• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ניהול סיכונים במסחר באופציות

• פותח הנושא GuyA
  • פורסם בתאריך

GuyA

משתמש רגיל
דירוג
527
מה עמדתכם בנוגע למסחר באופציות בדרך מבוקרת כדי להגדיל את התשואה?

כפי שידוע לכולם, בעת קניית אופציות ההפסד מוגבל למחיר הקנייה והרווח בלתי מוגבל (בתיאוריה, בקניית PUT מוגבל אבל גבוה מאוד), ובמכירת אופציות הרווח המקסימלי ידוע מראש, וההפסד בלתי מוגבל.

עכשיו, חשבתי על 2 מקרים מעניינים -

א. מכירת אופציות PUT -

נניח יש לי 200 מניות גוגל בכ-5,000 דולר, ואני קבעתי לעצמי שאקנה עוד 100 אם המחיר יירד ל-92 עד סוף החודש, ואם לא - אז לא.
אני יכול לקנות אם המחיר יגיע ל-92 - ומשם הכל יכול לקרות למחיר - יכול להמשיך לרדת או לעלות.
עכשיו - למה לא למכור אופציות PUT?
אופציה נסחרת היום ב-1.87 דולר למניה, כלומר - 187 דולר רווח, להחלטה שאני יכול לקבל בכל מקרה (חוזים של 100 מניות).
ההפסד הפוטנציאלי הוא 92,00 דולר - אם המניה תרד ל-0 עגול עד סוף החודש.
הסיכון ברור - תגיע חדשה בחודש הזה שתשנה לגמרי את התזה על גוגל ותצדיק את הירידה במחיר ואני אשנה את דעתי ולא אהיה מוכן לקנות אותה גם ב-92.

ב. קניית אופציות - בעיקרון, הפסד יכול להגיע ל-100%, ורווח בלתי מוגבל.
ניקח למשל את NVIDIA. מדווחת ב-16.11. AMD כבר דיווחה על הורדת תחזית והמניה קרסה, ו-NVDA ירדה גם חזק.
נניח שאני מעריך שבמכפיל רווח 12 חודשים אחורה של 40 - יש ל-NVDA עוד דרך לרדת, ושאם AMD מאכזבת - היא גם תאכזב.
אני יכול לקנות PUT רחוק מאוד מהכסף בתאריך רחוק מאוד במחיר זול מאוד - נניח - PUT במחיר 70 ל-20.1.23 במחיר של 1.36 דולר למניה.
כלומר חוזה אחד עולה 136 דולר.
הסיכון ברור - הפסד כל ה-136 דולר.
אבל - אם המניה תמשיך לרדת (ואולי תרד חזק אחרי הדוחות, גם אם לא תתקרב ל-70), המחיר יכול לזנק בכפולות, באופן כזה שאני מתלבט אם זה יכול להיות הימור עם תוחלת חיובית כל עוד זה בסכומים קטנים.
כנ"ל לגבי גם קניית אופציות CALL. נראה לי שפה אפשר להישחק הרבה יותר מהר מאופציה א', כי באופציה א' ההנחה שהייתי קונה את המניות בכל מקרה.

אשמח לשמוע דעות אחרות + דעות למה זה מסוכן ולא חכם ואיפה אני מפספס וטועה..

נערך לאחרונה ב:

כפי שידוע לכולם, בעת קניית אופציות ההפסד מוגבל למחיר הקנייה והרווח בלתי מוגבל (בתיאוריה, בקניית PUT מוגבל אבל גבוה מאוד), ובמכירת אופציות הרווח המקסימלי ידוע מראש, וההפסד בלתי מוגבל.
במכירת PUT ההפסד מוגבל אבל גבוה מאוד

א. מכירת אופציות PUT -

נניח יש לי 50 מניות גוגל בכ-5,000 דולר, ואני קבעתי לעצמי שאקנה עוד 10 אם המחיר יירד ל-92 עד סוף החודש, ואם לא - אז לא.
אני יכול לקנות אם המחיר יגיע ל-92 - ומשם הכל יכול לקרות למחיר - יכול להמשיך לרדת או לעלות.
רק לציין שאופציות זה בכפולות של 100. אתה לא יכול להתחייב לקנות רק 10 מניות. לפני הספליט של גוגל זה בטח משפיע על משקיע עם כיסים מוגבלים.

אופציה נסחרת היום ב-1.87 דולר, כלומר - 18.7 דולר רווח, להחלטה שאני יכול לקבל בכל מקרה.
ההפסד הפוטנציאלי הוא 920 דולר - אם המניה תרד ל-0 עגול עד סוף החודש.
בשביל לכסות את הסכנה של ההפסד הזה, הברוקר שלך ידרוש בטחונות. כמה תשים? במזומן? כל כמה זמן תבדוק שאתה לא קרוב לחריגה?

הסיכון ברור - תגיע חדשה בחודש הזה שתשנה לגמרי את התזה על גוגל ותצדיק את הירידה במחיר ואני אשנה את דעתי ולא אהיה מוכן לקנות אותה גם ב-92.
יש גם עוד סיכון, לא? המניה תעלה ואתה תבעט בעצמך שמכרת PUT במקום לקנות. ב18.7 שקיבלת יכולת לקנות 0.187 מניות. צריך בעצם לחשב לא לפי הפרמיה, אלא לפי בכמה כסף היית קונה לולא היית צריך בטחונות. נניח שחצי מההפסד האפשרי (980)? כלומר מכרת אופציה במקום לקנות באותו יום 4.9 מניות. אם המחיר עולה ב4 דולר, הרווח שוויתתר עליו גובר על הפרמיה שקיבלת, ומחיר האופציה כנראה לא נפל כל הדרך לאפס אז אם תקנה אותה חזרה ותחזור להחזיק במניה, עדיין מימשת "הפסד" - נכנסת במחיר גבוה משהיית יכול.

