• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחשבות לעתיד

את ההערה הזו הבנתי

אבל אשמח להתייחסות בנוגע לגמל להשקעה... לפנסיה... לפתיחת תיק השקעה בבנק...
למה אתה מתנגד לחיתום ? בגלל בעיות בריאות או עצלות ?
אם זה עצלות אז אל תתעצל.
תשקיע ותוריד הוצאות יש לך מאיפה ....

אבל אשמח להתייחסות בנוגע לגמל להשקעה...
שרשור קופת גמל להשקעה לדוגמה מתוך חיפוש בפורום
שרשור הפרשות לפנסיה לדוגמה מתוך חיפוש בפורום
לאחר עיון בפורום חשבתי לקנות נייר מחקה מדד vti ודומיו דרך הבנק כי יש לי שם תנאים טובים במסחר כעובד.
השאלה אם זה לא כפילות?כי יש לי גמל להשקעה כמעט על אותו מוצר בibi?
הקרנות לא דומות בכיסוי שלהן - אחת אמריקאית בלבד, והשניה כלל עולמית. אחת מכסה רק חברות גדולות, השניה יותר מכך.
בסופו של דבר שאלת הכפילות מתייתרת לדעתי כי לי קופת גמל להשקעה לא משתלמת עקב המאפיינים שלה (דמי ניהול, פטור ממס תחת תנאים קשוחים), והשאלה היחידה שאתה צריך לשאול את עצמך לאחר בחירת אפיק ההשקעה, היא היכן תנהל את השקעותיך. תראה אם ההטבות בבנק יאפשרו לך תנאים טובים יותר משל בית השקעות.
לגבי הקרן האמריקאית שציינת - רק מוודא שאתה מכיר את נושא מס הירושה האמריקאי.

מכיר את נושא מס ירושה אמריקאי, כן.

הדעה הרווחת כאן שמיותר לי בכלל לגעת בשוק ההון עד שאני לא מגיע לחיסכון של 70. 80 k

ברמה של להפסיק את ההפקדות של 200 בחודש לגמל להשקעה?

אבל אשמח להתייחסות בנוגע לגמל להשקעה... לפנסיה... לפתיחת תיק השקעה בבנק...
ברוך הבא חבר. אתה שביר פיננסית.
איך זה מרגיש?
אם תאהב את התשובות שלי אז אחלה. הסגנון שלי ישיר, עממי ולא מתחסד.

בן 31, גר עם ההורים,רווק.
מעולה. צעד כלכלי מאוד מאוד נבון ונכון פיננסית לדעתי. לחיים הפרטיים זה מיץ של הזבל כמעט.
מכיר את זה באופן אישי וחייתי את זה באופן אישי (הכוונה למחייה עם ההורים בגיל מבוגר "יחסית").
אתה שם כבר ושורד את זה? היחסים עם ההורים תקינים? זה לא מפריע לך יותר מדי בחיים?
מעולה, תמשיך עד שלא תוכל יותר... רק פאקינג תנצל את המצב הזה לעשות שינוי בנאדם ולא כדי להתגלגל ולהמשיך לסחוב את החיים הללו באותה סיטואציה.
בגילנו, אחרי 30, כבר לא חיים אצל ההורים רק כי חיים אצל ההורים, אלא גרים אצל ההורים רק אם זה מנוף רציני לשינוי ולהצטיידות בכלים להמשך החיים (כמו חסכון אגרסיבי, פתיחת עסק, המשך לתואר שני וכו' או לא יודע מה).
תן לעצמך שתי סטירות, שטוף את הפנים במי קרח ותתתחיל לחסוך.
תגדל ביצים, תשקיע את עצמך בזה, תסתגף קצת, תפחית את רמת החיים, תקרא קצת על מינימליזם בבלוג ההאטה, תתחיל לצבור שומנים בחשבון הבנק ובתיק ההשקעות.
אישית, לא הגיוני לי שאתה מוציא 5-6K בחודש מהנטו שלך. זה המון כסף ולא משנה הסיבה אלא אם אתה מוגבל/נכה וכו'.
כבר הזכרנו שאתה גר אצל ההורים?...
אתה צריך לשאוף ללהוציא משהו בסביבות ה- 3K בחודש מקסימום.
רווק, עם רכב ישן (בערך של 18K זה רכב יחסית ישן), שגר אצל ההורים (אמרנו כבר?), עם רמת הוצאות נמוכה (כי אתה רוצה שינוי ולא להיות כמו כולם), יכול להסתדר בכיף עם 3K הוצאות נטו בחודש. ואף פחות מכך, אבל אני לא רוצה להבהיל אותך.
2.5K נוצאות בחישוב גס בכרטיס האשראי, כולל כל ההוצאות כולן כולל על הרכב (ביטוחים, תחזוקה, תיקונים ודלק בהנחה שאתה לא נוסע איתו הרבה), כולל בילויים, כולל קניות (ולא קונים הרבה, לא בגדים, לא נעליים, לא אלקטרוניקה, לא מכשירי חשמל, לא ריהוט ולא עמאיית, חוסכים!).
ואם אתה נוסע הרבה עם הרכב, אז תפחית נסועה, חד וחלק. אי אפשר גם וגם וגם. תעבור לתחבורה ציבורית זולה עד כמה שאפשר (אופניים!), ותטחן קצת את הזמן הלא יקר שלך כדי לחסוך ולא לשלם הון תועפות על דלק ורכב.
אמרת בעצמך שהזמן שלך לא כזה יקר (נטו של 9K), זו עובדה, אין מה להתבייש בזה, אז תשחרר ממנו.
בנוסף 500 ש"ח על ביזבוזים וזה מה יש.
חישוב גס של 3K הוצאות בחודש כולל הכל.
חו"ל 3 פעמים בשנה?... אחלה. אז על מה אתה מתלונן? מה אתה רוצה?
גם לשתות קוקה-קולה זירו וגם לא לקבל סכרת בגיל 40?... עכשיו בגיל 30 הגוף והחיים שלך מתמודדים יפה מאוד עם הרעל. בגיל 40-50 אתה כבר תבין את הנזק שהצטבר.
להתלבט מלפנים ומאחור האם לשים 11K במניות או באג"ח? אם לחסוך 300 ש"ח בחודש בקופת גמל להשקעה או לשים את זה ב- VTI, או ב- VXUS או בכלל בקרן הגשמה או בקרנות ריט?...
אתה רציני?... זה גרושים.
זה פוגים חבר. עג'ואים.
זה לא ישנה את מצבך, אלא בטווח של 30 שנה מהיום וגם אז לא ממש.
מה אתה מתלבט על 300 ש"ח? תתלבט על איפה לשים 3K בחודש!

