1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

מספר שאלות לקראת הצעד הראשון

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י coffee, ‏28/7/19.

 1. coffee

  coffee משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏28/7/19
  הודעות:
  2
  לייקים שהתקבלו:
  0
  שלום לכולם.
  קצת על עצמי,
  אני בן 25, השתחררתי משירות קבע של כמה שנים והתחלתי סופסוף לעבוד בעבודה שמאפשרת לי לחסוך. אני עדיין לא סגור בדיוק על הסכומים אבל ההערכה שלי כרגע היא שכל חודש ישאר לי כ-5000 ש"ח שאותם אני צריך להבין איפה ואיך לחסוך (הצפי שלי הוא שבעוד כשנה הסכום יגדל בעוד כ-2000 ש"ח)
  מבחינת המצב הנוכחי שלי אין לי כ"כ חסכונות. כ-30 אלף ש"ח בבנק ועוד כמה אלפים בקופת גמל להשקעה עם 0.39% ניהול.
  אני כבר כמה חודשים קורא פה ובקבוצות פייסבוק ואני ממש רוצה לעשות את הצעד הראשון ולהתחיל להשקיע, אבל ברור לי שאני צריך קודם להחליט על אסטרטגיה ועל מבנה התיק שלי..
  יש לי כבר חשבון ב-IB עם ההטבות של דיבידעת ועם 10000 ש"ח שהעברתי אבל עוד לא עשיתי איתם כלום.

  אז קצת לגבי המטרות שלי, בעיקרון המטרה הגדולה שלי היא להגיע תוך כ-15-20 שנה למצב שאני כבר לא צריך לדאוג לעבודה. אני לא בהכרח מדבר על יציאה לפנסיה אלא על הורדה הדרגתית של התלות שלי בעבודה מסביב לשעון.

  אני עדיין בתהליכי למידה כדי להבין איך להרכיב את התיק שלי, אני לא מצפה לקבל תשובות פה על הנושא הזה כי הוא נידון אינסוף פעמים בפורום (למרות שלא אתנגד לקבל המלצות אם למישהו מכם יש). בגדול ההתלבטות העיקרית שלי היא בין תיק שרובו הגדול (80-100%) מניות בעיקר בגלל שמדובר על השקעה ארוכה יחסית ושאני עדיין צעיר לבין המודל של הארי בראון.
  בהקשרי מניות אני מתכוון ללכת על קרנות סל, הנטייה שלי כרגע היא קרנות צוברות איריות אבל אני עדיין לא לגמרי סגור על זה.
  בגדול אני מכוון למסלול בסיכון בינוני+, לא מפחד מירידות במיוחד לאור גילי הצעיר.

  כמה שאלות:
  1. ברור לי שההנחת בסיס צריכה להיות שהכסף שאני משקיע הוא כסף שאין לי צורך בו ב-X שנים הקרובות, מה שאני לא מצליח להבין היא איך להתייחס לזה שאני כן רוצה מתישהו לרכוש נכסים מסויימים כדי לייצר הכנסה נוספת (למשל נדל"ן). הדבר הנכון הוא לייצר תיק נפרד שזאת מטרתו? (ונגזר מכך שהוא צריך להיות מותאם לתקופת השקעה קצרה יותר וכו')
  2. ראיתי שבעבר דיברו פה הרבה בפורום על בעיות במיסוי כשרוכשים קרנות איריות אבל לא ממש הצלחתי להבין מה המסקנה. אז בהנחה ואני משקיע באופן קבוע דרך IB במניות חו"ל (לצורך העניין איריות, אבל יכול להיות גם אמריקאיות - אין לי אזרחות אמריקאית) מה אני צריך לעשות מבחינת מס הכנסה? זה אמור לעניין אותי בשוטף או רק במימוש רווחים? (ממה שהצלחתי להבין זה לא רלוונטי בשוטף אם אני לא מקבל דיבידנדים, זה נכון? מה אם אני מקבל דיבידנדים ומשקיע אותם מחדש בלי למשוך?)
  3. מה לדעתכם הדבר הנכון לעשות בהקשר ההתלבטות של תיק מנייתי ברובו אל מול 25-25-25-25? ואם מנייתי אשמח לשמוע את השיקולים שלכם כשבחרתם בין 100% מניות לבין אחוז מסויים באג"ח (או אולי בכלל משהו אחר)
  4. אשמח להפנייה לפוסט / בלוג שמדבר על השיקולים בבחירת קרן ואיך עושים השוואה מדוייקת.

  עד כאן השאלות בנתיים, אני בטוח שבימים הקרובים יהיו לי עוד שאלות שלא אצליח לקבל להן תשובה משיטוט בפורום.

  אשמח מאוד אם יש לכם המלצות כלליות או נקודתיות למישהו שנמצא במצבי, מצד אחד אני קורא המון ומרגיש שכל יום אני לומד וצובר עוד ידע בעולם הזה אבל אני עדיין לא מצליח להתקרב למצב שאני מוכן לצעד הראשון.

  ** אני מבין שאסור לכם להמליץ ולא לוקח שום תגובה כייעוץ או המלצה **

  תודה רבה לכולם על החומר המעולה שיש פה בפורום ובעיקר לסולידית על הבלוג המדהים הזה!
   
  נערך לאחרונה ב: ‏28/7/19
 2. נעם בלה בלה

  נעם בלה בלה משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏18/10/18
  הודעות:
  886
  לייקים שהתקבלו:
  699
  1. מבחינת מחשבה, כן, בהחלט. בפועל אין תיקים נפרדים, יש לך תיק אחד. אבל כן, תבנה פלח ייעודי למטרה הזו בהתאם לטווח ההשקעה שלה.
  2. יש פה מומחים גדולים ממני לזה. על פניו רק אם תקבל דיווידנד או תמכור, אבל איריות צוברות ולא מחלקות את הדיווידנד. השאלה היא מה לגבי ריבית על מזומן שיושב לך שם בחשבון.
  3. הארי בראון מיועד לשימור הון. 100% מניות מיועד לצבירת הון. אישית בחרתי בשני כי אני צעיר עם משך השקעה ארוך וכתוצאה מכך יכול לספוג את התנודתיות המאפיינת את שוק המניות.
   
  תל אביבי אוהב/ת את זה.
 3. totoguy

  totoguy משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏19/7/18
  הודעות:
  304
  לייקים שהתקבלו:
  242
  להבנתי זה רק אם יש לך מעל 10K דולר שיושבים שם בחוסר מעש. ואם מדובר על שקלים אז בכלל אין ריבית.
  ככה שאם רוצים להימנע מהריבית הזאת, כדי להימנע מחובת הגשת דו"ח, זה אמור להיות קל.
   
  נעם בלה בלה אוהב/ת את זה.
 4. דור דורים

  דור דורים משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏3/1/18
  הודעות:
  1,298
  לייקים שהתקבלו:
  1,079
  נראה לי שככלל, אפילו מי שאוהב את תיק הארי בראון, מודה שהוא יותר לפרישה.
  בשביל מה לך למשל להחזיק פלח של 25% במזומן, אם אתה מניח שיש לך התחייבות עתידית (עבודה), שמכניסה לך מזומן כל חודש?
  כן ממליצים (וגם על זה יש מחלוקות) להחזיק במשהו קרוב למזומן סכום של 3-6 חודשי מחייה (קרן לשעת חירום), למקרה שההתחייבות לא תתקיים (פיטורין) או בשביל הוצאות לא צפויות. אבל 3-6 חודשי מחיה אמורים להיות הרבה פחות מ25% מהתיק. בטח בטווח הארוך.

  ועם כל זה, אני ממש לא יכול לקחת בשבילך את ההחלטה כמה אחוז מניות להשקיע. זו החלטה שתצטרך לקחת לבד בהתאם לטווח ולסיבולת הסיכון שלך. תוכל להיעזר בכמה עצות של מומחים לאיך לקבוע את האחוז הזה.

  שים לב שאמריקאיות תמיד מחלקות דיבידנדים.

  אין כזה דבר בלי למשוך. אם הדיבידנדים הגיעו לחשבון ההשקעות שלך, גם אם זה בIB, גם אם זה בבית השקעות או בבנק ישראלי, מדובר באירוע מס.
  על הרבה מהקרנות האמריקאיות, ללא אמריקאים, מנכים במקור 25% מס מהדיבידנדים המחולקים. כיוון שזה אותו שיעור מס כמו בישראל, לא תצטרך לשלם כאן שוב.
  אם תצטרך לדווח או לא, זה כבר מחלוקת בפורום. יש טענות שאומרות שכיוון שניכו לך במקור, ואין לך שום חבות מס, אתה לא צריך לדווח, ויש טענות שאומרות שזה לא נחשב ניכוי במקור, ואתה חייב לדווח. לא יודע מה באמת. אני לא רו"ח, ולכן גם אילו הייתה לי דעה נחרצת בנושא, לא כדאי לך להקשיב לי, כי אני לא מוסמך לענות על זה.
   
 5. coffee

  coffee משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏28/7/19
  הודעות:
  2
  לייקים שהתקבלו:
  0
  הבנתי, תודה. אז אמשיך עם הכיוון המנייתי.

  אני אחדד קצת את שאלה 1:
  בהינתן שאני לא מומחה גדול בשוק הנדל"ן (מתכוון לקראת הזמן שבו אוכל להשקיע בנכס ללמוד את הנושא), איך הדרך הנכונה להתייחס לזה היום?
  אני מבין שזה צריך להיגזר מהטווח זמן ומהנכס שאני רוצה לרכוש. אבל במקרה כמו שלי שמדובר על נכס להשקעה (ולכן אין נקודת זמן שבה אני רוצה את הנכס ביד, המטרה היא להגדיל הכנסות), מצד אחד אם לא אשים אחוז גדול יחסית מהסכום בהשקעה בטוחה אז יכול להיות שהשוק ירד ויקח לי המון שנים להגיע לנקודה שיש לי סכום להוציא לקניית הנכס, מצד שני מרגיש לי שלשים 50% במסלול בלי סיכון בגיל שלי זה לא בדיוק הדבר הנכון..
  אשמח ממש לשמוע מאנשים שהיו בהתלבטות דומה.
   
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מספר שאלות לגביי בניית תיק ההשקעות פינת המשקיעים ‏23/5/19
מספר שאלות טכניות לגבי IRA פינת המשקיעים ‏7/3/19
קרן השתלמות - מספר שאלות פינת המשקיעים ‏19/2/19
תיק השקעות של משקיע מתחיל+מספר שאלות פינת המשקיעים ‏2/2/19
מעוניין לפתוח תיק השקעות-מספר שאלות לאחר קריאת הבלוג פינת המשקיעים ‏29/12/18
 1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.