• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בת 18, מאיפה מתחילים?

noa12

משתמש סולידי
דירוג
26
אז אני נועה, בת 18 ובדיוק עכשיו סיימתי תיכון. תמיד אהבתי לקרוא ואני מטבעי מאוד סקרנית, קוראת את הסולידית כבר שנתיים ומהרגע שהתחלתי הרגשתי כיאילו נפתחו לי העיינים, ומאז כל החברים שלי מקבלים קישורים לפוסטים בטענה שהם חייביםםם לקרוא!! (ההגזמה במקור)
מאז שהתחלתי להתעניין בכלכלה ובכללי התנהלות עם כסף, בעיקר בזכות הסולידית השתנתה לי לחלוטין התפיסה הפוליטית בנושא הכלכלי והתחלתי לשים לב להתנהגויות שנראות לי כחוסר אחריות כלכלי מוחלט, אני במצב כלכלי דיי טוב, אמא שלי עקרת בית ואבא שלי עצמאי, אבא מרוויח המון אבל ההתנהלות הכלכלית בבית הזויה לחלוטין, אין הבדל בין רצון לצורך, קונים רק כי משהו במבצע, מבזבזים על מותגים בלי הכרה והרשימה עוד ארוכה. מאז שאני זוכרת את עצמי יש לי המון כבוד וערך לכסף, התחלתי לעבוד בכיתה ה' ולא הפסקתי מאז, אני מוכרת כל מה שאני יודעת לייצר- תכשיטים, מאפרת, מעבירה שיעורים פרטיים ואפילו מוכרת מחברות עם סיכומים. אני תלמידה מאוד טובה, השאיפה שלי בחיים היא ללמוד רפואה/מדעי המחשב/ עריכת דין ולטייל המון. אני לא רואה את עצמי עובדת עד היום האחרון שלי, מעריכה שהשאיפה היא פרישה בגיל 45-50.
בספטמבר אני מתחילה שנת שירות ואחריה אני מאוד מקווה להתגייס ליחידת שחקים של 8200 (אני כרגע במיונים)
בשנה הבאה לא תהיה לי אפשרות לעבוד, אבל בצבא אני מתכננת לחסוך לפחות 80% מהמשכורת הצבאית מכיוון שלא יהיו לי הרבה הוצאות והבית יכול לספק לי תמיכה כלכלית
אני אשמח שתרשמו לי פה כל מה שהייתם שמחים לדעת בגיל 18 על השקעות, התנהלות עם כסף, צבא, ובכללי על החיים. מקווה שאוכל ללמוד מכם כמה שיותר, מחכה לתגובות שלכם!

תגובה לא סולידית:
בהתחשב בכך שאת בונה על מקצוע עם שכר מאוד גבוה בהמשך (רפואה או מדעי המחשב), אני לא חושב שמוצדק לחסוך עכשיו בצבא 80% מהשכר (ואותו הדבר גם לגבי תקופת הלימודים אחר כך באוניברסיטה).
בגלל התועלת השולית הפוחתת של הכסף והמשכורת הנמוכה עכשיו והמשכורת הגבוהה הצפויה במהשך, הפגיעה באיכות החיים עכשיו בשביל לחסוך תהיה הרבה יותר גבוהה מהחיסכון בסכום מקביל בשנים שבהן השכר יהיה גבוה יותר בצורה משמעותית.

ממרום שנותי, עובד כבר 11 שנים כמתכנת במשרה מלאה ועוד שנתיים בערך במשרת סטודנט, אני חושב שבדיעבד זו היתה שטות מוחלטת שניסיתי לחסוך כל שקל אפשרי בתקופת התואר הראשון, כולל עבודה מגעילה ברפת. אילו במקום זה הייתי לוקח הלוואה, נניח של 100K ש"ח וכך ומתחיל להחזיר אותה בסיום הלימודים - הייתי ממצע את רמת החיים שלי כך שהיא תהיה הרבה יותר נעימה בתקופת הלימודים. בהתחשב בכמה קל לחסוך הרבה אחר כך, כנראה שגם לא הייתי מרגיש את זה כמעט בהמשך.

היי, ברוכים הבאים!
אני אשמח שתרשמו לי פה כל מה שהייתם שמחים לדעת בגיל 18 על השקעות
להתחיל כמה שיותר מוקדם יביא לתוצאה יותר טובה בטווח הארוך. אם יש לך סכום שיכול להביא לך תנאים סבירים בבית השקעות, תקראי קצת בבלוג, תחקרי בפורום, תמצאי מה מתאים לך ומה סיבולת הסיכון שלך ובהתאם לכל אלה תתחילי להשקיע.
התנהלות עם כסף
אל תתני לדעה הרווחת של 'לא מבזבז=קמצן' להשפיע עלייך. אני לא מכיר אותך ולא יודע כמה את מושפעת מהאנשים מסביב. אני יודע שאני בגיל 18 הרגשתי רע שלא בזבזתי מספיק על רצונות ואני יודע שאני עכשיו בגיל 30 שמח שהייתי שקול בהוצאות שלי. אני לא שותף לגמרי לחסכנות האגרסיבית שהסולידית דוגלת בה, אבל אני לא רחוק ממנה. יש מקום לקנות דברים שרוצים, ויש מקום שלא. למשל, כחובב מחשבים מושבע היה לי כסף לקנות מחשב נהדר כבר לפני 10 שנים, אבל את המחשב הנהדר הראשון שלי קניתי לפני שנה, אחרי שהחלטתי שיש לי את המרווח המקובל מבחינתי להוציא סכום כסף על זה.
הדעות שלי על הצבא שליליות למדי מכיוון שמצאתי את עצמי תקוע במקום לא טוב. בדיעבד, אם תמצאי את עצמך במקום לא טוב תדעי שזה עובר בסוף. מאחל לך שלא תצטרכי לכך.
ובכללי על החיים
תעשי מה שטוב לך. ראיתי שרשמת שאת רוצה ללמוד רפואה/מדעי המחשב/עריכת דין. מנסיוני כבוגר מדעי המחשב אל תלכי לשם אם זה לא מעניין אותך. את יכולה לעבור כל מבחן וקורס אם את רק רוצה ומשקיעה בכך, אבל נתקלתי במספיק אנשים בתואר שבאו בשביל הכסף ויצאו מדוכאים מכך שהם במקצוע שמבאס אותם. כמובן שאני לא הייתי ממליץ ללמוד משהו שיכול להביא אותך למצב כלכלי בעייתי, אבל לכי על התחום הכי קרוב לרלוונטי שבו לא תתבאסי לעבוד.

