• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בדרך ליעד? השאלה מה היעד

private-investor-31

משתמש סולידי
דירוג
12
שלום לכולם,

אני קורא פה בפורום מספר שנים, צברתי הרבה מידע מהאתר ומכתיבה של אנשים פה, ועכשיו הגיע תורי לשתף את המסע שלנו.
אני חושב שלקח לי בערך שנתיים לצבור אומץ לכתוב את הפוסט הזה, אני מרגיש חשוף לחלוטין בשלב הזה - מפתיע עד כמה קשה להביא את עצמך לכתוב באנונימיות ברשת.

אני ואשתי עובדים מאוד קשה בהייטק כבר מספר שנים, אני יותר שנים, היא עשתה הסבה מתחום אחר לפני 7-8 שנים. שנינו באים מבית של מעמד בינוני גבוהה, הורים לא
עשירים ולא יותר מדי אמידים, אבל בגדול לשנינו לא היה חסר שום דבר רוב הילדות.

מצב משפחתי: זוג, בני 40 + 3 ילדים לא גדולים.
עובדים שכירים בהייטק.

נכסים:
דירה - 4 מליון.
קרן חרום מפוזרת בקרן כספית ואפיקים שיתנו נזילות תוך לכל היותר 3 חודשים, כ 120 אש״ח.
פנסיות: בקירוב 1.85 מליון. (חלק מנוהל עצמאית ב ira, חלק לא)
קה״ש בערך 450 אש״ח. (חלק מנוהל עצמאית ב ira, חלק לא)
מניות של מספר מקומות עבודה שונים שזמינות למכירה בשווי נקי של כ 850 אש״ח (לאחר מס, החישוב קצת מורכב כי חלק הוא מס פירותי וחלק הוני)
תיק מניות פרטי כ 500 אש״ח.

סה״כ נכסים: 7.7 מליון
בנוסף מניות חסומות שמחכות לשחרור (ב 4 השנים הקרובות בערך) בערך 2.5 מליון ש״ח, לפני מס. בקירוב 1.5 מליון אחרי מיסים.

התחייבויות:
משכנתא 1.2 מליון
הלוואות שונות 220 אש״ח בקירוב.

הכנסות:
שכר חודשי נטו 39 אש״ח.
בונוסים שנתיים, לאחר מס של כ 80 אש״ח
מענקי מניות שנתיים של 500-600 אש״ח, לפני מס.

הוצאות:
ממוצע חודשי של 38-40 אש״ח (כולל חופשות והוצאות ארוכות טווח שמחושבות ומחולקות)
מתוכן 3 אש״ח בהלוואה שמסתיימת עוד כחצי שנה.
4 אש״ח בהלוואה נוספת שמסתיימת עוד כשנה וחצי.
3 אש״ח בהלוואה שמסתיימת עוד כ 5.5 שנים
8 אש״ח במשכנתאות שמסתיימת בין 8 ל 18 שנים מהיום.
כולל הפקדות לקופות גמל להשקעה לילדים ביחד 1000 ש״ח בחודש (מעט יחסית לשאר הדברים..)

מטרות:
1. לעבור לבית פרטי - מחיר של בית חלומותינו באזורים שהיינו רוצים לגור בהם הוא סביב 7-8 מליון.
2. להיות מסוגלים להפסיק לעבוד עוד 10 שנים מהיום.
3. לטייל יותר בעולם, לעזור לילדים.

בעיות/לבטים:
1. היום אנחנו מכנסיים הרבה מאוד כסף בממוצע. אבל גם מוציאים הרבה, מאוד. אני לא נכנס לסיבות ולמקורות של ההלוואות - אבל 2 הראשונות
לא משתלמות לפרעון מוקדם, כנראה שגם המשכנתא לא.
ההלוואה השלישית ניתנת לפרעון מוקדם, כנראה שמעשית עוד כשנה נוכל לפרוע אותה אם לא יהיו הפתעות לרעה. השאלה אם כדאי, או לחילופין להשקיע את הכספים.

2. שתי המטרות הראשיות שלנו, די מתנגשות האחת עם השניה, לקנות בית - כלאמר להוציא עוד 4 מליון , נטו (כולל מיסים, שיפוצים, עורכי דין ויועצים שונים, רהיטים, וכל מה שמסביב שאפילו לא חשבנו עליו), זה הרבה מאוד כסף. בטח היום אבל גם עוד 5 שנים. מנגד לקנות בית גדול כשהילדים יהיו גדולים קצת חוטא למטרה..

3. המטרה של בית מתנגשת עם לבטים שיש לנו ב 5 השנים האחרונות לגבי, האם אנחנו רוצים להמשיך לגור בארץ, בגדול, כנראה שנוכל כלכלית להשתכר כמשפחה יותר טוב (יחסית לעלות מחיה) אם נעבור לחו״ל, גם אם רק אני אעבוד בפועל. מצד אחד מאוד אוהבים את המדינה, מצד שני לא ברור האם זה המקום שהוא העתיד לילדנו להקים בו את המשפחות שלהם בעתיד.

קניית בית: (ומכירת הדירה הקיימת)
המניות שיש לנו כבר ואלו שאמורים לקבל אמורות להיות שוות תוך 5 שנים כ 4 מליון נטו (ללא התחשבות בעליית שער, או ירידת שער),
כלאמר נוכל להתקדם לבית בצורה בטוחה כבר אז, או אפילו קצת קודם, כי בכל מקרה לא צריך לשים את כל הכסף מיד על השולחן.
בנוסף - הציפייה עד אז לחסוך עוד כ 500-600 אש״ח מהשכר ומהבונוסים שנקבל, ככל שהכל יהיה בסדר. מנגד זה אומר שבאותו שלב
נשאר כלל בלי החלק ״ההוני״ בהון שלנו אם נלך על צעד זה של בית.

פרישה מוקדמת:
כדי לפרוש ולשמור על רמת החיים שלנו אנחנו צריכים בקירוב . כלאמר כ 350 אשח שנתי. לאחר מס, משהו כמו 450 לפני מס רווחי הון? מתוך הנחה שעד אז סגרנו את המשכנתא.
אם המטרה שלנו להגיע למצב שהחסכונות לא יאזלו לעולם, אז ננסה לעבוד לפי כלל של 3% משיכה מהתיק = משמע צריכים תיק ״ממוסה ברוטו של 15 מליון בשביל זה)
בחשבון שלי, שהוא מאוד פשטני ומאוד ״שמרני״ כדי לא לפספס, יוצא שגם אם לא נקנה בית, כנראה שיהיה לנו מאוד מאוד קשה להגיע לשם עוד 10 שנים, אם מניחים שהמניות לאו דווקא עולות.

3% זה שמרני מדי, אפשר לדבר על 4% משיכה מתיך לנצח? 450 אש״ח משיכה שנתי דורש:
15 מליון לפי 3%
12.9 מליון לפי 3.5%
11.25 מליון לפי 4%

אולי בכלל לנצח לא מעניין - אלא למשוך את החלק הזה רק עד הפרישה הרשמית + כמה שנים (בתור בטחון) ואז הפנסיה תכסה על החלק החסר?

ראיונות, המלצות, חוות דעת, על המסע שלנו עד כה - והיעדים הבאים?

- אלא למשוך את החלק הזה רק עד הפרישה הרשמית + כמה שנים (בתור בטחון) ואז הפנסיה תכסה על החלק החסר?
נכון. יש לכם צבירות יפות בפנסיות. אפשר לשקול להתחיל למשוך קצבה מהן לפני גיל הפרישה הרשמי.

קודם כל תודה על השיתוף ובהצלחה!
התחייבויות:
משכנתא 1.2 מליון
כולל הפקדות לקופות גמל להשקעה לילדים ביחד 1000 ש״ח בחודש (מעט יחסית לשאר הדברים..)
2. שתי המטרות הראשיות שלנו, די מתנגשות האחת עם השניה, לקנות בית - כלאמר להוציא עוד 4 מליון , נטו (כולל מיסים, שיפוצים, עורכי דין ויועצים שונים, רהיטים, וכל מה שמסביב שאפילו לא חשבנו עליו), זה הרבה מאוד כסף. בטח היום אבל גם עוד 5 שנים. מנגד לקנות בית גדול כשהילדים יהיו גדולים קצת חוטא למטרה..
מה מסלול קופת הגמל לילדים? מה התשואה? ולמה לנהל את זה בקופת להשקעה ולא כחלק מהתיק הפרטי? לא חבל על דמי הניהול?
יכול להיות שתשקיעו יותר כסף בילדים אם תבטלו את ההשקעה בילדים ותכסו משכנתא+משכנתא עתידית מהר יותר. (או לחלופין את העתידית מראש תיקחו משכנתא בתנאים טובים יותר - כי אתם מסוגלים לשלם 1000 שקלים יותר בחודש).

הי. תודה על השיתוף.

בד"כ יכולת לפרוש בגיל צעיר (נניח עד 45) למשפחה בה זוג שכירים מגיעה רק בעזרת השקעות יוצאות דופן (הכוללות סיכונים לא מבוטלים).
יוצא דופן לכך, היא משפחה החייה באולטרה קמצנות ורמת חיים נמוכה ביותר - אז תתכן אפשרות לפרוש בגיל צעיר ואפילו להעלות את רמת החיים בשלב כלשהו.

לצערי זה לא המקרה אצלכם. ההון שלכם רחוק מסף יכולת פרישה. גם אני חוטא ומתבשם בסכומים גדולים של סה"כ נכסים וכד' אבל אין משמעות לשווי הדירה למגורים שלכם וכן יש צורך להתייחס נטו לשווי נכסים מסויימים בתנאים מסויימים.

יחד עם זאת, אם ימשיכו השנים הטובות של התשואות ושל המשכורות, לא מן הנמנע שתתקדמו יפה לפרישה מוקדמת לכיוון גיל 50 שזה יפה ומכובד מאוד.

בהצלחה!

פרישה מוקדמת:
כדי לפרוש ולשמור על רמת החיים שלנו אנחנו צריכים בקירוב . כלאמר כ 350 אשח שנתי. לאחר מס, משהו כמו 450 לפני מס רווחי הון? מתוך הנחה שעד אז סגרנו את המשכנתא.
אם המטרה שלנו להגיע למצב שהחסכונות לא יאזלו לעולם, אז ננסה לעבוד לפי כלל של 3% משיכה מהתיק = משמע צריכים תיק ״ממוסה ברוטו של 15 מליון בשביל זה)
אני לא כ"כ מבין את המשפט (אולי משהו חסר בו), אבל:
1. 350,000 שנתי להוצאות לא כולל מגורים, נכון? אם כן, אז השווי הכולל שאתה מחשיב צריך לא לכלול את מחיר הדירה בה תגורו..
2. אם תקנו את בית החלומות שלכם ב- 7-8 מליון (וואו), אז אני מניח שהוא יוביל להוצאות גדולות יותר גם בשגרה (מעבר להוצאות קנייה שיגדלו, שיפוץ יקר יותר, יותר ריהוט וכו'). נסו לקחת את זה בחשבון
3. בתור מישהו במצב יחסית דומה (נשוי+3, נושק ל- 40) הייתי מנסה להוריד הוצאות. מצד שני, לא הבנתי אם ההלוואות שלכם (שעולות לכם 18,000) נכללות בהוצאות החודשיות? כי אם כן, ההוצאות שלכם הן 20,000 לחודש, כלומר תצטרכו בשנה 240,000 ולא 350,000, אז מה הפער?
בכל מקרה בהצלחה!

פה קבור הכלב.
אתה צודק, בטווח הקצר. מנגד הכל מתיישר בחצי השנה הקרובה ובנוסף הבונוס השנתי מכסה על ההפרש. (לא אידיאלי אבל לא נורא. )
בכל מקרה אני חושב שאני כולל הרבה הוצאות שהן לא שוטפות אלא מחלוקות לפי אורך השנים שלהן ככה שהזך הכל הוא קצת יוטה כלפי מעלה.

אין זפק שהייתי שמח להוציא פחות:)

קודם כל תודה על השיתוף ובהצלחה!

מה מסלול קופת הגמל לילדים? מה התשואה? ולמה לנהל את זה בקופת להשקעה ולא כחלק מהתיק הפרטי? לא חבל על דמי הניהול?
יכול להיות שתשקיעו יותר כסף בילדים אם תבטלו את ההשקעה בילדים ותכסו משכנתא+משכנתא עתידית מהר יותר. (או לחלופין את העתידית מראש תיקחו משכנתא בתנאים טובים יותר - כי אתם מסוגלים לשלם 1000 שקלים יותר בחודש).
הילדים במסלולים הכי מנייתים שאפשר כמובן.
כנראה שיכול להיות קצת יותר זול לנהל לבד אבל זה דורש עוד משהו להתעסק איתו ולא הייתי רוצה לערבב את התיקיםמשל הילדיםמעם התיק הסחיר.

בתיק הסחיר, אני לצערי לפעמים לוקח סיכונים מיותרים. לרוב זה בסדר כי זה כסף "בצד" וזה מסתדר לאורך זמן, אבל לא הייתי רוצה לקחת את הסיכונים בכסף שהוא צבוע לילדים אץויש פוטנציאל שירצו אותו בעוד 10 15 שנה. (הכל פתיר אם מתנהלים לבד, אבל פה אני משלם ביודעין על השקט הנפשי, מפני עצמי)

סיבה נוספת ללמה קופת גמל להשקעה היא שאם נצליח לעזור לילדים כשיגדלו מהחשבון השוטף שלנו (היה ולא נפרוש) ונלמד אותם התנהלות פיננסית נכונה אז אולי יש סיכוי שהם יחזיקו את הקופות עד גיל 60 שלהם וזה כבר יהיה משנה חיים ממש קדימה.

הי. תודה על השיתוף.

בד"כ יכולת לפרוש בגיל צעיר (נניח עד 45) למשפחה בה זוג שכירים מגיעה רק בעזרת השקעות יוצאות דופן (הכוללות סיכונים לא מבוטלים).
יוצא דופן לכך, היא משפחה החייה באולטרה קמצנות ורמת חיים נמוכה ביותר - אז תתכן אפשרות לפרוש בגיל צעיר ואפילו להעלות את רמת החיים בשלב כלשהו.

לצערי זה לא המקרה אצלכם. ההון שלכם רחוק מסף יכולת פרישה. גם אני חוטא ומתבשם בסכומים גדולים של סה"כ נכסים וכד' אבל אין משמעות לשווי הדירה למגורים שלכם וכן יש צורך להתייחס נטו לשווי נכסים מסויימים בתנאים מסויימים.

יחד עם זאת, אם ימשיכו השנים הטובות של התשואות ושל המשכורות, לא מן הנמנע שתתקדמו יפה לפרישה מוקדמת לכיוון גיל 50 שזה יפה ומכובד מאוד.

בהצלחה!
לצערי נראה שאתה צודק. כמה שמתרחקים מעל 45 ככה הסיכוי גדל. אבל 50 נראה באמת כמשימה מאוד קשה.

אולי לא כתבתי בהודעה המקורית, אבל הלבטים נגד זה הם בכיוון של מה נעשה אם לא נעבוד.. כלאמר היכולת לפרוש היא מאוד חשובה אבל לא בטוח שהיא באמת חלום (מעבר לעל הנייר..)

אני לא כ"כ מבין את המשפט (אולי משהו חסר בו), אבל:
1. 350,000 שנתי להוצאות לא כולל מגורים, נכון? אם כן, אז השווי הכולל שאתה מחשיב צריך לא לכלול את מחיר הדירה בה תגורו..
2. אם תקנו את בית החלומות שלכם ב- 7-8 מליון (וואו), אז אני מניח שהוא יוביל להוצאות גדולות יותר גם בשגרה (מעבר להוצאות קנייה שיגדלו, שיפוץ יקר יותר, יותר ריהוט וכו'). נסו לקחת את זה בחשבון
3. בתור מישהו במצב יחסית דומה (נשוי+3, נושק ל- 40) הייתי מנסה להוריד הוצאות. מצד שני, לא הבנתי אם ההלוואות שלכם (שעולות לכם 18,000) נכללות בהוצאות החודשיות? כי אם כן, ההוצאות שלכם הן 20,000 לחודש, כלומר תצטרכו בשנה 240,000 ולא 350,000, אז מה הפער?
בכל מקרה בהצלחה!
החשבון בגדול אומר שבלי משכנתא צריכים בקירוב 30 חודשי להשאר באותה רמת חיים. אתה צודק שבהנתן מכבר לבית גדול יותר צריך לקחת עלויות אחזקה שוטפות גדולות יותר. בכל מקרה גם פץאפשרות של לא חעבוד וגם בית גדול זה דברים שמתנגשים, אז כנראה שלא רלוונטים.

ההלוואות נכללות בהוצאות החודשיות, בערך 7 אלף מההלוואות ירד בשנה וחצי הקרובות ועוד 3 לאחר עוד 4 שנים. מה שישאיר רק את המשכנתא של כ 8.

לגבי להוריד הוצאות שוטפות, אני לא בטוח שאני רוצה כל עוד אני לא חייב.. אני רוצה לאמר שאנחנו מתנהלים באחריות רוב הזמן, אבל כן חשוב לי לאמר שהמטרה היא לחיות ברמת חיים טובה, ורק אחר כך שאר הדברים, לכן לעלות בהוצאות זה משהו שאני מאוד מנסה להמנע ממנו לאורך זמן גם כשיש עדכוני שכר אבל לרדת מאוד קשה, כשלא חייבים.

בנטרול ההלוואות הקצרות אנחנו ברמת הוצאות של בערך 32 33 חודשי, שזה לא מרגיש לי המון למשפחה של 5 נפשות (מתוכן 3 ילדים לא גדולים).

מה גם שהיה ונפרוש מעבודה הרכב ההוצאות יגדל כנראה פחות ממשפחות אחרות היות ושנינו עובדים הרבה מאוד מהבית (מה שמייצר עודף עלויות בשוטף למול עבודה מהמשרד)

החשבון בגדול אומר שבלי משכנתא צריכים בקירוב 30 חודשי להשאר באותה רמת חיים. אתה צודק שבהנתן מכבר לבית גדול יותר צריך לקחת עלויות אחזקה שוטפות גדולות יותר. בכל מקרה גם פץאפשרות של לא חעבוד וגם בית גדול זה דברים שמתנגשים, אז כנראה שלא רלוונטים.

ההלוואות נכללות בהוצאות החודשיות, בערך 7 אלף מההלוואות ירד בשנה וחצי הקרובות ועוד 3 לאחר עוד 4 שנים. מה שישאיר רק את המשכנתא של כ 8.

לגבי להוריד הוצאות שוטפות, אני לא בטוח שאני רוצה כל עוד אני לא חייב.. אני רוצה לאמר שאנחנו מתנהלים באחריות רוב הזמן, אבל כן חשוב לי לאמר שהמטרה היא לחיות ברמת חיים טובה, ורק אחר כך שאר הדברים, לכן לעלות בהוצאות זה משהו שאני מאוד מנסה להמנע ממנו לאורך זמן גם כשיש עדכוני שכר אבל לרדת מאוד קשה, כשלא חייבים.

בנטרול ההלוואות הקצרות אנחנו ברמת הוצאות של בערך 32 33 חודשי, שזה לא מרגיש לי המון למשפחה של 5 נפשות (מתוכן 3 ילדים לא גדולים).

מה גם שהיה ונפרוש מעבודה הרכב ההוצאות יגדל כנראה פחות ממשפחות אחרות היות ושנינו עובדים הרבה מאוד מהבית (מה שמייצר עודף עלויות בשוטף למול עבודה מהמשרד)
עוד דבר - עלות בית של 7 8 זה כולל הכל. זה פחות מזה עלות של בית, עדיין הרבה מאוד כסף מבחינתי, אבל חשוב לזכור שמיסים ויועצים ושיפוץ הם חלק לא מבוטל פה.

בהתייחס לכותרת השרשור שלך, ובהינתן הפרטים הנוספים שרשמת מתחת - נראה לי שאת היעד הכי חשוב לא רשמת, אבל אתם מגשימים יום יום
הכנסות:
שכר חודשי נטו 39 אש״ח.
ממוצע חודשי של 38-40 אש״ח
היעד של להוציא את מירב ההכנסה כל חודש בחודשו :)
אז נכון שהרזולוציה שלך מטעה, כי כלולים בה החזרי הלוואות וחסכונות מצד אחד ובונוסים שנתיים ומענקי מניות מצד שני.
אני בטח לא יכולה לדעת מה בסופו של דבר אחוז ההוצאות השנתי מסך ההכנסות, אבל כדאי לכם לבדוק אם רמת חיים גבוהה בהווה היא לא המטרה מספר אחת שלכם הלכה למעשה, על פני היעדים העתידיים שרשמת.
מטרות:
1. לעבור לבית פרטי - מחיר של בית חלומותינו באזורים שהיינו רוצים לגור בהם הוא סביב 7-8 מליון.
2. להיות מסוגלים להפסיק לעבוד עוד 10 שנים מהיום.
3. לטייל יותר בעולם, לעזור לילדים.
המטרה הראשונה, קניית בית יקר מאד למגורים, אמורה להיות ממש בקרוב כדי שלא תמצאו את עצמכם לבד בבית גדול תוך מספר שנים קטן.
זה אומר שמכל הנכסים הקיימים שלכם צריך לנטרל את הפנסיות, ואת התיק המנייתי כדאי להעביר לנכסים סולידים שמתאימים לטווח הקצר. וגם ההתחיבויות הקיימות שלכם יפחיתו מההון העצמי לצורך הקניה.
זה גם אומר לקחת משכנתא ענקית חדשה, שזה בטח לא יעזור למטרה מס' 2 - פרישה תוך עשור. (והנחה שלי, אולי אני טועה, אתם תשקיעו הרבה כסף לאורך השנים בבית הזה כדי שימשיך להיות בית חלומות).
המטרה השלישית קצת אמורפית, זאת מטרה משותפת לרוב האנשים. כדאי להגדיר יותר את המונח "לטייל יותר" (כמה יותר מעכשיו? כמה יגדיל הוצאה שנתית בסעיף הזה?) וכדאי להגדיר עזרה לילדים ולכמת. השכלה מלאה כולל הוצאות קיום? חתונות מפוארות? הון עצמי לדירה? עזרה עם הנכדים? עזרה לנכדים (פתיחת חסכון?).

לא ייעוץ לא המלצה ואין לי רישיון או השכלה פורמלית בנושא.

1. אני לא מאמין בלהגיד לכם על מה להוציא ועל מה לא, אבל יש לזה מחיר בנוגע לפרישה.
2. הדריה הרי לא מניבה שכירות ואתם לא מתכננים למכור אותה, לכן כפי שציינו פה אני חושב שהיא לא צריכה להלקח בחשבון לצורך פרישה, אם אתם מוציאים 30 בחודש לא כולל שכ״ד אז אתם צריכים נכסים שיותר קרובים ל10 מיליון, לא כולל הדירה.
4. דובר בפורום רבות אבל אני לא חושב ש3% זה שמרני, אשמח אם יתקנו אותי.
5. בפרישה בפנסיה, אני לא בטוח כמה יצבר לכם, אבל תבדקו מה יהיהו הקצבאות שלכם, לא בטוח שהן יכסו את ההוצאות.
6. לא תשתעממו ב15 שנים שבהן תהיו בפנסיה עד הפנסיה ? מבוגרים בגילאי 70 משתעממים, צריך גם לקחת את זה בחשבון, אם יש לכם מטרה של קריירה שנייה, כמו למשל להקים איזה עסק שלא מכניס כמו הייטק אבל יעזור לכם פיננסית זה יכול להיות רעיון מאוד טוב.
7. אם תורידו את הפנסיה ואת הדירה, יש לכם באזור השני מיליון שח, אתם צריכים בערך 8 מיליון לבית, ואז עוד בערך 10 מיליון לפי 4% , או יותר לפי אחוזים אחרים, בשביל ההוצאות שלכם. כרגע יש לכם בערך 4.5 בלי הפנסיות וההתחייבויות, כלומר עוד כמעט 14 מיליון שח. וכפי שאמרתי בעיני 3% זה לא כזה שמרני. אשמח שיתקנו אותי.
תודה על המענה.

אני חושב שאולי לא הבנו אחד את השני בכמה נקודות.
1. לקנות בית זה במקום דירה. זה דורש תובפת של 3 4 מליון.
2.פרישה מוקדמת זה במקום בית. זה דורש באמת 10 אוחי אפילו לכיוון 12 מליון בנוסף לדירה. לא כולל הקרן פנסיה והקהש..
יש פה כרגע בכיוון 2 ובאמת נראה שיהיה קשה (בהיעדר תשואות פנומנליות במניות שלא ניתןצלבנות על זה כמובן) לעלות מ 2 ל 10 ב 10 שנים...

אם כי הכסף שיש היום במניות הוא בפועל הרבה יותר מהנטו כל עוד לא מוכרים את המניות. אם מוכנים לקחת את הסיכון במניות של החברות שיש לנו מהן הרבה מניות לעוד עשור זה יכול לעבוד. (כמובן שגם הסיכון יכול להתממש...)

השאלה הגדולה היא באמת מה שהעלתה בנקודה 6... אם נפרוש מה נעשה. על זה אין לי תשובה טובה לצערי, בטח לא מעבר לתשובה הבנאלית של נטייל בעולם. כי זה ימאס אחרי שנה גג שנתיים לדעתי. אנחנו גם די אוהבים את העבודות אבל כאמור עובדים די קשה כבר תקופה, ובכלוב הזה אין חצי רגל בפנים חצי בחוץ..

לפי מה שהבנתי אז בכל מקרה אתם מתכננים להמשיך לעבוד עוד 10 שנים ואז רוצים להיות מסוגלים לפרוש אם תרצו.
כבר היום עם החסכונות שיש לכם פלוס גלגול משכנתא אתם יכולים למכור את הדירה ולרכוש את בית החלומות שלכם. לקנייה כזו אתם יכולים להתייחס כמו השקעה בנדלן ולכן היא לא באמת תפגע ביכולת שלכם לפרוש כשתרצו.
דווקא המניות שיש לכם ממקומות העבודה זו השקעה עם סיכון לא מבוטל כי מדובר בחלק משמעותי של הנכסים שלכם שמושקע במספר מאוד מצומצם של מניות. על זה אתם צריכים לעשות חושבים אם הסיכון מתאים לכם.
אני ועוד כמה חברים טובים חשבנו בנקודת זמן מסוימת שאנחנו מיליונרים בזכות המניות והאופציות שצברנו מהעבודה ויום בהיר אחד גילינו שהכסף החלומי הזה התאדה כשמניות החברה צנחו.

היעד של להוציא את מירב ההכנסה כל חודש בחודשו
זו קצת הגזמה…
הם מוציאים כ- 55% מההכנסה שלהם. וחוסכים כ- 45% מההכנסה החודשית.
אני מניחה שזה גם לא כולל את החיסכון הפנסיוני שלהם והקה״ש. במקרה כזה אחוז החיסכון אפילו גדול יותר.
בנוסף, לדעתי, חשוב להבין מה מקור ההלוואות הקצרות, והאם הן הלוואות צרכניות או לא.

ממוצע חודשי של 38-40 אש״ח (כולל חופשות והוצאות ארוכות טווח שמחושבות ומחולקות)
מתוכן 3 אש״ח בהלוואה שמסתיימת עוד כחצי שנה.
4 אש״ח בהלוואה נוספת שמסתיימת עוד כשנה וחצי.
3 אש״ח בהלוואה שמסתיימת עוד כ 5.5 שנים
8 אש״ח במשכנתאות שמסתיימת בין 8 ל 18 שנים מהיום.

לפי מה שאני מבינה ההוצאה החודשית *שלכם* זה בסביבות 19-20,000₪.
יש לכם עוד 10,000₪ בחודש הוצאות על הלוואות (קצרות).
ועוד 8,000₪ משכנתא.

את המשכנתא אני לא מחשיבה כהוצאה רגילה. חלקה הגדול זה חיסכון ורק החלק של הריבית זו הוצאה. בכל מקרה אני אישית לא מתייחסת אליה כהוצאה צרכנית טהורה. זו הוצאה על דיור +השקעה (בנדל״ן). לכן אם לא לוקחים בחשבון את מחיר הדירה (כמו שחלק כאן הציעו) אין גם מה להתייחס להוצאה על הדיור (ואם מתייחסים להוצאה על הדיור אפשר להכניס את מחיר הדירה לחישוב ההון).

השאלה הגדולה היא האם ההלוואות הקצרות שלכם מקורן בהוצאה צרכנית או שזה היה חלק מההלוואות שלקחתם לצורך רכישת הדירה לדוגמה.
אם זו הייתה הוצאה צרכנית (לדוגמא רכשתם רכב ולקחתם הלוואה, עשיתם טיול גדול ולקחתם הלוואה, נכנסתם למינוס ולקחתם הלוואה… מקווה שהעיקרון של ההבדל מובן) במקרה כזה, ההוצאה הזו חייבת להיכנס כחלק מההוצאה החודשית הרגילה שלכם. ואז ההוצאה החודשית שלכם היא 30,000₪ (מינימום!!).

לעומת זאת אם ההלוואות הקצרות הן חלק מההלוואות שלקחתם לצורך קניית הדירה, או לצורך השקעה אחרת (נניח כמו הלוואת מרג׳ין), או אם ההלוואות הללו היו עזרה (חד פעמית) למישהו אחר (לדוגמא למשפחה). במקרה כזה אני חושבת שלא יהיה נכון להכניס אותן כחלק בלתי נפרד מההוצאה החודשית שלכם. וההוצאה החודשית שלכם (20,000₪) למשפחה של חמש נפשות, שמרוויחים כמו שאתם מרווחים היא יפה בהחלט.

נערך לאחרונה ב:
You buy furniture. You tell yourself, this is the last sofa I will ever need in my life. Buy the sofa, then for a couple years you're satisfied that no matter what goes wrong, at least you've got your sofa issue handled. Then the right set of dishes. Then the perfect bed. The drapes. The rug. Then you're trapped in your lovely nest, and the things you used to own, now they own you.

-chuck palahniuk

זו קצת הגזמה…
הם מוציאים כ- 55% מההכנסה שלהם. וחוסכים כ- 45% מההכנסה החודשית.
התייחסתי לנתוני הנטו כפי שהפות"ש בחר לרשום. כתבתי שאני לא יודעת לחשב מענקי מניות ובונוסים שנתיים כחלק מההכנסות החודשיות. אולי היה מתאים יותר לתת נתונים שנתיים על פני חודשיים בגלל התוספות האלו.
לגבי חסכון של 45%, לא ראיתי נתון כזה. בתוך רשימת ההוצאות כלולים החזרי הלוואות ומשכנתא וכן חסכון של 1000 ש"ח בחודש לכל הילדים.
יכול להיות שהדרך בה הפות"ש מציג את הנכסים ואת התזרים מקשה עליי להבין אם היעדים ריאלים או לא, כולם או חלק מהם.

בהתייחס לכותרת השרשור שלך, ובהינתן הפרטים הנוספים שרשמת מתחת - נראה לי שאת היעד הכי חשוב לא רשמת, אבל אתם מגשימים יום יום

היעד של להוציא את מירב ההכנסה כל חודש בחודשו :)
אז נכון שהרזולוציה שלך מטעה, כי כלולים בה החזרי הלוואות וחסכונות מצד אחד ובונוסים שנתיים ומענקי מניות מצד שני.
אני בטח לא יכולה לדעת מה בסופו של דבר אחוז ההוצאות השנתי מסך ההכנסות, אבל כדאי לכם לבדוק אם רמת חיים גבוהה בהווה היא לא המטרה מספר אחת שלכם הלכה למעשה, על פני היעדים העתידיים שרשמת.

המטרה הראשונה, קניית בית יקר מאד למגורים, אמורה להיות ממש בקרוב כדי שלא תמצאו את עצמכם לבד בבית גדול תוך מספר שנים קטן.
זה אומר שמכל הנכסים הקיימים שלכם צריך לנטרל את הפנסיות, ואת התיק המנייתי כדאי להעביר לנכסים סולידים שמתאימים לטווח הקצר. וגם ההתחיבויות הקיימות שלכם יפחיתו מההון העצמי לצורך הקניה.
זה גם אומר לקחת משכנתא ענקית חדשה, שזה בטח לא יעזור למטרה מס' 2 - פרישה תוך עשור. (והנחה שלי, אולי אני טועה, אתם תשקיעו הרבה כסף לאורך השנים בבית הזה כדי שימשיך להיות בית חלומות).
המטרה השלישית קצת אמורפית, זאת מטרה משותפת לרוב האנשים. כדאי להגדיר יותר את המונח "לטייל יותר" (כמה יותר מעכשיו? כמה יגדיל הוצאה שנתית בסעיף הזה?) וכדאי להגדיר עזרה לילדים ולכמת. השכלה מלאה כולל הוצאות קיום? חתונות מפוארות? הון עצמי לדירה? עזרה עם הנכדים? עזרה לנכדים (פתיחת חסכון?).
אתה צודק לגבי הבית. אין ערך בבית גדול במיקום סבבה בגיל 60 כשהילדים גדולים ולא בבית.

היום בית גדול זה אומר לקחת משכנתא ענקית ולנצל את כל מה שאינו פנסיה וקהש בגדול,וזה מפחיד... אפשרי וכנראה בסדר אבל מפחיד.. כי היום אנחנו מרוויחים יפה, אף אחד לא מבטיח שנשמור על זה בעוד שנתיים או 5... ( בבנחה שאני מנטרל את האגו על כמה אנחנו מוכשרים והטופ של המקצועות שלנו, כי זה סובייקטיבי למדי..)

על כן הדילמה, אני בעיקר פורק פה ובוחן רעיונות לא קונבנציונליים, כי ברור שאף אחד לא יבטיח שאני או אשתי נהיה מועסקים בדכר סבבה עוד 3 שנים.

התייחסתי לנתוני הנטו כפי שהפות"ש בחר לרשום. כתבתי שאני לא יודעת לחשב מענקי מניות ובונוסים שנתיים כחלק מההכנסות החודשיות. אולי היה מתאים יותר לתת נתונים שנתיים על פני חודשיים בגלל התוספות האלו.
לגבי חסכון של 45%, לא ראיתי נתון כזה. בתוך רשימת ההוצאות כלולים החזרי הלוואות ומשכנתא וכן חסכון של 1000 ש"ח בחודש לכל הילדים.
יכול להיות שהדרך בה הפות"ש מציג את הנכסים ואת התזרים מקשה עליי להבין אם היעדים ריאלים או לא, כולם או חלק מהם.
אנחנו מכניסים כ 39 חודשי מהשכר בלבד.

בונוסים ומניות זה בנוסף.

ללא עליית ערך המנייה זה יוצא חסכון של בקירוב 50 אחוז מההכנסה ברוטו.
יש יתרון מובהק לעליית ערך המניה (כי מררויחים עליה על חשבון מס הכנסה שלא משלמים המכירה)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 41
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
J האם אני בדרך לכלא? מיסים 17
NightStyle פריצת דרך בהיתוך גרעיני מבוקר, בדרך למקור אנרגיה אינסופי וירוק אוף טופיק 12
S עמלות בנקים בדרך בהעברת SWIFT - אחוזים או FIXED? שוק ההון 6
א רכב למשפחה בדרך מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
N היומן שלי בדרך לדירה יומני מסע אישיים 17
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
ת רכישת קריפטו והעמלות בדרך - מכסף פיאט ועד לארנק הקר השקעות אלטרנטיביות 19
O אינפלציה בדרך - איך מתמודדים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
א חלומות קטנים. הרבה תפילות בדרך. יומני מסע אישיים 67
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
D משקיע בדרך לפנסיה שוק ההון 4
T האם ישראל בדרך לאבדון? אוף טופיק 404
T בדרך למגורים - כמה דירות להשקעה מול שוק ההון נדל"ן 61
M מס רווחי הון - בדרך למטה ? שוק ההון 39
ש בקשה להדרכה פרקטית בדרך להשקעת כספי הפנסיה והקרנות שוק ההון 14
I הקרבות בדרך לעצמאות כלכלית אוף טופיק 4
ימבו סדר במוצרים פנסיונים | עצמאי בדרך לעצמאות כלכלית שוק ההון 13
ט אומנם לא פרישה מוקדמת - אבל ממש בדרך לשם! פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
חסכונית חסכונית בדרך לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 76
N זוג+1 בדרך לחיים טובים יותר יומני מסע אישיים 39
tpr חוזרים לארץ, בדרך לפנסיה מוקדמת יומני מסע אישיים 53
נ פרוד טרי, בדרך לגירושין מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 16
ayeletavr מכשולים בדרך לעצמאות כלכלית - הרהורים פילוסופיים לקראת שבת יומני מסע אישיים 178
א פריצת דרך קטנה בדרך לפישוט חפצים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 10
ש זוג+3 ילדים בדרך אל החופש?! יומני מסע אישיים 17
Roi האם אנחנו בדרך לפאשיזם חדש ? אוף טופיק 63
H אולי פשוט נבחר בדרך הפשוטה ... פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
מתכנת עדכון אישי: שלב שני בדרך המובילה לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 34
Jane Doe עידכון בג"ץ IRA - בדרך לניצחון, ותודה להראל פרימק שהביאנו עד הלום צרכנות פיננסית 26
C "בדרך הנכונה" אבל עדיין משהו חסר יומני מסע אישיים 40
yossik Windows 10 - השידרוג החינמי בדרך אבל יש גם חסרונות אוף טופיק 57
c881 רוכב על אופניים? רוצה לבלות במורזין? להרוויח קצת כסף בדרך? אוף טופיק 0
O עיכוב בדרך אל החופש יומני מסע אישיים 15
ב הרגשה של הקרבת ההווה בשביל העתיד או איך להצליח להנות מהדרך ולא רק לחכות ליעד יומני מסע אישיים 8
A שינוי תמהיל בשנים שלקראת הגעה ליעד ההשקעה שוק ההון 28
א תיק ההשקעות שלי הגיע ליעד שוק ההון 9
Z זה כבר נהיה סטנדאפ, השאלה היא על מי צוחקים. פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 14
Z פיצויים: למשוך או לא למשוך? זאת השאלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
ק תסלחו לי על השאלה הפשוטה, פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
D משכנתא: פיתוי או לא פיתוי, זו השאלה. נדל"ן 15
S לתכנת או לא לתכנת זאת השאלה התפתחות אישית 22
יהודה שוורץ ספריית השאלה - אנגלית אוף טופיק 6
Y להיכנס או לא להיכנס, זו השאלה שוק ההון 311
ע צמוד מדד או לא? זאת השאלה! שוק ההון 2
ל השאלה הכי כללית על השקעה בנדל"ן נדל"ן 46
T מחפשת , למסירה או השאלה , עגלת אחים: מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
O תואר או לא תואר - זאת השאלה! התפתחות אישית 23

נושאים דומים

Back