• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השפעת הריבית העולה והאינפלציה על מחירי הנדל״ן

מצב
הנושא נעול.
לא מדוייק. מעל 45% מימון מקבלים ריביות פחות טובות משמעותית. אני ציפיתי לראות בדירות היוקרה 45% מימון לכל היותר. זה היה מאוד מפתיע למצוא אחוזי מימון בשמיים בנכסים כאלו
מי שממקסם על רווח הון עדיין היה עדיף לו בהרבה לקחת את ה"ריביות הגרועות" שהיו עד לפני כמה חודשים עם 75% מימון. הריביות עדיין היו נמוכות... היה עדיף להשקיע את ה30% הנותרים בשוק ההון לטווח ארוך.

אולי יש פה היתכנות של תרחיש הבא - לוקחים 75 אחוז מימון, מפוצצים במסלול הפיתוי, מחזירים את הכסף של הפיתוי באותו יום של המשיכה, וחוזרים לאחוזי המימון נמוכים עם מסלולים טובים עם ריביות משופרות. ולכן גם הנתונים מנסחי הטאבו לא מאה אחוז משקפים את המצב האמיתי.
קשה לי להאמין שזו אסטרטגיה שלווים רבים נוקטים בה... מה גם שלא בטוח שהבנקים היו מאפשרים את זה אם היה קורה בהיקף משמעותי

מי שממקסם על רווח הון עדיין היה עדיף לו בהרבה לקחת את ה"ריביות הגרועות" שהיו עד לפני כמה חודשים עם 75% מימון. הריביות עדיין היו נמוכות... היה עדיף להשקיע את ה30% הנותרים בשוק ההון לטווח ארוך.
אמנם זה אנקדוטלי, אבל אני לא מכיר אף אחד שהממון היה בכיסו ולקח משכנתא גדולה מ-45%. לא ידעתי שזה כל כך נפוץ

רוב משקיעי הדירות אין להם מושג בריבית, הם רק יודעים כמה הם משלמים.

בעברית זה אומר שאין להם מושג בסיכונים של השקעה שהם משקיעים, הם קנו כי היה עלייה רצופה של 15 שנה במחירי הדירות, במשך השנים השתכנעו יותר ויותר אנשים שזה ההשקעה הכי טובה שקיימת.

כרגע זה נקודת מבחן....
עם כמה שאני מקווה ששוק הדיור בארץ יתרסק לחתיכות. לפי הנתונים נכון ל-2021 המשקיעים מהווים רק כ20% מסך העסקאות, אז גם אם איכשהו תעלים את כל המשקיעים מהשוק (מה שבכל מקרה לא סביר שיקרה), אני בספק אם לירידה של 20% בביקושים יהיה איזשהו אפקט רציני על המחירים.

עם כמה שאני מקווה ששוק הדיור בארץ יתרסק לחתיכות. לפי הנתונים נכון ל-2021 המשקיעים מהווים רק כ20% מסך העסקאות, אז גם אם איכשהו תעלים את כל המשקיעים מהשוק (מה שבכל מקרה לא סביר שיקרה), אני בספק אם לירידה של 20% בביקושים יהיה איזשהו אפקט רציני על המחירים.
לא יודע לגבי נדל"ן, אבל ירידה של 20% בביקושים יכולה במקרים רבים להיות ההבדל בין עליות חדות לירידות רבות.

לא יודע לגבי נדל"ן, אבל ירידה של 20% בביקושים יכולה במקרים רבים להיות ההבדל בין עליות חדות לירידות רבות.
למה שתיהיה ירידה בביקושים?
אנשים כבר לא צריכים לגור בדירות?
הייתה ירידה מסיבית של אנשים מהמדינה?

כמו שכתב האזרח הקטן על השוק בכללותו, אז דעתי שאותו דבר זה נדל"ן.

אין חולק שיש חסר בדירות וממילא זה אחד מהגורמים לעליית המחירים.

אבל הגורמים לעלות את המחירים זה כל אחד ואחד וברור שהורדת ביקוש של 20 אחוז זה משמעותי בצורה קריטית למחירי הדירות ולכל שוק שהוא.

זה שיש חסר בדירות, זה נכון, נו אז למה המחיר של דירה ממוצעת זה לא 5 מיליון, בסוף גם שיש חסר יש עוד גורמים בשוק, וכל לקוח ולקוח שמתווסף לשוק הוא גורם לעומס יותר גדול ולעלייה יותר גדולה, וברור ש20 אחוז זה נתון קריטי, במיוחד שלא רק המשקיעים יורדים, גם רוכשי הדירות למגורים יכולים לרדת מהעניין. (יש הרבה רוכשי דירות למגורים שהיו מעדיפים לקנות רק עוד כמה שנים, אבל בגלל שהמחירים רק עולים ועולים אז הם מכריחים את עצמם לקנות עכשיו, אבל ברגע שהמחירים רק יפסיקו לעלות כבר הם יוכלו להמתין עם רכישת הדירה לעוד כמה שנים)

(יש הרבה רוכשי דירות למגורים שהיו מעדיפים לקנות רק עוד כמה שנים, אבל בגלל שהמחירים רק עולים ועולים אז הם מכריחים את עצמם לקנות עכשיו, אבל ברגע שהמחירים רק יפסיקו לעלות כבר הם יוכלו להמתין עם רכישת הדירה לעוד כמה שנים)
זה בדיוק המחדל השלטוני. הבעיה היא לא רק שחסרות היום דירות, אלא שהציבור לא מאמין לממשלה שהיא תצליח לסגור את הפער ולכן רואה בדירה בישראל נכס בטוח שרק יעלה ויעלה עוד שנים רבות. ביטוי נוסף לאמונה הזו הוא בתשואה האפסית שאנשים הסכימו לקבל על השכרת הדירה אותה רכשו להשקעה, וזאת רק בשל הציפייה לעליית ערך בעתיד.

זה לא נכון. אם משה קנה דירה וצריך עוד חודשיים לשלם למוכר, לא יעזור לו שדוד מהדירה ליד מכר במחיר יותר גבוה - הוא חייב למכור בכמה שיצליח כדי שיוכל לעבור דירה.
זה נכון עם כוכבית - יכול להיות שהוא מכר לפני שהוא קנה ואז הוא לא מושפע. . .
הוא גם חייב למכור בסכום מינימלי כלשהו כדי להיות מסוגל לקנות דירה אחרת (שהיא כנראה גם עלתה במחיר שלה) - כך שיש פה תלות מעגלית

זה נכון עם כוכבית - יכול להיות שהוא מכר לפני שהוא קנה ואז הוא לא מושפע. . .
הוא גם חייב למכור בסכום מינימלי כלשהו כדי להיות מסוגל לקנות דירה אחרת (שהיא כנראה גם עלתה במחיר שלה) - כך שיש פה תלות מעגלית
נכון, התלות היא מעגלית, אבל הטענה שאף ישראלי לא ימכור בפחות מאשר השכן שלו אינה נכונה. ויהיו גם אנשים שימכרו בהפסד לעומת מחיר הקניה של עצמם. מי שלחוץ למכור, יצטרך לרדת במחיר אם לא ימצא קונים במחיר שציפה. כמו בכל ענף אחר.

האם מישהו רואה מצב בו האינפלציה כאן באמת מתחילה להיות גבוהה וזה למעשה שוחק את המשכנתא לגמרי? (בהנחה שהיא לא צמודה למדד). כלומר כדאי לקנות דירה עכשיו. (אנשים בשנות ה-80 הרוויחו דירות בגרושים)

האם מישהו רואה מצב בו האינפלציה כאן באמת מתחילה להיות גבוהה וזה למעשה שוחק את המשכנתא לגמרי? (בהנחה שהיא לא צמודה למדד). כלומר כדאי לקנות דירה עכשיו. (אנשים בשנות ה-80 הרוויחו דירות בגרושים)
רק אם המעסיק שלך מעלה את השכר בהתאם.

ז"א שלאנשים ימחקו הפנסיות. קשה לי לראות איך מישהו יתן לזה לקרות כאן.

משכנתה, כמו כל הלוואה, מתומחרת לפי ציפיות השינויים בפרמטרים של כל רכיב.
העבודה של הכלכלנים בבנק היא למקסם רווח במתן ההלוואה. אם אתה חושב שהתחזיות שלך טובות משלהם, אתה יכול להרוויח הרבה כסף. אם יתברר שהם יודעים את העבודה שלהם, תפסיד.

ז"א שלאנשים ימחקו הפנסיות. קשה לי לראות איך מישהו יתן לזה לקרות כאן.
אני מסכים שב"י והממשלה יעשו הכל כדי שזה לא יקרה שוב (כפי שיעשו המקבילים שלהם בכל העולם).
אבל השילוב של הקוטן של ישראל בכלכלה הגלובלית ומשבר שלטוני שכבר נמשך מספר שנים וסופו לא נראה באופק, גורם לכך שאנו עלולים להיקלע למצב הזה למרות המאמצים למנוע אותו.

השאלה היא כמובן כיצד המחירים ימשיכו לעלות אם ההלוואות מתייקרות כל כך, כשהן מרכיב כל כך גדול בתשלום?
היי
יש מספר פרמטרים המשפיעים על מגמת השוק, עליית הריבית בשלב הראשון לאחר שנים ארוכות של עליות מחירים עוצמתיות תמתן את עליית מחירי הדירות,
אך במקביל תדחק את מחירי השכירויות כלפי מעלה, המחסור בהיצע של דירות מגורים באזורי הביקוש עדיין קיים.

לגבי ההמשך והסיכוי להיפוך מגמה,
זה תלוי בעוצמת עליית הריבית, בהיצע הנכסים, עלייה בתשומות הבניה, במצב הצמיחה ואחוזי האבטלה במשק, בממשלה מתפקדת או לא,
בתעשיית ההייטק, בשכר ובמומנטום הפסיכולוגי של הציבור הרחב.

נערך לאחרונה ב:
אני לא מבין איך נדלן ממשיך לעלות עם הקריסה בשבוע האחרון
לפי החוזים אנחנו נכנסים שוב לשוק דובי

אני לא מבין איך נדלן ממשיך לעלות עם הקריסה בשבוע האחרון
לפי החוזים אנחנו נכנסים שוב לשוק דובי
כי מחירי נדל"ן שעלו השבוע (בטוח שזה נכון?) לא משקפים שינויים בשוק ההון של השבוע האחרון.

מצב
הנושא נעול.
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ב השפעת המלחמה על הריבית של פיקדונות דולריים בבנקים צרכנות פיננסית 5
S השפעת האינפלציה והעלאת הריבית על מגזר ההייטק פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 9
yossik השפעת הריבית במשק (עולה או יורדת) על תשואות מניות דיבידנד שוק ההון 9
ד האם יש דרך לנטרל השפעת הדולר במסלולים כמו עוקב SP500 בפנסיה וקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
F דעתכם האישית על השפעת הבינה המלאכותית על חברות הטק אוף טופיק 8
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
A לגבי השפעת מטח בקרנות חוץ שוק ההון 6
ד השפעת מכירת פסגות על פסגות טרייד שוק ההון 3
Y השפעת מט״ח על קרן אירית מחקה מדד שנסחרת בשקלים שוק ההון 0
א השפעת מות ההפיכה המשפטית על שווקים בישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 499
Y השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים שוק ההון 265
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
I השפעת קריסת SVB על הכלכלה הישראלית שוק ההון 19
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
C ״השפעת המיסוי הריאלי אל מול הנומינלי חזקה יותר בטווח הקצר״ שוק ההון 3
ב השפעת הלוואה קודמת על פרופיל לווה למשכנתא נדל"ן 6
ש השפעת מעבר בנק על דירוג האשראי צרכנות פיננסית 0
E השפעת הירידות בבורסה על היום-יום ומצב הרוח שוק ההון 63
D מניות דואליות - השפעת מחיר המניה והבדלים בימי מסחר שוק ההון 1
K השפעת מלחמת רוסיה-אוקראינה על הכלכלה העולמית פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 2411
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
א השפעת מט"ח על נייר 1159235 שוק ההון 2
ס השפעת עלייה קלה בריבית הפריים נדל"ן 33
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
ר ילדים במהלך התואר - השפעת הורות על התפתחות אישית התפתחות אישית 14
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
לא חשוב שמות השפעת תופעת הפרישה המוקדמת על המשק הישראלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
E השפעת ג'ו ביידן על המדדים שוק ההון 3
M השפעת קבלת מענקי CARES act על דילול בעלי המניות? שוק ההון 1
נ השפעת המגפה בעולם על דור הY והZ, דעתכם בנושא? אוף טופיק 47
G השפעת הגישה של טראמפ על השוק אוף טופיק 29
ה השפעת הקורונה על נדלן - דיון תיאורטי נדל"ן 363
ר השפעת דמי ניהול על מחיר קרן סל שוק ההון 14
O השפעת מכירת בית השקעות על תנאים קיימים שוק ההון 2
P השפעת "הכנסות פטורות" על חישוב סך ה"הכנסה" צרכנות פיננסית 20
A השפעת קרבה לבית ספר על איכות חיים ושווי הנכס נדל"ן 9
מוריארטי השפעת היפראינפלציה על מיסוי ניירות נקובים בדולר מיסים 14
Yos השפעת ירידה במס רווח הון על שינוי הקרנות שוק ההון 8
P השפעת ירידות בשוק ההון על נדל"ן רגיל/להשקעה? נדל"ן 32
כ השפעת תשלום ריבית (קופון) על מחיר וגרף של אג"ח שוק ההון 4
א השפעת פ"מ על זוגיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 25
ש השפעת עליית ריבית על תיק לטווח יחסית קצר שוק ההון 2
painblanc השפעת הברקזיט על ETF'S שבסיסן באירלנד ונסחרות בלונדון שוק ההון 1
H השפעת דמי הניהול על החיסכון הפנסיוני צרכנות פיננסית 3
ז השפעת שינויי שערי מטבע חוץ על רווחי\הפסדי הון מיסים 144
A השפעת דמי הניהול על ביצועי תעודות סל וקרנות מחקות שוק ההון 3
Y הריבית, המלחמה, הצמצום בטיסות, הכל מעלה מחירים, מה להביא מחול? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 36

נושאים דומים

Back
למעלה