לפי הדיבורים במסדרון הסיכוי לקבל קביעות נמוך מאוד
מעולה. לא צריך קביעות. אתה שווה משהו? אתה כשרוני? אתה עובד חרוץ? אתה תותח במה שאתה עושה? יוזם ומשנה דברים? מניע תהליכים? מוכן לעבוד הרבה? מוכן לעבוד קשה?
בשביל מה קביעות? בשביל להתקבע על משהו שהוא לא מספיק טוב?... אני ברחתי מזה כמו מאש.
השוק הפרטי מתגמל הרבה יותר מי שיודע שהוא שווה משהו.
לך ותדרוש יותר כסף על הכישורים שלך.
צא מאיזור הנוחות ותתחיל לדרוש ולחשוב שמגיע לך יותר על סט הכשרונות שלך, בהנחה שאתה כשרוני.
הבנק לא משלם מספיק טוב? תעבור עבודה ותפסיק לבזבז זמן איפה שרגוע ונוח ושקט לך.

קופת פנסיה אחת במגדל שיש שם 19000 שח מעבודות קודמות.( אין הפקדות ,לא פעילה).
קופת פנסיה נוכחית 11000 במנורה.
במגדל יש לי דמי ניהול יותר טובים אבל כדי לחזור אליהם הם דורשים חיתום ולא בא לי.
19K ו- 11K זה גרושים לגיל 31... זה לא כסף בנאדם. אתה הרחק הרחק מאחור.
אל תתעצב מכך ואל תתן לזה להוציא רוח מהמפרשים... להיפך! תראה את זה כסטירת לחי, כסמן חזק מאוד לצורך לשינוי! כקריאת השכמה רצינית בגיל 30 לפתוח מבערים ולהשתולל על כל מה שמעכב אותך פיננסית, בעיקר הצרכים והרצונות של עצמך.
אני הייתי בגיל 30 כשקיבלתי את הבום של החייםפ שלי. אגרוף לבטן. בעיטה למוח. פשוט התחרפנתי. תרתי משמע, ולא בכאילו. הייתי על סף התמוטטות עצבים עם חובות והלוואות.
הלילה הלבן ההוא שבו ישבתי על המחשב, מובס, מותש, עצבני, עלוב, אומלל, גלמוד, קורא פוסט אחרי פוסט בבלוג מוזר עם כותרת בצבע בורדו של איזו אחת מוזרה והזויה שמתקלחת במים קרים, שינה לי את החיים... זה היה כל כך מזמן ועד היום יש לי דמעות בעיניים כשאני נזכר בלילה ההוא... היום, חודשיים אחרי, אני במצב הרבה הרבה יותר טוב. הרבה יותר מודע. הרבה יותר נוכח. הרבה יותר שולט. הרבה יותר עצבני (כן, עדיין סופר עצבני פיננסית). הרבה יותר חוסך. הרבה יותר מינימליסטי. הרבה יותר סגפן. הרבה יותר מבדיל בין צרכים לרצונות. הרבה יותר אחראי לבחירות שלי. הרבה יותר מתקלח במים קרים בעצמי. הרבה יותר מבין ומכיל. הרבה יותר נכון לפשרות, לאילוצים, לשינויים, לסאלטות. הרבה יותר מעבה ומעבה רבדים פנסיוניים. הרבה יותר שולט על כל אחוז ועל כל שקל. הרבה פחות עני. הרבה פחות שביר פיננסית.
אני עשיר. לא בכאילו ולא סתם. לא בשביל לכתוב את זה. בשביל להבין את זה שאני אשכרה עשיר... אפילו מול החברים שלי אני עשיר. ואני בעצם סוג של עני משודרג, אז תבין כמה הכל פה מצחיק.
מה זה כבר כל כך משנה מה תעשה עם הסכומים המגוחכים הללו בקרן הפנסיה?
11,00 ש"ח בקרן הפנסיה זה הפקדות של בקושי 3 חודשים (עובד-מעביד-פיצויים) ממשכורת בסיס הגיונית של 8-9K... אתה צוחק עליי?
ואני לא מדבר איתך היי-טק, מדבר איתך על עבודה נורמלית של אנשים רגילים. למשל כמוך בבנק. למשל כמוני במעבדה.
מבחינתי הייתי מאחד קופות ומתחיל לחשוב על איך אני מגדיל את החיסכון הפנסיוני שלי או יוצר רבדים פנסיוניים אחרים (לא מנזיל קרן השתלמות, פותח קופת גמל להשקעה, מפקיד עצמאית חלק מהנטו לקרן הפנסיה ונועל את הכסף בכוח עד גיל 60 וכו').
שום דבר פה לא המלצה. אלו דברים שעשיתי בעצמי. לפעמים בכוח ולפעמים לא הכי נכון פיננסית והכל כדי להכריח את עצמי.

יש לי קופג להשקעה בibi עם 8000 שח. צנועה. כרגע מפקיד 200 שח חודשי. 80 אחוז s p 500 ו 20 אחוז בכללי.
לא יודע אם לקחת את זה כמוצר משלים לפנסיה ולהגדיל הפקדות או כקופה לעתיד.
8K אכן סכום צנוע מאוד. משהו כמו חודשיים של חסכון רציני מהמשכורת שציינת במצב אופטימאלי (לא אידאלי).
יותר לכיוון של חודש וחצי חסכון רציני. אבל אתה לא שם.
200 ש"ח חודשי זה כלום ושום דבר. זה כסף לסיגריות. זה הכסף שאני מבזבז על בירה בחודש. זה כמו לא להפקיד בכלל וזה לא משנה אפילו באיזה מסלול אתה, מדובר בפחות מ- 10K בנאדם... כמה שינוי אתה חושב שתצליח לעשות אם תהיה ב- 100% מניות או ב- 100% אג"ח?
אם תפקיד במשך שנה שלמה מהיום, תגיע רק ל- 10K בעוד שנה.
בחייך, תפסיק להתעסק בשטויות. ברור לפחות מבחינתי (לא ממליץ, רק אומר לך מה אני עושה) שקופת גמל להשקעה היא מוצר שצריך להשתמש בו כמוצר משלים לפנסיה בהנחה שבגיל 60 יפטרו אותך ממס רווחי הון באמת ובתמים.
זו ה"גדולה" של המוצר העקום הזה.
אם לא חוסכים איתו לפנסיה, אז עדיף תיק השקעות עצמאי (וממוסה) בשוק ההון כי הוא יותר זול בדמי הניהול בכמעט חצי, כמובן כתלות באסטרטגיית ההשקעה שלך, בטווח ההשקעה, במה אתה רוצה להשיג וכו'...
200 ש"ח זה כמו לא להפקיד בכלל. מבחינתי, בסכומים מגוחכים שכאלו, זה לא משנה בכלל לאיזה חברה אתה מפקיד, באיזה מוצר, לא משנה מה מסלול, ואפילו לא משנה מה דמי הניהול כי מה ההבדל בין 40 ש"ח בשנה לבין 100 ש"ח בשנה?!?!?!
ככה אני חושב.
להיפך!
200 ש"ח חיסכון בחודש פוגעים בך מבחינה פיננסית, בעיקר מהפן של הכלכלה ההתנהגותית, היות ואתה משכנע את עצמך ממש שאתה בסדר, ושהנה אתה אשכרה חוסך... בזמן שאתה לא חוסך כלום.
מה זה 2,400 ש"ח בשנה?!?!?... אתה נשוי עם 3 ילדים, 3 צהרונים, 3 תשלומים שנתיים לגן, משכנתא ו- 2 רכבים?
על מה אתה מדבר?...
בוא תדבר איתי על 1K ומעלה בחודש, וגם זה נמוך מאוד למצבך - צעיר, רווק, בלי משפחה, בלי שכירות...

יתרת עוש: 33,000 שח.
אחלה, טוב מאוד שיש את זה, רק שתהיה מודע שזו בעצם קרן החירום שלך... איןם פה כלום חוץ מחירום.
6 חודשי הוצאות (5K הוצאות בחודש כפול 6 חודשי מחייה)... אל תיגע בכסף הזה!
ואם אתה כן נוגע, אז תקרא במתורגמן הפיננסי על קרן חירום ועוד פה ושם מסביב ותחליט לבד.
אם תצליח להוריד הוצאות מחיה נטו ל- 3K (שיהיה ברור שאתה תצטרך להתאמץ מאוד בעבור כך, וזה גם תהליך שלא ייקח חודש-חודשיים יותר לכיוון שנה-שנתיים), תצטרך רק 20K קרן חירום ותוכל לשחרר 10K שיעבדו בשבילך בשוק ההון.

ללא שום התחייבות ושום חוב לאף אחד גם לא תשלומים.
מצב לא פחות ממ-ע-ו-ל-ה!.
כשסיימתי את הלימודים אחרי כל כך הרבה שנים, אחת הגאוות שלי הייתה שאני עני כמו אריתראי, אבל לפחות אני לא חייב שקל לאף אחד.
זה גם משהו.
מצד שני גם אין לך כמעט נכסים... ועל זה אתה צריך להתחיל לעבוד. ולעבוד קשה.

לאחר עיון בפורום חשבתי לקנות נייר מחקה מדד vti ודומיו דרך הבנק כי יש לי שם תנאים טובים במסחר כעובד.
על כמה אתה מדבר? על פתיחת תיק השקעות דרך הבנק שלך ולהפקיד בו חודשית 300 ש"ח בחודש?
תתעסק בעיקר ולא בתפל. זה חארטה.

