• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אנשים שבקשיים בעקבות הקורונה

בשנות החמישים היו משכירים חדר לדייר

אין שום חוק שנותן לך ביטוח אם הפדיונות שלך אפסיים. עסקים רבים (וגם אנשים פרטיים) לא התכוננו מראש ל- unknown unknowns ועכשיו מתלוננים שמגיע להם. החוק במדינה מפורסם באינטרנט, גם היכולת להפעיל תקנות לשעת חירום היה ידוע מראש. כשאתה פותח עסק אתה אמור לדעת שהממשלה יכולה להתחלף, המצב הבטחוני, המצב הכלכלי, אופן גביית המסים, התקנות של ביטוח לאומי, דרך הגשת הדוחות לרשויות והמס ועוד מליון דברים אחרים. וכן, אתה גם אמור לדעת שייתכן ויצוצו דברים שלא תחשוב עליהם מראש או שלא היית יכול לדמיין אותם מראש. לכן צריך להחזיק המון כסף נזיל (או חצי נזיל) בצד למקרי חירום.
זה כל הקטע בפתיחת עסק - מצד אחד יש הזדמנות להרוויח המון, מצד שני יש המון אי ודאות. פתיחת עסק זאת השקעה בסיכון גבוה בהגדרה. פתאום נופלים במשהו שלא חשבו עליו ורוצים כסף מהמדינה.
אתה מדבר על בדיה כלשהי
אני מדבר על המציאות
זה מחוקק וזכותי לערער גם על חוק קיים וגם לדאוג לחוקק חוק שלא קיים

אתה יכול להמשיך לכופף את הצוואר שלך כלפי המדינה

"זה כל הקטע בפתיחת עסק"
שאלה אישית אבל באמת
הקמת פעם עסק ותיחזקת אותו במשך כמה שנים במדינת ישראל?

אני אתרום את נסיוני
החוקים שהיו כשפתחתי את עסקיי הינם חוקים אחרים היום
משמע משנים לי את החוקים תוך כדי משחק
אני לא מתלונן, אני זורם ו"מקפץ" על המשוכות

אבל כאשר שמים גדר תייל, כזאת שאפילו פוצעת (קונסת) אותך אם תנסה לפתוח את דלת העסק שלך
את הדלת ששילמת על האחזקה שלה, אתה הקרקע עליה היא קיימת, את כל התשתית מסביב שלה (הבנין) ואפילו את דרכי צהיבור להגעה אליי
זה כבר שולם

ואני לא גבוה מספיק כדי לקפוץ, אימונים של שנים גם לא יעזרו
אם ארצה לשנות את העסק שלי עכשיו לעסק שכן מותר להפעיל, אצטרך ממון ואצטרך ביטחון כלכלי שגם את העסק הזה לא יסגרו

כאשר הביטחון נלקח, העסק נתמך
זאת זכותי לקבל את חלקי
בלי לשאול כל אחד אחר אם מגיע לי או לא, שזאת דיעה
אני מדבר על עובדה, חוק קיים
לא בדיה ולא משאלת לב
מציאות שקרתה בעבר ותקרה בעתיד
סגרת - שילמת

לא. אני לא טוען שהיא צריכה לסגור עסקים. אני טוען שאם עסקים נסגרו עקב משבר עולמי, הם לא צריכים לקבל פיצוי. וכן, מבחינתי סגירת מסעדות וכו בגלל הקורונה זה צעד מתבקש ונעשה במקומות רבים בעולם.
עסקים שלא נסגרו ורק נפגעו להם ההכנסות - עוד פחות מגיע להם פיצוי כלשהו.
וכל זה רלוונטי גם לשכירים שאיבדו את עבודתם.
לדעתי הבעיה בגישה שלך היא שאתה לא מבין שהמטרה של הפיצוי היא לא לשמח אף אחד אלא לנסות להחזיק את תפקוד המשק בשביל שהמדינה תוכל להמשיך לתפקד. אל תשכח שכל עסק כזה שנסגר וכל אזרח שאין לו הכנסה לא מכניסים כסף למדינה ובמשבר כזה זו עלולה להיות קטסטרופה. המשך תפקוד תקין של המשק זה אינטרס של המדינה.

זה מחוקק וזכותי לערער גם על חוק קיים וגם לדאוג לחוקק חוק שלא קיים
זכותך בהחלט.

שאלה אישית אבל באמת
הקמת פעם עסק ותיחזקת אותו במשך כמה שנים במדינת ישראל?
לא. גם לא מעוניין. עשיתי את החשבון שלי ואני מעדיף להיות שכיר, להשקיע את זמני הפנוי בשיפור המיומנויות שלי ובכך "להעלות" את הערך שלי. אני אוהב לחיות בביטחון עם סכום כסף גדול בצד שיוצר עבורי תשואה (פחותה ביחס לעסק מצליח).
בחיים לא אפתח עסק אלא אם יהיה לי תיק השקעות עצום ומגוון בצד שיאפשר לי לא לעבוד לנצח.

אני אתרום את נסיוני
החוקים שהיו כשפתחתי את עסקיי הינם חוקים אחרים היום
משמע משנים לי את החוקים תוך כדי משחק
אני לא מתלונן, אני זורם ו"מקפץ" על המשוכות
לא משנים לך את החוקים תו"כ משחק. אתה מראש נכנס למשחק עם חוקים שמשתנים כל הזמן. אתה ידעת את זה מראש. בכל המדינות בעולם חוקים משתנים כל הזמן.

אבל כאשר שמים גדר תייל, כזאת שאפילו פוצעת (קונסת) אותך אם תנסה לפתוח את דלת העסק שלך
את הדלת ששילמת על האחזקה שלה, אתה הקרקע עליה היא קיימת, את כל התשתית מסביב שלה (הבנין) ואפילו את דרכי צהיבור להגעה אליי
זה כבר שולם

ואני לא גבוה מספיק כדי לקפוץ, אימונים של שנים גם לא יעזרו
אם ארצה לשנות את העסק שלי עכשיו לעסק שכן מותר להפעיל, אצטרך ממון ואצטרך ביטחון כלכלי שגם את העסק הזה לא יסגרו

כאשר הביטחון נלקח, העסק נתמך
זאת זכותי לקבל את חלקי
בלי לשאול כל אחד אחר אם מגיע לי או לא, שזאת דיעה
אני מדבר על עובדה, חוק קיים
לא בדיה ולא משאלת לב
מציאות שקרתה בעבר ותקרה בעתיד
סגרת - שילמת
כאן אתה מתאר עסק שפשוט לא עובד. אני לא אכנס לך לכיס כמובן, אבל אם לעסק היה מזומן רב בצד הוא לא היה בצרות.

לדעתי הבעיה בגישה שלך היא שאתה לא מבין שהמטרה של הפיצוי היא לא לשמח אף אחד אלא לנסות להחזיק את תפקוד המשק בשביל שהמדינה תוכל להמשיך לתפקד. אל תשכח שכל עסק כזה שנסגר וכל אזרח שאין לו הכנסה לא מכניסים כסף למדינה ובמשבר כזה זו עלולה להיות קטסטרופה. המשך תפקוד תקין של המשק זה אינטרס של המדינה.
"הבעיה בגישה שלך" - לדעתי עוד לא החלטנו את הבעיה היא בגישה שלי או שלך :)
זהו שאני חושב שלתחזק עסקים כאלה זה לזרוק כסף לפח. אלה מראש עסקים ללא מרווחי ביטחון וחלקם ממונפים ולדעתי יסגו בכל מקרה. אם לא בקורונה אז בכל מכה אחרת בכנף.
הטיעון שלך מובן לי אם היית מסביר למה להוריד מסים, אבל הוא לא ברור לי כשאתה מציע לשלם לעסקים כושלים.
אתה באמת מאמין שמענק של 50-100 אש"ח לעסק זה מה שיציל את הכלכלה? לדעתי זה כף שירד לטמיון ורק ידחה את הקץ במספר שבועות.

