• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן מסע של בחור מתלבט

• פותח הנושא YYY
  • פורסם בתאריך

YYY

משתמש רגיל
דירוג
30
אהלן,
אז בדיליי קל, החלטתי לכתוב יומן מסע למרות שאני פה כבר כמה חודשים, קורא מלא מלא מלא וכותב הרבה פחות. אני בעיקר שואל שאלות ונובר בארכיוני הפורום כי התחום הזה חדש לי לגמרי. כלומר, שנים שרציתי לקחת יותר אחריות על הכסף שלי אבל תמיד היה משהו שמנע ממני לקפוץ למים. בעיקר הפחד מחוסר הידע, פחד ממספרים והחשש לאבד את עצמי. אני מצד אחד מתחרט על כל הזמן שאבד ועל "הבלאגן" הפיננסי אליו ההזנחה שלי הובילה, אך שמח שאני מתעסק בזה עכשיו כשאני מספיק בוגר כדי להסתדר עם כמות המידע, הבירוקרטיה וההתעסקות הנחוצה.
ממש לפני חודשיים וחצי התחלתי להשקיע הלכה למעשה, ככה שלא הכל סגור עדיין ואני עוד בוחן אופציות/קורא/מנסה לעשות סדר בבלאגן ההזנחה.
לכן, היומן מסע האישי הזה יכיל בתוכו לא מעט התלבטויות ותהיות שיש לי. לחלק, הוא אולי אפילו ירגיש מבולגן. מצטער מראש אם כן :)

בקצרה עליי:
בן 30 וקצת, רווק, בעל תואר ראשון ושני (מחקרי) במדעי הרוח והחברה (פחד ממספרים, כבר אמרתי?) מאוניברסיטה ועובד בעבודה בתחום. אה, ואזרח אמריקאי.

התיק שלי בינתיים בנוי ככה:
- 60% מניות- 60% VTI (כלומר 36% מהתיק הכללי), 40% VXUS (24% מהתיק הכללי) ב-IB.
- 30% חלק סולידי. בהיעדר אלטרנטיבה, כרגע החלק הזה יושב בעו"ש. מתלבט אם לשלוח אותו לפקדון תות או לחכות.
- 10% מזומן. עו"ש.

אני בכוונה לא מציין את הסכומים שיש בכל חלק, אבל אם אתם חושבים שזה יעזור או יסייע, אין לי בעיה לנקוב בהם.

ההשקעה היא לטווח ארוך, לגבי מספר מדויק של שנים אני עוד לא יודע, פשוט לא צריך את הכסף הזה כרגע. אידיאלית? רוצה לפרוש מוקדם. עד כמה מוקדם? שאלה טובה. אני חושב שזה תלוי בכיוון שאקח את הקריירה שלי, מאחר ונכון לעכשיו אני עוד במחשבות בהקשר הזה.

מחשבות ומסקנות לגבי התיק לאחר בערך 3 חודשים של השקעה:
הלכתי על המבנה הכי פשוט וקלאסי למשקיע מתחיל, בעיקר מתוך חשש ראשוני והרגשה של בורות בתחום. עם ההתעסקות והקריאה ראיתי שהשד לא כזה נורא ולכן אני:
- חושב שאעלה את החלק המנייתי ל-70%. היו כמה ירידות, אמנם לא דרסטיות, אבל אני חושב שאני יכול להוסיף לי עוד 10% חשיפה. על חשבון החלק הסולידי כנראה.
- רוצה לשים 5-10% קריפטו. עוד לא החלטתי אם על חשבון החלק הסולידי או המנייתי.
- חלק סולידי: טרם יודע מה לעשות עם זה. את עולם האג"ח אני עוד לא הכי מבין ובכל מקרה הבנתי שזה פחות טוב כרגע. אולי אשים בפקדון צמוד מדד של בנק מזרחי עד שתהיה אלטרנטיבה טובה יותר. מתעכב עם זה.
- אני "מפחד" קצת מהאיזון. יש לי בקובץ וורד את החישובים הראשוניים של מצב החשבון מהרגע שהתחלתי להשקיע, ועל סמך זה אני אחשב כמה עליי להוסיף ממה שחסכתי ברבעון האחרון, וכמה מהסכום שיש בעו"ש אמור להיות שם וכמה ממנו אמור להיות בחלק הסולידי. בדיעבד, הייתי אולי צריך ללכת על VT במקום VTI+VXUS.

דברים נוספים- התלבטויות:
- יש לי חשבון פנסיה עם סכום קטן כי למרות שאני "עבדתי כל החיים", עבדתי בחו"ל או שקיבלתי מלגה שנכנסה כולה ישר לעו"ש. אז פנסיה מכובדת אין לי. רחוק מכך. החשבון שלי באלטשולר שחם כי ככה עשה מעסיק אקראי לפני X שנים, ועכשיו ארצה להעביר לעוקב S&P500 היכן שיש (למרות שאז אהיה חשוף יתר לשוק האמריקאי בהתייחס לעבודה שיש לי גם VTI, לא?). כרגע הפנסיה שלי לא כלולה בחישוב התיק שלי. יודע שזה לא טוב, אני צריך לעשות בזה סדר. איך זה נכנס לחישוב בכלל?!
- יש לי Mutual fund בארה"ב עם כ-10K$. הוא נפתח על ידי ההורים שלי והוא רשום על שמם. אני כרגע עובד על לשנות את שם החשבון ולהעביר אליי. לכן, גם החשבון הזה, אינו נכלל בחישוב התיק הראשוני שלי. בתכלס, צריך לראות מה לעשות עם זה גם. מתלבט אם להשאיר פשוט ולהחשיב בחלק המנייתי או לסגור ולהעביר הכל/חלקים לחשבון שלי ב-IB.
- אני בתהליכי מעבר בנק בארץ. מתלבט אם להשאר במזרחי טפחות בסניף לייב שהציעו לי, או לעבור לבינלאומי GOLD, בעיקר בשביל המענק ובגלל שמזרחי חאר*ת.
- אני רוצה לפתוח חשבון בנק אמריקאי בארצות הברית. אם כבר האזרחות הנאחסית הזאת, אז למה שלא אנצל אותה? החשבון ישמש אותי להקלה בהשקעה בקריפטו, לכרטיס אשראי אמריקאי ובניית קרדיט סקור ואולי לחלק מהכסף הסולידי.

התלבטות עקיפה:
כרגע העבודה שלי לא משלמת לי המון (סביבות ה-9.5 נטו), אבל יחסית לשעות שאני עובד בהם זה לא רע בכלל. אני מסיים לעבוד דיי מוקדם ויש לי זמן עודף שאני יכול לנצל להרוויח עוד קצת כסף. כרגע ומאחר והתיק שלי עוד בבלאגן (כפי שאתם רואים), אני מנצל את הזמן הזה לבירוקרטיות, מחקר והמון קריאה פה ובמקומות אחרים כדי לשפר את הסיטואציה. אני מתלבט האם לבקש אישור מהמעסיק ולפתוח עוסק מורשה/פטור ולהרוויח עוד קצת מהצד בכל מיני דברים (בעיקר פלטפורמות של תרגום). ההתלבטות שלי נובעת מהפחד בהתעסקות בירוקרטית טובענית בהיותי אזרח אמריקאי. גם לדאוג לניירת כשכיר, גם כעצמאי (במידה ו), גם השקעה ב-IB מבחינת דיווח מס רגיל ומס דיבידנד, גם מס הכנסה ישראלי וגם מס הכנסה אמריקאי. בררררר. מצד שני, זו עוד הכנסה, אולי אפילו אוכל לפתוח קרן השתלמות לעצמי ושוב, זו עוד הכנסה. מתלבט.

לסיכום,
יכול להיות שהפוסט הזה קצת מבולגן. הוא בעיקר נובע מכך שהזנחתי את התחום הזה ואני לאט לאט מנסה לעשות סדר, ולכן גם הראש קצת בבלאגן לגבי כל המטלות/מחקר שאני צריך לעשות.
למרות זאת, אני חושב שעד כה אני מתקדם יפה ובקצב דיי טוב. בעיקר כי לפני כמה חודשים לא ידעתי דבר או חצי דבר ופחדתי פחד מוות מהמחשבה על ההתעסקות הזו שעכשיו אני דיי טורף.

אשמח לשמוע מכם לגבי אחת/שתיים/שלוש/כל ההתלבטויות שיש לי ועצות כלליות לגבי עשיית סדר בג'ונגל.
בלי קשר, תודה לכל מי שמסייע/ת - נדבקתי בחיידק (גם בקורונה) הפיננסי וזה הרבה בזכות האנשים שיש פה.

נערך לאחרונה ב:
היי יויו :)
1. לא יודע מה גודל התיק שלך אבל כרגע הייתי משקיע את כל הכוח בלהגדיל את ההכנסה (ולהעביר אותה ישירות להשקעה).
2. כמה חודשים בודדים זה לא מדד לעמידות שלך בפני נפילות בתיק. לא הייתי משנה את הרכב התיק יותר מפעם בשנה-שנתיים.

הייתי נשאר עם תיק השקעות כמו עכשיו ומנסה בשנתיים הקרובות בעיקר להגדיל הכנסה ואז עוד שנתיים עושה חושבים מחדש לגבי אלוקציה של התיק.

לגבי פתיחת עוסק פטור, אתה לא צריך אישור של המעסיק שלך, ואולי אפילו עדיף שלא תדבר איתו על זה. במקרה הכי גרוע תפסיד 1000 שקל על הבירוקרטיה של פתיחה וסגירת עוסק פטור.

חשבון בנק אמריקאי? לא הבנתי איך זה יועיל לך כרגע.

לגבי איזון התיק עם הפנסיה, יכול להעביר למסלול עוקב sp500 ולספור את זה יחד עם ה-vti בחישוב שלך, זה אמנם לא אותו דבר, אבל קורלטיבי מאוד. ובפועל, לא נורא אם גם לא תתייחס לחלק הזה בינתיים לדעתי.

היי יויו :)
1. לא יודע מה גודל התיק שלך אבל כרגע הייתי משקיע את כל הכוח בלהגדיל את ההכנסה (ולהעביר אותה ישירות להשקעה).
2. כמה חודשים בודדים זה לא מדד לעמידות שלך בפני נפילות בתיק. לא הייתי משנה את הרכב התיק יותר מפעם בשנה-שנתיים.

הייתי נשאר עם תיק השקעות כמו עכשיו ומנסה בשנתיים הקרובות בעיקר להגדיל הכנסה ואז עוד שנתיים עושה חושבים מחדש לגבי אלוקציה של התיק.
לגבי:
1. כרגע התכנון הוא לאזן מחדש או להשקיע כסף כל רבעון. כשאתה אומר ישירות- אתה מתכוון לכל חודש?
2. מבין את הרציונל אבל יש בי משהו שמרגיש שאני יכול יותר. אולי חמדנות, אולי לא אבל רואה את העו"ש הנפוח יחסית לכמות הרצויה וקצת צורם לי שיש "פוטנציאל מבוזבז".
לגבי פתיחת עוסק פטור, אתה לא צריך אישור של המעסיק שלך, ואולי אפילו עדיף שלא תדבר איתו על זה. במקרה הכי גרוע תפסיד 1000 שקל על הבירוקרטיה של פתיחה וסגירת עוסק פטור.
כתוב לי בחוזה שאסור לי לעבוד במקומות אחרים. אני לגמרי יכול לא לספר, אבל מבחינת תיאום מס בתלוש או אפילו אמון- לא עדיף שאדבר עם מישהו?
חשבון בנק אמריקאי? לא הבנתי איך זה יועיל לך כרגע.
הרבה יותר קל להשקיע בבורסות קריפטו בעזרת חשבון אמריקאי. כמו כן, יש אחלה הטבות בכרטיסי האשראי שם בין אם קאש בק או נקודות לטיסות וכו'. מה גם, שאם יש את האפשרות, למה לא לנצל ולהפסיק להיות "רוח רפאים" מבחינת מערכת הקרדיט האמריקאית? אין לדעת מה יוליד יום.

לגבי איזון התיק עם הפנסיה, יכול להעביר למסלול עוקב sp500 ולספור את זה יחד עם ה-vti בחישוב שלך, זה אמנם לא אותו דבר, אבל קורלטיבי מאוד. ובפועל, לא נורא אם גם לא תתייחס לחלק הזה בינתיים לדעתי.
רעיון. תודה. אם כך, זו אלוקציה שמשנה את הרכב התיק לחלוטין מבחינת האחוזים. איך אפשר לעשות את זה בצורה הכי יעילה?
וגם, זו תהיה הקופה שאני מפקיד אליה (מן הסתם) בכל חודש בעוד ששאר ההשקעות הן בכל רבעון. איך זה מסתדר?
סליחה על השאלות ה"צעירות".

כתוב לי בחוזה שאסור לי לעבוד במקומות אחרים. אני לגמרי יכול לא לספר, אבל מבחינת תיאום מס בתלוש או אפילו אמון- לא עדיף שאדבר עם מישהו?
אם כך עדיף שתדבר איתם לדעתי.

רעיון. תודה. אם כך, זו אלוקציה שמשנה את הרכב התיק לחלוטין מבחינת האחוזים. איך אפשר לעשות את זה בצורה הכי יעילה?
וגם, זו תהיה הקופה שאני מפקיד אליה (מן הסתם) בכל חודש בעוד ששאר ההשקעות הן בכל רבעון. איך זה מסתדר?
סליחה על השאלות ה"צעירות".

תסכום את המספרים משני המקומות, תבדוק מה הפרופורציות כרגע, ותקנה מעכשיו רק בחלק שאתה חושב שצריך יותר עד שתאזן לחלוקה שהגדרת.
אתה בעיקרון יכול לרכוש גם בתיק מסחר כל חודש, אבל יש גם כאלו שמעדיפים כל רבעון, ובכל קנייה תבדוק מה לקנות כדי לאזן.

אם כבר האזרחות הנאחסית הזאת
מה??? תגיד תודה שיש לך אזרחות נוספת (לא לכולם יש) ועוד אמריקאית!! חלום חיי אזרחות אמריקאית!

גם מס הכנסה ישראלי וגם מס הכנסה אמריקאי.
יש אמנת מס אאל''ט בין ישראל לארה''ב אז אולי אתה לא צריך לשלם כל כך הרבה. שווה לבדוק עם בעל מקצוע

כתוב לי בחוזה שאסור לי לעבוד במקומות אחרים
בגדול זה לא יתפוס בבית משפט אלא אם נחשפת לסודות מסחריים וכו'.
זה לא יעוץ משפטי כמובן (אני לא עו''ד).
זה הגבלת חופש העיסוק וזה אסור בחוק. שווה לבדוק מו''ל עו''ד לדיני חוזים.

אני מתלבט האם לבקש אישור מהמעסיק ולפתוח עוסק מורשה/פטור
זה לא אמור להיות בכלל עניין שלו אם יש לך תיק ברשויות. מה שאתה עושה מחוץ לשעות העבודה זה לא עניין של המעסיק.

תסכום את המספרים משני המקומות, תבדוק מה הפרופורציות כרגע, ותקנה מעכשיו רק בחלק שאתה חושב שצריך יותר עד שתאזן לחלוקה שהגדרת.
אתה בעיקרון יכול לרכוש גם בתיק מסחר כל חודש, אבל יש גם כאלו שמעדיפים כל רבעון, ובכל קנייה תבדוק מה לקנות כדי לאזן.
כן, מה שאתה מתאר פה זה איזון רגיל. בעקבות העצה (הטובה) שלך להשקיע בפנסיה בסנופי ולהכליל אותו בחלק של ה-VTI, יווצר מצב שאני מוסיף כל חודש סכום לחלק הזה ו"מזניח" את השאר. אז גם הVXUS וגם שאר התיק יקבל איזון פעם ב4 חודשים בעוד שהסנופי כל חודש. יהיה לי חוסר שוויון מתמשך.
מה??? תגיד תודה שיש לך אזרחות נוספת (לא לכולם יש) ועוד אמריקאית!! חלום חיי אזרחות אמריקאית!
אשמח לשמוע למה זה חלום חייך. ברצינות!

בגדול זה לא יתפוס בבית משפט אלא אם נחשפת לסודות מסחריים וכו'.
זה סייג חשוב :)

טוב, החלטתי לנקוב במספרים- אולי זה יעורר דיון מעניין ויסייע בצורה שלא חשבתי עליה:

עת פתיחת התיק היה לי (לא כולל פנסיה, mutual fund בארה"ב) סה"כ בעו"ש & פקדון שטותי בבנק: 199,450 שקלים.
מאז הסכומים עלו מעט הודות למשכורת.

החלוקה הראשונית היתה כזו:

מניות (60%):
71,675 ש"ח על VTI.
47,785 על VXUS.
כמובן שאלה לא מספרים מדוייקים כיוון שקניתי בפקודת מרקט אז נותרו קצת שאריות, כולל עמלות וכו'- יוצא קצת פחות מזה.

עו"ש (10%):
במקור רציתי שם תמיד 20,000 שקלים. אני חושב שאוריד לכיוון ה-15 או 12 אלף.

סולידי (30%):
תכנון כאמור היה פק"מ- כרגע יושב לי בעו"ש: כ-59,000 שקלים.

פנסיה:
כרגע באלטשולר שחם, מסלול לבני פחות מ-50. יש לי שם סה"כ 25,000 שקלים.

mutual fund בארה"ב:
בקירוב, 10K$.

המשכורת החודשית שלי היא סביבות ה-9,500 שקלים בחודש.

ולפתוח עוסק מורשה/פטור ולהרוויח עוד קצת מהצד בכל מיני דברים (בעיקר פלטפורמות של תרגום). ההתלבטות שלי נובעת מהפחד בהתעסקות בירוקרטית טובענית בהיותי אזרח אמריקאי.
קח בחשבון כי גם אם מיסים לא תשלם בגין אמנת המס בין ישראל לארה"ב. אך ביטוח לאומי (ss) תצטרך לשלם - 15% נטו מהכנסותיך כעצמאי.

קח בחשבון כי גם אם מיסים לא תשלם בגין אמנת המס בין ישראל לארה"ב. אך ביטוח לאומי (ss) תצטרך לשלם - 15% נטו מהכנסותיך כעצמאי.
כלומר אם אפתח עסק מורשה/פטור בארץ אצטרך להפריש 15% לטובת הביטוח לאומי האמריקאי?
יש לך מקור לזה?

כלומר אם אפתח עסק מורשה/פטור בארץ אצטרך להפריש 15% לטובת הביטוח לאומי האמריקאי?
יש לך מקור לזה?
את המקור בחוקה האמריקאית לא טרחתי לחפש.
אך ראה לדוגמא כאן

מעלה את השרשור הזה מהאוב.

אז אני כרגע עדיין מושקע ב-VTI & VXUS, ואחרי כשנה וחצי של איזונים כל 4 חודשים אני מרגיש שאני קצת מסתבך עם האיזונים והחישובים שלהם. קרן ההשתלמות, הפנסיה, העו"ש, חשבון הבנק האמריקאי ושתי ניירות הערך קצת מקשים עליי ואני חושב על לעבור להשקיע ב-VT לצורכי נוחות בלבד.

מה ההשלכות של זה? יש לי סכום של כ-50K דולר בVTI &VXUS, האם אני משאיר את זה ככה ופשוט מתחיל לקנות VT במקום?
האם אני יכול לפנות לונאגארד ולבקש "המרה" לפי שווי? יש דבר כזה בכלל?

איך יהיה הכי חכם מצידי לעבור ל-vt כדי שיהיה נוח יותר להוסיף כסף כל 4 חודשים לתיק מבלי לאזן?

מעלה את השרשור הזה מהאוב.

אז אני כרגע עדיין מושקע ב-VTI & VXUS, ואחרי כשנה וחצי של איזונים כל 4 חודשים אני מרגיש שאני קצת מסתבך עם האיזונים והחישובים שלהם. קרן ההשתלמות, הפנסיה, העו"ש, חשבון הבנק האמריקאי ושתי ניירות הערך קצת מקשים עליי ואני חושב על לעבור להשקיע ב-VT לצורכי נוחות בלבד.

מה ההשלכות של זה? יש לי סכום של כ-50K דולר בVTI &VXUS, האם אני משאיר את זה ככה ופשוט מתחיל לקנות VT במקום?
האם אני יכול לפנות לונאגארד ולבקש "המרה" לפי שווי? יש דבר כזה בכלל?

איך יהיה הכי חכם מצידי לעבור ל-vt כדי שיהיה נוח יותר להוסיף כסף כל 4 חודשים לתיק מבלי לאזן?
פשוט תקנה vt בכסף חדש ועזוב את מה שיש עכשיו.

פשוט תקנה vt בכסף חדש ועזוב את מה שיש עכשיו.
בתכלס הם אמורים להיות ממש שווים לא? כלומר אם השילוב של vti & vxus עולה 7% או יורד 7% אז כך גם ה-vt יפעל לא?

אילו השלכות יש לצעד הזה, אם בכלל?

בתכלס הם אמורים להיות ממש שווים לא? כלומר אם השילוב של vti & vxus עולה 7% או יורד 7% אז כך גם ה-vt יפעל לא?

אילו השלכות יש לצעד הזה, אם בכלל?
אם אתה ביחס מדויק אחד אחד, אז כן. לא סביר שזה יהיה המצב לאורך זמן בלי איזונים.

אין באמת השלכות. מבחינתך: יש לך VT סינטטי, שעשוי להשתנות אם לא תאזן אותו ויש לך מעכשיו והלאה את הvt האמיתי.

אם אתה ביחס מדויק אחד אחד, אז כן. לא סביר שזה יהיה המצב לאורך זמן בלי איזונים.

אין באמת השלכות. מבחינתך: יש לך VT סינטטי, שעשוי להשתנות אם לא תאזן אותו ויש לך מעכשיו והלאה את הvt האמיתי.
יחס מדויק אחד לאחד כלומר 60% vti ו-40% vxus?
אם זה לא המצב, כדאי לי לאזן פעם אחת אחרונה להגיע לכמה שיותר קרוב למספר הזה ואז פעם הבאה לקנות vt?

תמיד שאפתי שה-vti יהיה 36% מכל התיק, וה-vxus יהיה 24% (חלוקה של 60-40 בחלק המנייתי בתיק של 60-40)

יחס מדויק אחד לאחד כלומר 60% vti ו-40% vxus?
אם זה לא המצב, כדאי לי לאזן פעם אחת אחרונה להגיע לכמה שיותר קרוב למספר הזה ואז פעם הבאה לקנות vt?

תמיד שאפתי שה-vti יהיה 36% מכל התיק, וה-vxus יהיה 24% (חלוקה של 60-40 בחלק המנייתי בתיק של 60-40)
זה ממש ממש זניח בטווח הארוך

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 44
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
Mr. Bigglesworth יומן מסע של חתול קירח יומני מסע אישיים 60
Cassandra Gemini יומן מסע של זוג הייטקיסטים יומני מסע אישיים 30
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 36
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13