• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות לגבי קניה או השכרה

סתםאחד

משתמש רשום
דירוג
4
שלום לכולם, תודה לחברי הפורום על המון מידע והערות מחכימות!
זוגתי ואני עומדים בפני התלבטות לגבי קניית דירה או לא. ראשית אני מודע מראש שמצבנו (הלא שגרתי) דבש, אנחנו פריבלגים ומפונקים. עדין ישנה התלבטות שאשמח לשמוע את דעת חברי וחברות הפורום.

אנחנו כבני 40, שני ילדים קטנים, סגרנו את הבסטה, מרוויחים ביחד כ-35 אש״ח נטו בחודש, גרים במרכז תל אביב, משלמים שכירות של כ-8 אש״ח בחודש על דירה שמתאימה לנו מעולה לפחות ל3 שנים הקרובות, עד כה חסכנו (כלומר, חלק קיבלנו מההורים, חלק מהשקעות עבר) 2.5 מליון ש״ח, הכל כרגע במזומן (לא מחזיקים נדל״ן כלל). הבונוס המיוחד: שנינו בעלי קביעות קשוחה (אקדמיה/ממשלה), פורשים בגיל 70 בול. כרגע אנחנו מוציאים לא מעט על גנים פרטים לילדים (8 אש״ח בחודש), ובנוסף לפחות 12-13 אש״ח בחודש על מחיה (טרוף אני יודע, אבל אמרתי מפונקים). מן הסתם הוצאות הגנים יפחתו, ופרט לשנים האחרונות חסכנו די יפה. ובנוסף שכרנו עתיד לעלות בכ-2% בשנה בערך, וכמוכן ניתן לצפות לירושות, קשה להעריך כמובן, נאמר 2-3 מליוןב-15-20 שנה הקרובות, לא עלינו, חלילה וחס, מלח מים.

הדבר החשוב לנו ביותר הוא היכולת לגור במרכז תל-אביב עד סוף חיינו, ולחיות בנוחות (מסעדות, מעדניות, נסיעות לחו״ל וכו׳, אנחנו לצערנו לא חיים בסגנון הסולידית בלשון המעטה). אנחנו מתלבטים בין שתי אופציות:
1. לרכוש דירה במרכז תל אביב. כזו שתתאים לנו תעלה לפחות 4.5 או 5 מליון מה שיעמיד את המשכנתא שלנו על משהו כמו 14-12 אש״ח לחודש לפחות (ואולי זה אופטימי אפילו).
2. להמשיך לשכור לכל החיים, לשים את כל החסכונות הנוכחיים והעתידיים 100 אחוז VTI, ולחשוב על הכסף הזה עוד כ-20-30 שנה.

אופציה 1. היא כמובן סבבה, אבל אני חושש שזה קצת גדול עלינו, ולא הייתי רוצה שיחסר לנו כסף למותרות. אופציה 2 היא גם סבבה, אבל בה יש את הסיכון שבעוד עשור כבר לא נוכל להרשות לעצמנו לגור במרכז תל אביב - אם למשל תהיה קפיצה משמעותית בשכר הדירה (נדמה לי שזה קרה כבר בעבר). מצד אחד יש לנו ודאות בגלל הקביעות, אבל מצד שני איננו הייטקיסטים ולא יכולים לפתע לדרוש שכר גבוה יותר כיוון ששכר הדירה בתל אביב עלה.

מה אתם חושבים? האם הסיכון שאני רואה באופציה 2 הוא מוגזם או להיפך אפילו סביר להיערך לתרחיש כזה? או האם כדאי להדק קצת את החגורה וללכת על אופציה 1?

בכל מקרה אנחנו לא מעוניינים לקנות דירה ״להשקעה״ כי לא מעוניינים בהתעסקות עם שוכרים וכיו״ב (מפונקים אמרתי?).

אשמח לשמוע את דעתכם! תודה.

2. להמשיך לשכור לכל החיים, לשים את כל החסכונות הנוכחיים והעתידיים 100 אחוז VTI, ולחשוב על הכסף הזה עוד כ-20-30 שנה.
זה נשמע כמו 180 מעלות מסגנון החיים שאתם מנסים לבנות לעצמכם.
לגור בשכירות זה רעיון טוב למי שרוצה להיות נייד ולהיות מסוגל להעתיק את מקום מגוריו מידי כמה שנים.
אתה מחפש להשתרש במרכז תל אביב ולא לזוז משם בחיים.
הסיכון שמחירי השכירות באיזור שלך יקפצו זה סיכון גבוה ולא מידתי בעיניי אם זו לא אופציה מבחינתך לעבור במקרה כזה לגור, חלילה, ברמת גן.
1. לרכוש דירה במרכז תל אביב. כזו שתתאים לנו תעלה לפחות 4.5 או 5 מליון מה שיעמיד את המשכנתא שלנו על משהו כמו 14-12 אש״ח לחודש לפחות (ואולי זה אופטימי אפילו).
בכל מקרה אנחנו לא מעוניינים לקנות דירה ״להשקעה״ כי לא מעוניינים בהתעסקות עם שוכרים וכיו״ב (מפונקים אמרתי?).
טוב, להיות מפונק זה יקר. :)
אפשר (תיאורתית, לא המלצה) לקנות דירה למגורים ולהיכנס אליה רק אחרי עשור+, ובינתיים להשכיר אותה.
ככה לווסת את נטל ההחזר החודשי של המשכנתא למשהו שאתם יכולים לחיות איתו.
פתרונות קסם כניראה שלא תמצא....

דעתי בעניין וכמובן לא המלצה.
אם מדובר בדירת מגורים אז מבחינה כלכלית/חשבונאית שכירות עדיפה על רכישה.
כאשר האפרוחים יצאו מהקן אז תרכשו דירת מגורים צנועה יותר.
אני רכשתי את דירת המגורים שלי בגיל 60+ ולא מתחרט לרגע, חסכתי כסף וגם הייתי נייד ולא מקובע למקום אחד.
בנוסף, 30-40% מתגרשים במדינה כל שנה אז שכירות מורידה מהפרק את התסבוכת של חלוקת רכוש...
הדבר החשוב לנו ביותר הוא היכולת לגור במרכז תל-אביב עד סוף חיינו, ולחיות בנוחות (מסעדות, מעדניות, נסיעות לחו״ל וכו׳, אנחנו לצערנו לא חיים בסגנון הסולידית בלשון המעטה). אנחנו מתלבטים בין שתי אופציות:
בעוד כמה שנים אולי תגלה שזה הבל הבלים.

הייתי מתחיל בלהמליץ להוריד את הקריטריון
עד סוף חיינו
מרשימת השיקולים. זהו טווח שאין לכם יכולת לתכנן אליו או אפילו לנסות לנבא אותו ומציב אותכם בסיטואציה של קבלת החלטות מפחד. מי יודע, אולי הילדים יחליטו לגדל את הנכדים בקיבוץ מרום גולן ואתם תרצו להתקרב? אולי בית על הים באי יווני יראה בגיל שבעים יותר מושך ממרכז תל אביב? על כן-המטרה היא לתכנן למה שאפשר לתכנן ולצבור מספיק הון שיאפשר לכם להגיב למה שלא תכננתם.

בהקשר לכך נראה ששתי האופציות נמצאות אצלכם עמוק במבחן הסבירות הכלכלי (כשגם עלייה של מעל 100% בשכירות היא לא משהו שקרוב ללישבור אתכם), כך שהשאלה היא פחות כלכלית ויותר רגשית - בטחון או גמישות?

אפשר לעשות משהו באמצע , לרכוש דירה כמו זו שמתאימה לכם ל3 השנים הנוספות... מה מחירה ?

מה עם שכירות ארוכה?

אני הייתי בהתלבטות דומה וגם שווי הנכסים שלנו דומה (רק ששלנו מושקעים באופן מאד אגרסיבי) והדרך היחידה עבורי לפתור אותה היא סימולציה.
דבר ראשון, כמו שאמרו כאן מקודם. אל תתכנן מעבר לאופק שאתה מסוגל לתכנן אליו. אצלי האופק הזה הוא 3 שנים (עובד בהיי טק וגדילת השכר שלי ידועה קדימה בתנאי שהמעביד לא ישתנה). כנראה שאצלך יש יכולת לתכנן קצת יותר קדימה אבל לא הייתי מתכנן מעבר ל 10 שנים.

דבר שני, תציב יעד שאפתני. במקרה שלי, היעד השאפתני הוא הגעה לשווי נכסים של x מליון ש״ח ברוטו תוך 3 שנים. לדעתי, להישאר בתל אביב זה לא יעד שאפתני מה גם שהוא מגביל את היצירתיות שלך למצוא פיתרון אחר. כשאנחנו עושים תוכנית כלכלית עולות השאלות, מה התוצאות שנוכל להשיג עם כמות המשאבים שיש לנו היום? אילו משאבים אנחנו צריכים כדי לגדול פי 10?

לאחר מכן, צריך ליצור מספר תרחישים אפשריים. חלקם פסימים, חלקם ממוצעים כדי להבין את כדאיות העסקה מול האלטרנטיבות.

השיקול המרכזי שלי היה המינוף הזול שהמדינה נותנת והורדת הסיכון על ידי השקעה בנכס פחות תנודתי. מבחינתי בקורונה המדינה הוכיחה שהיא תעשה הכל כדי לא לפגוע בבעלי הדירות כולל להוציא כסף מהכיס שלה (הורדת הריבית, הורדת המס על משקיעים, הגדלת הפריים, הקפאת משכנתאות) ולכן הסיכון נמוך ועדיף למנף מקסימלית אם יש לך את ההון לסגור את המינוף ברגע שהוא ישתלם פחות מההשקעות הנזילות יותר. בנוסף, המדינה מאפשרת לקחת משכנתא שנייה על הדלתא כתוצאה מעליית שווי הנכס וכך לקנות נדלן נוסף. שזו מבחינתי גם הזדמנות לעלות את שווי הנכסים הכולל (זה חלק מאילו משאבים צריך כדי לגדול פי 10).

תוכל להרחיב על כך?
חיפוש בגוגל על משכנתא שנייה כנראה יענה על הכל.
בקצרה, אתה יכול לקחת עד 75% משכנתא על דירה למגורים. נגיד ולקחת 75% ושווי הנכס עלה בחצי מיליון שח בנוסף שילמת כרבע מליון ש"ח בזמן הזה. אתה יכול לקחת משכנתא שנייה על 750,000שח. מה שייתן לך כ 562000שח הלוואה זולה.
בנק ישראל מגביל דירה שניה ל 50 אחוז מימון כך שתוכל לקנות נכס עד 1124000 במימון מלא או להוסיף מכיסך. את המשכנתא תשלם במלואה או בחלקה משכירות.

נוכל להרשות לעצמנו לגור במרכז תל אביב - אם למשל תהיה קפיצה משמעותית בשכר הדירה (נדמה לי שזה קרה כבר בעבר)

היי

אני גר בצפון הישן בתל אביב בשכירות בדירה שבעבר הייתה בבעלותי (כחלק מבניית תיק נכסים), בשוק הנדל"ן יש מחזוריות,
ואחת לפרק זמן מסוים יש רצף של מספר שנים בהם השכירות מכפילה את עצמה נומינלית.

שתי האופציות שהעלתה בעייתיות, ישנה אופציה נוספת (תצטרך להתפשר כמו הפוליטיקאים), לקנות דירת 3 חדרים חדשה ב 4 מליון ש"ח
ובכל זאת להשכיר, מדובר בשוכרים מאוד איכותיים (לפחות כמוכם) שישלמו עבורכם את עלויות המימון,
בשלב מאוחר יותר כאשר הילדים יפרשו כנף תוכלו לעבור לגור בדירה זו, בהצלחה !

מרוויחים ביחד כ-35 אש״ח נטו בחודש
שנינו בעלי קביעות קשוחה (אקדמיה/ממשלה), פורשים בגיל 70 בול
ובנוסף שכרנו עתיד לעלות בכ-2% בשנה בערך
משלמים שכירות של כ-8 אש״ח בחודש על דירה
לרכוש דירה במרכז תל אביב. כזו שתתאים לנו תעלה לפחות 4.5 או 5 מליון מה שיעמיד את המשכנתא שלנו על משהו כמו 14-12 אש״ח לחודש לפחות
מכל הציטוטים אני מבינה שעד שתגיעו לשכר דירה של 14K אין לכם שום בעיה להמשיך בשכירות. על מה ההתלבטות?

שלום לכולם, תודה לחברי הפורום על המון מידע והערות מחכימות!
זוגתי ואני עומדים בפני התלבטות לגבי קניית דירה או לא. ראשית אני מודע מראש שמצבנו (הלא שגרתי) דבש, אנחנו פריבלגים ומפונקים. עדין ישנה התלבטות שאשמח לשמוע את דעת חברי וחברות הפורום.

אנחנו כבני 40, שני ילדים קטנים, סגרנו את הבסטה, מרוויחים ביחד כ-35 אש״ח נטו בחודש, גרים במרכז תל אביב, משלמים שכירות של כ-8 אש״ח בחודש על דירה שמתאימה לנו מעולה לפחות ל3 שנים הקרובות, עד כה חסכנו (כלומר, חלק קיבלנו מההורים, חלק מהשקעות עבר) 2.5 מליון ש״ח, הכל כרגע במזומן (לא מחזיקים נדל״ן כלל). הבונוס המיוחד: שנינו בעלי קביעות קשוחה (אקדמיה/ממשלה), פורשים בגיל 70 בול. כרגע אנחנו מוציאים לא מעט על גנים פרטים לילדים (8 אש״ח בחודש), ובנוסף לפחות 12-13 אש״ח בחודש על מחיה (טרוף אני יודע, אבל אמרתי מפונקים). מן הסתם הוצאות הגנים יפחתו, ופרט לשנים האחרונות חסכנו די יפה. ובנוסף שכרנו עתיד לעלות בכ-2% בשנה בערך, וכמוכן ניתן לצפות לירושות, קשה להעריך כמובן, נאמר 2-3 מליוןב-15-20 שנה הקרובות, לא עלינו, חלילה וחס, מלח מים.

אופציה 1. היא כמובן סבבה, אבל אני חושש שזה קצת גדול עלינו, ולא הייתי רוצה שיחסר לנו כסף למותרות. אופציה 2 היא גם סבבה, אבל בה יש את הסיכון שבעוד עשור כבר לא נוכל להרשות לעצמנו לגור במרכז תל אביב - אם למשל תהיה קפיצה משמעותית בשכר הדירה (נדמה לי שזה קרה כבר בעבר). מצד אחד יש לנו ודאות בגלל הקביעות, אבל מצד שני איננו הייטקיסטים ולא יכולים לפתע לדרוש שכר גבוה יותר כיוון ששכר הדירה בתל אביב עלה.

מה אתם חושבים? האם הסיכון שאני רואה באופציה 2 הוא מוגזם או להיפך אפילו סביר להיערך לתרחיש כזה? או האם כדאי להדק קצת את החגורה וללכת על אופציה 1?

אשמח לשמוע את דעתכם! תודה.
הנתונים שלי דומים לשלך (לא מפרט כי אני רק חצי אנונימי וגם כי לא מעניין אף אחד) ולכן אתייחס גם לפן ההכנסות ולא רק ההוצאות.
כתבת שיש לכם קביעות עד גיל 70 וזה אכן נתון חשוב, אבל האם בכוונתכם לעבוד עד גיל מאוחר? יש לכם פנסיה תקציבית גבוהה אם ישתנו הנסיבות?
יש לך עוד המון שנים עד גיל פרישה והתוכניות עשויות להשתנות. אני עובד במקום בו ככלל אנשים אוהבים את העבודה, מוותרים על המון כסף בשוק הפרטי כדי לעבוד בה ובכל זאת עוד לא פגשתי עובד שפרש שאומר שחבל שלא עבד עוד כמה שנים (כן מצטערים שאין עבודה חלקית, אבל זה נושא גדול שלא קשור לכאן).
בפן ההוצאות, אני לא חושב שהוצאה של 12-13 אש"ח היא טרוף. יותר לכיוון הממוצע הארצי וכנראה נמוך בהרבה מהמקובל באזור בו אתם גרים. קח בחשבון שכשהילדים גדלים, הסטנדרט של ההוצאות באזור שלכם ישפיע עליכם יותר.
בשורה התחתונה, אם בודאות גבוהה יש לך עוד 30 שנות עבודה, אז בשתי האופציות הנדלניות הסיכון שלך אפסי.
אבל ככל שאתה מקצה הסתברות גבוהה יותר לכך שתרצו לפרוש מעבודה בשלב כלשהו, התמונה משתנה, כתלות בגיל בו תרצו לפרוש והמצב שלכם באותו זמן מבחינת הון, נפשות בבית ורמת ההוצאות לאחר פרישה (שיכולה לעלות אצל מי שרואה עצמו מפונק).

כך שתוכל לקנות נכס עד 1124000 במימון מלא או להוסיף מכיסך. את המשכנתא תשלם במלואה או בחלקה משכירות.
עשית את זה?

לדעתי, אין סיכוי שבארץ השכירות תוכל לממן את המשכנתא במלואה כשהיא על נכס במימון מלא, ואם איך שהו זה יוצא ככה באקסל (כי הכנסת דמי שכירות ברוטו ברף הגבוה בלי להתחשב בנכס ריק, תיקונים, עליית ריבית במשכנתא וכו׳) אז החיים יוכיחו שזה לא אפשרי.
להערכתי השכירות (במקרה יחסית טוב, כן?) תממן כ- 60% מהמשכנתא (במימון מלא).
לא אומרת שזה רע, כן? רק מציינת שהשוכרים לא יממנו את המשכנתא במלואה במימון מלא וצריך יהיה להיערך לכך.

מתלבטים בין שתי אופציות:
לדעתי יש עוד חלופות באמצע...
וכדאי שיהיו עוד חלופות באמצע כי לי נשמע שאף אחת מהחלופות שהצעת לא ממש מתאימה לכם בהינתן הדרישות הללו:
הדבר החשוב לנו ביותר הוא היכולת לגור במרכז תל-אביב עד סוף חיינו, ולחיות בנוחות (מסעדות, מעדניות, נסיעות לחו״ל וכו׳, אנחנו לצערנו לא חיים בסגנון הסולידית בלשון המעטה).

ובהינתן שעד עכשיו כל הכסף שלכם לא ממש היה מושקע ב- 100% מניות (בלשון המעטה):
עד כה חסכנו (כלומר, חלק קיבלנו מההורים, חלק מהשקעות עבר) 2.5 מליון ש״ח, הכל כרגע במזומן (לא מחזיקים נדל״ן כלל).

להבנתי בחלופה 1 - תתחייבו לשלם כ- 12-14 אלף ש״ח, על דיור, לעשרים השנים הבאות. הווה אומר תצטרכו להוסיף כ- 4000-6000 אלף ש״ח לתקציב הדיור (יחסית למה שאתם משלמים כיום) לא כולל הוצאות נוספות שלרוב מגיעות עם בעלות על הדירה (תיקונים שבעל הבית מבצע, שדרוגים ושיפורים שלרוב עושים בדירה בבעלות וכו׳). כלומר, לפי ההבנה שלי, אם כיום אתם מוציאים סה״כ כ- 29,000₪ (8,000₪ שכירות, 8,0000₪ הוצאות ילדים, 13,000₪ מחייה) מתוך כ- 35,000₪ הכנסות, התוספת הזו תאכל את כל המרווח שכרגע עומד לרשותכם, זאת בנוסף לכך שלא יהיה לכם שום הון עצמי נוסף (הכל יהיה מושקע בדירה ובמינוף).
זה מצב שביר... אלא אם כן אתם מוכנים לרדת ברמת (או יותר נכון עלות) חייכם.
אחת הדרישות/רצונות שלכם הייתה ״לחיות בנוחות״. כאן נכנס השיקול מה יותר חשוב לכם - דירת מגורים בבעלותכם ״שמתאימה לכם״ בתל אביב או ״להמשיך לחיות בנוחות״. שתי התשובות תהיינה בסדר. המטרה שלי הייתה להראות ששמירה על שתי הדרישות/רצונות מציבה אתכם במצב שביר וסיכוי טוב שתצטרכו להתפשר על משהו.

גם חלופה 2 בעייתית (לדעתי) עבורכם. אבל הבעיה לדעתי היא לאו דווקא השכירות שתעלה כי עליית השכר שלכם כנראה תקזז את רובה. הבעיה בחלופה הזו היא פסיכולוגית. כלומר הבעיה היא *אתם*. עד היום החזקתם את כל הכסף שלכם במזומן. האם אתם בנויים להפוך ב- 180 מעלות את התיק לתיק של 100% מניות? האם אתם בנויים לראות מעל מליון שקל מתאדה תוך חודש?

תכלס אתם במצב מעולה. יש לכם משכורות מדהימות ובטוחות. אתם ממילא לא רוצים לפרוש מוקדם כך שגם התזרים הגבוה וגם הפנסיות שלכם מובטחים ואתם יכולים להרשות לעצמכם להמשיך ברמת החיים שאתם רוצים ולהמשיך לגור בתל אביב, אם זה באמת מה שמתאים לכם. השאלה רק איך נכון עבורכם לעשות את זה.
לדעתי... תנסו להגמיש את המחשבות/הדרישות/הרצונות ולהכניס עוד חלופות או לפחות להתמודד עם החסרונות של כל חלופה ולראות מה הכי נכון *עבורכם*.

@קפיצת הדרך אני מסכים שב 100 אחוז מימון כנראה השוכרים לא יכסו את כל העלות. באותה מידה ניתן לקחת את הכסף של המשכנתא ה 2 ולהשקיע בצורה אחרת. אאלט היה פה מישהו שבמשבר 2008 לקח משכנתא 2 והשקיע בבורסה. כמובן שזה קל רק על הנייר.

