• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה השיקול העיקרי שלכם בהצבעה?

אפשר לתת תמריץ למי שדואג להם למוטיבציה.

איזה תמריץ תיתן לאדמו"ר מגור כדי שירשה לצאן מרעיתו לרעות בשדות זרים? מה שווה מבחינתו איבוד אפשרי של שליטה בחסידים שלו? הרי אפילו אם 10% מהם יחליטו שהם לא רוצים להיות חסידי גור יותר אחרי מפגש עם החברה הישראלית, הוא יאבד חלק מבסיס הכוח שלו.

מה שונה בנסיון החיים?
בעיקר תירוצים ואי לקיחת אחריות כי יש מי שיממן את הסגנון חיים הזה.
תסתכל על חרדי בחו"ל..עובד ועדיין חרדי.

איזה תמריץ תיתן לאדמו"ר מגור כדי שירשה לצאן מרעיתו לרעות בשדות זרים? מה שווה מבחינתו איבוד אפשרי של שליטה בחסידים שלו? הרי אפילו אם 10% מהם יחליטו שהם לא רוצים להיות חסידי גור יותר אחרי מפגש עם החברה הישראלית, הוא יאבד חלק מבסיס הכוח שלו.

כשיגמר הכסף למימון שלהם אז האמונה באמת תעמוד למבחן.
זה לא יקרה מחר אבל בעוד עשור זה יגיע.

זה לא יקרה מחר אבל בעוד עשור זה יגיע.

מדובר באדם עשיר מאוד ובעל כוח והשפעה, קודם כל. אז יותר מחסידיו ילכו לעבוד בשחור ובגילאים המותרים וכו', אבל לצבא הוא לא ישלח אותם. הוא יודע שלא כדאי להעמיד אותם בניסיון ולבקש מהם לבחור בינו לבין החיים החופשיים.

אם לא ננסה, לא נדע. בינתיים המדינה נותנת תמריצים בכיוון ההפוך.
בתור התחלה אפס תקציב למי שמעודד השתמטות, כולל אי העסקה על ידי המדינה של רבני ערים וכו'.
מצד שני, תמריצים חיוביים ליחידים ומוסדות שלא משתממטים.
אני בטוח שגם החרדים מעבר לים מעדיפים ישיבה על עבודה ובכל זאת זה לא קורה.

מה שונה בנסיון החיים?

בעיקר במידת החשיפה שלהם לחיים מחוץ לקהילה הסגורה שלהם. אין להם אינטרנט, אין להם טלוויזיה, אין להם סמארטפונים ולא רק שהם לא יודעים מה קורה "בחוץ", הם פוחדים מזה במובן המילולי ביותר של המילה פחד. הם לא יודעים מתמטיקה, הם לא יודעים אנגלית, הם לא למדו שום דבר שדומה למדע.
זה לא רציני להשליך מההיכרות שלך עם אנשים דתיים בצבא על חרדים, זה כמו לומר "מה שונה נסיון החיים של חרדי בן 18 מנסיון החיים של הבחור עם הכיפה שישב לידי אתמול בערב בפוסיקאט [ז"ל]?"

אני מודה שאנחנו די חוטאים לאמת כשאנחנו משתמשים במילה "חרדים" כי יש הרבה זרמים שונים, קיצוניים יותר וקיצוניים פחות. אין כמעט קשר בין ש"ס - שאף שהיא נתפסת כמפלגה חרדית, רוב הח"כים שלה באופן מפתיע שירתו בצבא (+/-) - לבין יהדות התורה שהיא בכלל מפלגה אנטי ציונית.
לכן, צריך לדייק יותר מי הם אותם "חרדים" שאתה רוצה לגייס ושאני מעדיף לוותר עליהם - האם אתה חושב שמישהו שגדל בקהילת נטורי קרתא יכול להיות חייל טוב? האם אתה חושב שמישהו שאמו שייכת ל"נשות הטליבאן" יכול להיות חייל טוב?

למה שייגמר?
פשוט יעלו לך ולי את המיסים.
הקורונה הוכיחה לי שיש מנהיגים חילונים שמוכנים ללכת די רחוק ולפגוע בי ובשכמותי בצורה מאוד רצינית על מנת לשמר את הברית עם החרדים.

זה לא רציני להשליך מההיכרות שלך עם אנשים דתיים בצבא על חרדים, זה כמו לומר "מה שונה נסיון החיים של חרדי בן 18 מנסיון החיים של הבחור עם הכיפה שישב לידי אתמול בערב בפוסיקאט [ז"ל]?"
אני מדבר איתך על בני ישיבות הסדר שלא מחזיקים טלויזיה ויש להם פלאפון כשר ואתה מדבר על מבקר בפוסיקט עם כיפה. עדיף להפסיק כאן.

נערך לאחרונה ב:
אם לא ננסה, לא נדע. בינתיים המדינה נותנת תמריצים בכיוון ההפוך.
בתור התחלה אפס תקציב למי שמעודד השתמטות, כולל אי העסקה על ידי המדינה של רבני ערים וכו'.
מצד שני, תמריצים חיוביים ליחידים ומוסדות שלא משתממטים.
אני בטוח שגם החרדים מעבר לים מעדיפים ישיבה על עבודה ובכל זאת זה לא קורה.

מעבר לים הפוליטיקאים לא תלויים בחרדים להקמת קואליציה באותה המידה מן הסתם. רבני ערים וכו' הם עובדי מדינה עם קביעות וצריך סיבה טובה כדי לפטר אותם שתעמוד בבית המשפט (לא נכנסת להאם זה טוב או לא, מציינת עובדות).

כדי לקיים אפילו חלק ממה שהצעת צריך פוליטיקאים שלא רק לא יישבו עם המפלגות החרדיות בממשלה הנוכחית, אם אי פעם תקום, אלא כאלו שלעולם לא יישבו איתם, מאחר והשתמטות היא אחד הצ'ופרים העיקריים שהמפלגות האלו מציעות לבוחריהן והן לא יתפשרו עליה.

מעבר לים הפוליטיקאים לא תלויים בחרדים להקמת קואליציה באותה המידה מן הסתם. רבני ערים וכו' הם עובדי מדינה עם קביעות וצריך סיבה טובה כדי לפטר אותם שתעמוד בבית המשפט (לא נכנסת להאם זה טוב או לא, מציינת עובדות).

כדי לקיים אפילו חלק ממה שהצעת צריך פוליטיקאים שלא רק לא יישבו עם המפלגות החרדיות בממשלה הנוכחית, אם אי פעם תקום, אלא כאלו שלעולם לא יישבו איתם, מאחר והשתמטות היא אחד הצ'ופרים העיקריים שהמפלגות האלו מציעות לבוחריהן והן לא יתפשרו עליה.
דיברנו מה נכון לעשות, לא עד כמה זה קשה במציאות הפוליטית. אני מסכים שזה לא קל ולא יקרה כל זמן שפוליטיקאים חילונים מועלים ברצון בוחריהם ורואים במי שמעודד השתמטות "שותף טבעי".

אני מדבר איתך על בני ישיבות הסדר ואתה מדבר על מבקר בפוסיקט עם כיפה. עדיף להפסיק כאן.

אני אנסה להמחיש זאת באמצעות ציור:

*נטורי קרתא* <---------------------- קילומטר ----------------------> *ישיבות הסדר* <-- 50 מטר --> *מבקר בפוסיקט עם כיפה* <-- 10 מטר --> *ישראלי ממוצע*

עכשיו זה יותר מובן?

דיברנו מה נכון לעשות, לא עד כמה זה קשה במציאות הפוליטית. אני מסכים שזה לא קל ולא יקרה כל זמן שפוליטיקאים חילונים מועלים ברצון בוחריהם ורואים במי שמעודד השתמטות "שותף טבעי".

מה שנכון לעשות מבחינה מוסרית מבחינתך ומבחינתי לא קשור למציאות הפוליטית ולא קשור לראייה החרדית את העולם. אם לצטט את שחר אילן:

"מעשה במוכרת תפוחים שעמדה בשוק של העיירה והכריזה על מרכולתה. עבר קוזאק אכזר והפך את סל התפוחים שלה. החלו העוברים והשבים לחטוף תפוחים ואילו המוכרת עמדה וצעקה. אמר לה עובר אורח: "מה את צועקת? תחטפי גם את."
הסיפור הזה, שאותו מכיר כל קורא עיתונים חרדי, הוא הבסיס למערכת היחסים בין החברה החרדית למדינת ישראל. המדינה היא הקוזאק. החרדים הם מוכרת התפוחים. כל תפוח בסל, כלומר כל תקציב והטבה, שייך להם לדעתם בזכות, כיוון שהם עוסקים בלימוד תורה. כל יתר המפלגות רק חוטפות את התפוחים שלהם.
הרבה מאוד ביקורת מושמעת בציבור הכללי על ההקצבות לחרדים, על ההשתמטות משירות צבאי ועל העלמות מס הרווחות אצלם, אבל הביקורת הזאת לעתים קרובות מנותקת מנתונים מדוייקים ומעובדות, ולכן לחרדים קל יחסית להציגה כהסתה."

אני אנסה להמחיש זאת באמצעות ציור:

*נטורי קרתא* <---------------------- קילומטר ----------------------> *ישיבות הסדר* <-- 50 מטר --> *מבקר בפוסיקט עם כיפה* <-- 10 מטר --> *ישראלי ממוצע*

עכשיו זה יותר מובן?
לא. אם קודם הבנתי שלא פגשת מעולם חרדי, עכשיו נראה לי שאתה גם לא מכיר את תלמידי ישיבות ההסדר.

דיברנו מה נכון לעשות
אבל אם זה כנראה לא פרקטי במציאות הנוכחית אז לא עדיף לתת להם פטור מהצבא ושילכו לעבוד וללמוד בגיל 18?
המצב הנוכחי מוביל אותנו לתהום כלכלית...

מה שנכון לעשות מבחינה מוסרית מבחינתך ומבחינתי לא קשור למציאות הפוליטית ולא קשור לראייה החרדית את העולם. אם לצטט את שחר אילן:

"מעשה במוכרת תפוחים שעמדה בשוק של העיירה והכריזה על מרכולתה. עבר קוזאק אכזר והפך את סל התפוחים שלה. החלו העוברים והשבים לחטוף תפוחים ואילו המוכרת עמדה וצעקה. אמר לה עובר אורח: "מה את צועקת? תחטפי גם את."
הסיפור הזה, שאותו מכיר כל קורא עיתונים חרדי, הוא הבסיס למערכת היחסים בין החברה החרדית למדינת ישראל. המדינה היא הקוזאק. החרדים הם מוכרת התפוחים. כל תפוח בסל, כלומר כל תקציב והטבה, שייך להם לדעתם בזכות, כיוון שהם עוסקים בלימוד תורה. כל יתר המפלגות רק חוטפות את התפוחים שלהם.
הרבה מאוד ביקורת מושמעת בציבור הכללי על ההקצבות לחרדים, על ההשתמטות משירות צבאי ועל העלמות מס הרווחות אצלם, אבל הביקורת הזאת לעתים קרובות מנותקת מנתונים מדוייקים ומעובדות, ולכן לחרדים קל יחסית להציגה כהסתה."
ברור שמי שהתרגל שחיי ילדיו ושלומם חשובים משל ילדיו של מישהו אחר, לא ימהר לוותר על כך ואף יתקשה לראות את הפגם המוסרי בחוק.
הדיון היה אם נכון לגייס חרדים. אני חולק על דעות שנשמעו כאן שהם לא מסוגלים או שאין תמריצים מתאימים לכך. ברור שאת צודקת ובמציאות הפוליטית של היום זו הזיה שתהיה לכך היתכנות.

אבל אם זה כנראה לא פרקטי במציאות הנוכחית אז לא עדיף לתת להם פטור מהצבא ושילכו לעבוד וללמוד בגיל 18?
המצב הנוכחי מוביל אותנו לתהום כלכלית...
כי מי שלא רצה שייחשפו לילדיך בצבא גם לא ירצה שייחשפו אליהם באוניברסיטה ומי שרוצה לעבוד ממילא עובד (נכון, המדינה מפסידה מעט מיסים).
יש לך חבר כנסת, סמוטריץ, שקיבל פתק שהוא בן ישיבה, השתמט, ולמד בזמן הזה משפטים.
מי שרוצה, לומד מבוקר עד ליל. מי שלא, עושה דברים אחרים. הפטור משרות לא עד כדי כך משמעותי.
בכל מקרה, משפטית, הפטור פסול.
אדרבה, אם זה רצון הרוב, שיחוקקו חוק השתמטות. בינתיים זה לא קורה ונחש למה - מתברר שהמפלגות החרדיות כל כך חוששות מהתמריצים המאד מינורים שהחוק המוצע נותן, שאנחנו עברנו כבר 4 מערכות בחירות בגלל זה.

נערך לאחרונה ב:
כי מי שלא רצה שייחשפו לילדיך בצבא גם לא ירצה שייחשפו אליהם באוניברסיטה ומ שרוצה לעבוד ממילא עובד (נכון, המדינה מפסידה מעט מיסים).
יש לך חבר כנסת, סמוטריץ, שקיבל פתק שהוא בן ישיבה, השתמט, ולמד בזמן הזה משפטים.
מי שרוצה, לומד מבוקר עד ליל. מי שלא, עושה דברים אחרים. הפטור משרות לא עד כדי כך משמעותי.
בכל מקרה, משפטית, הפטור פסול.
אדרבה, אם זה רצון הרוב, שיחוקקו חוק השתמטות. בינתיים זה לא קורה ונחש למה - מתברר שהמפלגות החרדיות כל כך חוששות מהתמריצים שהחוק המוצע נותן, שאנחנו עברנו כבר 4 מערכות בחירות בגלל זה.
כמו שציינת כמה פעמים, בני אדם מגיבים לתמריצים.
כרגע התמריץ שאנחנו נותנים להם הוא להשאר בישיבה עד גיל 24 וזה תמריץ רע מאוד מבחינה כלכלית.

כמו שציינת כמה פעמים, בני אדם מגיבים לתמריצים.
כרגע התמריץ שאנחנו נותנים להם הוא להשאר בישיבה עד גיל 24 וזה תמריץ רע מאוד מבחינה כלכלית.
מסכים.
וכפי שציינתי הפתרון הוא לא הרחבת העוול, אלא צמצומו. נכון שלהצעה שלי אין כרגע רוב פוליטי, אבל גם להצעה שלך לתת פטור מוחלט, אין רוב.

מסכים.
וכפי שציינתי הפתרון הוא לא הרחבת העוול, אלא צמצומו. נכון שלהצעה שלי אין כרגע רוב פוליטי, אבל גם להצעה שלך לתת פטור מוחלט, אין רוב.
אולי תהליך הדרגתי של הורדת גיל הפטור הוא יותר פיזיבילי...
ושוב, אני לא מדבר על מה נכון אלא על מה ניתן לעשות מבחינה פרקטית.

נכון.
את האמת, אני לא בטוח אפילו שהמנהיגים החרדים עצמם יסכימו לזה כי המצב הנוכחי משרת אותם היטב.
לא יודע. ברור שעדיף להם לא לשרת, אבל הם מבינים היטב שזה המקור העיקרי לשסע ביניהם לציבור הכללי ואני לא חושב שזה חיובי מבחינתם.
אם תהיה מחאה ציבורית נרחבת ופחות אנשים (כמוני) שמכבדים את חוק הגיוס הקיים הלא מוסרי, הפוליטיקאים החרדים עצמם ידחפו לצבא מקצועי. זה יפתור להם את הבעיה לגמרי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א הון עצמי - היתרון העיקרי בקניית דירה למגורים? נדל"ן 19
D כמה אחוז מההון שלכם מושקע בביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 185
I אופציות - מה האסטרטגיה שלכם לחיסכון/השקעת סכום המימוש? שוק ההון 5
א התוספים שלכם לגלישה בטוחה ושמירה על הפרטיות? אוף טופיק 4
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
littleSeal מה התחביבים שלכם? התפתחות אישית 21
guesto מה עשה התיק שלכם בשנת 2023? שוק ההון 25
ש מה הסיבה שלכם להשאר לגור בארץ אוף טופיק 2
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
TheOneTech כל כמה זמו אתם שולחים קריאות מונה לספקית גז שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 0
N איך אתם עוקבים אחר ההשקעות שלכם ב-2023? שוק ההון 15
אוליביה פילפלאז' איך נראה המינימליזם שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
איש ירח מי צריך ללמד את הילדים שלכם על כסף דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 65
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
yossik מה עשה התיק שלכם בשנת 2022? שוק ההון 57
I לאור מעבר דירה- מהו חבילת האינטרנט שלכם? (ספק+תשתית) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
C איך אתם מתמחרים את שווי הנכס שלכם בתוך הפרוטפוליו השקעות? נדל"ן 11
E בעלי דירות בחו"ל, יוצרים קשר ישיר עם השוכרים שלכם? נדל"ן 13
deussex איך ההורים שלכם (דור הפנסיה) שומר על ערך הקניה של הכסף שלהם בבנק ? שוק ההון 16
T טכניקת או אסטרטגיית המסחר שלכם בבורסות מסחר למטבעות וירטואליים השקעות אלטרנטיביות 7
איש ירח כמה עשה התיק שלכם בשנת 2021 שוק ההון 27
S מהי אסטרטגיית איזון התיק שלכם? שוק ההון 11
Tsachi01 האם המס החדש על המשקאות הקלים ישנה את הצריכה שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 51
נ איך הייתם משקיעים את כספיכם שלכם בשנת 1900? אוף טופיק 21
N אחוז השכירות מההכנסות שלכם אוף טופיק 21
A תשואה משכר דירה או פוטנציאל עליית הערך - כיצד אתם מתעדפים את ההשקעה שלכם? נדל"ן 15
twister לאחר סגירת הלמן אלדובי, לאן העברתם את הפנסיה שלכם? שוק ההון 21
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 32
השקעה לא מזל איך אתם מתארים את סדר היום שלכם בפרישה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 92
Shekel Shtaim כמה אחוז מהתיק שלכם זה "הימור" ? שוק ההון 34
dorian סולידים ובני/בנות זוג - הסיפור שלכם אוף טופיק 4
S האם משכתם את החלק של הפיצויים שלכם מהפנסיה? צרכנות פיננסית 73
G איפה אתם עושים את הקניות שלכם? אוף טופיק 1
ITS איך אתם מתעדים את הנכסים שלכם? שוק ההון 14
S מה אתם עושים עם החיסכון שלכם בימים של אינפלציה צפויה? שוק ההון 18
N איך אתם מחליטים אם להפטר מניירות שלא בתוכנית ארוכת הטווח שלכם? שוק ההון 13
Brightside איפה אתם עוקבים אחרי הפנסיה/חסכונות שלכם צרכנות פיננסית 5
Shadows מה אתם עושים עם עודף בחשבון ההשקעות שלכם? שוק ההון 5
ת 1,500 שקל בכל שבוע סל קניות, חריג ? מהי עלות הסל השבועי שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
N איך אתם אוהבים את קרן החירום שלכם? שוק ההון 1
D באיזה פקודה אתם קונים את הETFים שלכם שוק ההון 80
R איך המדינה גונבת את הנכסים שלכם בעזרת אינפלציה נדל"ן 0
E מה השיקולים שלכם בבחירת מדדים? שוק ההון 3
S לפי איך אתם מתכננים את הפנסיה שלכם? צרכנות פיננסית 10
ג כמה אחוז מההון שלכם (ללא דירת מגורים) מושקע במניות שוק ההון 20
Mr. Bigglesworth סקר: כמה התיק שלכם חשוף ישירות לשקל? שוק ההון 6
ג בכמה אחוזים ירד התיק שלכם מה19 לחודש שוק ההון 9
ו מה היו ההשקעות הכי גרועות שלכם? שוק ההון 87

נושאים דומים

Back
למעלה