• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחוב של 30K לשווי של 200K - גיל 24-25

טוב, הגיע הזמן לעדכן!

פרטים יבשים:
  • כסף נזיל: 22K
  • פנסיה בהפניקס (1.5% ו-0.15%): 52.5K
  • קה"ש באלטשולר שחם (0.8%): 12.5K
  • פיקדון שחרור (נזיל באפריל 2022): 19K
  • קופג"ה באלטשולר שחם (0.39%): 300 ש"ח
  • ללא רכב או כל אמצעי תחבורה אישי
  • התחייבויות: 0
  • שכר: 11.5K נטו
לפני מספר ימים חזרתי לתל אביב, הפעם לדרום תל אביב (טוב, עדיין 5 דקות מרוטשילד - נווה שאנן בכיוון לבונטין).
מצאתי חדר בדירת שותפים במחיר 1900-2000 ש"ח על שכ"ד + חשבונות! זה מחיר מדהים מבחינתי, והדירה ממש לא מתפרקת :O מה שכן, אין מה לעשות, צריך להתרגל לאיזור... אבל זה גם ממש קרוב לעבודה שלי (10 דקות הליכה או 5 דקות אוטובוס).
[אם מישהו שמכיר אותי קורא את זה, עכשיו הוא כבר לגמרי מזהה אותי :lol:]

מטרות לעתיד הקרוב:
  • להיות Debt free.
  • קשה לי מאוד עם הנסיעות לעבודה ולגור עם ההורים, אז לחזור לגור בשכירות במרכז (לאו דווקא בתל אביב, אבל במרחק סביר מהעבודה). עד 2300 ש"ח כולל חשבונות.
  • לעמוד ביעדי החיסכון של המשכורת, No matter what.
Done.
  • לחסוך 20,000 ש"ח קרן חירום נזילה.
החלטתי להוריד את זה ל-10K בחיסכון בחשבון בנק פפר בריבית P+1.4, 3.15% (ניתן לשבור בכל רגע ולוותר על הריבית היחסית). הכללתי את זה בפרטים למעלה בכסף הנזיל. זה נחמד להכנס לאפליקציה של פפר ולראות את השקלים (הבודדים...) עולים בחיסכון הזה כל פעם. שנתית מדובר ב-260 ש"ח שאקבל. כאמור אני גם אקבל 1000 ש"ח על הפקדת 12 משכורות בחשבון של פפר.

• להגדיל את השכר ב-10-20%.
  • ללמוד כמה שאפשר על השקעה פסיבית.
אלו עדיין מטרות לטווח הקרוב. למטרה הראשונה אני אגש בעוד כחודשיים, לגבי השנייה לצערי אני לא מוצא את עצמי קורא מספיק מסודר על הנושא אלא פשוט לומד דברים על הדרך מהפורום. צריך להשקיע בזה קצת יותר.
  • בנוסף, בספטמבר-דצמבר אני מתכוון לחסוך 60% מהשכר שלי (כולל עבודה ביום הבחירות ועוד איזה סופ"ש מילואים).

צעדים שעשיתי והחלטות לעתיד הרחוק יותר:
  • שילמתי את כל התשלומים שנשארו על הקורקינט החשמלי (4500 ש"ח). מכרתי את הקורקינט ב-3500 ש"ח.
  • פתחתי קרן השתלמות מחקה מדדי חו"ל בהלמן-אלדובי בדמי ניהול 0.35% (קבוצת רכישה נינג'ה\8200). בתהליך ניוד של הקרן מאלטשולר.
  • סגרתי טיסה+מלון לחופשה קצרה לחו"ל עם חברים לאירופה באוקטובר ואני סבבה עם זה לגמרי. והכי חשוב: שולם כבר. מישהו כתב לי בתחילת השרשור שמזה אני באמת נהנה, וזה נכון. אין לי בעיה להוסיף לתקציב השנתי שלי חופשות בחו"ל כל עוד אני עומד ביעדי החיסכון. בנוסף, הוצאתי אשראי I NEED IT עם עמלת המרה 1%. בינתיים ישראכארט כל חודש נותנים לי (על דעת עצמם) הטבת 0.97% עמלת המרה בכרטיס אשראי של חבר שנשאר לי, נראה אם ימשיך גם באוקטובר.
  • החלטתי כן לטוס לטיול ב-2020 במזרח לחודשיים+-, למרות ההפסד המשמעותי מלא להרוויח שכר. התקציב שאני מציב הוא 20K כולל הטיסות. מאמין שאעמוד במשמעותית פחות מזה. בעוד חודש אגיע ליעד של ה-20K נזילים (מעבר ל-10K בחיסכון פפר) כך שאשלם הכל, כולל טיסות, מהעו"ש ולא חלילה כמו בעבר בתשלומים.
  • לאחר מכן, את הכסף שאחסוך בכל חודש (6K~), אתחיל להפקיד לקופת הגמל להשקעה במסלול מנייתי (0.39%). בגלל דמי הניהול שיש לי, אני לא רואה סיבה לפתוח חשבון השקעות כרגע, ובינתיים חבל לי להחזיק את הכסף בעו"ש. מה גם שאני לא רוצה לקבל החלטה שגויה מבחינת אופן ההשקעה. בקיצור, עדיף שהכסף יהיה מושקע קודם כל, כמו שפירמידת הצרכים של הסולידית מלמדת. חשבון השקעות בהחלט יפתח בעתיד, ואז אצטרך להחליט אם אני משתמש בקופת גמל לאיזון התיק או מושך אותה ומשלם את מס רווחי ההון. השיקול הוא שאם אני אמשוך אותה, לא אוכל יותר להפקיד עם דמי ניהול 0.39.
  • אני מתכוון להרשם למדעי המחשב באוניברסיטה בעוד שנה (יש עזרה מההורים לשכר לימוד + שנה וחצי של מחייה).

עד כאן. החודשים האחרונים היו Eye-opening לגמרי והצלחתי באמת לשנות הרגלים. עכשיו צריך לעמוד ביעדים כשאני שוב אדם עצמאי שלא גר עם ההורים :) מצד שני, לראות שאני לא מוותר על לחיות (במסגרת התקציב).
אשמח לשמוע כל טיפ/תובנה/טענה!

נערך לאחרונה ב:
עוד חודשיים עברו להם. המצב די סבבה, יכל להיות יותר טוב ואפרט עוד רגע, אבל סה"כ אני כן מרגיש על הדברים.

נתחיל בפרטים היבשים:
  • כסף נזיל: 27K ש"ח
  • פנסיה בהפניקס (1.5% ו-0.15%): 59K
  • קה"ש בהלמן אלדובי (0.35%; מחקה מדדי חו"ל): 16K
  • קופג"ה באלטשולר שחם (0.39%): 1K
  • כלי תחבורה אישי: קורקינט חשמלי Falcon M10
  • שכר: ללא שינוי
  • בנוסף, בספטמבר-דצמבר אני מתכוון לחסוך 60% מהשכר שלי (כולל עבודה ביום הבחירות ועוד איזה סופ"ש מילואים).
עד כה, בספטמבר-אוקטובר, ההכנסות שלי היו 24.4K (או 12.2 לחודש). נוסף על השכר הרגיל שלי, עבדתי ביום הבחירות 9 שעות בקלפי ועשיתי כמה ימי מילואים באחד החגים של תשרי.
ההוצאות ה"רגילות" שלי היו 9K (או 4.5 לחודש). אז כביכול היה מדובר ב-63% חיסכון. אבל... היו לי עוד לא מעט הוצאות ואפרט בהמשך.

