בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?)

amit

משתמש בכיר
דירוג
2,176
תחשוב על זה, מיליארדים שלא יכולים להזמין באמזון או באיביי כי אין להם חשבון בנק/כרטיס אשראי. הביטקוין מביא איתו פוטנציאל עצום לחבר את כל העולם לכלכלה העולמית.
לא יותר קל למכור להם כרטיסי אשראי נטענים כמו שמוכרים בדואר? למה הם צריכים את התנודתיות של הביטקוין?

Spanz

משתמש ותיק
דירוג
378
הרי 30%-40% מאוכלוסיית העולם לא מחוברת לכלכלה העולמית (מדינות באפריקה, הודו, מזרח....). תחשוב על זה, מיליארדים שלא יכולים להזמין באמזון או באיביי כי אין להם חשבון בנק/כרטיס אשראי.
לא הבנתי...

בן אדם יושב במדינה אפריקאית בלי כרטיס אשראי ורק בגלל זה הוא לא יכול להזמין מאמזון?
נניח ותיהיה לו האפשרות להזמין עם ביטקוין. מה הוא ירשום בכתובת?
"על הדרך מלוסמבו לדיג'מבה, מאחורי המכולת של סאפי"

יש עוד דרך ענקית למדינות האלה לעבור עד שתושביהן יוכלו להזמין מאמזון בקלות.
לדוגמא:
במדינות מפותחות ספינות משא מבזבזות כמה שעות בנמל, בעוד באפריקה שמתחת לסהרה ספינות יכולות לבלות בנמל מעל שבועיים.
וזה עוד לפני שמתחיל המסע המפרך בפנים הארץ...

rootcause

משתמש רשום
דירוג
17
ברוכה הבאה,
יש לך הון עצמי יחסית גבוהה גם אם משקללים פנסיה שאין (לדעתי בערך חצי מליון). מצד שני עם חצי מההון שלך בקריפטו ישנם תרחישים בהם יהיה לך הרבה פחות הון עצמי. וגם תרחישים שתהיהי מליונרית - (יהיה כיף לקרוא על מליונרית קריפטו בפורום). מעבר לנכסים, יש לך הוצאות נמוכות ואין לך שום סיבה לדאגה כלכלית היכולת להסתפק במועט בשילוב עם יכולת להשתכר ולהשקיע הם מתכון בדוק ומוכח להתעשרות הדרגתית.

בכל מקרה, אין מה לדאוג מבחינה כלכלית לדעתי ובהצלחה עם הקמת המשפחה!
תודה רבה!
אני רוצה להבהיר - אני לא מסתכלת על קריפטו (ביטקוין, בפירוט) כהשקעה ספקולטיבית בכלל. אני חושבת שתנודתיות מעוררת בבני אדם
רגשות חזקים מדי. התנתקתי מהמחיר - אני מודדת את האחזקות שלי בביטקוין - בביטקוין. המטרה שלי היא להיות הבעלים של X ביטקוין עד 2024, ממש כמו... חשבון חיסכון.

האם זה יכול להיכשל נחרצות? בוודאי. הרי הכל יכול לקרות.
האם לדעתי זה יותר ספקולטיבי ממניות? לטווח הארוך - לא. חדש =/= ספקולטיבי.
ולקחת בחשבון אפשרות של החרמה טוטאלית מצד המערכת הבנקאית העולמית? או לפחות הצרת צעדים שלא תאפשר התפתחות ראויה?
לפעמים, כשחוקרים משהו מאד לעומק - קצת קשה לעשות זום אאוט ולחבר לשאר התמונה. וגם, כשמתעמקים אז קצת "מתאהבים" במושא...אז זהירות עם זה.

אוקיי, זאת הדילמה של רוב האנושות, לא משהו יוצא דופן.
יש לך חשש שהעסק לא ימשיך לפרנס אותך? ואם תצטרכי לסגור, חשש שלא תמצאי פרנסה אחרת? פשוט מנסה להבין מה החששות הספציפים שלך.
בוודאי. אני חושבת ששקלתי 99% מהתרחישים. בעיניי זה בלתי עציר.

יש לי חשש שהעסק, יום אחד, יפסיק לפרנס אותי באותה מידה כמו היום, או בכלל. עם זאת, אני חושבת שהניהול השוטף, ההתגברות היומיומית על אתגרים,
המאמץ הבלתי פוסק שבלנהל דבר כזה - אלה כן נתנו לי סט כלים שבמקרה הצורך יאפשר לי לקחת עבודה "רגילה" כשכירה, אם המצב יצריך את זה.

@rootcause הדיון התפתח לדיון קלאסי על ולידיות של קריפטו.
אם זו הייתה מטרתך, אשאיר את ההודעות, אם לא, תעדכני ואזיז אותם לשרשור המתאים.
זו לא הייתה המטרה. הייתי צריכה לדעת שלשם זה ילך - הנושא הזה כ"כ מקטב שאנשים (כולל אותי) חייבים להגיב אחד לשני.
אמממ אני אשמח אם השרשור יחזור להתעסק בעניין עצמו, ואפסיק גם אני (מ-ע-כשיו!) להגיב על הנושא הספציפי הזה.

AlexNOSAM

משתמש בכיר
דירוג
1,812
אמ:לק - בחורה סמי-חרדתית עם כסף וחוסר ידע, מנסה להבין מפורום (מעולה!) באינטרנט אם החרדה הקיומית שלה מבוססת מציאות או לא :)
לא מבוסס בכלל
בייחוד לא אם יש לך כל כך הרבה בקריפטו (אם כי, השאלה האמיתית היא גם מתי בדיוק נכנסת. כי אם נכנסת רק השנה, אז את בסיכון גבוה).
לא הייתי דואג כל כך לקרן פנסיה. זה ממילא מכשיר שיותר נועד לשכירים, כדי שהם לא ישארו בלי כלום אחרי 40 שנות עבודה. יש לי תחושה שאת יכולה לסדר לעצמך אפילו אחלה בחלה של פרישה מוקדמת כבר ב-5-10 שנים הקרובות, אם תמשיכי לשחק עם הקלפים נכון

טרטליה

משתמש ותיק
דירוג
109
  1. 450,000$ בקריפטו - חלוקה של 60-40 בין ביטקוין לאיתריום, כשביטקוין הוא החלק הגדול. מאמינה גדולה בתחום.
שואל מסקרנות -
מכיוון ששני המטבעות האלה ירדו בחודשיים האחרונים בכ-45% מהשיא, זה אומר ש-"מחקת" כ-400,000$ בחודשיים
איך זה מרגיש?

קפיצת הדרך

משתמש בכיר
דירוג
2,137
מכיוון ששני המטבעות האלה ירדו בחודשיים האחרונים בכ-45% מהשיא, זה אומר ש-"מחקת" כ-400,000$ בחודשיים
איך זה מרגיש?
היא כבר כתבה
התנתקתי מהמחיר - אני מודדת את האחזקות שלי בביטקוין - בביטקוין.
ולכן לפי זה היו לה X מטבעות ביטקוין ו- Y מטבעות איתריום ויש לה גם עכשיו X מטבעות ביטקוין ו- Y מטבעות איתריום.

