• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השפעת הריבית העולה והאינפלציה על מחירי הנדל״ן

מצב
הנושא נעול.
כי מחירי נדל"ן שעלו השבוע (בטוח שזה נכון?) לא משקפים שינויים בשוק ההון של השבוע האחרון.
המדד תא נדלן נפל ב13% בשבוע האחרון
זה אמור להיות מתומחר איכשהו

כדי שמחירי הנדל"ן ירדו בארץ ובעולם הכלכלות המערביות (בהן ישראל) צריכות לעבור חזרה מכלכלה מבוססת אשראי לכלכלה אמיתית.
ההלוואות יכולות להתייקר מפה ועד הודעה חדשה, אבל כל עוד אנשים עדיין מקבלים הלוואות - זו עדיין כלכלת אשראי.
אני אישית יכול לגשת עכשיו לסוכנות טסלה ולקנות טסלה. יש לי כסף בחשבון לקנות טסלה חדשה? לא. יש לי מסגרת בעו"ש לקנות טסלה חדשה? לא. אבל אני עדיין יכול לקנות טסלה כי אין משמעות לכסף בימינו. קניתי לא מזמן טלויזיה 65 אינץ ב36 תשלומים ללא ריבית. אם היו נותנים לי רק 3 תשלומים לא הייתי קונה את הטלויזיה!

כל משפחה ישראלית ממוצעת צריכה דירה - זה ביקוש אמיתי וקשיח. מה שלא אמיתי זה שמשפחה ישראלית ממוצעת מקבלת אשראי של מיליונים לצריכה ומגורים.

אנשים לא זוכרים מה זה אומר לחיות בכלכלה אמיתית (מתי לאחרונה נפתחה מהדורת חדשות בישראל במילה "אבטלה"?). ובוודאי לא מבינים מה זה אומר לחיות בכלכלה שעוברת גמילה כואבת מאשראי. אני לא מאמין שימצא הנגיד או הפולטיקאי שיסכים שהגמילה הקשה הזו תהיה רשומו על שמו לכן אני מאמין בהיפר-אינפלציה בשלב הראשון. אתה לא רוצה לדעת מה קורה בשלב השני (אלא אם יש לך דרכון).

*לא מייעץ, לא ממליץ, לא מציע, לא יועץ.

כדי שמחירי הנדל"ן ירדו בארץ ובעולם הכלכלות המערביות (בהן ישראל) צריכות לעבור חזרה מכלכלה מבוססת אשראי לכלכלה אמיתית.
ההלוואות יכולות להתייקר מפה ועד הודעה חדשה, אבל כל עוד אנשים עדיין מקבלים הלוואות - זו עדיין כלכלת אשראי.
אני אישית יכול לגשת עכשיו לסוכנות טסלה ולקנות טסלה. יש לי כסף בחשבון לקנות טסלה חדשה? לא. יש לי מסגרת בעו"ש לקנות טסלה חדשה? לא. אבל אני עדיין יכול לקנות טסלה כי אין משמעות לכסף בימינו. קניתי לא מזמן טלויזיה 65 אינץ ב36 תשלומים ללא ריבית. אם היו נותנים לי רק 3 תשלומים לא הייתי קונה את הטלויזיה!

כל משפחה ישראלית ממוצעת צריכה דירה - זה ביקוש אמיתי וקשיח. מה שלא אמיתי זה שמשפחה ישראלית ממוצעת מקבלת אשראי של מיליונים לצריכה ומגורים.

אנשים לא זוכרים מה זה אומר לחיות בכלכלה אמיתית (מתי לאחרונה נפתחה מהדורת חדשות בישראל במילה "אבטלה"?). ובוודאי לא מבינים מה זה אומר לחיות בכלכלה שעוברת גמילה כואבת מאשראי. אני לא מאמין שימצא הנגיד או הפולטיקאי שיסכים שהגמילה הקשה הזו תהיה רשומו על שמו לכן אני מאמין בהיפר-אינפלציה בשלב הראשון. אתה לא רוצה לדעת מה קורה בשלב השני (אלא אם יש לך דרכון).

*לא מייעץ, לא ממליץ, לא מציע, לא יועץ.
אשראי הוא דבר חיוני בכלכלה מודרנית, בלעדיו יזמים לא יכולים להקים חברות, עסקים לא יכולים להתרחב, ובני אדם פרטיים לא יכולים לקחת משכנתא או הלוואת לימודים, לא רק הלוואות לצריכה שוטפת אלא גם לדברים שיחזרו אחרי זה לכלכלה בצורת מיסים והון אנושי. כמובן שיש ויכוח על המינון ושיותר מדי אשראי יכול ליצור בועות, אבל אשראי הוא דבר שאי אפשר להסתדר בלעדיו.

אם המשכנתאות יחזרו למה שהיה ב2007 שהריבית הפריים באזור 5.5 אחוז או אם נלך עוד אחורה לשנת 2000 שהריבית הפריים 10 אחוז אתה גם חושב שאין לזה משמעות. לא צריך שהריביות יגיעו לרמות כל כך גבוהות כל אחוז ממיליון זה אומר 10000 שח....

משכנתא של מיליון שח בריבית 3 אחוז משלמים לחודש 4216 (וזה כשריבית הפריים היא 1.6) כשהריבית היא 6 אחוז ההחזר החודשי הוא 6320 כשהריבית היא 11.5 אחוז ההחזר החודשי 9920 האם זה לא קריטי למחירי הדירות.

כלכלת אשראי זה כלכלה שמקדמת את כולם וזה דבר מצוין, הבעיה שהאדם הפרטי לוקח את כלכלת אשראי לצרכיו האישיים במקום להשקעות ועסקים.

הריבית היא שחקן משני.
המוח האנושי מתוכנת לעדיף הווה על עתיד.כל עוד יש גישה חופשית להלוואות - תמיד ימצאו צרכנים שיהיו מוכנים לקחת אותם. גם בריבית 10%.
כשאדם אחד לוקח הלוואה יקרה - זה בעיה של הבנק, כשהרבה אנשים לוקחים הלוואה יקרה - זו כבר בעיה שלי ושלך. קוראים לבעיה הזו - היפר-אינפלציה.

הריבית היא שחקן משני.
המוח האנושי מתוכנת לעדיף הווה על עתיד.כל עוד יש גישה חופשית להלוואות - תמיד ימצאו צרכנים שיהיו מוכנים לקחת אותם. גם בריבית 10%.
כשאדם אחד לוקח הלוואה יקרה - זה בעיה של הבנק, כשהרבה אנשים לוקחים הלוואה יקרה - זו כבר בעיה שלי ושלך. קוראים לבעיה הזו - היפר-אינפלציה.
המוח האנושי שלי כרגע אומר לי לקחת הלוואה ולקנות מדדים במיליון דולר העניין שהמוח האנושי של הבנק לא נותן לי.

יש מגבלות מעבר לרצונות של האדם היחיד, במיוחד שאני לא משוכנע בתזה שלך לגבי תכנות המוח האנושי.

ההגדרה של היפר אינפלציה היא שונה ממה שכתבת.

המוח האנושי שלי כרגע אומר לי לקחת הלוואה ולקנות מדדים במיליון דולר העניין שהמוח האנושי של הבנק לא נותן לי.

אין ספק שאתה צודק. כל המשכנתאות במיליון שקל ומעלה, כל ההלוואות במאות אלפי שקלים לרכישת ג'יפונים נוצצים, וכל ההלוואות האחרות לכל מטרה ניתנו רק לאלו שביקשו אותם ישירות מהמחשב (בדיגיטל). אלו שהלכו לקחת הלוואה ישירות מבנקאי אנושי נדחו, כמובן, על הסף.

אני גם בטוח שהאינפלציה היא אירוע מפתיע שלא ניתן היה לחזותו ולהתכונן אליו מראש, זה פוטין אשם והסינים האלה עם הסגרים שלהם.

יש מגבלות מעבר לרצונות של האדם היחיד, במיוחד שאני לא משוכנע בתזה שלך לגבי תכנות המוח האנושי.

ההגדרה של היפר אינפלציה היא שונה ממה שכתבת.
לא נורא. בכסף שהרווחת בחודש האחרון בזכות זה שלא קיבלת את ההלוואה, אתה יכול לקנות רכב חדש, לפחות.

אני לא מאמין שימצא הנגיד או הפולטיקאי שיסכים שהגמילה הקשה הזו תהיה רשומו על שמו לכן אני מאמין בהיפר-אינפלציה בשלב הראשון.
אינפלציה גבוהה (ובפרט היפר-אינפלציה) היא בעיה קשה ביותר עבור פוליטיקאים, אולי אפילו יותר מהגמילה שציינת. ביידן עובר עכשיו גיהנום בגלל האינפלציה בארה״ב.
אז אני לא בטוח כל כך לגבי התזה הזו...

כמו שכתב האזרח הקטן על השוק בכללותו, אז דעתי שאותו דבר זה נדל"ן.

אין חולק שיש חסר בדירות וממילא זה אחד מהגורמים לעליית המחירים.

אבל הגורמים לעלות את המחירים זה כל אחד ואחד וברור שהורדת ביקוש של 20 אחוז זה משמעותי בצורה קריטית למחירי הדירות ולכל שוק שהוא.

זה שיש חסר בדירות, זה נכון, נו אז למה המחיר של דירה ממוצעת זה לא 5 מיליון, בסוף גם שיש חסר יש עוד גורמים בשוק, וכל לקוח ולקוח שמתווסף לשוק הוא גורם לעומס יותר גדול ולעלייה יותר גדולה, וברור ש20 אחוז זה נתון קריטי, במיוחד שלא רק המשקיעים יורדים, גם רוכשי הדירות למגורים יכולים לרדת מהעניין. (יש הרבה רוכשי דירות למגורים שהיו מעדיפים לקנות רק עוד כמה שנים, אבל בגלל שהמחירים רק עולים ועולים אז הם מכריחים את עצמם לקנות עכשיו, אבל ברגע שהמחירים רק יפסיקו לעלות כבר הם יוכלו להמתין עם רכישת הדירה לעוד כמה שנים)
אני חושב שמה שאתה מפספס זה עניין החינוך בארץ ועד כמה משפחות צעירות רואות בדירה ערך עליון.
וזה לא ישתנה במהרה, עליית הריבית תגרום למשפחות לוותר על חו״ל, רכב חדש מליסינג והזמנות מהאינטרנט, לא על לקיחת המשכנתא

אני חושב שמה שאתה מפספס זה עניין החינוך בארץ ועד כמה משפחות צעירות רואות בדירה ערך עליון.
וזה לא ישתנה במהרה, עליית הריבית תגרום למשפחות לוותר על חו״ל, רכב חדש מליסינג והזמנות מהאינטרנט, לא על לקיחת המשכנתא
יש אנשים שינסו לקנות בכל מחיר ויש אנשים שלא.

ברגע שיורד הביקוש ממילא המחיר מתאים את עצמו.

(הדירות זה לא מניות, לוקח קצת זמן עד שרואים שינויים בשוק. וברור שברגע שיש עלייה כל כך משמעותית השוק יגיב לזה).

עם כמה שאני מקווה ששוק הדיור בארץ יתרסק לחתיכות. לפי הנתונים נכון ל-2021 המשקיעים מהווים רק כ20% מסך העסקאות, אז גם אם איכשהו תעלים את כל המשקיעים מהשוק (מה שבכל מקרה לא סביר שיקרה), אני בספק אם לירידה של 20% בביקושים יהיה איזשהו אפקט רציני על המחירים.
לא יכול להיות מצב שבעצם גם מי שקונה למגורים הוא סוג של קונה להשקעה? כי הוא קונה דירה שהוא יגור בה אבל בו זמנית גם מניח שהערך שלה יעלה, אחרת בלי ההנחה הזו היה לו עדיף להמשיך לשכור. אז בעצם גם מי שרשום כקונה למגורים בעצם סוג של קונה להשקעה, ואם מחירי הדירות יתמתנו\יקפאו אז נעלים לא רק את מי שרשמית משקיע אלה גם את מי שרשמית קונה למגורים.

לא יכול להיות מצב שבעצם גם מי שקונה למגורים הוא סוג של קונה להשקעה? כי הוא קונה דירה שהוא יגור בה אבל בו זמנית גם מניח שהערך שלה יעלה, אחרת בלי ההנחה הזו היה לו עדיף להמשיך לשכור. אז בעצם גם מי שרשום כקונה למגורים בעצם סוג של קונה להשקעה, ואם מחירי הדירות יתמתנו\יקפאו אז נעלים לא רק את מי שרשמית משקיע אלה גם את מי שרשמית קונה למגורים.
בתאוריה כן, במציאות לא כל כך. הסטייט אוף מיינד של משקיע זה איך לייצר ערך מהנכס ושל מי שבוחר דירה למגורים זה איך ליצור סביבת מגורים טובה שעונה על צרכיו ורצונותיו האישיים / משפחתיים.

דייר יחפש לרכוש דירה שמוצאת חן בעיניו ויהיה מוכן לשלם עליה גם מעל מחיר השוק. משקיע יחפש דירה שלא בהכרח לטעמו אבל שיש לה צפי בעיניו לעליית ערך ואפשרות קלה להשכיר.
משקיע לא יהסס למכור את הנכס אם תהיה לו הזדמנות כלכלית, לדייר יש שיקולים אחרים שבאים לפני השיקול הכלכלי - בית הספר של הילדים, קרבה להורים ועוד.
דייר יבצע שיפוצים והשקעה בנכס כדי לשפר את התאמת הדירה לרצונותיו. משקיע יימנע מהשבחת יתר ומהשקעות בנכס שלא יעלו את ערכו.

לא יכול להיות מצב שבעצם גם מי שקונה למגורים הוא סוג של קונה להשקעה?
לא רק שיכול, זה בדיוק המצב בפועל, כל מי שקונה למגורים קונה בפועל גם להשקעה.
יתרה מכך: פעמים רבות רכישת דירה למגורים תהיה תשיא תשואה טובה יותר מאשר דירה להשקעה פרופר.

לפי הנתונים נכון ל-2021 המשקיעים מהווים רק כ20% מסך העסקאות
אני לא חושב שהנתון הזה נכון, הרבה אנשים שאני מכיר קונים דירה ראשונה כדי לשמר את ערך הכסף כי הם לא יכולים לקנות דירה באזורים שהם רוצים.
הם נטו משקיעים כי לא הולכים לגור בדירה הזו (הרבה פעמים הדירה בפריפריה כשהם גרים במרכז) אבל הם לא נספרים כמשקיעים כי זו דירה ראשונה.

אני לא חושב שהנתון הזה נכון, הרבה אנשים שאני מכיר קונים דירה ראשונה כדי לשמר את ערך הכסף כי הם לא יכולים לקנות דירה באזורים שהם רוצים.
הם נטו משקיעים כי לא הולכים לגור בדירה הזו (הרבה פעמים הדירה בפריפריה כשהם גרים במרכז) אבל הם לא נספרים כמשקיעים כי זו דירה ראשונה.
וגם במחיר למשתכן זוכים רבים משכירים את הדירה ובעצמם שוכרים בעיר אחרת.

במקרה אחרי עוקב אחרי פרויקט "הרמוני" של דמרי באשדוד. לפני חודשיים דירה 3 חד' נמכרה על הנייר ב-1,850,000. לפני יומיים המחיר התעדכן ל-1,950,000. אולי זו תגובה לשינוי במדד תשומות הבנייה. לא יודע. אבל נכון לעכשיו המחיר עולה ועוד איך שעולה.