ניקח למשל את NVIDIA. מדווחת ב-16.11. AMD כבר דיווחה על הורדת תחזית והמניה קרסה, ו-NVDA ירדה גם חזק.
נניח שאני מעריך שבמכפיל רווח 12 חודשים אחורה של 40 - יש ל-NVDA עוד דרך לרדת, ושאם AMD מאכזבת - היא גם תאכזב.
אני יכול לקנות PUT רחוק מאוד מהכסף בתאריך רחוק מאוד במחיר זול מאוד - נניח - PUT במחיר 70 ל-20.1.23 במחיר של 1.36 דולר למניה.
נניח שקניתי 100 מניות ב-136.
אבל - אם המניה תמשיך לרדת (ואולי תרד חזק אחרי הדוחות, גם אם לא תתקרב ל-70), המחיר יכול לזנק בכפולות, באופן כזה שאני מתלבט אם זה יכול להיות הימור עם תוחלת חיובית כל עוד זה בסכומים קטנים.
מה אתה משווה למה? קנייה של מניה אחת ב136 דולר מול קניית מאה אופציות רחוק מחוץ לכסף? הסיכונים שלהם שונים מאוד. אם המניה לא תרד מספיק, האופציה תהיה שווה בערך אפס
הנה האופציה המסוימת שציינת:
"גם אם לא תתקרב ל-70" - שים לב בגרף - אם המניה לא יורדת מתחת ל100 לפני דצמבר, אתה הפסדת את כל הפרמיה (אלא אם היא צונחת בדצמבר)

התוחלת של קניית אופציות היא שלילית. מכאן, אגב, התוחלת של מכירת אופציות היא חיובית! כל מה שאתה צריך זה יכולת ניהול סיכון ברמה של בנק השקעות בינלאומי.
הם עושים delta hedging שמאפשר להם, פחות או יותר, לקבל את הפרמייה העודפת של האופציה ו"למכור" הלאה את כל הסיכון.
מוכרים בודדים של אופציות תמיד לוקחים הימור שקשה לנהל אותו. אני בטוח שיש אנשים שעושים את זה בהצלחה

א. מכירת אופציות PUT -

נניח יש לי 200 מניות גוגל בכ-5,000 דולר, ואני קבעתי לעצמי שאקנה עוד 100 אם המחיר יירד ל-92 עד סוף החודש, ואם לא - אז לא.
אופציה נסחרת היום ב-1.87 דולר למניה, כלומר - 187 דולר רווח, להחלטה שאני יכול לקבל בכל מקרה (חוזים של 100 מניות).
ההפסד הפוטנציאלי הוא 92,00 דולר - אם המניה תרד ל-0 עגול עד סוף החודש.

כלומר חוזה אחד עולה 136 דולר.
כנ"ל לגבי גם קניית אופציות CALL. נראה לי שפה אפשר להישחק הרבה יותר מהר מאופציה א', כי באופציה א' ההנחה שהייתי קונה את המניות בכל מקרה.

אם אתה עושה את זה עם הכסף של עצמך, אני ממליץ על רולטה בקזינו בקפריסין. כן , אתה תרגיש פחות חכם(כי זה לא מכשיר פיננסי מגניב שאנשים רגילים לא מבינים) , אבל התוחלת שלך תמיד תהיה טובה יותר ברולטה (אין עמלות).

אופציות על מניות זה הימורים מהסוג הכי גרוע, זה מכשיר ממונף, עם עמלות יחסית גבוהות, ולכן כל מי שעוסק בזה והוא לא עושה את זה דרך חשבון מוסדי בתור המקצוע שלו, הוא מהמר(לכן עדיף קזינו-גם יש אווירה של בילויים ואתה בא בידיעה שאתה הולך להפסיד).

רק לציין שאופציות זה בכפולות של 100. אתה לא יכול להתחייב לקנות רק 10 מניות. לפני הספליט של גוגל זה בטח משפיע על משקיע עם כיסים מוגבלים.
צודק כמובן, ערכתי את הפוסט המקורי.
בשביל לכסות את הסכנה של ההפסד הזה, הברוקר שלך ידרוש בטחונות. כמה תשים? במזומן? כל כמה זמן תבדוק שאתה לא קרוב לחריגה?
עוד לא ניסתי.
אני באינטראקטיב, מניח שזה מחושב אוטומטית מן הסתם, אני כרגע עם יתרת מזומן, נניח לצורך שזה יהיה בסכומים קטנים כך שלא תיווצר חריגה.
כלומר - ניתן את הדוגמה של גוגל. בכפולות של 100 ההפסד האפשרי הוא 9,200 דולר. אם יש לי מזומן בחשבון של מעל 9,200 דולר בכל רגע נתון, מניח שזה בטחונות מספקים, לא?
יש גם עוד סיכון, לא? המניה תעלה ואתה תבעט בעצמך שמכרת PUT במקום לקנות. ב18.7 שקיבלת יכולת לקנות 0.187 מניות. צריך בעצם לחשב לא לפי הפרמיה, אלא לפי בכמה כסף היית קונה לולא היית צריך בטחונות. נניח שחצי מההפסד האפשרי (980)? כלומר מכרת אופציה במקום לקנות באותו יום 4.9 מניות. אם המחיר עולה ב4 דולר, הרווח שוויתתר עליו גובר על הפרמיה שקיבלת, ומחיר האופציה כנראה לא נפל כל הדרך לאפס אז אם תקנה אותה חזרה ותחזור להחזיק במניה, עדיין מימשת "הפסד" - נכנסת במחיר גבוה משהיית יכול.
לא בטוח שהבנתי.
נניח שיש לי 100 מניות של גוגל במחיר שנניח שהוא היום 99.
ונניח שאני חושב שזה כמות שבמחיר הנוכחי מספיקה לי ואני חושב שהמחיר טוב, אבל אם המחיר יירד ל-92 החודש - לדעתי זה כבר זול ורוצה להגדיל חשיפה.
אם מחיר המניה יעלה כמו שכתבת - אני יכול לבעוט בעצמי, אבל זה חוכמה בדיעבד.
בלי קשר לאופציות,
במכירת PUT ההפסד מוגבל אבל גבוה מאוד

מה אתה משווה למה? קנייה של מניה אחת ב136 דולר מול קניית מאה אופציות רחוק מחוץ לכסף? הסיכונים שלהם שונים מאוד. אם המניה לא תרד מספיק, האופציה תהיה שווה בערך אפס
הנה האופציה המסוימת שציינת:
"גם אם לא תתקרב ל-70" - שים לב בגרף - אם המניה לא יורדת מתחת ל100 לפני דצמבר, אתה הפסדת את כל הפרמיה (אלא אם היא צונחת בדצמבר)

התוחלת של קניית אופציות היא שלילית. מכאן, אגב, התוחלת של מכירת אופציות היא חיובית! כל מה שאתה צריך זה יכולת ניהול סיכון ברמה של בנק השקעות בינלאומי.
הם עושים delta hedging שמאפשר להם, פחות או יותר, לקבל את הפרמייה העודפת של האופציה ו"למכור" הלאה את כל הסיכון.
מוכרים בודדים של אופציות תמיד לוקחים הימור שקשה לנהל אותו. אני בטוח שיש אנשים שעושים את זה בהצלחה

החלטתי שבמחיר 99 חשיפה של 100 מניות מספיקה לי (אני מנהל סיכונים, יש עוד מניות שאני חושב שזולות), ואם המחיר עולה נניח ל-104, זה נהיה לי פחות אטרקטיבי לקנות (לא קניתי ב-99, למה שאקנה ב-104?), ואז אחפש לקנות משהו אחר זול יותר.
זה שבדיעבד אני אדע מה קרה זה נכון תמיד - אני יכול לבעוט בעצמי - זה לא יקדם אותי לשום מקום. השאלה אם היום אני רוצה לקנות עוד 100 מניות, ואם התשובה היא לא - אז זאת ההחלטה (אבעט בעצמי אם אמכור אופציות PUT או סתם אשב עם מזומן ואראה את המחיר עולה, לא? וכבר החלטתי כאמור לא לקנות).
אני מניח שאתה צודק.
אני לא יודע אם אני צריך ניהול סיכונים ברמה של בנק השקעות בינלאומי.
גם בבחירת מניות אפשר להגיד שצריך יכולות של באפט או קרן גידור, לא?
מי אנחנו שנחליט על הקצאה של 100% מההון שלנו על תמהיל מניות כלשהו, אם באפט למשל החליט אחרת?
כל עוד הסיכון ברור ובר שליטה ולא יוצא משליטה - זה נראה לי בר ניהול.

כלומר - אני יכול למכור למשל Cover calls בסכומים שלי הם יחסית קטנים.
לצורך העניין נניח שיש לי תיק של 100 אלף דולר.
ונניח ש-2.6% זה מניות של אינטל ב-26 דולר למניה (100 מניות).
אני יכול למכור CALL נגיד ל-21.10 (עוד 12 יום) לפי מחיר מימוש של 26 ב-0.8 דולר (או 80 דולר סה"כ), כך שמחיר האיזון יהיה 26.8.
נניח שהמחיר עלה תוך שבועיים ל-30? אז הפסדתי את העלייה.
אבל - קיבעתי רווח של 4.2% ב-9 ימים (והפסדתי רווח גבוה יותר, אבל שוב - נניח שהייתי "נבהל" מהעלייה הפתאומית ומחליט למממש מהר את הרווח, במקרה הזה - הייתי יוצא בכל מקרה ב-26.8), ואם המניה תרד או לא תעלה מעל 26 - הרווחתי 0.8 למניה (בערך 3% מהשווי שלה), כך שאם המחיר יירד ב-3% - עבורי זה יהיה 0.
ואם המניה נניח תוך שבוע וחצי תעלה ל-50 (סתם לצורך ההדגמה, ברור שלא ריאלי) - אין לי סיכון, כי המניות ברשותי - Cover Call.
בסכומים קטנים יחסית לתיק שלי, בהנחה שקבעתי לעצמי מחירי יעד בסכומים קטנים (למכור אינטל תוך שבוע וחצי אם תגיע ל-26.8 למשל, או לקנות גוגל ב-92) - אולי אפשר להגדיל את התשואה השנתית בעוד קצת. באחוזים גדולים מהתיק - מסכים שזה משחק מסוכן.

אם אתה עושה את זה עם הכסף של עצמך, אני ממליץ על רולטה בקזינו בקפריסין. כן , אתה תרגיש פחות חכם(כי זה לא מכשיר פיננסי מגניב שאנשים רגילים לא מבינים) , אבל התוחלת שלך תמיד תהיה טובה יותר ברולטה (אין עמלות).

אופציות על מניות זה הימורים מהסוג הכי גרוע, זה מכשיר ממונף, עם עמלות יחסית גבוהות, ולכן כל מי שעוסק בזה והוא לא עושה את זה דרך חשבון מוסדי בתור המקצוע שלו, הוא מהמר(לכן עדיף קזינו-גם יש אווירה של בילויים ואתה בא בידיעה שאתה הולך להפסיד).
תראה, יש אנשים פחות מלומדים מהאנשים בפורום הזה (בלי ציניות, באמת פחות מלומדים), שמתייחסים ככה גם למניות, לא? או לקריפטו.
עכשיו - אם זה מה שאתה אומר גם לגבי מניות וקריפטו - אין בעיה.
אבל אפשר להגיד מי אנחנו שנדע לנתח ולהבין אם להשקיע באינטל, או גוגל או טסלה.
אנחנו חושבים שאנחנו מבינים, אבל לא באמת (או לפחות, לא מבינים יותר ממשקיעי העל או קרנות הגידור כנראה, שגם טועים לא מעט). זה

אני לא מתכוון להמר, אני מתכוון להשקיע ולנהל סיכונים בצורה מבוקרת בכלים עם תוחלת תשואה חיובית, כמו השקעה במניות.
אני גם לא בטוח שבמכירת אופציות התוחלת שלילית - בטח לא cover calls (כמו בדוגמה שפירטתי למעלה) או במכירת put אם זה מניות שאני הייתי קונה בין כה וכה בכמויות האלו (ובפועל - אני באמת קונה מניות שהמחירים שלהם יורדים).

שאני בא לקזינו ומשחק ברולטה או פוקר - אני בא בעיניים פקוחות ומבין שהתוחלת שלילית לרעתי, ומוכן לשלם אותה תמורת האווירה והריגוש וההנאה והחלום, אם המחיר סביר (אם רולטה הייתה משלמת על פגיעה במספר הנכון פי 10 ולא פי 36 - לא הייתי משחק). פה אני מבין שזה כלי השקעה עם תנודתיות הרבה יותר חזקה ממניות, אבל לא בטוח שאין לו מקום בתיק ההשקעות.

אני בא לפה כדי להבין, בצורה הגיונית, מה באמת הסיכונים והסיכויים. משל על קזינו וכד' פחות מדבר אלי, רק אני יודע שיש אחרים שמתייחסים ככה כאמור למניות, וזה לא נכון הרי.

נערך לאחרונה ב:
אופציות לא מגדילות את התשואה, כלומר הם יכולות לעשות זאת תמורת הגדלת הסיכון.

צודק כמובן, ערכתי את הפוסט המקורי.
יש לך עכשיו 200 מניות, במחיר 25 דולר לאחת, ואתה תקנה אם המחיר ירד ל92. תקנה ב25, זה הרבה יותר זול.

עוד לא ניסתי.
אתה תתכנן רק כשתתחיל?