כמו כן, חשבתי לקחת הלוואה של 75000 שח לקניית ניירות אלו בריבית של פחות מ 2 אחוז.
מעולה... מאוד חכם להסתמך על כך שהריבית שתרוויח בשוק ההון, כשאתה לא מבין גדול כל כך בו (זה ברור), היא ריבית שתעלה על הריבית שאתה משלם לבנק שתמיד ישמח להלוות לך ולקבל את הריבית שלו, ולא משנה מה יקרה לך בדרך.
רוצה לחתום על זה?
אין לך נכסים, אתה פחות או יותר עני, אתה ממש לא משתכר הרבה (גם אם משתכר מכובד), אתה גר כרגע אצל ההורים שזה מצב לא אידיאלי (מה יקרה כשתכניס שכירות או בת זוג למשוואה?) אבל אופטימאלי פיננסית, ואתה רוצה למנף את עצמך בכושר חיסכון של כמעט 36 חודשים בהנחה שאתה חוסך 2K מהנטו בחודש.
אתה חוסך מהנטו 2K בחודש?
למה נראה לי שאולי עשירית מזה?
3 פעמים בשנה בחו"ל?... אז על מה אתה מתלונן?
למה אתה פה שואל שאלות בכלל?

מה עלי לעשות כדי להתרומם כלכלית ?
אם אתה באמת שואל ואם אתה באמת רוצה תשובה ואם אתה באמת מחפש להשתנות ולהתאמץ ולא רק לקבל תשובות קלות לעיכול באיזה בלוג מכל מיני אנשים עם תמונות פרופיל מזוייפות, אז הנה היא בלי התחסדות.
להצטמצם כלכלית לטווח הוצאות של 3K נטו בחודש ואם אפשר פחות מכך, לכיוון ה- 2.5K.
אפשרי?... אפשרי בהחלט...
כיף? ממש לא כיף, אבל הרבה יותר לא כיף להיות עני.
לחסוך לפחות, אבל לפחות 50% מהנטו, ולא אחוז אחד פחות, שזה אומר בסביבות ה- 4-5K בחודש לפחות, ולתקופה ארוכה. בטח ובטח ובטח ובטח כשאתה גר אצל ההורים ולא משלם שכירות.
הכי יעיל זה לשים הוראת קבע לאנשהוא שמורידה את החיסכון חודש בחודשו ואתה חי מסביב למה שנשאר אחרי החיסכון. ככה מכריחים את עצמך להסתדר ולחסוך, מאתגרים ומתקשים.
למדתי את זה מוורן באפט שאמר - "אל תחסוך את מה שנשאר אחרי הביזבוזים, בזבז את מה שנשאר אחרי החסכון!".
תעבה את הרבדים הפנסיוניים שלך ותחשוב על איך לפתח אסטרטגיה פנסיונית של גרוש לבן ליום שחור - לא לנזל קרן השתלמות. לעבות את קרן הפנסיה ולהוסיף לה כסף (למשל הכי קל - להגדיל דרך המעסיק את ההפקדה שלך ל- 7%). לחסוך בקופת גמל להשקעה בתור מכשיר חיסכון פנסיוני.
שום דבר ממה שכתבתי הוא לא המלצה שלי אליך. לא מכיר אותך ולא יודע מה היכולות שלך. כל מה שכתבתי אני עושה בשביל עצמי, ובעצמי, ואני לא ממליץ לך לעשות את מה שאני עשיתי, אלא אני מתאר לך במילים שלי את מה שאני עשיתי ואני חותם על הדברים הללו אך ורק בעבור עצמי ומדגיש שזה לא מתאים לכולם.

ועכשיו שאלה אליך - באת, שאלת, קיבלת תשובות.
לא הכל ימצא חן בעיניך. אתה תרגיש מותש. מובס. קטן מול חלק ממה שאנחנו פה כותבים.
חלק מהתשובות לא יענו לך על השאלות כי רובנו פה לא מאמינים בהאכלה בכפית. ניתן לך חכה, את הדגים לך ותדוג בעצמך. על הדרך יש מצב שכמעט ותרעב למוות והבטן תהיה ריקה עד שתשתגע.
האם אתה מוכן להשתנות ולהתחיל לעבוד בעבור העתיד שלך?
האם אתה מוכן לקחת את עצמך בידיים ולקחת אחריות על הבחירות, ובעיקר על חוסר הבחירות שלך?
האם אתה מוכן להבין שמסלול השינוי הזה הוא מסלול שינוי של כמה שנים טובות ולא זבנג וגמרנו?
כל פעם עוד ועוד ועוד ועוד ועוד?
לחתור לעוד ועוד ועוד ועוד שינויים ולאופטימיזציה של ההתנהלות הפיננסית שלך?
אם באת לשאול, להעלם, לבכות על מר גורלך עד כמה אתה רחוק מהיעד וכו', לא עשית בזה כלום.

בחיי שעם קצת ליטושים זה יכול להיות פוסט אורח אצל הסולידית.
הצלחת לשעשע אותי :lol:
תודה רבה על המחמאה.
אני כותב כדי שיקראו, ולאו דווקא תמיד כיף לקרוא אותי. כותב כדי שהכתיבה שלי תוכל להזיז קצת אבנים פה ושם (את הסלעים הסולידית מזיזה).
לגבי הליטושים - מבקש התחשבות, הפוסט נכתב בישיבה על כיסא סטודנט תוך כדי הזעה נמרצת וגלי חום בחוסר נוחות מוחלט בלי מזגן ובלי מאוורר.

ביולוג ירושלמי ( או דודו זר?)
דבר ראשון, תודה על ההתיחסות, באמת.
דבר שני , רבאק אתה אמיתי? כל אחד פה שמצליח לחסוך כמה לירות ולחיות מזיע בפחד להדליק מאורר( חלילה מזגן) יכול לבוא בפוזה על כאלה ששולחים הודעה ומנסים לשנות משהו( רחמנא ליצלן, רק מנסה).
מאיפה ההתנשאות הזו?
לתת טיפים ,להתייחס,לחלוק, לשתך, הכל טוב.,להגיד שאתה עממי וגבר זה גם אחלה.
אבל התנשאות ? קצת פחות.

