• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה השיקול העיקרי שלכם בהצבעה?

מה יקרה כשיהיה צבא מקצועי ונניח שרק העניים ימותו בו, רק לצורך הדוגמה(אולי לא נכונה , לפי מה שהחברה פה אומרים) ? איך אתה חושב שהם ירגישו ? האם זה יהיה שונה במשהו לגבי איך שאנחנו מרגישים לגבי החרדים ?
הם ירגישו כמו שמרגיש סבל שהלך לו הגב, לוחם אש שנפצע או מטפל סיעודי שמקיאים עליו כל יום. שלושתם כנראה היו בוחרים להיות רופאים אם היתה להם האפשרות.
אין שום קשר בין העובדה שאין שוויון הזדמנויות מלא בחיים לבין כפיית סיכון חיים על ידי המדינה על מגזר אחד בלבד, בלי שום סיבה מלבד לחצים פוליטיים.
אגב, אני לא מסכים איתך ברמה העובדתית שרק עניים יסכנו חייהם בהיעדר שרות חובה. יש אינספור דוגמאות, למשל, אהוד ברק, לאנשים סופר מוכשרים / עשירים שהעדיפו אקסטרה סיכון בצבא מטעמים אישיותיים ולא מאחר שהם עניים. אני משער שגם היום סיירת מטכל וקורס טיס לא מאוכלסים רק בעניים שאין להם ברירה אלא להסתכן בצבא.

לא ידעתי. מעניין.

בתור אחד ששירת בצבא, אני סקרן לדעת, מה יש לצעיר אמריקאי , שמגיע ממעמד הביניים(ז"א די מסודר), לחפש בצבא? מה גורם להם להתגייס ? האם זה באמת פטריוטיות ?
רמז: מה גורם לצעיר ישראלי להתנדב ליחידה מובחרת בה הסיכון גדול מאשר בשרות קרבי אחר?

לא ידעתי. מעניין.

בתור אחד ששירת בצבא, אני סקרן לדעת, מה יש לצעיר אמריקאי , שמגיע ממעמד הביניים(ז"א די מסודר), לחפש בצבא? מה גורם להם להתגייס ? האם זה באמת פטריוטיות ?
אנדקונטה נחמדה: באחד מטיוליי בחו"ל לפני כמה שנים יצא לי לדבר עם צעירה אמריקנית שגדלה במחוז קונטיקט (אחד המחוזות המבוססים יותר בארה"ב) ושוחחנו על החיים בישראל והשירות הצבאי שלי. אמרתי לה בדיוק מה שאתה אמרת - שהיתרון בגיוס כללי כמו בישראל זה שהאיכות של החייל הממוצע גבוהה יותר מזו שבצבא מקצועי כי בצבא מקצועי המתגייסים הם בדרך כלל מהמעמד הנמוך. היא ענתה לי "אהמ.. לאו דווקא..." ואז היא סיפרה לי שאחיה משרת במארינס. אדם שגדל במשפחה מבוססת, בסביבה טובה, סיים תיכון. הייתי בשוק. שאלתי אותה "למה????" והיא ענתה שהוא תמיד היה היפראקטיבי, גם בבי"ס, מסוג הנערים האלו שלא מסוגלים לשבת על התחת, והוא מצא שחיים צבאיים מתאימים לו, ועכשיו הוא נורא מרוצה.

ובאופן כללי - אמריקאים לא שונים בהרבה מהישראלים, הרי גם בישראל למתגייסים יש רגשות שונות כלפי צה"ל. יש את העניים שבשבילם זו עבודה, הפטריוטים, יש את אלו שאוהבים את האקשן (גם בישראל לא חסרים כאלו), אלו שבשבילם זו מסורת משפחתית ויש את האנשים שרוצים הזדמנות לעשות משהו שאי אפשר לעשות באזרחות -טיס,קומנדו וכו'.

מקור (צפה עד 1:30):

נערך לאחרונה ב:
לגבי הנתונים מי משרת מצבא האמריקאי , יכול להיות שהם נכונים. אבל שאלה נוספת: מי מת/נפצע בשירותו הצבאי.
לפי המאמר הבא השכבות היותר החלשות בארה"ב ספגו את רוב המתים והנפגעים במלחמות האחרונות.