יחד עם זאת בהינתן שזו ההסתכלות לא ברור איזה תפקיד יתפוס הביטקוין בפרישה מוקדמת או בפרישה בכלל…
מה גם שזה מאוד מסביר את מה שכתבת כאן:
חוסר הבהירות שאני חווה גורם לי להתנדנד בין רגעים של "וואו, אני הולכת לפרוש בגיל 45" לבין "פאק, איך אני אוכל לקיים ילדים ומשפחה?".
אלה שני מצבי קיצון, וקשה לי,שכלית, להבין איפה על הסקאלה המצב שלי באמת.
בפורום הזה יש קונצנזוס שהיכולת לפרוש פרישה מוקדמת או לחילופין להיות עצמאים כלכלית תלויה בכלל ה-300-400.
ההנחה הזו מאפשרת למסגר את היכולת לפרוש/להיות עצמאיים כלכלית בסכום מוגדר בהתאם לרמת ההוצאות הרצויה/דרושה.
מכיוון שלא ברור איך החלק המושקע בקריפטו יכול לשמש אותך ברמת ההוצאות (כלומר כמה Z ביטקוין הוצאה תצטרכי לחודש) ואין לך רצון להתייחס לסכום המושקע בקריפטו במטבע אחר, הרי שחוסר הבהירות הזה מובנה בתיק ההוליסטי שלך ובלתי ניתן לגישור.

הדרך היחידה (לדעתי) להבין, בצורה ברורה, היכן את נמצאת על הסקאלה (מבחינת פרישה מוקדמת/עצמאות כלכלית) זה לעשות אחד משלושת הדברים:
1. לבחון את היכולת שלך לפרוש/להיות עצמאית כלכלית בלי להתייחס בכלל לחלק המושקע בקריפטו - בחלופה זו חלק משמעותי מההון שלך לא ״יכנס״ לחישוב מה שיאריך מן הסתם את הזמן עד להגעה ליעד. אבל יאפשר לך וודאות גבוהה מאוד.
2. להחליט בצורה מושכלת איך את מתייחסת לקריפטו ברמת ההוצאה העתידית הדרושה - לא ברור לי איך בכלל אפשר להגיע למסקנה מושכלת כזו אז לא יודעת עד כמה החלופה מעשית.
3. להחליט שאת בכל זאת מסתכלת על שווי הקריפטו במטבע שבו את גם תשתמשי להוצאות שלך - חלופה זו מן הסתם תהיה תנודתית בצורה מאוד משמעותית ולכן לא בטוח שזה ימלא את הצורך בבהירות.

Spanz

משתמש ותיק
דירוג
378

אוגורן

משתמש ותיק
דירוג
195
מה שצריך כדי לפרוש זה לא X ש"ח ולא X דולר ולא X ביטקוין. זה X פעמים סל ההוצאות החודשי שלך. זה לא משנה באיזה מטבע סופרים את הכסף.

גם בנוגע לתנודתיות - אם יש לך חסכונות בביטקוין אין חשיבות לתנודתיות שלו מול השקל או הדולר. החשיבות היא לתנודתיות מול סל ההוצאות.

המאמינים בביטקוין מאמינים שנחיה בעולם שבו מחירים נקובים בביטקוין. אם קניתי בסופר תמורת 1/1000 ביטקוין, אוכל לקבל אותו סל באותו מחיר גם עוד חודש, בלי תלות בשער השקל/ביטקוין.
אבל אנחנו לא שם. אם הביטקוין ירד פי שתים היחס לשקל, אז בתי עסק (בישראל) שמקבלים ביטקוין יבקשו מחיר כפול. כנ"ל בכל מדינה בעולם (אפילו באל סלבדור - לדעתי, לא בדקתי).

במצב כזה הקביעה שביטקןין הוא מסוכן מאוד היא לא דעה אלא עובדה. הסיכון יכול להתממש לטובה או לרעה, אבל הוא גדול.

קפיצת הדרך

משתמש בכיר
דירוג
2,137
למרות שהיא כתבה שהיא התנתקה מהמחיר, היא עדיין בחרה להציג את אחזוקתיה בקריפטו בהמרה לדולר.
לפיכך השאלה של @טרטליה רלוונטית ומסקרנת.
בהחלט. בגלל זה כתבתי שזה מסביר את חוסר הבהירות שהיא חווה.

rootcause

משתמש רשום
דירוג
17
לא מבוסס בכלל
בייחוד לא אם יש לך כל כך הרבה בקריפטו (אם כי, השאלה האמיתית היא גם מתי בדיוק נכנסת. כי אם נכנסת רק השנה, אז את בסיכון גבוה).
לא הייתי דואג כל כך לקרן פנסיה. זה ממילא מכשיר שיותר נועד לשכירים, כדי שהם לא ישארו בלי כלום אחרי 40 שנות עבודה. יש לי תחושה שאת יכולה לסדר לעצמך אפילו אחלה בחלה של פרישה מוקדמת כבר ב-5-10 שנים הקרובות, אם תמשיכי לשחק עם הקלפים נכון
תודה רבה על הפידבק.
ה-cost basis שלי נמוך מהשערים הנוכחיים (מחזור 2014).
גרמת לי לחשוב על "להחזיק את הקלפים נכון", במובן של תחזוקה. שאכן אולי הצעד החכם בשבילי כרגע הוא, עם כסף פנוי, למזער/לגדר סיכונים.
תודה רבה.

שואל מסקרנות -
איך זה מרגיש?
הרבה פחות נורא ממה שזה אולי נשמע.
הפסקתי לחשוב במונחים של דולר בכל מה שקשור למטבעות האלה. אני לא צריכה את הכסף שנמצא שם, ומראש הוא שם לטווח הרחוק (ולירושה),
אז מבחינתי 1BTC=1BTC.חוץ מזה, אלו לא ירידות שוברות שיאים.נומינלית אולי כן, אבל באחוזים- חוויתי יותר גרוע.

יחד עם זאת בהינתן שזו ההסתכלות לא ברור איזה תפקיד יתפוס הביטקוין בפרישה מוקדמת או בפרישה בכלל…
בשלב כלשהו, ורואים את הניצנים של זה כבר עכשיו, אני מאמינה שאוכל לקבל ריביות טובות על הביטקוין והאיתריום שלי.
בנוסף, אם מגמת העליות תמשיך, אני לא אצטרך את הריבית.
אני מבינה מאוד מה שרשמת לגבי החוסר בהירות והחשיפה לביטקוין. איך אפשר לדעת איפה אתה על סקאלת הפרישה/עצמאות כלכלית, אם המחוג יכול לזוז בקיצוניות פעם בכמה זמן. עם זאת חשוב לי להדגיש שהחשש העיקרי שלי לא היה התזמון של היציאה לפנסיה, או אפילו האם אוכל לצאת לפנסיה מוקדמת. החשש היה "האם אני סבבה", בפשטות. האם יש לי מספיק נכסים/כסף בכדי ליצור עתיד טוב לעצמי ולמשפחתי (העתידית).

למרות שהיא כתבה שהיא התנתקה מהמחיר, היא עדיין בחרה להציג את אחזוקתיה בקריפטו בהמרה לדולר.
לפיכך השאלה של @טרטליה רלוונטית ומסקרנת.
אנחנו עדיין לא חיים בעולם בו הכל מתומחר בסאטושים, אז הצגה של הערך הדולרי של הביטקוין שלי הגיונית יותר ע"מ ליצור הבנה של "מה המצב הכלכלי שלי".
בסוף, אם איאלץ למכור את האחזקות שלי בקריפטו - אעשה זאת, ולכן לדעתי הגיוני להכליל את הער הדולרי כחלק מסך האחזקות שלי.
אני כן חושבת שזו אופציה רחוקה כרגע (מבחינת צורך ורצון).

קפיצת הדרך

משתמש בכיר
דירוג
2,137
עם זאת חשוב לי להדגיש שהחשש העיקרי שלי לא היה התזמון של היציאה לפנסיה, או אפילו האם אוכל לצאת לפנסיה מוקדמת. החשש היה "האם אני סבבה", בפשטות. האם יש לי מספיק נכסים/כסף בכדי ליצור עתיד טוב לעצמי ולמשפחתי (העתידית).
אז השאלה מה זה מבחינתך *מספיק* נכסים/כסף? מה סכום הכסף שלדעתך יספק ״עתיד טוב לעצמך ולמשפחתך״?

ה- ״גדולה״ של חוק ה-300-400 שהוא כימת סכום ברור ומעשי שמאפשר להגשים מטרה מופשטת/רעיונית של עצמאות כלכלית, בצורה שיכולה להתאים לכל אחד (בהינתן שהוא מגדיר לעצמו את סכום המחייה הדרוש/רצוי לו).
אם זה לא מה שמעניין אותך את צריכה, לדעתי, לכמת סכום אחר (לפחות רעיונית) שיאפשר לך את מה שאת רוצה להשיג. ברגע שיהיה לך מושג לאן את רוצה להגיע ומה הסכום שיכול לאפשר לך את זה, הדרך תהיה יותר פשוטה וברורה ואת תדעי עד כמה את קרובה/רחוקה ליעד שהצבת לעצמך.

קפיצת הדרך

משתמש בכיר
דירוג
2,137
בנוסף, אם מגמת העליות תמשיך, אני לא אצטרך את הריבית.
אם הירידות לא מענינות אותך כי 1BTC = 1BTC אז גם העליות לא רלוונטיות…

את צריכה להחליט באיזו צורה את מתייחסת לביטקויין ולהיות עקבית, אחרת חוסר הבהירות תישאר איתך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א טירדות של בחורה הומנית התפתחות אישית 15
R בתור בחור/בחורה צעירים, מהיכן מתחילים? [נערך: השקעה בנדל"ן] פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 136
D משקיע בדרך לפנסיה שוק ההון 4
T האם ישראל בדרך לאבדון? אוף טופיק 404
T בדרך למגורים - כמה דירות להשקעה מול שוק ההון נדל"ן 61
M מס רווחי הון - בדרך למטה ? שוק ההון 39
ש בקשה להדרכה פרקטית בדרך להשקעת כספי הפנסיה והקרנות שוק ההון 14
I הקרבות בדרך לעצמאות כלכלית אוף טופיק 4
ימבו סדר במוצרים פנסיונים | עצמאי בדרך לעצמאות כלכלית שוק ההון 13
ט אומנם לא פרישה מוקדמת - אבל ממש בדרך לשם! פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
חסכונית חסכונית בדרך לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 64
N זוג+1 בדרך לחיים טובים יותר יומני מסע אישיים 39
tpr חוזרים לארץ, בדרך לפנסיה מוקדמת יומני מסע אישיים 53
נ פרוד טרי, בדרך לגירושין מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 16
ayeletavr מכשולים בדרך לעצמאות כלכלית - הרהורים פילוסופיים לקראת שבת יומני מסע אישיים 178
א פריצת דרך קטנה בדרך לפישוט חפצים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 10
ש זוג+3 ילדים בדרך אל החופש?! יומני מסע אישיים 17
Roi האם אנחנו בדרך לפאשיזם חדש ? אוף טופיק 63
H אולי פשוט נבחר בדרך הפשוטה ... פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
מתכנת עדכון אישי: שלב שני בדרך המובילה לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 34
Jane Doe עידכון בג"ץ IRA - בדרך לניצחון, ותודה להראל פרימק שהביאנו עד הלום צרכנות פיננסית 26
C "בדרך הנכונה" אבל עדיין משהו חסר יומני מסע אישיים 40
yossik Windows 10 - השידרוג החינמי בדרך אבל יש גם חסרונות אוף טופיק 57
c881 רוכב על אופניים? רוצה לבלות במורזין? להרוויח קצת כסף בדרך? אוף טופיק 0
O עיכוב בדרך אל החופש יומני מסע אישיים 15

נושאים דומים

למעלה