יכול להיות שאתה עשיר בכסף, אבל אח שלי, את הגלגל לא המצאת, משואה עדיין לא הדלקת( אם כן,מחילה) תיכנס לפרופורציות ותלחץ על המאוורר בחייאת ( תתפרע, שים רמה 3)

השנה הייתי 3 פעמים בחול כן. זה שולל לי את הזכות לשלוח פה הודעות? מי שמך?

ושלפני זה לא טסתי עשור והיו לי בעיות כאלה ואחרות.?
קיצר, אני מתקן, תלחץ על רמה 4 במאוורר. החום מעביר אותך על דעתך.

מכיר את נושא מס ירושה אמריקאי, כן.

הדעה הרווחת כאן שמיותר לי בכלל לגעת בשוק ההון עד שאני לא מגיע לחיסכון של 70. 80 k

אני לא חושב שזה נכון, אולי בברוקר זר או בברוקא ישראלי עם המרות מטבע.
לדעתי מי שיש לו סכום נמוך יכול לרכוש אפילו בבנק שלו קרנות בהוראת קבע, נכון שמבחינת מיסוי ודמי ניהול זה פחות טוב אבל אין בעיה אח"כ לנייד כשהחסכון יגדל ל ברוקר זול יותר.
או להיכנס למומ עם הבנק.
לא להשקיע (בתיק מושכל) זה הפסד גדול יותר מאשר להשקיע ולממש עם מס רווחי הון ודמי ניהול תיק זמני .

דבר שני , רבאק אתה אמיתי? כל אחד פה שמצליח לחסוך כמה לירות ולחיות מזיע בפחד להדליק מאורר( חלילה מזגן) יכול לבוא בפוזה על כאלה ששולחים הודעה ומנסים לשנות משהו( רחמנא ליצלן, רק מנסה).
מאיפה ההתנשאות הזו?
לתת טיפים ,להתייחס,לחלוק, לשתך, הכל טוב.,להגיד שאתה עממי וגבר זה גם אחלה.
אבל התנשאות ? קצת פחות.

יכול להיות שאתה עשיר בכסף, אבל אח שלי, את הגלגל לא המצאת, משואה עדיין לא הדלקת( אם כן,מחילה) תיכנס לפרופורציות ותלחץ על המאוורר בחייאת ( תתפרע, שים רמה 3)

קיצר, אני מתקן, תלחץ על רמה 4 במאוורר. החום מעביר אותך על דעתך.
אתה מפספס את העיקר
300 שח חסכון לחודש זה אקמול נגד דלקת ראות ...
אדם שחי ללא הוצאות שכ"ד ארנונה חשמל ומים ורווק ללא ילדים שמוציא 5-6 אשח צריך לגלות לאן הוא מאבד את הכסף,
מעבר חסכון פנסיוני וקרה"ש אתה צריך להתחיל עם 1000 שח חסכון ורצוי באמת לכוון ל 3000.

בתור מי שחי אצל הוריו ואני מתאר שלא משלם חשבונות חשמל לא הייתי מרים להנחתה הערות על מזגנים ....

מאיפה ההתנשאות הזו?
תראה הביולוג כותב בפורום כבר הרבה זמן ותמיד הרגשתי שהוא כותב צמקום כנה ואמיתי. ייתכן ולא אהבת את הגישה.
יש כאלה שצריכים לחטוף את הכאפה ויש כאלה שמעדיפים בליטופים.
הבעיה עם ליטופים הוא שהם הרבה פעמים לא אפקטיביים.

אם תברור את המוץ מהתבן, אפשר לסכם את דבריו בחמישה מילים:
להתחיל לחסוך בסדר גודל יותר. במקום מאות שקלים, אלפי שקלים.
איך תעשה את זה?

כבר נראה לי שענו לך על זה, או הגדלת חיסכון או הגדלת הכנסות (ובעדיפות שניהם).

בקיצור, חבל שהפוסט הזה שאמור לשרת אותך יהפוך למסכת התנגחויות. אני באמת ובתמים חושב שהמטרה של הביולוג הוא קודם כל לעזור לך, והוא מביא מהנסיון שלו ומזה שהוא היה במקום שלך לפני שנים מעטות ועשה מהפכה די מדהימה (ואפילו לא חייבים להתקלח בקרים בשביל זה, זה סתם קוריוז).

@טומי ואידך זיל גמור. תדפיס את מה שהירושלמי כתב ותשים מעל המיטה. אם מישהו היה "מתנשא"=מדבר איתי דוגרי ככה לפני כמה שנים. הייתי עכשיו בפנסיה. שאפו.

טומי היי, חזרתי למחשב :)
תעצור רגע את קריאת התגובה שלי, כי מי אני בכלל... שב עשר דקות מהחיים שלך, וקודם כל בבקשה תקרא את הפוסט המעולה הזה של הסולידית.
אחרי שתקרא, תחזור לתגובה שלי אם יש לך עוד כח ורצון.

טוב נו, על זה שכינית אותי מתנשא הייתי חייב כי אני לא מושלם וחף מכל בעיות נפשיות (מאובחן ועל כדורים, בעיקר סטרפסילס) - בבקשה תקרא.

גם ביולוג, גם ירושלמי (כבר די לשעבר) וגם מאוד אוהב את דודו זר ואני אפילו היחיד שאני מכיר שנושא בגאון חולצה עם תדפיס שלו. הוא אושייה מבחינתי ואני לא צוחק (רשמתי כבר, אני על סטרפסילס).

