• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מסע יציאה מבור כלכלי - חיסול הלוואות בגובה 90 אש"ח תוך שנה וקצת

כן, הכסף מיועד לפיתוח העסק,
אז למה הוא מושקע בפיתוח של 500 עסקים בארה"ב?

82K מייצג מבחינתי את השווי הריאלי של אותם 75K מקוריים שהושקעו בהתחשבות באינפלציה וב25% מס רווח הון.
לא מבין מה זה "מייצג מבחינתי", ומה עניין מס רווחי הון להשקעה שנמצאת בהפסד.
בסופו של דבר יש 68k שמושקעים במניות, ויתנו תשואה לא ידועה (ההחלטה למכור ב-82 לא הופכת את התשואה לידועה) ומול זה הלוואה, שהחזר שלה יתן תשואה ודאית של פריים+1.3.

אתה לחלוטין צודק, יש תמיד להפריד בין כל ההכנסות/הוצאות של העסק לבית, העסק והבית מופרדים לחלוטין, כל אחד בחשבון בנק אחר.
בפוסט לא ממש הפרדת.
כמובן שאתה לא חייב לנו דין וחשבון. אם ברישומים שלך יש סדר זה מה שחשוב.

אז זה לא בדיוק מינוף, זה השקעה לצורך תשואה.
הלוואה לצורך פיתוח העסק שלך יכולה להשתלם ויכולה לא, אני בטח לא יודע. זאת בלי ספק פרקטיקה מקובלת.
הלוואה לצורך השקעה במניות זה עניין אחר. מינוף זול יכול להשתלם, אבל פריים+1.3 לא נראה הגיוני. לא משנה אם ההלוואה נלקחה במקור לצורך העסק, בפועל חלקה משמש למינוף בשוק ההון.

אם הייתי יודע שייפול ב15% ברור שלא הייתי עושה זאת, אבל מה לעשות, סה לה וי..
לא צריך חכמה בדיעבד פה.
אני לא יודע מה יעשה סנופי בחודשים הקרובים, מקווה שיעלה, ובשנים הקרובות גם מאמין שיעלה, אבל לא מתכוון לקחת הלוואה לצורך השקעה.

השלמתי עכשיו את כל השרשור ונשמע שאתם ממש בדרך הנכונה! וגם התיווך לילדים, שאפו! מאחל לכם הרבה הצלחה בעסק, אם תוכלו לשתף מה אתם עושים בעסק הראשי אשמח לדעת :)

כמו שאמר וודי אלן: "אם אתה רוצה שאלוהים יצחק - ספר לו על התוכניות שלך."
עבר הרבה מאז ההודעה האחרונה שלי
- אבא שלי עבר מספר אירועים מוחיים, הדבר הוביל אותי להיות לו שם לסעד למשך תקופה ארוכה ,איבדתי את הday job שלי בעקבות זה.
- הוצאות מפתיעות תקפו אותנו, הכריחו אותנו להשלים לחיסכון הפנסיוני, התחלת אכיפת החוק של העצמאיים מ2018 וההתחייבות שלנו לקיבוץ במעמד הקבלה לחברות בקיבוץ.
- ביטוח לאומי עשו טעות היסטורית בחיוב שלנו ועכב כך נאלצנו להשלים כמה עשרות אלפים.
- הבינה המלאכותית היוצרת (Generative AI) השפיעה מאוד לרעה על ההכנסה של זוגתי, היא קוצצה בחצי (ההכנסה לא הבת זוג ;) ), היא במהלך התייעלות משמעותי וניסיון לתעל את הGAI לתועלתה בינתיים התפנה לה קצת זמן שמתועל לעסק המשפחתי שמהווה את מירב ההכנסה שלנו.
- קריסה של תיק המניות (כ-16% מצרפי של כל החסכונות) בכל התקופה הזו.
- עליית הריבית + מדד שהגדילה משמעותית את החזר ההלוואה החיצונית ועל הלוואת המשכנתא
- המיתון שמתחיל להיות מורגש בעסק שלי (תיירותי) שצפוי להוריד את הכנסה ממנו
- סיימתי את התואר השני בהצטיינות :), אז לפחות ההוצאות עליו פסקו.