ההוצאות השוטפות מתחלקות כך בשני החודשים בממוצע:
  • שכ"ד+חשבונות: 1100 ש"ח**
  • מוצרי אוכל, ניקיון וטואלטיקה משותפים בדירה: 100 ש"ח
  • ארוחת ערב (גם בחוץ וגם מצרכים, נוח לי לעקוב בצורה הזאת): 780 ש"ח
  • ארוחת צהריים בעבודה (2/3 בחוץ, 1/3 מהבית): 500 ש"ח
  • בילויים ובידור: 900 ש"ח***
  • שטויות (אוכל ושתייה שהם לא ארוחת צהריים או ערב או מצרכים, קצת סיגריות לצערי, בקיצור דברים לא נחוצים): 310 ש"ח***
  • רפואי/טיפוח/מנוי לחד"כ: 310 ש"ח
  • תחבורה: 380 ש"ח
  • טלפון וצריכת תוכן: 70 ש"ח
  • מתנות/תרומות: 75 ש"ח
** הבנתי שאני לא הולך לעמוד ביעדי החיסכון שהצבתי לעצמי אם אשלם שכ"ד כל התקופה. בחגים בכל מקרה עשיתי כמה ימי מילואים והייתי בחו"ל וידעתי שאהיה לא מעט אצל משפחה, אז סבלטתי את החדר שלי ל-3 שבועות באוקטובר. החלטה טובה, אבל צריך פשוט להפסיק להוציא אקסטרא כדי לא להגיע לפוזיציות האלה מראש. בנובמבר-דצמבר ההוצאה הזאת תעמוד על כמעט פי 2 (2000 ש"ח).
*** אני מודע לזה שרוב ההוצאות שלי כרגע הן אוכל בחוץ ובילויים וזה עלה כשחזרתי לגור בתל אביב. זה אמנם עדיין הרבה יותר טוב מאיך שזה היה לפני קצת יותר מחצי שנה, אבל אני רוצה וצריך להוריד את הסה"כ של כל הקטגוריות האלה ב-30%~, במיוחד בהתחשב הנקודה הקודמת.

הוצאות נוספות:
  • חופשה באירופה עם חברים: 2500 ש"ח ב-5 ימים (בלי קשר ללינה+טיסה ששולמו כבר לפני כן). התקציב שלי היה 1800 ש"ח...
    אין לי בעיה להוסיף לתקציב השנתי שלי חופשות בחו"ל כל עוד אני עומד ביעדי החיסכון
    החלטתי שהתקציב השנתי שלי לחופשות "קצרות" יהיה 1K בחודש, 12K בשנה.
  • רופא שיניים: 2800 ש"ח (כתר לטיפול שורש שעשיתי בצבא). שילמתי היישר מהעו"ש וזה כשלעצמו הרגיש טוב. הוצאה נחוצה שלא היה לי איך להמנע ממנה.
  • קורקינט חשמלי: 3000 ש"ח.
    שילמתי את כל התשלומים שנשארו על הקורקינט החשמלי (4500 ש"ח). מכרתי את הקורקינט ב-3500 ש"ח.
    התלבטתי אם לחזור לקורקינט, אבל אחרי חודשיים חזרה בתל אביב הבנתי שאין תחליף לקורקינט (במיוחד בשבת) + היה דיל באמת משתלם בקבוצת רכישה על קורקינט ברמה די טובה. שילמתי במזומן. אני הולך להכניס לחישוב ההוצאות את ההוצאה מחולקת ב-12 חודשים החל מנובמבר (בשנה הבאה כבר אקנה חופשי חודשי זול של סטודנט). כלומר 250 ש"ח לחודש, שהולכים להחליף את החופשי-חודשי שהייתי קונה ב-299 ש"ח. בנסיעות להורים אחת לשבועיים אמצא טרמפים או אשלם 15 ש"ח לכיוון ברכבת. בסה"כ אני מאמין שאמשיך לשלם כל חודש 350 ש"ח על תחבורה (250 על הקורקינט, 50~ על רכבות, 50 על נסיעות שהקורקינט לא רלוונטי אליהן כי אי אפשר להכניס אותו למשל לקניון), במקום ה-380 ששילמתי עד כה (299 ש"ח חופשי חודשי, 80 ש"ח שונות שגם כלל איזה מונית או שתיים בשבת כשאי אפשר היה לקחת קורקינט שיתופי). ההפרש ילך על כמה פאנצ'רים בשנה (למרות שאם נוהגים זהיר אפשר להוריד את זה למינימום). הבעיה היחידה היא שאני גר בקומה 2 בלי מעלית, וזה קצת קשוח להעלות אותו כל פעם.
  • בעוד חודש אגיע ליעד של ה-20K נזילים (מעבר ל-10K בחיסכון פפר) כך שאשלם הכל, כולל טיסות, מהעו"ש ולא חלילה כמו בעבר בתשלומים.
  • לאחר מכן, את הכסף שאחסוך בכל חודש (6K~), אתחיל להפקיד לקופת הגמל להשקעה במסלול מנייתי (0.39%).
השורה התחתונה היא שהייתי קצת נמהר עם השורות האלה (כרגע יש לי 27K, ואני רוצה להאמין שבתחילת 2020 יהיו לי 39K: כלומר 20K לטיול, 9K להפקיד לקופת הגמל להשקעה ו-10K בקרן החירום בפפר).
לא לקחתי בחשבון את ההוצאות בחופשה ואת רופא השיניים (למרות שידעתי שזה הולך לקרות). גם לא תכננתי לקנות את הקורקינט, למרות שזאת הוצאה שאני מאמין שתשתלם.
זה מנע ממני להתעסק בנושא הטיול ומטרות נוספות כמו הגדלת הכנסה, אבל אין מנוס מלעשות את זה בחודשים הקרובים. מה גם שאני בהחלט מרגיש שאני צריך הפסקה מהעבודה ובכללי זמן לחשוב על המשך ההתנהלות שלי לפני הלימודים. סה"כ מעבר לחודש וחצי חופש ב-2017, אני עובד כמעט רצוף כבר לא מעט זמן (כולל הצבא).

כמו תמיד, אשמח לשמוע כל דבר שיש לכם להגיד. תודה על הקריאה.

נערך לאחרונה ב:
סוגר את שנת 2019 - השנה שבה התעוררתי על החיים שלי (כלכלית) ועברתי מחיים בחוב צרכני ותלות בכסף של אחרים למצב של יציבות כלכלית, ומצרכנו-קורבניזם למצב של צרכנות נבונה (מת על המונחים של דורין :)).
אבל זה היה החלק הקצר. עכשיו מתחיל החלק הארוך (מאוד מאוד) והקשה בהגעה לעצמאות כלכלית (שגם תלוי בכ"כ הרבה דברים בדרך).

הפעם בלי פירוט יתר (חסכתי בנובמבר-דצמבר רק 45% מהנטו), סטטוס:
  • כסף נזיל: 36K ש"ח
  • פנסיה בהפניקס (1.5% ו-0.15%): 65K
  • קה"ש בהלמן אלדובי (0.35%; מחקה מדדי חו"ל): 19K
  • קופת גמל להשקעה באלטשולר שחם (0.39%): 1.5K
  • ההורים יממנו תואר + מחייה של שנה וחצי במהלך התואר (סה"כ 100K).
פירוט על הכסף הנזיל:
  • 15K מוקדשים לטיול (כרטיסי הטיסה הגדולים הלוך חזור כבר נקנו).
  • 10K נמצאים בפיקדון השנתי של פפר ומהווים קרן חירום.
  • ההפרש יוכנס תחילה לקופת גמל להשקעה (עד יוני-יולי הסכום קטן מדי להשקעה עצמאית לטעמי ויש לי דמי ניהול די נמוכים בקופג"ה).

לחיי 2020!
שתהיה השנה שבה:
  1. אתחיל לנצל את החיסכון להשקעה
  2. אקח חודשיים לעצמי, לטייל (למרות שזה לא סולידי :>)
  3. אתחיל תואר (מדמ"ח) באוניברסיטה

במה עוסק, אם אפשר לשאול?

עדכון :)

אז התכניות שלי די התחרבשו תודות לקורונה, והטיול במזרח הומר לשבוע וחצי בספרד ופורטוגל עם חברים (תכננתי להמשיך עוד קצת באירופה אבל אז הקורונה התפשטה גם שם... אולי אני הנאחס שהביא את הקורונה). היה ממש כיף ולא התחשבנתי שם על כסף.
למי שקורא את זה ומודאג: אפילו עשיתי בדיקה לנגיף כשחזרתי, שחזרה שלילית.