לא משנים לך את החוקים תו"כ משחק
אני סומך על זה שחוקי יסוד הינם יסוד ולא ניתנים לשינוי
שינוי של חוקי יסוד זאת פגיעה בזכות שניתנה לי מהרגע שיצאתי מרחם אימי
במסגרת המדינה שבה אני מתגורר זאת האחרויות החוקית למנוע ניצול של זכויותי ופיצוי על נחיצותו

לא. גם לא מעוניין. עשיתי את החשבון שלי ואני מעדיף להיות שכיר
אתה שכיר של עסק מסויים
העסק הזה צופה במדינה ורואה איך היא פועלת מול עסקים שהיא פוגעת בהם
ויגיד לעצמו
"למה אני צריך אתה זה", כמו שהשכיר אומר
אני אהיה שכיר של מעסיק אחר שחושב אותו דבר

קומוניזם זאת נקודת הסיום של השאיפה שלך להיות שכיר
אבל אתה שכיר מהסיבות הלא נכונות, אתה מקשקש עכשיו על דברים שלא בהבנתך כי טרם פגעו בזכותך לקבל שכר על עבודתך

כאשר לא תמצא מעסיק שירצה להעסיק אותך, כי זה "לא משתלם לו"
אתה תרגיש את הרצון לכלכל את עצמך והפיתרון שלך יהיה ליזום
וזאת הנקודת מוצא שלי
משכיר לייזם, מייזם למעסיק, מעסיק שכירים שבעתיד ירצו להתחיל את אותו המעגל
אבל השכירים הללו לא ירצו, כל עוד יש יד שנותנת להם שכר כלשהו, תיקח אותו
לכן, זה נוח להיות בדיעה שלך
לא מגיע לכולם

אם לא מגיע לכולם, אל תיקח מכולם
לקחת, ביטחת, פגעת, שילמת

משלם המיסים לא צריך לשלם על מימוש סיכונים שמישהו לקח בחוסר אחריות.
האווירה הציבורית כיום היא כזו שדורשת ממשלם המיסים לשלם כמה כסף שצריך כדי לספק חיים נוחים (ולא רק אוכל וקורת גג) לכל מי שנפגע מהקורונה.

הדרישה של פותח השרשור רחוקה מהמציאות שנות אור. מה שקורה בפועל שיש דחייה של משכנתאות עד להודעה חדשה ודחיית תשלומי הלוואות שמאפשרת לאנשים לקחת הלוואה ופשוט לא לשלם החזרים חודשיים עד להודעה חדשה. אנחנו חיים בתקופה הזויה...

אלה מראש עסקים ללא מרווחי ביטחון וחלקם ממונפים ולדעתי יסגו בכל מקרה
בתור שכיר לא נראה לך קצת מתנשא ויומרני לדעת מה קורה בכל ספר חשבונות של עסק
או להחליט מי חיוני או מי עושה טוב או לא?

תעשה טובה, חלאס עם הסיסמאות
אתה מנותק מהמציאות וניזון מ"מה שאחרים אמרו"

ביטוח לאומי לא שופט את המובטל אם הוא פוטר כי היה עובד חרא או עובד טוב
כי אם כן, תאמין לי שהקופה שלו היתה עמוסה בכספים

לא כדאי למכור דירה בגלל מצוקת מזומנים זמנית של כמה חודשים (עדיף כבר לקחת הלוואה), במיוחד כאשר ניתן לדחות את המשכנתא.
עובדים רבים לא יחזרו לעבוד גם בעוד שנה. הקורונה מוחקת מקצועות רבים (למשל עובדי דוכנים בקניונים וכו').

כרגע הממשלה נותנת חמצן לאנשים האלה, אבל במוקדם או במאוחר הם יצטרכו לשלם את המחיר.

השאלה אם לא עדיף שהם יתעוררו עכשיו ויתחילו למכור נכסים, לפני שהמחירים ירדו.

כאן אתה מתאר עסק שפשוט לא עובד. אני לא אכנס לך לכיס כמובן, אבל אם לעסק היה מזומן רב בצד הוא לא היה בצרות.
סלח לי אבל אתה מדבר שטויות...
מדינת ישראל ביטלה את חופש העיסוק, חופש המסחר, ולתקופה מסויימת את חופש התנועה, ומאיימת לעשות זאת שוב.
אני בכלל לא מבין, למה לממשלה, או לכנסת, יש סמכות חוקית לעשות דבר כזה. נראה לי, הזוי שאנשים מצייתים לזה ולא מתנגדים בצורה אלימה, ובלתי אלימה.

לגבי עסקים, אתה כנראה לא מבין את זה, אבל וודאות מסחרית זה אחד מאבני היסוד של פעילות מסחרית. כל פעם שהמדינה פוגעת בזה, היא פוגעת קשות בכלכלת ישראל. ומדינת ישראל מצטיינת בקירקוס הוודאות המסחרית. שיהיה לך ברור שזאת סיבה מאוד משמעותית שעסקים עוברים לחו"ל, יותר משיעור המס.

אני גם לא מבין את האמירה לגבי "קופת מזומנים". נראה לך, שיש הרבה עסקים, שהגיוני מבחינתם לספוג העלמות של רוב ההכנסות שלהם לצפי של שנתיים?

עזוב שפגיעה בלתי נתפסת כזאת בחופש העיסוק והמסחר חייבת לבוא עם פיצוי משמעותי, על חשבון המדינה (האזרחים). הבעיה אחרת. הפיצויים זה סתם העברת כסף מכיס אחד לכיס אחר.

הכלכלה הישראלית מדממת מאז שהתחיל המשבר. התוצר שלנו ירד בעשרות מיליארדים, ובתרחיש הכי אופטימי, עד סוף השנה הירידה הזאת תגיע למאות מיליארדים. זה איום קיומי על מדינת ישראל (הרבה יותר מאירן, אגב).

מדינת ישראל ביטלה את חופש העיסוק, חופש המסחר, ולתקופה מסויימת את חופש התנועה, ומאיימת לעשות זאת שוב.
אני בכלל לא מבין, למה לממשלה, או לכנסת, יש סמכות חוקית לעשות דבר כזה. נראה לי, הזוי שאנשים מצייתים לזה ולא מתנגדים בצורה אלימה, ובלתי אלימה.
גם אם לא היו איסורים מצד הממשלה, באופן טבעי אנשים יוצאים לבלות פחות כי הם חוששים יותר מהרגיל.
לכן סקטורים כמו מסעדות, תיירות וכו' היו נפגעים גם בלי קשר לממשלה.
למה אנחנו צריכים לממן אותם? מה שקורה עכשיו זה כמו margin call וצריך לכבד את כללי המשחק.

