדק בית כדי לאתר בעיות במבנה או בצנרת.
4.4. קבלת חוות דעת מאדריכל לגבי הוספת חדרים (אם נצטרך) ועיצוב פנים.
4.5. בהתאם לבעיות שנמצאו ב-4.3 ולעיצוב הפנים שנבחר ב-4.4, לקבל מקבלני שיפוצים הערכת מחיר לעבודה הנדרשת.
5. אחרי שמצאנו משהו מתאים, קבלת אישור עקרוני למשכנתא מכל הבנקים פעם נוספת.
6. חתימה על חוזה מכר.
7. תשלום לעו"ד + כ-500 ש"ח אגרות (רישום בטאבו וכדומה).
8. מו"מ עם הבנקים על תנאי המשכנתא.
9. חתימה על משכנתא בבנק.
10. רכישת ביטוח משכנתא.
11. הוצאת כל האישורים הנדרשים לבנק שבחרנו.
12. אם השמאי שהזמנו ב-4.2 לא עובד עם הבנק שבחרנו, הזמנת שמאי פעם נוספת.
13. תשלום ראשון למוכרים מההון העצמי.
14. תשלום מס רכישה.
15. עבודה עם אדריכל על עיצוב פנים סופי.
16. קבלת המפתחות.
17. העברת החשבונות בעירייה ובחברת החשמל.
18. שיפוצים ותיקונים בהתאם לתוכנית שבחרנו ב-15.
19. קניית ריהוט לבית החדש.
20. שינוי כתובת אצל כל הגופים הרלוונטיים (משרד הפנים, בנק, ספקי שירותים, מקומות עבודה).
21. הובלת ריהוט ורוב הדברים האחרים מהדירה הישנה, מעבר פיזי למגורים בבית החדש.
22. העברת ספק האינטרנט לבית החדש.
23. העברה עצמאית של כל הדברים שנותרו בדירה הישנה.
24. ניקיון ותיקונים בדירה הישנה (אם צריך).
25. סגירת חשבונות חשמל וארנונה בדירה הישנה.
26. החזרת מפתחות בדירה הישנה.

קבלת אישור עקרוני למשכנתא מכל הבנקים, כדי לדעת מה הסכום המקסימלי שנוכל לקבל ומה הריביות פחות או יותר. לפי זה לחשב תקציב כולל מקסימלי ומחיר מקסימלי לקנייה עצמה.
אפשר לחשב זאת גם בלי אישור עקרוני.

בחירת עו"ד, חתימה על הסכם שכ"ט.
3. חיפוש בית/דירה.
הייתי נערך עם עורך דין לפני, אבל לא חותם איתו על הסכם שכר טרחה לפני שיש דירה על הכוונת. אולי בדיוק כשתתקדמו הוא יהיה בחופשה / עסוק ותעדיפו להמשיך עם עורך דין אחר שזמין לכם.

אחרי שמצאנו משהו מתאים, קבלת אישור עקרוני למשכנתא מכל הבנקים פעם נוספת.
מיותר לטעמי.

חתימה על משכנתא בבנק.
אם השמאי שהזמנו ב-4.2 לא עובד עם הבנק שבחרנו, הזמנת שמאי פעם נוספת.
הבנק לא יחתום אתכם לפני שקיבל דו"ח שמאי.

תשלום לעו"ד + כ-500 ש"ח אגרות (רישום בטאבו וכדומה).
נהוג שהתשלום לעורך הדין מתבצע במועד החתימה על הסכם הרכש, ולאחר סיום העברת הבעלות תקבלו ממנו את החיוב על האגרות.

תשלום ראשון למוכרים מההון העצמי.
קורה במעמד החתימה על הסכם המכר, באמצעות צ'ק בנקאי.

תשלום מס רכישה.
קורה תוך 60 יום ממועד החתימה על הסכם המכר.
לא תוכלו להתקדם בקבלת משכנתא כל עוד לא הסדרתם את התשלום.

לגבי סעיף 4.2, במסמך אישור עקרוני מהבנק יש רשימת שמאים, במידה ותבחר את אחד השמאים מהרשימה לערוך לך שומה, כל בנק אחר יצטרך לקבל את השומה הזו, גם אם השמאי לא כלול ברשימה שלו ובלבד שלא חלפו 90 יום ממועד עריכת השומה.