למרות שהטיול במזרח בוטל, אני עדיין בחופש מהעבודה עד אמצע אפריל לטובת הטענת מצברים.
כרגע אצל ההורים, כי לא לקבל משכורת ולשלם שכ"ד באמת כבד עליי פסיכולוגית. חושב מה לעשות עם הזמן הפנוי :)

פרטים יבשים
  • כסף נזיל: 44K ש"ח
  • פנסיה בהפניקס (1.5% ו-0.15%): 72K
  • קה"ש בהלמן אלדובי (0.35%; מחקה מדדי חו"ל): 22K
  • קופת גמל להשקעה באלטשולר שחם (0.39%): 10K
  • ההורים יממנו תואר + מחייה של שנה וחצי במהלך התואר (סה"כ 100K).

הוצאות
בינואר-פברואר הוצאתי 5600 ש"ח בממוצע; מתוכם 2000 ש"ח על שכ"ד והוצאות דיור ו-2400 ש"ח על אוכל ובילויים. השאר זה כמובן תחבורה, בריאות, טלפון ושירותי צריכה, צדקה וכו'.
אם אני חוזר להודעות מהעבר אני נזכר שדיברתי על הרצון להוריד מאוכל+בילויים ב-30% (כלומר 800~ ש"ח), אבל במבחן התוצאה זה כנראה לא ריאלי מבחינתי באופן אישי לרווק בן 24 בתל אביב. אולי אני סתם מחרטט ועושה רציונאליזציה לבזבוז.

הכנסות וחיסכון
קיבלתי בינואר דמי הבראה ובפברואר בונוס קטנטן בעבודה על שנת 2019, ככה שיוצא שחסכתי בחודשיים האלה 60% מהשכר.

השקעה
אז בעיקרון דחיתי את ההחלטות על השקעה כי תכננתי להשתמש בלא מעט כסף לטיול. בסוף על הטיול הקצר הוצאתי פחות כמובן.
סגרתי את החיסכון בפפר קצת מוקדם ותכננתי להכניס אותו שוב לשנה, אבל איחרתי את המועד כי כבר סגרו את האפשרות.

בקיצור, נשארתי עם 52K. מתוכם 10K אני מגדיר כקרן חירום ו-4K למחיה בזמן שאני לא עובד, אז יש לי 38K לעבוד איתם.
הכנסתי 8K לקופת גמל להשקעה אתמול אחרי הירידות, מה שמשאיר עוד 30K.
אני מרגיש שאני ממש יושב על הגדר, ונמנע מללמוד מספיק על השקעה בבית השקעות ישראלי \ IB. יכול להיות גם שבסכום הממש נמוך הזה פפר אינווסט כן פיתרון (0.8% דמי ניהול אבל בלי עמלות), רק צריך להבין מה תהיה העלות של ההעברה של תיק שם לבית השקעות.

שורה תחתונה
בכללי, היומן הזה ממש ארוך ומפורט אבל אם הייתי צריך להסביר לעצמי בן ה-22 בצורה פשוטה מה ה"סוד" לא להכנס למצב שהייתי בו בסה"כ לפני שנה:
(1) תעקוב אחרי כל הוצאה שלך, עד שזה נהיה אוטומטי
(2) תחסוך לפחות 50% מהמשכורת שלך, לא משנה מה. אולי 30% כשזה משכורת קבע-מינימום :)
(3) אם לא עמדת ב-2, בצע אופטימיזציה להוצאות

תוכל להרחיב איך זה מתבצע? נדרשת לעשות או יזמת לעשות והאם ניתן בכלל ליזום?
אני יזמתי מיד כשחזרתי לארץ (בטלפון מול 101, הם מפנים למוקד קורונה שהם הקימו או משהו). האמת שלא רצו כ"כ לעשות לי כי לא בדיוק עמדתי בתנאים ב-100% של החוזרים מחו"ל (אשמח להרחיב בפרטי), אבל התעקשתי מול מוקד מד"א שיעלו אותי מול הרופאה האיזורית של משרד הבריאות ושכנעתי אותה למה אני צריך לעשות את הבדיקה. תוך שעתיים הבדיקה התבצעה בביתי. הורים של חבר חזרו מספרד לפני שבוע לבידוד וביצעו להם את הבדיקה רק היום (היו בתור המתנה).
מגיע נציג של מד"א בחליפה ממוגנת, לוקח משטח מהגרון ומכל נחיר באף ומעביר את זה להבנתי למעבדה בתל השומר. אמרו לי שתוצאות תוך יום-יומיים ושיצרו איתי קשר, אבל אז בגלל עומס בדיקות זה הפך ל48 שעות לפחות וכנראה שיותר.
התקשרתי היום ללשכה האיזורית של משרד הבריאות, הפנו אותי לטלפון של האחות האפידימיולגית האיזורית (או משהו כזה) והסתבר שתוצאת הבדיקה כבר הייתה אצלה, פשוט יש מאות כאלה אצלה ולוקח להם זמן להתקשר אחד אחד ולהודיע על התוצאה השלילית. מניח שעל תוצאה חיובית הם לא מחכים.

נערך לאחרונה ב:
אני יזמתי מיד כשחזרתי לארץ (בטלפון מול 101, הם מפנים למוקד קורונה שהם הקימו או משהו). האמת שלא רצו כ"כ לעשות לי כי לא בדיוק עמדתי בתנאים ב-100% של החוזרים מחו"ל (אשמח להרחיב בפרטי), אבל התעקשתי מול מוקד מד"א שיעלו אותי מול הרופאה האיזורית של משרד הבריאות ושכנעתי אותה למה אני צריך לעשות את הבדיקה. תוך שעתיים הבדיקה התבצעה בביתי. הורים של חבר חזרו מספרד לפני שבוע לבידוד וביצעו להם את הבדיקה רק היום (היו בתור המתנה).
מגיע נציג של מד"א בחליפה ממוגנת, לוקח משטח מהגרון ומכל נחיר באף ומעביר את זה להבנתי למעבדה בתל השומר. אמרו לי שתוצאות תוך יום-יומיים ושיצרו איתי קשר, אבל אז בגלל עומס בדיקות זה הפך ל48 שעות לפחות וכנראה שיותר.
התקשרתי היום ללשכה האיזורית של משרד הבריאות, הפנו אותי לטלפון של האחות האפידימיולגית האיזורית (או משהו כזה) והסתבר שתוצאת הבדיקה כבר הייתה אצלה, פשוט יש מאות כאלה אצלה ולוקח להם זמן להתקשר אחד אחד ולהודיע על התוצאה השלילית. מניח שעל תוצאה חיובית הם לא מחכים.

תודה על השיתוף!

עברה בדיוק שנה מאז הפוסט הראשון שלי.

עיקרי הדברים
התהליך שעברתי:
ינואר 2019: חוב של 27K לבנק, 0 חסכונות, 30K פנסיה, 20K בפיקדון שחרור. אפשר להגיד שהשווי הנקי שלי היה משהו בין מינוס 10K ל-20K.
יולי 2019: 0 חובות, 0 חסכונות, 42K פנסיה, 8K קה"ש, 20K בפיקדון שחרור. שווי נקי: 28K בלי פנסיה, 70K עם פנסיה.
יולי 2020: 0 חובות, 60K חיסכון נזיל, 71K פנסיה, 23K קה"ש, 20K בפיקדון שחרור, 20K ב-VOO ו-10K בקופגל"ה. שווי נקי: 133K בלי פנסיה, 204K עם פנסיה.
עכשיו אני לוקח סטופ קטן לטובת לימודים (שהם גם סוג של השקעה :)).

זה יהיה הפוסט האחרון ביומן המסע הנוכחי, ואבקש מהמנהלים לשנות את שמו "מחוב של 30K לשווי של 200K - גיל 24-25". אולי בסוף התואר כשאחזור להרוויח משכורת נורמלית ולחסוך אפתח יומן מסע של "החיים האמיתיים", מה שנקרא.