אני באינטראקטיב, מניח שזה מחושב אוטומטית מן הסתם, אני כרגע עם יתרת מזומן, נניח לצורך שזה יהיה בסכומים קטנים כך שלא תיווצר חריגה.
אתה תשאיר *בדיוק* את הסכום שIBKR ייחשבו? זה אומר שירידה הכי קטנה במחיר המנייה תוציא אותה מגבולות המארג'ין והם יתחילו לקנות מחדש חוזים בMARKET כדי לכסות.
אם המארג'ין כל כך קטן שאין טעם לדאוג ממנו, בוודאי הפרמיה כל כך קטנה (היא לרוב הרבה פחות מדרישות המארג'ין של חוזה אופציה) שאין טעם בכלל למהלך כולו.

כלומר - ניתן את הדוגמה של גוגל. בכפולות של 100 ההפסד האפשרי הוא 9,200 דולר. אם יש לי מזומן בחשבון של מעל 9,200 דולר בכל רגע נתון, מניח שזה בטחונות מספקים, לא?
בהחלט! 9200 דולר יושבים בחשבון ומעלים אבק.

לא בטוח שהבנתי.
נניח שיש לי 100 מניות של גוגל במחיר שנניח שהוא היום 99.
ונניח שאני חושב שזה כמות שבמחיר הנוכחי מספיקה לי ואני חושב שהמחיר טוב, אבל אם המחיר יירד ל-92 החודש - לדעתי זה כבר זול ורוצה להגדיל חשיפה.
אם מחיר המניה יעלה כמו שכתבת - אני יכול לבעוט בעצמי, אבל זה חוכמה בדיעבד.
בלי קשר לאופציות,
הקשר לאופציות הוא שהיה לך 9200 דולר והחלטת לא לקנות איתם כלום כי אתה יכול למכור אופצית PUT. אז הרווחת את הפרמיה והפסדת את הרווח שהיית מקבל ממה שהיית קונה ב9200 דולר האלה. אפילו תשואה של TBILL זה יותר מאפס. אפשר להחזיק בטחונות בTBILL, אבל לא הכל.

החלטתי שבמחיר 99 חשיפה של 100 מניות מספיקה לי (אני מנהל סיכונים, יש עוד מניות שאני חושב שזולות), ואם המחיר עולה נניח ל-104, זה נהיה לי פחות אטרקטיבי לקנות (לא קניתי ב-99, למה שאקנה ב-104?), ואז אחפש לקנות משהו אחר זול יותר.
זה שבדיעבד אני אדע מה קרה זה נכון תמיד - אני יכול לבעוט בעצמי - זה לא יקדם אותי לשום מקום. השאלה אם היום אני רוצה לקנות עוד 100 מניות, ואם התשובה היא לא - אז זאת ההחלטה (אבעט בעצמי אם אמכור אופציות PUT או סתם אשב עם מזומן ואראה את המחיר עולה, לא? וכבר החלטתי כאמור לא לקנות).
הטענה שלי היא שהאפשרויות שלך הן לא:
* לקנות עוד מהנכס האחד הזה במחיר הנוכחי שלו
* לשבת על מזומן ולקנות רק אם ירד
* למכור PUT
יש לך המון אופציות אחרות. למכור PUT נועל לך כסף בבטחונות, שהיה יכול לעשות משהו אחר. זה הפסד פוטנציאלי בנוסף לסיכון. הרווח צריך להיות שווה את זה.

אני מניח שאתה צודק.
אני לא יודע אם אני צריך ניהול סיכונים ברמה של בנק השקעות בינלאומי.
גם בבחירת מניות אפשר להגיד שצריך יכולות של באפט או קרן גידור, לא?
לא, זה אסטרטגיות אחרות לגמרי.
לבצע אנליזה על נכס ולהחליט שאתה חושב שהוא יעלה זה דבר אחד. זה לכאורה מה שבאפט עושה ומה שאחרים טוענים לעשות. כשאתה קונה נכס את המדד אתה מקווה שהשוק יעלה.
למכור אופציות בכוונה להרוויח מזה שהן, בממוצע, עולות יותר מדי, זו אסטרטגיה אחרת לגמרי שלא תלויה בניתוח חברות אלא ביכולת מסחר - צריך נזילות גבוהה, מהירות תקשורת גבוהה עם הבורסה, וכו'

מי אנחנו שנחליט על הקצאה של 100% מההון שלנו על תמהיל מניות כלשהו, אם באפט למשל החליט אחרת?
כל עוד הסיכון ברור ובר שליטה ולא יוצא משליטה - זה נראה לי בר ניהול.
אל תבין אותי לא נכון. אני לא באמת נגד אסטרגיות כאלה - PUT כשאתה מתכוון לקנות ולמכור CALL ושטויות כאלה. שמעתי אנשים שאומרים שזה הולך להם בסדר.
אתה יכול לשלוט בגבולות הסיכון שאתה לוקח.

כלומר - אני יכול למכור למשל Cover calls בסכומים שלי הם יחסית קטנים.
לצורך העניין נניח שיש לי תיק של 100 אלף דולר.
ונניח ש-2.6% זה מניות של אינטל ב-26 דולר למניה (100 מניות).
אני יכול למכור CALL נגיד ל-21.10 (עוד 12 יום) לפי מחיר מימוש של 26 ב-0.8 דולר (או 80 דולר סה"כ), כך שמחיר האיזון יהיה 26.8.
במכירת CALL כשאתה מחזיק בנכס אין דרישת בטחונות. בIBKR זה עדיין מופיע ככה, אבל אין סיבה שיהיה להם דרישה לבטחונות נוספים כשאתה מחזיק ב100 מניות שהבטחת לספק. אז ה2.6% וה100א הם לא מספרים רלוונטיים. אפשר לדבר על תיק שעשוי כולו מ100 מניות אינטל

נניח שהמחיר עלה תוך שבועיים ל-30? אז הפסדתי את העלייה.
אבל - קיבעתי רווח של 4.2% ב-9 ימים (והפסדתי רווח גבוה יותר, אבל שוב - נניח שהייתי "נבהל" מהעלייה הפתאומית ומחליט למממש מהר את הרווח, במקרה הזה - הייתי יוצא בכל מקרה ב-26.8), ואם המניה תרד או לא תעלה מעל 26 - הרווחתי 0.8 למניה (בערך 3% מהשווי שלה), כך שאם המחיר יירד ב-3% - עבורי זה יהיה 0.
מתי הרווח 4.2 ומתי 3?

ואם המניה נניח תוך שבוע וחצי תעלה ל-50 (סתם לצורך ההדגמה, ברור שלא ריאלי) - אין לי סיכון, כי המניות ברשותי - Cover Call.
בסכומים קטנים יחסית לתיק שלי, בהנחה שקבעתי לעצמי מחירי יעד בסכומים קטנים (למכור אינטל תוך שבוע וחצי אם תגיע ל-26.8 למשל, או לקנות גוגל ב-92) - אולי אפשר להגדיל את התשואה השנתית בעוד קצת. באחוזים גדולים מהתיק - מסכים שזה משחק מסוכן.
ברור שאם המחיר עלה בהרבה, אתה מרוויח פחות מאשר להחזיק במניה.
כשאתה מוכר CALL עם מחיר מימוש של 26, כשהמחיר עכשיו 26, אתה די הסכמת עם עצמך למכור, כן?
אז אם המניה תרד ל25.2 אתה בטוח תמכור (כדי לשמר את מחיר המכירה של 26 = 25.2+0.8)
מה תעשה עם הכסף אם האופציה תמומש מוקדם (סביר שיקרה, כשאתה מוכר אופציה כל כך קרוב לכסף)? ברור שהתשובה היא לא לקנות שוב את המניה המקורית, נכון?
אז יש איזה תכנית אחרת לכסף, שכנראה תתממש בקרוב כי מנסים למכור ב26.8 מניה שנסחרת ב26. האם כדאי להסתכן בביטול התכנית בגלל חוסר מימון (אם מניית אינטל תרד)?

תראה, יש אנשים פחות מלומדים מהאנשים בפורום הזה (בלי ציניות, באמת פחות מלומדים), שמתייחסים ככה גם למניות, לא? או לקריפטו.
עכשיו - אם זה מה שאתה אומר גם לגבי מניות וקריפטו - אין בעיה.
אבל אפשר להגיד מי אנחנו שנדע לנתח ולהבין אם להשקיע באינטל, או גוגל או טסלה.
אנחנו חושבים שאנחנו מבינים, אבל לא באמת (או לפחות, לא מבינים יותר ממשקיעי העל או קרנות הגידור כנראה, שגם טועים לא מעט). זה
אני חושב שאפשר לומר שרוב קוני האופציות הם כל כך חסרי אינפורמציה לגבי החוזים שהם קונים שמדובר בהימור גרידא.
זה מוביל הרבה אנשים לומר שמסחר באופציות הוא כולו הימורים.
וכך גם מניות בודדות. יש כל כך הרבה "סוחרים" שיודעים מעט מדי מכדי להיות טובים ממהמרים. ויש אסטרטגיות שלמות שמבוססות לגמרי על מזל (פסאודו-מדע למיניהם). אבל יש מי שסוחר במניות תוך הבנה של החברות שמונפקות בשוק. ויש מי שסוחר מתוך הבנה של התנהגות הסוחרים האחרים בשוק.

אני לא מתכוון להמר, אני מתכוון להשקיע ולנהל סיכונים בצורה מבוקרת בכלים עם תוחלת תשואה חיובית, כמו השקעה במניות.
אני גם לא בטוח שבמכירת אופציות התוחלת שלילית - בטח לא cover calls (כמו בדוגמה שפירטתי למעלה) או במכירת put אם זה מניות שאני הייתי קונה בין כה וכה בכמויות האלו (ובפועל - אני באמת קונה מניות שהמחירים שלהם יורדים).
במכירה התוחלת הרבה פעמים חיובית - התנודתיות ההיסטורית של מניה נוטה להיות נמוכה מהתנודתיות שנובעת ממודל המחירים של האופציות. כלומר הן מתומחרות גבוה ביחס למה שבאמת מתרחש לאחר מכן בשוק. בממוצע. אז אפשר למכור אופציות ולקבל תוחלת חיובית, אם אתה יכול לבטל את שאר הסיכונים.
הביטוי "כמו השקעה במניות" מטריד אותי. מקור הרווח שלך כאן שונה. הוא לא בהכרח מתנהג לפי אותו מודל.

אתה מתאר תרחישים עם אופציות בהם אתה "לא מפסיד" - כמו למכור CALL ולהחזיק במניה, או למכור PUT בכוונה לתת לו להתממש. אתה צריך להסתכל על התוחלת של התיק כולו - המניות שתחזיק, האופציות, הבטחונות - ולהשוות לתוחלת של להחזיק תיק פשוט.

אני לא בטוח שאני מבין למה הטענה הזו נכונה..

שוב, אני חוזר לדוגמה של cover call שנראית לי הכי סולידית.

יש לי מניה ב-25.
נניח שקניתי אותה בעבר ב-20, ואני חושב שהיא שווה 27, ולא יותר (זה לא אומר שאין סיכוי שתעלה מעבר ל-27 כמובן).
לכן - קבעתי לעצמי כלל - מימוש רווחים ב-27.
מכרתי cover calls במחיר של 27 לעוד חודש נגיד, וזה נותן לי 0.3 דולר למניה.
בפועל - מה שקרה, זה שאחרי חודש המניה עלתה ל-30 (נניח אחרי שבועיים עלתה ל-27, ואחרי עוד שבועיים ל-30. סה"כ - חודש).

במצב עולם רגיל - הייתי מוכר באמת ב-27, ומפספס את ה-3 דולר עלייה.
במצב עולם עם אופציות - ראיתי שעלתה מעל 27, בגלל שמכרתי אופציות, לא עשיתי כלום, אחרי חודש האופציה פקעה, הייתי צריך לשלם 300 דולר (3*100), ומימנתי את זה ע"י מכירת המניה בשוק ב-30 דולר.

אפשר להגיד לי מנגד - אחלה שאתה שהיית מוכר ב-27, אבל אתה עובד על עצמך, לא היית עומד בכלל הזה שלך.
אמרת בינך לבין עצמך שהיא שווה 27, אבל נכנס מידע חדש בטווח הזמן הזה, ובגללו היית משנה את מחיר היעד שלך ל-30, מוכר ב-30, ואז מרוויח את ה-300 דולר (פחות ה-30 דולר שקיבלתי על מכירת ה-CALL). זה טיעון. אני מאבד את החופש שלי להיות גמיש בזמן הזה ולעדכן את מחיר היעד שלי אם משהו השתנה באופן משמעותי - אבל פה לפחות הפסדתי עליות (הפסדתי רווח אפשרי), ולא הפסדתי סכום כספי אמיתי (כל עוד אני ב-cover call באמת).

יש לך עכשיו 200 מניות, במחיר 25 דולר לאחת, ואתה תקנה אם המחיר ירד ל92. תקנה ב25, זה הרבה יותר זול.
למה זה יותר זול?
אנחנו בדוגמה של גוגל, יש לי 200 מניות במחיר 99 כל אחת.
אם וכאשר גוגל תגיע ל-92 - אני אקנה בוודאות עוד 100.
על הדרך - מוכן להתחייב על זה בכתב, תמורת עוד 1 דולר למניה (זה המכירת PUT) לעוד חודש.
אם המחיר ירד ל-92 בפועל - וקניתי ב-100 - אז זה עלה לי 9,200 דולר להחזיק עוד 100 מניות של גוגל במחיר קניה של 92. נניח שבמהלך אותו חודש המחיר ירד ל-88 - הפסדתי 400 דולר.
אם המחיר ירד באותו המקרה ל-88 דולר, אבל מכרתי PUT ב-100 דולר, אז ההפסד שלי צומצם ל-300 דולר, וגם במקרה הזה החודש הסתיים שיש לי 100 מניות של גוגל.
אתה תתכנן רק כשתתחיל?
אני לא ממהר. אני מעדיף להבין את הסיכונים והסיכויים יותר טוב לפני שאני מתחיל להתעסק באופציות.
אתה תשאיר *בדיוק* את הסכום שIBKR ייחשבו? זה אומר שירידה הכי קטנה במחיר המנייה תוציא אותה מגבולות המארג'ין והם יתחילו לקנות מחדש חוזים בMARKET כדי לכסות.
אם המארג'ין כל כך קטן שאין טעם לדאוג ממנו, בוודאי הפרמיה כל כך קטנה (היא לרוב הרבה פחות מדרישות המארג'ין של חוזה אופציה) שאין טעם בכלל למהלך כולו.

בהחלט! 9200 דולר יושבים בחשבון ומעלים אבק.
זאת נקודה מעניינת. מצד שני - ניהול הסיכונים שונה. אני לא מושקע היום ב-100% מניות בכל מקרה. יכול להיות שזאת החלטה לא חכמה, אבל זה נושא אחר.
לגבי המרג'ין - הבטחונות שלי הרבה יותר גדולים. אבל שוב.. נקודה מעניינת מה שכתבת פה. אני צריך לחשוב על זה, יכול להיות שאתה צודק.
הטענה שלי היא שהאפשרויות שלך הן לא:
* לקנות עוד מהנכס האחד הזה במחיר הנוכחי שלו
* לשבת על מזומן ולקנות רק אם ירד
* למכור PUT
יש לך המון אופציות אחרות. למכור PUT נועל לך כסף בבטחונות, שהיה יכול לעשות משהו אחר. זה הפסד פוטנציאלי בנוסף לסיכון. הרווח צריך להיות שווה את זה.
שוב, טענה טובה. בפועל למשל אני כרגע על מזומן בשיעור של 20% מהתיק. למה? יש מניות שמשקיע בהם, אבל רוצה לשמור תחמושת אם יירדו עוד, וחושב שאולי יירדו עוד. למשל - גוגל - להבנתי המחיר שלה אטרקטיבי היום. חושב שתוכל לרדת עוד. אם תרד ל-92 למשל, כנראה אקנה עוד (כדוגמה). אם תעלה ל-105 בחודש הקרוב, מניח שסכנות האינפלציה, מיתון וכד' לא יתאפסו, לכן לא אלך עדיין על 100% חשיפה למניות. לכן למרות שיש לי את האופציה הזאת - הכוכבית השנייה שכתבת - זה מה שאני מתכוון לעשות בכל מקרה, ומתכוון להרוויח עליה עוד קצת כסף דרך הכוכבית השלישית שכתבת, כי הכוכבית הראשונה - למרות שאני חושב שהמחיר היום נוח, אני לא רוצה להיות כרגע ב-100% חשיפה.
מתי הרווח 4.2 ומתי 3?
הרווח 4.2% נקטם בעליות - כלומר בגלל ה-Cover call - אני לא זכאי להנות מרווח שעולה על 4.2% (כי מכרתי CALL ב-26 וקיבלתי 0.8, אז זה 26.8, ומול 25.72 - המחיר הנוכחי, זה 4.2%, קצת פחות בהתחשב בעמלות כמובן, אבל עמלות יש בכל פעולה תמיד).
3% - אם המחיר לא יעלה מעל 26. אם המחיר הוא 25.72, ונגיד שיירד ל-23, אז קיבלתי 0.8 בגלל מכירת ה-CALL, ולכן זה מהווה כ-3% מתוך ה-25.72 המקוריים שהיו לי.
ברור שאם המחיר עלה בהרבה, אתה מרוויח פחות מאשר להחזיק במניה.
כשאתה מוכר CALL עם מחיר מימוש של 26, כשהמחיר עכשיו 26, אתה די הסכמת עם עצמך למכור, כן?
אז אם המניה תרד ל25.2 אתה בטוח תמכור (כדי לשמר את מחיר המכירה של 26 = 25.2+0.8)
מה תעשה עם הכסף אם האופציה תמומש מוקדם (סביר שיקרה, כשאתה מוכר אופציה כל כך קרוב לכסף)? ברור שהתשובה היא לא לקנות שוב את המניה המקורית, נכון?
אז יש איזה תכנית אחרת לכסף, שכנראה תתממש בקרוב כי מנסים למכור ב26.8 מניה שנסחרת ב26. האם כדאי להסתכן בביטול התכנית בגלל חוסר מימון (אם מניית אינטל תרד)?
אני לא חושב שאפשר למממש אופציה לפני הפקיעה, מקסימום אפשר לסחור בה בשוק במחיר הנוכחי שלה. אופציה להבנתי מחכה לפקיעה ופוקעת בכסף או מחוץ לכסף.
שאני מוכר CALL ב-26 תמורת 0.8, והמחיר היום 25.72, לא הסכמתי למכור.
נקודת האיזון שאני רואה מולי היא 26.8.
אם הסכמתי עם עצמי למכור ב-26.8 - אז הסכמי עם עצמי לקטום את הרווח שלי ב-4.2% עלייה תוך שבועיים (26.8/25.72), ולא משנה מה יקרה למניה בתקופה הזו (נגיד - חודש). אם תעלה ל-35 - בלי מכירת CALL, הייתי מסתכל מהצד בעיניים כלות ומתבאס שמכרתי ב-26.8 - אבל הייתי מוכר באמת ב-26.8. מה הייתי עושה אם המזומן בזמן הזה? כנראה משקיע במשהו אחר באמת, אז אם נניח שהמשהו האחר הזה היה עושה בחצי חודש תשואה של 0.5% בממוצע (12% שנתי בגדול, בלי חישובי ריבית דריבית לצורך העיגול והפשטות), אז את ה-0.5% אפשר להוריד מה-4.2% וזה מגיע ל-3.7% רווח (הייתי קונה מניה שאני חושב שזולה נגיד, ונגיד שהייתה עושה 12% שנתי או 0.5% בשבועיים האלו בתוחלת. איזו מניה? לא אינטל, כי ב-26.8 חשבתי שהיא יקרה ומכרתי אותה).