אז אני נועה, בת 18 ובדיוק עכשיו סיימתי תיכון. תמיד אהבתי לקרוא ואני מטבעי מאוד סקרנית, קוראת את הסולידית כבר שנתיים ומהרגע שהתחלתי הרגשתי כיאילו נפתחו לי העיינים, ומאז כל החברים שלי מקבלים קישורים לפוסטים בטענה שהם חייביםםם לקרוא!! (ההגזמה במקור)
מאז שהתחלתי להתעניין בכלכלה ובכללי התנהלות עם כסף, בעיקר בזכות הסולידית השתנתה לי לחלוטין התפיסה הפוליטית בנושא הכלכלי והתחלתי לשים לב להתנהגויות שנראות לי כחוסר אחריות כלכלי מוחלט, אני במצב כלכלי דיי טוב, אמא שלי עקרת בית ואבא שלי עצמאי, אבא מרוויח המון אבל ההתנהלות הכלכלית בבית הזויה לחלוטין, אין הבדל בין רצון לצורך, קונים רק כי משהו במבצע, מבזבזים על מותגים בלי הכרה והרשימה עוד ארוכה. מאז שאני זוכרת את עצמי יש לי המון כבוד וערך לכסף, התחלתי לעבוד בכיתה ה' ולא הפסקתי מאז, אני מוכרת כל מה שאני יודעת לייצר- תכשיטים, מאפרת, מעבירה שיעורים פרטיים ואפילו מוכרת מחברות עם סיכומים. אני תלמידה מאוד טובה, השאיפה שלי בחיים היא ללמוד רפואה/מדעי המחשב/ עריכת דין ולטייל המון. אני לא רואה את עצמי עובדת עד היום האחרון שלי, מעריכה שהשאיפה היא פרישה בגיל 45-50.
בספטמבר אני מתחילה שנת שירות ואחריה אני מאוד מקווה להתגייס ליחידת שחקים של 8200 (אני כרגע במיונים)
בשנה הבאה לא תהיה לי אפשרות לעבוד, אבל בצבא אני מתכננת לחסוך לפחות 80% מהמשכורת הצבאית מכיוון שלא יהיו לי הרבה הוצאות והבית יכול לספק לי תמיכה כלכלית
אני אשמח שתרשמו לי פה כל מה שהייתם שמחים לדעת בגיל 18 על השקעות, התנהלות עם כסף, צבא, ובכללי על החיים. מקווה שאוכל ללמוד מכם כמה שיותר, מחכה לתגובות שלכם!
כיוון שאת יודעת כבר המון והצלחת לסגל לעצמך תפיסת עולם בגיל צעיר מאוד, חשוב שתמשיכי להאמין בדרך שלך, גם אם אנשים סביבך חושבים שהם יותר חכמים ממך. משפטים כמו: את כולה בת 18, מה את יודעת על החיים. או סיפור כמו: הפסדתי פעם בבורסה 20K, שם את הכסף רק בעו"ש... פשוט תחייכי ותתעלמי.
קורה שלפעמים מתחילים בדרך הנכונה אבל באיזשהו שלב מתקלקים ונסחפים עם הזרם.
אז בכללי לחיים - אל תיסחפי עם הזרם ותמשיכי עם האמונות שלך והדרך שלך

להימנע מלהוציא כסף על קורסים ברשת, להימנע מדברים שאת לא יודעת מה המשמעות שלהם עד הסוף, להימנע מחתימה על חוזים, אם מישהוא מלחיץ אותך לחתום על חוזה כלשהוא-לברוח כמו מ-אש. לקרוא טוב טוב חוזים לפני שחותמים עליהם ולהתייעץ לפני חתימה. לבקש לקחת הביתה לקרוא את החוזה. אם לא מסכימים-להימנע מחתימה ופשוט לקום וללכת. לעולם לא לשלם לחברה כלשהיא כדי לעבוד אצלם (פרילנס\עצמאי).

לחפש ביקורות ברשת על עסקים לפני קניות גדולות ולהתייעץ עם אחרים שיש להם נסיון, להתייעץ לפני עשיית דברים גדולים כמו מעבר דירה וכו'. להימנע מהלוואות בכל מחיר, אלא אם נקלעת למצב ממש גרוע חס וחלילה וגם אז תמיד להתייעץ עם משפחה\חברים מה לעשות וגם לקרוא את הפוסטים של הסולידית, כמובן. להתייעץ באופן כללי כדי ללמוד הרבה, את רק מתחילה את החיים ויש הרבה מה ללמוד בגיל 18.

לקנות רק מה שצריך, למשל אני לא קונה בגדים חדשים כי אין לי צורך כזה ולובשת בגדים מיד שניה או בגדים ישנים שלי. להיות צרכנית נבונה - בניגוד להורים שלך-נסי להסביר להם על חסכון וכו', תראי להם האתר של הסולידית. אני יודעת שקשה לחנך אחרים, אבל זה חשוב כי לפי מה שאת מתארת ההתנהלות הכלכלית שלהם לא אחראית בכלל והם יכולים לחסוך הרבה כסף שהם יצטרכו בפנסיה.

חבל שהם יתעוררו בגיל מאוחר עם מעט כסף כי בזבזו אותו על שטויות. אני מרשה לעצמי להניח- לפי מה שכתבת - שלא נשאר להם הרבה כסף בסוף החודש, למרות שאבא שלך מרוויח הרבה. כדאי גם שאמא שלך תמצא עבודה, כמובן. זה יגדיל את אחוז החסכון שלהם.

אם את קונה אונליין במט''ח, חפשי הנחות. יש אתרי קופונים שיכולים לחסוך כ-10-30% בדרך כלל מהקניה. אם את קונה במט''ח, תנפיקי אאל''ט כרטיס free או i need it שיש בו 1% עמלת המרה, זאת העמלה הכי נמוכה שאני יודעת עליה (תעשי חיפוש בפורום, דיברו על הכרטיס הזה בעבר).
להימנע מלרוץ אחרי טרנדים של אופנה וכו'. זה כל כך שטותי שאני לא יודעת מאיפה להתחיל. אותו כנ''ל למוצרים מיותרים כמו ''קרם יום'' ו''קרם לילה''.
תפתחי חוש ביקורתי לכל מה שקורה. מן הסתם, לא מספרים לנו הכל (אני לא מדברת על קונספירציות).

תלמדי להבין את הסאבטקסט של הצד השני-מה שלא נאמר, והיינו רוצים להגיד, אבל לא מתאפשר בגלל כל מיני סיבות.
זה יעזור לך להבין למה אחרים מתנהגים כמו שהם מתנהגים.
תקראי ספרים, זה טוב למוח וזה כיף לא נורמלי לשבת עם ספר ולצלול לעולם אחר.
תלמדי על תת המודע.

תהיי עם כמה שפחות אגו. אגו חוסם אותנו והגוואה ''מצטרפת'' אליו. לא נעים מת מזמן. שלא יהיה לך אכפת מה אחרים חושבים ו\או אומרים עליך.
תעשי מה שטוב לך כל עוד זה לא פוגע באחרים.

אל תתני לאחרים לבזבז לך את הזמן. הזמן שלך יקר וחשוב והוא לא יחזור. לסולידית אאל''ט יש פוסט\ים בנושא.

את נמצאת בגיל מעולה עם המון מוטיבציה. המוטיבציה לעשות דברים ואנרגיה באופן כללי יכולות לרדת עם השנים. תתחילי לתכנן את העתיד. אני יודעת שזה לא קל בכלל בגיל 18 (אני בכלל לא ידעתי מהחיים שלי כלום בגיל הזה), אבל את מודעת יותר-יש לך (ולכל הדור שלך) יתרון על פני הדור שלי. לפני 20 שנה לא היה פייסבוק, בקושי היה סלולרי. שוק, אני יודעת. תקראי על התחומים שאת מתעניינת בהם (רפואה וכו') ותראי מה מושך אותך, מה מתאים לך, מה הדרישות של כל מקצוע (פסיכומטרי וכו'). עם הזמן את תראי שתתחילי לגבש דעה בכיוון מסויים.

בגלל התועלת השולית הפוחתת של הכסף והמשכורת הנמוכה עכשיו והמשכורת הגבוהה הצפויה במהשך, הפגיעה באיכות החיים עכשיו בשביל לחסוך תהיה הרבה יותר גבוהה מהחיסכון בסכום מקביל בשנים שבהן השכר יהיה גבוה יותר בצורה משמעותית.

ממרום שנותי, עובד כבר 11 שנים כמתכנת במשרה מלאה ועוד שנתיים בערך במשרת סטודנט, אני חושב שבדיעבד זו היתה שטות מוחלטת שניסיתי לחסוך כל שקל אפשרי בתקופת התואר הראשון, כולל עבודה מגעילה ברפת. אילו במקום זה הייתי לוקח הלוואה, נניח של 100K ש"ח
יכול להיות שפות''ש תשנה את דעתה בשנים הבאות לגבי לימודים, אז הגיוני יותר לחסוך עכשיו כמה שאפשר, מאשר אחר כך לקחת הלוואה מיותרת.
אף אחד לא יודע מה יהיה בעתיד, אז עדיף להתכונן אליו. הדרך הכי טובה לדעת את העתיד היא ליצור אותו. וזה מתחיל בחסכון.

אם יש לך עוד שאלות ספציפיות, תשאלי.

ברוך הבא לפורום, כיף לראות אנשים (ונשים) בגילך שמתעניינות בנושא.
רפואה/מדעי המחשב/ עריכת דין
3 דברים שונים מאד, מבין שיש זמן ואת לא סגורה על עצמך, אבל מה גורם לך לחשוב על המקצועות האלה מתכתחילה?
אני אשמח שתרשמו לי פה כל מה שהייתם שמחים לדעת בגיל 18 על השקעות
לקנות מדד רחב ככל האפשר, צובר דיבידנדים - הייתי משקיע גם 200₪-300₪ בחודש העיקר להתנסות. בגיל הזה היה לי את הכסף פנוי, ופשוט לא עשיתי איתו כלום

כיוון שאת יודעת כבר המון והצלחת לסגל לעצמך תפיסת עולם בגיל צעיר מאוד, חשוב שתמשיכי להאמין בדרך שלך, גם אם אנשים סביבך חושבים שהם יותר חכמים ממך. משפטים כמו: את כולה בת 18, מה את יודעת על החיים. או סיפור כמו: הפסדתי פעם בבורסה 20K, שם את הכסף רק בעו"ש... פשוט תחייכי ותתעלמי.
קורה שלפעמים מתחילים בדרך הנכונה אבל באיזשהו שלב מתקלקים ונסחפים עם הזרם.
אז בכללי לחיים - אל תיסחפי עם הזרם ותמשיכי עם האמונות שלך והדרך שלך
תודה רבה! אני וחבר שלי (זוגיות של מעל שנה) שותפים בהשקפות הכלכליות (אני יותר מתעניינת בעיניין ממנו אבל יש לנו אותה ראיית עולם) ולפעמים גם אנחנו נופלים לתרבות הצריכה וה"שואו אוף" שיש פה אבל משתדלים שלא, וזה כיף שהאדם הקרוב אליי ביותר מבין אותי ממש בקטע הזה (חוסך לנו בטוח מתחים וכעסים בזוגיות) משתדלת לאטום אוזניים ולא לפקפק בדרך שלי גם כשהמון מעקמים פרצוף