אני סומך על זה שחוקי יסוד הינם יסוד ולא ניתנים לשינוי
שינוי של חוקי יסוד זאת פגיעה בזכות שניתנה לי מהרגע שיצאתי מרחם אימי
במסגרת המדינה שבה אני מתגורר זאת האחרויות החוקית למנוע ניצול של זכויותי ופיצוי על נחיצותו
חבל שאתה סומך על זה, כי חוקי יסוד משתנים וישתנו בעתיד.

אתה שכיר של עסק מסויים
העסק הזה צופה במדינה ורואה איך היא פועלת מול עסקים שהיא פוגעת בהם
ויגיד לעצמו
"למה אני צריך אתה זה", כמו שהשכיר אומר
אני אהיה שכיר של מעסיק אחר שחושב אותו דבר
אני לא נגד עסקים. אני בעד כלכלה חופשית ורוצה שיהיו כאן עסקים חזקים. אני חושב שהדרך לזה היא מיסים נמוכים, קצבאות נמוכות ושיהיה עיקרון של "החזק שורד".
לפעמים אני מקנא באנשים שיש להם את האומץ לפתוח עסק. לי אין כרגע. ברקע שיהיה לי מספיק כסף כדי לחיות כל החיים ללא קשר לעסק, אולי אקים אחד.
מישהו שמקים עסק צריך להיות מודע שזאת הדרך לעושר אמיתי (לא כזה של 30 בחודש, אלא עושר משמעותי יותר). מצד שני, זה מגיע עם סיכון רב.

קומוניזם זאת נקודת הסיום של השאיפה שלך להיות שכיר
אבל אתה שכיר מהסיבות הלא נכונות, אתה מקשקש עכשיו על דברים שלא בהבנתך כי טרם פגעו בזכותך לקבל שכר על עבודתך
אני חושב שדווקא כמה שפחות קצבאות זה משהו שיותר קרוב לקפיטליזם. אבל אולי אנחנו קוראים ספרים שונים.
אני שכיר מטעמים של נוחות ולדעתי יחס גבוה יותר של כסף\סיכון, לא מאידיאולוגיה.
פגעו בשכר שלי בעבר (ושכר זאת ממש לא זכות). פיטרו אותי ויצא לי גם לרדת משמעותית בשכר. ספציפית לא עכשיו, אבל יצא גם יצא.

כאשר לא תמצא מעסיק שירצה להעסיק אותך, כי זה "לא משתלם לו"
אתה תרגיש את הרצון לכלכל את עצמך והפיתרון שלך יהיה ליזום
וזאת הנקודת מוצא שלי
משכיר לייזם, מייזם למעסיק, מעסיק שכירים שבעתיד ירצו להתחיל את אותו המעגל
אבל השכירים הללו לא ירצו, כל עוד יש יד שנותנת להם שכר כלשהו, תיקח אותו
לכן, זה נוח להיות בדיעה שלך
לא מגיע לכולם
קודם כל, אני לא מאמין שלא אמצא מי שיעסיק אדם עם סט הכישורים שלי בשכר מינימום (וכן, בעבודה הנוכחית שלי התחלתי בשכר קרוב למינימום למרות שיכלתי להשיג יותר כי הרגשתי שאני לומד שם). בעברי גם נתתי שיעורים פרטיים ב- 40 שח לשעה ואפילו עבדתי שנתיים כמלצר על טיפים בלבד מבלי שהיה מובטח לי אפילו מינימום. לא תהיה לי בעיה לחזור לזה אם האוכל על השולחן שלי יהיה תלוי בזה.
חוץ מזה, בקצב הנוכחי, בעוד מספר שנים לא אצטרף אף מעסיק שישלם לי.

בתור שכיר לא נראה לך קצת מתנשא ויומרני לדעת מה קורה בכל ספר חשבונות של עסק
או להחליט מי חיוני או מי עושה טוב או לא?
עסק שלא מצליח לשרוד 4 חודשים לא מתוכנן לשרידות גבוהה. נקודה.

ביטוח לאומי לא שופט את המובטל אם הוא פוטר כי היה עובד חרא או עובד טוב
כי אם כן, תאמין לי שהקופה שלו היתה עמוסה בכספים
נכון, זאת אחת הסיבות שאני חושב שגם את דמי האבטלה צריך לבטל.

סלח לי אבל אתה מדבר שטויות...
סלח לי אבל זאת לא דרך להכנס לדיון.

פתחת חדשות לאחרונה? יש הגבלות למיניהן ברוב ארצות העולם. אנחנו במשבר עולמי.
מבאס אבל זאת העובדה.

לגבי עסקים, אתה כנראה לא מבין את זה, אבל וודאות מסחרית זה אחד מאבני היסוד של פעילות מסחרית. כל פעם שהמדינה פוגעת בזה, היא פוגעת קשות בכלכלת ישראל. ומדינת ישראל מצטיינת בקירקוס הוודאות המסחרית. שיהיה לך ברור שזאת סיבה מאוד משמעותית שעסקים עוברים לחו"ל, יותר משיעור המס.
מסכים ב- 100%, חוץ מבמקרי חירום עולמיים. אני חושב שמשבר עולמי שאין הרבה מידע עליו ושלא ברור לאן יתגלגל זה ארוע שלממשלה צריכה להיות גמישות לנהל אותו גם בצורת צעדים קיצוניים.

אני גם לא מבין את האמירה לגבי "קופת מזומנים". נראה לך, שיש הרבה עסקים, שהגיוני מבחינתם לספוג העלמות של רוב ההכנסות שלהם לצפי של שנתיים?
מבחינתם זה לא הגיוני. גם מבחינם הרבה שכירים שלא ימצאו עבודה שנתיים. זה אומר שהמדינה צריכה לכלכל את כולם בזמן שגם היא בגירעון? איפה האחריות האישית של האנשים/עסקים?

הכלכלה הישראלית מדממת מאז שהתחיל המשבר. התוצר שלנו ירד בעשרות מיליארדים, ובתרחיש הכי אופטימי, עד סוף השנה הירידה הזאת תגיע למאות מיליארדים. זה איום קיומי על מדינת ישראל (הרבה יותר מאירן, אגב).
מסכים, אבל אנחנו לא המדינה היחידה שבמצב הזה.

קודם כל, אני לא מאמין שלא אמצא מי שיעסיק אדם עם סט הכישורים שלי בשכר מינימום
קצת מצחיק שאתה משתמש במושג סופר לא קפיטליסטי כמו "שכר מינימום"

הרי אם היתה לי את האפשרות הייתי משלם לעובדים שלי בדיוק מה שהם שווים
ותאמין לי, לא כדאי לרוב השכירים שיתמחרו אותם על פי עבודתם

אין לך מושג על אתה מדבר, סליחה

עסק לוקח כסף מראש, משקיע, ואז הוא פועל על פי אותו הכסף, הוא מנסה לדאוג שהוא יספיק עד שתהיה הכנסה מתאימה
הכנסה שתאזן את ההוצאות וגם תביא את החברה למצב ש"היא החזירה את השקעתה" לבעליה

עסק שהמדינה לא נותן לו לצבור את רווחיו ומחייבת אותו להפרד מ 23% אחוז מהרווחים ועוד 25-30% כדי לקבל תגמול על ה"אומץ"
ה"אומץ" שאתה מזכיר הוא ממש לא אומץ
מדובר על החלטה כלכלית שמבוססת על ראיה עתידית

עסק שאין לו כסף ל 4 חודשים זאת לא הבעיה
עסק שרואה שלא יהיו לו הכנסות בשנה הקרובה זאת הבעיה

כמה שהעובדים לא יצאו לחלת, לא יהיה להם לאן לחזור

יצטרכו לפתוח עסקים חדשים בשבילם, מי היזמים הדפוקים שיעשו זאת בלי התחייבות שלא יסגרו להם את הדלת בלי פיצוי?
התשובה, אף אחד (ר"ע החוק לעידוד השקעות הון)

זה שאתה חושב שאתה דמי האבטלה צריך לבטל, אני לא נגד
אבל כל עוד המוסד קיים ומבטח , אז שיבטח את כל התורמים לקופה, לא רק לאלה שלא (או שמעסיקים עושים זאת עבורם)

כמו שחברת ביטוח לא תסגור לך את הפוליסה כל עוד אתה עומד בתנאים
ואנשים עומדים בתנאים
אין מה להתלונן על האנשים
אלא על קובעי התנאים

קצת מצחיק שאתה משתמש במושג סופר לא קפיטליסטי כמו "שכר מינימום"

הרי אם היתה לי את האפשרות הייתי משלם לעובדים שלי בדיוק מה שהם שווים
ותאמין לי, לא כדאי לרוב השכירים שיתמחרו אותם על פי עבודתם
אני משתמש במושג כי הוא קיים, לא כי אני תומך בו (ואני לא).
ציינתי גם שעבדתי כשלא הובטח לי שכר מינימום ולא הייתה לי בעיה עם זה.

עסק לוקח כסף מראש, משקיע, ואז הוא פועל על פי אותו הכסף, הוא מנסה לדאוג שהוא יספיק עד שתהיה הכנסה מתאימה
הכנסה שתאזן את ההוצאות וגם תביא את החברה למצב ש"היא החזירה את השקעתה" לבעליה

עסק שהמדינה לא נותן לו לצבור את רווחיו ומחייבת אותו להפרד מ 23% אחוז מהרווחים ועוד 25-30% כדי לקבל תגמול על ה"אומץ"
ה"אומץ" שאתה מזכיר הוא ממש לא אומץ
מדובר על החלטה כלכלית שמבוססת על ראיה עתידית
זאת בהחלט החלטה כלכלית שמבוססת על ראיה עתידית, וכמו כל אחת כזאת, צריך לדעת שיש בתוכה גם סיכון.
אתה מאשים הרבה את המדינה, אבל חוסך בביקורת על עצמך.
רוב העסקים נכשלים. זאת עובדה. גם בארץ וגם בעולם. גם לפני הקורונה.

דמיין אדם שהרוויח בעבודה קשה כשכיר מספר מליונים ואז מתחליט לסכן מליון בשביל להקים עסק. האם זאת לא הדרך הנכונה יותר להקים עסק? לדעתי כן אך אין תשובה נכונה. כל אחד בוחר לשים את עצמו במקום אחר בספקטרום התשואה-סיכון.

עסק שאין לו כסף ל 4 חודשים זאת לא הבעיה
עסק שרואה שלא יהיו לו הכנסות בשנה הקרובה זאת הבעיה
זאת בהחלט בעיה, אבל זה קורה בכל העולם עקב ברבור שחור שנפל עלינו.

יצטרכו לפתוח עסקים חדשים בשבילם, מי היזמים הדפוקים שיעשו זאת בלי התחייבות שלא יסגרו להם את הדלת בלי פיצוי?
התשובה, אף אחד (ר"ע החוק לעידוד השקעות הון)
לא סוגרים לאף אחד את הדלת סתם ככה. זה קורה בכל העולם בהמון תחומים. אף אחד לא יכול להבטיח לך או לכל שכיר שתמשיכו לעבוד במגיפה הנוכחית או בבאה.
המצב הכלכלי הולך להיות קשה בכל העולם בשנים הקרובות וצריך להסתגל לזה. גם לי אגב לא מובטח כלום ואני אפילו מנחש שההכנסה שלי תרד בשנים הקרובות (מוכן לזה נפשית וכלכלית).

זה שאתה חושב שאתה דמי האבטלה צריך לבטל, אני לא נגד
אבל כל עוד המוסד קיים ומבטח , אז שיבטח את כל התורמים לקופה, לא רק לאלה שלא (או שמעסיקים עושים זאת עבורם)
הוא מבטח, פשוט לא על אובדן הכנסה. אגב, כמה אתה חושב ששכיר מקבל דמי אבטלה? במקרה הטוב 40 סה"כ אם השכר שלו היה גבוה? תסתכל כמה מענקים העסקים קיבלו ויקבלו בעתיד הקרוב ותראה שאבטלה זה לא כזה הרבה (ועדיין מיותר).
אגב, באחוזים המדינה מכניסה יותר מכל שכיר מאשר מכל עצמאי (בין היתר בגלל החלק של המעסיק), ולכן הגיוני שלשכירים יהיה ביטוח מקיף יותר.
ובלי קשר, חוק ביטוח לאומי זה חוק ארוך וסבוך ומיותר להשוות את התנאים של שכיר לעצמאי רק על סמך הסעיף של דמי אבטלה.

כמו שחברת ביטוח לא תסגור לך את הפוליסה כל עוד אתה עומד בתנאים
ואנשים עומדים בתנאים
אין מה להתלונן על האנשים
אלא על קובעי התנאים
אם כתוב בפוליסה שהפוליסה יכולה להשתנות או שהיא לא מכסה מקרי חירום אז זה לגיטימי. התנהגות המדינה משתנה בזמני משבר. לא רק בארץ, לא רק במשבר הנוכחי.
יש הרבה מה להתלונן על האנשים. לרוב האנשים/עסקים יש הלוואות מסוגים שונים, רוב העסקים נוצרים באמצעות מינוף, אנשים לא חושבים קדימה ומבזבזים המון. הלוואות זה דבר מעולה כשיודעים להתייחס אליהן בצורה הנכונה, אבל לצערי הרוב מתייחסים לזה בצורה מסוכנת.
תמיד קל להאשים את הממשלה. זה הדבר הראשון שעושים כשלא מצליחים. זה מה שאנשים שלא מצליחים לקנות דירה אומרים, אנשים שפיטרו אותם, עצמאים, אנשים שקוטג' יקר להם וכו. תמיד אחרים אשמים. אני עשיתי הכל 100%. זה הכל בגללם. הכל בגלל ביבי. הכל בגלל חברי הכנסת. הכל בגלל הטייקונים.
אני חושב שלפני שמותחים ביקורת על אחרים, צריך להסתכל במראה ולשאול מספר שאלות כמו:
1) האם נערכתי טוב למשברים? (שאגב קורים בערך כל עשור)
2) האם יש לי מספר מקורות הכנסה?
3) האם ההשקעות שלי מגוונות על פני מספר תחומים ומדינות?
4) האם אני מודע למלא הסיכון שאני נמצא בו ברגע זה?
5) איזה value אני יוצר לסביבה שלי? כמה קל להחליף אותי?

הבלוג של הסולידית לא נוצר מדמיונה הפרוע והוא לא הראשון שמדבר על הנושאים האלה. אנשים צריכים קודם כל לקחת אחריות על עצמם ורק אז להאשים אחרים.

אתה מאשים הרבה את המדינה, אבל חוסך בביקורת על עצמך.
רוב העסקים נכשלים. זאת עובדה. גם בארץ וגם בעולם. גם לפני הקורונה.
אני לא מאשים את המדינה
אני מזכיר לה את ההתחייבות שלה כלפיי

מה שאתה חושב שמגיע לי או לא לא רלוונטי, כפי שציינתי

פתחתי מספר עסקים בחיי, חלק רב לא הצליח (2/3), בסוף יש את זה שמצליח
תודה, אבל אני מודע לסיכונים הכלכליים
אני מודע לאפשרויות שיש לי כאשר חופש העיסק לא בסכנה
אני לא מודע לאפשרויות שיש לי כאשר זכויות בסיס בסכנה

זאת בהחלט בעיה, אבל זה קורה בכל העולם עקב ברבור שחור שנפל עלינו.
לא נפל עלינו שום ברבור שחור

אין מספרים שתומכים בסגירה גורפת, ואין מספרים שיכולים להחליט עבור הרוב

עם כל הכבוד, קבוצה של אנשים שמחליטה על עתידי היא לא משהו שאני חי איתו בשלום, בתור אנרכיסט

אבל אני גמיש, ואם המדינה רוצה שאמשיך להעסיק את עובדיי, שתשמור על הוצאותיי
אם לא, אין לי בעיה, אסגור את שעריי ולא צפוייה שום הכנסה עתידית ממני לקופה הציבורית בשנים הקרובות
רק נטל.
אליי יצטרפו בעלי העסקים שחושבים כמוני, למה להם

וצריך להסתגל לזה
תודה על העיצה
אתה לא יודע למה להסתגל ואין לך מושג למה לצפות
בתור שכיר אתה מצפה מהמעסיק שידע בדיוק
מחר הוא יראה לך את הדלת וכל שאר הדלתות סגורות

שים את היד בכיס ותתחיל לאכול ממנה, בוא נראה כמה זמן תחזיק ללא הכנסה

הברבור השחור לא פגע ביכולת שלי לייצר הכנסה, מי שחושב שברבור שחור זה מפלצת מפחידה עשה זאת
אני אגש ללטף אותו בשימחה, אני אדאג לצרכיו , אקים עסק שיעזור לברבור השחור ללמוד לעוף (מפה)
או לפחות כזה שידע מה הציבור צריך כאשר הוא יחלוף
כי הוא יחלוף, זה ככה בחיים

אתה מנסה לקבע מצב זמני
אני מנסה למנוע את הנזק
כי הבריאות שלי ושל הציבור מורכבת גם מבריאות כלכלית ואופק כלשהו

תחשוב על זה על חיסון כלכלי זמני
תסתכל כמה מענקים העסקים קיבלו ויקבלו בעתיד הקרוב
אני יודע בדיוק, עד 15% מההכנסה
לא מספיק בעליל, אבל אני לא מתלונן על הסכום
אני כן יכול להתלונן על הדרך ולהציע חלופות

הלוואות זה דבר מעולה כשיודעים להתייחס אליהן בצורה הנכונה, אבל לצערי הרוב מתייחסים לזה בצורה מסוכנת.
אתה מתבלבל בין החלטות של האזרחים לקחת הלוואות צרכניות
לעסקים לקחת הלוואה לצרכי הקמת העסק
אתה יודע, לקנות מכונה, לשים מלאי בחנות או לשלם לעובד במשך שנה שלמה בלי לדאוג אם יהיה את הכסף או לא
אז קוראים לזה תקציב, הוא מורכב מהון עצמי, כזה שיכול להיות מושקע במקום אחר (בעסקים של אחרים)
או חוב, שהוא הצורך הראשוני של עסק לשלב את הונו בתקציבו

אז כן, יש כאלה שבונים תקציב מתאים אבל עסק לא מתאים או במיקום לא מתאים
כל אלה החלטות עיסקיות
אבל לא רק הנכשלים קיימים בשוק, כולם נמצאים בשוק

לעבור אחד אחד ולהגיד, תשמע, העסק שלך לא מוצלח
זאת התנשאות מדרגה ראשונה

אני מבקש ממך להפסיק להתייחס למשהו שעסקים צריכים לעשות כעיצה לעסקים
כל עסק הוא עולם ומלואו
לא כולם לקחו סיכונים ולא כולם "נערכים מספיק טוב"

תמיד נערכים יותר לדברים שיקרו בסבירות הכי גבוהה
ככה זה בחיים

העיצות שלך מהכורסא, הן לא רלוונטיות, אתה שולף דברים ללא שום נסיון
משתמש בסיסמאות והאמת קצת מביך

אני אשמח להגיב לך לדעותייך, אבל אני מסרב לקבל ממישהו עיצות שמנסר את הענף שהוא יושב עליו בעצמו

אני לא מאשים את המדינה
אני מזכיר לה את ההתחייבות שלה כלפיי

מה שאתה חושב שמגיע לי או לא לא רלוונטי, כפי שציינתי

פתחתי מספר עסקים בחיי, חלק רב לא הצליח (2/3), בסוף יש את זה שמצליח
תודה, אבל אני מודע לסיכונים הכלכליים
אני מודע לאפשרויות שיש לי כאשר חופש העיסק לא בסכנה
אני לא מודע לאפשרויות שיש לי כאשר זכויות בסיס בסכנה
מה ההתחייבות של המדינה כלפיך?
איך חופש העיסוק שלך בסכנה?

לא נפל עלינו שום ברבור שחור

אין מספרים שתומכים בסגירה גורפת, ואין מספרים שיכולים להחליט עבור הרוב

עם כל הכבוד, קבוצה של אנשים שמחליטה על עתידי היא לא משהו שאני חי איתו בשלום, בתור אנרכיסט
אולי אתה צודק, אבל זאת עובדה. סגירת עסקים כ"כ גורפת ואחוזי אבטלה כ"כ גבוהים ברחבי העולם זה בהחלט ברבור שחור.
זה קורה לא רק בישראל.

תודה על העיצה
אתה לא יודע למה להסתגל ואין לך מושג למה לצפות
בתור שכיר אתה מצפה מהמעסיק שידע בדיוק
מחר הוא יראה לך את הדלת וכל שאר הדלתות סגורות

שים את היד בכיס ותתחיל לאכול ממנה, בוא נראה כמה זמן תחזיק ללא הכנסה
אני לא מצפה מאף אחד. יש לי תיק השקעות מפוזר מאד שמכיל מספר סוגי נכסים שיכול להחזיק אותי לפחות מספר עשורים וייתכן אפילו שלכל החיים אם אצטמצם בהוצאות - בלי אף שקל שיכנס מבחוץ.
מודע לזה שיכולים לפטר אותי בכל יום, וזה לא מפחיד אותי.

אני יודע בדיוק, עד 15% מההכנסה
לא מספיק בעליל, אבל אני לא מתלונן על הסכום
אני כן יכול להתלונן על הדרך ולהציע חלופות
ברור שאתה יכול. אבל כאנרכיסט יש לך דרישות גבוהות מאד מהמדינה שאתה לא מרגיש שיכולה לקבוע בשבילך.