ברור לי שה-3.7% - המחיר שלו הוא חוסר גמישות. האם זה שווה? אולי. גם בהשקעה במניות אנחנו מפסידים גמישות, אנחנו מרתקים את ההון שלנו למניה מסוימת או מניות מסוימות, ולא יכולים לנצל הזדמנויות בשוק כל עוד אנחנו מושקעים באותה מניות (אפשר למכור את המניה תמיד כמובן, אבל גם פה אני יכול להתכסות עם אופציית ה-CALL שמכרתי על ידי קניית אותה אופציית CALL בשוק (שברור שתעלה עכשיו יותר, אז זה סיכון).

אני לא בטוח שאני מבין למה הטענה הזו נכונה..
כי אם זה לא היה נכון אז היה לך אפשרות לעשות ארביטראז' וזה כמובן לא קיים לבני תמותה רגילים כמונו.
שוב, אני חוזר לדוגמה של cover call שנראית לי הכי סולידית.
סולידי? אולי. מגדיל תשואה? לא.

חבל שהתקדמנו כל כך הרבה בדיון לפני שבדקנו את הנקודה הזאת
למה חבל? עוד לא שמתי 1 דולר על אופציות.
מבין שהנקודה הזאת לא נכונה כי מדובר באופציות אמריקאיות (הנה, עשיתי קצת גוגל ועזרתי לעצמי.. יש גם אופציות אירופאיות שאפשר רק בפקיעה).

בגלל הנקודה הזאת - כל הדיון הזה קרס ואין לו ערך? לא הבנתי את ההערה. לבדוק את זה זה בדיוק דקה (הנה, בדקתי).

אם הייתי יודע הכל לא הייתי צריך לפתוח את הדיון ולא היה ערך לדיון הזה, זה לא נושא שאני בקיא בו, פתחתי את הדיון הזה כדי להיעזר בחוכמת אנשי הפורום..

לצורך העניין, זה לא משנה את התמונה להבנתי.

נניח שיממשו את האופציית CALL על אינטל בדוגמה שנתתי.
בהנחה שבכל מקרה הייתי מוכר ב-26.8 - אז במצב העולם בו עלתה מעל 26.8 ומימשו את האופציה - כל אותה תקופה (נגיד חודש) אני מחזיק 100 מניות של אינטל, והפסדתי את היכולת לעשות עם הכסף הזה משהו אחר (נגיד, לקנות מניה אחרת שהייתה עולה בקצב של 0.5% בשבועיים). אם לא עלתה מעל 26.8, או נשארה במקום, או ירדה, אז עשיתי 3% בחודש. עכשיו, אם הסיכוי לרווח של 3% הוא בערך 15%, והסיכוי להפסד של 0.5% הוא 85% - אז התוחלת היא 0% (האחוזים לא מדויקים). כלומר, הסיכוי שתעלה מעל 26.8 הוא 85%. עכשיו, באופציה אירופאית - הפסדתי את כל התקופה (0.5%). באמריקאית - אם עלתה מעל 26.8 - נגיד ל-28, שיממשו, אני גם ככה הייתי מוכר הרי ב-26.8. במקרה הזה אוכל אפילו לקחת את הכסף ולהשקיע אותו במקום אחר. ואם לא יממשו - אז זה כמו אופציה אירופאית, גם לזה אני מוכן. ואם אינטל עלתה ל-29 ובסוף ירדה ל-24, נגיד - זה לא משנה, אני הייתי מוכר אותה ב-26.8 הרי גם ככה בדוגמה שלי.

אוסיף את השנקל שלי מזוית אחרת.

לקחתי מספר קורסים בUdemy על מסחר באופציות, והתנסתי במסחר באסטרטגיית Iron Condor. באסטרטגייה מהסוג הזה, אני בעצם מהמר שמחיר המניה יישאר בטווח מסוים (למשל בין 400 ל350) עד הפקיעה של האופציה (לרוב בעוד 35-55 ימים). ההנחה היא שהשוק מתמחר ביתר כאשר יש נכסים בתנדותיות גבוהה, והרווח שלי כמוכר אופציות הוא מהפרמיה.

למשל מכרתי בנקודת זמן מסוימת אופציה עבור מניה (לרוב אינדקס כלשהו) שיש סיכוי של 65% שהיא תישאר בין 400 ל350 ב40 ימים הבאים. ככל שעובר הזמן והמניה עדיין נשארת בטווח הזה, האופציה שווה פחות ופחות. הרווח שלי מגיע ממכירה של 40% מהרווח המקסימלי, כאשר שווי האופציה יורד. הסיכון הוא שאם המניה עוברת את הטווח (למעלה או למטה) אני בעצם מפסיד, אך גם כאן הסיכון מוגדר מראש ואין אפשרות להפסיד יותר.

סחרתי באסטרטגיה הזאת שנה שעברה, אך עקב מספר הפסדים עצרתי. ניסיתי שוב השנה, אך גם עקב מספר הפסדים עצרתי (הקצבתי סכום מאוד מצומצם מהתיק שלי עבור האופציות). בסופו של דבר ההשקעה שלי מבחינת הזמן עבור המסחר באופציות לא הצדיקה את הרווח הפוטנציאלי שעבורי היה יחסית קטן, אם לא אפילו הפסד.

המנטרה הקבועה במסחר באופציות שזה משחק של מספרים, כלומר ההסתברות של 65% שהמניה תישאר בטווח מסוים ואני ארוויח היא הסתברות בתוחלת. משמע אני צריך לבצע המון עסקאות שוב ושוב ושוב, חלקן ירוויחו חלקן יפסידו, אבל בטווח הארוך אני ארוויח. מנסיוני המועט לא הצלחתי באמת להגיע לתוחלת, וההפסדים היו גדולים יותר מהרווח של העסקאות הקודמות (במקרה הטוב מרוויח 40% מהרווח המקסימלי כדי למזער סיכון, במקרה הרע מפסיד 90% מההפסד המקסימלי שיותר גבוה).

זה לא מדויק.
שימוש באופציות מאפשר לך לבנות פרופיל סיכון-סיכוי שונה מהפרופיל הפשוט (קו ישר). לאו דווקא הגדלת סיכון.
בתוחלת, בשוק שיש בו מספיק קונים ומוכרים שמתמחרים נכון את מחירי האופציות, הרווח משימוש באופציות הוא אפס (משחק סכום אפס).