תודה רבה! אנסה לענות לך עחל הכל ואשמח אם נמשיך את הדיון
3 דברים שונים מאד, מבין שיש זמן ואת לא סגורה על עצמך, אבל מה גורם לך לחשוב על המקצועות האלה מתכתחילה?
אני אדם יחסית דעתן ומגוון מאוד, אני גם מאוד מתמטית (סיימתי עכשיו 5 יחל עם 100 בציון הפנימי) אבל גם מאוד וורבלית ורוצה לעבוד עם אנשים ולכל מקצוע יש סיבה
רפואה זה החלום שלי מגיל קטן, זה המקצוע הכי "איטואטיבי" בשבילי ללכת אליו, והכי מעניין אותי מבין השלושה
עריכת דין- מעניין אותי בהיותי "רודפת צדק" קשה לי לראות עוולות ואני תמיד רוצה "לתקן את העולם", מבחינתי בית המשפט הוא מקום להילחם למען העקרונות האלה (למשל- נפגעות תקיפה מינית ואונס שנרמסות בבתי המשפט ולא מקבלות יצוג ראוי)
מדעי המחשב- כל החיים חשבתי שאני גרועה במחשבים, עד שבמקרה לגמרי במיונים לצבא היה חלק של תכנות והבנתי שיש לי משיכה ענקית לעולם הזה, כרגע אני אפילו מתמיינת ליחידת מחשבים של 8200 ואני חושבת שאם אשרת שם אבין אם הנושא של תכנות ומדמח באמת מתאים לי

לקנות מדד רחב ככל האפשר, צובר דיבידנדים - הייתי משקיע גם 200₪-300₪ בחודש העיקר להתנסות. בגיל הזה היה לי את הכסף פנוי, ופשוט לא עשיתי איתו כלום
שנה הבאה אני אתנדב כל השנה כך שלא תהיה לי הכנסה בכלל, אבל בשירות הסדיר מאמינה שזה מה שאעשה

תגובה לא סולידית:
בהתחשב בכך שאת בונה על מקצוע עם שכר מאוד גבוה בהמשך (רפואה או מדעי המחשב), אני לא חושב שמוצדק לחסוך עכשיו בצבא 80% מהשכר (ואותו הדבר גם לגבי תקופת הלימודים אחר כך באוניברסיטה).

ממרום שנותי, עובד כבר 11 שנים כמתכנת במשרה מלאה ועוד שנתיים בערך במשרת סטודנט, אני חושב שבדיעבד זו היתה שטות מוחלטת שניסיתי לחסוך כל שקל אפשרי בתקופת התואר הראשון, כולל עבודה מגעילה ברפת. אילו במקום זה הייתי לוקח הלוואה, נניח של 100K ש"ח וכך ומתחיל להחזיר אותה בסיום הלימודים - הייתי ממצע את רמת החיים שלי כך שהיא תהיה הרבה יותר נעימה בתקופת הלימודים. בהתחשב בכמה קל לחסוך הרבה אחר כך, כנראה שגם לא הייתי מרגיש את זה כמעט בהמשך.
אשמח לשמוע ממך על משרת התכנות. כל החיים חשבתי שזה לא מתאים לי (למרות שאני מאוד מתמטית, השנה סיימתי 5 יחל עם 100 בציון הפנימי) אבל במיונים לצבא גיליתי שיש לי משיכה לתחום הזה ושאני גם דיי טובה בזה.
מצד אחד העולם הזה מאוד מושך אותי גם בגלל השכר וגם בגלל שלשם העולם הולך וזאת משרה עם המון ביקוש, אבל אני מפחדת מעבודה כל היום מול מחשב שתדכא אותי
כמה הציפיות האלה נכונות? אשמח לשמוע איפה למדת, אם יש לך טיפים כדי להבין אם זה באמת בשבילי ובכללי תובנות וטיפים למקצוע
תודה רבה על התגובה שלך!

ראשית, ברוכה הבאה.
שנית, לא מכיר אותך, לא יודע מי את, אבל עצם העובדה שהעיניים שלך נפתחו בגיל 18- לא משנה תעשי / לא תעשי, את בדרך הנכונה.
נתת את הדוגמא של הורייך, שגם בגילאים יותר מבוגרים ממך ועם יותר ניסיון חיים עדיין עושים טעויות כלכליות פשוטות.
ודאי שאם בן הזוג שלך איתך בהשקפה הכלכלית שלך זה תורם המון וגם נותן סוג של דחיפה להמשיך להיות עם רגליים על הקרקע.
מה שכן, עצם העובדה שאת מגיעה מבית עם גב כלכלי, בעיניי זו קפיצת המדרגה שלך ואני אסביר:
א. יש לך זמן לחסוך. במיוחד בגיל שלך חיילים, לחלקם אין את הפריבלגיה הזו, חלקם עוזרים בבית וחלקם רק רוצים לחסוך לבילויים שלהם - תמנפי את זה.
ב. בגלל שהורייך ע"פ דברייך לא מתנהלים כלכלית - זה השיעור הכי טוב בחיים מה לא לעשות. את גם רואה את זה וגם חווה את זה - אין חכם כבעל ניסיון.
ג. אמנם את צעירה ומי יודע מה יהיה אבל אם בן זוגך איתך בהשקפה, זו הזדמנות מצויינת לחסוך כפול. גם את וגם הוא. שוב, בהנחה שתקימו ביחד ביום מן הימים בית נאמן בישראל, אתם תגיעו לסיטואציה מבחינה כלכלית בצורה מעולה (בניגוד להרבה זוגות בימינו).
בהצלחה.

להימנע מלהוציא כסף על קורסים ברשת, להימנע מדברים שאת לא יודעת מה המשמעות שלהם עד הסוף, להימנע מחתימה על חוזים, אם מישהוא מלחיץ אותך לחתום על חוזה כלשהוא-לברוח כמו מ-אש. לקרוא טוב טוב חוזים לפני שחותמים עליהם ולהתייעץ לפני חתימה. לבקש לקחת הביתה לקרוא את החוזה. אם לא מסכימים-להימנע מחתימה ופשוט לקום וללכת. לעולם לא לשלם לחברה כלשהיא כדי לעבוד אצלם (פרילנס\עצמאי).

לחפש ביקורות ברשת על עסקים לפני קניות גדולות ולהתייעץ עם אחרים שיש להם נסיון, להתייעץ לפני עשיית דברים גדולים כמו מעבר דירה וכו'. להימנע מהלוואות בכל מחיר, אלא אם נקלעת למצב ממש גרוע חס וחלילה וגם אז תמיד להתייעץ עם משפחה\חברים מה לעשות וגם לקרוא את הפוסטים של הסולידית, כמובן. להתייעץ באופן כללי כדי ללמוד הרבה, את רק מתחילה את החיים ויש הרבה מה ללמוד בגיל 18.

לקנות רק מה שצריך, למשל אני לא קונה בגדים חדשים כי אין לי צורך כזה ולובשת בגדים מיד שניה או בגדים ישנים שלי. להיות צרכנית נבונה - בניגוד להורים שלך-נסי להסביר להם על חסכון וכו', תראי להם האתר של הסולידית. אני יודעת שקשה לחנך אחרים, אבל זה חשוב כי לפי מה שאת מתארת ההתנהלות הכלכלית שלהם לא אחראית בכלל והם יכולים לחסוך הרבה כסף שהם יצטרכו בפנסיה.

חבל שהם יתעוררו בגיל מאוחר עם מעט כסף כי בזבזו אותו על שטויות. אני מרשה לעצמי להניח- לפי מה שכתבת - שלא נשאר להם הרבה כסף בסוף החודש, למרות שאבא שלך מרוויח הרבה. כדאי גם שאמא שלך תמצא עבודה, כמובן. זה יגדיל את אחוז החסכון שלהם.

אם את קונה אונליין במט''ח, חפשי הנחות. יש אתרי קופונים שיכולים לחסוך כ-10-30% בדרך כלל מהקניה. אם את קונה במט''ח, תנפיקי אאל''ט כרטיס free או i need it שיש בו 1% עמלת המרה, זאת העמלה הכי נמוכה שאני יודעת עליה (תעשי חיפוש בפורום, דיברו על הכרטיס הזה בעבר).
להימנע מלרוץ אחרי טרנדים של אופנה וכו'. זה כל כך שטותי שאני לא יודעת מאיפה להתחיל. אותו כנ''ל למוצרים מיותרים כמו ''קרם יום'' ו''קרם לילה''.
תפתחי חוש ביקורתי לכל מה שקורה. מן הסתם, לא מספרים לנו הכל (אני לא מדברת על קונספירציות).

תלמדי להבין את הסאבטקסט של הצד השני-מה שלא נאמר, והיינו רוצים להגיד, אבל לא מתאפשר בגלל כל מיני סיבות.
זה יעזור לך להבין למה אחרים מתנהגים כמו שהם מתנהגים.
תקראי ספרים, זה טוב למוח וזה כיף לא נורמלי לשבת עם ספר ולצלול לעולם אחר.
תלמדי על תת המודע.

תהיי עם כמה שפחות אגו. אגו חוסם אותנו והגוואה ''מצטרפת'' אליו. לא נעים מת מזמן. שלא יהיה לך אכפת מה אחרים חושבים ו\או אומרים עליך.
תעשי מה שטוב לך כל עוד זה לא פוגע באחרים.

אל תתני לאחרים לבזבז לך את הזמן. הזמן שלך יקר וחשוב והוא לא יחזור. לסולידית אאל''ט יש פוסט\ים בנושא.

את נמצאת בגיל מעולה עם המון מוטיבציה. המוטיבציה לעשות דברים ואנרגיה באופן כללי יכולות לרדת עם השנים. תתחילי לתכנן את העתיד. אני יודעת שזה לא קל בכלל בגיל 18 (אני בכלל לא ידעתי מהחיים שלי כלום בגיל הזה), אבל את מודעת יותר-יש לך (ולכל הדור שלך) יתרון על פני הדור שלי. לפני 20 שנה לא היה פייסבוק, בקושי היה סלולרי. שוק, אני יודעת. תקראי על התחומים שאת מתעניינת בהם (רפואה וכו') ותראי מה מושך אותך, מה מתאים לך, מה הדרישות של כל מקצוע (פסיכומטרי וכו'). עם הזמן את תראי שתתחילי לגבש דעה בכיוון מסויים.

יכול להיות שפות''ש תשנה את דעתה בשנים הבאות לגבי לימודים, אז הגיוני יותר לחסוך עכשיו כמה שאפשר, מאשר אחר כך לקחת הלוואה מיותרת.
אף אחד לא יודע מה יהיה בעתיד, אז עדיף להתכונן אליו. הדרך הכי טובה לדעת את העתיד היא ליצור אותו. וזה מתחיל בחסכון.

אם יש לך עוד שאלות ספציפיות, תשאלי.
וואו איזה תגובה מדהימה, תטדה רבה!
אני דיי מינימלסטית ובאמת משתדלת לא לקנות בגדים חדשים אלא לקבל מחברות שעושות סדר בארון או מחברים של המשפחה.
בקשר לתגובה על מוטיבציה, אני מקווה שאפשר להבין דרך המילים או אולי סגנון הכתיבה שאני אדם עם המון מוטיבציה וסקרנות לגבי החיים, אני ניגשתי לפסיכומטרי כבר שנה שעברה אבל לא הקדשתי מספיק זמן ללמידה והייתי בלחץ עצום לפני המבחן בגלל חוסר הזמן אז הוצאתי ציון שאני לא מרוצה ממנו ולא מספיק לרפואה (680) אבל אני שמחה שזה נתן לי את הניסיון לפעם הבאה שאעשה
בקשר להורים שלי, אולי זה רע להגיד אבל יש לי בית "מיושן" בתפיסות, אמא שלי היא מה שנקרא "במטבח" (בלי שמץ של זלזול בה, היא אדם מדהים וחכם אבל הקדישה את חייה לטיפול בילדים) כך שהיא לא עבדה מהיום שנולדתי וכיום בגיל 50 הסיכוי שלה לחזור למעגל העבודה הוא אפסי כך שזאת לא אפשרות
ההורים שלי לא פתוחים בכלל לשינוי הדרכים שלהם, זה הנורמה איפה שאני גרה, (מושב דיי עשיר בשרון) לבזבז המון בלי חשבון, אבא שלי עובד בעבודה פיזית קשה (בבניין) ואני ממש עצובה בשבילו שכניראה יצטרך לעבוד עד שממש לא יוכל יותר. היו לי שיחות איתו על הרצון שלי בפרישה מוקדמת וממה שהבנתי ממנו אין לו את הרצון לפנסיה בגלל שאין לו למה לפרוש, אין לו תחביבים רציניים מלבד העבודה (עובד 12 שעות ביום, כל יום) והוא בגישה שהכי חשוב בחיים זה לתת לי ולאחים שלי כל מה שנרצה ולא לחסוך מאיתנו דבר (שגוי מאוד לדעתי) אבל זאת הבחירה שלו וזה עושה לו טוב בסופו של דבר. אני זוכרת שפעם דיברתי איתו על זה שאני לא חושבת שצריך יותר ממכונית אחת למשק בית (אם בכלל) ושאני אעדיף לגור קרוב לעבודה ולנסוע באופנייים במקום לנהוג, והוא היה ממש מזועזע ממני.
אני המון פעמים מרגישה במשפחה שלי הכבשה השחורה, כיאילו אנחנו חיים ברבדים שונים של מציאות. לפעמים זה ממש קשה אבל זה היה ככה מאז ומתמיד, ולא רק בהשקפות על כסף

ראשית, ברוכה הבאה.
שנית, לא מכיר אותך, לא יודע מי את, אבל עצם העובדה שהעיניים שלך נפתחו בגיל 18- לא משנה תעשי / לא תעשי, את בדרך הנכונה.
נתת את הדוגמא של הורייך, שגם בגילאים יותר מבוגרים ממך ועם יותר ניסיון חיים עדיין עושים טעויות כלכליות פשוטות.
ודאי שאם בן הזוג שלך איתך בהשקפה הכלכלית שלך זה תורם המון וגם נותן סוג של דחיפה להמשיך להיות עם רגליים על הקרקע.
מה שכן, עצם העובדה שאת מגיעה מבית עם גב כלכלי, בעיניי זו קפיצת המדרגה שלך ואני אסביר:
א. יש לך זמן לחסוך. במיוחד בגיל שלך חיילים, לחלקם אין את הפריבלגיה הזו, חלקם עוזרים בבית וחלקם רק רוצים לחסוך לבילויים שלהם - תמנפי את זה.
ב. בגלל שהורייך ע"פ דברייך לא מתנהלים כלכלית - זה השיעור הכי טוב בחיים מה לא לעשות. את גם רואה את זה וגם חווה את זה - אין חכם כבעל ניסיון.
ג. אמנם את צעירה ומי יודע מה יהיה אבל אם בן זוגך איתך בהשקפה, זו הזדמנות מצויינת לחסוך כפול. גם את וגם הוא. שוב, בהנחה שתקימו ביחד ביום מן הימים בית נאמן בישראל, אתם תגיעו לסיטואציה מבחינה כלכלית בצורה מעולה (בניגוד להרבה זוגות בימינו).
בהצלחה.
תודה רבה על התגובה שלך והזמן שהקדשת! אז אתה חושב שבעצם כדאי לי לחסוך בצבא גם אם זה כמה מאות שקלים בחודש ולשים באיזשהו מוצר עוקב מדד (אגב לא ממש הצלחתי להבין מהבלוג מה האופציות שלי בקטגוריה הזאת) ולתת לריבית דריבית לעשות את שלה?
בקשר אליי ואל חבר שלי- האמת שאם "נשרוד" את הצבא ושנת השירות לפניו (שנינו מתנדבים בצפון שנה הבאה אבל לא ביחד) סיכוי סביר שנתחתן, (חתונה סולידית כמובן) שזה ממש החלום שלי כי אני מרגישה שאיתו כל המתחים בזוגיות שיהיו לי עם מישהו לא "סולידי" או חס ושלום בזבזן כרוני יחסכו.

אני אדם יחסית דעתן ומגוון מאוד, אני גם מאוד מתמטית (סיימתי עכשיו 5 יחל עם 100 בציון הפנימי) אבל גם מאוד וורבלית ורוצה לעבוד עם אנשים ולכל מקצוע יש סיבה
רפואה זה החלום שלי מגיל קטן, זה המקצוע הכי "איטואטיבי" בשבילי ללכת אליו, והכי מעניין אותי מבין השלושה
עריכת דין- מעניין אותי בהיותי "רודפת צדק" קשה לי לראות עוולות ואני תמיד רוצה "לתקן את העולם", מבחינתי בית המשפט הוא מקום להילחם למען העקרונות האלה (למשל- נפגעות תקיפה מינית ואונס שנרמסות בבתי המשפט ולא מקבלות יצוג ראוי)
מדעי המחשב- כל החיים חשבתי שאני גרועה במחשבים, עד שבמקרה לגמרי במיונים לצבא היה חלק של תכנות והבנתי שיש לי משיכה ענקית לעולם הזה, כרגע אני אפילו מתמיינת ליחידת מחשבים של 8200 ואני חושבת שאם אשרת שם אבין אם הנושא של תכנות ומדמח באמת מתאים לי

היי נועה, במדינתנו חיילים המתגייסים נמצאים בעמדה נחותה לחיסכון, בגלל המשכורת הנמוכה שהם מקבלים. בתקופה זו אני לא הייתי ממליץ על סולידיות, אלא לשמור כמה שיותר על אורח חיים טוב ומאוזן בזמן השירות, זה יותר חשוב. לאחר השירות יהיה לך הרבה זמן לחסוך, את רק בתחילת הדרך. מה שכן הייתי ממליץ לך לעשות זה לקרוא ולהתעמק (בין אם בהשקעות/סולידיות או כל נושא אחר שמעניין אותך) בזמנך הפנוי ולנצל אותו, ללמוד יכולות חדשות ולא לתת לזמן להתבזבז.

היי נועה, במדינתנו חיילים המתגייסים נמצאים בעמדה נחותה לחיסכון, בגלל המשכורת הנמוכה שהם מקבלים. בתקופה זו אני לא הייתי ממליץ על סולידיות, אלא לשמור כמה שיותר על אורח חיים טוב ומאוזן בזמן השירות, זה יותר חשוב. לאחר השירות יהיה לך הרבה זמן לחסוך, את רק בתחילת הדרך. מה שכן הייתי ממליץ לך לעשות זה לקרוא ולהתעמק (בין אם בהשקעות/סולידיות או כל נושא אחר שמעניין אותך) בזמנך הפנוי ולנצל אותו, ללמוד יכולות חדשות ולא לתת לזמן להתבזבז.
מה מבחינתך מאסט לדעת? תחומים שממש כדאי לי לפתח? יש לי כרגע חודשיים דיי פנויים עד שנת השירות
אשמח להמלצות על ספרים (אני קוראת המוןן) אם יש לך!

מה מבחינתך מאסט לדעת? תחומים שממש כדאי לי לפתח? יש לי כרגע חודשיים דיי פנויים עד שנת השירות
אשמח להמלצות על ספרים (אני קוראת המוןן) אם יש לך!
פחות דיברתי על ספרים, יותר על הבלוג והפורום והאינטרנט, יש הרבה מידע. ראיתי שהזכרת שאת מתלבטת מה ללמוד באחת התגובות, את יכולה גם לחקור על זה, לדוגמה אם את חושבת לתכנת בעתיד, תמיד יש מה ללמוד בתחום. אגב כשאת קוראת תנסי לראות כמה שיותר מידע ממקורות שונים ונסי להבין מה באמת עושים בכל מקצוע שעובדים בו ולא להיתפס על קלישאות או משפטי קסם. באופן כללי טיפ לחיים, כשאת קוראת משהו נסי להבין מה מי שכתב אותו רוצה להעביר ומה האינטרס של אותו אדם לכתוב כך.

קודם כל, ברוכה הבאה
זה כיף גדול להתקל בעוד אנשים בגיל שלי, שגילו את הסולידית ורוצים להנחיל את העקרונות האלה בחיים שלהם
אני בן 19, חייל בשירות חובה וחוסך 80 אחוז מהמשכורת (אם כי המשכורת שלי גבוהה משמעותית מהמשכורת חייל רגיל).
טיפים קטנים:
1. כסף זה כוח. בניית כריות ביטחון היא הכרחית, וראיתי את זה בעייני שלי בעבודתי כטלר בבנק. הרבה אנשים מזלזלים בכסף בזמנים טובים, רק כדי למצוא את עצמם משתעבדים לו בזמנים קשים.
2. השארי צנועה. הרבה חיילים סביבי שורפים כסף על שלל מותגים ושטויות-וכבר נתקלתי בחיילים עם עו''ש מעוקל וחובות לשוק האפור מדברים כאלה.
3. צה''ל-הוא מס. מס שנגבה בזמן. צריך לדעת לנצל אותו. אם תגיעי ליחידה כמו 8200, תוכלי למנף את הכישורים שתרכשי כדי להרוויח כראוי באזרחות. אם את לא מגיעה לשם, לדעתי אין טעם להמשיך להשקיע בצה''ל אלא לבקש לעבור לשלישות וללמוד קורסים בפתוחה/לעבוד בסקטור רלוונטי.
4. לא לרוץ לחתום קבע על תפקיד שלא מכירים, לא להאמין אוטומטית לכל מה שאומרים לך-זאת נקודה מאוד חשובה ובמיוחד בצה''ל-ארגון שלפעמים..."מעגל פינות".
5. השקעות הם לא כל כך קשות. הקושי האמיתי הוא לדבוק בתוכנית, גם כשהכל מסביב בוער.
6. תדבקי בדרך שלך. לא תמיד כולם יראו סביבך את ההיגיון שלך, אבל אם תדעי להתמיד, תקצרי את הפירות.
7. צמצמי את העמלות הפיננסיות שלך למינימום. לבנק את צריכה לשלם 0. תנפיקי כרטיס i need it.

בנימה אישית:
כשאני הגעתי לפורום כאן, הייתי בן 18 מצ'וקמק שכעס בגלל מנהל השקעות שלעג לפיקדון העלוב שהיה לו. היום, שנה אחת מאוחר יותר, השווי הנקי שלי גדל משמעותית, עבדתי חצי שנה בבנק לאומי, נפתחה לי הדרך למשרות מבטיחות, ואני מתחיל ללמוד קורסים בכלכלה באוניברסיטה הפתוחה בסמסטר הקיץ הקרוב.
כל זה, היה נשמע לי כמו אגדה אם מישהו היה אומר לי זה לפני שנה.
הרבה מההישגים האלה נקטפו הודות לחברי הפורום הזה, יש כאן עשרות תגובות ואשכולות שפתחתי כאן על התייעצויות ושאלות-ויש כאן קהילה מדהימה! תשתמשי בה!

בהצלחה!

נערך לאחרונה ב:
תודה רבה על התגובה שלך והזמן שהקדשת! אז אתה חושב שבעצם כדאי לי לחסוך בצבא גם אם זה כמה מאות שקלים בחודש ולשים באיזשהו מוצר עוקב מדד (אגב לא ממש הצלחתי להבין מהבלוג מה האופציות שלי בקטגוריה הזאת) ולתת לריבית דריבית לעשות את שלה?
בקשר אליי ואל חבר שלי- האמת שאם "נשרוד" את הצבא ושנת השירות לפניו (שנינו מתנדבים בצפון שנה הבאה אבל לא ביחד) סיכוי סביר שנתחתן, (חתונה סולידית כמובן) שזה ממש החלום שלי כי אני מרגישה שאיתו כל המתחים בזוגיות שיהיו לי עם מישהו לא "סולידי" או חס ושלום בזבזן כרוני יחסכו.

לא התכוונתי דווקא למשכורת הצבאית. בסופו של דבר את בן אדם וצריך לנשום אוויר. אני רק אומר שיש לך זמן להתחיל לשים כסף בצד ולנהל את עצמך בצורה הרבה יותר יעילה מרוב בני הנוער שבגילך. זמן = כסף.

רפואה זה רעיון נהדר לדעתי, מקצוע שיש בו גם תחושת שליחות וקשר עם בני אדם, וגם פנטסטי מבחינת שכר ובטחון כלכלי.
בנוסף לכך אני חושב שאם הוצאת 680 בפסיכומטרי בכיתה יב יש לך סיכוי לא רע בכלל להגיע לציון הרצוי (אם כי ייקח עבודה קשה).

עם זאת
לפי דעתי רפואה הוא מקצוע שאין הרבה קשר בינו לבין פרישה מוקדמת.
בהייטק למשל אפשר להרוויח הרבה בגיל צעיר מאוד, ובגיל יותר מבוגר(בו אולי הבטחון התעסוקתי יורד גם) לא להיות תלויים בעבודה.
ברפואה המסלול מאוד ארוך והשכר עולה אט אט ובאופן תלול בסוף, והקריירה נבנית לאורך השנים.
אני מכיר רופא מבריק, בן 40 בערך, סיים עכשיו שתי התמחויות ומתחיל התמחות על בחו"ל. המשמעות היא שהוא יתחיל בקריירה האמיתית שלו בגיל מבוגר מאוד. מה שייך פרישה בגיל 45 במקרה הזה? בשביל מה למד כל השנים? צריך לממש את הידע והמיומנויות, ובנוסף שעכשיו הפוטנציאל ההשתכרותי יהיה הגדול ביותר.

מקצוע פצצה לדעתי אבל ממש לא מתאים לפרישה מוקדמת.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Z בת זוג אמריקאית כנהנית בחשבון מיסים 4
רוטב פיצה בת ים נדל"ן 1
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
א דירה להשקעה - בת ים או נתניה? נדל"ן 14
א האם להחליף ת״א 125 בת״א 35 בגלל עדכון המדדים הקרוב? שוק ההון 4
S איי.אפ.אפ, החברה השנייה בגודלה בת"א - תימחק מהמסחר שוק ההון 2
ר בת 25, מחפשת כיוונים תעסוקתיים יומני מסע אישיים 13
ה בת זוג סולידית אוף טופיק 41
F ניוד חשבון בנק פרטי שלי מלאומי לחשבון שלי ושל בת הזוג בדיסקונט צרכנות פיננסית 7
מ רמלוד או בת ים- נדלן נדל"ן 27
N קרן פנסיה, קופת גמל או תיק השקעות לאשה בת 60 שמקבלת פנסיית נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
C בת זוג נוסעת לחו"ל ותשתמש בכרטיס אשראי שעל שמי, זה בעייתי? צרכנות פיננסית 25
O הפעלת ביטוח נסיעות לחו"ל - אופן התייחסות חב' הביטוח לבן/בת זוג לצורך כיסוי הוצאות צרכנות פיננסית 3
לואי וו השקעה של 100K בקופת גמל להשקעה לאישה בת 50 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 3
בצק עלים בת 38 נשואה עם ילדים, איך מתחילים? יומני מסע אישיים 45
ד אזרח ארה"ב - השקעה בת"א 125 שוק ההון 2
מ מדד תשומות במחיר למשתכן בת"א נדל"ן 6
ש בת ים "על הים" נדל"ן 13
V בת 22, המון התלבטויות בקשר לעתיד... יומני מסע אישיים 100
T מעורבות פיננסית נמוכה של בת הזוג אוף טופיק 63
grimble grumble עקיבה על סנופי בת"א - לייקסור מול בלאקרורק שוק ההון 58
unrealx מימון נדל"ן עם בת זוג נדל"ן 16
klayhamn התלבטות לגבי דירה בת"א נדל"ן 105
D 2 או 3 חדרים בת"א נדל"ן 6
Michel בעלי דירות גג בת"א דורשים מהעירייה פיצוי של 100 מיליון שקל נדל"ן 1
bobby אמא בת 65 - איך משקיעים? שוק ההון 13
מ האם ניתן לפצל חוקית דירה בת״א בהסכמת השכנים נדל"ן 2
ב ימי קורונה - יומנה של בת העמק אוף טופיק 618
M הערכות ותחזיות לגבי רובעים 3-4/צפון ישן בת"א נדל"ן 36
ע בת 22 עם חלומות גדולים יומני מסע אישיים 21
Benjamin W טרנסג'נדרית בת 10 אוף טופיק 212
Adam Smith ניהול השקעות של בת הזוג צרכנות פיננסית 21
ח בת 25 עומדת להשתחרר מצהל יומני מסע אישיים 27
ל חוף מומלץ בת"א אוף טופיק 56
C מה ההבדל בין CSPX שנסחרת בניו-יורק לבין זו שנסחרת בת"א? שוק ההון 51
N האם כל פעם לפני שאתם עוברים לגור עם בן/בת זוג חדשים, אתם עורכים הסכם ממון? אוף טופיק 60
ה מתי מתחילים לחיות כמו מליונרים? (דיור בת"א) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 45
O בת 64 לקראת פרישה, אופטימיזציה של מוצרי חסכון/השקעה שוק ההון 12
קירכהוף מיטב דש טרייד -וול סטריט vs מסחר בת"א שוק ההון 16
David בת זוג של אזרח אמריקאי - פתיחת חשבון השקעות ישראלי צרכנות פיננסית 3
J איך מוסיפים בת זוג לאינטראקטיב צרכנות פיננסית 5
S הפקדת כסף מהחתונה לקרן השתלמות של בת זוג עצמאית שוק ההון 5
N לצרף בת זוג לחשבון השקעות (שיקולים) שוק ההון 11
H קניית רכב פעם ראשונה למשפחה בת 5 נפשות צרכנות פיננסית 14
YuriFink לא יכול לפחות חשבון עקב אזרחות אמריקאית של בת הזוג. מה עושים? צרכנות פיננסית 13
Z לאן בורחים הדיבידנדים בת. סל קסם S&P500? שוק ההון 37
c881 אמ:לק בת 18,עובדת מכיתה ג', חסכון של 85,000$ אוף טופיק 39
O בת גלים - שכונה לסולידים? אוף טופיק 40
Y רפורמת המדדים בת"א - תזמון החלפת קרן שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה