• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מספר שאלות לקראת בניית תיק

• פותח הנושא ODA
  • פורסם בתאריך

ODA

משתמש סולידי
דירוג
5
היי לכן/ם

אני בן 25, סטודנט, שנה ב' לפסיכולוגיה. אני כבר זמן רב מעוניין לבנות תיק לסכום אותו אני מחזיק בחשבוני בבנק לאומי (שאוטוטו הולך לעוף משם לחשבון עם עמלות מוזלות). ישבתי בצורה דיי רצינית וניסיתי לחזות את ההוצאות שלי בטווח של 15 שנה הקרובות (את ההוצאות הגדולות לפחות). החלטתי לחלק את התיק לקצר מועד (עד 8 שנים) וטווח בינוני- ארוך (עד 15שנה ומעלה). הגעתי לתמהיל מסוים של הכסף שלי אותו אני רוצה להשקיע.

1. כיצד ניסיתם לשער מהן הוצאותיכם לטווח הרחוק? אני מניח שהרבה מההוצאות אני לא רואה ולא יכול להעריך. הייתי מאוד פסימי בשל כך אך אני פוחד שמא הערכתי בצורה קיצונית מדיי את ההוצאות שלי, דבר שתהיה לו השפעה על תשואת התיק. האם יש לכם טיפים לכיצד לחשב את הוצאותיי והכנסותיי לטווח הארוך?

2. בכל מקום אני רואה מאמרים ודעות נגד קרנות מגודרות - כמה זה רע, יקר ולא נכון להשתמש במוצר זה. ממה שבדקתי בשנה האחרונה הקרנות המגודרות מט"ח על s&p עשו כמעט כפול תשואה מאלו שאינן מגודרות. כבר שנים שהדולר יורד ומאבד מערכו. בנוסף, המאמרים אותם קראתי נגד הקרנות המגודרות דיי ישנים (2013) ואני תוהה האם גם כיום לאחר שהדולר עודנו מאוד חלש וקמים מטבעות וירטואליים (אני מניח שזה גם יחליש את הדולר) האם יש עוד תוקף לאותן ביקורות נגד קרנות מגודרות? כתת שאלה הייתי רוצה לשאול האם הקרנות הישראליות של MSCI WORLD הינן מגודרות או לא?

3. אני מאוד חושש לטיימינג בו אני נכנס. אני קורא לא מעט, וגם כאן לאחרונה החל דיון על "עננים שחורים" סביב הבורסה. ברור לי שאלו דברים שיש כל הזמן. אני מכיר את הסיסמאות שזה לא משנה למשקיע ארוך טווח. אז זהו, חלק מהכסף אינו מושקע לטווח הארוך (ובהוא בהתאם יותר סולידי) וגם המצב כמו שהוא היום בעיניי מאוד קיצוני. האם אתם זוכרים דברים דומים לכך בעבר? אני מניח שיש אבל אשמח לשמוע אנשים וותיקים פה שחוו מפולות ושיאים בעבר.

אשמח להתייחסותכם/ן כולם/ן.

נערך לאחרונה ב:
1. אי אפשר לחזות את העתיד, לכן שום ניסיון לחיזוי ההוצאות לא יהיה אפילו קרוב למדויק, לכן משאירים קצת בצד כרזרבה אם יש בכך צורך (תלוי כמה אתה מרוויח,איפה אתה עובד, מה האופי שלך ואורח החיים שלך).
מה שאני עשיתי אישית, זה לקחת את כל פירוטי האשראי שלי מהשנים האחרונות, ראיתי מה היתה צריכה שוטפת (קניות לדוגמא) ומה לא (טיפול לרכב לדוגמא) והפרדתי, כך חישבתי בערך כמה "עלה לי" חודש/שנה מ2 הבחינות.
בהנחה ואין הוצאות גדולות כמו לקנות רכב/דירה/לימודים- ההוצאות ישארו דומות כנראה.
וכמובן עוד סכום למקרה ו..