בכיף. ומכל הלב.

רבאק אתה אמיתי? כל אחד פה שמצליח לחסוך כמה לירות ולחיות מזיע בפחד להדליק מאורר( חלילה מזגן)
תרשה לי לתקן אותך, האנשים שפה לא חוסכים כמה לירות. הם חוסכים הרבה מאוד לירות וזה כל העניין.
תתעלם מהעובדה שהרבה אנשים פה גם מרוויחים לא מעט לירות. זה לא משנה כמה אתה מרוויח כי זה לא הנושא פה, ויש לא מעט הייטקיסטים שחיים מעל הפופיק.
תיקון שני, אנחנו לא מזיעים מפחד להדליק מאוורר או מזגן. אנחנו בוחרים שלא להדליק את המאוורר ובוחרים שלא לחסות בצילו של המזגן (הכל מטאפורות וגם לא מטאפורות), לחשל את עצמנו, לאתגר את עצמנו, לנצח את עצמנו (בעיקר את עצמנו, כל התחרות היא בעיקר מול עצמנו) ואת המקובל.
זה גם הבלוג היחיד שאני מכיר שהאנשים בו חוסכים כל כך הרבה לירות, ומחוייבים (ברובם) בצורה כל כך עמוקה, מעמיקה, למדנית, חפרנית ושכלתנית לאסטרטגיה של חיסכון אגרסיבי, השקעה של החיסכון כדי שהכסף יעבוד בשבילך, הפחתת רצונות וצרכים, הפחתת צרכניזם (כל אחד ברמתו), פשטות מרצון (כל אחד ברמתו), והכל לשיטתה של הסולידית שתיבדל לימי חסכון והשקעה ארוכים.
היא שינתה לי את החיים ואני מעריך וגם מעריץ אותה על כך. גם ג'ורג' קרלין שינה לי את החיים, אבל הוא כבר לא חי כדי שאוכל לומר לו תודה אז אני רק מקשר לקטעים שלו באובססיביות.
טומי, לא נכנסת לפורום של חובבי דיג... נכנסת לבלוג שהוא חנות הדגים עצמה, שהוא (הפורום והבלוג בראשו) מבחינתי לפחות הדבר האמיתי, והרוב פה הם סוג של זבנים.
"אנחנו" כמעט ולא "מוכרים" דגים.
"אנחנו" כמעט ולא "מוכרים" חכות.
אנחנו באמת ובתמים, עם מעט מאוד משחקי אגו יחסית למקומות אחרים, מנסים "ללמד" את השיטה עצמה שלא "אנחנו" המצאנו וגם לא הסולידית. מנסים לגרום לאנשים לקחת את עצמם בידיים.
בהשאלה, מנסים לגרום לשואלי השאלות פה להיכנס ולקרוא את אותו הספר החופר ההוא על שיטות הדיג עצמן שלאף אחד אין כח לקרוא (כי מי רוצה להתאמץ כשלא חייב? הנוחות היא אאוריקה).

יכול לבוא בפוזה על כאלה ששולחים הודעה ומנסים לשנות משהו( רחמנא ליצלן, רק מנסה).
מאיפה ההתנשאות הזו?
אני מתנצל (כלומר מבקש סליחה) אם הרגשת התנשאות. זו לא הייתה כוונתי, ולא לכך התכוונתי וכיוונתי כשכתבתי את התגובה שלי.
המקום שממנו כתבתי הוא גיל 30 שלי... בדיוק 30. סטודנט עני, שמשלם על הכל בכוחות עצמו, שעובד אינסוף משמרות לילה במשרה מלאה, ובנוסף עובד במעבדה בבקרים במשרה מלאה נוספת. גיל ה- 30 שלי שבו הייתי שקוע בחובות, בהלוואה מעיקה, עם כרטיס אשראי שאיים לגרום לעולם לקרוס עליי.
שם נשברתי. וזה בהחלט לקח לי זמן.
לא יודע מה נקודת השבר שלך, אולי היא עוד רחוקה ואתה צריך להגיע אליה כדי להתעורר. אולי לעולם לא תגיע אליה. אולי כבר הגעת אליה.
הסליחה שלי היא כנה ואמיתית, אפילו שאתה רק כינוי ואותיות על צג המחשב שלי. מאחוריהן אני יודע שיושב בנאדם מול המחשב כמוני. יושב ומקליד את עצמו. בנאדם שמתקשה ושקשה לו. שמתאמץ. שמחפש תשובות. שמחפש פתרונות.
הנסיון (הכנה?) שלך הוא הדרך הנכונה, ותגובות כמו שלי, שאני מגדיר כ"פטיש 5 קילו על הראש" (אני לא מתנצל על היותי ישיר, לא מתנחמד ולא פוליטקלי מלטף) לא אמורות לגרום לך להחזיק את הראש המדמם ולבכות מייאוש, אלא לנסות ולהחזיר לי בחזרה... להתעצבן. לרתוח. לכעוס. לא להתנצל על מי ומה שאתה. לרצות לעקוף אותי בסיבוב.
נדמה לי שאיפשהוא כן עיצבנתי אותך. אני זה הסיטואציה שאתה נמצא בה. ועל זה אני שמח.
בוא מכות!!! ;)

שאתה עממי וגבר
אני עממי כי זה הרקע שלי. אני ממש לא גבר.

בטח שאני עשיר. רק אל תשכח שהכל יחסי ובמיוחד שעושר הוא דבר לגמרי יחסי.
גם אתה הרבה הרבה יותר עשיר מלא פחות מסביבות ה- 5 מליארד איש במונחים אבסולטיים.
איך זה מרגיש לך?...
ביחס לגיל 30 שלי, אני היום במצב שרק יכלתי לחלום עליו. ואני מוקיר תודה בכל הזדמנות משמחת לבלוג הזה, שהסולידית הקימה, ולאנשים שנמצאים בו שמשלימים בעבורי את התמונה הגדולה (ושחלקם כותבים בלוגים משל עצמם - המתורגמן הפיננסי של יעקב | פנסיוני של נדב | לחיות אבל אחרת של עדו | ממוני של אסף | התמונה הגדולה של יעקב גם נדמה לי | השקל של אור | חופש כלכלי של אדם שסגר לצערי | דיבידעת של דיבידעת | האופטימית שלאחרונה נגלתה בפנינו | אדוארד ועוד כמה ששכחתי). האנשים הללו, שקוראים אותי ואותך, ושחלקם כתבו וכותבים לך עכשיו, ענו לשאלות שלי כשהייתי חסר מושג לחלוטין, בעוד היום אני רק חצי חסר מושג לחלוטין. מעולם לא האשמתי אותם בהתנשאות גם כשהיו חסרי סבלנות וקצרי רואי או קצרי מילים בשבילי.
את השינוי שלי אני גם חב לבלוג של תנועה ההאטה (SLOW) שהצליח לשנות את מפלצת הצרכנות המשתוללת, הבזבזנית ולא יודעת השובע שהייתי למה שאני היום - סגפן מינימליסט שאף אחד לא מבין למה הוא כזה.
אגב, לא הבנתי את מטאפורת המאווור. ואני ממש לא מעוניין להדליק משואה. אני אפר ואבק, כזה הייתי וכזה אשאר.

ממש, ממש, ממש, ממש אבל ממש לא. הנה, עובדה שאתה כותב.
אתה יודע מה זה כן שולל לך?...
את הזכות להתלונן :lol:
שוב במחילה על הפלצפנות, אבל הזכות להתלונן, היא זכות לא-אוטומטית, לא-מולדת, לא-גנטית, לא-אינהרנטית ולא-אבולוציונית שאנשים מזלזלים בה ולוקחים אותה כמובן מאליו... אני בתור אחד שלא מזלזל בה ולא לוקח אותה כמובן מאליו, לוקח זאת לתשומת ליבי ומעניק לה יתר חשיבות.
אי אפשר גם לאנוס את העוגה, וגם להתלונן שהיא לא זורמת איתך (במחילה על הקונוטציה לאונס).
או כמו שג'ורג' קרלין אמר - מי שמצביע בבחירות, אין לו זכות להתלונן.

רטרואקטיבית לא יקדם אותך.
זה שלא טסת עשור אין עם זה בעיה. מה היית ומי היית לפני עשור... חייל? סטודנט?
זה לכרגע לצורך הדיון לא מעניין.
מבלי לעשות השוואות, גם אני טסתי מעט מאוד בחיים ואני לא מצטער על שום טיסה שלא טסתי. אני מאוד שמח בחלקי.

החום מעביר אותך על דעתך
מודה.
אבל זה רק כי אני יכול ובוחר להרשות לו.
זכות הבחירה, האם לתת לחום להעביר אותי על דעתי, האם לאוורר עצמי לדעת, האם למזג עצמי לחידלון, או שלא, היא כבר נושא לפוסט אחר.
בקצרה - הסולידית לא מתקלחת במים קרים כדי לחסוך כסף. זו לא המטרה, אפילו שגם היא מתממשת. היא משתמשת במקלחות הקרות כאסטרטגיה לחשל את עצמה. מים קרים זו רק מטאפורה חבר. והיא גם כתבה על זה בעבר, על אי-השבירות.
אני מאחל לך מכל ליבי (ושוב, אל תראה זאת כהתנשאות) שבעוד אי אלו שנים, אחרי שהפרעתי לך בעין ועיצבנתי אותך עם השורות שלי על מסך המחשב (או הכלובפון), תחזור לפה חזק יותר, מיודע יותר, עשיר יותר יחסית, שלם יותר והרבה הרבה יותר לא שביר וחסון.
אני מאחל את זה לכל אחד.
וחוץ מזה, בלי קשר להכל - תישאר פה, איתנו, אנחנו כיפיים לאללה, ויש גם המון אינסוף מה ללמוד.
ברוך הבא!

נערך לאחרונה ב:
מה עלי לעשות כדי להתרומם כלכלית ?
הדעה שלי קצת שונה מהשאר פה אני חושב.
אסייג ואומר שזו עצה בגרוש כי אני לא באמת מכיר אותך ואת מצבך האישי/משפחתי/בריאותי, מצד שני - זו המגבלה של פורום אינטרנטי.

לו הייתי במקומך (והייתי במקומך), הייתי ממקד את האנרגיה שלי ברובה לקדם את המישור האישי-זוגי. אני מבין בין השורות שאתה בטיפול פסיכולוגי ומצדיע לך על כך (אם טעיתי שכח מזה).
אני חושב שנכון עבורך לצאת מהבית מוקדם ככל האפשר. לגור עם שותף לא אמור להיות משהו יותר מדי יקר.
אולי כלכלית זה לא יתרום לך, אבל יש גבול לכמה פרוייקטים אדם בן 31 יכול לנהל במקביל (מציאת זוגיות, שיפור כלכלי, עבודה, משפחה וכו).

רווקות זה פרוייקט בפני עצמו, והוא מורכב הרבה יותר לרוב מהפן הכלכלי. בנוסף, כשתהיה אדון לעצמך אני חושב שתצליח גם יותר טוב לשפר את מצבך הכלכלי. לכן ממש לא הייתי חוסך על יציאות/פאבים/רכב/ביגוד. כן אולי הייתי מנסה לחסוך בדברים שלא קשורים לזה כמו לאכול הרבה בחוץ, אבל בעיקרון אני חושב שעדיף לך להיות עוד שנתיים עם 0 חסכונות אבל גר עם בת זוג מאשר עם 150 אלף שקל וגר אצל ההורים.

בהצלחה.

להיות עוד שנתיים עם 0 חסכונות אבל גר עם בת זוג מאשר עם 150 אלף שקל וגר אצל ההורים.
מבלי להטיל דופי בעצה שבאה בכנות ובאהבת חינם ...
איך אפשר לגור [ עם/בלי בן זוג] כשאתה חי מהיד לפה ?
אתה לא חושב שהמחשבות על העתיד, יכניסו רק יותר ללחץ זוג צעיר שרוצה להתקדם ?
איך רכב/ביגוד/פאבים [מה לעשות מטריאל וורלד וכו'] יקדמו אדם לעצמאות כלכלית שתעניק לו בטחון וחופש בחירה ?

*טיפול פסיכולוגי חובה לכל אדם באשר הוא אדם, בין אם הוא רווק/נשוי/אלמן/יוצא צה"ל או "סתם" עובר אורח. נישואין הם לא תרופה לשום דבר.

שבוע מבורך ובהצלחה לכולם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R מחשבות על קריירה פחות שגרתית התפתחות אישית 4
littleSeal מחשבות על פרישה מוקדמת: התנסות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
A מחשבות על קניה חודשית IRA בעקבות המלחמה שוק ההון 31
T מחשבות על הפנסיה ואיזה סיכון כדי לקחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
D לימודי רפואה סוף שנה שלישית- מחשבות על העתיד התפתחות אישית 16
de dud מחשבות על הגירה בעקבות המצב פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1208
F מחשבות כפירה על קרנות צוברות שוק ההון 10
H מחשבות ותהיות - השקעה נוספת בנדל"ן נדל"ן 2
G מחשבות על חשבון בנק ייעודי לחיסכונות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
I מחשבות על ביטוח חיים|תאונות אישיות|נכות|שארים|מטריה ביטוחית|מחלות קשות צרכנות פיננסית 33
כ פרה-משכנתה: מחשבות נדל"ן 7
נגב מחשבות על תכנון ארוך טווח - ביטוח חיים צרכנות פיננסית 15
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
ע מחשבות על תמהיל משכנתא בזמנים של ריבית נמוכה נדל"ן 4
מ הייטק - מחשבות על מעבר עבודה התפתחות אישית 5
N מחשבות על גידור בסביבת אינפלציה גבוהה שוק ההון 47
תפוזינה מחשבות נדל"ן 29
E מחשבות והתלבטויות בנוגע לדירה להשקעה נדל"ן 7
I מחשבות על סיכונים שוק ההון 1
E מחשבות מעבר לגשר. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
B מחשבות לגבי IRA שוק ההון 64
A מחשבות על כלל ה4 אחוז ורמת הסיכון שלו פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 45
N מחשבות על עתיד האנושות אוף טופיק 50
Y מחשבות על פנסיה צרכנות פיננסית 3
ImCarryGG מחשבות על בית קטן custom אוף טופיק 15
O מחשבות על ניוד ביטוח מנהלים שוק ההון 6
ד מחשבות על מעמד הביניים אוף טופיק 86
ב we work - מחשבות על חד קרן שוק ההון 176
Squirrel השקעה ראשונה בסכום משמעותי - מחשבות? שוק ההון 16
ד מחשבות על עבודה במגזר הפיננסי אוף טופיק 30
JBUZZ מחשבות על משקל הניירות בתעודות סל [מניות או אג"ח] שוק ההון 1
JBUZZ מחשבות על משקל הניירות בתעודות סל [מניות או אג"ח] שוק ההון 1
ה יזמות חדשה - מחשבות ראשוניות לאחר ניסוח יעדי פרישה יומני מסע אישיים 0
V מחשבות קשות על התואר... התפתחות אישית 33
א מחשבות על אוניברסיטה התפתחות אישית 204
L מחשבות על השוק - בהקשר הפיזור שוק ההון 1
breezblock נדל"ן כחלק מתיק השקעות - מחשבות לשעת ערב מיותרת. שוק ההון 17
amidar מחשבות על SDIV... שוק ההון 26
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
O רכיב הפריים במשכנתה בהסתכלות לעתיד נדל"ן 1
ס בין אושר ועושר. באמצע שנות ה-20 רופא לעתיד. יומני מסע אישיים 3
ט מה עושים עם 2.5 מליון כדי לדאוג לעצמך לעתיד? שוק ההון 10
מ תכנון כלכלי לעתיד צרכנות פיננסית 0
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
N מתלבט בין 2 תארים באוניברסיטת רייכמן ומסלול לעתיד אוף טופיק 16
V בת 22, המון התלבטויות בקשר לעתיד... יומני מסע אישיים 100
O יומן מסע, מטרות ותהיות לעתיד. יומני מסע אישיים 21
B זוג צעיר מהמרכז- תכנון לעתיד יומני מסע אישיים 7
I הגבול שבין לחסוך ולהשקיע לעתיד לבין לחיות כאן ועכשיו יומני מסע אישיים 2

נושאים דומים

Back
למעלה