• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חלוקה ואיזון מחדש של תיק השקעות וחשבון IRA

Superb

משתמש סולידי
דירוג
21
כמובן - לא מצפה לשום ייעוץ כזה או אחר לאורך הפוסט, רק שאלות הבנה תיאורטיות בלבד.

נחשפתי לאתר לפני מספר חודשים ומאז אני לומד ולומד - היום אני מרגיש מספיק ביטחון כדי לקחת את הדברים לידיים שלי ולהתחיל לבצע פעולות. חייב להגיד שכמעט ולא הסמכתי על מקורות נוספים - הפוסטים בבלוג ברורים ומתומצתים.

המצב הנתון - תיק השקעות בבנק, וקופת גמל נזילה במעמד עצמי שאני מתכנן להעביר ל-IRA הטוב ביותר שאמצא (המלצות?). לאחר שהגדרתי הקצאת נכסים ופיזור (קרנות מחקות ישראליות על ממדים מחו"ל ואג"ח בלבד), עולה השאלה כיצד לחלק את הכספים בין תיק ההשקעות הממוסה לבין קרן ה-IRA. היה פה כבר פוסט אחד בנושא שלא הניב מספיק תובנות בשבילי.
ההבנה הבסיסית שלי היא שעדיף שכל המניות יהיו ב-IRA למיקסום רווחים והתחמקות ממס רווחי הון, אבל אני לא מבין איך ניתן לאזן תיק כזה - בהנחה הסבירה שהחלק המנייתי יזק יותר מהחלק האג"חי.

אשמח לתובנות שלכם בנושא.

אני לא מבין איך ניתן לאזן תיק כזה - בהנחה הסבירה שהחלק המנייתי יזק יותר מהחלק האג"חי.
אשמח לתובנות שלכם בנושא.
איך שאני רואה את זה- זה די פשוט. אידיאלית (כדי להימנע ממס רווחי הון על מכירה) - כל פעם שאתה מכניס כסף חדש, נניח פעם ברבעון/פעם בשנה - תכניס אותו כך שישיב את התיק לפרופורציות המקוריות שלו.

למשל: אם החלטת על יחס של 50:50 בין מניות לאגח ושמת באחד 100K ובשני 100K. אחרי רבעון המניות זינקו ב-5% והאג"ח ירד ב-1%- יש לך 105K ו-99K.
אחרי רבעון צברת 10,000 ש"ח חדשים שאתה רוצה להשקיע בחשבון. כלומר סך הכל יש לך 214 אלף ש"ח (105+99+10) שאתה רוצה שיהיו מחולקים חצי חצי, כלומר 107-107, אז אתה קונה בעוד 2000 ש"ח את המניות ובעוד 8000 את האג"ח.

אם לא צברת כסף חדש להשקיע- תיאלץ לאזן על ידי מכירה. רק שבמקרה זה- תקבע גבולות גזרה שרק במידה וחרגת מהם (או לחילופין פעם בשנה) - אתה מאזן. למשל שינוי של 5% בפרופורציות. זה פחות טוב.

מקווה שזה מבהיר את זה.

מצטער אם לא ציינתי זאת קודם - אני לא מתכוון להכניס כסף חדש להשקעות, לכן האיזון לא יכול להתבצע על בסיסו.
מבחינת שיטות האיזון ה"רגילות" אני נוטה לאיזון ע"ב אחוזים ולא איזון קלנדרי - כנראה שאין מנוס מלמכור מקופת הגמל בהמשך?

מצטער אם לא ציינתי זאת קודם - אני לא מתכוון להכניס כסף חדש להשקעות, לכן האיזון לא יכול להתבצע על בסיסו.
מבחינת שיטות האיזון ה"רגילות" אני נוטה לאיזון ע"ב אחוזים ולא איזון קלנדרי - כנראה שאין מנוס מלמכור מקופת הגמל בהמשך?
מה אתה מתכנן לעשות עם ריבית מאג"ח ודיבידנדים ממניות?
כל עוד אתה לא מושך אותם אז זה נחשב כסף חדש (אלא אם כן 100% מהתיק מורכב מניירות שמשקיעות את הריבית/דיבידנדים בחזרה).

מה אתה מתכנן לעשות עם ריבית מאג"ח ודיבידנדים ממניות?
כל עוד אתה לא מושך אותם אז זה נחשב כסף חדש (אלא אם כן 100% מהתיק מורכב מניירות שמשקיעות את הריבית/דיבידנדים בחזרה).
האמת שזה נושא שלא התעסקתי בו יותר מדי, לפי מה שאני מבין מהסולידית העדיפות היא שבאמת 100% מהתיק יורכב מניירות שמחזירים את הריבית/דיבידנבים. מה הטענות נגד להשקיע את הרווחים חזרה?

כרגע ברשותי 50K בקופ"ג ו-100K בתיק השקעות. לצורך העניין - אם את כל הכסף בקופ"ג אשקיע במניות (וזה התכנון), הקופ"ג תפיק רווחים רבים יותר מתיק ההשקעות. כיוצא מכך אצטרך למשוך כסף מהקופ"ג ולהעביר לתיק ההשקעות - ומזה אני מנסה להימנע/לעקוף.

האמת שזה נושא שלא התעסקתי בו יותר מדי, לפי מה שאני מבין מהסולידית העדיפות היא שבאמת 100% מהתיק יורכב מניירות שמחזירים את הריבית/דיבידנבים. מה הטענות נגד להשקיע את הרווחים חזרה?
תשים לב שלא אמרתי לא להשקיע את הרווחים חזרה אלא אמרתי שאתה רוכש ניירות שמשקיעות בחזרה בלי שאתה תתערב.

יתרונות של קרנות כאלו:
* הדיבידנדים/ריביות לרוב ממוסות בפחות מאשר המס שאתה תשלם ולכן הפער בניסוי ימשיך להרויח לך ריבית דריבית.
* אתה לא מבצע פעולות קניה חדשות עם הדיבידנדים/ריביות וחוסך בעמלות פעולה.

חסרונות של קרנות כאלו:
* אתה תמוסה על הדיבידנדים שוב כמס רווחים בעת מכירת יחידות מהקרן.
* אתה לא יכול להחליט שכרגע האגח בשמיים והמניות ברצפה ולכן אתה לא רוצה לקנות עוד אגחים אלא להפנות את הריבית מהאגחים למניות (לדוגמא)

ניקח לדוגמא תיק 50/50 אגח/מניות שמורכב מקרנות שמחלקות ונשקיע בו 100 אלף (50 אלף בכל מוצר).
נניח 3% ריבית ו-3% דיבידנד בשנה - כלומר קיבלת 3000 כדיבידנד/ריבית.
נניח שבסוף השנה שווי האגח עלה ל-52 אלף ושווי המניות ירד ל-48 אלף.
כעת אתה יכול לקנות מניות ב-3000 שקיבלת והתיק ששלך יהיה 52 אלף אגח ו-51 אלף מניות ללא הזרמת כסף חדש וללא מכירת ניירות.
כלומר אתה חזרת לתיק די מאוזן (איזון לא חייב להיות מדוייק) בשווי 103 אלף ע"י ביצוע פעולה אחת.

במקרה מקביל שבו הקרנות לא מחלקות בסוף השנה יש לך 53,500 באגח ו-49,500 במניות.
עכשיו אתה מוכר אלפיים מהאגח, משלם מס רווח הון של 140 שח וקונה ביתרה 1860 שח מניות.
כלומר נשארת עם 51500 אגח ו-51360 מניות - או שווי כולל של 102,860 שח.
תחסיר מזה עמלה של שתי פעולות במקום עמלה של פעולה אחת והפסדת עוד טיפה.

נכון ש-200 שח זה זניח יחסית מתיק של 100 אלף אבל 200 ש"ח כשמחשבים ריבית דריבית של 6% לשנה למשך 20 שנה זה 641 שח.
תחשב 200 שח עם ריבית דריבית של 10% לשנה ותקבל 1345 שח.

כרגע ברשותי 50K בקופ"ג ו-100K בתיק השקעות. לצורך העניין - אם את כל הכסף בקופ"ג אשקיע במניות (וזה התכנון), הקופ"ג תפיק רווחים רבים יותר מתיק ההשקעות. כיוצא מכך אצטרך למשוך כסף מהקופ"ג ולהעביר לתיק ההשקעות - ומזה אני מנסה להימנע/לעקוף.
אתה לא ציינת מה חלוקת הסיכון שלך.
אם אתה הולך לכיוול של 50/50 אז אתה יכול להפוך את כל קופת הגמל למנייתית ובתיק ההשקעות להשקיע 25 אלף במניות ו-75 אלף באגח.
לרוב את האיזון אתה תוכל לבצע בתיק ההשקעות שלך בלי לגעת בקופת הגמל כלל.

במידה והמניות עלו בצורה כל כך משמעותית כך שערך קופת הגמל עוקף את ערך תיק ההשקעות שלך ב-5% לפחות אז תוכל להתחיל לקנות טיפה אגחים גם בקופת הגמל.

אין שום מניעה חוקית מלערבב את התיקים כראות עיניך, אתה פשוט (כנראה) לא תהנה מהפטור ממס על רווחים של אגח כמו על רווחים של מניות (לאורך זמן).

אין פה יותר מדי אופציות באמת - אם אתה לא יכול לאזן ע"י הוספה של כסף חדש, תצטרך או למכור בחשבון הממוסה או בחשבון הפטור.
לא הבנתי למה שתרצה למשוך כסף מהקופ"ג - אם אתה מוכר בחשבון הפטור, אתה יכול לקנות בחזרה גם בפטור, גם אם אתה קונה נכסים שכרגע יש לך רק בחשבון הממוסה (למשל אג"חים). היתרון כאן הוא הפטור המיידי ממס, והחסרון הוא שיהיה לך נכסים פחות מניבים בחשבון הפטור.
באופציה השנייה, אתה מוכר בחשבון הממוסה, משלם מס עכשיו, אבל החשבון הפטור ממשיך לצבור ריבית דריבית כשכולו מושקע במניות.
המספרים בפועל תלויים במצב הספיציפי (וכמובן שאופציה ב' רלוונטית רק אם יש לך אחזקות של אותו מדד למשל גם בחשבון הממוסה ולא רק בפטור), אבל אינטואיטיבית נשמע שאופציה א' היא העדיפה במקרה כזה.

מצוין! תודה רבה על התגובות המפורטות, חושב שנוצר לי איזה בלבול בין המושגים אבל עכשיו הדברים ברורים לי.
וזה אפילו יותר פשוט ממה שחשבתי.

מקווה שהת'רד הזה הזה עוד חי...

@Cfy, אני רוצה להציג נימוק נגדי: אמנם איזון חד פעמי ממניות לאג"ח כדאי לבצע ללא פטור ממס, אבל לאורך חיי התיק האיזון מייצר תנועת כספים מנכסים מסוכנים עתירי תשואה (=מניות) לנכסים בטוחים דלי תשואה (=אגח). זו משמעות נעילת הרווחים. כלומר לאורך הזמן החשבון הפטור יתפס ע"י אגח (שיצברו תשואה מועטה) והמניות יצטברו בחשבון הממוסה, שבו מתישהוא תצטרך לפדות את הכסף ולשלם מס.

אני רוצה להצטרף לדיון הזה במקום לפתוח שרשור חדש בנושא דומה (@Superb, אני מצטער שאני נדחף לך לדיון).

אם נסתכל על מה שכתבה הסולידית בפוסט הזה, זה נראה כאילו עדיף ש100% מהIRA יהיה מנייתי וחשבון ההשקעות יהיה אג"חי ככל האפשר (כדי לצמצם במיסים).
ונניח שאכן כל הIRA שלי מכיל רק מניות - מה שזה אומר שבמקרה של קריסת שוק המניות, שבו שאני ארצה לקנות מכל הבא ליד (לפי העקרון של קנה בזול מכור ביוקר), לא יהיה לי איך לעשות את זה - ההפקדות החודשיות לא יספיקו לי כדי לאזן את התיק!

דוגמא לא מחייבת: נניח ויש לי 100K בתיק ועוד 100K בIRA ושוק המניות קורס ב50 אחוזים, נאמר שהחלק האג"חי לא זז.
ההפקדות השנתיות הן לכל היותר 18K ומגיעות פעם בחודש כך שאין לי שום סיכוי לאזן חזרה ל 50:50.

האם לא כדאי להחזיק קצת אג"חים רק לצורך איזונים מחדש שכאלו?

אני רוצה להצטרף לדיון הזה במקום לפתוח שרשור חדש בנושא דומה (@Superb, אני מצטער שאני נדחף לך לדיון).

אם נסתכל על מה שכתבה הסולידית בפוסט הזה, זה נראה כאילו עדיף ש100% מהIRA יהיה מנייתי וחשבון ההשקעות יהיה אג"חי ככל האפשר (כדי לצמצם במיסים).
ונניח שאכן כל הIRA שלי מכיל רק מניות - מה שזה אומר שבמקרה של קריסת שוק המניות, שבו שאני ארצה לקנות מכל הבא ליד (לפי העקרון של קנה בזול מכור ביוקר), לא יהיה לי איך לעשות את זה - ההפקדות החודשיות לא יספיקו לי כדי לאזן את התיק!

דוגמא לא מחייבת: נניח ויש לי 100K בתיק ועוד 100K בIRA ושוק המניות קורס ב50 אחוזים, נאמר שהחלק האג"חי לא זז.
ההפקדות השנתיות הן לכל היותר 18K ומגיעות פעם בחודש כך שאין לי שום סיכוי לאזן חזרה ל 50:50.

אני חושב שזה בהחלט אפשרי, לא נראה לי ש יש הבדל עמוק בין 90% מניות 100% מניות :)
בנוגע לאיזון מחדש, גם אם אתה מבצע איזון פעם ב 3 חודשים "שגיאת העקיבה" שלך ביחס לתיק שהגדרת תהיה מינורית,
בהחלט יכל להיות שעם הזמן בגלל הצורך הבאיזון חלק מתיק המניות שלך יזלוג לתיק הממוסה, זה יותר טוב מכך שכל התיק המניתי שלך ימוסה.

אם יש לך תיק אחד שמפוזר על שני חשבונות אז אתה יכול לרכוש מניות בחשבון הממוסה ולהחזיק את המניות בחשבון הפטור.
אם כבר אז תהיה לך בעיה במקרה של בועה שבה אתה רוצה למכור מניות בשביל לקנות אג"חים.
במקרה זה תאלץ לקנות אג"חים בחשבון הפטור ממס במקום בחשבון הממוסה.

בכל אופן צריך לזכור שזוהי אופטימיזציה ולא חובה שלך.
אתה לא חייב לרכוש מניות רק בחשבון הפטור ואג"חים רק בחשבון הממוסה.
אתה יכול לעשות את הפעולה ההפוכה בידיעה שבחשבון הממוסה אתה תשלם 25% מס על רווחי הון במכירת ניירות ובחשבון הפטור לא.

לדעתי לא. הסיבה לאיזון מחדש זה לא נעילת רווחים אלא שמירה על רמת הסיכון המקורית שהגדרת. אם אתה חושב שמתאים לך 100% מניות- תדבוק בזה. תיק של 90-10 לאורך זמן יתן לך פחות תשואה כי תוחלת התשואה של מניות יותר גבוהה.
מה שכן- לגבי תרחישים של קריסת בורסה מטורפת של 50% כמו שציינת- באמת שאלה מעניינת לדיון מה לעשות במקרה כזה. א. איך לזהות ולהגדיר. ב. מתי בדיוק להיכנס. ג. מה לעשות (שמעתי על אנשים שלקחו אפילו הלוואה בשביל לרכב על העליות שאחרי- אני נגד..). לי אישית יש קופת גמל עם סכום די גדול שצוברת ריבית יפה כרגע (קרן בר, שהיא בהגדרה משהו כמו שליש מניות) ואני מתכנן ברגע שתהיה מפולת להכניס את כולה לתיק השקעות שלי (שהוא 90% מניות).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש.ב. סגירת כסף לילדים - חלוקה שווה אוף טופיק 43
The Thinker חלוקה אופטימלית בין קרן פנסיה לקופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 56
T חלוקה ע״פ מחיר ולא משקל בקרן שוק ההון 4
S ירושה ע"י צוואה מבלי לחשוף חלוקה ליורשים צרכנות פיננסית 11
S יחס חלוקה- REIT שוק ההון 0
M חלוקה לאחוזים בתיק ההשקעות שוק ההון 6
N חלוקה גיאוגרפית בהלמן מחקה מדדי חו"ל שוק ההון 1
1337justme חלוקה של VT בזמן אמת שוק ההון 0
Y חלוקה אופטימלית בין חשבון פטור וחשבון ממוסה שוק ההון 8
נגב האם החישוב שלי נכון? חלוקה עולמית נטולת אמריקה שוק ההון 38
Y חלוקה של קרנות בלאקרוק הנסחרות בארץ ע"פ הפיזור העולמי שוק ההון 5
Y אסטרטגית כניסה לשוק בזמן ירידות - חלוקה למנות כיצד? שוק ההון 3
ב חלוקה נכונה בין VTI ו VXUS שוק ההון 14
ק חלוקה אופטימלית בין פנסיה מקיפה ומשלימה צרכנות פיננסית 3
א חלוקה בעוש צרכנות פיננסית 10
unrealx חלוקה של תיק ההשקעות בין ארה"ב לישראל שוק ההון 0
ל חלוקה של כספים לקופות גמל בבתי השקעות שונות, או קופה אחת? שוק ההון 5
O קרן השתלמות IRA - חלוקה בין מניות ואג״ח שוק ההון 5
S חלוקה בין קרן פנסיה לביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 0
פ חלוקה מחדש של התיק שוק ההון 14
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
Y דמי ניהול ואיזון אקטוארי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
ש מס יסף ואיזון תיק השקעות מיסים 3
מ ציפיות שכר בהייטק ואיזון בית עבודה אוף טופיק 173
OrZ יצרתי כלי למעקב ואיזון תיק השקעות סולידי בordernet שוק ההון 141
Liron2035 שאלת התנהלות לגבי הקצאת נכסים ואיזון חודשי שלא יוצא לפועל שוק ההון 87
jenglender אסטרטגיית קנייה ואיזון שוק ההון 9
bar1 התלבטות בחלוקה ואיזון התיק שוק ההון 2
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
G האם כדאי למכור ניירות הפסדיים ורווחיים ולקנות מחדש כדי להנות ממגן מס? מיסים 15
N הערכה מחדש - חוות דעת על תיק שוק ההון 25
אגוז_קוקוס העברת קרנות איריות ל-IB או מכירה וקנייה מחדש שוק ההון 63
שם משתמש בעייתי "ספרינט דיגיטלי" של בנק הפועלים: האם הריבית מתעדכנת לבד, או שצריך למשוך ולשים מחדש? צרכנות פיננסית 1
E re-finance/מימון מחדש עבור רכישת דירה שניה נדל"ן 15
B חשיבה מחדש על אסטרטגיית השקעה שוק ההון 3
M התלבטות בנוגע לסידור מחדש של התיק שוק ההון 2
ד התחלה מחדש בגיל 34, בין אי-ודאות לכורח המציאות. התפתחות אישית 7
B תמ"א 38 -2 הריסה ובניה מחדש נדל"ן 4
ס עצות לבחור צעיר שנכנס מחדש לשוק העבודה התפתחות אישית 2
א משתחרר עוד שמונה חודשים: היה לי מסלול בראש אני אני מחשב מסלול מחדש (עו"ד) התפתחות אישית 5
יבגני_ל האם הגיע הזמן לבחון מחדש אפיקי השקעה לטווח ארוך או שהכל יתאזן מחדש? שוק ההון 16
C מתחיל לבנות תיק מחדש: פרק 1 שוק ההון 12
ג קרן השתלמות - לחשב מסלול מחדש לתקופה הקרובה? שוק ההון 3
M האם במחזור משכנתא מעריכים את שווי הדירה מחדש? נדל"ן 15
ב תכנון מסלול מחדש אחרי 40 יומני מסע אישיים 11
לא חשוב שמות שאלות בנוגע לאסטרטגית איזון מחדש שוק ההון 27
קוף שמבין טיפים לחשיבה מחדש על מנהג הטיפים האדיוטי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
K כל כמה זמן ETF חייב לאזן מחדש שוק ההון 9
Liron2035 דיבדנים, השקעה מחדש - האם יש הסכמה להתנהלות משקיע פסיבי? שוק ההון 27
adamshalev ריפוד מחדש של ספות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3

נושאים דומים

Back
למעלה