• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה אתם הייתם עושים?

יש הבדל בין לסכן כסף שלך ללסכן כסף שאינו שלך. באחרון אם תפסיד עדיין תצטרך להחזיר את הקרן והריבית על ההלוואה.

מסכים, אבל קח בחשבון שעם הריביות שאני משלם על המשכנתא גם תשואה של 4% ברוטו תהיה רווחיות מבחינתי.

אני די סגור על להחזיר את ההלוואת והמשכנתא אבל לאור הנתונים שפרסמתי הייתי בטוח שיהיו כמה קולות שיתמכו בהמשך השקעה...
איפה אוהבי הסיכון של הפורום הזה? אין כאלו? האם אני לא מסתכל על הנתונים בצורה אובייקטיבית לדעתכם?

מסכים, אבל קח בחשבון שעם הריביות שאני משלם על המשכנתא גם תשואה של 4% ברוטו תהיה רווחיות מבחינתי.
זה תמיד נחמד להרוויח. הבעיה כשהשוק לא עושה מה שאתה מצפה ממנו. וכשיש לך חוב לשלם יש סיכוי גדול יותר שתעשה טעויות. ועוד לא נכנסנו למצבי קיצון שפתאום אין הכנסות או שיש הוצאה גדולה פתאומית. כלומר אתה מגביר סיכון במצב שאתה מראש כבר יותר שביר.
איפה אוהבי הסיכון של הפורום הזה? אין כאלו? האם אני לא מסתכל על הנתונים בצורה אובייקטיבית לדעתכם?
אי אפשר לייעץ או להמליץ, וגם אי אפשר לענות על זה על רגל אחת. הכי בטוח זה מה שכבר ענו לך - שלם את החובות ותהמר על כסף שלך. כל תשובה אחרת ממי שאין לו אחריות על התוצאה תהיה חסרת משמעות.

הגישה שלי להוצאות קבועות היא האם במקרה של פיטורין של אחד מאיתנו נוכל להמשיך להתקיים בצורה סבירה יחסית עם משכורת אחת בלבד.
מובן לי שזאת לא גישה כלכלית אבל זאת הסיבה שהקפיצה מ5K ל10K גורמת לי אי נוחות ולכן מבחינתי אין חשיבות ברמה הפסיכולוגית בין קרן לריבית.
גישה סבירה לחלוטין. בעיקר אם הפיטורים קורים בזמן של שפל בשוק (אמצע מרץ למשל...), שגורמות לך מימוש אז.
אבל כמה נקודות שצריך לקחת בחשבון בהקשר הזה:
1. דמי אבטלה
2. בתקופת האבטלה אפשר לחסוך בתשלומי השמרטפות.
כמובן שיש שיקולים של קנסות יציאה ולתפוס מקום בתחילת השנה (כדי שלא ניתקע כשנמצא עבודה), אבל במחירים שאתה משלם נראה לי שלפחות להכניס את הילד לגן באמצע השנה יהיה אפשרי. דמי האבטלה מטפלים בזה שיש לך זמן להיערך מול קנסות היציאה.

לא מתייחס לשאלה הכלכלית אם להשקיע \ להחזיר משכנתא, כי אחרים כבר התייחסו.

מספר הודעות קודם רשמת שאתה אוהב סיכונים ברמת מהמר כפייתי ועכשיו אתה רושם לי שאתה פחות מבין בהימורים.
אתה טועה. אני ממליץ לך לקרוא בשנית מה שכתבתי.
הגישה שלי היא שתמיד צריך להסתכל על משוואת הסיכון\סיכוי ויכול להיות שעכשיו בתקופת משבר הקורנה ישנן הזדמנויות שניתן לנצל שלא קיימים במצב רגיל.
מסכים. הסיכון הגדול הוא שאתה (ואני) טועים ככה שההפסד שלנו יתכן ויתעצם.
זאת הסיבה שפרסמתי את הפוסט בפורום הזה, כי אני יודע שיש פה אנשים חושבים שאולי יזרקו לי כמה רעיונות שהם "מחוץ לקופסא".
אני אישית משקיע/מהמר במשקל יתרה על הסקטור הפיננסי בארה"ב, הוא נסחר בזול לפני המשבר ועוד יותר בזול עכשיו.
יש סקטורים עוד יותר חבוטים עם סיכונים וסיכויים גבוהים עוד יותר.
ממש לא יעוץ!

רציונאלי לגמרי למישהו שהשם משתמש שלו הוא סולידי, השאלה אם מה שעשית מתאים גם לאדם שאוהב סיכון
אין לי רפרנס, אבל יושב לי בראש הנתון הבא: 70 אחוז מהאמריקאים היו בעשירון העליון של ההכנסות לפחות שנה אחת בחייהם.

ולגבי הצד ההפוך, אני חושב שקרוב ל 100 אחוז היו לפחות שנה אחת בחייהם בעשירון התחתון. לי זה קרה במשבר 2008 כאשר החברה שעבדתי בה נסגרה. ולא היה אפילו למי לשלוח קורות חיים.
תרחיש קיצון? לדעתי בכלל לא. השאלה אם אתה רוצה להיות ממונף אם וכאשר זה יקרה.
לי יש מספר כללים בהשקעה. אחד מהם הוא לא להתמנף. השני לא לתת את כספי לגוף לא מפוקח.

אבל אפילו אם נזרום איתך כי אתה אוהב סיכון. מה אתה מקוה להרויח מכך? איזו תשואה עודפת?

לסגור את החובות והמשכנתא יתנו לך תשואה סולידית מאוד (בערך 2%?) אבל תשואה מובטחת.
להשקיע את הכסף הזה על מדדים יתנו לך על פי ממוצעי עבר 10% בערך אבל תצטרך להוריד מזה מס רווחי הון, אינפלציה ואת עלות המימון (המשכנתא וההלוואה)
לא מדובר בתשואה משמעותית גבוהה יותר מכיסוי החובות אבל היא כוללת סיכון שתהיה רחוק מה-10% כלפי מטה, במיוחד לטווחי זמן שאינם ארוכים.
כמובן שקיימת האפשרות לקבל תשואה גבוהה יותר, אבל זה התמצית של סיכון מול תשואה.

[לא ממליץ, לא מייעץ]
אני במקומך (אתם עוד צעירים) משקיע על מדדים רק אם התכנון הוא לתקופה ארוכה (30~ שנה) ואם התכנון הוא לטווח קצר יותר הייתי מחזיר את החובות.
אפשרות אמצעית היא להחזיר את החובות עם הריביות הגבוהות ביותר ואת השאר להשקיע.
אפשרות שלישית היא לקחת משכנתא נוספת ולקנות דירה להשקעה ולנצל את הפטור ממס על הכנסה משכר דירה עד לתקרה המוגדרת בחוק.
ה"בעיה" שלכם היא ששניכם משתכרים גבוה אבל כפופים לאותו סקטור. אם אחד מכם מאבד את העבודה, סביר שיהיה קל למצוא עבודה אחרת. אם יהיה קשה למצוא עבודה, כנראה שגם המשרה של האחר בסכנה.

ההוצאות הגדולות גורמות לך לחוסר נוחות שתתעצם בתקופה של ירידות שווקים. אני הייתי במצב דומה לשלך בעבר והעדפתי להקטין חוב כדי לישון טוב יותר בלילה. ברגע שיורד המינוף, תוכל לחסוך יותר ולהשקיע ברוגע. כמובן שכל מקרה לגופו אבל אני בכל אופן הייתי משאיר חלק מהמשכנתה וממשיך להשקיע לטווח ארוך בלי להסתכל הצידה

אפשרות אמצעית היא להחזיר את החובות עם הריביות הגבוהות ביותר ואת השאר להשקיע.
דמיין שכבר סגרת את כל מה שיכולת לסגור מהמשכנתא, ועכשיו אתה לוקח הלוואה חדשה כדי להתמנף בשוק ההון. מה סכום ההלוואה שהיית לוקח?

דמיין שכבר סגרת את כל מה שיכולת לסגור מהמשכנתא, ועכשיו אתה לוקח הלוואה חדשה כדי להתמנף בשוק ההון. מה סכום ההלוואה שהיית לוקח?
תלוי בהחזר החודשי ובגובה הריבית (ואם צמודה\לא צמודה)

זה בדיוק מה ששאלתי את עצמי, מובן לי שבמסלול הפריים של הP-0.9 אני לא הולך לגעת.
ההתבלטות העיקרית שלי, למרות שאני נוטה חזק לכיוון הסילוק הוא מסלול הקל"צ 2.1% ל8 שנים.
מצד אחד זה ריבית מעולה שאם הייתי יכול לקחת הלוואה בשביל להשקיע בשוק ההון הייתי עושה זאת בכיף.
מצד שני ההחזר החודשי של ה3K מגדיל לי את ההוצאות הקבועות שאני מנסה למזער.

בקיצור מה שאני מנסה לעשות זה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, לא מבין למה זה לא מצליח לי :)

בקיצור מה שאני מנסה לעשות זה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, לא מבין למה זה לא מצליח לי :)
איך תגיע ככה?
אתה צריך כמה שיותר מינוף,במקרה הכי גרוע שתרוויח תמיד אפשר להפסיד בדרכים אחרות.
הכי חשוב להבין שבלי מינוף אין לך סיכוי להגיע למינוס מליון, הכי טוב שתצליח זה ל0 אז הקרב אבוד מראש D:

ההתבלטות העיקרית שלי, למרות שאני נוטה חזק לכיוון הסילוק הוא מסלול הקל"צ 2.1% ל8 שנים.
מצד אחד זה ריבית מעולה שאם הייתי יכול לקחת הלוואה בשביל להשקיע בשוק ההון הייתי עושה זאת בכיף.

תחשוב על זה כעל עלויות השקעה, לא הוצאה. הרי למה אתה מנסה למזער הוצאה חודשים? מה תעשה עם הכסף שחסכת?

יש לך קרן חירום? יש לך אפשרות לקחת הלוואה מקרן ההשתלמות?

אם התזרים שלך נשאר חיובי, ובמקרה חירום תוכל להשיג כסף, אולי לא נורא אם ה"הוצאות" (הגרשיים בגלל שחלקן בכלל השקעה) יהיו גבוהות ממה שאתה רגיל.

מצד שני, אם לא נוח לך עם זה, אבל אתה יודע שבעוד שנתיים וחצי התינוק ילך כבר לגן עירייה, אולי אתה יכול לחכות עם הסיכונים עד אז.

זה לא ייעוץ

ויכול להיות שעכשיו בתקופת משבר הקורנה ישנן הזדמנויות שניתן לנצל שלא קיימים במצב רגיל.
אולי כשמדובר על שוק הדירות ביבנאל.
בשוק המניות העולמי אין לך שום מידע עודף, אתה סתם מהמר.

אז מה אתם אומרים? מה אתם הייתם עושים?
הייתי במצב דומה לפני מספר שנים, ומה שעשיתי זה לסגור כמעט את כל המשכנתא.
השארתי רק 150K במסלול פריים(הכי זול ואפשר לסגור ללא קנס מתי שרוצים), אבל מתוך מטרה לסגור גם אותו תוך שנה-שנתיים, וזה אכן מה שקרה.

התוצאה היא: תחושת על, תחושה שהבסתי את המערכת, יש לי בית ללא משכנתא, אני בדרך לצאת ממרוץ העכברים.
בעוד שאני שומע אנשים סביבי, אפילו מבוגרים ממני, שלוקחים משכנתא ומתלבטים על איזה מסלול, ואני יודע שאני כבר לא שם, המשכתי הלאה.
זה נותן המון מוטיבציה להמשך, צעד חשוב לקראת עצמאות פיננסית.

תחשוב על זה כעל עלויות השקעה, לא הוצאה. הרי למה אתה מנסה למזער הוצאה חודשים? מה תעשה עם הכסף שחסכת?
אני מנסה להקטין הוצאות קבועות כדי להיות פחות שביר מבחינה כלכלית, כלומר גם במידה ואחד מאיתנו מפוטר נוכל להמשיך להתקיים ברמה סבירה.

יש לך קרן חירום? יש לך אפשרות לקחת הלוואה מקרן ההשתלמות?

אם התזרים שלך נשאר חיובי, ובמקרה חירום תוכל להשיג כסף, אולי לא נורא אם ה"הוצאות" (הגרשיים בגלל שחלקן בכלל השקעה) יהיו גבוהות ממה שאתה רגיל.

מצד שני, אם לא נוח לך עם זה, אבל אתה יודע שבעוד שנתיים וחצי התינוק ילך כבר לגן עירייה, אולי אתה יכול לחכות עם הסיכונים עד אז.

זה לא ייעוץ

אין קרן חירום, יש קרנות השתלמות שניתן לשעבד לטובת הלוואה.
אולי באמת זה לא נורא שההוצאות הקבועות יעלו מצד שני אולי עדיף באמת לחכות שנתייים וחצי כמו שכתבת , זאת בדיוק ההתלבטות שלי.

אולי כשמדובר על שוק הדירות ביבנאל.
בשוק המניות העולמי אין לך שום מידע עודף, אתה סתם מהמר.

בשום שלב לא רשמתי שיש לי מידע עודף, מה שרשמתי זה שמשבר יוצר הזדמנויות.

הייתי במצב דומה לפני מספר שנים, ומה שעשיתי זה לסגור כמעט את כל המשכנתא.
השארתי רק 150K במסלול פריים(הכי זול ואפשר לסגור ללא קנס מתי שרוצים), אבל מתוך מטרה לסגור גם אותו תוך שנה-שנתיים, וזה אכן מה שקרה.

התוצאה היא: תחושת על, תחושה שהבסתי את המערכת, יש לי בית ללא משכנתא, אני בדרך לצאת ממרוץ העכברים.
בעוד שאני שומע אנשים סביבי, אפילו מבוגרים ממני, שלוקחים משכנתא ומתלבטים על איזה מסלול, ואני יודע שאני כבר לא שם, המשכתי הלאה.
זה נותן המון מוטיבציה להמשך, צעד חשוב לקראת עצמאות פיננסית.

לאחר שסיימת לשלם את המשכנתא, מה עשית עם הסכום שהתפנה לך?
האם חסכת אותו מדי חודש והשקעת אותו בשוק ההון?
במידה וזה מה שעשית כשאתה מסתכל אחורה לא היה עדיף לך פשוט להשקיע במקביל למשכנתא? התשואה שלך לא הייתה משתפרת?
או שמבחינתך השקט הנפשי שאתה לא ממונף שווה את הפרש שהפסדת? (בהנחה שזה נכון כמובן)

אין שום דבר פסול במינוף לצורך השקעה במיוחד בריביות שציינת.

הנ"ל לא ייעוץ

נערך לאחרונה ב:
מצאת מקום לקבל עצות..יש פה אנשים מרובעים מפחדים מכל זווית שהיא לא 90 מעלות בדיוק
תגובה לא נאותה, אף אחד לא אונס אותך להישאר בפורום של ׳מרובעים׳.
גם התשובה שלך לשאלה ששאלת כאן הייתה מתריסה:
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/תעודה-מחקה-נאסדק-100-מגודרת-מט-ח.15347/#post-354246
אתה יורק לבאר שאתה שותה ממנה ואתה מוזמן לעזוב את הפורום ולהצטרף לתפוז או רוטר...

לאחר שסיימת לשלם את המשכנתא, מה עשית עם הסכום שהתפנה לך?
האם חסכת אותו מדי חודש והשקעת אותו בשוק ההון?
במידה וזה מה שעשית כשאתה מסתכל אחורה לא היה עדיף לך פשוט להשקיע במקביל למשכנתא? התשואה שלך לא הייתה משתפרת?
או שמבחינתך השקט הנפשי שאתה לא ממונף שווה את הפרש שהפסדת? (בהנחה שזה נכון כמובן)
את הסכום שהתפנה לי חסכתי והשקעתי כל חודש, אכן בשוק ההון עם חשיפה גבוהה למניות.
תסתכל כל זה הפוך - למה לא שאלת את עצמך למה לא להגדיל את המשכנתא עד לתקרה (למשל 70%), ולהשקיע את כל הכסף בשוק ההון? הרי מתמטית, זה עשוי להשתלם לך, לא?
אין לי שום דרך לענות מה היה קורה אם הייתי משאיר את הכסף בהשקעות וממשיך עם המשכנתא. אולי הייתי מתפתה ומבזבז את הכסף?
אולי הייתי מתנהל אחרת כאשר שוק המניות היה נחתך ב40% בזמן הקורונה, כאשר אני יודע שבעצם אני מופסד על הנייר על כסף שלא שייך לי (כי יש לי חוב משכנתא על הראש). אולי הייתי נלחץ ומממש את ההפסד?
לעומת זאת, אני כן יודע, שהרגשתי מאוד בנוח לא לגעת בתיק השקעות בזמן הקורונה, ואפילו להכניס עוד כסף למניות (לאזן את התיק), כי ידעתי שזה כסף שלי, ויש לי מרווח נשימה גדול.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
ב לחיות על הקצה או ללכת על בטוח - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 14
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
ה בן 20. בהתלבטות ואשמח לדעת מה אתם הייתם עושים שוק ההון 26
I דולרים בחשבון - מה אתם הייתם עושים? אוף טופיק 16
R מה אתם הייתם עושים? משכנתא לדירה ראשונה ממשתכן שמחוסר ברירה היא להשקעה נדל"ן 9
A חשבון קיזוז ריבית (משכנתא) - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 2
P 800K ששוכבים בעו"ש. מה אתם הייתם עושים? פוסטים מאיכות נמוכה 9
N מה אתם... הייתם עושים ? - רוצה לעבור מניהול תיק בבנק שוק ההון 0
ה רבותי ההיסטוריה חוזרת מה אתם הייתם עושים שוק ההון 18
U אם מחר בנק ישראל מקפיץ את ערך הדולר מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 15
ה למכור או להחזיק חזק מה אתם הייתם עושים שוק ההון 46
ז מליון שקלים, מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 11
ס 700-800אלף פנויים להשקעה- מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 4
B שאלה מהחיים, מה אתם הייתם עושים אוף טופיק 20
תפוזינה מה אתם הייתם עושים שוק ההון 20
ס 250K להשקעה מה עושים מכאן ? מה אתם הייתם עושים ? שוק ההון 9
פ מליון שקלים ההשקעה הטובה ביותר /מה אתם הייתם עושים שוק ההון 37
S סקר - עד כמה אתם הייתם מוכנים לפשרה כדי למנוע בחירות נוספות אוף טופיק 152
A איזה מסלול אתם הייתם סוגרים מהמשכנתה נדל"ן 11
C אילו יריחונים/מגזינים אתם קוראים? פוסטים מאיכות נמוכה 2
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ש חוץ מיס/הוט איזה רשת אתם ולמה? צרכנות פיננסית 5
ד האם אתם רואים בנפילה של הביטקוין בשבוע האחרון הזדמנות קנייה ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
T אתם חושבים שיהיה שינוי אחרי המלחמה בממשלה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 349
M כמה נפשות אתם, וכמה כסף בממוצע אתם מוציאים בשנה על חופשות בארץ ובחו"ל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
ה מחפש להשקיע בדירות יד 2 בצפון אנגליה, איך אתם יכולים לקדם אותי? פוסטים מאיכות נמוכה 0
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
O הריבית על אגרות חוב לטווח ארוך נושקות ל-5% בוול-סטריט. מהו הגבול בו אתם מתחילים לצאת משוק המניות? שוק ההון 93
S איך אתם משקיעים באג״ח בתקופה הנוכחית שוק ההון 1
נ מה אתם קונים כאשר אתם משקיעים בS&P 500? מה החלופות? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
ל כמה צדקה אתם נותנים בחודש פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 132
S איך אתם ממקסמים חיסכון עם מועדוני צרכנות וקופונים צרכנות פיננסית 10
TheOneTech כל כמה זמו אתם שולחים קריאות מונה לספקית גז שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 0
C אילו נותני שירותים אתם מחזיקים שרצים אתכם במסע לחופש פיננסי ולאחר מכן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
N איך אתם עוקבים אחר ההשקעות שלכם ב-2023? שוק ההון 15
T איך אתם מחכים לרכישת דירה באזור שהגדרתם? נדל"ן 23
N באיזה אפיק סולידי אתם משתמשים בימים אלו? שוק ההון 17
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
deussex האם אתם עושים חוזה השכרה דרך עורך דין ? מרגיש מבולבל, אשמח לתובנות נדל"ן 28
fizban קרן השתלמות IRA - עם איזה בנק אתם עובדים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 36
S ניתוח טכני - איך אתם עושים? פוסטים מאיכות נמוכה 9
A ברוקר ישראלי - דרך איפה אתם ממליצים להשקיע? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ב עם כמה כסף אתם פרשתם? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
Y איך אתם מחשבים תשואה נדל"ן 6
H איך אתם מתכננים לראות את המונדיאל? פוסטים מאיכות נמוכה 4
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
Shnizelia באיזה תיק גב אתם משתמשים? פוסטים מאיכות נמוכה 12
C איך אתם מתמחרים את שווי הנכס שלכם בתוך הפרוטפוליו השקעות? נדל"ן 11
ה איך אתם עושים את זה ? יומני מסע אישיים 40

נושאים דומים

Back