• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דחיית מכירת RSU לזמן פרישה - כתכנון מס

אם אתה *מקווה* שזה יקטין את הנתח של ה-RSU *בצורה משמעותית* אז תכלס את רוב ה- RSU אתה מתכנן לממש... אם זה יהיה בשנה מסוימת (נניח בשביל טיול של ארבע נפשות מסביב לעולם - אהבתי את התוכנית המפורטת) אז גם במקרה הזה תהיה בעיה של תשלום מס שולי לא מבוטל...
נניח שאוציא בערך חצי מיליון (או קצת יותר, אחרי אינפלציה של עשר שנים) ואוציא אותם במשך שנה-שנתיים, וזו תהיה ה״ההכנסה״ היחידה שלי במהלך אותן שנתיים, זה אמנם לא יהיה מיסוי של 10%, אבל לפחות לא כל המניות ימוסו ביותר מ
50%

אני מניח שעוד עשר שנים יהיו לי בין 2.5 ל10 מיליון שח במניות (תלוי במה שיוצע לי ובעליית ערך המניה) כך שחצי מיליון יהיה משמעותי (אבל מן הסתם שזה עדיין יהיה ״מסוכן״)

נניח שאוציא בערך חצי מיליון (או קצת יותר, אחרי אינפלציה של עשר שנים) ואוציא אותם במשך שנה-שנתיים
כדאי לזכור ולתכנן את המימון של הטיול בהתאם: כשתמכור מניות בשנה X הנאמן ייקח לך עד המחיר הענקה בין 60 ל-62 אחוז מס, וישלח לך בשנה הבאה טופס 106, ורק אז, בשנה הבאה, תוכל להגיש אותו לרשות המסים כדי שהיא תחזיר לך את המס.

אני מניח שעוד עשר שנים יהיו לי בין 2.5 ל10 מיליון שח במניות
אפשר לשאול באיזה תפקיד מקבלים סכומים דמיוניים שכאלה?

נניח שאוציא בערך חצי מיליון (או קצת יותר, אחרי אינפלציה של עשר שנים) ואוציא אותם במשך שנה-שנתיים, וזו תהיה ה״ההכנסה״ היחידה שלי במהלך אותן שנתיים, זה אמנם לא יהיה מיסוי של 10%, אבל לפחות לא כל המניות ימוסו ביותר מ
50%

אני מניח שעוד עשר שנים יהיו לי בין 2.5 ל10 מיליון שח במניות (תלוי במה שיוצע לי ובעליית ערך המניה) כך שחצי מיליון יהיה משמעותי (אבל מן הסתם שזה עדיין יהיה ״מסוכן״)

אז המשמעות היא בעצם שיחרור סכום המתאים למחייה הרצויה לך למשך שנה ובסך הכל הבחירה להתנהלות היא בהתאם לחלופה (1) כלומר - להמשיך ולסכן סכום מאוד משמעותי במניה בודדת בזמן ה״הפסקה״. אוקי. מקובל.
מעניין אם היית בוחר בחלופה הזו גם אם היה מדובר בפרישה מוקדמת ולא רק ב״הפסקה״... בסופו שם יום יש הבדל מהותי (גם אמיתי וגם פסיכולוגי) כאשר רק עושים ״הפסקה״ של שנה שנתיים לעומת ״יציאה לפרישה מוקדמת״. ואם אכן תחזור לעבודה אחרי ההפסקה הזו או לחילופין אכן תצבור 10 מליון ₪ עוד 10 שנים, מן הסתם גם אתה תצטרך לעשות את ההחלטה הזו ביציאה לפנסיה...

השאלה מה עלויות הגידור נניח לכל מליון ₪?
אתה מחליט על איזה חלק מהסכום אתה מגן (מבטח)
תיקח את כמות המניות שיש לך ותחלק ב 100
אם תרצה להגן 1:1 אז תצטרך לרכוש X/100 אופציות
כל אופציה תעלה לך את המרחק מהסטרייק + עלות הזמן
יהיה לך יותר זול להגן על סטרייק נמוך יותר או לטווח זמן ארוך יותר
אם יש איזה מחיר ריצפה אז תתמקד בו

נערך לאחרונה ב:
כשתמכור מניות בשנה X הנאמן ייקח לך עד המחיר הענקה בין 60 ל-62 אחוז מס, וישלח לך בשנה הבאה טופס 106, ורק אז, בשנה הבאה, תוכל להגיש אותו לרשות המסים כדי שהיא תחזיר לך את המס.
חבר לעבודה טוען שבירר עם הנאמן ושניתן "להוכיח" לו שאין הכנסה (טופס מפקיד שומה או ביטוח לאומי, לא זוכר לגמרי) ואז הוא לא מנכה מס מקסימלי של 62% מראש אלא רק מה שצריך. עדיין דורש לעשות תיאום שנתי כנראה, אבל לפחות הכסף אצלך עד אז.
לא וידאתי בעצמי.

אתה מחליט על איזה חלק מהסכום אתה מגן (מבטח)
תיקח את כמות המניות שיש לך ותחלק ב 100
אם תרצה להגן 1:1 אז תצטרך לרכוש X/100 אופציות
כל אופציה תעלה לך את המרחק מהסטרייק + עלות הזמן
יהיה לך יותר זול להגן על סטרייק נמוך יותר או לטווח זמן ארוך יותר
אם יש איזה מחיר ריצפה אז תתמקד בו

רגע, אז החישוב הראשוני של @tdc היה נכון??
כלומר - נניח לוקחים את המנייה של אפל. נניח יש 1250 מניות של אפל (שוות כיום כ- 1 מליון ₪) - 1250/100=12.5 אופציה אחת (לפי @tdc) עולה לשנה 12/11*22.2=24.2$ סה״כ עלות האופציות 302.5$ כלומר כ-1000₪? שזה אכן כ- 0.1%?

אגב, למה יותר זול להגן על טווח זמן ארוך יותר?

שזה אכן כ- 0.1%?
כל אופציה מייצגת 100 יחידות מנכס הבסיס
לכן לשנה אתה תשלם 10% כפי שתוקן אחרי זה
הכוונה שלי היתה שהנתון הזה לא מייצג באמת את העלות שאתה צריך
אם תבחר סטרייק נמוך שממנו אתה לא מוכן להפסיד
וטווח רחוק יותר שבו אתה מתכוון לשמור על הביטוח
אז העלות תהיה נמוכה משמעותית
2 דוגמאות
סטרייק נמוך יותר
נניח שאתה מגדר מהמחיר 225 ומטה (שזה כ 5% ירידה מהמחיר הנוכחי)
העלות מתחילה להיות 18$ על כל אופציה משמע 18/236, שזה כ 7.6%
אם אתה מגדר לשנה נוספת ממחיר 235 יעלה לך כ 35$ לשנתיים שזה כ 17 $ לשנה משמע 17/235 שזה גם כ 7%
אם תשלב את שניהם תוכל לרדת לאזור ה 5%
אבל חשוב לקנות ביטוח כאשר המחירים ממריאים
השוק לא היה יציב (תנודתי) בתקופה האחרונה, יש אי וודאות אז מחיר הזמן+התנודתיות עולה
אם אתה מתכוון לרכוש, תזמון זה חשוב מאוד, תעשה זאת כאשר יש עליה רצינית במחיר המניה

עוד נקודה שאציין הינה שזה מגן מס בפקיעה מחוץ לכסף
כל ירידה של 1$ במחיר המניה פחות מה ששילמת תזכה אותך ב 100$ על כל אופציה
כל עוד אתה בכסף אתה יכול לבחור לממש ברווח בכל רגע נתון

בכל מקרה, לא ממליץ כמובן

כל אופציה מייצגת 100 יחידות מנכס הבסיס
לכן לשנה אתה תשלם 10% כפי שתוקן אחרי זה
הכוונה שלי היתה שהנתון הזה לא מייצג באמת את העלות שאתה צריך
אם תבחר סטרייק נמוך שממנו אתה לא מוכן להפסיד
וטווח רחוק יותר שבו אתה מתכוון לשמור על הביטוח
אז העלות תהיה נמוכה משמעותית
2 דוגמאות
סטרייק נמוך יותר
נניח שאתה מגדר מהמחיר 225 ומטה (שזה כ 5% ירידה מהמחיר הנוכחי)
העלות מתחילה להיות 18$ על כל אופציה משמע 18/236, שזה כ 7.6%
אם אתה מגדר לשנה נוספת ממחיר 235 יעלה לך כ 35$ לשנתיים שזה כ 17 $ לשנה משמע 17/235 שזה גם כ 7%
אם תשלב את שניהם תוכל לרדת לאזור ה 5%
אבל חשוב לקנות ביטוח כאשר המחירים ממריאים
השוק לא היה יציב (תנודתי) בתקופה האחרונה, יש אי וודאות אז מחיר הזמן+התנודתיות עולה
אם אתה מתכוון לרכוש, תזמון זה חשוב מאוד, תעשה זאת כאשר יש עליה רצינית במחיר המניה

עוד נקודה שאציין הינה שזה מגן מס בפקיעה מחוץ לכסף
כל ירידה של 1$ במחיר המניה פחות מה ששילמת תזכה אותך ב 100$ על כל אופציה
כל עוד אתה בכסף אתה יכול לבחור לממש ברווח בכל רגע נתון

בכל מקרה, לא ממליץ כמובן

תודה רבה על ההסבר המעולה!

לאן שולחים קו"ח? ;)
Faang :)

כדאי לזכור ולתכנן את המימון של הטיול בהתאם: כשתמכור מניות בשנה X הנאמן ייקח לך עד המחיר הענקה בין 60 ל-62 אחוז מס, וישלח לך בשנה הבאה טופס 106, ורק אז, בשנה הבאה, תוכל להגיש אותו לרשות המסים כדי שהיא תחזיר לך את המס.

אפשר לשאול באיזה תפקיד מקבלים סכומים דמיוניים שכאלה?
לגמרי צודק שיכול להיות שלא תהיה לי ברירה אלא למשוך פי 2 ובפועל לשלם על חלק מהמניות הרבה מאוד מס שולי (אבל לפחות בדיעבד, לא לשלם על כל המניות מס שולי מקסימלי). יכול להיות שאמצא דרך לקבל מיסוי עדיף, נניח והחופשה תהיה בזמן שאני בסוג של חל״ת.
ואני מאמין שזה די אפשרי כמתכנת בFaang. (כרגע אני בתכנית של 250000 דולר לאורך 4 שנים, ואני מאמין שאקבל עוד חבילות כחלק ממענקי ההתמדה. כמובן שבהנחה שהמנחה תמשיך לעלות כפי שעלתה בעשור האחרון, היא יותר מתכפיל את הערך עד שיעבור עשור נוסף אבל זה כבר אופטימיות)

אז המשמעות היא בעצם שיחרור סכום המתאים למחייה הרצויה לך למשך שנה ובסך הכל הבחירה להתנהלות היא בהתאם לחלופה (1) כלומר - להמשיך ולסכן סכום מאוד משמעותי במניה בודדת בזמן ה״הפסקה״. אוקי. מקובל.
מעניין אם היית בוחר בחלופה הזו גם אם היה מדובר בפרישה מוקדמת ולא רק ב״הפסקה״... בסופו שם יום יש הבדל מהותי (גם אמיתי וגם פסיכולוגי) כאשר רק עושים ״הפסקה״ של שנה שנתיים לעומת ״יציאה לפרישה מוקדמת״. ואם אכן תחזור לעבודה אחרי ההפסקה הזו או לחילופין אכן תצבור 10 מליון ₪ עוד 10 שנים, מן הסתם גם אתה תצטרך לעשות את ההחלטה הזו ביציאה לפנסיה...
כן, בגלל זה אמרתי שעד גיל 50, עוד 20 שנה בערך, אצטרך להחליט (והיי, יכול להיות שהרבה לפני זה אשנה את דעתי ואתחיל למכור)

לאופציות יש תוקף.
זה מקרה שונה לגמרי, כי אי אפשר להחזיק אותן לנצח..
מסכים שזה מקרה שונה.
אבל העקרון עדיין נכון בעיני - למכור כשאפשר.
הסיכון בהחזקה לאורך עשרות שנים של מניות בחברה אחת גדול מדי לטעמי.

המיסוי על אופציות ועל rsu מתנהג מאוד שונה, כך שהעצה הזו לא עוברת בינהן גם בלי קשר לתוקף האופציות. באופציות יש רק מיסוי הוני (בהנחה שהמתנת שנתיים) ואז אין חשיבות לשאלה באיזו מדרגת מס אתה נמצא כשאתה מוכר. בנוסף, אין את האפקט של מינוף חד כיווני בעזרת חוב נטול ריבית לרשות המיסים, כמו שאתה מקבל חינם ב rsu.

הדרך הנכונה לגדר במחיר הגיוני היא מה שנקרא collar. אתנ קונה פוט שמגן עליך מירידה של נניח 20% ומעלה וממן אותו ממכירת קול שבה אתה למעשה מוותר על על הרווח שמעל נניח 18%.
על עוד המניה נעה בתוך הרצועה של 0.8-1.18 מהמחיר ההתחלתי האופציות לא משפיעות.

במקרה של אירוע שלילי חריג אתה מוגן, במקרה של אירוע חיובי חריג אתה לא במשחק.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y סיכום ושאלות - דחיית מכירת RSU לאחר פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א דחיית קבלת קצבה מביטול מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
4 דחיית מס בחברה בע"מ מיסים 1
M עדיפות לדמי ניהול או דחיית תשלום מס ? שוק ההון 13
A אלמנט דחיית מס בקרן השתלמות IRA שוק ההון 5
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
ד הקדמת או דחיית תשלומים נדל"ן 3
R דחיית הגשת דוח שנתי על רווחי הון לצורך התקזזות על הפסדים מיסים 7
Y דחיית מועדי הדו"ח השנתי למס הכנסה מיסים 2
כ דחיית הוראת מכירה באורדרנט שוק ההון 8
G כדאיות דחיית בקשה להחזרי מס מיסים 8
ח דחיית נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי - התמחות מיסים 2
A דחיית תשלומי מס הכנסה מיסים 4
klayhamn דחיית לקיחת משכנתא? נדל"ן 21
I בחינת כדאיות החלפת קרן: מיסוי ריאלי מול דחיית מס שוק ההון 1
amit האם דחיית משכנתא פוגעת בדירוג האשראי? צרכנות פיננסית 4
זריקת תבונה דחיית מס רווחי הון - קרן השתלמות שוק ההון 8
M תוספת דחיית קצבת זקנה - שנה חלקית? צרכנות פיננסית 0
A דחיית מס לנצח שוק ההון 61
amit רגע לפני שאני מבקש דחיית משכנתא. שוק ההון 1
D מישהו יכול בבקשה להציג אקסל עם חישוב מפורט של למה דחיית מס משתלמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
P דחיית החזרי מס (חוקיות, כדאיות?) צרכנות פיננסית 1
JBUZZ ניהול תיקים דיגיטלי עם דחיית מס רווחי הון שוק ההון 0
נ דחיית מס בתיקון 190 IRA שוק ההון 4
Cleo דחיית שכר בזמן אבטלה אוף טופיק 47
omertal חשבון השקעות עם דחיית מס צרכנות פיננסית 90
F ניתוח דחיית מס דיבידנדים לאמריקאים שוק ההון 16
G דחיית מס - למה/כמה זה כדאי? שוק ההון 3
T עמלות ממכירת מניות מול דחיית תשלום מס שוק ההון 25
J חסכונות/השקעה לשכירים עם פטור/דחיית מס שוק ההון 14
adamshalev דחיית מס ע"י הפקדה לקרן השתלמות מעל התקרה שוק ההון 191
D מכירת אופציות בחברה בה עבדתי עקב התפטרות מיסים 6
A קיזוז הפסד הון ללא מכירת ניירות ערך מיסים 1