• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומנם של הייטקיסטים

חדש בשוק

משתמש רגיל
דירוג
144
שלום לכולם,
אז אני כבר לא כל כך חדש בשוק, אבל רק עכשיו פותח יומן מסע. מניח שהטריגר לפתיחת הפוסט היה הרצון שלי לשמוע ביקורת בונה על ההתנהלות הכלכלית שלנו.
ראשית אפתח ואומר שאם לא הייתי נחשף ב-2016 לבלוג של הסולידית והפורום הזה, כנראה שהייתי במקום שונה מבחינה כלכלית. עדיין לא רע, אבל לא איפה שאני נמצא היום. תודה לכולכם.

אז אני הייטקיסט, נשוי להייטקיסטית טריה (יחסית). שנינו אנשים יחסית צנועים ולא מתפתים לצרכניזם מוגזם, בטח יחסית להכנסות שלנו. הייתי ממקם אותנו במקום חסכני סביר ולא קיצוני.
הרצון להגיע לעצמאות כלכלית בא בעיקר ממני, יותר מהחרדה שלי שיום אחד ההייטק ייעלם (אם עבורי ואם בכלל) והמשכורות הטובות גם הן ייעלמו. החרדה הלכה ונשחקה בשנים האחרונות כשהסיבות לכך הן:
1. חסכון (יחסית) גבוה תוך יכולת עמידה גבוהה בסיכונים (תיק מדדים שנע בין 100%-120% מניות). ככל שהתיק גדל כך החרדה מלא להיות מסוגל לקנות אוכל (כן, חרדה כזו, לא רציונאלית ולא מעוגנת במציאות) קטנה יותר ויותר. השנים בהן אני בשוק היו מאוד טובות ועזרו בהגדלת השווי.
2. אשתי המקסימה הצטרפה למעגל העבודה בהייטק בתקופה האחרונה, שהביא להקטנת סיכון ההכנסה (ממכניס יחיד ועיקרי) וכן להגדלת ההכנסות.

כיום הצלחנו לצמצם את המינוף (בעזרת הפקדות שוטפות) ואנו נמצאים כעת על 100% מניות, תיק עוקב מדדים. הרצון כעת הוא לחסוך מעט כסף לקרן חירום ולעשות בזמן הזה חושבים.
הרצון לעשות חושבים לא נעשה עקב הסיכון הגבוה שבתיק (6 השנים האחרונות שבהן הייתי חשוף לשוק לימדו אותנו שאמנם לא נתקלנו במשבר משמעותי עדיין, אך בתקופה זו גילינו עמידות די גבוהה לירידות בזמן הקורונה כשהחרטה היחידה שהייתה לי היא שלא היה לנו כסף נוסף להכניס לתיק), אלא לחשוב האם להשקיע רק בשוק ההון זו הדרך הנכונה עבורנו.

אז נתחיל במספרים:
הכנסות (נטו):
1. הכנסה ממשכורת 1 - 20K
2. הכנסה ממשכורת 2 - 11K
3. דיבידנדים מקרנות סל - כ - 1K

סה״כ הכנסות כ - 32K
הפרשות לקרן ההשתלמות עד התקרה, פנסיה לפי המקסימום הקבוע בחוק.

הוצאות:
1. שכר דירה + חשבונות: 1.5K. יש לנו סידור מיוחד בו אנו משלמים שכר דירה מאוד מופחת תמורת התפשרויות מסוימות. הסידור לא ימשך לנצח, אך הוא מאוד נוח על מנת לחסוך ״קצת״ יותר כסף. אנו מאמינים שבחצי שנה - שנה הקרובה נמצא מקום אחר לגור בו.
2. תשלומים על הרכב (הקניה נעשתה בתשלומים, נשארו עוד מס׳ תשלומים בודדים): 2K (כולל תשלומים, דלק, ביטוחים, וטסט. הרכב מאוד אמין ועדיין לא היה במוסך אז טיפולים לא כלולים). בעוד כחצי שנה מאמין שהתשלומים יחתכו בחצי עקב סיום התשלומים על הרכב עצמו.
3. קניות בסופר - 1.5K
4. ביטוחים - 420 ש״ח. זה כולל ביטוחים בסיסיים + ביטוח לחיית המחמד המיוחדת שלנו. הביטוח עבורנו הוא די בסיסי ואני עובד בימים אלו על השוואות כדי לבחור את הכיסויים הנכונים לנו.
5. תרופות וטיפולים רפואיים - כ-400 ש״ח בחודש.
6. מוצרי הגיינה וקוסמטיקה - כ600 ש״ח בחודש.
7. שאר הוצאות (מוסווה כקטגוריה אחת בכוונה): כ-3.5K.
סה״כ הוצאה חודשית ממוצעת שלנו היא כ- 10K. בעבר ההוצאה הייתה גבוהה יותר, אך מעקב אחרי ההוצאות וכן מודעות להיקפן עזרו לצמצם אותן למקום סביר יותר. אנו עדיין שואפים לאופטימיזציות וחסכון היכן שניתן, אך לא רודפים אחרי חסכון נוסף באובססיביות.

מכאן שהחסכון החודשי שלנו הוא כ 22K.

החסכונות שלנו:
1. תיק ממוסה על סך כ 1,136,000. תיק מעורב קרנות אמריקאיות ואיריות.
2. קרנות השתלמות על סך כ - 160K.
3. קרנות פנסיה וגמל על סך מצטבר של כ - 600K.
כל החסכונות על בסיס 100% מניות מחקות מדד, מלבד חלק (קטן) מהפנסיה שעליו לצערי אני לא שולט.

אני מרגיש שסה״כ הנושא הכלכלי שלנו די תחת שליטה. אנו משתדלים ושואפים להגדיל הכנסות תוך כדי צמצום הוצאות. זה תהליך איטרטיבי שאנחנו משתפרים בו עם כל חודש ונהנים מהתוצאה.
כיום צמצמנו את המינוף שהיינו בו כי אני מרגיש קצת מיצוי או שעמום בעבודה, והחלטנו שפרופיל הסיכון שלנו מעט השתנה (נרצה פחות להסתמך על המשכורת שלי לאורך זמן וכן להגדיל את התא המשפחתי). ברור לנו שהעובדה שהמשכורת של אשתי ״מכסה בקושי״ את ההוצאות שלנו כיום, מקשה עלינו לוותר על המשכורת שלי כרגע ועל כן החלטנו כרגע לעצור את הזרמת הכסף למניות ולנסות להוריד את הסיכון לרמות שיאפשרו לי בשלב מסוים להחליט לקחת הפסקה, אם ארצה בכך.
חשוב לציין שהציפייה היא שאשתי תכניס הרבה יותר כסף בשנים הקרובות, כמו כל מפתח בתחילת דרכו, אך מעדיפים לא להסתמך על העלאות שכר עתידיות.

אני חושב שהחרטה הגדולה ביותר שלי היא לגבי שוק הנדל״ן. לא השקעתי בנדל״ן כי מאז שהיה לי מספיק כסף לשקול זאת (2017 - 2018) המחירים נראו לי מוגזמים מדי. לא כמחיר אבסולוטי, אלא התשואה משכירות. הנחתי שפחות מ-4% תשואה משכירות לא באמת מפצה על שלל הסיכונים שקיימים בנדל״ן ולכן התמקדנו בעיקר בשוק ההון.
אמנם קשה מאוד להתלונן על תשואות השוק בשנים האחרונות, קשה להלחם ביתרונות של שוק הנדל״ן: מינוף מאוד זול ו(הכי חשוב) מאוד מאוד יציב יחסית לmargin בשוק ההון. מאפשר (בהנתן תזרים שוטף מספק) להתמנף מאוד בראש יחסית שקט. בנוסף, הטבות המס הקיימות בשוק הנדל״ן לעומת שוק ההון.

אני לא יודע אם עשיתי טעות. עדיין הייתי רוצה לנצל את ההטבה שקיימת במשכנתא ובהקלות המס, אך לאחר עליות המחירים של השנים האחרונות אני מניח שהתשואה ירדה אף יותר. אני לא מחפש הרפתקאות בתחום הנדל״ן, אלא ביצוע עסקאות סבירות וטובות שיתנו לי תשואה של 4%-5%, שאני מניח שלא קיים בקלות כיום. אשמח לשמוע התייחסות של אנשים להתלבטות לגבי הנדל״ן ובעיקר התייחסות להפסד ההטבות שקיימות בשוק זה.

המטרה שלנו היא להגדיל את ההון שלנו ככל הניתן תוך כדי שינה רגועה בלילה. אין לנו רצון לפרוש בגיל מסוים. אנחנו אנשים פרודקטיביים ולא היינו רוצים לשבת במרפסת ולספור ציפורים בגיל 35. שנינו נהנים מהעבודה וההתעסקות הטכנולוגית, אך היינו רוצים להגדיל את השווי על מנת להתמודד עם אתגרי החיים (לא לעבוד בזמנים / מקומות שלא נרצה עקב אילוצים כלכליים, דאגה לילדינו העתידיים ורווחה כלכלית באופן כללי).

אני מקווה לעדכן את התיק וההתקדמות פעם ברבעון. אני לא משתף פרטים מחיינו האישיים בכוונה, עקב רצון להשאר אנונימי ככל הניתן ובכך להיות כנה (מספרית ואישית) ככל הניתן, ללא פילטרים.

תודה למי שקרא עד כאן, לא תכננתי שהפוסט יגיע לאורך כזה.

ברוכים הבאים!
לא חושב שפספסת כלום, אם היית מאה אחוז (ואפילו קצת יותר) מושקע במדדי מניות בשנים האחרונות קיבלתם תשואה יפה מאוד.

תשואת שכירות של %4-5 אפשר להשיג בפריפריה אבל עליית הערך של הנכסים במקומות כאלו הייתה נמוכה יותר מבמרכז ברוב המקרים.
לכל אחד יש את מה שיותר חשוב לו, אבל תשואת השכירות בארץ באופן כללי היא נמוכה, ורוב הרווח של משקיעי נדל"ן בארץ בשנים האחרונות הגיע מעליות ערכי הנכסים.

הרצון להגיע לעצמאות כלכלית בא בעיקר ממני, יותר מהחרדה שלי שיום אחד ההייטק ייעלם (אם עבורי ואם בכלל) והמשכורות הטובות גם הן ייעלמו. החרדה הלכה ונשחקה בשנים האחרונות

המטרה שלנו היא להגדיל את ההון שלנו ככל הניתן תוך כדי שינה רגועה בלילה. אין לנו רצון לפרוש בגיל מסוים.
מגניב. נשמע מאוד דומה למוטיבציה שלנו כזוג הייטקיסטים, אנחנו מנסים למנף את התקופה לצבירה מהירה ככל הניתן של הון ראשוני לפני שינויי מאקרו שיכולים לקרות לנו. נשמע לי שלמרות הכל גם אם יהיה קרייסס כושר המחיה שלכם טוב (בניגוד למצב אצלנו :) ), מעבר להון העצמי שגדל.
ולי נשמע שבסקאלה של צרכניזם מוגזם אתם די למטה, מצב חסכני+ אפילו הייתי אומר.

. אשמח לשמוע התייחסות של אנשים להתלבטות לגבי הנדל״ן ובעיקר התייחסות להפסד ההטבות שקיימות בשוק זה
אם המטרה שלך היא כלכלית/פיננסית נטו אז שוק ההון ייתן לך תשואה גבוהה יותר ובלי הכאב ראש של להיות בעלים של דירה ולהשכיר אותה לאחרים עם כל המשתמע מכך.

לכל אחד יש את מה שיותר חשוב לו, אבל תשואת השכירות בארץ באופן כללי היא נמוכה, ורוב הרווח של משקיעי נדל"ן בארץ בשנים האחרונות הגיע מעליות ערכי הנכסים.
ומהמינוף הגבוה הזול יחסית.
וטעות נפוצה שאנשים עושים היא לבחון תשואה משכ"ד לפי מחיר הדירה ולא לפי ההון שהושקע.

אני לא מחפש הרפתקאות בתחום הנדל״ן, אלא ביצוע עסקאות סבירות וטובות שיתנו לי תשואה של 4%-5%, שאני מניח שלא קיים בקלות כיום. אשמח לשמוע התייחסות של אנשים להתלבטות לגבי הנדל״ן ובעיקר התייחסות להפסד ההטבות שקיימות בשוק זה.
יש הטבות והתשואה לא בשמים ואתה רוצה להקים משפחה, אז למה לא לגור בדירה משלך?
לא תענוג גדול לעבור דירה כמשפחה כל כמה שנים, בפרט כשמגיעים לאזור בו רוצים שהילדים יתחנכו.
יתרון נוסף - לא צריך להתעסק עם שוכרים.
חסרון אפשרי - בגלל שמותר לשדרג את פנים הדירה בלי הגבלה, בניגוד לדירה שכורה, אתה עלול להגרר להוצאות גדולות.

וטעות נפוצה שאנשים עושים היא לבחון תשואה משכ"ד לפי מחיר הדירה ולא לפי ההון שהושקע.
אז בתור משקיע, כל חודש אחוז התשואה יורד? כתלות בתשלום הקרן והריבית החודשיים...
זה דווקא מוצא חן בעיניי. קונה דירה ב300K הון עצמי ו-700K משכנתא ומשכירה ב-3K לחודש. תשואה חודש ראשון בגין הון עצמי = 1%
למה התקשורת לא מציגה את זה ככה? זה הרבה יותר מלהיב.

זה דווקא מוצא חן בעיניי. קונה דירה ב300K הון עצמי ו-700K משכנתא ומשכירה ב-3K לחודש. תשואה חודש ראשון בגין הון עצמי = 1%
זה גם לא מדויק כי חשוב להכניס גם את ההוצאות, רק החזר הריבית החודשי על משכנתא כזאת יהיה יותר מ1000 שקל.

כי זה מורכב מידי והרבה צופים יזפזפו לערוץ אחר, ואפשר לקבל יותר רייטינג על כותרות כמו "ההיטקיסטים מקפיצים את מחירי הנדלן" או "כמה משכורות צריך עבור דירה היום"(בלי התחשבות בירידה בעלויות מימון כמובן).

חשוב להכניס גם את ההוצאות
אני יודעת, אבל לצורך העניין התייחסתי להקשר של ההון העצמי בלבד כרגע. לגבי הריבית - חיברתי אותה לתשלומי הקרן כי בסופו של יום, התשלום מהכיס הפרטי על הדירה יהיה הרבה יותר גבוה מהמחיר שרשום בהסכם (כולל ריבית, תחזוקה, ביטוחים, מתווך, עו"ד ושמאי). מצד שני, כל עוד שווי הדירות באמת עולה ועולה - אולי יש כאן בוננזה שפיספסתי (מול הסנופי המשעמם שלי שהשיא תשואה שנתית של 14% לפני מס בשש שנים האחרונות).

כי זו לא תשואה לנכס, אלא תשואה למשקיע שתלויה בהרבה גורמים.
גם כך אנשים לוקחים הלוואה של מליון ש"ח ולא עושים שום חישוב רגישות לעליה במדד / פריים. אל תתני להם תחושה שהלוואה זו איזה מתנה בלי סיכון שתעשיר אותם בוודאות ולכן צריך לחטוף מהר לפני שייגמר.

אני יודעת, אבל לצורך העניין התייחסתי להקשר של ההון העצמי בלבד כרגע. לגבי הריבית - חיברתי אותה לתשלומי הקרן כי בסופו של יום, התשלום מהכיס הפרטי על הדירה יהיה הרבה יותר גבוה מהמחיר שרשום בהסכם (כולל ריבית, תחזוקה, ביטוחים, מתווך, עו"ד ושמאי). מצד שני, כל עוד שווי הדירות באמת עולה ועולה - אולי יש כאן בוננזה שפיספסתי (מול הסנופי המשעמם שלי שהשיא תשואה שנתית של 14% לפני מס בשש שנים האחרונות).
מוזמנת להסתכל על החישוב שלי באקסל המצורף לשרשור הזה.

כי זו לא תשואה לנכס, אלא תשואה למשקיע שתלויה בהרבה גורמים.
גם כך אנשים לוקחים הלוואה של מליון ש"ח ולא עושים שום חישוב רגישות לעליה במדד / פריים. אל תתני להם תחושה שהלוואה זו איזה מתנה בלי סיכון שתעשיר אותם בוודאות ולכן צריך לחטוף מהר לפני שייגמר.
ומסכים כמובן.

תודה רבה לכולם!

יש הטבות והתשואה לא בשמים ואתה רוצה להקים משפחה, אז למה לא לגור בדירה משלך?
כי אנחנו עדיין לא סגורים על איפה בדיוק נרצה לגור. לא שללנו לגמרי מעבר לחו״ל, נקודה שגם דחתה קצת את הכניסה לנדל״ן.

לא חשבתי על זה ככה. הופך את החישוב לקצת יותר מסובך, אבל (כנראה) הרבה יותר אטרקטיבי.

(בניגוד למצב אצלנו :) )
אני מניח שעצם זה שאתם קוראים בפורום כאן מצבכם הרבה יותר טוב מהרבה אחרים :) תודה על התגובה, כיף לדעת שאני לא היחיד שמרגיש כך!

עשית חישוב לעיסקת פליפ, לא חושבת שעל זה מדבר הפות"ש.
אגב, מה קורה עם זה? תעדכן בשרשור שלך.
אפשר לשכפל את הקובץ ולשנות שם את התקופות כדי לקבל כיוון כללי על מה שהזכרת, אעדכן שם כשיהיה מה לעדכן.

הנחתי שפחות מ-4% תשואה משכירות לא באמת מפצה על שלל הסיכונים שקיימים בנדל״ן ולכן התמקדנו בעיקר בשוק ההון
אם התשואה הייתה רק 4% בספק כמה היו קונים נדל"ן. התשואה האמיתית זה ערך הדירה שעולה בנוסף לתשואה מהדיירים.
מי שרכש דירה לפני 9-10 שנים עשה אחלה תשואה (ואני לא מדבר על אלה שקנו לפני..)

דיבידנדים מקרנות סל - כ - 1K
באילו קרנות דיבידנים אתה משקיע?

מהחישוב המהיר שלי, יש לו תיק של יותר ממיליון ש''ח, ואם תיקח 1.5% תשואת דיבידנד ממוצעת (שזה בערך התשואה של הSP500 היום), יצא לך קרוב לסכום שהוא כתב. כך שאני מנחש שהוא לא משקיע ספציפית בקרנות שמוגדרות כקרנות דיבידנד (סתם כי הוא לא כתב על זה שום דבר ספציפי).
לחלק גדול מהפורום שמשלב בין VTI ל-VXUS יש תשואת דיבידנד ממוצעת של 2% בערך ב2021.

שלום לכולם,
אז אני כבר לא כל כך חדש בשוק, אבל רק עכשיו פותח יומן מסע. מניח שהטריגר לפתיחת הפוסט היה הרצון שלי לשמוע ביקורת בונה על ההתנהלות הכלכלית שלנו.
ראשית אפתח ואומר שאם לא הייתי נחשף ב-2016 לבלוג של הסולידית והפורום הזה, כנראה שהייתי במקום שונה מבחינה כלכלית. עדיין לא רע, אבל לא איפה שאני נמצא היום. תודה לכולכם.

אז אני הייטקיסט, נשוי להייטקיסטית טריה (יחסית). שנינו אנשים יחסית צנועים ולא מתפתים לצרכניזם מוגזם, בטח יחסית להכנסות שלנו. הייתי ממקם אותנו במקום חסכני סביר ולא קיצוני.
הרצון להגיע לעצמאות כלכלית בא בעיקר ממני, יותר מהחרדה שלי שיום אחד ההייטק ייעלם (אם עבורי ואם בכלל) והמשכורות הטובות גם הן ייעלמו. החרדה הלכה ונשחקה בשנים האחרונות כשהסיבות לכך הן:
1. חסכון (יחסית) גבוה תוך יכולת עמידה גבוהה בסיכונים (תיק מדדים שנע בין 100%-120% מניות). ככל שהתיק גדל כך החרדה מלא להיות מסוגל לקנות אוכל (כן, חרדה כזו, לא רציונאלית ולא מעוגנת במציאות) קטנה יותר ויותר. השנים בהן אני בשוק היו מאוד טובות ועזרו בהגדלת השווי.
2. אשתי המקסימה הצטרפה למעגל העבודה בהייטק בתקופה האחרונה, שהביא להקטנת סיכון ההכנסה (ממכניס יחיד ועיקרי) וכן להגדלת ההכנסות.

כיום הצלחנו לצמצם את המינוף (בעזרת הפקדות שוטפות) ואנו נמצאים כעת על 100% מניות, תיק עוקב מדדים. הרצון כעת הוא לחסוך מעט כסף לקרן חירום ולעשות בזמן הזה חושבים.
הרצון לעשות חושבים לא נעשה עקב הסיכון הגבוה שבתיק (6 השנים האחרונות שבהן הייתי חשוף לשוק לימדו אותנו שאמנם לא נתקלנו במשבר משמעותי עדיין, אך בתקופה זו גילינו עמידות די גבוהה לירידות בזמן הקורונה כשהחרטה היחידה שהייתה לי היא שלא היה לנו כסף נוסף להכניס לתיק), אלא לחשוב האם להשקיע רק בשוק ההון זו הדרך הנכונה עבורנו.

אז נתחיל במספרים:
הכנסות (נטו):
1. הכנסה ממשכורת 1 - 20K
2. הכנסה ממשכורת 2 - 11K
3. דיבידנדים מקרנות סל - כ - 1K

סה״כ הכנסות כ - 32K
הפרשות לקרן ההשתלמות עד התקרה, פנסיה לפי המקסימום הקבוע בחוק.

הוצאות:
1. שכר דירה + חשבונות: 1.5K. יש לנו סידור מיוחד בו אנו משלמים שכר דירה מאוד מופחת תמורת התפשרויות מסוימות. הסידור לא ימשך לנצח, אך הוא מאוד נוח על מנת לחסוך ״קצת״ יותר כסף. אנו מאמינים שבחצי שנה - שנה הקרובה נמצא מקום אחר לגור בו.
2. תשלומים על הרכב (הקניה נעשתה בתשלומים, נשארו עוד מס׳ תשלומים בודדים): 2K (כולל תשלומים, דלק, ביטוחים, וטסט. הרכב מאוד אמין ועדיין לא היה במוסך אז טיפולים לא כלולים). בעוד כחצי שנה מאמין שהתשלומים יחתכו בחצי עקב סיום התשלומים על הרכב עצמו.
3. קניות בסופר - 1.5K
4. ביטוחים - 420 ש״ח. זה כולל ביטוחים בסיסיים + ביטוח לחיית המחמד המיוחדת שלנו. הביטוח עבורנו הוא די בסיסי ואני עובד בימים אלו על השוואות כדי לבחור את הכיסויים הנכונים לנו.
5. תרופות וטיפולים רפואיים - כ-400 ש״ח בחודש.
6. מוצרי הגיינה וקוסמטיקה - כ600 ש״ח בחודש.
7. שאר הוצאות (מוסווה כקטגוריה אחת בכוונה): כ-3.5K.
סה״כ הוצאה חודשית ממוצעת שלנו היא כ- 10K. בעבר ההוצאה הייתה גבוהה יותר, אך מעקב אחרי ההוצאות וכן מודעות להיקפן עזרו לצמצם אותן למקום סביר יותר. אנו עדיין שואפים לאופטימיזציות וחסכון היכן שניתן, אך לא רודפים אחרי חסכון נוסף באובססיביות.

מכאן שהחסכון החודשי שלנו הוא כ 22K.

החסכונות שלנו:
1. תיק ממוסה על סך כ 1,136,000. תיק מעורב קרנות אמריקאיות ואיריות.
2. קרנות השתלמות על סך כ - 160K.
3. קרנות פנסיה וגמל על סך מצטבר של כ - 600K.
כל החסכונות על בסיס 100% מניות מחקות מדד, מלבד חלק (קטן) מהפנסיה שעליו לצערי אני לא שולט.

אני מרגיש שסה״כ הנושא הכלכלי שלנו די תחת שליטה. אנו משתדלים ושואפים להגדיל הכנסות תוך כדי צמצום הוצאות. זה תהליך איטרטיבי שאנחנו משתפרים בו עם כל חודש ונהנים מהתוצאה.
כיום צמצמנו את המינוף שהיינו בו כי אני מרגיש קצת מיצוי או שעמום בעבודה, והחלטנו שפרופיל הסיכון שלנו מעט השתנה (נרצה פחות להסתמך על המשכורת שלי לאורך זמן וכן להגדיל את התא המשפחתי). ברור לנו שהעובדה שהמשכורת של אשתי ״מכסה בקושי״ את ההוצאות שלנו כיום, מקשה עלינו לוותר על המשכורת שלי כרגע ועל כן החלטנו כרגע לעצור את הזרמת הכסף למניות ולנסות להוריד את הסיכון לרמות שיאפשרו לי בשלב מסוים להחליט לקחת הפסקה, אם ארצה בכך.
חשוב לציין שהציפייה היא שאשתי תכניס הרבה יותר כסף בשנים הקרובות, כמו כל מפתח בתחילת דרכו, אך מעדיפים לא להסתמך על העלאות שכר עתידיות.

אני חושב שהחרטה הגדולה ביותר שלי היא לגבי שוק הנדל״ן. לא השקעתי בנדל״ן כי מאז שהיה לי מספיק כסף לשקול זאת (2017 - 2018) המחירים נראו לי מוגזמים מדי. לא כמחיר אבסולוטי, אלא התשואה משכירות. הנחתי שפחות מ-4% תשואה משכירות לא באמת מפצה על שלל הסיכונים שקיימים בנדל״ן ולכן התמקדנו בעיקר בשוק ההון.
אמנם קשה מאוד להתלונן על תשואות השוק בשנים האחרונות, קשה להלחם ביתרונות של שוק הנדל״ן: מינוף מאוד זול ו(הכי חשוב) מאוד מאוד יציב יחסית לmargin בשוק ההון. מאפשר (בהנתן תזרים שוטף מספק) להתמנף מאוד בראש יחסית שקט. בנוסף, הטבות המס הקיימות בשוק הנדל״ן לעומת שוק ההון.

אני לא יודע אם עשיתי טעות. עדיין הייתי רוצה לנצל את ההטבה שקיימת במשכנתא ובהקלות המס, אך לאחר עליות המחירים של השנים האחרונות אני מניח שהתשואה ירדה אף יותר. אני לא מחפש הרפתקאות בתחום הנדל״ן, אלא ביצוע עסקאות סבירות וטובות שיתנו לי תשואה של 4%-5%, שאני מניח שלא קיים בקלות כיום. אשמח לשמוע התייחסות של אנשים להתלבטות לגבי הנדל״ן ובעיקר התייחסות להפסד ההטבות שקיימות בשוק זה.

המטרה שלנו היא להגדיל את ההון שלנו ככל הניתן תוך כדי שינה רגועה בלילה. אין לנו רצון לפרוש בגיל מסוים. אנחנו אנשים פרודקטיביים ולא היינו רוצים לשבת במרפסת ולספור ציפורים בגיל 35. שנינו נהנים מהעבודה וההתעסקות הטכנולוגית, אך היינו רוצים להגדיל את השווי על מנת להתמודד עם אתגרי החיים (לא לעבוד בזמנים / מקומות שלא נרצה עקב אילוצים כלכליים, דאגה לילדינו העתידיים ורווחה כלכלית באופן כללי).

אני מקווה לעדכן את התיק וההתקדמות פעם ברבעון. אני לא משתף פרטים מחיינו האישיים בכוונה, עקב רצון להשאר אנונימי ככל הניתן ובכך להיות כנה (מספרית ואישית) ככל הניתן, ללא פילטרים.

תודה למי שקרא עד כאן, לא תכננתי שהפוסט יגיע לאורך כזה.
תודה על השיתוף,
חסכון מכובד מאוד, שכבר שם אתכם ״בדרך המלך״! המשיכו כך.
האם בעתיד אתם מתכננים להוריד באחוזי המשרה?
עבודה בהייטק מצריכה שעות רבות בעבודה, האם יש תכנון לעבור להיקפים נמוכים?
אם כן - האם לקחת זאת בחשבון באסט׳ השקעות?

בדיוק מה ש @yahud אמר. VWRA, VT ו-VTI. לא מחזיק קרנות דיבידנדים.

האם בעתיד אתם מתכננים להוריד באחוזי המשרה?
לא שוללים בכלל. הגענו להבנה שלא משנה מה נרצה: בית חלומותינו, פרישה מוקדמת, החלפת מקצוע, ירידה באחוזי משרה וכו׳: להכל יש מכנה משותף אחד. צריך הרבה כסף בשביל זה. לחלק מהאופציות יותר, לחלק מהאופציות פחות.
כעת אנחנו עובדים ככל יכולתנו וחוסכים את הכסף. ברגע שימאס לנו ונהיה במצב כלכלי טוב, נחליט מה נרצה לעשות.

עדכון קצרצר לגבי 3 החודשים שעברו:
נתחיל במצב הכלכלי. הוא טוב. אמנם יש ירידות בשוק, שבתורן הורידו את השווי שלנו בצורה די משמעותית (עדיין מעט מעל 100% מניות).
לא ממש מזיז לי, אבל כרגיל בירידות, אוכל את עצמי על כך שאין לי כסף נוסף לקנות איתו מניות. אנחנו עדיין עובדים, אבל החלטנו לצמצם את המינוף ראשית ורק לאחר מכן להמשיך ולהשקיע.
אולי היום, בשנות ה30 לחיינו, עם יכולת ההשתכרות והצבירה שלנו אין צורך באגרסיביות גדולה כל כך. אולי אפשר לחסוך מעט ולגוון בעזרת נדל״ן, אם יהיו הזדמנויות ב2-3 השנים הבאות. אני מאמין שהחיים הם דינמיים וזה בסדר להעריך מדי פעם את סיבולת (וצורך) הסיכון שלנו, כל עוד זה לא מסתכם בלמכור בירידות. :)

הכנסות: עומדות על 32-33. די יציב.
הוצאות: לאחר מעקב של מס׳ חודשים ובלי לעשות מעשה אגרסיבי בצמצום הצריכה שלנו, הצלחנו להגיע להוצאה של פחות מ-10,000 עם הרבה מקום לקיצוצים.
אנחנו כרגע בוחרים שלא להמשיך ולצמצם הוצאות כי אנחנו מרוויחים הרבה ומוציאים יחסית מעט. מרשים לעצמנו לחיות חיים נוחים וחסכוניים.
בחודש אפריל היו לנו מס׳ הוצאות גדולות (נופש וריהוט מסוים) שהעלו את ההוצאה, אבל היה שווה את זה.
עוד בפן הכלכלי: אשתי מתמידה במשרה שלה, צוברת עוד ועוד נסיון. בקרוב היא תרצה לפרוס כנפיים ולעבור למשרה הבאה, אולי משמעותית יותר גם מבחינה מקצועית וגם מבחינה כלכלית. זה מבורך.

1651645026230.png1651645217985.png

בפן האישי, מצבי הרבה יותר טוב. הפוסט התחיל ממקום של חרדה כלכלית איומה (ולא מבוססת בכלל). לאחר כשנתיים לא פשוטות, התחלתי לקבל טיפול פסיכולוגי. אמנם עברו רק כמה מפגשים, אבל אני מרגיש קל יותר. אולי עצם השיתוף ולשמוע פידבק של מישהו אובייקטיבי (בתקווה) מהצד עזר לי מאוד לעכל כל מיני דברים בחיים. אני מאמין שאמשיך עם הטיפול עד שאדע מה השלב הבא בשבילי: האם להשאר במקום העבודה? האם להשאר כמתכנת? הרבה מאוד אופציות עבור חיים מאוד קצרים.

הטיפול לא זול וכנראה ישפיע על ההוצאות בתקופה הקרובה, אבל אני מאמין שלטווח הבינוני+ הוא יכול אפילו לשפר את יכולת ההשתכרות שלנו וכן את המצב הנפשי שלנו.
אשתי מאוד תומכת בזה ומכה אותי בכל פעם שאני מעלה את החשש הפיננסי מזה.
החיים ממשיכים לאתגר אותנו לא מעט בשנה האחרונה משלל סיבות, אך אנחנו חזקים ועומדים בזה. מקווה שבתחילת 2023 חלק מהאתגרים יעזבו אותנו לעד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 15
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה