• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הגנה מפני התחזקות הין לפני טיול ארוך ביפן

שלמה68

משתמש רשום
דירוג
8
שלום,
הבן שלי מתכוון לנסוע בעוד חצי שנה לטיול ארוך של כמה חודשים ביפן. להערכתו מדובר בהוצאה של כמה עשרות אלפי שקלים, אותם הוא חוסך בחודשים האחרונים ועד לנסיעה.
התחזקות השקל לא פסחה על הין היפני ושער החליפין הגיע לאחרונה לאזור 42 ין יפני לכל 1 שקל, לעומת 30 ין לשקל בפרוץ הקורונה במרץ 2020.
הוא רוצה להתחיל להגן על השער הזה, מחשש שבתקופה שנותרה עד לנסיעה הין יתחזק חזרה.

כמובן שדרך אחת זה להתחיל לקנות ין במזומן בצ'יינג'. יש בזה הגיון מסוים, כי השימוש בכרטיסי אשראי ביפן לא נרחב כמו בארץ. כמובן שמקבלים כרטיסי אשראי בהרבה מקומות אבל השימוש במזומן עדיין נפוץ בפריפריה ובמקומות קטנים. יחד עם זאת המלצתי לו לא להחזיק כמות מזומנים גדולה בבית - זה לא בטוח וגם נסיעה עם כמות ענקית של שטרות זה לא דבר הכי נוח ובטוח.

השאלה אם יש דרך אחרת לעשות את זה, כמובן בזול (ללא עמלות גבוהות).
אציין שיש לי חשבון ב-Interactive Brokers, השאלה אם זה משהו שיכול לעזור.

אם יש מקומות בהם מקבלים רק מזומן אז נראה לי שאין מנוס מליסוע עם מזומן.
נצלש - המדיניות הרשמית כרגע היא שאסור לתיירים להכנס למדינה בלי סוכנות נסיעות שמוסרת מראש לו"ז לטיול. זה אכן כך?

אם יש מקומות בהם מקבלים רק מזומן אז נראה לי שאין מנוס מליסוע עם מזומן.
נצלש - המדיניות הרשמית כרגע היא שאסור לתיירים להכנס למדינה בלי סוכנות נסיעות שמוסרת מראש לו"ז לטיול. זה אכן כך?
כן, אכן כך

אציין שיש לי חשבון ב-Interactive Brokers, השאלה אם זה משהו שיכול לעזור.
חצי שנה זה מספיק זמן כדי:
1. לפתוח חשבון שוואב (אפשר לממן אותו עם הלוואת margin מ-interactive brokers וישר להחזיר את הכסף לחשבון)
2. לקבל scwhab debit card
3. לתת לבן את הכרטיס לשימוש ביפן בכספומטים (אין עמלות במשיכת מט״ח בכספומטים עם הכרטיס הזה, חוץ מזה שההמרה מתבצעת בשער של ויזה שהוא בערך 0.1-0.3% יותר יקר מהשער הרציף)

לגבי ״קיבוע של השער הנוכחי״, אני לא יודע מאיפה הבטחון שהשער ״יחזור״ למה שהיה לפני.

חצי שנה זה מספיק זמן כדי:
1. לפתוח חשבון שוואב (אפשר לממן אותו עם הלוואת margin מ-interactive brokers וישר להחזיר את הכסף לחשבון)
2. לקבל scwhab debit card
3. לתת לבן את הכרטיס לשימוש ביפן בכספומטים (אין עמלות במשיכת מט״ח בכספומטים עם הכרטיס הזה, חוץ מזה שההמרה מתבצעת בשער של ויזה שהוא בערך 0.1-0.3% יותר יקר מהשער הרציף)
פאונדר ב-OneZero לא יתן לו גם משיכות ללא עמלת המרה?

פאונדר ב-OneZero לא יתן לו גם משיכות ללא עמלת המרה?
לא בטוח שעדיין אפשר לפתוח משתמש פאונדר.
חוץ מזה, לא יודע מה בדיוק העמלות של כספומטים ביפן אבל עבור סכומים קטנים של מזומן, זה כנראה יוצא יותר מהפרשי השער. בארה"ב למשל ראיתי שזה בדרך כלל בסביבות $2.5 שזה קצת מעצבן לשלם על כל משיכה קטנה.

לא בטוח שעדיין אפשר לפתוח משתמש פאונדר.
חוץ מזה, לא יודע מה בדיוק העמלות של כספומטים ביפן אבל עבור סכומים קטנים של מזומן, זה כנראה יוצא יותר מהפרשי השער. בארה"ב למשל ראיתי שזה בדרך כלל בסביבות $2.5 שזה קצת מעצבן לשלם על כל משיכה קטנה.
אמור להיות גם מסלול חינמי החל מ-2023, אבל אם אין החזר על עמלות המשיכה, אז אכן זה לא אופציה סבירה

אמור להיות גם מסלול חינמי החל מ-2023
לדעתי אין במסלול החינמי את הטבות המט"ח.
אבל אם אין החזר על עמלות המשיכה, אז אכן זה לא אופציה סבירה
זה לא כזה נורא ביחס לאלטרנטיבות, אני גם משער שיותר זול למשוך מכספומט ביפן לעומת ארה"ב. פשוט יש לאופציה הזו את החסרון הנ"ל. מצד שני, גם לשוואב יש חסרונות כמו ריבית גרועה על המינוס וזה שיותר קשה להעביר לשם כסף. (אם רוצים להעביר פעמיים כסף באותו בחודש מ-IBKR נראה לי שכבר מתחילים לשלם עמלה של דולר להעברת ACH בסיסית.)
כולל החזר על העמלה של הATM, בדומה לשוואב?
לפי מה שאמרו לי אין החזרים כאלה, לפחות כאשר שאלתי נציגים על משיכה מכספומט בארה"ב.

או למשוך מהכספומט שם מדי פעם.
יש מקומות ביפן שקשה למצוא כספומט ידידותי לכרטיס אשראי בינלאומי. ויש כאלו שיש להם שעות עבודה. אני פעם הייתי צריכה לנסוע חצי שעה לעיירה אחרת ולהמתין שעה בחניון לפתיחת החדרון של הכספומט...
אמנם בנסיעה האחרונה שלי התרשמתי שהמצב השתפר, לפחות בערים הגדולות, אבל יפן זה מקום שחד משמעית צריך להסתובב עם מזומן ספייר תמיד.

*הייתי שם בתחילת הקורונה, אולי דברים השתנו במהלכה.

לא יודע מה סגנון הטיול, אבל אם מדובר בטיול סטנדרטי של שינה במקומות מסודרים אזי ההוצאה על לינה היא אחת הגדולות אם לא הגדולה ביותר.
אפשר פשוט לקנות מט"ח לחשבון (בשביל "לשמור את השער") ולהזמין ולשלם מקומות לינה דרך האינטרנט - לא צריך מזומן בכלל בשביל זה.
אם מחליטים על התניידות ברכבות ורכישת JRpass אז זה משהו שניתן לעשות כבר היום מהבית וככה שוב לשמור על השער.
מעבר לכך הוצאות על אוכל, התניידות מקומית ודברים יום יומיים אחרים ביפן זו לא באמת הוצאה גדולה וחריגה ולכן גם אם תעשו שמיניות ואת כל הטריקים האפשריים בכדי לחסוך בעמלות ולהגן על השער בסופו של דבר החסכון (במידה ויהיה) לא יהיה כזה דרמטי.

התחזקות השקל לא פסחה על הין היפני ושער החליפין הגיע לאחרונה לאזור 42 ין יפני לכל 1 שקל, לעומת 30 ין לשקל בפרוץ הקורונה במרץ 2020.
זו לא התחזקות השקל, אלא היין צלל כמו אבן לעומת שאר המטבעות. משער של בערך 100 לדולר ארה״ב, הוא נפל לאיזה 130 - שער שלא נראה כמוהו מאז שנות התשעים.

אין לי אופציות טובות להציע לך כי בכל מקרה מדובר בחרב פיפיות. יתכן גם באותה מידה שהיין יפול נמוך יותר - ליפן יש בעיות מבניות עמוקות. אם תקנו עכשיו, יכול להיות שזה יפול יותר.
אני לעצמי, הייתי נשאר בשקל עד זמן הטיול עצמו ולוקח את הסיכון שהיין יתחזק.
זה יותר גרוע. אתה לא יכול להיכנס למדינה בגלל הקורונה (עדיין!) אלא אם אתה אזרח או תושב קבע. עדכני גם לאוגוסט 2022.
בגלל זה, קצת הרמתי גבה בנוגע לתכנונים של הבן. מאיפה הביטחון הזה שיתנו לו להיכנס עוד חצי שנה... אני מכיר כמה וכמה אנשים שהיו להם תכניות ארוכות-טווח על יפן וזה הכל נדחק הצדה בגלל מדיניות הקורונה שלהם.

אני עוקב כי עוד מאז 2020 רציתי לטוס לטיול קצר.

זה יותר גרוע. אתה לא יכול להיכנס למדינה בגלל הקורונה (עדיין!) אלא אם אתה אזרח או תושב קבע. עדכני גם לאוגוסט 2022.
בגלל זה, קצת הרמתי גבה בנוגע לתכנונים של הבן. מאיפה הביטחון הזה שיתנו לו להיכנס עוד חצי שנה... אני מכיר כמה וכמה אנשים שהיו להם תכניות ארוכות-טווח על יפן וזה הכל נדחק הצדה בגלל מדיניות הקורונה שלהם.

אני עוקב כי עוד מאז 2020 רציתי לטוס לטיול קצר.
כן, גם אנחנו עוקבים. יש סימנים שהמדינה תיפתח בחודשים הקרובים, אם כי זה לא לגמרי בטוח כמובן.
הוא מצא כרטיס מצוין עם Cathay ב-900 דולר, כולל הלוך לאוסקה וחזור מטוקיו. הם מאפשרים שינויים בכרטיס ללא הגבלה וללא עלות עד 31/12/22 (לא כולל הפרשי מחיר), ועוד זכות לשינוי אחד בשנת 2023, והכל בתנאי שהנסיעה תהיה עד סוף 2023. במקרה של ביטול יש קנס מסוים אבל חלק מהכסף יוחזר. באוקטובר 2023 הוא רוצה להתחיל ללמוד אז ככה שהכל משתלב.

כן, גם אנחנו עוקבים. יש סימנים שהמדינה תיפתח בחודשים הקרובים, אם כי זה לא לגמרי בטוח כמובן.
הוא מצא כרטיס מצוין עם Cathay ב-900 דולר, כולל הלוך לאוסקה וחזור מטוקיו. הם מאפשרים שינויים בכרטיס ללא הגבלה וללא עלות עד 31/12/22 (לא כולל הפרשי מחיר), ועוד זכות לשינוי אחד בשנת 2023, והכל בתנאי שהנסיעה תהיה עד סוף 2023. במקרה של ביטול יש קנס מסוים אבל חלק מהכסף יוחזר. באוקטובר 2023 הוא רוצה להתחיל ללמוד אז ככה שהכל משתלב.
כל מקרה לגופו. אני לא הייתי מתחייב לזה, כי עד סוף 2023 סיכוי טוב שהמלחמה באירופה תסתיים ואפשר יהיה פשוט לטוס עם איירופלוט מעל סיביר, כמו פעם.
אני מהמר שהמלחמה תסתיים לפני שהיפנים יפתחו את המדינה שוב. אבל כמובן שלא הייתי מוותר על הטיול רק כי צריך להקיף את סיביר כמו בימי המלחמה הקרה...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ הגנה מפני גנבת זהות צרכנות פיננסית 25
M הגנה מפני עליית ריבית שוק ההון 6
לארוצה הגנה מפני מנייה בועתית במדד שוק ההון 28
2028_שנת_פרישה הגנה מפני פריצות סייבר לחשבון ההשקעות IB שוק ההון 0
M הגנה מפני אינפלציה/קריסת הכלכלה המקומית אוף טופיק 17
E מהלכי הגנה מפני פשיטות רגל של בנקים/חברות השקעה בסביבת משבר כלכלי גדול שוק ההון 11
A הגנה מפני אינפלציה שוק ההון 2
IronMan הגנה על חסכונות מפני קריסת נדל"ן/מיתון בארץ? שוק ההון 15
oferM מה דעתכם על קרן עוקבת מדד עם הגנה מעליות וירידות? שוק ההון 24
Y הגנה על תיק 100% מניות? שוק ההון 33
L הגנה על צרכן שלא ביטל מנוי? אוף טופיק 8
S הגנה על מניות שוק ההון 7
H הגנה מהיפר-אינפלציה / חילופי מעצמות / תרחיש קיצון (ברבור שחור) שוק ההון 60
Y הגנה על תיק מנייתי שוק ההון 15
D הגנה על חסכון לדירה שוק ההון 8
T פק"מ צמוד עם הגנה -- קיים במציאות או בדמיון? שוק ההון 19
מרק סרפדים הגנה על כספים במיטב-דש במסלול IB שוק ההון 1
Y אשמח לקצת מידע למי שהקים חברה במקלט מס לצורך הגנה ממיסוי.... שוק ההון 0