אז לסיכום, לא רק כל מה שחסכנו בזמן הזה נעלם בגלל תיק המניות שקרס, והאינפלציה ששחקה את החסכונות בעוד 8% וההוצאות הנוספות, לרבות משיכה מהחיסכון עקב אובדן עבודה סך הכל ההפסד הנומינלי עומד על כ 120,000 ש"ח בשנה החולפת.
אם לפני 3 שנים לא היינו עושים את המהלך ההוא, היום היינו במצב כלכלי קשה מאוד מאוד, פשוט מדהים איך החיים מובילים אותך לפעמים, פעם למעלה ופעם למטה.

כרגע המצב נרגע ויחסית אנחנו ביישורת, לכן הגיע הזמן לבקרת נזקים ובניית תוכנית פעולה, ולא מזיק שאנחנו לפני תחילת העונה של העסק שלנו.

קיצר, המצב הנוכחי הוא:
נכסים:

קרנות השתלמות: 272,000 ש"ח
נזיל: 104,300 ש"ח
סך נכסים (פרט לבית + רכב): 376,300 ש"ח

התחייבויות:
משכנתא:
446,000 ש"ח
שמורכבת מ:
קל"צ (ריבית 2.13%) - 158,000 ש"ח החזר של 1,850 ש"ח בחודש
ק"צ סבבה (ריבית 3.17%) - 70,000 ש"ח החזר של 355 ש"ח בחודש
ק"צ לא סבבה (ריבית 7.2%) - 69,000 ש"ח החזר של 460 ש"ח בחודש
פריים (ריבית 4.8%) - 149,000 ש"ח החזר של 1,280 ש"ח בחודש
הלוואה: (ריבית 7.35%) - 168,000 ש"ח החזר של 3,650 ש"ח בחודש
סך התחייבויות: 614,000 ש"ח

ההכנסות שלנו עומדות על כ23,000 ש"ח אחרי מיסים בחודש
ההוצאות שלנו (כולל כל החזרי ההלוואות, ללא חסכונות) עומדות על 21,250 ש"ח

אנחנו ממש על הקשקש, המצב מהווה כמצב חרום מבחינתנו
, הבוקר החלטנו שחוזרים לאותה גישה שהייתה לנו לפני כשלוש שנים, שהתחלתי את סיפור המסע הזה.
מקצצים בהוצאות, מגדילים הכנסות, וכל שקל פנוי יתועל להחזר הלוואות, נתחיל בהלוואה של ריבית 7.35% ע"ס 88,000 ש"ח, זה הדבר שייספק את התועלת הגבוהה ביותר, גם יוריד החזר חודשי.

זו תוכנית הפעולה שלנו:
1. 85,000 מההון הנזיל יתועל לכסות מההלוואה (ריבית 7.35%), כך שיוריד את ההחזר החודשי בכ1,800 ש"ח.
2. נקטין משמרות לעובדים, וניקח משמרות בעצמנו בעסק - חיסכון של כ3,500ש"ח בעסק (עליית הכנסה למשק בית של 3,500 ש"ח)
3. הוצאות על אוכל יירדו מ3,500 ש"ח (כולל לאכול בחוץ) ל2,500 ש"ח.

4. נשאיר קרן קטסטרופה של 20,000 ש"ח נזילים.
5. כל שקל מיותר (פרט לקרן הקטסטרופה) יתועל לכיסוי ההלוואה של ה88,000 ש"ח (מה שנותר מ7.35% אחרי סעיף 1)
6. חייבים לזכור כי בשנה וחצי הקרובות צפויים להיכנס להתחייבות של כ150,000 ש"ח נוספים, בניית העסק החדש, בינתיים זה תקוע, אם אתם זוכרים האכלוס היה צפוי להיות לפני יותר משנה, כרגע זה תקוע לא בגללנו, המימון שלו ייפתר שנגיע לרגע הרלוונטי אולי הלוואה מהקרן השתלמות, אולי הלוואה מהמשפחה, עד אז אלוהים גדול.
*7. חלק מההכנסה שלנו נובעת מהכנסה שלי מעבודה בחצי משרה שצפויה לגדול בחודשים הקרובים למשרה מלאה, כך שמצד אחד הזמן שלי יתמעט וישפיע קצת על ההכנסה מהעסק, אבל יספק ביטחון תעסוקתי ומשכורת קבועה וגבוה יותר, בערך צפוי להתכזז, אולי לעלות בכ2,000 ש"ח בנטו.

תוך חודש מהיום בשאיפה, נגיע למצב הבא:
נכסים: 296,3000
התחייבויות: 534,000
הכנסות: 26,500 ש"ח
הוצאות: 18,450 ש"ח (שמתוכם הלוואות ומשכנתא ע"ס 5,800 ש"ח)
ההפרש ע"ס 8,000 ש"ח יתועל להחזר ההלוואה של 88,000 ש"ח, כך ש11 חודשים מהיום היא תהיה מאחורינו וירדו לנו עוד 1,800 ש"ח מהוצאות החודשיות.

עכשיו אני בדילמה, אחרי שנחזיר את ההלוואה הקטסטרופלית, מה לדעתכם נכון יותר:
1. לחסל הלוואות רעות (ריבית גבוהה) שרגישות לעליית ריבית/עליית מדד, למשל ק"צ עם ריבית 7.2% - לא יוריד מהותית את ההחזר החודשי, אבל כלכלית זו החלטה נכונה יותר
2. לחסל הלוואות עם החזר חודשי גבוה שיוריד את ההוצאה החודשית על החזרי הלוואות שתתועל להחזר הלוואות אחרות עם ריבית גבוהה, למשל פריים עם ריבית 4.8%.

בכללי, מה חושבים על תוכנית הפעולה?
תודה מראש

נערך לאחרונה ב:
מה מטרת הכסף הנזיל בסכום כה גבוה?למה לא לסגור עם רובן הלוואות יקרות?
האם בקרן ההשתלמות כל הכספים הם פטורים או שיש בה כספים חייבים?
הייתי שוקל למשוך מקרן ההשתלמות כדי לכסות הלוואות מעל 5% ריבית (או 3% ריבית פלוס הצמדה למדד).

מה מטרת הכסף הנזיל בסכום כה גבוה?למה לא לסגור עם רובן הלוואות יקרות?
האם בקרן ההשתלמות כל הכספים הם פטורים או שיש בה כספים חייבים?
הייתי שוקל למשוך מקרן ההשתלמות כדי לכסות הלוואות מעל 5% ריבית (או 3% ריבית פלוס הצמדה למדד).
בעו"ש יש כ15K לשימושים שוטפים.שאר הכסף בפפר אינווסט בסנופי.

כל הכסף בקרן השתלמות הוא פטור, חבל לנו לוותר על ההטבה לטווח הארוך.
וכן, הסעיף הראשון בתוכנית פעולה זה לסגור חלק מההלוואה של ה7.35% ריבית עם חלק ניכר מהכסף הנזיל.

לא קראתי הכל אז קופצת לשיח: האם ניתן לקבל איזו עזרה כלכלית מהקיבוץ?
יש דרך, היא שמורה למקרים קטסטרופלים כמו סרטן לבן משפחה ללא ביטוח מתאים, וכ'ו.
וזה כולל גם חשיפה של המצב שלנו, כולל של העסק שלנו בפני כולם, לא רעיון טוב בקיבוץ.

וגם, אני לא חושב שאנחנו במצב חמור כל כך שאי אפשר לפתור בעזרת עבודה קשה של צמצום הוצאות והגדלת הכנסות.
בתחילת השרשור תוכלי לראות את המצב שהיינו פעם, חסכונות פחות הלוואות היה פעם 640K-, היום זה 237K-.
זה פשוט פרוייקט...

נערך לאחרונה ב:
כל הכסף בקרן השתלמות הוא פטור, חבל לנו לוותר על ההטבה לטווח הארוך.
לרוב הייתי מסכים, אבל בסופו של דבר ההטבה לא שווה הרבה כשעל אותו כסף אתה משלם מעל 7% צמוד מדד בצד של ההלוואה.

כשקראתי את הפוסט הזה כבר הכרתי את הבלוג, אבל חוץ מלא לגעת בקרנות ההשתלמות (ולהפוך אותן למניתיות) ולעקוב אחרי ההוצאות הגדולות שלנו, כמשק בית, לא עשינו יותר מדי.
הפוסט הזה שינה משהו אצלנו, זוג בני 35 עם שני ילדים בני 5 ו-7, הוא גרם לנו לעצור ולזהות איפה אנו נמצאים, ולאן אנו רוצים להגיע.
אמ;לק: שמנו לעצמנו יעד לחסל הלוואות בגובה 90 אש"ח עם החזרים של 2,900 ש"ח תוך שנה.

נכון לתאריך פרסומו, כמשק בית היו לנו ההלוואות הבאות עם התנאים הבאים:
התחייבויות:
הלוואת משכנתא בגובה 550 אש"ח בתנאים לא טובים במיוחד (התנאים שקיבלנו כזוג ב2013 עם מימון 75% מערך הבית והכנסה נטו של 6.5 אש"ח בחודש)
הלוואה למשפחה של כ 120 אש"ח ללא ריבית והצמדה, החזר של הקרן בלבד.
הלוואה לבנק לאומי בגובה של כ 45 אש"ח בריבית פריים פלוס חצי
הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות בגובה של כ 25 אש"ח בריבית פריים מינוס חצי
הלוואה חוץ בנקאית בגובה 20 אש"ח בגובה עם ריבית 4.7 צמוד מדד
נכסים:
בית בשווי ריאלי של 1 מיליון (לא רלוונטי כי לא ניתן למימוש)
קרנות השתלמות לא נזילות בגובה 120 אש"ח - לא נגענו
פיצויים (מרכיב הפיצויים שבפנסיה) נזילים בגובה 60 אש"ח - לא נגענו
קרנות פנסיה בגובה 95 אש"ח לא נזילים - לא נגענו (יעלה לנו 30% מס)
ללא חסכונות שעת חרום

מה עשינו:
חיסלנו את ההלוואות הכואבות יותר, התחלנו ב4.7 + מדד, המשכנו עם פריים מינוס חצי (הייתה הלוואה ותיקה יותר שבשל שיטת שפיצר כבר שילמנו את מירב הריבית עליה) וסיימנו עם פריים פלוס חצי.

איך חיסלנו את רוב ההלוואות תוך כשנה ורבע?
חיסכון אגרסיבי, ההכנסה הנטו של שנינו (זוגתי ואני) עומדת על 20 אש"ח בחודש, מגדלים 2 ילדים.
לפני ההחלטה להגיע להתבססות כלכלית, הוצאנו בממוצע בחודש על צריכה + החזר הלוואות כ- 18 אש"ח, הצלחנו לצמצם את זה ל14.5 אש"ח, על ידי וויתור על רכב משני, וויתור על חו"ל, צמצום בצריכה הביתית (חשמל, מים וכ'ו), וויתור על חופשות, וויתור על חוגים לילדים וכ'ו. והעלנו את ההכנסה מ20 אש"ח לכ22 אש"ח בעזרת עבודות נוספות בשעות הערב ובסופי שבוע (גינון, צביעה ושיפוצים פשוטים לשכנים בסביבה).
היו הוצאות לא צפויות במהלך השנה הזאת (קניית אופציה למניה בקיבוץ שבו אנו גרים, נכס דיבידנטי פוטנציאלי לעתיד במחיר מצויין בגובה), וטיפול שיניים.