2.אני אמתין לתשובות חברי הפורום אבל לדעתי נוהגים שלא להמליץ כי משקיעים סולידים פחות אוהבים את התנודתיות שיכולה להתכן כשאתה נחשף לסיכוני מט"ח, הם עוקבים אחרי המדד ומנסים להשיג תשואות כמה שיותר קרובות אליו, לכן מט"ח פחות מומלץ.
בקשר לקרנות הישראליות, לא כולן, אפשר לבדוק בfunder או במאי"ה.
3.אני עוד לא הרגשתי מפולת, אבל כל הזמן יש דיבור על קריסה, אנשים תמיד צריכים משהו לדבר עליו, אין דבר כזה שהכל בסדר, קריסה, מלחמה,יוקר מחייה,טיסות לואו קוסט, מים מינרליים, שחיטות- דברים שתמיד על סדר היום, לכן אני אף פעם לא מתרגש מדיבורים.

לגבי 2, אני מבין שהנימוק שלך לגידור הוא שאתה חושב שהדולר יחלש, ורוצה להשקיע בהתאם לכך. אני לא חושב שנכון להסתמך על תחזיות לגבי מט״ח, אבל אם אתה חושב כך - אז יש מכשירים שאמצעותם אתה יכול ״להמר נגד הדולר״ ולהרויח יותר מאשר באמצעות גידור על קרן של מניות. תשאל את עצמך, למה אתה לא עושה את זה?

הייתי מאוד פסימי בשל כך אך אני פוחד שמא הערכתי בצורה קיצונית מדיי את ההוצאות שלי, דבר שתהיה לו השפעה על תשואת התיק
למה שלהערכת ההוצאות תהיה השפעה על התשואה של התיק?
זה אולי ישפיע על הזמן שיקח לך להגיע לעצמאות כלכלית אבל לשוק לא איכפת כמה החלטת להוציא על מחיה.

האם יש עוד תוקף לאותן ביקורות נגד קרנות מגודרות?
באותן טענות לא היה בכלל התייחסות לרמה של הדולר, אז כן יש להם תוקף. שוב, אבל רק להשקעה ארוכת טווח. אבל לטווח קצר השאלה פחות רלוונטית כי אתה תהיה בתיק פחות מנייתי.

האם אתם זוכרים דברים דומים לכך בעבר?
אני חוויתי את המפולת של 2008 והתיק שלי נחתך ב-60% (וחזר מאז - היה לי גם "מזל" שהתחתנתי באמצע 2009 והשקענו את המתנות מהחתונה). לא זוכר שהיה שיח שונה בחודשים שקדמו למפולת. כלומר, תמיד היו אנשים שחזו שחורות ותמיד היו אנשים שחזו ורודים. אני זוכר אנליסט אחד במיוחד שחזה נכונה 8 מתוך 3 המפולות האחרונות ;)

1.
2.אני אמתין לתשובות חברי הפורום אבל לדעתי נוהגים שלא להמליץ כי משקיעים סולידים פחות אוהבים את התנודתיות שיכולה להתכן כשאתה נחשף לסיכוני מט"ח, הם עוקבים אחרי המדד ומנסים להשיג תשואות כמה שיותר קרובות אליו, לכן מט"ח פחות מומלץ.
בקשר לקרנות הישראליות, לא כולן, אפשר לבדוק בfunder או במאי"ה.

אם משקיעים סולידיים פחות אוהבים את התנודתיות שיכולה להתכן מסיכוני מט"ח הם לא אמורים להיות דווקא מגודרים?