מצב
הנושא נעול.
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ב השפעת המלחמה על הריבית של פיקדונות דולריים בבנקים צרכנות פיננסית 5
S השפעת האינפלציה והעלאת הריבית על מגזר ההייטק פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 9
yossik השפעת הריבית במשק (עולה או יורדת) על תשואות מניות דיבידנד שוק ההון 9
ד האם יש דרך לנטרל השפעת הדולר במסלולים כמו עוקב SP500 בפנסיה וקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
F דעתכם האישית על השפעת הבינה המלאכותית על חברות הטק אוף טופיק 8
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
A לגבי השפעת מטח בקרנות חוץ שוק ההון 6
ד השפעת מכירת פסגות על פסגות טרייד שוק ההון 3
Y השפעת מט״ח על קרן אירית מחקה מדד שנסחרת בשקלים שוק ההון 0
א השפעת מות ההפיכה המשפטית על שווקים בישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 499
Y השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים שוק ההון 265
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
I השפעת קריסת SVB על הכלכלה הישראלית שוק ההון 19
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
C ״השפעת המיסוי הריאלי אל מול הנומינלי חזקה יותר בטווח הקצר״ שוק ההון 3
ב השפעת הלוואה קודמת על פרופיל לווה למשכנתא נדל"ן 6
ש השפעת מעבר בנק על דירוג האשראי צרכנות פיננסית 0
E השפעת הירידות בבורסה על היום-יום ומצב הרוח שוק ההון 63
D מניות דואליות - השפעת מחיר המניה והבדלים בימי מסחר שוק ההון 1
K השפעת מלחמת רוסיה-אוקראינה על הכלכלה העולמית פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 2411
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
א השפעת מט"ח על נייר 1159235 שוק ההון 2
ס השפעת עלייה קלה בריבית הפריים נדל"ן 33
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
ר ילדים במהלך התואר - השפעת הורות על התפתחות אישית התפתחות אישית 14
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
לא חשוב שמות השפעת תופעת הפרישה המוקדמת על המשק הישראלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
E השפעת ג'ו ביידן על המדדים שוק ההון 3
M השפעת קבלת מענקי CARES act על דילול בעלי המניות? שוק ההון 1
נ השפעת המגפה בעולם על דור הY והZ, דעתכם בנושא? אוף טופיק 47
G השפעת הגישה של טראמפ על השוק אוף טופיק 29
ה השפעת הקורונה על נדלן - דיון תיאורטי נדל"ן 363
ר השפעת דמי ניהול על מחיר קרן סל שוק ההון 14
O השפעת מכירת בית השקעות על תנאים קיימים שוק ההון 2
P השפעת "הכנסות פטורות" על חישוב סך ה"הכנסה" צרכנות פיננסית 20
A השפעת קרבה לבית ספר על איכות חיים ושווי הנכס נדל"ן 9
מוריארטי השפעת היפראינפלציה על מיסוי ניירות נקובים בדולר מיסים 14
Yos השפעת ירידה במס רווח הון על שינוי הקרנות שוק ההון 8
P השפעת ירידות בשוק ההון על נדל"ן רגיל/להשקעה? נדל"ן 32
כ השפעת תשלום ריבית (קופון) על מחיר וגרף של אג"ח שוק ההון 4
א השפעת פ"מ על זוגיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 25
ש השפעת עליית ריבית על תיק לטווח יחסית קצר שוק ההון 2
painblanc השפעת הברקזיט על ETF'S שבסיסן באירלנד ונסחרות בלונדון שוק ההון 1
H השפעת דמי הניהול על החיסכון הפנסיוני צרכנות פיננסית 3
ז השפעת שינויי שערי מטבע חוץ על רווחי\הפסדי הון מיסים 144
A השפעת דמי הניהול על ביצועי תעודות סל וקרנות מחקות שוק ההון 3
Y הריבית, המלחמה, הצמצום בטיסות, הכל מעלה מחירים, מה להביא מחול? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 36

נושאים דומים

Back
למעלה