מה קרה מאז העדכון האחרון
אני עדיין בחופש מהעבודה עד אמצע אפריל לטובת הטענת מצברים.
זה מה שכתבתי ב-10 למרץ. איפשהו לקראת סוף מרץ, אחרי שכבר היינו בכמעט סגר מלא, הבנתי שהטענת מצברים גדולה לא תהיה פה ועדיף לי לחזור לעבוד (מהבית). ביום שבו רציתי להתחיל לחפש דירה לכמה חודשים ולהתקשר לבקש לחזור מהחל"ת (מי היה מאמין בפברואר כשקלחתי אותו שהמילה הזאת תהיה כ"כ נפוצה בישראל) - התקשרו אליי מהעבודה והוציאו אותי לחל"ת משלהם "בגלל המצב". חודשיים לאחר מכן פוטרתי סופית. זה קרה לשני שליש מהצוות שלי, אבל האמת שהופתעתי. לא חשבתי שאני בשני שליש ההם אלא בשליש שירצו לשמר. אני לא אכנס פה לפרטים יותר מדי כי לא נראה לי שזה מעניין כ"כ (אולי מתישהו באיזה שרשור רלוונטי של פיטורין/חל"ת בצל הקורונה).

בכל מקרה, מצד אחד מאוד התבאסתי ונפגע לי האגו, מצד שני אפשר להגיד שקצת שמחתי: תכננתי להתפטר בעצמי ביולי-אוגוסט לפני הלימודים, כי לא נהניתי מאוד בעבודה, ובנסיבות הנוכחיות נהייתי גם זכאי מיידי לדמי אבטלה בגובה 6.5K (כאמור, השכר שלי היה 11.5K נטו + הפרשות פנסיוניות). אמנם זה לא השכר שהיה לי, לא קרוב, אבל זה אחלה כסף בשביל לא לעשות כלום (ובלי הוצאות דיור יוצא שהחיסכון החודשי שלי לא שונה מזה של ינואר-פברואר).
הייתי אמור לקבל דמי אבטלה במשך חודשיים בלבד מפאת גילי (וכמובן שכשפוטרתי בסופו של דבר קיבלתי חודש של משכורת). בזכות הממשלה שלנו (וביקרתי את ההחלטה הזאת בשרשור הרלוונטי) אני מקבל דמי אבטלה כבר 3 חודשים וסביר שאקבל עוד 3 חודשים לפחות עד הלימודים.

פרטים יבשים - סטטוס נוכחי
  • כסף נזיל: 60K ש"ח
  • "תיק" ב-Pepper Invest (ב-0.8% דמי ניהול): 20 יחידות VOO (שווי 20K ש"ח כיום)
  • קופת גמל להשקעה באלטשולר שחם (0.39%, מסלול מניות): 9.5K
  • פנסיה בהפניקס (לא יהיו הפקדות בשנתיים הקרובות, 0.1% מצבירה): 71K
  • קה"ש בהלמן אלדובי (לא יהיו הפקדות בשנתיים הקרובות, 0.35%; מחקה מדדי חו"ל): 23K
  • פיקדון שחרור (נזיל באפריל 2022): 20K

הוצאות
במרץ-יוני הוצאתי 2200 ש"ח בממוצע בחודש; כאשר מרץ-אפריל היו 1500 ומאי-יוני היו 2700. הסיבה להבדל כמובן: קורונה. הסיבה להוצאות הנמוכות כאמור: מגורים עם ההורים.
600 ש"ח על אוכל ובילויים (עלייה מ-200 במרץ-אפריל ל-1000 במאי-יוני), 450* על אימוני כושר, 300 מתנות/תרומות, 300 אלקטרוניקה, 300 בריאות, 150 תחבורה, 80 על מדיה וטלפון.
ההוצאה היחסית חריגה פה היא האימונים, אבל הגעתי למסקנה שכדי להתאמן באמת כמו שצריך סוף סוף אני צריך להוציא כסף על זה ואין לי שום בעיה עם זה. קיצר החלטתי לנצל את הסגר וזה עבד, אחרי שנים של ניסיונות כושלים. ירדתי 20 ק"ג ב-4 החודשים האחרונים.

הכנסות וחיסכון
  1. משכורת אחרונה + פדיון ימי חופשה שנשארו + דמי הבראה + החזר מיסוי גבוה על ינואר-פברואר בתלוש: 18K.
  2. דמי אבטלה עד כה: 13.5K.
  3. מעבר למשכורת פיטורין ודמי אבטלה, עשיתי 8 ימי מילואים עליהם קיבלתי במצטבר כ-4000 ש"ח. החישוב של תגמול המילואים בביטוח לאומי מתבצע לפי המשכורות בעבודה ויש פה LOOPHOLE נחמד בחוק למי שמתעניין: אם אעשה מילואים כל 60 יום או פחות מעכשיו, התגמול יחושב לפי אותן משכורות. גם אם זה יהיה עוד שנה וחצי. זה יוצא בערך פי 2.5 מהתגמול המינימלי שאקבל אם לא אשמור על ה-60 יום. קצת קשוח, אבל שווה ניסיון.
  4. בנוסף, קיבלתי 2600 ש"ח מענק מילואים מרשות המיסים על ביצוע 15 ימי מילואים בשנת 2019. לטעמי זה מספר הימים הכי קוסט אפקטיבי (על פחות מ-10 לא מקבלים כלום, על 10 מקבלים 1300, על 20 מקבלים אמנם 3900).
  5. קיבלתי 1000 ש"ח מ-Pepper על הפקדת 12 משכורות. אפס מאמץ.
  6. סה"כ 39K הכנסות במרץ-יוני. אפשר להגיד שאחוז החיסכון שלי היה 75% סתם לצורך התיעוד, ברור שיש פה מלא כוכביות.
השקעה
לאחר שנה שלמה של הססנות, קפצתי למים בשעה טובה.
השקעתי לאורך מרץ-מאי כ-17K דרך פפר אינווסט. מודה שניסיתי קצת לתזמן את השוק - את הקנייה הראשונה עשיתי ב-23 למרץ בסך 5K (אז ה-SP500 היה על 2200). קניתי רק VOO, כי יש באינווסט רק מניות אמריקאיות (התכנון בעתיד הוא לקנות בלאקרוק ישראליות אשס).
בחרתי בפלטפורמה הזו למרות דמי הניהול השנתיים הדי גבוהים (0.8) בגלל שאין עמלות קנייה / מינימום ופסיכולוגית לא יכלתי להביא את עצמי להשקיע 20K בבום. לקנות כל כמה ימים במנות קטנות עזר לי ממש להכניס את הכסף. בעתיד אני מתכוון לפתוח תיק בבית השקעות ישראלי (כאמור, מתכנן לקנות בלאקרוק ישראליות). אבל כל עוד זה הסכום שמושקע דמי הניהול השנתיים שלי לא שווים מעבר (20K * 0.8% הם 160 ש"ח). ב-30-40K כנראה כבר יש טעם לעבור, כשאחזור לקנות באופן קבוע (רבעוני) לא יהיה בכלל ספק שהגיע הזמן לעבור. הכוכבית פה היא שיש כיום בעיה להעביר תיק מפפר אינווסט למיטב דש טרייד משום מה, בכל מקרה נראה שפסגות נותנים תנאים טובים יותר. נראה.
כרגע השווי של 20 יחידות VOO שברשותי הוא 20K, אבל אני לא ממש מתייחס לזה בחודשים האחרונים. היה נחמד לקבל 100~ ש"ח דיבידנדים לראשונה.

ההתלבטות המרכזית שלי לשנתיים הקרובות היא בהקשר של השקעה נוספת מול מזומן. בעיקרון את ה-60K שחסכתי אני מחלק באופן הבא:
15K קרן חירום
20K השלמה למחייה 2021-2022 (יש עזרה מההורים בשנתיים הראשונות)
10K לרכב (ישן :)) שארצה לקנות לקראת סוף התואר
5K לחתונות (חברים הולכים להתחיל להתחתן בשנים הקרובות, אני צריך לשמור משהו בצד בשביל זה)
10K לטיולים (בתקווה שבעוד שנה זה בכלל יהיה רלוונטי)
ואפשר גם להוסיף על זה 20K שאני צפוי לקבל מאבטלה ב-3 חודשים הקרובים, אבל אי אפשר לדעת - אולי מחרתיים ימצאו חיסון לקורונה ויבטלו את הארכת הזכאות.

כרגע כל זה יושב בפיקדון של פפר ב-0.05% (כלום בקיצור). לפני הקורונה עוד היה להם 0.2%...
שקלתי להעביר את הכל לפיקדון של בנק ירושלים ולקבל 1-1.5% שנתי, אבל גם אז מדובר בכ-1000 ש"ח בשנה עם תחנות יציאה של שנה, ויש סיכוי שאצטרך חלק מהכסף לפני.
האפשרות הנוספת היא לקחת 30K מפה, להוסיף למה שכבר מושקע ולפתוח תיק בבית השקעות ישראלי.
אשמח לשמוע מה דעתכם.

השלב הבא
מדעי המחשב!
בתקווה שאקבל ציונים טובים ב-3 סמסטרים הראשונים שיאפשרו לי למצוא משרת סטודנט בחברה גדולה ומבוססת.

תודה גדולה לכל מי שקרא והגיב לאורך יומן המסע, פורום נדיר באיכותו.
תודה ענקית ל @הסולידית שפתחה לי את העיניים בתחילת 2019. אחריות אישית, אחריות אישית, אחריות אישית.

לפני שקראתי את הכל
זה יהיה הפוסט האחרון ביומן המסע הנוכחי, ואבקש מהמנהלים לשנות את שמו "מחוב של 30K לשווי של 200K - גיל 24-25". אולי בסוף התואר כשאחזור להרוויח משכורת נורמלית ולחסוך אפתח יומן מסע של "החיים האמיתיים", מה שנקרא.
מקווה לזכות לקרוא כותרת " משווי של 200K ל 4M - גיל 25-30"

עברה בדיוק שנה מאז הפוסט הראשון שלי.

עיקרי הדברים
התהליך שעברתי:
ינואר 2019: חוב של 27K לבנק, 0 חסכונות, 30K פנסיה, 20K בפיקדון שחרור. אפשר להגיד שהשווי הנקי שלי היה משהו בין מינוס 10K ל-20K.
יולי 2019: 0 חובות, 0 חסכונות, 42K פנסיה, 8K קה"ש, 20K בפיקדון שחרור. שווי נקי: 28K בלי פנסיה, 70K עם פנסיה.
יולי 2020: 0 חובות, 60K חיסכון נזיל, 71K פנסיה, 23K קה"ש, 20K בפיקדון שחרור, 20K ב-VOO ו-10K בקופגל"ה. שווי נקי: 133K בלי פנסיה, 204K עם פנסיה.
עכשיו אני לוקח סטופ קטן לטובת לימודים (שהם גם סוג של השקעה :)).

מה קרה מאז העדכון האחרון

זה מה שכתבתי ב-10 למרץ. איפשהו לקראת סוף מרץ, אחרי שכבר היינו בכמעט סגר מלא, הבנתי שהטענת מצברים גדולה לא תהיה פה ועדיף לי לחזור לעבוד (מהבית). ביום שבו רציתי להתחיל לחפש דירה לכמה חודשים ולהתקשר לבקש לחזור מהחל"ת (מי היה מאמין בפברואר כשקלחתי אותו שהמילה הזאת תהיה כ"כ נפוצה בישראל) - התקשרו אליי מהעבודה והוציאו אותי לחל"ת משלהם "בגלל המצב". חודשיים לאחר מכן פוטרתי סופית. זה קרה לשני שליש מהצוות שלי, אבל האמת שהופתעתי. לא חשבתי שאני בשני שליש ההם אלא בשליש שירצו לשמר. אני לא אכנס פה לפרטים יותר מדי כי לא נראה לי שזה מעניין כ"כ (אולי מתישהו באיזה שרשור רלוונטי של פיטורין/חל"ת בצל הקורונה).

בכל מקרה, מצד אחד מאוד התבאסתי ונפגע לי האגו, מצד שני אפשר להגיד שקצת שמחתי: תכננתי להתפטר בעצמי ביולי-אוגוסט לפני הלימודים, כי לא נהניתי מאוד בעבודה, ובנסיבות הנוכחיות נהייתי גם זכאי מיידי לדמי אבטלה בגובה 6.5K (כאמור, השכר שלי היה 11.5K נטו + הפרשות פנסיוניות). אמנם זה לא השכר שהיה לי, לא קרוב, אבל זה אחלה כסף בשביל לא לעשות כלום (ובלי הוצאות דיור יוצא שהחיסכון החודשי שלי לא שונה מזה של ינואר-פברואר).
הייתי אמור לקבל דמי אבטלה במשך חודשיים בלבד מפאת גילי (וכמובן שכשפוטרתי בסופו של דבר קיבלתי חודש של משכורת). בזכות הממשלה שלנו (וביקרתי את ההחלטה הזאת בשרשור הרלוונטי) אני מקבל דמי אבטלה כבר 3 חודשים וסביר שאקבל עוד 3 חודשים לפחות עד הלימודים.

פרטים יבשים - סטטוס נוכחי
  • כסף נזיל: 60K ש"ח
  • "תיק" ב-Pepper Invest (ב-0.8% דמי ניהול): 20 יחידות VOO (שווי 20K ש"ח כיום)
  • קופת גמל להשקעה באלטשולר שחם (0.39%, מסלול מניות): 9.5K
  • פנסיה בהפניקס (לא יהיו הפקדות בשנתיים הקרובות, 0.1% מצבירה): 71K
  • קה"ש בהלמן אלדובי (לא יהיו הפקדות בשנתיים הקרובות, 0.35%; מחקה מדדי חו"ל): 23K
  • פיקדון שחרור (נזיל באפריל 2022): 20K

הוצאות
במרץ-יוני הוצאתי 2200 ש"ח בממוצע בחודש; כאשר מרץ-אפריל היו 1500 ומאי-יוני היו 2700. הסיבה להבדל כמובן: קורונה. הסיבה להוצאות הנמוכות כאמור: מגורים עם ההורים.
600 ש"ח על אוכל ובילויים (עלייה מ-200 במרץ-אפריל ל-1000 במאי-יוני), 450* על אימוני כושר, 300 מתנות/תרומות, 300 אלקטרוניקה, 300 בריאות, 150 תחבורה, 80 על מדיה וטלפון.
ההוצאה היחסית חריגה פה היא האימונים, אבל הגעתי למסקנה שכדי להתאמן באמת כמו שצריך סוף סוף אני צריך להוציא כסף על זה ואין לי שום בעיה עם זה. קיצר החלטתי לנצל את הסגר וזה עבד, אחרי שנים של ניסיונות כושלים. ירדתי 20 ק"ג ב-4 החודשים האחרונים.