לגבי סעיף 4.2, במסמך אישור עקרוני מהבנק יש רשימת שמאים, במידה ותבחר את אחד השמאים מהרשימה לערוך לך שומה, כל בנק אחר יצטרך לקבל את השומה הזו, גם אם השמאי לא כלול ברשימה שלו ובלבד שלא חלפו 90 יום ממועד עריכת השומה.
אבל כנראה שיצטרך לשלם לשמאי כמה מאות שקלים כדי להסב את דו"ח השמאות לבנק אחר.

בהרבה ואולי אפילו רוב המקרים עורכים שמאות אחרי החתימה על המשכנתא, בשלב הביטחונות, זה כמובן לא רעיון טוב כי במקרה של שמאות נמוכה תקבלו משכנתא קטנה משתכננתם.

נכון,
אבל צריך לא לקחת את הכלל הזה לקצה, אם תיקח שמאי שעוהד עם אחד הבנקים הקטנים שמקבלים גם הרבה נכסים בעייתים כמו ירושליים, מרכנתיל וכו אז הבנקים הגדולים והשמרנים אולי יקבלו את השמאות אבל לא ירצו לתת ריביות טובות ולהתחרות על התיק.

אבל כנראה שיצטרך לשלם לשמאי כמה מאות שקלים כדי להסב את דו"ח השמאות לבנק אחר.
בשמאות במחיר של הבנק כן, בשמאות מוקדמת בדכ לא, וגם יכול לסגור את זה מראש עם השמאי.

הי, אענה בתור מישהו בתהליך רכישת דירה (בשלב 15)

קבלת אישור עקרוני למשכנתא מכל הבנקים, כדי לדעת מה הסכום המקסימלי שנוכל לקבל ומה הריביות פחות או יותר.
לא צריך מכל הבנקים, מספיק שניים שלושה לדעתי.
הסכום המקסימלי שתוכל לקחת אתה יכול לדעת גם בלי אישור עקרוני.
הריביות שתקבל באישור העקרוני הראשון לא אומרות כלום.

2. בחירת עו"ד, חתימה על הסכם שכ"ט.
אני לא חתמתי, שילמתי לו במעמד החתימה על החוזה מכר.

4. לכל בית שנראה לנו מתאים:
אני לא חושב שאתה עושה את זה לכל בית שנראה מתאים. אתה עושה את זה לבית שנראה מתאים והגעת עם המוכר להסכמה על המחיר.
בעצם חסר לך שלב, "שלב הטויוטות" ורק שם אתה תשקיע כסף בבדיקות.

9. חתימה על משכנתא בבנק.
10. רכישת ביטוח משכנתא.
שלב 9 מגיע אחרי 10 ו11

יש שמאי שעובד עם איזה 4, 5 בנקים במכרז תסתכל באישור עקרוני. אבל הוא יקר לוקח 3,800 אחרי בקשה להנחה

13. תשלום ראשון למוכרים מההון העצמי.
זה קורה במעמד החתימה

וזהו אין לי עוד הערות כי לא הגעתי לשאר... :)

תודה על התגובות.

אפשר לחשב זאת גם בלי אישור עקרוני.
הסכום המקסימלי שתוכל לקחת אתה יכול לדעת גם בלי אישור עקרוני.
תוכלו להסביר איך?
זה לא תלוי בשיקול דעת הבנק?

שלב 9 מגיע אחרי 10 ו11

נראה לי שפספסתי שלב - "פתיחת תיק משכנתא", ואיחדתי אותו עם האישור הסופי מהבנק (?). אם הבנתי נכון, אחרי "8. מו"מ עם הבנקים על תנאי המשכנתא" צריך להיות:
9. בחירת בנק ופתיחת תיק משכנתא.
10. רכישת ביטוח משכנתא.
13. אישור סופי מהבנק והעברת הכסף מהבנק למוכרים.

נשמע הגיוני?

ושאלה נוספת - האם בדרך כלל יש הבדל משמעותי בין הערכת השווי שיתנו שמאים שונים?

תוכלו להסביר איך?
יש לבנק הוראות לגבי המימון מירבי שהוא יכול לתת:
1. עד 75% מימון (ממחיר הקניה או הערכת שמאי, הנמוך מבין השניים) בדירה ראשונה.
2. ההחזר החודשי מוגבל לכ35% מההכנסה הפנויה (בהכנסה גבוהה אפשר איפה להגדיל, עד כ39%). הכנסה פנויה מוגדרת כשכר הנטו הממוצע שלכם, בניכוי הוצאות קבועות כגון החזר הלוואות ודמי מזונות.
3. ככלל אצבע, כל 100,000 ש"ח הלוואה מייצרים לך חיוב חודשי של כ550-600 ש"ח.
4. יש לקחת בחשבון הוצאות נלוות כגון מס רכישה, עורך דין וכו׳ - הוצאות אלו לא ניתן להכניס למחיר הדירה, לכן יש לשמור הון עצמי מספיק שיכלול גם אותם.

אז כמו שאמר בזמנו ארכימדס, תן לי הכנסות, הוצאות והון עצמי ואמצא לך את אחוז המימון המירבי.

נשמע הגיוני?
מציע להתייחס למשכנתא כשלב יחיד במקום לפרק אותו לעשרה שלבים - מנהלים מו"מ, מביאים בטחונות, חותמים, הבנק מעביר כסף למוכר.
שים לב שהבנק לרוב מבקש להיות כסף אחרון, כלומר קודם אתה משלם את ההון העצמי ורק לאחר מכן הבנק מוציא כסף (בנקים מאפשרים לעיתים לחרוג מכך, אם יש לך בטחונות מתאימים בבנק) - יש בתהליך המשכנתא הרבה מאוד מסמכים ודברים שצריך לספק לבנק, אין טעם להתעכב על כל אחד מהם כשלב.

האם בדרך כלל יש הבדל משמעותי בין הערכת השווי שיתנו שמאים שונים?
אם הדירה סטנדרטית יחסית (כלומר דירה בבניין, בשכונה שיש בה עסקאות קניה ומכירה מהשנה האחרונה), הפערים בדרך כלל לא יהיו משמעותיים, אבל בהחלט יתכן שמאי יותר שמרן שיעריך את הדירה במחיר נמוך למחיר העסקה, ושמאי שזורם עם המחיר.

נערך לאחרונה ב:
יש לבנק הוראות לגבי המימון מירבי שהוא יכול לתת:
1. עד 75% מימון (ממחיר הקניה או הערכת שמאי, הנמוך מבין השניים) בדירה ראשונה.
2. ההחזר החודשי מוגבל לכ35% מההכנסה הפנויה (בהכנסה גבוהה אפשר איפה להגדיל, עד כ39%). הכנסה פנויה מוגדרת כשכר הנטו הממוצע שלכם, בניכוי הוצאות קבועות כגון החזר הלוואות ודמי מזונות.
אלה המגבלות החוקיות שלבנק אסור לחרוג מהן.
האם בדרך כלל הבנקים מאפשרים לרוב האנשים לקחת הלוואה בסכום המקסימלי שהחוק מאפשר (בהנחה שאין בעיות כלשהן כמו חובות או אי-יציבות תעסוקתית)?
הנחתי שהמקסימום הזה שמור ללווים אופטימליים מבחינת הבנק, ולווים פחות טובים יוכלו לקבל פחות מזה. מכאן המחשבה להוציא אישור עקרוני כדי לדעת איזה סכום הבנק מוכן לתת בפועל.

אלה המגבלות החוקיות שלבנק אסור לחרוג מהן.
האם בדרך כלל הבנקים מאפשרים לרוב האנשים לקחת הלוואה בסכום המקסימלי שהחוק מאפשר (בהנחה שאין בעיות כלשהן כמו חובות או אי-יציבות תעסוקתית)?
אם מדובר בלקוח עם חיווי אשראי תקין, נכס תקין הכנסה יציבה, הבנק יאשר לפחות 35% מההכנסה הפנויה, ואף קרוב ל39% בשכר גבוה.

קורה תוך 60 יום ממועד החתימה על הסכם המכר.
לא תוכלו להתקדם בקבלת משכנתא כל עוד לא הסדרתם את התשלום
היי , מצטער שאני נדחף…..
אבל מה הכוונה במה שכתבת ??

אני אשאל אחרת:

בהנחה ואני גר בדירה שכורה (כמו פותח השאלה), ואני מחפש דירה…..ואני בימים אלו ממש לקראת חידוש חוזה שכירות, אבל עדיין ממשיך לחפש דירה לקנייה.
מה לדעתך כדאי לי לבקש מהבעל בית שיהיה רשום בחוזה החדש?
שמרגע ההודעה שלי אליו בכתב, אני יכול לעזוב את הדירה השכורה תוך 60 יום……..או 90 יום?
מה עדיף?

כאילו, נגיד וראיתי דירה…נדלקתי עליה …..והחלטתי שאני הולך על זה….
כמה זמן (מינימום) אני אמור להשלים את כלללללללל המהלכיםםםםם שבסופם אני יכול להיכנס לבית החדש!?

60 יום או 90 יום?

מצד אחד, אם אני לוקח את המקסימום ,והולך על ה 90 יום מרגע ההודעה בכתב שלי ,
אז יכול לקרות מצב שבעל הבית שלי לא יימצא שוכר (כי אולי לא יהיו קופצים על הדירה)
ואז אני אצטרך לעבור לדירה החדשה שקניתי כבר אחרי 60 יום (כי הקונה היה ממש לחוץ)
אז יכול לקרות מצב שאצטרך לשלם פעמיים שכר דירה ומשכנתא , פעמיים ארנונה, פעמיים חשמל, פעמיים מכל דבר עד חלוף יום ה 90.

מצד שני, כדי למנוע מצב כזה…..
אני אכתוב בחוזה השכירות שלי , 60 יום, אז בעל הבית שלי בעצם כבר מתחיל מרגע ההודעה שלי ,
להביא אנשים לראות את הדירה שלו,
ואז נגיד הוא מוצא מהר דייר וחותם איתו על חוזה ……יכול לקרות מצב שאני ביום ה 60 נזרק לרחוב כי יש כ”כ הרבה בירוקרטיה
שאני צריך לעבור בעקבות קניית הדירה (עורך דין, אישור משכנתא, תשלום מס רכישה, טאבו וכו וכו וכו)
אז אני יכול להיכנס לדירה החדשה רק ביום ה 90.

אז בקיצור- יש דרך להימנע מזה?
או שתמיד עדיף לחתום ולהיכנס לדירה החדשה כמה שבועות לפני…..גם אם זה לשלם פעמיים ,
מאשר לקחת סיכון ולנסות לתזמן את הכניסה והיציאה באותו זמן (הרי אף פעם זה לא יוכל להסתנכרן במדויק על היום)

תודה

תודה על התגובות.

תוכלו להסביר איך?

נראה לי שפספסתי שלב - "פתיחת תיק משכנתא", ואיחדתי אותו עם האישור הסופי מהבנק (?). אם הבנתי נכון, אחרי "8. מו"מ עם הבנקים על תנאי המשכנתא" צריך להיות:
9. בחירת בנק ופתיחת תיק משכנתא.
10. רכישת ביטוח משכנתא.
13. אישור סופי מהבנק והעברת הכסף מהבנק למוכרים.

נשמע הגיוני?

ושאלה נוספת - האם בדרך כלל יש הבדל משמעותי בין הערכת השווי שיתנו שמאים שונים?
אבל אולי תספר לי, איך אתה נערך עם החוזה שכירות שלך?
תוך כמה זמן אתה יכול לעזוב את הדירה הנוכחית שלך? (כתבתי בהמשך ל “אזרח הקטן”). אשמח אם תקרא גם ותגיב

היי , מצטער שאני נדחף…..

אני אשאל אחרת:

בהנחה ואני גר בדירה שכורה (כמו פותח השאלה), ואני מחפש דירה…..ואני בימים אלו ממש לקראת חידוש חוזה שכירות, אבל עדיין ממשיך לחפש דירה לקנייה.
מה לדעתך כדאי לי לבקש מהבעל בית שיהיה רשום בחוזה החדש?
שמרגע ההודעה שלי אליו בכתב, אני יכול לעזוב את הדירה השכורה תוך 60 יום……..או 90 יום?
מה עדיף?

כאילו, נגיד וראיתי דירה…נדלקתי עליה …..והחלטתי שאני הולך על זה….
כמה זמן (מינימום) אני אמור להשלים את כלללללללל המהלכיםםםםם שבסופם אני יכול להיכנס לבית החדש!?

60 יום או 90 יום?

מצד אחד, אם אני לוקח את המקסימום ,והולך על ה 90 יום מרגע ההודעה בכתב שלי ,
אז יכול לקרות מצב שבעל הבית שלי לא יימצא שוכר (כי אולי לא יהיו קופצים על הדירה)
ואז אני אצטרך לעבור לדירה החדשה שקניתי כבר אחרי 60 יום (כי הקונה היה ממש לחוץ)
אז יכול לקרות מצב שאצטרך לשלם פעמיים שכר דירה ומשכנתא , פעמיים ארנונה, פעמיים חשמל, פעמיים מכל דבר עד חלוף יום ה 90.

מצד שני, כדי למנוע מצב כזה…..
אני אכתוב בחוזה השכירות שלי , 60 יום, אז בעל הבית שלי בעצם כבר מתחיל מרגע ההודעה שלי ,
להביא אנשים לראות את הדירה שלו,
ואז נגיד הוא מוצא מהר דייר וחותם איתו על חוזה ……יכול לקרות מצב שאני ביום ה 60 נזרק לרחוב כי יש כ”כ הרבה בירוקרטיה
שאני צריך לעבור בעקבות קניית הדירה (עורך דין, אישור משכנתא, תשלום מס רכישה, טאבו וכו וכו וכו)
אז אני יכול להיכנס לדירה החדשה רק ביום ה 90.

אז בקיצור- יש דרך להימנע מזה?
או שתמיד עדיף לחתום ולהיכנס לדירה החדשה כמה שבועות לפני…..גם אם זה לשלם פעמיים ,
מאשר לקחת סיכון ולנסות לתזמן את הכניסה והיציאה באותו זמן (הרי אף פעם זה לא יוכל להסתנכרן במדויק על היום)

תודה
חודש של תשלומים כפולים זה לא מה שיהפוך עסקה לכדאית או לא.

אם בעל הדירה מסכים ל60 יום זה עדיף כי זה ייתן לך יותר גמישות ברכישה, בכל אופן זה לא מהותי לדעתי.

חודש של תשלומים כפולים זה לא מה שיהפוך עסקה לכדאית או לא.

אם בעל הדירה מסכים ל60 יום זה עדיף כי זה ייתן לך יותר גמישות ברכישה, בכל אופן זה לא מהותי לדעתי.
מרגע שנדלקתי על הדירה ונתתי אוקיי ליועץ המשכנתאות שלי והעורך דין לפעול …….ב 60 יום אפשר להספיק הכל?
שלא ייקרה מצב שאני לא מספיק לסיים את כל העיסקה , ואני חייב כבר לפנות את הדירה שלי כי אמור להיכנס שם דייר ?
כי הרי אם בעל הדירה שלי יימצא מישהו שיירצה להיכנס תוך 60 יום, לא יעניין אותו אם יש לי לאן ללכת או לא….
הוא מבחינתו יכניס את הדייר. נקודה

מרגע שנדלקתי על הדירה ונתתי אוקיי ליועץ המשכנתאות שלי והעורך דין לפעול …….ב 60 יום אפשר להספיק הכל?
שלא ייקרה מצב שאני לא מספיק לסיים את כל העיסקה , ואני חייב כבר לפנות את הדירה שלי כי אמור להיכנס שם דייר ?
כי הרי אם בעל הדירה שלי יימצא מישהו שיירצה להיכנס תוך 60 יום, לא יעניין אותו אם יש לי לאן ללכת או לא….
תלוי בכמה העסקה מורכבת.
האם למוכר הדירה יש משכנתא על שמו? האם הדירה ממושכנת להלוואות אחרות מלבד המשכנתא? האם יש חריגות בניה? וכו וכו

בלי לדעת אף פרט אי אפשר לענות על השאלה.

עקרונית, חודשיים זה מעט.
אתה תרצה לפחות חודש אחד (אם לא יותר) לשלב של ללכת בין בנקים ולשפר את תנאי המשכנתא (עם או בלי יועץ).
ומה עם שיפוץ בדירה החדשה? אם זה חלק מהתכנית, יש דברים שאתה חייב לעשות *לפני* שאתה נכנס לגור או לסבול מחוסר נוחות קיצוני (כל דבר שמערב שבירת קירות, מרצפות או חיפויים ולוקח יותר מיום עבודה)

אם מה שמדאיג אותך זה תשלום כפול, תסתכל על זה כתוספת למחיר העסקה, מדובר בהוצאה חד פעמית בגובה שכר הדירה שלך כפול כמה חודשים. זה לא משהו שיפיל עסקה בהנחה ואתה לא מותח את היכולת הכלכלית של עד הקצה.

נערך לאחרונה ב:
הוא מבחינתו יכניס את הדייר. נקודה
לא כל דירה שתעבור בה לשלב של עורכי דין אתה בהכרח תקנה וזה שאפשר להתריע על יציאה תוך ימים לא אומר שצריך על הרגע הראשון לעשות את זה.
לאחר שסגרת עסקה, בהתאם ללוחות הזמנים של העסקה תחליט על תאריך היציאה שלך מהדירה ותודיע לבעל הדירה.

כדי לקחת משכנתא כראוי צריך לפחות חודש במידה ונעזרים ביועץ, ללא יועץ צריך יותר, זה רק במידה ואין הלוואה או הערת אזהרה שצריך להסיר כנגד הדירה ושרישום הדירה תקין. כמובן לא כולל חגים, מועדים, מלחמות ועוד.

אם יש עוד מורכבויות עם הדירה צריך להתחשב בהם בלוחות הזמנים ותנאי הסכם הרכישה.

היי , מצטער שאני נדחף…..
תהליך העברת בעלות לוקח זמן מסויים מרגע החתימה, כתלות במוכר ובקונה, ובעוד גורמים חיצוניים שעובדים בקצב שלהם.
כדי להשלים את העברת הבעלות, המוכר צריך מצד אחד לקבל את כל הכסף ומצד שני להשאיר לך דירה נקייה משיעבודים ומשכונים.
אם למוכר יש משכנתא, המוכר צריך לסגור אותה כדי שהבנק שלו יסיר את המישכון שלו. לבנק יש עד 30 יום מרגע שהוא משלם את יתרת המשכנתא שלו ועד שהבנק מחוייב להסיר את המישכון, אם כי לרוב זה לוקח כשבוע-שבועיים - בתלות בעומס של הבנק ושל רשם המקרקעין.
אבל העסק מסתבך אם גם לקונה יש משכנתא, כי הבנק של הקונה לא יעביר את מלוא הסכום למוכר כל עוד נסח הטאבו לא נקי.
אז במצב שבו המשכנתא של הקונה אמורה לכסות את המשכנתא של המוכר, התשלום הראשון יהיה בגובה יתרת המשכנתא של המוכר ויילך ישירות לבנק הממשכן של המוכר, ולא למוכר עצמו, כנגד מכתב כוונות של הבנק של המוכר שהוא מתכוון להסיר את המישכון לאחר שהכסף יועבר, והתשלומים הבאים יהיו למוכר רק לאחר שהוסר המישכון.
לכן קובעים בדרך כלל בחוזה לוח תשלומים שמתחשב בזמן שלוקח לקונה לאשר משכנתא ובזמן שלוקח למוכר להשיג ניקוי של נסח הטאבו - כנראה לא פחות מחודשיים במצטבר.
קח בחשבון שגם לרוכש לוקח זמן לחתום על משכנתא - מספר סבבים של התמחרות ריביות בין בנקים שונים עד שמגיעים להצעה הסופית, ולאחר מכן השגת כל הביטחונות הנדרשים.

עורכי הדין שלכם יידעו לייצר לוח תשלומים ריאלי לפי מורכבות העסקה, אבל הייתי אומר שחודשיים לרוב יהיה בקצה התחתון, וגם 3 חודשים לא נחשב לתקופה ארוכה.

לגבי המשכיר שלך, אתה יכול לסכם על 3 חודשים. קח בחשבון שגם לאחר מסירת הדירה, אולי תרצה לצבוע / לנקות / לבצע שיפוץ קליל, וזה יכול לדחות לך את תאריך המעבר בכמה שבועות.

לאחר שסגרת עסקה, בהתאם ללוחות הזמנים של העסקה תחליט על תאריך היציאה שלך מהדירה ותודיע לבעל הדירה
לא הבנתי.
סתם דוגמה :

אם סגרתי את העסקה סופית ב 1.8……
אז רק ב 1.8 אחרי שהכל סגור סופית, להודיע בכתב לבעל הבית שלי שאני עוזב ב 1.11??
(90 יום).

אבל את החוזה שכירות עם בעל הבית שלי אני צריך לחדש כבר עכשיו….
אז אני צריך להחליט מה לרשום 60 יום או 90.

אגב, עצם זה שהוא בכלל מסכים שאני אעזוב מבלי למצוא דייר, זה כבר משהו שאני צריך להגיד לו תודה
כי אין כמעט בעלי דירה שמסכימים לדבר הזה.

תהליך העברת בעלות לוקח זמן מסויים מרגע החתימה, כתלות במוכר ובקונה, ובעוד גורמים חיצוניים שעובדים בקצב שלהם.
כדי להשלים את העברת הבעלות, המוכר צריך מצד אחד לקבל את כל הכסף ומצד שני להשאיר לך דירה נקייה משיעבודים ומשכונים.
אם למוכר יש משכנתא, המוכר צריך לסגור אותה כדי שהבנק שלו יסיר את המישכון שלו. לבנק יש עד 30 יום מרגע שהוא משלם את יתרת המשכנתא שלו ועד שהבנק מחוייב להסיר את המישכון, אם כי לרוב זה לוקח כשבוע-שבועיים - בתלות בעומס של הבנק ושל רשם המקרקעין.
אבל העסק מסתבך אם גם לקונה יש משכנתא, כי הבנק של הקונה לא יעביר את מלוא הסכום למוכר כל עוד נסח הטאבו לא נקי.
אז במצב שבו המשכנתא של הקונה אמורה לכסות את המשכנתא של המוכר, התשלום הראשון יהיה בגובה יתרת המשכנתא של המוכר ויילך ישירות לבנק הממשכן של המוכר, ולא למוכר עצמו, כנגד מכתב כוונות של הבנק של המוכר שהוא מתכוון להסיר את המישכון לאחר שהכסף יועבר, והתשלומים הבאים יהיו למוכר רק לאחר שהוסר המישכון.
לכן קובעים בדרך כלל בחוזה לוח תשלומים שמתחשב בזמן שלוקח לקונה לאשר משכנתא ובזמן שלוקח למוכר להשיג ניקוי של נסח הטאבו - כנראה לא פחות מחודשיים במצטבר.
קח בחשבון שגם לרוכש לוקח זמן לחתום על משכנתא - מספר סבבים של התמחרות ריביות בין בנקים שונים עד שמגיעים להצעה הסופית, ולאחר מכן השגת כל הביטחונות הנדרשים.

עורכי הדין שלכם יידעו לייצר לוח תשלומים ריאלי לפי מורכבות העסקה, אבל הייתי אומר שחודשיים לרוב יהיה בקצה התחתון, וגם 3 חודשים לא נחשב לתקופה ארוכה.

לגבי המשכיר שלך, אתה יכול לסכם על 3 חודשים. קח בחשבון שגם לאחר מסירת הדירה, אולי תרצה לצבוע / לנקות / לבצע שיפוץ קליל, וזה יכול לדחות לך את תאריך המעבר בכמה שבועות.
אוקיי הבנתי.
לפי כל מה שאתם כותבים לי…..אני אצטרך ללכת על ה 90 יום……
בטח לא על 60 יום.

פשוט חשבתי שבמקרה שמישהו יהיה ממש ממש לחוץ על כסף והוא ממש יירצה להיפטר כבר מהדירה ,
אז אני אוכל לנצל את זה כדי להשיג עסקה טובה…..ואפילו בפחות ממחיר השוק.

זה היה השיקול היחידי שלי לסגור עסקה כבר תוך 60 יום ולפנות את הדירה השכורה שלי…
אבל לפי כל מה שאני קורא פה, זה תהליך בירוקרטי של מינימום 90 יום.
אז אלך על 90 יום.

אני דווקא חושב יותר בכיוון הדירה השכורה שאצטרך לעזוב אותה.
אני אצטרך כמובן לצבוע אותה…..רק שהיא תהיה ריקה לגמרי .
אז אני אצטרך קודם הובלה לדירה שקניתי…..

בקיצור, נראה לי תמיד עדיף שיהיה מרווח ביטחון דווקא לדירה השכורה שלי מאשר לדירה הקנויה שלי
כדי שלא אצטרך להיזרק לרחוב

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S סדר פעולות מומלץ אחרי תאונת דרכים אוף טופיק 12
R סדר פעולות ברכישת דירה נדל"ן 17
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
yanosh34 סדר משיכה מקרן השתלמות עם הפקדות מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
לאץ' איך לעשות סדר בדירה שכורה שהתנהלה עד כה בצורה לקויה? נדל"ן 19
A סדר בכרטיסי אשראי צרכנות פיננסית 12
stamEhad ביטוחי בריאות - סדר בבלאגן צרכנות פיננסית 9
stamEhad קצת סדר בראש לגבי האימרה ״סנופי עשה ~7% תשואה שנתית ב50 שנה האחרונות״ שוק ההון 10
ה סדר עולמי חדש במזרח התיכון אוף טופיק 14
Finfree עושים סדר...משפחה באמצע החיים יומני מסע אישיים 25
I קרנות כספיות שמישהו יעשה סדר? שוק ההון 9
י מנסה לעשות סדר בפנסיה שוק ההון 6
נ פקדונות מכל הסוגים - בואו נעשה סדר שוק ההון 20
בייניש מעוניין לעשות סדר בקופות שלי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
I סדר בפנסיה והשתלמות - התייעצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
stamEhad סדר מכירת אופציות / RSUs בצורה אופטימלית שוק ההון 7
F צריך קצת סדר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
הדבורה מיה סדר קיזוז המס כנגד הפסד ומס משנים קודמות מיסים 12
M סדר ותכנון פיננסי לצעיר סולידי בתחילת דרכו שוק ההון 11
K סדר בפתיחת קרן השתלמות ותיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ב צריך עזרה לעשות סדר בפנסייה וביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
V עושה סדר בפנסיה (והאם יש איך להתכונן לקראת פגישה עם יועץ פנסיוני?) - התייעצות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
השקעה לא מזל איך אתם מתארים את סדר היום שלכם בפרישה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 92
D סדר בתיק הפנסיוני שוק ההון 0
ש סדר בבלאגן קרן השתלמות שוק ההון 2
R לעשות סדר התפתחות אישית 5
J סדר בתוכנית לעתיד (קופ"ג, השתלמות, פנסיה וביטוחים להמשיך החיים ותיכנון סגירה המשכנתא מוקדם) צרכנות פיננסית 7
ח מהו סדר הפעולות הנכון ברכישת דירה בישראל? נדל"ן 20
F תביעת ביטוח משלים-שב"ן ואז את השב"ן (סדר הפוך) צרכנות פיננסית 13
W תיק השקעות פאסיבי ראשון ועשיית סדר בבלאגן שוק ההון 14
R סדר בנושא עמלות/דמי ניהול בתיק השקעות - שאלה של מתחילים צרכנות פיננסית 4
unrealx סדר במניות/דיבידנדים דרך ESPP + RSU שוק ההון 41
I לעשות סדר בעלויות קה״ש וגמל IRA שוק ההון 42
N קצת סדר בנושא השקעות שוק ההון 4
I תעשו לי רגע סדר בדמי ניהול שוק ההון 0
O מישהו יודע למה בכלכליסט הם מתארים את סדר היום בשוק ההון - אחורה ולא קדימה ? אוף טופיק 7
האזרח החשדן לעשות סדר כדי להתחיל... שוק ההון 13
לאץ' סדר בהשתלמות שוק ההון 1
ימבו סדר במוצרים פנסיונים | עצמאי בדרך לעצמאות כלכלית שוק ההון 13
J עלות המרת שקל לדולר למטרת מסחר בברוקר אמריקאי -עושה סדר שוק ההון 65
S מנסה לעשות סדר בקופת גמל להשקעה של אלטשולר שחם שוק ההון 4
T הגיע הזמן להשקיע את תקבולי החתונה - אשמח לקצת סדר בבלאגן שוק ההון 3
S בואו נעשה סדר בנוגע למס מלכה (UK) מיסים 22
Summers מינוחים: קרן נאמנות, תעודת סל, קרן סינתטית, קרן סל - סדר בבלאגן שוק ההון 1
A סדר ובחינת אופציות להשקעה שוק ההון 30
V מתחילה לעשות סדר - אשמח לעצות שוק ההון 15
ITS סדר ותכנון פיננסי לעתיד שוק ההון 36
דור דורים השקעה פסיבית - בכל סדר גודל? שוק ההון 7
S עזרה ועשיית סדר בתיק פנסיוני בבקשה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 4
סול צריך קצת סדר בבלאגן שוק ההון 22

נושאים דומים

Back
למעלה