האם ישראל בדרך לאבדון?

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י TheNoob, ‏28/7/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. TheNoob

TheNoob משתמש סולידי

אפתח בזה שאין לי שום דבר נגד חרדים ברמה האישית. אני גם מכיר אישית כאלו בעבודות שמכניסות הרבה מיסים למדינה, אבל זו טיפה בים. הדיון הוא עקרוני כלכלי ולא פוליטי או חברתי.

בהמשך לשאלה שהעלתי על מס ברילוקיישן בפורום משקיעים, אני תוהה האם עם קצב הגידול באוכלוסית החרדים הנוכחי, נטל העול על המגזר העובד יילך ויגדל לרמה שהמדינה לא תוכל להתקיים במתכונתה הנוכחית. התחזיות ל2050 הן קטסטרופליות, וזאת מבלי להכנס לצרות יותר ״קטנות״ כמו נטל הפנסיות התקציביות.

הייתי שמח לשמוע מה אתם, שברובכם מחתך האוכלוסיה שייפגע הכי הרבה מהתחזיות האלו, חושבים על לאן פנינו מועדות. התחזית שלי היא שנטל המיסים יגדל לרמה שתפגע במשק עד כדי מיתון ארוך וחמור. מי שיוכל ייברח. אולי נכנס לסחרור של היפר-אינפלציה כמו שנות ה-80 ואז תהליכי הבראה שייאלצו שינוי גישה וחיתוך מוחלט של קיצבאות, בט״ל, וכולי. עד שנגיע לשם, הרבה מאיתנו ייסבלו המון ביחס לאורח חיים שהורגלנו אליו בהייטק לדוגמא.

מה אתם חושבים?

sogi, גילגמש ו-HHH אוהבים את זה.
  2. אחד שלא יודע

אחד שלא יודע משתמש ותיק

נרבה בתפילה והכל יפתר.

3. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

פחות או יותר מה שאמרת.

אני עובד על זה בחצי כוח. אם היו לי ילדים הייתי הרבה יותר נמרץ בעניין.

4. mark18

mark18 משתמש ותיק

אני לא חושב שאבדון היא המילה הנכונה. המדינה תהיה עם פנים שונות, דתית ולאומנית יותר, ענייה יותר, פחות חופשית (במובן של זכויות הפרט), עם 50% ערבים וחרדים נהיה קצת יותר דומים לשכנים שלנו (לדוגמה טורקיה).

sogi, Shaz, OnTheVerge ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  5. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

כשיהיה פחות כסף גם לבטחון, השכנים שלנו עלולים להתפתות להנחית את המכה המסיימת.

טל51 אוהב/ת את זה.
  6. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

אני ואשתי חושבים על זה המון.
    הבעיה היא שקשה לעקור משפחה ולרדת ברמת (ובאיכות) החיים בהווה בגלל אקסטרפולציה עתידית...

HHH אוהב/ת את זה.
  7. TheNoob

TheNoob משתמש סולידי

בדיוק. אפשר פשוט לזרום כרגע עם הפנמה שיש מצב טוב שתעזבו עוד עשור או שניים.

8. mark18

mark18 משתמש ותיק

מאז מלחמת יום כיפור (לפני 50 שנה) לא הייתה מלחמה שסיכנה את קיום המדינה, לדעתי גם לא תהיה. אישית לא חושב שקיצוץ של כמה מיליארדים יוביל לקריסת צה"ל והמדינה. במקרה הקיצוני אפשר לסמוך על הדוד מאמריקה עם הצי השישי.

Ariel42 ו-משה אוהבים את זה.
  9. גילגמש

גילגמש משתמש בכיר

כן

youngpanther אוהב/ת את זה.
  10. EnsilZah

EnsilZah משתמש ותיק

Yup, a lot of people I studied and worked with already left, plenty of others including myself are looking for an opportunity.
    The melting of the demographic ice caps seems inevitable, but I guess I can wait until they ban bacon, that would be my porcine canary in the coal mine.
    But in the meanwhile I shall remain detached of politics and real estate and just observe as things slowly erode.

טל51, RustyJ ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  11. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

בצער רב וביגון עמוק,
    מדינת ישראל לא בדרך לאבדון היא באבדון, בלי שום קשר לחרדים.
    [החתום מטה לא ביביסט/שמאלן]

טל51, גילגמש ו-HHH אוהבים את זה.
  12. Shaz

Shaz משתמש בכיר

סך הכל נשמע עצוב מאוד

טל51 ו-HHH אוהבים את זה.
  13. The Man

The Man משתמש ותיק

כן. האוכלוסיה האיכותית במדינה בורחת לתל אביב וברגע שזהשזה יגמר היאהיא כבר לא תיהיה בארץ.

השלב הבא הוא מדינת עוני דתית והשלב האחרון והסופי הוא כיבוש הארץ בידי האוייבים.

אני אישית מקווה לעוף מפה כמה שיותר מהר

טל51, Lucy, Leo1 ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  14. גונן1900

גונן1900 משתמש ותיק

אוקי, בוא נעשה סדר, התחזית היא שב2050, עוד שלושים שנה כמובן, שזה פריטי מאצ' טיים, יהיו כאן 25% חרדים, לעומת 11% כיום,
    אז ככה:
    1. ההפרש בין 11% ל25% אינו כל כך מהותי.
    2. שיעור התעסוקה בקרב נשים חרדיות זהה פחות או יותר לשיעור התעסוקה אצל חילוניות, והוא עולה בהתמדה.
    3. חרדים אינם נמצאים בשירות הציבורי, בעוד הם כ11% באוכלוסיה, בשירות הציבורי אחוז החרדים כפי הנראה עומד על כ2% כולל נשים, אם נחשב גברים לבד ביחס לגברים, כנראה השיעור עומד על 0.5%, מה שבעצם מצביע על כך, שככל שיש יותר חרדים באוכלוסיה, יש פחות מה'איש השמן' כלומר המגזר הציבורי שחי על חשבון משלם המיסים, תיאורטית, ככל שיהיו יותר חרדים, והם לא ייכנסו יותר למגזר הציבורי, התוצאה תהיה שהחילונים יחיו יותר ויותר על חשבון החרדים, זאת בהנחה שאכן החרדים ישלמו מספיק מיסים כדי לסבסד את המגזר הציבורי.
    4. ארחיב עוד בנושא המגזר הציבורי, לפי ההערכות, המגזר הציבורי מונה היום לפחות 15% מכוח העבודה בישראל, כאמור, רובו המוחץ חילוני, עובדה פחות ידועה היא שבנתוני הלמ"ס לא מודדים את גופי הביטחון כצה"ל בתוך המגזר הציבורי, אם כוללים את צה"ל, אז מדובר בכ800 אלף איש, באיזור ה20% מכוח העבודה בישראל, קחו בחשבון שבצה"ל וגופי הביטחון אין חרדים-כמעט. כך שאם היום 20% מכוח העבודה בישראל ממומן על ידי החברה כולה, כשהחרדים אינם שותפים בו [בל נשכח שהשכר במגזר הציבורי גבוה מהממוצע במשק], אז כשהחרדים יהיו כאן 25%, אז העול של המגזר הציבורי - החילוני, יוטל יותר ויותר על כתפי החרדים.
    תראו את הנתונים כאן: https://www.themarker.com/career/civil-service/1.1789918
    5. במגזר החרדי ישנם תהליכי עומק, של פתיחות לשוק העבודה, המגזר החרדי משחרר המון עובדים לשוק ההייטק היום, קחו כתבה מהיום: בתוך 4 שנים עליה של למעלה מ50% בתעסוקת חרדים בהייטק, החרדים מהווים 3% מהעוסקים בהייטק כיום, רובם המוחץ פחות מגיל 28, והמגמה כל הזמן עולה למעלה וקיימת אצל הצעירים https://www.maariv.co.il/business/tech/Article-780223

אין לי כוח לכתוב עוד על זה, אבל לפי התגובות תקבלו:):):)

Jan Sobieski, טל51, נתן ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  15. ShDan

ShDan משתמש ותיק

אם החרדים יצטרכו באמת לעבוד (או לא יהיה אפשר יותר לסחוט כספים מהממשלה) הם פשוט יעבדו, כמו החרדים באמריקה. וגם הרב יוציא אישור להתגייס ולהילחם, כמו בימי יהושוע בן נון.

כרגע הם לא חייבים אז הם לא עושים

טל51, Fanta, Leo1 ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  16. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

יש לך אותה מסגרת של נתונים גם על האוכלוסיה הערבית?
    אפשר לדון האם לכלול את אילו שלא נחשבים תושבים "כרגע" ובהחלטה מדינית יכולים להיות כאלה

אחד שלא יודע אוהב/ת את זה.
  17. Adam Smith

Adam Smith משתמש ותיק

אני תוהה איך תרחיש כזה יכול לקרות כאשר הם תופסים את הממשלה בביצים כל עונה מחדש, ולא נראה תרחיש בו הם מחוץ לקואליציה. מי יחייב אותם לעבוד?

TheNoob ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  18. גונן1900

גונן1900 משתמש ותיק

איך תהיה פרנסה אם לא יעבדו? ההכרח גורם לחרדים לצאת לעבוד,
    אל תשכח שהם לא מתוקצבים כמו החילונים, הם מקבלים בלימודי בית ספר יסודי תקציב של כשליש מחילונים באופן יחסי, ובתקציבי ישיבות גבוהות הם מקבלים אחד חלקי עשר מאוניברסיטאות, ובבממוצע יש לחרדים לפחות פי 2 ילדים מלחילונים כשקצבת הילדים מפלה למעשה בכוונה בין ילד שלישי לבאים אחריו, אין לחרדים יכולת להתפרנס למעשה בלי לעבוד

טל51 אוהב/ת את זה.
  19. petit nicolas

petit nicolas משתמש ותיק

ישראל בדרך לאבדון מאז יום הקמתה. עברנו את פרעה נעבור גם את זה.

20. amit

amit משתמש בכיר

אני חושב שנטל המגזר הציבורי גדול בהרבה מנטל הקצבאות .
    ותחזיות כאלה יש גם לשנת 2000 וגם ל2020 , אין מה להתרגש.
    בעל שליטה בחברה , לפני שהוא רואה ממנה שקל משלם היום 17%מעמ ,25%מס חברות , 30%בעת משיכת דיבידנד , עוד ביטוח לאומי על כל העובדים שלו ,ארנונה ,אגרת שילוט ,היטלים היתרים ורשיונות , -אתה חושב שאחד כזה מודאג מעליית נטל המס ? :)

Benjamin Willard אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.