הכנסות וחיסכון
  1. משכורת אחרונה + פדיון ימי חופשה שנשארו + דמי הבראה + החזר מיסוי גבוה על ינואר-פברואר בתלוש: 18K.
  2. דמי אבטלה עד כה: 13.5K.
  3. מעבר למשכורת פיטורין ודמי אבטלה, עשיתי 8 ימי מילואים עליהם קיבלתי במצטבר כ-4000 ש"ח. החישוב של תגמול המילואים בביטוח לאומי מתבצע לפי המשכורות בעבודה ויש פה LOOPHOLE נחמד בחוק למי שמתעניין: אם אעשה מילואים כל 60 יום או פחות מעכשיו, התגמול יחושב לפי אותן משכורות. גם אם זה יהיה עוד שנה וחצי. זה יוצא בערך פי 2.5 מהתגמול המינימלי שאקבל אם לא אשמור על ה-60 יום. קצת קשוח, אבל שווה ניסיון.
  4. בנוסף, קיבלתי 2600 ש"ח מענק מילואים מרשות המיסים על ביצוע 15 ימי מילואים בשנת 2019. לטעמי זה מספר הימים הכי קוסט אפקטיבי (על פחות מ-10 לא מקבלים כלום, על 10 מקבלים 1300, על 20 מקבלים אמנם 3900).
  5. קיבלתי 1000 ש"ח מ-Pepper על הפקדת 12 משכורות. אפס מאמץ.
  6. סה"כ 39K הכנסות במרץ-יוני. אפשר להגיד שאחוז החיסכון שלי היה 75% סתם לצורך התיעוד, ברור שיש פה מלא כוכביות.
השקעה
לאחר שנה שלמה של הססנות, קפצתי למים בשעה טובה.
השקעתי לאורך מרץ-מאי כ-17K דרך פפר אינווסט. מודה שניסיתי קצת לתזמן את השוק - את הקנייה הראשונה עשיתי ב-23 למרץ בסך 5K (אז ה-SP500 היה על 2200). קניתי רק VOO, כי יש באינווסט רק מניות אמריקאיות (התכנון בעתיד הוא לקנות בלאקרוק ישראליות אשס).
בחרתי בפלטפורמה הזו למרות דמי הניהול השנתיים הדי גבוהים (0.8) בגלל שאין עמלות קנייה / מינימום ופסיכולוגית לא יכלתי להביא את עצמי להשקיע 20K בבום. לקנות כל כמה ימים במנות קטנות עזר לי ממש להכניס את הכסף. בעתיד אני מתכוון לפתוח תיק בבית השקעות ישראלי (כאמור, מתכנן לקנות בלאקרוק ישראליות). אבל כל עוד זה הסכום שמושקע דמי הניהול השנתיים שלי לא שווים מעבר (20K * 0.8% הם 160 ש"ח). ב-30-40K כנראה כבר יש טעם לעבור, כשאחזור לקנות באופן קבוע (רבעוני) לא יהיה בכלל ספק שהגיע הזמן לעבור. הכוכבית פה היא שיש כיום בעיה להעביר תיק מפפר אינווסט למיטב דש טרייד משום מה, בכל מקרה נראה שפסגות נותנים תנאים טובים יותר. נראה.
כרגע השווי של 20 יחידות VOO שברשותי הוא 20K, אבל אני לא ממש מתייחס לזה בחודשים האחרונים. היה נחמד לקבל 100~ ש"ח דיבידנדים לראשונה.

ההתלבטות המרכזית שלי לשנתיים הקרובות היא בהקשר של השקעה נוספת מול מזומן. בעיקרון את ה-60K שחסכתי אני מחלק באופן הבא:
15K קרן חירום
20K השלמה למחייה 2021-2022 (יש עזרה מההורים בשנתיים הראשונות)
10K לרכב (ישן :)) שארצה לקנות לקראת סוף התואר
5K לחתונות (חברים הולכים להתחיל להתחתן בשנים הקרובות, אני צריך לשמור משהו בצד בשביל זה)
10K לטיולים (בתקווה שבעוד שנה זה בכלל יהיה רלוונטי)
ואפשר גם להוסיף על זה 20K שאני צפוי לקבל מאבטלה ב-3 חודשים הקרובים, אבל אי אפשר לדעת - אולי מחרתיים ימצאו חיסון לקורונה ויבטלו את הארכת הזכאות.

כרגע כל זה יושב בפיקדון של פפר ב-0.05% (כלום בקיצור). לפני הקורונה עוד היה להם 0.2%...
שקלתי להעביר את הכל לפיקדון של בנק ירושלים ולקבל 1-1.5% שנתי, אבל גם אז מדובר בכ-1000 ש"ח בשנה עם תחנות יציאה של שנה, ויש סיכוי שאצטרך חלק מהכסף לפני.
האפשרות הנוספת היא לקחת 30K מפה, להוסיף למה שכבר מושקע ולפתוח תיק בבית השקעות ישראלי.
אשמח לשמוע מה דעתכם.

השלב הבא
מדעי המחשב!
בתקווה שאקבל ציונים טובים ב-3 סמסטרים הראשונים שיאפשרו לי למצוא משרת סטודנט בחברה גדולה ומבוססת.

תודה גדולה לכל מי שקרא והגיב לאורך יומן המסע, פורום נדיר באיכותו.
תודה ענקית ל @הסולידית שפתחה לי את העיניים בתחילת 2019. אחריות אישית, אחריות אישית, אחריות אישית.
קצת עצוב שאתה מספיק לעדכן, היומן שלך ובאופן כללי הצורה שאתה חושב הביאו לי המון השראה. היכולת שלך להתגמש ולהתמיד מאוד מרשימה, בטוח שתעשה גם חייל בתואר.

מקווה לזכות לקרוא כותרת " משווי של 200K ל 4M - גיל 25-30"
חחח אני גם מקווה, אבל כרגע גיל 40 נראה לי קצת יותר ריאלי למספר שנקבת בו :)

קצת עצוב שאתה מספיק לעדכן, היומן שלך ובאופן כללי הצורה שאתה חושב הביאו לי המון השראה. היכולת שלך להתגמש ולהתמיד מאוד מרשימה, בטוח שתעשה גם חייל בתואר.
קודם כל תודה רבה, משמח לשמוע שקיבלת השראה מהיומן. אני מפסיק לעדכן נטו כי לא יהיה יותר מדי מה לעדכן/לתהות בשנתיים הקרובות מבחינה פיננסית, אולי דברים קטנים אבל זה כבר יקרה ברחבי השרשורים השונים הפורום.

@Tim_Duncan תשמע השרשור שלך ממש מעורר הערכה. בתור בוגר טכניון בהנדסת אווירונאוטיקה וחלל הנה כמה טיפים שאני יכול לתת לך בהיבט הכלכלי לסטודנט בטכניון. בהיבט האקדמי הכי טוב להתייעץ עם מישהו במהלך שנה מתקדמת / בוגר טרי כדי להבין מי כנגד מי