אתה מתבלבל בין החלטות של האזרחים לקחת הלוואות צרכניות
לעסקים לקחת הלוואה לצרכי הקמת העסק
אתה יודע, לקנות מכונה, לשים מלאי בחנות או לשלם לעובד במשך שנה שלמה בלי לדאוג אם יהיה את הכסף או לא
אז קוראים לזה תקציב, הוא מורכב מהון עצמי, כזה שיכול להיות מושקע במקום אחר (בעסקים של אחרים)
או חוב, שהוא הצורך הראשוני של עסק לשלב את הונו בתקציבו
לא מבלבל כלום. כל עסק וכל אדם פרטי צריכים לדעת שאם הם לוקחים חוב, ייתכן שהם לא יצליחו להחזיר אותו אם ההכנסות ירדו.
אתה גם מבין את זה אבל מתייחס לחוב כחלק אינטגרלי מעסק. זה לא חייב להיות ככה ויש לי חברים שפתחו עסקים בלי להכניס שקל מהכיס שלהם.

אז כן, יש כאלה שבונים תקציב מתאים אבל עסק לא מתאים או במיקום לא מתאים
כל אלה החלטות עיסקיות
אבל לא רק הנכשלים קיימים בשוק, כולם נמצאים בשוק
נכון. לא כל העסקים נפלו או יפלו בעתיד הקרוב.

לעבור אחד אחד ולהגיד, תשמע, העסק שלך לא מוצלח
זאת התנשאות מדרגה ראשונה

אני מבקש ממך להפסיק להתייחס למשהו שעסקים צריכים לעשות כעיצה לעסקים
כל עסק הוא עולם ומלואו
לא כולם לקחו סיכונים ולא כולם "נערכים מספיק טוב"

תמיד נערכים יותר לדברים שיקרו בסבירות הכי גבוהה
ככה זה בחיים
קודם כל לא נתתי לך שום עיצה.
וכן, תמיד נערכים לדברים שיקרו בסבירות הכי גבוהה. חלק לוקחים את זה למקום של יותר ביטחון (כמו הסולידית למשל) ויש כאלה שלוקחים פחות דברים בחשבון. בסוף אתה תמיד לוקח סיכון כלשהו וצריך לעמוד מאחוריו כשהוא מתממש.

העיצות שלך מהכורסא, הן לא רלוונטיות, אתה שולף דברים ללא שום נסיון
משתמש בסיסמאות והאמת קצת מביך
העובדה שבחרתי במסלול עם סיכון נמוך משלך לא אומרת שאין לי נסיון.
איזה סיסמא לא נכונה? שאם לוקחים חוב צריך לדעת להחזיר אותו גם במקרי קצה?
שצריך להיות מוכן גם לברבורים שחורים ולא רק למקרים הנפוצים ביותר?
שזה משהו שקורה בכל העולם ובכל העולם שומעים את אותן התלונות ובכל מקום יש את אותן ההפגנות עם אותן הסיסמאות?

בכל משבר זה אותו הדבר. תמיד כולם מאשימים את הממשלה, את הבנקים, את הטייקונים. תמיד. תסתכל מה קורה בחדשות בעולם. בדיוק מה שקורה בארץ. הפגנות בכל מקום, בעלי עסקים שאומרים שלא יודעים איך ישרדו וכו'. זה קרה גם ב- 2000, 2010 וגם עכשיו. תמיד בדיוק אותו הסיפור שבו כולם מאשימים את השיטה. כמה חודשים אחרי המשבר אנשים חוזרים לחוב ללא אבחנה כמו מכורים להרואין.
כמובן שכל פעם "זה אחרת" ותמיד ממציאים איזה תירוץ אחר. הפעם הממשלה הסירה ממך זכויות, פעם הבנקים עבדו על כולנו, פעם הממשלה בכוונה מעלה את מחירי הדיור, פעם זה החובות של תשובה. כל פעם אותה הגברת בשינוי אדרת!

מעניין מה יהיה התירוץ של 2030...

מה ההתחייבות של המדינה כלפיך?
איך חופש העיסוק שלך בסכנה?
לשמור על זכויות היסוד שלי
חופש העיסוק שלי בסכנה כי קיימת סגירה של עסקים ללא הצדקה מהותית, אלא נתונים אנקדוטליים

אולי אתה צודק, אבל זאת עובדה. סגירת עסקים כ"כ גורפת ואחוזי אבטלה כ"כ גבוהים ברחבי העולם זה בהחלט ברבור שחור.
זה קורה לא רק בישראל.
אתה באמת לא מבין מה גורם למה?
העסקים יכולים לפעול גם במתכונת אחרת, אין מחשבה לאפשר אפילו את זה בחלק מהמקרים

ולא , לא מעניין אותי מה קורה בעולם, ולמרות שיש מדינות שעסקים בה לא נסגרים עקב צו ממשלתי, אני לא מביא את זה כנקודה לטיעון שלי

מה שמעניין אותי זה מה מדינת ישראל עושה, תתמקד

וזה לא מפחיד אותי.
אתה רואה מישהו פוחד?
אתה נכנס למצב שבלול במקום מצב קוברה
בוא נראה כמה זמן תוכל להשאר בקונכיה
ואם לא אתה באופן אישית אלא אנשים בסביבתך

לזרוק סיסמאות זה כשאתה מציב את ה"סולידית" כמתכון התגוננות כלשהו לעסקים
זה למה אתה לוקה בראיית מנהרה, עסק הוא לא אדם

עסק זה לא תיק השקעות
בעסק הפיזור הוא עקב אכילס
בעסק המיקוד הוא הכי חשוב

לנהל עסק זאת ראייה אחרת ופחות אגואיסטית במקרה של השקעות
לעסק יש אחרויות כלפי לקוחותיו, כלפי עובדיו וגם לפעמים כלפי הציבור שחולף על פני העסק
לאדם יש אחרויות אך ורק לעצמו ולכספו
ברור שאתה יכול. אבל כאנרכיסט יש לך דרישות גבוהות מאד מהמדינה שאתה לא מרגיש שיכולה לקבוע בשבילך.
לא יודע איך אתה שופט "דרישות גבוהות" כאשר אינך יודע בכלל מה הרף הנכון
מס רכוש - קרן פיצויים זאת דרישה סבירה, הגיעו אליה אחרי שינויים של הרבה מצבים שמשפיעים על עסקים
הרבה עסקים ניקבו חורים בסוג הפיצוי הזה ועם השנים הוא מכסה באופן טוב את הנזק

כמובן שיש מקרי קצה לפה ולשם, אבל אילו לא רלוונטיים

התוכנית הנוכחית לעסקים היא פחות מסבירה כלפי הרוב, אפשר לשפר אם צריך
לא חייבים כמובן, רק שיעבירו את הוודאות בחוק
חוק שלא יסבול משינוי לתקופת זמן שבהן עסקים יוכלו לדעת בדיוק מה התזרים הצפוי ואיך אפשר לחשוב קדימה בלי לדאוג להווה

האם זה יהיה החוק הנוכחי, אולי
כפי שכתבתי, פיצוי יהיה ולא משנה מה

בכל משבר זה אותו הדבר. תמיד כולם מאשימים את הממשלה, את הבנקים, את הטייקונים. תמיד. תסתכל מה קורה בחדשות בעולם
אם לא הבנת, לא מעניין אותי מה משדרים לך שקורה בעולם
זה לא מעניין אותי באופן אישי

אני לא מאשים אף אחד, אני יושב ומחכה לרגע הנכון לפעול כדי להבטיח את העתיד שלי
בכל משבר זה אותו הדבר. תמיד כולם מאשימים את הממשלה, את הבנקים, את הטייקונים. תמיד. תסתכל מה קורה בחדשות בעולם. בדיוק מה שקורה בארץ. הפגנות בכל מקום, בעלי עסקים שאומרים שלא יודעים איך ישרדו וכו'. זה קרה גם ב- 2000, 2010 וגם עכשיו. תמיד בדיוק אותו הסיפור שבו כולם מאשימים את השיטה. כמה חודשים אחרי המשבר אנשים חוזרים לחוב ללא אבחנה כמו מכורים להרואין.
כמובן שכל פעם "זה אחרת" ותמיד ממציאים איזה תירוץ אחר. הפעם הממשלה הסירה ממך זכויות, פעם הבנקים עבדו על כולנו, פעם הממשלה בכוונה מעלה את מחירי הדיור, פעם זה החובות של תשובה. כל פעם אותה הגברת בשינוי אדרת!
אתה באמת צריך להפסיק לראות טלויזיה

אתה לא מבין את ההבדל בין עסק שסגור על פי צו ממשלתי
לבין לקוחות שמתלוננים על מחיר המוצרים בחנות?

אבל אתה צודק, גם כשיהיה תור ללחם אחיד שיחלקו בתלושים אנשים יתלוננו למה יש 2 תורות ללחם לבן ורק תור אחד ללחם מלא

מה הנקודה שלך?
שכולם שקרנים? העסקים פורחים? שהעסקים פועלים במתכונת מלאה?
על מה אתה מתלונן, על אנשים שמציגים עובדות?
אתה לא יודע להבדיל בין עובדות לדמעות תנין?
אתה חושב שאם האדם במסך לא נראה לך אמין אז כולם שקרנים?

אל תשאל איפה הסיסמאות, פשוט תקרא את דברייך שוב

מה הנקודה שלך?
שכולם שקרנים? העסקים פורחים? שהעסקים פועלים במתכונת מלאה?
על מה אתה מתלונן, על אנשים שמציגים עובדות?
אתה לא יודע להבדיל בין עובדות לדמעות תנין?
אתה חושב שאם האדם במסך לא נראה לך אמין אז כולם שקרנים?
הדיון הזה קצת איבד מערכו.
תשים לב מי מאיתנו הוא המתלונן. אין לי שום תלונה ושום דרישה מאף אחד.
במהלך כל הדיון אתה מתלונן על צעדי הממשלה ואני אומר שצריך להפסיק להתלונן. איך הפכת אותי למי שמתלונן כאן?

אין לי שום תלונה ושום דרישה מאף אחד.
וואלה, שים לב מה הציטוט הראשון שהתחלתי איתו
משלם המיסים לא צריך לשלם על מימוש סיכונים שמישהו לקח בחוסר אחריות.

גם לי אין תלונה, כנראה חיפשת את המילה דעה, ביקורת, השקפה אישית

ושים לב שגם לא אמרתי לך איך להתנהג (חוץ מלהפסיק לצפות בטלויזיה)
אבל אתה מוצא את עצמך מרצה לעסקים איך היו צריכים להתנהג ולמה לא מתאים לך שיקבלו פיצוי
זאת דיעה לגיטימית, אבל לא נתת סיבה מוצדקת חוץ מלהאשים את כל העולם שזה קורה בו וזה בסדר
השתמשת בסיסמאות על מצבים ש"היו צריכים לעשות" במקום ב"מה הפיתרונות למצב הקיים"
התשובה שלך, כלום לא השתנה, אז למה להשתנות, למה לפצות, למה לשלוח לחלת
ובמשפט אחר אתה טוען ברבור שחור
אז הכל אותו דבר או ברבור שחור?

אז צריך לבצע שינוי להתאים למצב החדש או להשאר במצב הישן?
אם התשובה היא כן, אז תמיכה כלכלית בעסקים זאת אחת ההתאמות

רוצה לכלוא אנשים בביתם, תדאג שתהיה להם תעסוקה כשיצאו
לא תדאג לתעסוקה כשיצאו, אל תצפה מאף אחד לשבת בשקט בלי לגרד את הדלתות

חבל שאתה סומך על זה, כי חוקי יסוד משתנים וישתנו בעתיד.

אני לא נגד עסקים. אני בעד כלכלה חופשית ורוצה שיהיו כאן עסקים חזקים. אני חושב שהדרך לזה היא מיסים נמוכים, קצבאות נמוכות ושיהיה עיקרון של "החזק שורד".
לפעמים אני מקנא באנשים שיש להם את האומץ לפתוח עסק. לי אין כרגע. ברקע שיהיה לי מספיק כסף כדי לחיות כל החיים ללא קשר לעסק, אולי אקים אחד.
מישהו שמקים עסק צריך להיות מודע שזאת הדרך לעושר אמיתי (לא כזה של 30 בחודש, אלא עושר משמעותי יותר). מצד שני, זה מגיע עם סיכון רב.

אני חושב שדווקא כמה שפחות קצבאות זה משהו שיותר קרוב לקפיטליזם. אבל אולי אנחנו קוראים ספרים שונים.
אני שכיר מטעמים של נוחות ולדעתי יחס גבוה יותר של כסף\סיכון, לא מאידיאולוגיה.
פגעו בשכר שלי בעבר (ושכר זאת ממש לא זכות). פיטרו אותי ויצא לי גם לרדת משמעותית בשכר. ספציפית לא עכשיו, אבל יצא גם יצא.

קודם כל, אני לא מאמין שלא אמצא מי שיעסיק אדם עם סט הכישורים שלי בשכר מינימום (וכן, בעבודה הנוכחית שלי התחלתי בשכר קרוב למינימום למרות שיכלתי להשיג יותר כי הרגשתי שאני לומד שם). בעברי גם נתתי שיעורים פרטיים ב- 40 שח לשעה ואפילו עבדתי שנתיים כמלצר על טיפים בלבד מבלי שהיה מובטח לי אפילו מינימום. לא תהיה לי בעיה לחזור לזה אם האוכל על השולחן שלי יהיה תלוי בזה.
חוץ מזה, בקצב הנוכחי, בעוד מספר שנים לא אצטרף אף מעסיק שישלם לי.

נכון, זאת אחת הסיבות שאני חושב שגם את דמי האבטלה צריך לבטל.

סלח לי אבל זאת לא דרך להכנס לדיון.

פתחת חדשות לאחרונה? יש הגבלות למיניהן ברוב ארצות העולם. אנחנו במשבר עולמי.
מבאס אבל זאת העובדה.

מסכים ב- 100%, חוץ מבמקרי חירום עולמיים. אני חושב שמשבר עולמי שאין הרבה מידע עליו ושלא ברור לאן יתגלגל זה ארוע שלממשלה צריכה להיות גמישות לנהל אותו גם בצורת צעדים קיצוניים.

מבחינתם זה לא הגיוני. גם מבחינם הרבה שכירים שלא ימצאו עבודה שנתיים. זה אומר שהמדינה צריכה לכלכל את כולם בזמן שגם היא בגירעון? איפה האחריות האישית של האנשים/עסקים?

מסכים, אבל אנחנו לא המדינה היחידה שבמצב הזה.

אז לקחת את חלומו המוקצן של הקפיטליסט וכתבת אותו במשפט שנתפס בעינייך כראוי. אם המשמעות של קצבאות נמוכות היא אנשים רעבים אז אתה עדיין בעד? אם המשמעות של אנשים רעבים היא מלחמה על מזון אתה עדיין תתמוך בכך? אם השכן שלך יקבל "קצבה נמוכה" וינתקו לו את החשמל בבית בקור של ינואר-פברואר זה עדיין בסדר?