למשל עמוד 561 ועמוד 564.

לפי המאמר , זה נובע משני סיבות:

אחת , אנשים מהשכבות החלשות מתגייסים יותר. ורואים את זה עוד יותר בתקופות של קושי כלכלי.
שניים , הצבא ממיין אנשים לפי יכולות , ואנשים מהשכבות החלשות בד"כ יהיה להם פחות יכולות. ובגדול , מי שיש לו פחות יכולות ילך בד"כ לתפקידים שבהם נחשפים יותר לאש האויב. [1] .
אני גם מניח שלפחות חלק מהאנשים מהמעמד הבינוני , לפני שישקלו ללכת לצבא , יבדקו אם יש להם אופצייה ריאלית להתקבל לתפקיד טוב יחסית. אז אם באת ממשפחה צבאית, ואתה מחפש כבוד , תבדוק אם תתאים להיות קצין. ואם אתה מישהו מהממעמד הבינוני שמחפש עבודה טובה,ואולי קיבלת עצה טובה, אולי תלמד לפני הצבא מקצוע רלבנטי.

[1]כמובן שיש יוצאי דופן, יחידות מיוחדות למשל - אבל מבחינה כמותית כמות העבודה במגע עם האויב היא הרבה יותר קטנה ביחידות מיוחדות מכמות העבודה של ביטחון שוטף ולוחמה, לכן למרות שהעבודה שם מסוכנת באופן אישי , יחסית מעט חיילים נפגעים וזה מתבטא בסטטיסטיקה.

הם ירגישו כמו שמרגיש סבל שהלך לו הגב, לוחם אש שנפצע או מטפל סיעודי שמקיאים עליו כל יום. שלושתם כנראה היו בוחרים להיות רופאים אם היתה להם האפשרות.
אין שום קשר בין העובדה שאין שוויון הזדמנויות מלא בחיים לבין כפיית סיכון חיים על ידי המדינה על מגזר אחד בלבד, בלי שום סיבה מלבד לחצים פוליטיים.
אגב, אני לא מסכים איתך ברמה העובדתית שרק עניים יסכנו חייהם בהיעדר שרות חובה. יש אינספור דוגמאות, למשל, אהוד ברק, לאנשים סופר מוכשרים / עשירים שהעדיפו אקסטרה סיכון בצבא מטעמים אישיותיים ולא מאחר שהם עניים. אני משער שגם היום סיירת מטכל וקורס טיס לא מאוכלסים רק בעניים שאין להם ברירה אלא להסתכן בצבא.
>> אין שום קשר בין העובדה שאין שוויון הזדמנויות מלא בחיים לבין כפיית סיכון חיים על ידי המדינה על מגזר אחד בלבד, בלי שום סיבה מלבד לחצים פוליטיים.

הרעיון בצבא הנוכחי הוא שונה - בגלל שאין שיוויון הדמנויות בחיים , כופים שירות על כולם.
זה שהחרדים הצליחו להתחמק - אינו פוסל את הרעיון עצמו ואת מידת ההצלחה שלו, אם קיימת, לשפר את רמת השיוויון.

הצבא ממיין אנשים לפי יכולות , ואנשים מהשכבות החלשות בד"כ יהיה להם פחות יכולות. ובגדול , מי שיש לו פחות יכולות ילך בד"כ לתפקידים שבהם נחשפים יותר לאש האויב. [1] .
איך זה שונה מהותית מצבא העם של ישראל?

איך זה שונה מהותית מצבא העם של ישראל?
החלק הזה באמת אינו שונה מהותית.
מה שכן, לפחות בעבר, הגישה לתיכון מקצועי לא נחסמה מהשכבות החלשות,אפילו עודדה, אז אולי היתה להם הזדמנות לרכוש מקצועות שהצבא מעריך, ושאולי מנעו מהם לשרת בקרבי, לעומת מי שהלך ללמוד במגמה עיונית. אז אולי זה איזן את הדברים.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א הון עצמי - היתרון העיקרי בקניית דירה למגורים? נדל"ן 19
D כמה אחוז מההון שלכם מושקע בביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 182
I אופציות - מה האסטרטגיה שלכם לחיסכון/השקעת סכום המימוש? שוק ההון 5
א התוספים שלכם לגלישה בטוחה ושמירה על הפרטיות? אוף טופיק 4
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
littleSeal מה התחביבים שלכם? התפתחות אישית 21
guesto מה עשה התיק שלכם בשנת 2023? שוק ההון 25
ש מה הסיבה שלכם להשאר לגור בארץ אוף טופיק 2
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
TheOneTech כל כמה זמו אתם שולחים קריאות מונה לספקית גז שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 0
N איך אתם עוקבים אחר ההשקעות שלכם ב-2023? שוק ההון 15
אוליביה פילפלאז' איך נראה המינימליזם שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
איש ירח מי צריך ללמד את הילדים שלכם על כסף דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 65
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
yossik מה עשה התיק שלכם בשנת 2022? שוק ההון 57
I לאור מעבר דירה- מהו חבילת האינטרנט שלכם? (ספק+תשתית) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
C איך אתם מתמחרים את שווי הנכס שלכם בתוך הפרוטפוליו השקעות? נדל"ן 11
E בעלי דירות בחו"ל, יוצרים קשר ישיר עם השוכרים שלכם? נדל"ן 13
deussex איך ההורים שלכם (דור הפנסיה) שומר על ערך הקניה של הכסף שלהם בבנק ? שוק ההון 16
T טכניקת או אסטרטגיית המסחר שלכם בבורסות מסחר למטבעות וירטואליים השקעות אלטרנטיביות 7
איש ירח כמה עשה התיק שלכם בשנת 2021 שוק ההון 27
S מהי אסטרטגיית איזון התיק שלכם? שוק ההון 11
Tsachi01 האם המס החדש על המשקאות הקלים ישנה את הצריכה שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 51
נ איך הייתם משקיעים את כספיכם שלכם בשנת 1900? אוף טופיק 21
N אחוז השכירות מההכנסות שלכם אוף טופיק 21
A תשואה משכר דירה או פוטנציאל עליית הערך - כיצד אתם מתעדפים את ההשקעה שלכם? נדל"ן 15
twister לאחר סגירת הלמן אלדובי, לאן העברתם את הפנסיה שלכם? שוק ההון 21
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 32
השקעה לא מזל איך אתם מתארים את סדר היום שלכם בפרישה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 92
Shekel Shtaim כמה אחוז מהתיק שלכם זה "הימור" ? שוק ההון 34
dorian סולידים ובני/בנות זוג - הסיפור שלכם אוף טופיק 4
S האם משכתם את החלק של הפיצויים שלכם מהפנסיה? צרכנות פיננסית 73
G איפה אתם עושים את הקניות שלכם? אוף טופיק 1
ITS איך אתם מתעדים את הנכסים שלכם? שוק ההון 14
S מה אתם עושים עם החיסכון שלכם בימים של אינפלציה צפויה? שוק ההון 18
N איך אתם מחליטים אם להפטר מניירות שלא בתוכנית ארוכת הטווח שלכם? שוק ההון 13
Brightside איפה אתם עוקבים אחרי הפנסיה/חסכונות שלכם צרכנות פיננסית 5
Shadows מה אתם עושים עם עודף בחשבון ההשקעות שלכם? שוק ההון 5
ת 1,500 שקל בכל שבוע סל קניות, חריג ? מהי עלות הסל השבועי שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
N איך אתם אוהבים את קרן החירום שלכם? שוק ההון 1
D באיזה פקודה אתם קונים את הETFים שלכם שוק ההון 80
R איך המדינה גונבת את הנכסים שלכם בעזרת אינפלציה נדל"ן 0
E מה השיקולים שלכם בבחירת מדדים? שוק ההון 3
S לפי איך אתם מתכננים את הפנסיה שלכם? צרכנות פיננסית 10
ג כמה אחוז מההון שלכם (ללא דירת מגורים) מושקע במניות שוק ההון 20
Mr. Bigglesworth סקר: כמה התיק שלכם חשוף ישירות לשקל? שוק ההון 6
ג בכמה אחוזים ירד התיק שלכם מה19 לחודש שוק ההון 9
ו מה היו ההשקעות הכי גרועות שלכם? שוק ההון 87

נושאים דומים

Back
למעלה