1. תילחם על מעונות - יכול להיות שמטעמים סוציו-אקונומיים יחליטו שלא מגיע לך בגלל X Y Z. מניסיון של חברים אפשר להילחם ולקבל. זה חיסכון של אלפי שקלים בחודש.
  2. אם החלטת על דירה - אז עם שותפים כמובן. מניסיון שלי יותר קל למצוא כמה שותפים מראש ולשכור דירה שלמה על פני למצוא חדר שמתפנה. כי על כל חדר שמתפנה יש את תחרות "שותף נולד"..
  3. תתארגן על מזון. כאן יש שתי אפשרויות עיקריות שצריך לשלב בינהם
    1. ספק אמא - כל הסטודנטים חוזרים מהסופ"ש עם שקיות גדושות בקופסאות אוכל מאמא. אחלה של דבר.
    2. קניות - בקמפוס הטכניון יש מכולת יקרה והשופרסל שקרוב (מרחק הליכה או אוטובוס) גם מאד יקר. יש ליד סופר חרדי זול יחסית במרכז זיו. אמנם זה טרחה אבל הייתי שוקל לעשות קנייה דו-שבועית.
  4. בילויים - אתה סטודנט צעיר ותרצה לבלות וזה אחלה! אני לא בדיוק בליין אבל הנה מה שלמדתי:
    1. מסיבות אגודה זה שווה וזול - יש בערך כל חודש אחת כזו והן יחסית זולות כנ"ל האלכוהול. כשתתחיל להכיר אנשים בטח תעשו מסיבה לפני כן ולא תבזבזו באירוע עצמו.
    2. יש המון קבוצות תחביב בטכניון. הן מפרסמות את עצמן בפייסבוק (ראה סטודנטים בטכניון בפייסבוק) או במיילים שונים שמקבלים. אני נורא נהנתי מאימפרוב, יש גם דיבייט, LARP, קבוצות ספורט ומה לא.
    3. הייתי נמנע במידת האפשר מהפאבים הסמוכים לטכניון. הם יקרים והשירות בהם היה תמיד על הפנים.
  5. בתור מישהו בוגר שחי במרכז סביר שהיית רגיל לשדר רמה כלכלית מסויימת (רכב, טלפון, לבוש וכו'). בתור סטודנט מספיק שתראה לא מוזנח והשאר בסדר לטעמי. לכן אל תרגיש מחויב לשדר ע"י דברים יקרים שאתה תותח. אנשים יבינו את זה.
  6. מחשב - אני בסמסטר הראשון באתי עם מחשב נייח ישן עם לינוקס. אחרי חודש הבנתי שזה לא בשבילי וקניתי מחשב נייד שמשרת אותי עד היום (8-9 שנים), אבל בדיעבד הוא לא היה הכי נוח. הנה כמה שיקולים:
    1. רב מה שתלמד בשנה א' יהיה מתמטיקה, אז לא תצטרך את המחשב אלא קלסר עם דפים ומחברות של פעם. יש מי שמשתמש בטאבלטים. זה יכול להיות ממש נוח, זה רק התחיל בתקופתי.
    2. בכל הפקולטות יש חוות מחשבים שבהן אפשר ללמוד אם הציבוריות לא מפריעה לך. יכולים להתפתח שם קשרים חברתיים (רע לתרגילי הבית) ואנשים יכולים לעזור לך לפעמים (טוב לתרגילי הבית). אבל אם אתה בדירה / מעונות, ללכת / לרכב לפקולטה זה מבאס.
    3. אם כבר מחשב נייד אז ההמלצה שלי הוא מחשב נייד. היום לא הייתי מתפשר על יותר מ13-14 אינץ' ומשקל של 2 קילו (עדיף 1.5). אם אתה מתבאס לשים את המחשב בתיק אז חבל עליו. כדי לפצות על זה בדירה , מומלץ לרכוש מסך איכותי עם פאנל IPS שתוכל להתחבר אליו ולעבוד שעות ארוכות עם שני מסכים.
    4. אפשרות נוספת היא לקנות מחשב יד שנייה. אני הייתי הולך על סדרת Thinkpad. סדרות X וT נהדרות. אפשר לשים על מחשב יד שנייה SSD באיזה 250 שקל, להתקין לינוקס ולהנות ממש.
  7. ספורט אני בחור לא ספורטיבי אבל הנה מה שהיה בזמנו בטכניון בחינם (בתשלום דמי הסטודנט המגוחכים)
    1. מכון כושר ממש טוב
    2. בריכה אולימפית
    3. קורסי ספורט שונים - ככל שאתה צעיר יותר קשה יותר להירשם לדברים השווים.
אתה הוכחת שאתה שם יעדים ולא מוותר לעצמך. האתגר האמיתי בלימודים הוא לא לוותר לעצמך. לראשונה בחיי לפחות, הייתי בסביבת אנשים ברמה ממש גבוהה והדרישות היו בשמיים. כדי להצליח אני הייתי צריך לעבוד באמת קשה מהבוקר עד הלילה. אחרי שנה מפתחים יכולת להבין מה עובד בשבילך ומה לא. בשבילי, זה היה הבנה ברמה של 100% של ההרצאות ומעבר זריז על תרגולים. לרב האנשים זה הפוך. אני לא הייתי מוותר על תרגילי הבית ולא מ"רפרנס" (מעתיק )אותם מפני שזה הופך להיות כדור שלג של חוסר הבנה. בתקופת בחינות רב האנשים לא מצליחים להשלים את זה.

אני חושב שיומן של סטודנט יכול להוות אחלה השראה לקוראים עתידיים בפורום.

בהצלחה!

נערך לאחרונה ב:
אני חושב שיומן של סטודנט יכול להוות אחלה השראה לקוראים עתידיים בפורום.
חייב להסכים עם רמי.
זה יכול להיות גם אחלה עבורך, מעין דוח סטטוס לראות שאתה לא מתפזר (בהנחה וזה המטרה).
הסטודנטים שלמדתי איתם היו על כל הסקאלה מבחינת הוצאות, היו כאלה שהיו חייבם לשכור דירה לבדם, היו כאלה שהיו חייבים רכב, ורק חלקם עבדו בשביל לממן את זה. היו גם ממש חברה רציניים שנזהרו לא להגיע לחובות, ולא לחיות מעל הפופיק.

יגידו לך את צירוף המילים "החלקת הכנסה" פסיכולוגית זה לא עובד. את המוציא 5,000 בתור סטודנט עם הכנסה של 2,000, זה ממשיך להוצאות של 18,000 עם הכנסות של 15,000 אחרי הלימודים.

@Tim_Duncan תשמע השרשור שלך ממש מעורר הערכה. בתור בוגר טכניון בהנדסת אווירונאוטיקה וחלל הנה כמה טיפים שאני יכול לתת לך

באמת יומן מעניין ומהנה, הנה כמה טיפים שלי לתקופת הטכניון (אני הייתי במכונות)
1. התואר לא קשה, תתחיל בזה - הוא יכול להיות מאוד קשה לפעמים אבל הרבה לדעתי הרבה מזה זה פסיכולוגית. (הלימודים ברמה יחסית גבוהה נכון אבל הרוב זה לחץ מיותר של אנשים לחוצים עברת מספיק בחיים בשביל לדעת לא להחלחץ ממבחן ושאם לא עוברים אותו יש מועד ב, ג, ד (אני הגעתי אפילו פעם אחת למועד ה)
2. יש בטכניון כל כך הרבה גופים ומערכות שיעזרו לך בחינם שבאמת צריך רק לדעת לגשת ולהעזר בהם, להלן כמה מהם:
כלכלי - יש מערכת מלגות מצויינת של הטכניון עצמו (לא מדבר על אימפקט וגופים חצונים), אם אתה רווק זה לפי מבחן הכנסות הורים, אם אתה נשוי או ידוע בציבור אז לפי המבחן הכנסות שלך שבגדול תמיד תעמוד במבחן כי לא תרוויח בתואר משכורת מלאה.
מגורים - יש את המעונות שזו מערכת מצויינת (לשנה ראשונה לפעמים קצת פחות אבל זה מגבש לדעתי - לא יצא לי לגור במעונות בכלל בלימודים שלי נסעתי כול יום 45 דק והיה משתלם לי יותר), יש דירות נשואים / ידועים בציבור שהם דירות פרטיות מדהימות במחיר של חדר.
שיעורים פרטיים - בגדול יש מערכת חונכות, אתה הולך לייעוץ אומר שאתה מתקשה ב123 ויתנו לך זכאות ל10/20/30 שעות חונכות שזה שיעורים פרטיים מסטודנטים בפקולטה שלך בסמסטרים מתקדמים (לרוב כאלה שסיימו את הקורס בהצטיינות) העלות לדעתי שלך היא מגוחחכת באזור ה10 שקל לשעה (החונך מקבל מהטכניון איזה 50-100 שקל לשעה וזה נראה מעולה בקו"ח, דרך אגב זה גם אחלה הכנסה אם תרצה בהמשך התואר)
שעת דלת פתוח - כל מתרגל/ מרצה מחויב לתת שעה כל שבוע לסטודנטים שיבוא אליו לשאלות, בגדול הרבה לא משתמשים בזה והוא די לבד, תבוא ותקבל מהמתרגל שלך גם שיעור פרטי בחינם
רפרנסים - מילת קוד לפתרונות מסמסטר קודם, זה יכול להיות פתרון סרוק של שיעורי הבית או אפילו תוכנת מחשב / קובץ אקסל שמישהו כתב ואתה מזין את המספרים של השאלון (בדרכ הממוחשב) וזה נותן לך את התוצאה/ עבודות או פרוייקטים שעשו לפינך ואתה יכול פשוט להתבסס עליהם או להשתמש בהם
לכל פקולטה יש את המאגר הגלוי שלה ואת המאגר הסמוי שלה (תבקש מסטודנטים שנה מעליך פשוט), אני מאוד השתמשתי בזה וזה עזר לי להבין את החומר יותר טוב. וזה גם דרך מעולה להירשם לקורס מסוים , לא ללמוד אותו במהלך השנה ולעשות מרתון של כמה ימים לפני המבחן או בחופשה ולהצליח בו - יש קורסים שמתאימים יותר ויש פחות
מערכת שעות - אפשר בטכניון לסדר את המערכת שעות בצורה מופלאה, קודם כל יש איזה תוכנה שרצה שמחשבת לך לבד לפי בקשות שלך מה שבא לך ואז אורמת לך לאיזה תרגולים קורסים ללכת ולהירשם (אתה יכול לבחור שאתה רוצה מינימום 1 יום חופש, או לקבוע מראש לא ללמוד ביום חמישי או להתחיל כל בוקר ב10 בבוקר וכו וכו), וכן אתה יכול ללכת גם לתרגולים והרצאות שאתה לא רשום אליהם אין שום בעיה - רק במבחן תזכור לאיזה קבוצה אתה שיך (בשנה א במתמטיקה לפחות יש איזה 20 קבוצות תרגול ו4 מרצים שונים לאותו קורס בשעות וימים שונים - יש כמובן מרצים ומתרגלים טובים יותר ופחות (אני למדתי שהכי טובים לי הם אלה שבוודיאו במיוחד שרואים אותם במהירות X1.9)
סמסטר קיץ - עולה כסף וחבל עליו, תרשם פשוט לקורס אחד יותר בסמסטר אביב , אל תיגש למועד א ופשוט בחופשת קיץ תלמד לבד או תגיעה להרצאות של הסמסטר קיץ ותיגש למועד ב (המועד ב של אביב זה המועד א של הקיץ בדרכ)
יועצים - יש בטכניון מערך ייעוץ בחינם בכל נושא שאתה חושב עליו, כולל ייעוץ פנסיוני - תנצל את זה, יהיה לך הרבה זמן פנוי וזה נחמד להתעמק בדברים ולעשות סדר וכולם גם ממש רוצים לעזור
מילואים - תעשה כמה שיותר מילואים, מלבד הערך המוסף הפטריוטי והתרומה למדינה זה נותן 2 דברים מעולים נוספים:
א. הטכניון יתן לך את חצי המלכות בשביל זה (ככה בגעתי למועד ה), קורסי קיץ בחינם, שיעורי פרטיים של חונכות בחינם ובגדול כל מה שרק תבקש. (כמובן שם באמת לא תצליח ותכשל באיזשה קורס יהיה לך את מי להאשים ואפשרות לבקש למחוק את הקורס וכו)
ב. המילואים נותנים לך קרש קפיצה ענק לקשריים בתעשייה, אתה תתפלא כמה עוד מהנדסים יהיו איתך במילואים וכה מהם מנהלים בכירים בדיוק בחברות שאתה רוצה לעבוד בהם (אם נגיד המג"ד/ מ"פ שלך הוא מנהל חטיבה באלביט הוא יותר מאשמח לסדר לך עבודה אצלו או להמליץ עליך)
3. עבודה בטכניון - מסמסטר 3 לדעתי אפשר וכדאי לעבוד, אפשרי בתוך הטכניון בתור עוזר מחקר, זה יכול להיות בתור איזה נושא שמעניין אותך בפקולטה אחרת או בפקולטה שלך - לפעמים זה רק עבודה שחורה של סידור נתונים אבל זה אחלה כסף ואחלה לקורות חיים וממש נוח לשלב תו"כ לימודים
4. עבודת סטודנט במקצוע - זה כנראה הדבר הכי חשוב שתעשה בלימודים, תתחיל לעבוד כמה שיותר מוקדם זה יתן לך עדיפות בכל ראיון עבודה בעתיד ותכלס גם בשכר (אתה תבוא ל"עבודה הראשונה" עם שנתיים ניסיון ותכלס אין שוב בעיה שתדרוש שכר של מהנדס עם שנתיים ניסיון) וכמובן שתלמד מלא, שווה לדעתי גם להאריך קצת את התואר או לעשות פחות קורסים במהלך הסמסטר ולזרוק איזה 2 קורסים לקיץ (זה מה שאני עשיתי)
5. קורסים הומנים וספורט - יש בטכניון קורסים (שאתה חייב לפחות לעשות 10 נקודות בכל תואר וזה נחשב לממוצע) שהם פשוט חוגים מדהימים בחינם
אני לקחתי קורס צילום וצילום מתקדם, עבודה מול סין, פטנים ודיני עבודה (קורס חובה!!!), רובה אוויר, טניס, פינג פונג, פלדנקרייס, שפות אם אתה רוצה יש אפילו רכיבה על סוסים , שייט מפרשיות באולניג וכל מה שאתה רק חושב עליו. כן קשה בתחילת התואר לתפוס מקום בקורסים האלה כי יש קדימות לסמסטרים לפני אבל אפשר תמיד לנסות אחרי ההרשמה לנסות כל ערב לרענן ולנסות (כי הרבה מבטלים ואז משתחרר) או להגיע פיסית לתחילת הקורס ולנסות להירשם ידנית או על תנאי. אני פשוט נהנתי מכל רגע וממש הרחבתי את התחומי עניין שלי
6. קורסים בפקולטות אחרות - זה שאתה לומד מדמ"ח לא אומר שלא תוכל ללכת ללמוד משהוא בפקולטה אחרת שאולי מעניין אותך ועדין לקבל עליו ניקוד כקורס בחירה פקולטי תבדוק במגמות מה אפשר (יש קורס טיסנאות , אנטומיה, אסטרופיסיקה וכל מה שרק אולי מעניין אותך)
הטכניון רוצה שתצליח ותסיים את התואר - מעבר ליוקרה הוא מקבל כסף עבור כל סטודנט רק שהוא מסיים את הלימודים, תעזר בו בכל בעיה מהמערך ייעוץ למרצים למתרגלים לאגודת הסטודנטים והכי חשוב המזכירות. הם יודעים להיות גמישים ואנושיים ברמת מדהימה שלא נתקלתי עד היום.
7. להנות - תהנה מכל רגע זאת תקופה מדהימה שאני אישית מתגעגע אליה לפעמים, אין לך באמת מחוייביות וכל העולם פתוח לך ומעשות הפסקה לסמסטר ולטייל בעולם דרך חילופי סטודנטים וללמוד במדינה זרה, לפרויקטים שמשלבים עבודה עם התעשייה או אוכלוסיה שאפשר לעשות לה בארץ ובחול.

*ברמת הכסף - בסוף אתה אמור לדעתי לסיים את התואר עם יותר כסף מאשר נכנסת
אני בסוף הצלחתי להתקיים עם אישתי מ3500 שקל בחודש ביחד (החלק שלי היה נגיד 2000 כי היה לי יותר דלק) וב3 מתוך ה4 שנים הרווחתי אני לבד שכר של סביב ה6-8 אלף + מלגות

תהנה, תעדכן והרבה בהצלחה!

------עריכה-----
הוספתי סעיף "מילואים" ששכחתי

נערך לאחרונה ב:
@Tim_Duncan יש לי גם הרבה טיפים לטכניון (הנדסת חשמל) אבל הנה השלושה החשובים ביותר:

למידה למבחנים - ההכנה הטובה ביותר היא ללמוד באמצעות פתרון מבחנים משנים קודמות. נתקעת בשאלה? רק אז לך להרצאות/תרגולים ותשלים את מה שחסר לך.
אופן למידה - הכי חשוב שתבין מה עובד עבורך, האם ללמוד לבד? או בזוג? או בקבוצה? אצלי רק ההבנה שעדיף לי לא ללמוד לבד העלתה את הממוצע שלי ב- 10 נק' ומציאת שותף טוב ללמידה העלתה את זה בעוד כמעט 10 נק'.
עבודה - בתנאי שאתה מצליח לשמור על ממוצע מעל 80, מציאת עבודה חשובה יותר מציונים, רצוי להתחיל לעבוד בחברה טובה מראש ובתפקיד שבו אתה לא מתפקד כ"בוט".

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 15
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה