• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דחיית מכירת RSU לזמן פרישה - כתכנון מס

שאלה נוספת על איך זה בדיוק מתבצע בפועל...
נניח אכן גידרתי את כל המניות שברשותי וקניתי פוט (שמגן מירידה של 20%) ומכרתי קול על רווח של 18% ומעלה. עשיתי את זה למשך זמן של שנתיים.

נניח אחרי חצי שנה המנייה צונחת ב 30%. האם אני מחוייבת לממש את אופציות הפוט? האם מותר לי לחכות עד נניח יום לפני תום השנתיים ורק אז לממש (אם עדיין יהיה לי כדאי כמובן)?
נניח אני כן רוצה לממש את האופציות פוט. מה בעצם קורה? האם המשמעות היא שאני מוכרת את ה- RSU לפי המחיר של הפוט? (כלומר לפי מחיר של 20% ירידה במקום ה-30% של מחיר השוק) או שאני מממשת את האופציות ופשוט מקבלת סכום השווה בערכו לערך המניות שבעבורן קניתי את ה- RSU? ואז מה קורה ל- RSU שברשותי? הם נשארים כמו שהם?

ובמקרה ההפוך - אם מכרתי אופציות קול לפי 18%, מה בעצם קורה עם ה- RSU שברשותי אם המנייה עולה ב- 20%?
1.אפשר לחכות עד הפקיעה של הפוט, אין שום חובה לממש קודם לכן.
2.אין שום חובה למכור את המניות במימוש. "לממש" את האופציית פוט לפני הזמן אומר פשוט למכור אותה בשוק במכירה הנוכחי (שיהיה גבוה יותר ממחיר הקנייה המקורי שלה אם המניה ירדה מאז). לממש בפקיעה אומר שפשוט מקבלים במזומן את ההפרש בין מחיר המניה הנוכחי ל strike של הפוט. כלומר אם הפוט מאפשרת לך למכור את המניה ב 100 ועכשיו היא עולה 90, אז תקבלי 10 במזומן. לא באמת צריך לגעת במניות, אפילו לא צריך שיהיו לך באמת מניות, אפשר סתם לקנות אופציה פוט בלי שיש לך אף מניה.

בכיוון ההפוך, אם המניה עלתה, אז בפקיעה של הקול את צריכה לשלם את ההפרש (בדוגמא שלך 2%), את יכולה למכור מניות ולשלם עם הכסף הזה, או לשלם מכל מקור אחר. אבל את כמובן לא צריכה למכור את כל המניות בתרחיש כזה, אלא רק כמות קטנה שתאפשר לך לשלם את העלייה שמעל 18%, אז גם אם יש על זה מס זה לא נורא.

אם אפשר לקנות את הפוט בחשבון פטור (קרן השתלמות בניהול אישי, למשל), זה הופך את כל הסיפור ליותר מוצלח מיסויית.

אם אפשר לקנות את הפוט בחשבון פטור (קרן השתלמות בניהול אישי, למשל), זה הופך את כל הסיפור ליותר מוצלח מיסויית.
זה שווה את אבדן התשואה האלטרנטיבית?

1.אפשר לחכות עד הפקיעה של הפוט, אין שום חובה לממש קודם לכן.
2.אין שום חובה למכור את המניות במימוש. "לממש" את האופציית פוט לפני הזמן אומר פשוט למכור אותה בשוק במכירה הנוכחי (שיהיה גבוה יותר ממחיר הקנייה המקורי שלה אם המניה ירדה מאז). לממש בפקיעה אומר שפשוט מקבלים במזומן את ההפרש בין מחיר המניה הנוכחי ל strike של הפוט. כלומר אם הפוט מאפשרת לך למכור את המניה ב 100 ועכשיו היא עולה 90, אז תקבלי 10 במזומן. לא באמת צריך לגעת במניות, אפילו לא צריך שיהיו לך באמת מניות, אפשר סתם לקנות אופציה פוט בלי שיש לך אף מניה.

בכיוון ההפוך, אם המניה עלתה, אז בפקיעה של הקול את צריכה לשלם את ההפרש (בדוגמא שלך 2%), את יכולה למכור מניות ולשלם עם הכסף הזה, או לשלם מכל מקור אחר. אבל את כמובן לא צריכה למכור את כל המניות בתרחיש כזה, אלא רק כמות קטנה שתאפשר לך לשלם את העלייה שמעל 18%, אז גם אם יש על זה מס זה לא נורא.

אוקי… יש מצב שהחישובים שלי לא מספיק נכונים...
את הפוט הבנתי. ואני מסכימה שיש רווח אם המניה צונחת מעבר לסטרייק, בלי שחייבים למכור את המניות, אלא רק ממימוש הפוט.

הבעיה שלי היא דווקא בכיוון ההפוך.
הרי את הכל אני צריכה להשוות לאלטרנטיבה. ומבחינתי האלטרנטיבה זה למכור, לשלם את המס ולקנות מדד מניות רחב (נניח S&P500).

בהנחה שכיום יש לי מניות שהמס הכולל למכירתן הוא 35% (כי חלק גדול זה כבר לפי רווח הון של 28%).
בהנחה שאני צריכה לבצע את המכירה במהלך של יותר מעשר שנים בשביל שהסכום החודשי לא יעלה על מס שולי של 35% כך שההפרש במס הופך להיות פחות משמעותי (35% על החלק של ההענקה לפי מדרגות מס ו- 25% על רווח ההון לעומת 50% ללא מדרגות ו- 28% על רווח ההון).

בוא נניח שבמהלך השנים יש תוחלת חיובית לרווח במדד מניות רחב. מצד שני את הכסף של המניה שלי קיבעתי למקסימום רווח של 18%.
נניח אחרי שנתיים (כשאופציה פוקעת) המניה קפצה בצורה משמעותית, נניח לפי 2 והמדד (הרחב) עלה פי 1.3?
אם אני מבינה נכון למעשה העלות בפקיעת הקול כל כך גבוהה, שאין לי שום דרך לממן אותה מלבד למכור חלק משמעותי מהמניות (ואז בעצם אולי אין בכלל הבדל במס שאני נדרשת לשלם). כאשר במקביל הפסדתי עלייה אלטרנטיבית במדד הרחב.

אגב, אם המניה נמצאת בתוך התחום (0.8-1.18) מה בדיוק קורה בתום התקופה? ואיך בדיוק ממשיכים לגלגל את זה מעבר לשנתיים הללו? קונים פוט ומוכרים קול חדשים?

אוקי… יש מצב שהחישובים שלי לא מספיק נכונים...
את הפוט הבנתי. ואני מסכימה שיש רווח אם המניה צונחת מעבר לסטרייק, בלי שחייבים למכור את המניות, אלא רק ממימוש הפוט.

הבעיה שלי היא דווקא בכיוון ההפוך.
הרי את הכל אני צריכה להשוות לאלטרנטיבה. ומבחינתי האלטרנטיבה זה למכור, לשלם את המס ולקנות מדד מניות רחב (נניח S&P500).

בהנחה שכיום יש לי מניות שהמס הכולל למכירתן הוא 35% (כי חלק גדול זה כבר לפי רווח הון של 28%).
בהנחה שאני צריכה לבצע את המכירה במהלך של יותר מעשר שנים בשביל שהסכום החודשי לא יעלה על מס שולי של 35% כך שההפרש במס הופך להיות פחות משמעותי (35% על החלק של ההענקה לפי מדרגות מס ו- 25% על רווח ההון לעומת 50% ללא מדרגות ו- 28% על רווח ההון).

בוא נניח שבמהלך השנים יש תוחלת חיובית לרווח במדד מניות רחב. מצד שני את הכסף של המניה שלי קיבעתי למקסימום רווח של 18%.
נניח אחרי שנתיים (כשאופציה פוקעת) המניה קפצה בצורה משמעותית, נניח לפי 2 והמדד (הרחב) עלה פי 1.3?
אם אני מבינה נכון למעשה העלות בפקיעת הקול כל כך גבוהה, שאין לי שום דרך לממן אותה מלבד למכור חלק משמעותי מהמניות (ואז בעצם אולי אין בכלל הבדל במס שאני נדרשת לשלם). כאשר במקביל הפסדתי עלייה אלטרנטיבית במדד הרחב.

אגב, אם המניה נמצאת בתוך התחום (0.8-1.18) מה בדיוק קורה בתום התקופה? ואיך בדיוק ממשיכים לגלגל את זה מעבר לשנתיים הללו? קונים פוט ומוכרים קול חדשים?
כן, צריך לבצע את הפעולה כל פעם מחדש כדי להמשיך את ההגנה.

את צודקת, אם המניה עולה ממש הרבה אז תצטרכי למכור הרבה מהמניות. רווחי ההון יתקזזו עם ההפסדים על הקול, כך שלא יהיה מס רווחי הון וכנראה יהיה גם מגן מס. אבל את המס הפירותי תצטרכי לשלם.

זו לא אסטרטגיה שנועדה לנצח כל אלטרנטיבה בכל תרחיש (אין כזו) אלא לאפשר לך להמשיך להנות ממינוף חינמי על חשבון משלם המיסים בלי לסבול מסיכון בלתי סביר של מניה בודדת.

ברור שיש סטים של מספרים שבהם זה יפסיד לאלטרנטיבה, צריך להשוות את האלטרנטיבות על פני מגוון תרחישים רחב יותר (ומשוקלל בסבירות של כל תרחיש) בשביל השוואה הוגנת.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y סיכום ושאלות - דחיית מכירת RSU לאחר פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א דחיית קבלת קצבה מביטול מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
4 דחיית מס בחברה בע"מ מיסים 1
M עדיפות לדמי ניהול או דחיית תשלום מס ? שוק ההון 13
A אלמנט דחיית מס בקרן השתלמות IRA שוק ההון 5
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
ד הקדמת או דחיית תשלומים נדל"ן 3
R דחיית הגשת דוח שנתי על רווחי הון לצורך התקזזות על הפסדים מיסים 7
Y דחיית מועדי הדו"ח השנתי למס הכנסה מיסים 2
כ דחיית הוראת מכירה באורדרנט שוק ההון 8
G כדאיות דחיית בקשה להחזרי מס מיסים 8
ח דחיית נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי - התמחות מיסים 2
A דחיית תשלומי מס הכנסה מיסים 4
klayhamn דחיית לקיחת משכנתא? נדל"ן 21
I בחינת כדאיות החלפת קרן: מיסוי ריאלי מול דחיית מס שוק ההון 1
amit האם דחיית משכנתא פוגעת בדירוג האשראי? צרכנות פיננסית 4
זריקת תבונה דחיית מס רווחי הון - קרן השתלמות שוק ההון 8
M תוספת דחיית קצבת זקנה - שנה חלקית? צרכנות פיננסית 0
A דחיית מס לנצח שוק ההון 61
amit רגע לפני שאני מבקש דחיית משכנתא. שוק ההון 1
D מישהו יכול בבקשה להציג אקסל עם חישוב מפורט של למה דחיית מס משתלמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
P דחיית החזרי מס (חוקיות, כדאיות?) צרכנות פיננסית 1
JBUZZ ניהול תיקים דיגיטלי עם דחיית מס רווחי הון שוק ההון 0
נ דחיית מס בתיקון 190 IRA שוק ההון 4
Cleo דחיית שכר בזמן אבטלה אוף טופיק 47
omertal חשבון השקעות עם דחיית מס צרכנות פיננסית 90
F ניתוח דחיית מס דיבידנדים לאמריקאים שוק ההון 16
G דחיית מס - למה/כמה זה כדאי? שוק ההון 3
T עמלות ממכירת מניות מול דחיית תשלום מס שוק ההון 25
J חסכונות/השקעה לשכירים עם פטור/דחיית מס שוק ההון 14
adamshalev דחיית מס ע"י הפקדה לקרן השתלמות מעל התקרה שוק ההון 191
H מכירת מניות או הלוואה צרכנות פיננסית 7
D מכירת אופציות בחברה בה עבדתי עקב התפטרות מיסים 12