• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השפעת הריבית העולה והאינפלציה על מחירי הנדל״ן

מצב
הנושא נעול.
כי בדירה להשקעה הרבה פעמים אנשים מתמקדים בתשואה ומסיבות כאלה ואחרות לפעמים קונים לא באיזורי ביקוש בעוד שלמגורים אנשים כן מעדיפים (בדרך כלל) כן להתגורר באיזורי הביקוש בהם עליות הערך הם גבוהות יותר.
בנוסף לזה המיסוי על דירה לשימוש אישי הוא 0 ואין סיכון לאי תשלום.

כרגע נראה שיש פחות עסקאות. המחירים רק הולכים ונהיים יותר הזויים.
לא רואה את הריבית מפחידה מישהו...

כרגע נראה שיש פחות עסקאות. המחירים רק הולכים ונהיים יותר הזויים.
לא רואה את הריבית מפחידה מישהו...
כך בדיוק מתנהג שוק שמתחיל להתמתן, לאט לאט יש פחות קונים והמוכרים נמאס להם לחכות ולחכות, ואז מישהו מוכר באותו מחיר של העסקה האחרונה, ואז המוכרים האחרים רואים שהמחיר הפסיק לטפס, ולפעמים שיש קצת מדי עסקאות שנסגרות בטווח זמן ארוך המוכרים אפילו מורידים את המחיר מהמחיר של העסקה האחרונה, וכאן בדיוק הגלגל מתחיל להתהפך.

כך בדיוק מתנהג שוק שמתחיל להתמתן, לאט לאט יש פחות קונים והמוכרים נמאס להם לחכות ולחכות, ואז מישהו מוכר באותו מחיר של העסקה האחרונה, ואז המוכרים האחרים רואים שהמחיר הפסיק לטפס, ולפעמים שיש קצת מדי עסקאות שנסגרות בטווח זמן ארוך המוכרים אפילו מורידים את המחיר מהמחיר של העסקה האחרונה, וכאן בדיוק הגלגל מתחיל להתהפך.
שומע הרבה wishful thinking בדבריך

אתה צודק. אבל זה באמת לא מגיע מרצון לדפוק את משקיעי הדירות, במיוחד שרוב ההון שלי נמצא בדירה שאני גר ומשכיר, אלא זה מגיע מרצון עז לראות ירידה אפילו קטנה בשוק, שאנשים שסביבי שבטוחים שהם המבינים הגדולים בהשקעות בגלל שהם קנו דירות והדירות רק עלו, ולדעתם גם בעתיד בכל מצב רק יעלו, אולי קצת יקשיבו לי וינסו בכל זאת להבין קצת מה שהם עושים.

אני לא חושב שהנתון הזה נכון, הרבה אנשים שאני מכיר קונים דירה ראשונה כדי לשמר את ערך הכסף כי הם לא יכולים לקנות דירה באזורים שהם רוצים.
הם נטו משקיעים כי לא הולכים לגור בדירה הזו (הרבה פעמים הדירה בפריפריה כשהם גרים במרכז) אבל הם לא נספרים כמשקיעים כי זו דירה ראשונה.
אני לא יודע מה ההגדרה המילונית ל"משקיע נדל"ן" אבל בעיני מי שיש לו דירה יחידה לא נכלל תחת הקטגוריה גם אם הוא לא גר בדירה שבבעלותו.

אני חייב להוסיף שרק בשבוע וחצי האחרון נתקלתי בשני בתים שהועמדו למכירה בגלל קשיים כלכליים (ככל הנראה החזר הלוואות, לפני נסחי הטאבו) של המוכרים. מדובר על אזור יוקרתי במרכז הארץ, והבתים הועמדו למכירה על ידי המוכרים, לא הבנקים המלווים חלילה — חשוב להדגיש. מעניין אם זו הקנרית במכרה או סתם צירוף מקרים…

אני חייב להוסיף שרק בשבוע וחצי האחרון נתקלתי בשני בתים שהועמדו למכירה בגלל קשיים כלכליים (ככל הנראה החזר הלוואות, לפני נסחי הטאבו) של המוכרים. מדובר על אזור יוקרתי במרכז הארץ, והבתים הועמדו למכירה על ידי המוכרים, לא הבנקים המלווים חלילה — חשוב להדגיש. מעניין אם זו הקנרית במכרה או סתם צירוף מקרים…

סנונית אחת לא מבשרת את בוא האביב

סנונית אחת לא מבשרת את בוא האביב
אכן. אבל בכל זאת זה משהו שלא נתקלתי בו בכלל בחצי שנה האחרונה ופתאום נתקלתי בשני מקרים תוך פרק זמן מאוד קצר. אמנם אנחנו לא יודעים, אבל זו כנראה לא תהיה הנחה בלתי סבירה שהמכירות הללו קשורות לעליית הריבית עד כה והצפי להמשך עלייה (וכמובן גם לאינפלציה)

איך אתה מזהה שזו מכירה בגלל קושי כלכלי?

איך אתה מזהה שזו מכירה בגלל קושי כלכלי?
1. מכירה לצורך שינמוך דיור ומעבר לשכירות או קנייה של בית זול יותר
2. במקרה אחד נאמר לי מפורשות על ידי המוכר, במקרה שני המוכר התחמק מלספר מפורשות על סיבת המכירה, ולאחר מכן נאמר לי על ידי המתווך שהמכירה בגלל קושי כלכלי.
3. בשני המקרים ישנה לפחות הלוואה אחת ללא הגבלת סכום רשומה בנסח טאבו (כמובן לא מעיד על דבר אם מופיע לבד, אבל בנוסף לשאר זה מסדר את הסיפור)
4. פינוי מהיר מאוד (לא יותר מחצי שנה), מבלי שנמצא דיור חלופי עדיין

קראתי את הדיון במלואו, גם אם בחלקים, אז מצטער אם אני מפספס כאן משהו שכבר נכתב.

בתחושתיי, עם בקרה חלקית על הנתונים - למרות האינפלציה המשותללת וכן הריביות העולות והעובדה כי יש ביכולתנו לצפות כי בשני הפרמטרים האלה הכיוון הוא אחד, גם אם הקצב יפחת, אני לא רואה שום נסיגה או עצירה במחירי הנדל"ן. תחושתיי היא שנמשיך לראות עליות מחירים, גם אם מתונות יותר בדיור. שוב זו שנת בחירות, שר האוצר המכהן מדבר על האטה במחירי הדיור אך עדיין בעלייה (פשוט חד ספרתית).

הספק אצלי הוא לא אם מחירי הדיור ימשיכו לעלות בשנים הקרובות אלא מהי האלטרנטיבה שלי (לדוג' בשוק ההון).

1. מכירה לצורך שינמוך דיור ומעבר לשכירות או קנייה של בית זול יותר
2. במקרה אחד נאמר לי מפורשות על ידי המוכר, במקרה שני המוכר התחמק מלספר מפורשות על סיבת המכירה, ולאחר מכן נאמר לי על ידי המתווך שהמכירה בגלל קושי כלכלי.
3. בשני המקרים ישנה לפחות הלוואה אחת ללא הגבלת סכום רשומה בנסח טאבו (כמובן לא מעיד על דבר אם מופיע לבד, אבל בנוסף לשאר זה מסדר את הסיפור)
4. פינוי מהיר מאוד (לא יותר מחצי שנה), מבלי שנמצא דיור חלופי עדיין
ה (1) הוא מסלול מאד אופייני בחלק מהמקומות - בעלי הבית מבוגרים שילדיהם גדלו ועזבו, שוקלים להחליף את הבית הגדול והישן שלהם שדורש תחזוקה בדירה חדשה וקטנה יותר. אני מוצא פה הרבה הגיון כלכלי במקרה כזה.

מתודולוגיה מעניינת - מה המטרה באופן כללי? אתה מנסה לזהות את ה-dip של מחיר הנדל"ן מסויים?

כהערת אגב, אני מרגיש כי הסנטימנט של הרחוב לגבי מחירי הנדל"ן קצת דומה למה שהיה לקראת 2011.

ה (1) הוא מסלול מאד אופייני בחלק מהמקומות - בעלי הבית מבוגרים שילדיהם גדלו ועזבו, שוקלים להחליף את הבית הגדול והישן שלהם שדורש תחזוקה בדירה חדשה וקטנה יותר. אני מוצא פה הרבה הגיון כלכלי במקרה כזה.
מכיר היטב את המסלול הזה, כאן זה לא המקרה. מדובר על משפחות עם ילדים בגילאים בו רובם עדיין בבית.

מתודולוגיה מעניינת - מה המטרה באופן כללי? אתה מנסה לזהות את ה-dip של מחיר הנדל"ן מסויים?
ממש לא, אני פשוט מחפש בית לקנייה. במקרה נתקלתי בשני נכסים בשבוע האחרון ממש באותו pattern, והופתעתי. אני מחפש חצי שנה ולא יצא לי להיתקל במוכרים כאלו בכלל עד עכשיו.

כהערת אגב, אני מרגיש כי הסנטימנט של הרחוב לגבי מחירי הנדל"ן קצת דומה למה שהיה לקראת 2011.
מה הכוונה? תוכל לפרט? לדעתי הסנטימנט לא השתנה משנה שעברה, יש הסתערות רבתי על נדלן בישראל ולא נראה שזה הולך לעצור. מה שכן, יש אנשים לא מעטים שהריבית העולה, האינפלציה ויציאת האוויר מהמניות הגבילו משמעותית את טווח האפשרויות שלהם

אנשים כותבים פה בעיקר מwishful thinking.
"ביקוש קשיח" ו"ריבוי טבעי גבוה" זה לא ערובה לכך שהמחירים לא ירדו, מחירי הנכסים בכל העולם עלו דרמטית בעיקר עקב ריבית נמוכה - והם יידעו לרדת חזרה עקב ריבית גבוהה.

חשוב להכיר את ההיסטוריה - המחירים בארץ ידעו גם לרדת בעבר (נומינלית וריאלית). למשל בין 1970 ל1980 עקב האינפלציה, ובין 1992 ל2008 עקב ריביות גבוהות ומשברים כלכליים.

עליית ריבית כתוצאה מאינפלציה מצננת את השוק משתי הכיוונים, מצד אחד משכנתא ושאר ההלוואות מתייקרות, ומצד שני יוקר המחיה בשאר התחומים גם עולה, מה שמשאיר פחות כסף בכיס ומוריד לרוב הציבור את כוח הקנייה. אם השחיקה בכוח הקנייה היא זמנית, אז לא יהיו ירידות, אבל אם היא תיהיה ממושכת יותר, הגלגל לאט לאט יסתובב עד לירידת מחירים.

האם ב2023 הנדל"ן ירד? לא יודע.
רק חשוב לזכור שבעוד שוק ההון מתמחר את העתיד (והשיל 30%), שוק הנדל"ן מגיב באיטיות.

ג.נ. קניתי דירה לפני כ3 חודשים.
אם זה לא היה מחיר למשתכן - לא הייתי קונה בתקופה כזאת.

חשוב להכיר את ההיסטוריה - המחירים בארץ ידעו גם לרדת בעבר (נומינלית וריאלית). למשל בין 1970 ל1980 עקב האינפלציה, ובין 1992 ל2008 עקב ריביות גבוהות ומשברים כלכליים.
היה גם עוד ירידות אבל זה בדיוק הכוח של אינפלציה שאנשים לא מבינים שהמחיר ירד ולא עלה.

אני דיברתי עם אדם מבוגר והוא טען לי בתוקף שהוא זוכר שאף פעם מחירי הדירות לא ירדו בארץ, ושהתחלתי לומר לו נומינלית ואינפלציה, אז ישר הוא אמר בסדר בסדר הבנתי אותך, ולכן הוא עדיין בטוח שמחירי הדירות לא ירדו.

בגלל שמשקיעי הדירות ברובם לא מבינים בהשקעות שאומרים להם אינפלציה זה נשמע להם עוד איזה פילוסופיה משמעממת.

עד שנת 1999 האינפלציה השנתית נעה בין 7 אחוז למאות אחוזים בשנה....

שקל חדש אחד של היום הוא בעצם 10000 לירות שזה אומר שדירה בשנת 1960 של שלוש חדרים בבת ים עלתה 32 אלף לירות, אז בלי אינפלציה היום זה 3.20 שח
זה אומר שכדי שאנשים לא יחשבו שהמחיר עלה צריך שהמחיר ירד מ3.2 שקל.....

נערך לאחרונה ב:
אנשים כותבים פה בעיקר מwishful thinking.
"ביקוש קשיח" ו"ריבוי טבעי גבוה" זה לא ערובה לכך שהמחירים לא ירדו, מחירי הנכסים בכל העולם עלו דרמטית בעיקר עקב ריבית נמוכה - והם יידעו לרדת חזרה עקב ריבית גבוהה.

המחירים עלו בין 1989 עד 2001. המחירים ירדו בין 2002 עד 2007 בעקבות בנייה מאסיבית ומשבר כלכלי קשה מאוד.

מצב
הנושא נעול.
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ב השפעת המלחמה על הריבית של פיקדונות דולריים בבנקים צרכנות פיננסית 5
S השפעת האינפלציה והעלאת הריבית על מגזר ההייטק פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 9
yossik השפעת הריבית במשק (עולה או יורדת) על תשואות מניות דיבידנד שוק ההון 9
ד האם יש דרך לנטרל השפעת הדולר במסלולים כמו עוקב SP500 בפנסיה וקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
F דעתכם האישית על השפעת הבינה המלאכותית על חברות הטק אוף טופיק 8
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
A לגבי השפעת מטח בקרנות חוץ שוק ההון 6
ד השפעת מכירת פסגות על פסגות טרייד שוק ההון 3
Y השפעת מט״ח על קרן אירית מחקה מדד שנסחרת בשקלים שוק ההון 0
א השפעת מות ההפיכה המשפטית על שווקים בישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 499
Y השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים שוק ההון 265
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
I השפעת קריסת SVB על הכלכלה הישראלית שוק ההון 19
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
C ״השפעת המיסוי הריאלי אל מול הנומינלי חזקה יותר בטווח הקצר״ שוק ההון 3
ב השפעת הלוואה קודמת על פרופיל לווה למשכנתא נדל"ן 6
ש השפעת מעבר בנק על דירוג האשראי צרכנות פיננסית 0
E השפעת הירידות בבורסה על היום-יום ומצב הרוח שוק ההון 63
D מניות דואליות - השפעת מחיר המניה והבדלים בימי מסחר שוק ההון 1
K השפעת מלחמת רוסיה-אוקראינה על הכלכלה העולמית פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 2411
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
א השפעת מט"ח על נייר 1159235 שוק ההון 2
ס השפעת עלייה קלה בריבית הפריים נדל"ן 33
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
ר ילדים במהלך התואר - השפעת הורות על התפתחות אישית התפתחות אישית 14
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
לא חשוב שמות השפעת תופעת הפרישה המוקדמת על המשק הישראלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
E השפעת ג'ו ביידן על המדדים שוק ההון 3
M השפעת קבלת מענקי CARES act על דילול בעלי המניות? שוק ההון 1
נ השפעת המגפה בעולם על דור הY והZ, דעתכם בנושא? אוף טופיק 47
G השפעת הגישה של טראמפ על השוק אוף טופיק 29
ה השפעת הקורונה על נדלן - דיון תיאורטי נדל"ן 363
ר השפעת דמי ניהול על מחיר קרן סל שוק ההון 14
O השפעת מכירת בית השקעות על תנאים קיימים שוק ההון 2
P השפעת "הכנסות פטורות" על חישוב סך ה"הכנסה" צרכנות פיננסית 20
A השפעת קרבה לבית ספר על איכות חיים ושווי הנכס נדל"ן 9
מוריארטי השפעת היפראינפלציה על מיסוי ניירות נקובים בדולר מיסים 14
Yos השפעת ירידה במס רווח הון על שינוי הקרנות שוק ההון 8
P השפעת ירידות בשוק ההון על נדל"ן רגיל/להשקעה? נדל"ן 32
כ השפעת תשלום ריבית (קופון) על מחיר וגרף של אג"ח שוק ההון 4
א השפעת פ"מ על זוגיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 25
ש השפעת עליית ריבית על תיק לטווח יחסית קצר שוק ההון 2
painblanc השפעת הברקזיט על ETF'S שבסיסן באירלנד ונסחרות בלונדון שוק ההון 1
H השפעת דמי הניהול על החיסכון הפנסיוני צרכנות פיננסית 3
ז השפעת שינויי שערי מטבע חוץ על רווחי\הפסדי הון מיסים 144
A השפעת דמי הניהול על ביצועי תעודות סל וקרנות מחקות שוק ההון 3
Y הריבית, המלחמה, הצמצום בטיסות, הכל מעלה מחירים, מה להביא מחול? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 36

נושאים דומים

Back
למעלה