אני חוויתי את המפולת של 2008 והתיק שלי נחתך ב-60% (וחזר מאז - היה לי גם "מזל" שהתחתנתי באמצע 2009 והשקענו את המתנות מהחתונה). לא זוכר שהיה שיח שונה בחודשים שקדמו למפולת. כלומר, תמיד היו אנשים שחזו שחורות ותמיד היו אנשים שחזו ורודים. אני זוכר אנליסט אחד במיוחד שחזה נכונה 8 מתוך 3 המפולות האחרונות ;)

סתם מהתעניינות,
האם שמרת על הרכב תיק זהה?
וכמה זמן לקחת לך למצב התיק שלפני המשבר?

אם משקיעים סולידיים פחות אוהבים את התנודתיות שיכולה להתכן מסיכוני מט"ח הם לא אמורים להיות דווקא מגודרים?
לא. הם אמורים להקטין חשיפה למניות.

סתם מהתעניינות,
האם שמרת על הרכב תיק זהה?
וכמה זמן לקחת לך למצב התיק שלפני המשבר?
האמת שלא. היה לי בלאגן שלם שהיועץ בבנק עשה לי. היה לי נייר עוקב מדד סין שנמחק לגמרי (כנראה לא היה פאסיבי).
נשארו לי בערך 20,000 אחרי הנפילה ואת הניירות האלו השארתי. אתהמתנות מהחתונה פיזרנו 70-30 לתא 100 ותלבונד 60 (לפני שלמדתי על פיזור נכון).
כיום כבר התיק שלי מפוזר גלובאלית ו-100% מנייתי.

MSCI WORLD -
ש קרן מחקה של תכלית לא מגודרת עם דמי ניהול בסביבות ה- 0.300
יש קרן מגודרת עם דמי ניהול יקרים יותר משמעותית.
תעיין ב- Funder כפי שאמרו לך.
אפשר להשקיע גם דרך ת.סל, אבל אני אישית פחות מתלהב מהרעיון הזה.

ג.נ. - מחזיק בקרן של תכלית.

גם לי עלה השיקול הזה לפני זמן מה, לאחר קריאה בבלוג של אסף נתן על גידור נפתחו לי העיניים.
מבחינתי, חשיפה למטבע נוסף זה עוד סוג של פיזור בתיק והגנה מקריסה של השקל.
למה שאני ארצה שכל התיק שלי יהיה חשוף לשקל?

נ.ב.
גם אני חושש וחששתי מהתזמון, אני משתדל להכנס במנות (פעם ברבעון לפי היכולת)
התיק לא 100% מנייתי וליתר בטחון, השארתי מספיק מזומנים בצד כדי שלא אצטרך למכור מניות...

אם אני זקוק לכסף באופן בהול - והתיק נחתך ב-30-40% אז למה שאני ארצה למכור אני אישית אעדיף להמנע מזה.
וחוץ מזה, אני לא יודע לתזמן את השוק איך אדע בדיוק מתי הזמן הנכון להכנס ?

אני מאוד חושש לטיימינג בו אני נכנס
כמו כולם. תמיד. מתישהוא. איכשהוא.
אי אפשר לתזמן את השוק. לטובה ולרעה.
פשוט אי אפשר.
כמו שהיום אתה בטוח שהבורסה בתקרה, היא יכולה להפתיע בעוד 3 שנות תקרה.
כמו שהיום אתה בטוח שהבורסה הולכת ליפול והיא תיפ]ול, אחרי הנפילה יכולה להגיע עוד נפילה.
נו אז?...
הסולידית כתבה על זה - נכנסים לטווח ארוך ומבטלים כל רעש פיננסי. לא מסתכלים מה עולה ומתי עולה וכמה עולה או יורד.
לגבי התזמון ואיך - מכיר את המושג DCM (מיצוע ערך)?... אין יותר פשוט מזה.
או שמכניסים סכום התחלתי X כלשהוא ולאחריו סכום כלשהוא מהחיסכון כל רבעון נניח, או שתיכנס במנות כל חודש בלי סכום התחלתי.

בכל מקום אני רואה מאמרים ודעות נגד קרנות מגודרות
את "למה לא גידרתי, אני לא מגדר ולא אגדר" של אסף נתן קראת כבר?...
רק מניח שכן, אבל אם לא אז שווה.

האם יש לכם טיפים לכיצד לחשב את הוצאותיי והכנסותיי לטווח הארוך?
לכמה טווח ארוך?... 15 שנים מהיום? 10 שנים?
Really?...
בחיי שאבוד מראש.
ברמה השטחית שמגרדת את פני השטח הצפויים יחסית מאוד תוכל לעשות זאת בקלות על ידי אקסל של הוצאות/הכנסות וללמוד ממנו שנתיים-שלוש אחרוה... אבל בחייאת. יש גבול לדרגות ההגיון/תכנון שאפשר להשקיע בלחזות הוצאות לטווח רחוק כל כך או בכלל בצורה שבסופו של דבר את כל מה שאתה לא צופה שים בבלת"מ.
אפשר לתכנן אסטרטגיה. לבנות טקטיקה. אבל לחזות זה מעשה נבואה.

והתיק שלי נחתך ב-60%
קשוח...
בטוח שלמדת המון מאז. דרך הכיס תמיד לומדים הכי טוב.

לגבי גידור, לטווח ארוך הוא מיותר כנראה, אבל כשיש תחזית למשיכה להוצאות בשקלים זה יותר כואב, אני מניח שאתה קצת רחוק מפרישה מוקדמת ובוודאי מאוחרת, ולכן הגידור מיותר, מצד שני אם יש לך תובנה שבחצי שנה עד חמש שנים תצטרך למשוך סכום משמעותי אז אתה צריך להתאים לך את האלוקציה וגם לשקול גידור (חלקי)

אני חושב שבזמן פרישה גידור או חשיפה לשוק מקומי יכול לעזור ליציבות תזרים המזומנים (בצורה מושכלת)

צריך לזכור שאסף מדבר ממבט של מנהל קרן גידור וזה לא צמיד מתאים למשקיע רגיל/קטן
בנוסף שוק המטח הישראלי השתחרר רק באזור תחילת שנות ה אלפיים מהצמדה ליעד. אינפלציה השנתי מאז הוא מאוד תזזיתי
אז גם אין סטיטסטיקה מספקת לגבי מידול האיסטרטגיה וגם כמו שציינתי למעלה ההשפעה על השווי השיקלי בתקופות קצרות היא כבדה
(אפשר לספוג גם 30% הפסד בשער הדולר וגם בתיק מאוד מנייתי זה אומר פגיעה גדולה שרק בטווח הארוך תצטמצם)
אני לא מגדר ישירות אבל החשיפה שלי למניות ישראליות גדולה מהמשקל בשוק העולמי (20% מהפלח המנייתי הוא מקומי)

(אפשר לספוג גם 30% הפסד בשער הדולר וגם בתיק מאוד מנייתי זה אומר פגיעה גדולה שרק בטווח הארוך תצטמצם)
האם זה יכול להקביל או להיות דומה לקנייה במחיר נמוך יותר? (אני מדבר על קרנות מחקות ישראליות על מדד זר)
לנצל את הירידות בשער הדולר בשביל לקנות עוד בזול... או שאני טועה כאן?

הכל שיח תיאורטי.
נניח שיש לי תיק של 30,000 שהוא על משקל של 100% מניות.
הוא איבד את הערך שלו וכעת הוא עומד על 18,000 ש"ח...
במקביל לירידה בערך של התיק, נניח שאני באופן דחוף צריך סכום כסף מסוים ולכן אני נאלץ למכור מניות מהתיק....
לא עדיף להשאיר את הפלח המנייתי ולא לגעת, ובמקום להוציא מהאג"ח/מזומן או מה שזה לא יהיה?
כמובן שבכל בחירה שהיא ישנם חסרונות.

האם זה יכול להקביל או להיות דומה לקנייה במחיר נמוך יותר? (אני מדבר על קרנות מחקות ישראליות על מדד זר)
לנצל את הירידות בשער הדולר בשביל לקנות עוד בזול... או שאני טועה כאן?
אם אתה מאזן בשקלים (מה שאני עושה) אז כן העניין הוא שתיק מנייתי על פי נסיון העבר עולה מעריכית ולעומת זאת שער מטח שח מאז 2000 ועד היום מתנהג כמו רעש ״אקראי״ ולא נראה שיש בהכרח קורלציה
בוודאות תוספת המטח מגדילה את התנודתיות ולכן את הסיכון בטווח הארוך המודל המעריכי של המניות אמור להעלים את הרעש
בטווח הקצר זה סיכון שקניית עוד מניות במטח זול לא יפצו עליו (בהכרח)

נערך לאחרונה ב:
הכל שיח תיאורטי.
נניח שיש לי תיק של 30,000 שהוא על משקל של 100% מניות.
הוא איבד את הערך שלו וכעת הוא עומד על 18,000 ש"ח...
במקביל לירידה בערך של התיק, נניח שאני באופן דחוף צריך סכום כסף מסוים ולכן אני נאלץ למכור מניות מהתיק....
לא עדיף להשאיר את הפלח המנייתי ולא לגעת, ובמקום להוציא מהאג"ח/מזומן או מה שזה לא יהיה?
כמובן שבכל בחירה שהיא ישנם חסרונות.
אם יש לך אלוקציה חשוב לדבוק בה כי היא אמורה להיות מתואמת ליחס התשואה סיכון שלך.
שינויים באלוקציה יכולים לנבוע מ
1.תיקון יחס תשואה סיכון לרמה הנכונה לך
2. נסיון לתזמון שווקים (כמו קרנות סמארט בטא)
3. בהלה/חמדנות

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C מספר שאלות לקראת הצעד הראשון שוק ההון 4
I מכירה לפי שכבות - מספר שאלות שוק ההון 4
J מספר שאלות לגבי פנסיה, דמי צבירה, ומחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S לקיחת משכנא על שדרוג נכס - מספר שאלות נדל"ן 5
B מספר שאלות בנושא ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E טופס 1301 - מספר שאלות מיסים 2
S מספר שאלות להשוואה בין אפיקי ההשקעה הפופולריים שוק ההון 3
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
O מספר שאלות על ציון BDI צרכנות פיננסית 2
S מספר שאלות תיאורטיות לחלוטין שוק ההון 4
Y מספר שאלות לגבי תיק ל5-10 שנים הקרובות שוק ההון 10
לא חשוב שמות מספר שאלות על הפלח האג"חי בתיק שוק ההון 2
E מספר שאלות על קרנות מחקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
D מספר שאלות על פייפאל אוף טופיק 1
O יציאה לפנסיה לפני גיל 67 - מספר שאלות מטופשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
1337justme שוקל פרישה מוקדמת בגיל 33 - מספר שאלות ותהיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 183
G פיזור תיק+ מספר שאלות שוק ההון 5
B מספר שאלות על אג"ח שוק ההון 2
B מספר שאלות בקשר ל- IB ולדולר.. שוק ההון 10
S מספר שאלות על עמלות וIB שוק ההון 2
A מספר שאלות לגבי קרן פנסיה\קופת גמל צרכנות פיננסית 2
R מספר שאלות לגבי תיק ממוסה ותיק פטור מס. שוק ההון 10
B מספר שאלות בנוגע לסיכונים אשמח לעזרה שוק ההון 7
O מספר שאלות בנוגע למסחר עם Interactive Brokers. שוק ההון 55
A מספר שאלות פרקטיות על קרנות איריות שוק ההון 40
O מספר שאלות בנוגע למיסוי. שוק ההון 1
ImCarryGG מספר שאלות על פתיחת חשבון בנק אמריקאי צרכנות פיננסית 7
L צעדים ראשונים בתחום - מספר שאלות שוק ההון 6