האם אין חשיבות מוסרית לפעולות שלנו? או שמא "החזק שורד" זו התורה האולטימטיבית? רק אומר שאם כל המוזכר לעיל בעינייך מקובל, אז לעניות דעתי אתה ממש לא תהיה "מהשורדים" או כל הגדרה שתואמת לסרט שהכנסת את עצמך אליו. אם מסיבה כלשהי אתה חושב שבעולם שבו רק "החזק שורד" תיק השקעות מבוזר הוא זה שיציל אותך- מצטער לאכזב, נייר הוא רק נייר, ויש כישורים רבים שלא ניתן לרכוש בעזרת פיסת נייר שווה ככל שתהיה.

מעבר לזה, הכתיבה שלך לא אחידה ובהירה. לא נראה שהעמדה שלך קיימת באמת, אלא יותר גיבבת אסופה של פיסות מידע לכדי תבנית שתואמת לתפיסת עולמך וכך מצאת לנכון להצדיק את אותה התפיסה. אתה מצטט תגובה-תגובה מתוך רצון להציג מצג ענייני וקוהרנטי, כשלמעשה ההפך הוא הנכון. לדעתי אין לך מושג על מה אתה מדבר, לא על עסקים או החוקים במדינת ישראל ובטח שלא על אחריות לאדם אחר. זה נחמד מאוד שאתה מדגיש בכוכבית שאתה לא שופט או נכנס לנעליהם של אותם אנשים- אך מדובר בצידוק מוסרי עבורך ותו לא.

לעניין המשבר הכלכלי, המגזין פייננשנל טיימס שבו כותבים הוגי דעות וכלכלנים בכירים בעולם פירסם כמה מאמרים על כך שהמודל הקפיטלסיטי במצבו הנוכחי נעדר ביכולתו להתמודד עם משברים מדיניים ועולמיים ועקב כך עלול להוביל לפגיעה בצמיחה הכלכלית העולמית שמחירה עלול להיות הרסני לחלק מהמדינות. לא צריך להיות גאון בשביל להבין את זה, אבל העיתון הזה והמאמרים האלו נקראים באופן תדיר ע"י הצמרת הכלכלית של רוב מדינות המערב. אני לא אתפלא אם בשנים הקרובות תהיה נטייה בקרב המדינות המובילות דווקא לנסות ולהטות את הקפיטליזם ליצירת רשת ביטחון רחבה ועמוקה יותר לאזרחים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 187
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
Z לכבוד הטיעון, ״אנחנו מממנים אתכם כי אנחנו משלמים מע״מ ואנחנו הרבה אנשים שקונים הרבה״ פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 3
J עסקת אשראי בין שני אנשים פרטיים. צרכנות פיננסית 11
פ האם הישראלים "אנשים חמים" לדעתכם? או שזה בדיוק ההפך? אוף טופיק 13
D למה אנשים בוחרים בקרנות עם דמי ניהול יקרים יותר? שוק ההון 9
י שלום אנשים. לימודים. קריירה. צומת דרכים. הייטק. לאן? התפתחות אישית 18
מוריה יותר אנשים משקיעים פתאום בנדלן? נדל"ן 310
S למה אנשים משקיעים במניות (לא דיבידנד)? אוף טופיק 61
Tsachi01 בעקבות המקרה של חברת ״אמוזה״ - איך אנשים נופלים בהשקעות האלה? פוסטים מאיכות נמוכה 103
J האם קיימים אנשים שעובדים במשרה חלקית בשכר נורמלי ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 40
ט שוק ההון: למה אנשים לוקחים הלוואה לצרכי מינוף? פוסטים מאיכות נמוכה 13
4 איך אנשים עם משפחה משקיעים? שוק ההון 13
נ יש פה אנשים שמעבירים כסף באופן קבוע מארה"ב לישראל? צרכנות פיננסית 23
ת על מה בעצם אנשים מוציאים כסף בימנו? אוף טופיק 78
L 'אתה צריך להכיר חמישה אנשים כדי להגיע לאדם שאתה רוצה' מי מזהה מה מקור המשפט? אוף טופיק 2
נ מאוכזב מאוד מהמערכת של IBI טרייד. יש פה אנשים שמשתמשים בה ומרוצים? צרכנות פיננסית 19
B למה אנשים מתכוונים כשאומרים שהשוק גבוה שוק ההון 11
M האם אנשים עלולים להישאר בלי פנסיה? צרכנות פיננסית 10
amikal אם יותר זול לנהל תיק השקעות בבית השקעות למה אנשים עדיין מנהלים אותו בבנק? שוק ההון 72
c881 צלם צילם 9 שנים את אותה פינת רחוב ותפס את אותם אנשים - האם גם אתכם יתפסו? אוף טופיק 0
כ פרשתי :) איפה מוצאים עוד אנשים עם זמן פנוי? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
amidar מחפש אנשים עם ניסיון ב"עידן פלוס". אוף טופיק 11
ש אנשים שהגיעו להכנסה פאסיבית משמעותית יומני מסע אישיים 13
א שני אנשים שלושה חשבונות צרכנות פיננסית 61
Roi מה לא בסדר עם אנשים, או מה קורה בזמן האחרון בנושא הפרמידות ? אוף טופיק 70
משה כתבה נחמדה לפתיחת "העולם הסולידי" עם אנשים אחרים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
סתןלי ת'כסף קרן קלע2# ?? - לא להאמין איך אנשים נופלים שוק ההון 0
BRK מדוע אנשים עשירים )מאוד!(ממשיכים לעבוד אוף טופיק 3
ס סולידיים - האם אתם אנשים רוחניים? אוף טופיק 50
עמוס יש אנשים שלא מבינים איך כל כך הרבה נוסעים לחול אוף טופיק 1
efrat ריאליטי צ'ק על מה באמת אנשים חושבים אוף טופיק 62
G אז יש אנשים שבשבילם השקעה פסיבית היא החלק הדפנסיבי בתיק שוק ההון 2
DiverGirl שרשור על אנשים יוצאי דופן ומעוררי השראה אוף טופיק 21
Delta שאלה עקרונית [האם אנשים שנהנים מהעבודה הם עכברים במרוץ] אוף טופיק 31
c881 "דמי הניהול זה פשע של התקשורת שהביא אנשים לחשוב שזה מה שחשוב" שוק ההון 9
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
M משיכת כספי פנסיה בעקבות נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
א חיסכון לילדים בib (בעקבות הפוסט האחרון בבלוג) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
simple בעקבות הורדת הדירוג קרנות כספיות לאן ? שוק ההון 3
מ מכירת קרן כספית ביום האחרון בשנת המס בעקבות מעבר לתושבות מס אמריקאית מיסים 4
A החזר שכירות בעקבות איחור נדל"ן 11
R החזר מס רווח הון ששולם בעקבות הפסד הון בשלב מאוחר יותר מיסים 1
ב אגח מומלץ בעקבות נתוני אינפלציה/ריבית שוק ההון 1
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
A מחשבות על קניה חודשית IRA בעקבות המלחמה שוק ההון 31
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
Y ייעוץ פיננסי בעקבות כספי ירושה נדל"ן 15
N שינוי מיסוי בעקבות החקיקה אוף טופיק 46

נושאים דומים

Back
למעלה