• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

5 דברים שאני כבר לא בטוחה לגביהם

לדעתי השינוי הקונספטואלי הכי חשוב בפוסט הזה
הוא ההבנה שהחיים מורכבים מדי בשביל להיות נחרצים.
ולגבי @הסולידית עצמה - אפשר היה לזהות את ההתרככות לאורך התקופה האחרונה אז לא הופתעתי מהשינוי אבל נדהמתי מהאומץ לכתוב את זה בפומבי.
אני גם אחוזת התפעלות מהסגנון, לא הכאה על חטא לגבי הדעות הקודמות ולא מעבר נחרץ לאידיאולוגיה חדשה - אלא תוספות וחיסורים (קצת פחות מזה וקצת יותר משם).
חוץ מאל-הורות כמובן, שמרגע שמחליטים ללכת לכיוון ההורות (ולא משנה אם טבעי או אימוץ או כל אפשרות אחרת) - זה שינוי מוחלט במסע של החיים.

אז הנה, כל הספקנים והצדקנים יצאו מהחורים. יש! הסולידית חזרה בה מעקרונותיה ולכן הם לא נכונים! אנחנו! צדקנו! כל הזמן!
תמיד אמרנו שצריך לבזבז
לצאת לטיול הגדול של שנה שנתיים אחרי הצבא
להתחתן בשופוני ולהעמיד 2-3-4-6 צאצאים שכל אחד מהם צריך חדר פרטי משלו
ולצאת לחופשות אינסופיות בחו"ל
ואם כבר נשאר משהו מהמשכורת או קרן השתלמות IRA אז נשקיע במניות א או ב ג' להם עשינו ניתוח מעמיק ו- הי, הרווחנו 100% ממניית טסלה ב- 3 חודשים!
עובדה, אפילו @הסולידית הפכה צרכניסטית!
אז חברים, תרגיעו. הבחורה עבדה וחסכה ויש ברשותה (לפי דבריה) חיסכון צבור של 40 שנות מחייה ותיק גדול מכדי לקרוס אז המצב שלה בודאי מאפשר לה לראות את הדברים איך שהיא רוצה. זאת בניגוד לאנשים שטובעים בחובות או בהתחייבויות או צעירים שרק מתחילים את דרכם.
אז לכל המאוכזבים, הסולידית לא "עובדת" בבלוג וגם לא מתפרנסת ממנו (לפי עדותה באחד הפוסטים). היא תוכל להמשיך לתפעל אותו אם תבחר בכך גם אם לא יכנס לכאן ולו גולש אחד.
זה בעיני אחד הדברים המהותיים שחופש כלכלי מאפשר וגם מייצג.
ורק לסיום, כולי תקווה שהסולידית לא חזרה בה מעניין המקלחות הקרות. בדיוק היום העזתי לעשות את זה בהשראתה.

זה שמעולם לא היה מטוס בשמיים לא אומר שאין היתכנות של האפשרות לטוס. זה מה שהייתי אומר לפני קצת יותר מ100 שנה
אני לא רואה את הקשר בין התקדמות טכנולוגית לרעיונות פילוסופיים מופשטים, אבל במקרה הזה היו מטוסים בשמים אלפי שנים ואנשים מתו ברעב, מכרו את ילדיהם לעבדות והדרדרו למעשים מחרידים בעודם ממתינים שרחמי בני האצולה ייכמרו והם יואילו להצילם ממוות.

אני לא רואה את הקשר בין התקדמות טכנולוגית לרעיונות פילוסופיים מופשטים, אבל במקרה הזה היו מטוסים בשמים אלפי שנים ואנשים מתו ברעב, מכרו את ילדיהם לעבדות והדרדרו למעשים מחרידים בעודם ממתינים שרחמי בני האצולה ייכמרו והם יואילו להצילם ממוות.
במשך אלפי שנים לא היה לנו את השפע שיש היום, אז ברור שאנשים מתו מרעב/מחלות בלי קשר לנדבנות של האוכלוסיה.
היום יש שפע בעולם ועדיין אנשים צריכים לעבוד כל היום. איך אתה לא רואה את השקר הזה? למה אתה ממשיך להצדיק את המצב הקיים? אתה עובד בממשלה במקרה?
באמת, אני לא מצליח להבין אנשים כמוך שמתווכחים לטובת המצב הקיים - ביבי בשלטון, מלחמות וטילים כל שני וחמישי, נזקקים לא מקבלים עזרה, ויוקר מחיה הכי גבוה בעולם.
אתה אפילו לא מתיימר לנסות להציע פתרון לבעיה, אלא רק מתעקש להישאר עם הבעיה.
HFSP

במשך אלפי שנים לא היה לנו את השפע שיש היום, אז ברור שאנשים מתו מרעב/מחלות בלי קשר לנדבנות של האוכלוסיה.
היום יש שפע בעולם ועדיין אנשים צריכים לעבוד כל היום. איך אתה לא רואה את השקר הזה? למה אתה ממשיך להצדיק את המצב הקיים? אתה עובד בממשלה במקרה?
באמת, אני לא מצליח להבין אנשים כמוך שמתווכחים לטובת המצב הקיים - ביבי בשלטון, מלחמות וטילים כל שני וחמישי, נזקקים לא מקבלים עזרה, ויוקר מחיה הכי גבוה בעולם.
אתה אפילו לא מתיימר לנסות להציע פתרון לבעיה, אלא רק מתעקש להישאר עם הבעיה.
HFSP
ביבי, טילים, יוקר מחיה אז פתרון הוא לזרוק את הנכים לגסוס ברחובות?
כנראה יש קשר סמוי שאני לא רואה בים הבעיה לפתרון, אז פרשתי.

אבל הפתרונות הסוציאליסטים שתמיד התנגדת להם רק הופכות את העולם למסובך אפילו יותר...
אני דווקא כן נוטה להאמין בחוסר הלגיטימיות בדרישות של המאה ה-21 מהאדם הממוצע, ובפרט במדינתנו המיוחדת. אולי אתבדה ואחזור בי יום אחד.

זה עובדתית לא נכון
באופן מוזר אני מזדהה מאוד עם האמירה שלה, רק בקנה מידה הרבה יותר יומיומי. לדעתי לא באמת צריך להמתין שנה שלמה לטיול גדול, מידי פעם אני צועד לאורך נהר בתוך מרחב עורבני, מצידי כביש סואן, בעונה של פריחה צהובה, כשעדיין נותרו שלוליות גדולות מאוד מהחורף וציפורים עוגנות שם. זיכרונות יומיומיים כאלה נותרים בי לאורך הרבה מאוד זמן ובהחלט משתבחים כי הם מייצגים עבורי תקופות או הילכי רוח מחשבתיים/ריגשיים/מצבי רוח שהייתי שרוי בהם במשך תקופה מסוימת מבלי לשיים אותם. הזיכרונות (לעתים בשילוב סגנונות מוסיקליים ואלמנטים נוספים) עוזרים להעניק לכל זה שם או לייחד את אותו פרק בזמן בחיים.

אני לא ממש מבין מה התובנה פה.
גם אני נוטה להתייחס לעניין הזה כמשהו הרבה יותר נפוץ, פשוט. האנשים הדגולים באמת הם האנשים הפשוטים והרגילים, הרוב.

5) אלהורות - עצם הרעיון של להיות נגד להביא ילדים תמיד היה בעייתי, וכמובן מצביע על בעיה שיותר קשורה לנפש. אני בעצמי גם חסר ילדים אבל אני עושה את זה מתוך נוחות, ולא מתוך התנגדות לכך שאנשים יביאו ילדים.
לדעתי יש עוד מימד לקבלת החלטה כזאת - סדרי העדיפויות, המדיניות, והתרבות והמנטאליות החברתית בתוכה אתה חי. באופן אירוני, לדעתי אתה עשוי למצוא את עצמך בתרבות מעודדת ילודה אבל שבגלל המנטאליות שלה בהיבטים אחרים היא תדרבן (באופן עקיף, ובלי כוונה מודעת) את הדור הבא דווקא להימנע מהבאת ילדים. אבל כמובן, זה רק מימד אחד בכל הסיפור. אולי אני טועה.