בתוחלת, בשוק שיש בו מספיק קונים ומוכרים שמתמחרים נכון את מחירי האופציות, הרווח משימוש באופציות הוא אפס (משחק סכום אפס).
זה מה שאמרתי במילים אחרות, רק כיוון שמסחר באופציות עולה כסף בדמות עמלות אז תוחלת הרווח היא שלילית.

זה מה שאמרתי במילים אחרות, רק כיוון שמסחר באופציות עולה כסף בדמות עמלות אז תוחלת הרווח היא שלילית.
אשמח אם תוכל להסביר יותר.
הרי מכירת אופציה דומה למכירת ביטוח. חברות הביטוח מקבלות תשלום עבור הסיכון אותו הן נוטלות, ומבחינת התוחלת יש להם רווח חיובי.
לפי דבריך אם אני מבין נכון, מוכרי האופציות נוטלים על עצמם סיכון, והמחיר אותו הם דורשים לא מגלם תוחלת רווח חיובית? כלומר נותנים ביטוח וגם מימון (הם צריכים להחזיק מניות/מזומן) בחינם?

לפי דבריך אם אני מבין נכון, מוכרי האופציות נוטלים על עצמם סיכון, והמחיר אותו הם דורשים לא מגלם תוחלת רווח חיובית? כלומר נותנים ביטוח וגם מימון (הם צריכים להחזיק מניות/מזומן) בחינם?
תחשוב על זה בתור חברת ביטוח שהיא מלכ"ר.

זה לא מדויק.
שימוש באופציות מאפשר לך לבנות פרופיל סיכון-סיכוי שונה מהפרופיל הפשוט (קו ישר). לאו דווקא הגדלת סיכון.

אבל אופציות מתומחרות לא נכון... השוק מעריך בד"כ שהתנודתיות הצפויה תהיה גבוה יותר ממה שהיא בפועל

אבל אופציות מתומחרות לא נכון... השוק מעריך בד"כ שהתנודתיות הצפויה תהיה גבוה יותר ממה שהיא בפועל
זה היתרון שרוב סוחרי האופציות מרוויחים ממנו. מוכרים אופציות יקרות שהתנודתיות גבוהה, ולאורך זמן שמגלים שהתנודתיות לא גבוהה כמו שחשבו אז קונים את האופציות במחיר נמוך יותר.
החיסרון הגדול לדעתי באופציות שבסוף אתה צריך להמר על כיוון מסוים - המניה תרד/תעלה/תישאר בטווח מסוים. וברגע שאתה טועה, אתה מפסיד לרוב בין פי 2-3 מהרווח המקסימלי. אז זה בעיקר משחק של הסתברויות שאתה צריך להניח שברוב הפעמים אתה תהיה יותר צודק מטועה, או לנהל את הסיכונים בהתאם.

אפשר לבנות אסטרטגיות עם אופציות שלא תלויות בכיוון השוק ורק מרוויחות מתמחור יתר של התנודתיות.
לצערי האמירה שלך לא נכונה בתוחלת.

אפשר לבנות אסטרטגיות עם אופציות שלא תלויות בכיוון השוק ורק מרוויחות מתמחור יתר של התנודתיות.
לצערי האמירה שלך לא נכונה בתוחלת.
דלתא וגאמא צריך לנהל כל הזמן וזה לא ריאלי למשקיע שאינו מוסדי, הן מבחינת עמלות והן מבחינת כמות הפעמים שצריך לאזן את העסקה.

למה האמירה שלי לא נכונה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S ניהול סיכונים ככל שמתקרבים לגיל הפרשיה - אשמח לשמוע עצות פרקטיות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ע ניהול סיכונים קרנות השתלמות+פנסיה צרכנות פיננסית 47
F ניהול סיכונים - רכישת דירה/קרן השלמות נדל"ן 9
מתכנת ניהול סיכונים, תכנית לפרישה והתיק הפנסיוני של @מתכנת צרכנות פיננסית 25
אורי ניהול סיכונים בהשקעה בנדל״ן שוק ההון 13
מ MTF מחקה DAX - דמי ניהול אפס ? שוק ההון 0
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ט מזעור דמי ניהול ומיסוי במדד עולמי שוק ההון 23
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה ביטוח מנהלים ישן עם מקדם נמוך בדמי ניהול גבוהים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
מ סיוע בהשוואת הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
עידו ג הבדלי דמי ניהול בקרן אירית - כדאיות שוק ההון 6
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
T ניהול כספים והשקעות עבור הורים צרכנות פיננסית 1
ס דמי ניהול לבחור צעיר בפנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ש יש מצב שהדמי ניהול באמריקאית מחלקת זה רק מהדיבידנדים שוק ההון 1
L פיטורים ושימור דמי ניהול בקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
ס דמי ניהול באקסלנס טרייד שוק ההון 3
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
I שאלות לגבי ניהול השקעות בקרנות למשקיעים עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 5
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
E האם דמי ניהול שאני משלם הם סבירים ומה לעשות עם כל המסלולים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ס דמי ניהול בעבודה ראשונה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
R דמי ניהול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
U דמי ניהול קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
R דמי ניהול קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 154
שם משתמש בעייתי "מיטב כספית ניהול נזילות" מעלה את דמי הניהול שוק ההון 26
M ניוד מהפנסיה לקופ"ג - דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א תשואות מפורסמות של קופג וקהש - לפני או אחרי הוצאות ניהול השקעות ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א הבנת דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N דמי ניהול תיק ממוסה לעומת IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
עידו ג ניהול השקעות כברוקר עבור זרים התפתחות אישית 4
ש אירית צוברת על הסנופי עם דמי ניהול של אמריקאית שוק ההון 5
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
ה אשמח לקבל המלצות איך להעביר כסף משכירות באנגליה (חברת ניהול) לחשבון בנק בארץ, תודה! פוסטים מאיכות נמוכה 0
ttmoon פרישה מוקדמת ודמי ניהול בקרן פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
K סוכן ישיר מול סוכנות הסדר - תיאום דמי ניהול? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
D דמי ניהול חודשיים וניוד מסחר עצמאי - מיטב דש לעומת בתי השקעות אחרים צרכנות פיננסית 1
ק דמי ניהול יקרים כנגד תשלום מס על רווחי הון - קרנות ישראליות אל מול זרות שוק ההון 2
B הקרן השקלית 1159250 על מדד S&P 500 (דמי ניהול: 0.07%) של בלאקרוק iShares שוק ההון 2
לאץ' הפסקת הפחתת דמי ניהול? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
Y דמי ניהול ואיזון אקטוארי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10

נושאים דומים

Back
למעלה