העיקרון הוא שהמדינה יוצאת מגדרה עבור בעלי נדל"ן ומעניקה מינוף זול עם הגנה נרחבת מפני משבר כלכלי ולא עושה את אותו הדבר לבעלי תיק השקעות גדול. מה שקרה בשנה החולפת לא קרה תחת ממשלה סוציאליסטית, זה קרה תחת המפלגה הכביכול ליברלית קפיטליסטית - נשפך ים של כסף עבור בעלי דירות כדי שלא יפונו מבתיהם (ולא רק עבור אלה שנפגעו - ההטבה הייתה ועדיין קיימת לכל דורש על ידי מחזור המשכנתא) והגנה כזו לא קיבל אף אחד שבשכירות.

נערך לאחרונה ב:
העיקרון הוא שהמדינה יוצאת מגדרה עבור בעלי נדל"ן ומעניקה מינוף זול עם הגנה נרחבת מפני משבר כלכלי ולא עושה את אותו הדבר לבעלי תיק השקעות גדול. מה שקרה בשנה החולפת לא קרה תחת ממשלה סוציאליסטית, זה קרה תחת המפלגה הכביכול ליברלית קפיטליסטית - נשפך ים של כסף עבור בעלי דירות כדי שלא יפונו מבתיהם (ולא רק עבור אלה שנפגעו - ההטבה הייתה ועדיין קיימת לכל דורש על ידי מחזור המשכנתא) והגנה כזו לא קיבל אף אחד שבשכירות.
זה נכון בעיקר לדירות מגורים. כבר היו פה חוקים (והצעות לחוקים) שמאוד יצאו נגד משקעי נדל״ן (מס רכישה מהשקל הראשון על דירה שניה, מס דירה שלישית, ביטול פטור ממס שבח על דירה שניה וכו׳).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S התלבטות לגבי רכישת דירת גן מקבלן - עצות? נדל"ן 6
ש התלבטות לגבי דירה יד שנייה בחיפה נדל"ן 2
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
R התלבטות לגבי משיכת משתנה צמודה נדל"ן 4
R התלבטות לגבי אחוזי מימון במשכנתא ומסלול פיתוי נדל"ן 8
B התלבטות לגבי סוג משכנתא לרכישת דירה ראשונה נדל"ן 8
unrealx התלבטות לגבי משכנתא על דירה שנכנס אליה בעוד שנה נדל"ן 11
H התלבטות לגבי הזדמנות שנפתחה בפני. נדל"ן 67
E התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים התפתחות אישית 13
D התלבטות לגבי תיק פסיבי ראשון שוק ההון 11
N התלבטות לגבי לימודים התפתחות אישית 9
klayhamn התלבטות לגבי דירה בת"א נדל"ן 105
ז התלבטות מקצועית לגבי ניסיון התפתחות אישית 1
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
A התלבטות לגבי סגירת משכנתא נדל"ן 3
ד התלבטות לגבי החלק של האג"ח בהנחה שתהיה אינפלציה שוק ההון 8
מ התלבטות לגבי כדאיות חתימת קבע התפתחות אישית 11
I התלבטות לגבי כוון השקעה עם נתונים כפי שמפורטים .... נדל"ן 6
D התלבטות לגבי קניית דירה ליד מסילת רכבת בפרויקט שחלקו מחיר למשתכן נדל"ן 3
R התלבטות לגבי מעבר להלמן למיטב לאור הרכישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
נמר הכסף התלבטות לגבי תיק מניות עולמי עם מספר ETF, וחוות דעת כללית על התיק שוק ההון 10
S עמלות - התלבטות המשקיע לגבי ברוקרים שוק ההון 5
M התלבטות לגבי תואר התפתחות אישית 7
A התלבטות לגבי פתיחת קופת גמל במקביל ללקיחת משכנתא אוף טופיק 0
P התלבטות לגבי איזור השקעה נדל"ן 0
א התלבטות לגבי דירה להשקעה נדל"ן 28
J התלבטות לגבי רכישת דירה נדל"ן 45
שלי התלבטות לגבי משקפיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
S התלבטות לגבי מכירת דירה והשקעת הכסף שוק ההון 36
שלי התלבטות לגבי איזון שוק ההון 13
N התלבטות לגבי לימודים. אוף טופיק 9
T התלבטות לגבי אלטרנטיבות השקעה נדל"ן 6
unrealx התלבטות לגבי רכישת/השכרת רכב בארץ צרכנות פיננסית 6