הוא ההבנה שהחיים מורכבים מדי בשביל להיות נחרצים.
נכון. נראה לי שיותר ראוי לשאול מה קבוצה מסוימת של אנשים יודעת שאני לא יודע, שגורם לה לנהוג כפי שהיא נוהגת, במקום למסגר אותה תחת מושגים כגון "שופוני/מפונקים/עכברים של השיטה" וכן הלאה. מעבר לכך, המציאות מורכבת מספיק כדי להפוך אדם מאוד לא אחראי מבחינה כלכלית/חברתית/או אחרת למאוד מוצלח ברובד אחר בחיים, אולי נפשי, אולי רגשי, אולי מחשבתי, אולי גופני. לזקוף לזכותו הצלחה או כישלון רק בגלל התפקוד שלו באספקט אחד בחיים - זאת לא חוכמה (גם במקרה בו הוא הסתדר מבחינה כלכלית בחיים אבל מתפקד בשאר ההיבטים לא משהו).

כאן גם עשויה להיכנס טעות הייחוס הבסיסית מפסיכולוגיה חברתית אני מניח.

אז הנה, כל הספקנים והצדקנים יצאו מהחורים. יש! הסולידית חזרה בה מעקרונותיה ולכן הם לא נכונים! אנחנו! צדקנו! כל הזמן!

יש דבר אחד שמעט מציק לי בנוגע לפוסט הזה. נכון שאין סיבה לפתוח שמפניה לאחר שהפוסט הזה עלה לאוויר, אבל זה קצת מרגיש מוזר שאחרי כל המסע והכתיבה המאוד מלוטשת, המתארת דיאלקטיקה אישית ואתגרים רגשיים או מנטאלים, סגפנות בהקשר של שליטה בייצרים בשוק ההון וכן הלאה - מוסר ההשכל שנובע מכל הרומן הזה הוא.... "הרגילים צדקו".

זאת אומרת, העדר לא סתם נוהג כפי שהוא נוהג וכנראה שיש איזשהו שורש הגיוני במנהגיו (יתכן שגם במגונים שבהם), אבל מדוע הסולידית הייתה צריכה לסוע עד לקצה העולם וחזרה בשביל להבין אמיתות כלכך פשוטות ובסיסיות, רגילות (בדגש על ההיבט החברתי והמשפחתי). אני אף זוכר שבשנים עברו ציינתי פה ושם סייגים בנוגע לחוסר התלות החברתית של הסולידית.

אני אף מתפתה לתהות האם בזמן שהסולידית עשתה עבודה מרשימה בכל הנוגע לכושר החיסכון, לחוסר התלות באנשי מקצוע ובהיבטים מהסוג הזה, אנשים אחרים בני גילה עמלו, השקיעו ועבדו קשה בנוגע לתחזוקת מערכות היחסים שלהם: עם המשפחה, הידידים, הצוות בעבודה או כל מעגל חברתי אחר. יתכן שהסולידית כעת תצטרך לאתר בלוג טוב שמסביר כיצד משקיעים בחוכמה בפלחים מהסוג הזה בתיק? ;)

אז בפעם הבאה שאתקל בגולדיגרית שמקריבה את אישיותה או היבטים אחרים שלה בעבור כסף, או באיזה בליין שדואג לשדרג את הרכב כל חצי שנה בשביל לעשות פוזה לחבר'ה, אקח בחשבון שיתכן כי הם יודעים משהו שאני לא יודע. או לפחות שהם אינם נוהגים בעולם מתוך טיפשות גמורה ומוחלטת.

העולם - מורכב הוא.
אם העדפתי לחסוך ולהתרחק מתרבות הצריכה במידת-מה, עשויים להיות לכך מחירים ארוכי טווח שעוד אצטרך לשלם ואני לא מודע אליהם כרגע.

נערך לאחרונה ב:
אני דווקא כן נוטה להאמין בחוסר הלגיטימיות בדרישות של המאה ה-21 מהאדם הממוצע
מה? אתה מוזמן לחזור 150 שנה אחורה בזמן. כשלא היו מערכות ביוב, מים זורמים וחשמל. הדרישות מהחיים היו הרבה יותר פשוטות וזה לגיטימי. אגב, יש עדיין מקומות בעולם, אפילו פה קרוב, אלינו באפריקה, שהדרישות שלהן לא גבוהות מאד: לזרוע את השדות, לשאוב מים מהבאר ולהשתדל להתרחק מאריות טורפים, נגיפים ותולעים.
זאת אומרת, הרגילים צדקו חד-משמעית
חד משמעית!
האם אתה מוכן לשתף אותנו בהישגך הנאים (או הרגילים) ןבאופן שבו הגעת אליהם. אני ועוד כמה מקוראי הבלוג לא נחרצים ובטוחים כמוך אז נשמח לתובנות. הפעם, ממשהו שאף פעם לא טועה וגם לא ישנה את דעתו בעתיד.

אפשר שכולם צודקים...
צאצאים וטיול גדול פשוט בגיל מאוחר יותר אחרי שיש לך את ה"אקסטרא"?

מה? אתה מוזמן לחזור 150 שנה אחורה בזמן. כשלא היו מערכות ביוב, מים זורמים וחשמל. הדרישות מהחיים היו הרבה יותר פשוטות וזה לגיטימי.
תוהה אם חוקרי תרבות, חוקי אבולוציה, היסטוריונים וסוציולוגים עדיין לא עלו על המשתנה המחקרי הזה שעשוי להוות את המאזן בין אורח חיים קשה פיזית, לאורך חיים נוח יותר שבהתאמה הדרישות הלא-פיזיות גדלות בהיקפן. תוהה אם בעתיד נוכל למדוד את זה.

חד משמעית!
האם אתה מוכן לשתף אותנו בהישגך הנאים (או הרגילים) ןבאופן שבו הגעת אליהם. אני ועוד כמה מקוראי הבלוג לא נחרצים ובטוחים כמוך אז נשמח לתובנות. הפעם, ממשהו שאף פעם לא טועה וגם לא ישנה את דעתו בעתיד.
אם בפוסט הנוגע לחרטות ולשינויי דעה עסקינן, מרשה לעצמי לשנות את דעתי ולערוך את דבריי מחדש.
מוזמן להציץ ולהעיף מבט מעלה :)

נערך לאחרונה ב:
באופן מוזר אני מזדהה מאוד עם האמירה שלה, רק בקנה מידה הרבה יותר יומיומי. לדעתי לא באמת צריך להמתין שנה שלמה לטיול גדול, מידי פעם אני צועד לאורך נהר בתוך מרחב עורבני, מצידי כביש סואן, בעונה של פריחה צהובה, כשעדיין נותרו שלוליות גדולות מאוד מהחורף וציפורים עוגנות שם. זיכרונות יומיומיים כאלה נותרים בי לאורך הרבה מאוד זמן ובהחלט משתבחים כי הם מייצגים עבורי תקופות או הילכי רוח מחשבתיים/ריגשיים/מצבי רוח שהייתי שרוי בהם במשך תקופה מסוימת מבלי לשיים אותם. הזיכרונות (לעתים בשילוב סגנונות מוסיקליים ואלמנטים נוספים) עוזים להעניק לכל זה שם או לייחד אותם.
נאום יפה הבאת פה :)
ציינת פה משהו חשוב מאוד שהרוב מפספסים. אלו זכרונות שמייצגים עבורך תקופות או הילכי רוח מחשבתיים/ריגשיים/מצבי רוח שהיית שרוי בהם באותו זמן.
כלומר הזיכרונות שלך הם לא מהחוויה עצמה אלא ממה שעבר אצלך בתוך הראש באותו זמן. לא משהו שמאפיין את החבר'ה שחוזרים עם זכרנות מדרום אמריקה, בגלל זה הם צריכים לנסוע עד לצד השני של העולם בשביל לאסוף זכרונות בזמן שאתה מוצא אותן ליד הבית.

מוסר ההשכל שנובע מכל הרומן הזה הוא.... "הרגילים צדקו".
לא יודעת איך הגעת לזה ממה שנכתב בפוסט.
יש שם 4 סעיפים שמתחילים ב"אני לא בטוחה ש..." , כך שאפשר להבין פשוטו כמשמעו. אתה קפצת מ"לא בטוחה" ל"בטוחה שלא".
בתחילת הבלוג, הסולידית סיפרה שהיא היתה צרכניסטית כבדה ואז הפכה את עורה לקיצוניות השניה. עכשיו היא מגיעה לדרך האמצע. כן לקירבה אנושית, כן לצבירת חוויות מענגות, כן למגוון גדול יותר של השקעות... אנושי מאד.
ובכלל לא ברור לי מי זה הרגילים שאתה מדבר עליהם ואיך אדם בחובות או בפוזות קשור לפוסט שלה.

לא יודעת איך הגעת לזה ממה שנכתב בפוסט.
יש שם 4 סעיפים שמתחילים ב"אני לא בטוחה ש..." , כך שאפשר להבין פשוטו כמשמעו. אתה קפצת מ"לא בטוחה" ל"בטוחה שלא".
בתחילת הבלוג, הסולידית סיפרה שהיא היתה צרכניסטית כבדה ואז הפכה את עורה לקיצוניות השניה. עכשיו היא מגיעה לדרך האמצע. כן לקירבה אנושית, כן לצבירת חוויות מענגות, כן למגוון גדול יותר של השקעות... אנושי מאד.
ובכלל לא ברור לי מי זה הרגילים שאתה מדבר עליהם ואיך אדם בחובות או בפוזות קשור לפוסט שלה.
יש משהו מעורר השראה בהתכנסות הזו למקום טוב באמצע, בפתיחות והגמישות המחשבתית.

אני מכיר את המעבר הקיצוני מהכיוון השני. אנשים שחסכו כל אגורה למען מטרה תוך פחות מעשור (סגירת משכנתא) ומאז שהגיעו ליעד הם משולחי רסן וחיים בקיבעון מחשבתי.

את לא חושבת שרוב האנשים לא באמת זקוקים לטעימה מהקצוות המנוגדים בשביל להשכיל ולראות את עוצמת דרך האמצע של אריסטו?

חיי באופן אישי כוללים היכרויות עם אנשים כאלו. מצד אחד לא מתיימרים להיות פאקינג הסולידית, ומצד שני הם לא מהסוג הזה שנוסע כל חצי שנה לחו"ל או מבקר בקניון פעמיים בשבוע לראות מה חדש. וגם אלו שכן, מאזנים את עצמם במישור אחר בחיים ומצליחים לפצות על ההרגל "המגונה".

נערך לאחרונה ב:
את לא חושבת שרוב האנשים לא באמת זקוקים לטעימה מהקצוות המנוגדים בשביל להשכיל ולראות את עוצמת דרך האמצע של אריסטו?

חיי באופן אישי כוללים היכרויות עם המון אנשים כאלו. מצד אחד לא מתיימרים להיות פאקינג הסולידית, ומצד שני הם לא מהסוג הזה שנוסע כל חצי שנה לחו"ל או מבקר בקניון פעמיים בשבוע לראות מה חדש. וגם אלו שכן, מאזנים את עצמם במישור אחר בחיים ומצליחים לפצות על ההרגל "המגונה".
רוב הישראלים נמצאים בקצה הצד הצרכניסטי של הסקאלה. המחשבה על צעידה, ולו הקטנה ביותר, לצד החסכני נחשבת בעיניהם התכלבות, הקרבה וקמצנות.

מעטים האנשים שהתחילו באמצע.
מעטים עוד יותר האנשים מהקצה הצרכניסטי ששמעו על הרעיונות בבסיסו של אורח החיים החסכני ולא ביטלו אותם בבוז.

סולידית יקרה, קודם כל מזל טוב. שיהיה לך המון בריאות ואושר!
לגבי ארבעת הדברים הראשונים, אני לא שותף לתגובות ה"התבגרת!".
היית עבורי מצפן. דמות אוטופית סגפנית קיצונית שמראה את הדרך.
היום, בסולם ויטון, המרחק ביננו הצטמצם ואולי אף שינה סימן. הקצוות החדים והנשכניים קהו.
בטוויטר את עוד נושכת. בבלוג, בסדרה האחרונה של פוסטים, "התברגנת".
אני לא זוכר שאי פעם אמרת שהאושר ימצא כשתגיעי לעצמאות כלכלית. בבלוג הנושא הזה נטחן עד דק עוד מתחילת דרכו. אני גם לא זוכר שאי פעם אמרת על אסטרטגיה פסיבית שהיא האופטימלית/"נכונה". זאת פשוט אסטרטגיה פשוטה שקל להסביר לאנשים שלא מבינים איך לעשות כסף מכסף.
גם אייזק ניוטון השקיע בבועה פיננסית ואני מקווה שאת עדיין מאמינה בצמצום אחריות המדינה על הפרט.
את יכולה להסיר מעליך את הדמות המצוירת הפיקטיבית שהסתתרת מאחוריה. את כבר חלק מהקונצנזוס.

את כבר חלק מהקונצנזוס.
זה.

רוב הישראלים נמצאים בקצה הצד הצרכניסטי של הסקאלה.

קשה לי להסכים באופן חד-משמעי עם הקביעה שלך. לדעתי יש חלק רחב מאוד בדור ה-X שאינו מפקיר את חסכונותיו, עבורם עמל שנים רבות, ועם זאת נהנה מהחיים. ומנגד דור צעיר שגדל על ברכי הסולידית/MMM/הליכה אקראית בוולסטריט או פשוט "סתם" צעירים אינטליגנטים שמסוגלים ללמוד בכוחות עצמם כיצד לגלגל את גלגלי הקפיטליזם לטובתם וכיצד לנהוג נכון מבחינה פיננסית. כעת גם האינטרנט נמצא לצידם לאורך הדרך.

נערך לאחרונה ב:
קשה לי להסכים באופן חד-משמעי עם הקביעה שלך. לדעתי יש חלק רחב מאוד בדור ה-X שאינו מפקיר את חסכונותיו עבורו עמל שנים רבות ועם זאת נהנה מהחיים, ומנגד דור צעיר שגדל על ברכי הסולידית/MMM/הליכה אקראית בוולסטריט או פשוט "סתם" צעירים אינטליגנטים שמסוגלים ללמוד בכוחות עצמם כיצד לגלגל את גלגלי הקפיטליזם לטובתם וכיצד לנהוג נכון מבחינה פיננסית. כעת גם האינטרנט נמצא לצידם לאורך הדרך.
מבין חברי ומכרי שמתעניינים בפיננסים וחסכונות, רובם אכן שמעו על הסולידית אך מעטים מהם לקחו את זה צעד קדימה והתחילו לבדוק כמה הם מוציאים בפועל.

עבור רוב החברים והמשפחה שלנו, חסכון והשקעה זה מהם והלאה והם לא מוכנים ללמוד את התחום או להשקיע מחשבה.
מה שבעיקר מעניין אותם זה הטיול הבא בחו"ל, הג'יפון החדש או הבית היוקרתי שהם קנו / מתכננים לקנות (וכמובן לקחו את תמהיל המשכנתא הראשון שהוצע להם בלי מחשבה)

(וכמובן לקחו את תמהיל המשכנתא הראשון שהוצע להם בלי מחשבה)
עם זה למשל אני יכול להתחבר. חושב שהפער ביננו טמון בתפיסה מה עלול להיחשב לאקט של חיסכון, ומה לאקט של בזבוז.

נכון שרוב האנשים לא מעמיקים מאוד בכל אתגר פיננסי בפניו הם מצויים, כמו משכנתא, אך מנגד, זה בדיוק העיקרון שעוזר להם לחסוך במישורים אחרים.
אני מאמין שברוב המקרים, אם אדם חסר סבלנות להתעמק בשאלות גדולות כמו משכנתא, הוא גם יהיה חסר סבלנות לאתר מוצרים יקרים ואיכותיים להם הוא יזדקק בהמשך חייו. מצד אחד זה יגרע מחייו באיזשהו אופן, מצד שני זה ישמור עליו מפני חורים בכיסים, בלי שהוא נקט מאמץ מודע להתגונן מפניהם.

הנה עוד דוגמאות למצבים שעשויים לקדם חיסכון, בלי שבכלל התכוונו:
* המקרה שתיארתי קודם, בו מסוגל להפיק הנאה וזיכרונות מהליכה אקראית ליד הבית וממש לא זקוק לטיסות לחו"ל. אצל אחרים זאת עלולה להיות הישיבה הקבועה עם החבר'ה בסופי שבוע בחצר הבית, או מרתון משחקי רשת אל תוך הלילה.

* חשקים צרכניסטים חולפים. לרוב הם יסתכמו בהוצאה יחסית נמוכה רק בגלל שללקוח לא היה מספיק עצבים וסבלנות להעמיק בתחום בו ביקש לקנות מוצר או לבצע עיסקה.

* חוסר רצון לבחון דברים חדשים בחיים. סקרנות שהולכת ויורדת עם הגיל, היצמדות למוכר ולנוח (ממש האנטי-חומר, במובן מסוים, לבלוג הסולידית). לכל זה אולי יש מחירים אלו ואחרים, גם כאלה שמתגלמים בכסף, אבל כל עוד החיים לא עברו טלטלה או שלא נכנס לחיים משתנה חדש לגמרי שטרף את הקלפים, מדובר בהרגלים והעדפות שלדעתי חוסכים כסף לרוב.

מניח שאלו לא האסוציאציות הראשונות שעולות בראשך, בבואך לבחון אפשרויות נוספות לחסוך כסף.

עם זה למשל אני יכול להתחבר. חושב שהפער ביננו טמון בתפיסה מה עלול להיחשב לאקט של חיסכון, ומה לאקט של בזבוז.

נכון שרוב האנשים לא מעמיקים מאוד בכל אתגר פיננסי בפניו הם מצויים, כמו משכנתא, אך מנגד, זה בדיוק העיקרון שעוזר להם לחסוך במישורים אחרים.
אני מאמין שברוב המקרים, אם אדם חסר סבלנות להתעמק בשאלות גדולות כמו משכנתא, הוא גם יהיה חסר סבלנות לאתר מוצרים יקרים ואיכותיים להם הוא יזדקק בהמשך חייו. מצד אחד זה יגרע מחייו באיזשהו אופן, מצד שני זה ישמור עליו מפני חורים בכיסים, בלי שהוא נקט מאמץ מודע להתגונן מפניהם.

הנה עוד דוגמאות למצבים שעשויים לקדם חיסכון, בלי שבכלל התכוונו:
* המקרה שתיארתי קודם, בו מסוגל להפיק הנאה וזיכרונות מהליכה אקראית ליד הבית וממש לא זקוק לטיסות לחו"ל. אצל אחרים זאת עלולה להיות הישיבה הקבועה עם החבר'ה בסופי שבוע בחצר הבית, או מרתון משחקי רשת אל תוך הלילה.

* חשקים צרכניסטים חולפים. לרוב הם יסתכמו בהוצאה יחסית נמוכה רק בגלל שללקוח לא היה מספיק עצבים וסבלנות להעמיק בתחום בו ביקש לקנות מוצר או לבצע עיסקה.

* חוסר רצון לבחון דברים חדשים בחיים. סקרנות שהולכת ויורדת עם הגיל, היצמדות למוכר ולנוח (ממש האנטי-חומר, במובן מסוים, לבלוג הסולידית). לכל זה אולי יש מחירים אלו ואחרים, גם כאלה שמתגלמים בכסף, אבל כל עוד החיים לא עברו טלטלה או שלא נכנס לחיים משתנה חדש לגמרי שטרף את הקלפים, מדובר בהרגלים והעדפות שלדעתי חוסכים כסף לרוב.

מניח שאלו לא האסוציאציות הראשונות שעולות בראשך, בבואך לבחון אפשרויות נוספות לחסוך כסף.
מעניין מאוד, לא חשבתי על זה ככה. עכשיו כשנחשפתי לרעיון כנראה אשים לב לזה בקרב סובביי :)
אני לפחות מקווה שזה יקרה, כי רוב הסביבה הקרובה קונה שטויות יקרות...

אני אדם מחושב מטבעי ועם אוריינות מתמטית. חישובי עלות-תועלת או מחיר לכמות מתבצעים אצלי בקלות, אז קל לי לשפוט אנשים לחומרה ואני מנסה לעדן את זה.

אני כן סבור שעבור מרבית הישראלים, ובפרט עבור חברים / משפחה צרכניסטים מובהקים, רכישת דירה למגורים היא הדבר החכם ביותר שהם יכולים לעשות ולו רק כדי שלעת זקנה יהיה להם משהו לשמם חוץ מחובות.

רכישת דירה למגורים היא הדבר החכם ביותר שהם יכולים לעשות ולו רק כדי שלעת זקנה יהיה להם משהו לשמם חוץ מחובות.
או במילים אחרות, רכיב הקרן במשכנתה מהווה חסכון כפוי וההון העצמי שמושקע בבלטות לא יכול ללכת על שדרוג הבת מצווש.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
liranviper דברים שאני לא מבין על קרן נאמנות / ETF שוק ההון 5
כ דברים שמשביחים דירה חדשה משמעותית? נדל"ן 14
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
ה גמל להשקעה לכמה דברים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
נ דברים קטנים (וגדולים) שאפשר לעשות למען איכות הסביבה אוף טופיק 71
G דברים שכדאי לעשות לפני תחילת משא ומתן על רכישת דירה נדל"ן 3
L מעוניין לקנות דירה ראשונה וצריך להבין הרבה דברים נדל"ן 33
סול למה לקנות דברים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 55
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה טירון. מנסה להבין דברים בסיסיים בקשר לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P הגשת דוח שנתי אונליין - האם דברים מחושבים נכון? מיסים 4
V זיכרון דברים - למה? ואיך? אוף טופיק 27
Et1 דברים שמצאתי ליד הפח אוף טופיק 10
I זכרון דברים נדל"ן 1
P מנסה להבין כמה דברים לגבי קופת הגמל להשקעה שוק ההון 3
ק רכישת דירה ראשונה להשקעה, דברים שחייבים לדעת? נדל"ן 1
G מנסה להבין כמה דברים בסיסיים שוק ההון 5
B דברים שלמדתי השבוע על מיסוי נדל"ן וחשוב לדעת(וחבל שלא ידעתי קודם) נדל"ן 18
S דברים שלא העזתי לשאול - מורה נבוכים אוף טופיק 17
unrealx דברים שצריך לחתום עליהם כדי לעבור ל- IRA שוק ההון 0
S אילו דברים יקרים קניתם ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
מ מותר לארגון להכריח חברים בו לשלם על דברים שהוא כופה עליהם לצרוך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
amidar קצת שחרור קיטור, דברים הזויים, ופקס חינם :) אוף טופיק 30
yossik ממשלה חדשה - שני דברים שמדאיגים אותי. אוף טופיק 28
י תשקיף של קרן מחקה - מספר דברים מוזרים... שוק ההון 5
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 0
C איך לציין לבנק שאני רוצה להעביר רק *חלק* מהניירות לבית ההשקעות? שוק ההון 11
E האם דמי ניהול שאני משלם הם סבירים ומה לעשות עם כל המסלולים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S החזרי מס, רוצה לדעת שאני מבין נכון.. מיסים 13
R אשמח לחוות דעת על התיק שאני בונה שוק ההון 23
ט האם יש דרך לראות בצורה מרוכזת את כל השרשורים שאני עוקב אחריהם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
c881 הלוואה ב - 1% דמי ניהול מצד אחד. מצד שאני - העברת קופת גמל/ קרן פנסיה לניהול של גוף לא ידוע. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א לא מצליח למצוא עבודה, האם זה בגלל שאני כבד שמיעה? התפתחות אישית 10
P פיזור תיק שאני מנהל לבדי שוק ההון 9
sharon ניהול התיק במקרה לא צפוי שאני לא אוכל לנהל אותו בעצמי שוק ההון 20
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
ס משרת סטודנט בתוכנה - תחום ממש לא מעניין שאני לא רוצה להמשיך בו. מה עושים? התפתחות אישית 7
A נניח שאני קונה קרן מחקה מנוטרלת מט"ח: שוק ההון 10
V מספר הצעות שקיבלתי לקרן פנסיה מקיפה ומשלימה - אשמח לדעתכם לפני שאני בוחר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
M קרן השתלמות לעוסק פטור - מה קורה שאני סוגר את העסק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M לא בטוחה שאני מבינה איך לחשב צריכת חשמל למכשיר חשמלי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
N בעל הבית מכר קרקע הצמודה לבית שאני שוכר ממנו - איך אפשר לדעת מתי תתחיל הבניה? אוף טופיק 4
ה מה ההפקדה המקסימלית שאני יכול לעשות כעצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
A טעות בטופס 867 או שאני לא יודע חשבון? מיסים 5
YoniLevy הצעד הראשון: בגיל 18 נזכרתי שאני רוצה מלא כסף יומני מסע אישיים 21
YoniLevy בגיל 18 נזכרתי שאני רוצה מלא כסף יומני מסע אישיים 32
T כמה גישות שאני, חייל ממוצע, מתלבט ביניהן שוק ההון 40
ה מקווה שאני שואל את זה בפורום הנכון - דרופשיפינג השקעות אלטרנטיביות 1
Y שאלות לפני שאני שם את הכסף בבית השקעות שוק ההון 4

נושאים דומים

Back
למעלה