מה הלאה לפי עדיפות?
1. מחזור משכנתא עם העלאה של החזר חודשי, דרש מאיתנו לעבור בנק, אבל קיבלנו הצעה מצויינת במעבר (למשל זכאות ל75 אש"ח למשכנתא בריבית 0.11 צמוד מדד וקל"צ של 2.17% ל190 אש"ח). חיסכון בתשלום הסופי מ760 אש"ח ל580 אש"ח להלוואה מקורית של 520 אש"ח.
2. מיסדנו החזר להלוואה המשפחתית, 1500 ש"ח בחודש. החזר שנעלה עם הזמן (כסף רגשי, עם פוטנציאל נפיץ מדי).
3. בניית קרן חיסכון לשעת חירום תעסוקתי בגובה 3 חודשי הוצאות מינימליות (משכנתא ומחיה בסיסית, כ7,500 ש"ח לחודש).
4. בניית קרן קטסטרופה נזילה בגובה 5,000 ש"ח לטיפולי שיניים למשל.
5. הורדת הילוך עם החיסכון האגרסיבי, לא צפויים לחזור לרכב נוסף אבל כן מאפשרים לילדים חוגים, נטפליקס ומזגן בימים שלא הסכמנו לעצמנו קודם לכן, ואפילו מסעדה באירועים חשובים.
6. בניית קרן שנתית לחופשה משפחתית גרעינית בארץ (3,000 ש"ח) - בגובה של 250 ש"ח לחודש.
7. בניית קרן לחופשה משפחתית גרעינית בחו"ל פעם ב5 שנים (30,000 ש"ח) - בגובה חיסכון של 500 ש"ח לחודש.

אגב, ההכנסה של אשתי מבוססת בעיקרה על עסק עצמאי שלה, שגם שם גידרנו את עצמנו טוב יחסית, אבל עדיין נפגע באופן קשה מהקורונה אבל זה פוסט אחר לחלוטין, ומה שמזל זה שחיסלנו את ההלוואות המלחיצות לפני שהתפרצה המגיפה, והמיחזור של המשכנתא עכשיו, כשהריביות נמוכות עקב המגפה.

מוזמנים לשאול כל שאלה שעולה ברוחכם.
אלוף! גאה בך!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
T בן 25 מתחיל מסע יומני מסע אישיים 6
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 36
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
yossik חוויות מסע - נמיביה יומני מסע אישיים 8
A יומן מסע משפחתי יומני מסע אישיים 16
M אולי אני גם אכתוב יומן מסע? יומני מסע אישיים 50
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15
R יומן מסע לזוג צעיר יומני מסע אישיים 8
ה פריקה של סוף מסע ומבט אל העתיד צרכנות פיננסית 7
H יומן מסע - סטודנט לקראת הסוף (וההתחלה...) יומני מסע אישיים 7
ב יומן מסע בעשר אצבעות יומני מסע אישיים 41
י יומן מסע - חולם שמתעורר חלקית יומני מסע אישיים 8
W יומן מסע - זוג בני 28 יומני מסע אישיים 18
I תחילת מסע יומני מסע אישיים 8
J דיווח מאמצע מסע - לקראת גיל 50 יומני מסע אישיים 34
D יומן מסע - לחתונה אוף טופיק 18
I יומן מסע לחייל המשוחרר יומני מסע אישיים 22
מ יומן מסע אישי - גיל 33 יומני מסע אישיים 10
R צעדיי הראשונים בחיים הבוגרים - יומן מסע רנדומלי יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
H יומן מסע | דור ה-Y יומני מסע אישיים 17
Wizard יומן מסע החל מ-30 יומני מסע אישיים 10
M יומן מסע מגיל צעיר יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע אל הלא נודע יומני מסע אישיים 62
י מסע תכנון עשור, תיק השקעות עצמאי וצבירת נכסים יומני מסע אישיים 12
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
L מסע תכנון קריירה וצבירת נכסים לחופש כלכלי יומני מסע אישיים 44
D יומן מסע - מהגנה להתקפה יומני מסע אישיים 56
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
ל יומן מסע שלי - לשם ובחזרה יומני מסע אישיים 37
deussex יומן מסע לחופש כלכלי, מימוש ומשמעות לחיים יומני מסע אישיים 305
O יומן מסע, מטרות ותהיות לעתיד. יומני מסע אישיים 21
Shay36 יומן מסע - הדרך לחיות ולהתעשר מעולם ממניות. יומני מסע אישיים 17
ז יומן מסע משעמם יומני מסע אישיים 19
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 44
ב יומן מסע שלי יומני מסע אישיים 5
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
א תחילתו של מסע של יליד 99' יומני מסע אישיים 12
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
ח יומן מסע - טווח ארוך או קצר יומני מסע אישיים 9
אומרית יומן מסע- ההתחלה יומני מסע אישיים 48
L יומן מסע 2020 יומני מסע אישיים 39

נושאים דומים

Back
למעלה